Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/May18_Trails_set1.shtml

Trails to a Cure 8 Mi Trail Race

Cockaponset, CT, May 18, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

In memory of our friend Steve Hancock

For more race information, see Results also at:.

Trails to a Cure 8 mile trail race

Trails to a Cure 8 mile trail race

Overall Finish List

May 18, 08


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jake Corhett            Killingworth  CT      470   20     1 M 20-39      55:43.0    6:58/M
       2    Bryan Feitel            Haddam  CT            447   40     1 M 40-49      57:46.0    7:13/M
       3    Ryan Oconnell           North Haven  CT       450   35     2 M 20-39      58:01.0    7:15/M
       4    Mark Czarnecki          Guilford  CT          430   45     2 M 40-49      58:47.0    7:21/M
       5    Bill Gibbs              Shelton  CT           117   40     3 M 40-49      59:26.0    7:26/M
       6    Noel Petra              Guilford              188   37     3 M 20-39      59:41.0    7:28/M
       7    Ned Smith               Hartford  CT          469   22     4 M 20-39    1:02:35.0    7:49/M
       8    Scott Hines             Killingworth  CT      185   43     4 M 40-49    1:02:41.0    7:50/M
       9    Erick Wilson            Greenwich  CT         446   36     5 M 20-39    1:03:57.0    8:00/M
      10    Tim Kane                Preston  CT           183   51     1 M 50-59    1:04:03.0    8:00/M
      11    Todd Lemire             Moodus  CT            196   43     5 M 40-49    1:04:11.0    8:01/M
      12    Peter Fitton            Guilford              192   34     6 M 20-39    1:05:29.0    8:11/M
      13    Brian McConnell         Centerbrook  CT       199   41     6 M 40-49    1:05:35.0    8:12/M
      14    Chris Lawrence          Killingworth  CT      135   40     7 M 40-49    1:07:41.0    8:28/M
      15    Becky Iselin            Chester  CT           461   32     1 F 30-39    1:08:57.0    8:37/M
      16    Rock Bogdan             Haddam  CT            466   40     8 M 40-49    1:10:20.0    8:48/M
      17    Buzz Gardner            Guilford  CT          186   55     2 M 50-59    1:10:23.0    8:48/M
      18    Elizabeth Vernon        Essex  CT             451   40     1 F 40-49    1:10:26.0    8:48/M
      19    Tim Castillo            Middletown  CT        191   45     9 M 40-49    1:10:29.0    8:49/M
      20    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      136   41     2 F 40-49    1:11:03.0    8:53/M
      21    Grace Jensen            Hadlyme  CT           472   45     3 F 40-49    1:12:07.0    9:01/M
      22    Amy Steffen             Killingworth  CT      189   32     2 F 30-39    1:12:39.0    9:05/M
      23    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT         452   54     3 M 50-59    1:12:55.0    9:07/M
      24    Bill Marshall           Yantic  CT            130   63     1 M 60-99    1:12:55.0    9:07/M
      25    Bridget Riordan         Clinton  CT           458   41     4 F 40-49    1:13:08.0    9:09/M
      26    John McCabe             Westport  CT          463   36     7 M 20-39    1:13:26.0    9:11/M
      27    Colin Gordon            Guilford  CT          190   38     8 M 20-39    1:13:34.0    9:12/M
      28    Michael Lopresti        Plantsville  CT       131   30     9 M 20-39    1:13:53.0    9:14/M
      29    Lisa Hageman            Colchester  CT        456   44     5 F 40-49    1:14:01.0    9:15/M
      30    Thomas Lee              Chester  CT           133   59     4 M 50-59    1:14:08.0    9:16/M
      31    Lance Flott             Old Saybrook  CT      437   50     5 M 50-59    1:14:32.0    9:19/M
      32    Dino Festa              Oakdale  CT           436   54     6 M 50-59    1:15:15.0    9:24/M
      33    Carla Thompson          Pawcatuck  CT         449   48     6 F 40-49    1:15:17.0    9:25/M
      34    Paul Gray               Pawcatuck  CT         200   41    10 M 40-49    1:15:21.0    9:25/M
      35    Sarah Jennings          Newington  CT         465   36     3 F 30-39    1:15:22.0    9:25/M
      36    Bekkie Wright           Manchester  CT        120   45     7 F 40-49    1:15:27.0    9:26/M
      37    Joseph Poliquin         East Hartford  CT     125   55     7 M 50-59    1:15:28.0    9:26/M
      38    Gary Trombley           North Franklin  CT    184   46    11 M 40-49    1:16:28.0    9:34/M
      39    Tyler McConnell         Centerbrook  CT       198   11     1 M  2-19    1:17:12.0    9:39/M
      40    Cindy Scannell          Middlebury  CT        455   50     1 F 50-59    1:17:38.0    9:42/M
      41    Beth Harrison           Branford  CT          444   51     2 F 50-59    1:17:56.0    9:45/M
      42    Douglas Story           Westbrook  CT         109   43    12 M 40-49    1:19:20.0    9:55/M
      43    Carol Ann Glay          Pawcatuck  CT         440   39     4 F 30-39    1:20:36.0   10:05/M
      44    Judy Jendrucek          Essex                 193   47     8 F 40-49    1:20:40.0   10:05/M
      45    Stephen Bucciti         North Branford  CT    459   38    10 M 20-39    1:20:48.0   10:06/M
      46    Makaila Gallup          Charlestown  RI       453   20     1 F  1-29    1:21:01.0   10:08/M
      47    Rob Buckingham          New London  CT        460   48    13 M 40-49    1:21:30.0   10:11/M
      48    Cathy Shea              Colchester  CT        457   50     3 F 50-59    1:21:46.0   10:13/M
      49    Bri Middel              Oakdale  CT           462   17     2 F  1-29    1:22:20.0   10:18/M
      50    Steve Middel            Oakdale  CT           128   40    14 M 40-49    1:22:20.0   10:18/M
      51    Joanie Darling          Killingworth  CT      195   44     9 F 40-49    1:22:35.0   10:19/M
      52    Roy Miller              Killingworth  CT      194   43    15 M 40-49    1:22:35.0   10:19/M
      53    Rose Buckingham                               427   60     1 F 60-99    1:23:28.0   10:26/M
      54    Way Hedding             Niantic  CT           104   58     8 M 50-59    1:23:54.0   10:29/M
      55    Stacey Sullivan         Madison  CT           187   44    10 F 40-49    1:24:06.0   10:31/M
      56    Rob Dahmer              Oakdale  CT           432   40    16 M 40-49    1:27:47.0   10:58/M
      57    Greg Sluggett           Ledyard  CT           123   30    11 M 20-39    1:27:47.0   10:58/M
      58    Bill Blair              Cheshire  CT          112   57     9 M 50-59    1:27:55.0   10:59/M
      59    Suzanne Colligan        Wallingford  CT       442   48    11 F 40-49    1:28:10.0   11:01/M
      60    Steve Girioni           Guilford  CT          116   40    17 M 40-49    1:29:52.0   11:14/M
      61    Katelin Kalal           Northford  CT         464   22     3 F  1-29    1:31:47.0   11:28/M
      62    Brenda Hancock          Bozrah  CT            106   56     4 F 50-59    1:32:12.0   11:32/M
      63    Laura Hargreaves        Norwich  CT           113   40    12 F 40-49    1:32:13.0   11:32/M
      64    Marshall Collins        Salem  CT             197   59    10 M 50-59    1:33:08.0   11:39/M
      65    Chuck Brenker           Lisbon  CT            102   56    11 M 50-59    1:36:03.0   12:00/M
      66    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        431   61     2 F 60-99    1:37:06.0   12:08/M
      67    Andrew Lee              New London  CT        134   18     2 M  2-19    1:38:12.0   12:17/M
      68    Jay Churchill           Chester  CT           111   63     2 M 60-99    1:38:24.0   12:18/M
      69    Matthew Girosky         Durham  CT            115   18     3 M  2-19    1:40:45.0   12:36/M
      70    Andrew Ward             Gales Ferry  CT       101   28    12 M 20-39    1:40:49.0   12:36/M
      71    Jon Pearson             Norwich  CT           103   18     4 M  2-19    1:40:57.0   12:37/M
      72    Linda Martin            Branford  CT          468   56     5 F 50-59    1:42:11.0   12:46/M
      73    Janice Hall             New Haven  CT         443   40    13 F 40-49    1:42:18.0   12:47/M
      74    Paige Wink              Haddam  CT            121   40    14 F 40-49    1:43:08.0   12:54/M
      75    Tina Vermiglio          Woodbridge  CT        445   33     5 F 30-39    1:43:13.0   12:54/M
      76    Barbara Neel            Bozrah  CT            105   40    15 F 40-49    1:44:55.0   13:07/M
      77    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT      425   47    16 F 40-49    1:44:55.0   13:07/M
      78    Stephen Debenedet       Chester  CT           433   50    12 M 50-59    1:46:09.0   13:16/M
      79    Dan Thomes-Klug         Pawling  NY           137   18     5 M  2-19    1:49:23.0   13:40/M
      80    Margaret Doenges        Milford  CT           435   50     6 F 50-59    1:50:04.0   13:46/M
      81    Maureen Singer          Haddam  CT            448   32     6 F 30-39    1:50:10.0   13:46/M
      82    Lee Cole-Chu            Salem  CT             428   50    13 M 50-59    1:50:12.0   13:47/M
      83    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      441   67     3 F 60-99    1:52:52.0   14:07/M
      84    Maureen Cunningham      Ivoryton  CT          471   44    17 F 40-49    1:55:03.0   14:23/M
      85    Phillip Schaller        Ivoryton  CT          474   51    14 M 50-59    1:55:06.0   14:23/M
      86    Leesa Lewon             Griswald  CT          454   43    18 F 40-49    1:55:09.0   14:24/M
      87    James Canfield          Columbia  CT          467   48    18 M 40-49    1:55:09.0   14:24/M
      88    Marisa Mohri            Branford  CT          127   18     4 F  1-29    2:13:27.0   16:41/M
      89    Jeffrey Doenges         Milford  CT           434   50    15 M 50-59    2:13:29.0   16:41/M
      90    John Thomes             Pawling  NY           122   50    16 M 50-59    2:20:43.0   17:35/M