Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/May24_Delane_set1.shtml

Delaney Dash 5 Mile Road Race (CT00018DR)

Old Saybrook, CT, May 24, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Keep Sean's Memory Running

For more race information, see Results also at:.

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Overall Finish List

May 24, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oliver Mark             Groton  CT            192   23 ***** M 20-29      25:17.0    5:03/M
       2    Mandelburg Jon-Paul     Oakdale  CT           175   23     1 M 20-29      25:55.0    5:11/M
       3    Paterno Jeff            Malden  MA            194   34     1 M 30-39      26:59.0    5:24/M
       4    Carrasco Calvin         Durham  CT            125   18     1 M 13-19      28:00.0    5:36/M
       5    Tolbert John            Branford  CT          208   48     1 M 40-49      30:14.0    6:03/M
       6    Bryan Feitel            Haddam  CT            253   40     2 M 40-49      31:00.0    6:12/M
       7    Wojciechowski Leszek    Gales Ferry  CT       222   43     3 M 40-49      31:01.0    6:12/M
       8    Smith Matthew           East Lyme  CT         205   39     2 M 30-39      31:12.0    6:14/M
       9    James Whelen            Old Saybrook  CT      288   20     2 M 20-29      31:31.0    6:18/M
      10    Johnson Doug            Mystic  CT            166   38     3 M 30-39      31:52.0    6:22/M
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          236   57     1 M 50-59      31:58.0    6:24/M
      12    Bristol Scott           Old Saybrook  CT      119   34     4 M 30-39      32:15.0    6:27/M
      13    Award Dana              Waterford             109   43     4 M 40-49      32:20.0    6:28/M
      14    Bertelli Matt           Clinton  CT           115   19     2 M 13-19      32:33.0    6:31/M
      15    Fusaro Mike             Norwich  CT           147   42     5 M 40-49      32:36.0    6:31/M
      16    Dahmer Rob              Oakdale  CT           133   41     6 M 40-49      32:37.0    6:31/M
      17    Trahan John             Mystic  CT            210   52     2 M 50-59      32:44.0    6:33/M
      18    Jacobs Dave             Niantic  CT           165   63     1 M 60-69      33:10.0    6:38/M
      19    Aleksak Erin-Kate       Ardmore  PA           101   28 ***** F 20-29      33:16.0    6:39/M
      20    Donald Muhn             Westbrook  CT         266   55     3 M 50-59      33:17.0    6:39/M
      21    Max Lamanna             Waterbury  CT         304   19     3 M 13-19      33:27.0    6:41/M
      22    Rebecca Stephenson      Farmington  CT        292   35     1 F 30-39      33:33.0    6:43/M
      23    Withington Marcy        Old Lyme  CT          221   38     2 F 30-39      33:44.0    6:45/M
      24    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      234   45     7 M 40-49      33:55.0    6:47/M
      25    Laura Rich              Farmington  CT        275   45     1 F 40-49      34:00.0    6:48/M
      26    Brunaugh Bradley        Niantic  CT           121   27     3 M 20-29      34:02.0    6:48/M
      27    Heyer Alan              Clinton  CT           159   51     4 M 50-59      34:07.0    6:49/M
      28    Hatajik Todd            East Lyme  CT         157   38     5 M 30-39      34:21.0    6:52/M
      29    Steve Turner            Mystic  CT            265   41     8 M 40-49      34:34.0    6:55/M
      30    Addy Danaher            Mystic  CT            280   28     1 F 20-29      35:00.0    7:00/M
      31    Trask Joe               North Franklin  CT    212   46     9 M 40-49      35:08.0    7:02/M
      32    Ostrowski Unsong        East Lyme  CT         193   29     2 F 20-29      35:33.0    7:07/M
      33    Iwanicki Lauren         East Lyme  CT         164   23     3 F 20-29      35:36.0    7:07/M
      34    Glenn Jette             Old Lyme  CT          240   52     5 M 50-59      35:43.0    7:09/M
      35    Rice Richard            Uncasville  CT        201   48    10 M 40-49      35:50.0    7:10/M
      36    Fiala Frank             East Haddam  CT       144   48    11 M 40-49      35:51.0    7:10/M
      37    Guy Pulino              Moodus  CT            246   63     2 M 60-69      35:53.0    7:11/M
      38    Steeves Rich            Guilford  CT          207   58     6 M 50-59      35:54.0    7:11/M
      39    Nelson Chris            West Hartford  CT     187   40    12 M 40-49      35:55.0    7:11/M
      40    Harper Patrick          South Windsor  CT     156   44    13 M 40-49      35:59.0    7:12/M
      41    Walter John             Niantic  CT           215   42    14 M 40-49      36:15.0    7:15/M
      42    Sarette Tracie          Old Saybrook  CT      204   28     4 F 20-29      36:22.0    7:16/M
      43    Phipps Jane             Norwich  VT           198   35     3 F 30-39      36:23.0    7:17/M
      44    Babcock Maryann         LISBON  CT            111   41     2 F 40-49      36:30.0    7:18/M
      45    Josh Harwell            Mystic  CT            264   34     6 M 30-39      36:34.0    7:19/M
      46    Wirsing Andy            Waterford             220   39     7 M 30-39      36:35.0    7:19/M
      47    Norberg Eric            Wyoming  RI           190   35     8 M 30-39      36:36.0    7:19/M
      48    Merchant John           Brooklyn  NY          182   36     9 M 30-39      36:36.0    7:19/M
      49    Award Pam               Waterford             110   42     3 F 40-49      36:39.0    7:20/M
      50    Aidan Power             East Lyme  CT         256   47    15 M 40-49      36:50.0    7:22/M
      51    Gardner Stephen         New Canaan  CT        149   54     7 M 50-59      36:52.0    7:22/M
      52    Farrell Clay            Old Saybrook  CT      143   14     4 M 13-19      36:56.0    7:23/M
      53    Duval Manual            New London  CT        140   41    16 M 40-49      36:58.0    7:24/M
      54    Werkheiser Kathleen     Glastonbury  CT       217   36     4 F 30-39      37:07.0    7:25/M
      55    Ben Mattheis            Cheshire  CT          243   54     8 M 50-59      37:08.0    7:26/M
      56    Rodman Lisa             New London  CT        202   27     5 F 20-29      37:14.0    7:27/M
      57    Joann Demicco           Plainville  CT        241   47     4 F 40-49      37:35.0    7:31/M
      58    Bitner Brian            Mystic  CT            116   36    10 M 30-39      37:37.0    7:31/M
      59    Baird Nell              New York  NY          112   25     6 F 20-29      37:40.0    7:32/M
      60    Ann Boland              Old Saybrook  CT      250   48     5 F 40-49      37:50.0    7:34/M
      61    Preston Gregory         Salem  CT             200   47    17 M 40-49      38:26.0    7:41/M
      62    Lubeski Christine       Niantic  CT           173   40     6 F 40-49      38:38.0    7:44/M
      63    Aleksak Jason           Ardmore  PA           102   29     4 M 20-29      38:39.0    7:44/M
      64    Hill Roger              Salem  CT             161   48    18 M 40-49      38:39.0    7:44/M
      65    Carper Jim              Hopkinton  RI         124   55     9 M 50-59      38:45.0    7:45/M
      66    Andstrom Brian          Plainfield  CT        106   52    10 M 50-59      38:57.0    7:47/M
      67    Toronto Sariah          Warwick  NY           209   36     5 F 30-39      38:59.0    7:48/M
      68    Cathy Shea              Colchester  CT        247   50     1 F 50-59      39:05.0    7:49/M
      69    Kurt Strocker           Killingworth  CT      251   40    19 M 40-49      39:26.0    7:53/M
      70    Zak Wesolek             Norwich  CT           309   14     5 M 13-19      39:30.0    7:54/M
      71    Charlie Iselin          Clinton  CT           295   45    20 M 40-49      39:59.0    8:00/M
      72    Jen Lima                Colchester  CT        299   34     6 F 30-39      40:02.0    8:00/M
      73    Cietanno Scott          Westbrook  CT         129   37    11 M 30-39      40:02.0    8:00/M
      74    Nicole Weddal           Colchester  CT        293   36    12 M 30-39      40:03.0    8:01/M
      75    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          270   36     7 F 30-39      40:31.0    8:06/M
      76    Coppes Maureen          Old Saybrook  CT      131   43     7 F 40-49      40:33.0    8:07/M
      77    Carta Michael           Waterford             126   49    21 M 40-49      40:34.0    8:07/M
      78    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT      284   41     8 F 40-49      40:37.0    8:07/M
      79    Peter White             Uncasville  CT        259   37    13 M 30-39      40:38.0    8:08/M
      80    Werneck Dawn            Bristol  CT           218   62     1 F 60-69      40:46.0    8:09/M
      81    John Natale             East Haddam  CT       273   46    22 M 40-49      41:04.0    8:13/M
      82    Eldridge Adam           Old Saybrook  CT      141   27     5 M 20-29      41:15.0    8:15/M
      83    Alsante Karen           Old Saybrook  CT      104   40     9 F 40-49      41:19.0    8:16/M
      84    Douglas Story           Westbrook  CT         245   43    23 M 40-49      41:21.0    8:16/M
      85    Wanninger Robert        Brewster  NY          216   36    14 M 30-39      41:22.0    8:16/M
      86    Christopher Turi        Old Saybrook  CT      267   14     6 M 13-19      41:35.0    8:19/M
      87    Tom Turi                Old Saybrook  CT      268   47    24 M 40-49      41:37.0    8:19/M
      88    Buchetto Mike           Newtown  CT           123   47    25 M 40-49      41:49.0    8:22/M
      89    David Citron            East Lyme  CT         244   48    26 M 40-49      41:52.0    8:22/M
      90    John Hanly              Old Saybrook  CT      286   48    27 M 40-49      41:53.0    8:23/M
      91    Susan Anway             Old Lyme  CT          261   47    10 F 40-49      42:05.0    8:25/M
      92    Jones Tammy             Groton  CT            167   42    11 F 40-49      42:09.0    8:26/M
      93    Matthew Ferrier         Mystic  CT            277   42    28 M 40-49      42:23.0    8:29/M
      94    Frederick Raudat        Killingworth  CT      287   42    29 M 40-49      42:25.0    8:29/M
      95    Philip Schaller         Ivoryton  CT          302   51    11 M 50-59      42:35.0    8:31/M
      96    Kelly John              Colchester  CT        168   40    30 M 40-49      42:36.0    8:31/M
      97    Piclo Christine         Niantic  CT           199   51     2 F 50-59      42:54.0    8:35/M
      98    Steve Lima              Colchester  CT        297   35    15 M 30-39      42:56.0    8:35/M
      99    David Laplerre          Hebron  CT            272   36    16 M 30-39      43:00.0    8:36/M
     100    Adrian Natale           East Haddam  CT       274   16     1 F 13-19      43:06.0    8:37/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Ted Novakowski          Old Saybrook  CT      283   50    12 M 50-59      43:08.0    8:38/M
     102    Simone Gladstone        Versailles  CT        290   42    12 F 40-49      43:28.0    8:42/M
     103    Walens Gary             East Lyme  CT         214   50    13 M 50-59      43:34.0    8:43/M
     104    Hansel Steven           Old Saybrook  CT      155   45    31 M 40-49      43:35.0    8:43/M
     105    Nilsen Glenn            Brewster  NY          188   43    32 M 40-49      43:42.0    8:44/M
     106    Christine Kopcha        Old Saybrook  CT      308   35     8 F 30-39      43:44.0    8:45/M
     107    Werneck Jose            Bristol  CT           219   70     1 M 70-99      44:01.0    8:48/M
     108    Maguire Paul            Mystic  CT            174   44    33 M 40-49      44:07.0    8:49/M
     109    Spalding Wiliam         East Lyme  CT         206   50    14 M 50-59      44:07.0    8:49/M
     110    Churchill Jay           Chester  CT           127   63     3 M 60-69      44:08.0    8:50/M
     111    Joseph Smith            Old Saybrook  CT      258   60     4 M 60-69      44:19.0    8:52/M
     112    Kowalczuk Kate          Clinton  CT           169   34     9 F 30-39      44:24.0    8:53/M
     113    Carrie Wager                                  294   35    10 F 30-39      44:24.0    8:53/M
     114    Edward McCaffrey        Essex  CT             298   65     5 M 60-69      44:25.0    8:53/M
     115    Grace Anderson          Cromwell  CT          242   25     7 F 20-29      44:26.0    8:53/M
     116    Steven Munzer                                 276   42    34 M 40-49      44:26.0    8:53/M
     117    Tramontana Ann          New Haven  CT         211   55     3 F 50-59      44:29.0    8:54/M
     118    Sachs Honor             New Haven  CT         203   35    11 F 30-39      44:30.0    8:54/M
     119    Nania Gerard            Old Saybrook  CT      186   56    15 M 50-59      44:32.0    8:54/M
     120    Delaney Colin           Old Saybrook  CT      136   45    35 M 40-49      44:35.0    8:55/M
     121    Lineweber Mark          Plainfield  CT        172   51    16 M 50-59      44:36.0    8:55/M
     122    Addison Dolphuss        Hamden  CT            100   31    17 M 30-39      44:38.0    8:56/M
     123    Linda Martin            Branford  CT          300   56     4 F 50-59      44:41.0    8:56/M
     124    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT      269   20     8 F 20-29      44:42.0    8:56/M
     125    Gillespie George        Coventry  CT          151   66     6 M 60-69      44:47.0    8:57/M
     126    Bill Sullivan           Waterbury  CT         257   44    36 M 40-49      44:52.0    8:58/M
     127    Gordon Drew             Madison  CT           153   13     7 M 13-19      45:14.0    9:03/M
     128    Noniewicz Paul          Old Lyme  CT          189   43    37 M 40-49      45:15.0    9:03/M
     129    Brian Lapierre          Old Saybrook  CT      289   37    18 M 30-39      45:23.0    9:05/M
     130    Patrick Duverger        Glastonbury  CT       307   12     1 M  1-12      45:24.0    9:05/M
     131    Peterson5 Ted           Niantic  CT           197   62     7 M 60-69      45:38.0    9:08/M
     132    Gregory Godbout         Essex  CT             296   29     6 M 20-29      45:47.0    9:09/M
     133    Moslener Erin           East Lyme  CT         183   26     9 F 20-29      45:48.0    9:10/M
     134    Noto Kim                Colchester  CT        191   22    10 F 20-29      45:52.0    9:10/M
     135    Alexander Tracy         Old Saybrook  CT      103   47    13 F 40-49      45:53.0    9:11/M
     136    Brown Kathleen          Old Saybrook  CT      120   39    12 F 30-39      45:58.0    9:12/M
     137    Sara Blechinger         New London  CT        229   30    13 F 30-39      46:00.0    9:12/M
     138    Patricia Phillips       Niantic  CT           271   60     2 F 60-69      46:27.0    9:17/M
     139    Henninger Paige         Clinton  CT           158   28    11 F 20-29      46:37.0    9:19/M
     140    Munzner Jennifer        Niantic  CT           184   34    14 F 30-39      47:21.0    9:28/M
     141    Perretta Patrick        New York  NY          195   48    38 M 40-49      47:36.0    9:31/M
     142    James Silkenat          Guilford  CT          233   60     8 M 60-69      47:46.0    9:33/M
     143    Amy Miller              Old Saybrook  CT      263   27    12 F 20-29      48:04.0    9:37/M
     144    Clinton Miller          Old Saybrook  CT      262   27     7 M 20-29      48:14.0    9:39/M
     145    Brunaugh Meghan         Niantic  CT           122   27    13 F 20-29      48:14.0    9:39/M
     146    Christopher Duverger    Glastonbury  CT       306   16     8 M 13-19      48:15.0    9:39/M
     147    Luke Lamanna            Waterbury  CT         305   13     9 M 13-19      48:20.0    9:40/M
     148    Alexander Duverser      Glastonbury  CT       303   9      2 M  1-12      48:25.0    9:41/M
     149    Gary Depolito           Canterbury  CT        310   48    39 M 40-49      48:27.0    9:41/M
     150    Holt Michelle           Old Saybrook  CT      162   36    15 F 30-39      48:31.0    9:42/M
     151    Ma Fortuna              Middletown  CT        231   26    14 F 20-29      48:32.0    9:42/M
     152    Latourette Jim          Oakdale  CT           170   74     2 M 70-99      48:38.0    9:44/M
     153    Eno Penny               Old Lyme  CT          142   60     3 F 60-69      48:40.0    9:44/M
     154    Andstrom Liz            Plainfield  CT        107   53     5 F 50-59      48:44.0    9:45/M
     155    Pam Norberg             Wyoming  RI           230   36    16 F 30-39      48:49.0    9:46/M
     156    Baird Suzanna           Brooklyn  NY          113   33    17 F 30-39      48:55.0    9:47/M
     157    Boucher Mary            East Lyme  CT         117   44    14 F 40-49      48:58.0    9:48/M
     158    Boucher Steven          East Lyme  CT         118   49    40 M 40-49      48:58.0    9:48/M
     159    McCarthy Denise         Andover  CT           177   39    18 F 30-39      49:07.0    9:49/M
     160    McCarthy Stephen        Andover  CT           178   39    19 M 30-39      49:07.0    9:49/M
     161    Gauvrit Tanguy          Old Saybrook  CT      150   13    10 M 13-19      49:11.0    9:50/M
     162    Zwiebel Patrick         Williston Park  NY    228   51    17 M 50-59      49:25.0    9:53/M
     163    Anthony Fazzina         Rocky Hill  CT        301   32    20 M 30-39      49:34.0    9:55/M
     164    Alan Schwarz            Cheshire  CT          235   57    18 M 50-59      49:39.0    9:56/M
     165    David Stephenson        Unionville  CT        291   08     3 M  1-12      49:46.0    9:57/M
     166    McLoughlin Suzanne      Pawcatuck  CT         181   51     6 F 50-59      49:54.0    9:59/M
     167    K C Shea                Colchester  CT        248   48    41 M 40-49      50:16.0   10:03/M
     168    Anthony Serksnas        Old Saybrook  CT      254   39    21 M 30-39      50:30.0   10:06/M
     169    Tom Pachler             Farmington  CT        249   42    42 M 40-49      50:55.0   10:11/M
     170    Marnie Sgrksnas         Old Saybrook  CT      252   38    19 F 30-39      51:30.0   10:18/M
     171    Gail White              Uncasville  CT        260   44    15 F 40-49      52:55.0   10:35/M
     172    Zotti Roger             Preston  CT           225   70     3 M 70-99      53:05.0   10:37/M
     173    Andrzeicik Lori         LISBON  CT            105   43    16 F 40-49      54:03.0   10:49/M
     174    Wright Erica            Needham Heights  MA   223   31    20 F 30-39      55:45.0   11:09/M
     175    Wright John             Needham Heights  MA   224   31    22 M 30-39      55:47.0   11:09/M
     176    Flott Leslie            Old Saybrook  CT      146   51     7 F 50-59      55:59.0   11:12/M
     177    Delaney Devin           Old Saybrook  CT      137   13    11 M 13-19      56:32.0   11:18/M
     178    Fleischman Jo-Ann       Madison  CT           145   47    17 F 40-49      57:01.0   11:24/M
     179    Galer Diana             Madison  CT           148   55     8 F 50-59      57:05.0   11:25/M
     180    Meghann Lafountain      Middletown  CT        232   22    15 F 20-29      57:36.0   11:31/M
     181    Delaney Meghan          Old Saybrook  CT      138   10     1 F  1-12    1:00:34.0   12:07/M
     182    Delaney Sheila          Old Saybrook  CT      139   45    18 F 40-49    1:00:35.0   12:07/M
     183    Leslie Jolley           Brooklyn  CT          237   54     9 F 50-59    1:01:21.0   12:16/M
     184    Cunningham Tacky        Framingham  MA        132   47    19 F 40-49    1:02:06.0   12:25/M
     185    McKeown Jan             Prospect  CT          180   61     4 F 60-69    1:03:23.0   12:41/M
     186    Nicole Jolley           Brooklyn  CT          238   30    21 F 30-39    1:06:54.0   13:23/M
     187    Tana Jolley             Brooklyn  CT          239   29    16 F 20-29    1:06:56.0   13:23/M