Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/May18_Guilfo_set1.shtml

Guilford Savings Bank 4 Mile

Guilford, CT, May 18, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Drew Matthews
Race Winner Drew Matthews


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Guilford Savings Bank 4 Mile
May 18, 2008 - 4 Miles
Guilford, CT

OVERALL WINNERS

Drew Matthews, Madison, CT - 22:15
Adelle Zocher, Branford, CT - 25:58


LOCATION
Jacobs
Beach
WEATHER
68 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Drew Matthews           Madison  CT            98   18 ***** M 13-19        22:15    5:34/M
       2    George Buchanan         Shelton  CT            66   50     1 M 50-59        22:26    5:37/M
       3    Bill Nadeau             Brookline  MA         176   31     1 M 30-39        22:50    5:43/M
       4    Chris Stonier           Branford  CT          163   23     1 M 20-29        23:23    5:51/M
       5    Ian Frankel             Madison  CT            42   50     2 M 50-59        23:29    5:52/M
       6    David Tommaso           Branford  CT            9   25     2 M 20-29        23:47    5:57/M
       7    Mark Edwards            East Haven  CT        152   38     2 M 30-39        24:29    6:07/M
       8    John Kenney             Los Angeles  CA       227   26     3 M 20-29        24:42    6:11/M
       9    Kevin Woodin            West Haven  CT         46   29     4 M 20-29        24:44    6:11/M
      10    Vincent Lindsley        New Haven  CT         138   31     3 M 30-39        24:49    6:12/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT        53   51     3 M 50-59        25:13    6:18/M
      12    Daniel Campbell         Oakdale  CT            13   29     5 M 20-29        25:18    6:20/M
      13    David Ellis             Branford  CT          192   24     6 M 20-29        25:22    6:21/M
      14    Robert Halloran         Branford  CT          203   41     1 M 40-49        25:30    6:23/M
      15    Paul Doolan             Guilford  CT          132   51     4 M 50-59        25:32    6:23/M
      16    Timothy Mc Comb         Wallingford  CT       170   36     4 M 30-39        25:51    6:28/M
      17    Brian Fidler            West Haven  CT         11   37     5 M 30-39        25:54    6:29/M
      18    Adelle Zocher           Branford  CT          128   19 ***** F 13-19        25:58    6:30/M
      19    Donald Nuhn             Westbrook  CT         193   55     5 M 50-59        26:02    6:31/M
      20    Scott Bristol           Old Saybrook  CT       52   34     6 M 30-39        26:18    6:35/M
      21    Connor Isnard           Guilford  CT          149   14     1 M 13-19        26:18    6:35/M
      22    George Sanders          Guilford  CT          155   55     6 M 50-59        26:32    6:38/M
      23    Raymond Iglesias        Guilford  CT          210   35     7 M 30-39        26:36    6:39/M
      24    Bruce Beebe             Madison  CT           178   46     2 M 40-49        26:38    6:40/M
      25    Todd Francis            Branford  CT           59   29     7 M 20-29        26:40    6:40/M
      26    Darrell Adler           North Branford  CT    161   33     8 M 30-39        26:43    6:41/M
      27    Noah Vanacore           New Haven  CT         129   24     8 M 20-29        26:50    6:43/M
      28    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         137   36     1 F 30-39        26:56    6:44/M
      29    Raymond Regan           North Haven  CT        21   40     3 M 40-49        27:07    6:47/M
      30    Michael Pitcher         North Haven  CT        40   40     4 M 40-49        27:12    6:48/M
      31    Jim Drummond            Wallingford  CT        84   45     5 M 40-49        27:30    6:53/M
      32    John Courtmanche        New Haven  CT          65   65     1 M 60-69        27:40    6:55/M
      33    Richard Rivers          Wallingford  CT       212   34     9 M 30-39        27:43    6:56/M
      34    Carolyn Kennedy         Milford  CT           131   45     1 F 40-49        27:45    6:56/M
      35    Alex Noel               Meriden  CT            83   32    10 M 30-39        27:46    6:57/M
      36    Joshua Fogarty          Guilford  CT           62   18     2 M 13-19        27:54    6:59/M
      37    Michael Ruospo          Stratford  CT         158   43     6 M 40-49        27:58    7:00/M
      38    Randall Beach           New Haven  CT         223   57     7 M 50-59        28:08    7:02/M
      39    Richard Rice            Uncasville  CT         72   48     7 M 40-49        28:13    7:03/M
      40    Barbara Pearce          Guilford  CT           93   53     1 F 50-59        28:17    7:04/M
      41    William Ennever         Middlefield  CT        51   26     9 M 20-29        28:24    7:06/M
      42    Thomas McCormick        North Haven  CT        36   57     8 M 50-59        28:26    7:07/M
      43    Gareth Bye              West Hartford  CT      95   45     8 M 40-49        28:34    7:09/M
      44    Guy Pulino              Moodus  CT              8   63     2 M 60-69        28:41    7:10/M
      45    Kevin Godbout           Guilford  CT            6   40     9 M 40-49        28:43    7:11/M
      46    John Dusza              Guilford  CT          198   37    11 M 30-39        28:47    7:12/M
      47    Stephen Cuddy           Cheshire  CT           60   47    10 M 40-49        28:53    7:13/M
      48    Michael Gould           Madison  CT           150   41    11 M 40-49        28:58    7:15/M
      49    Thomas Zalonski         Middletown  CT        229   37    12 M 30-39        29:03    7:16/M
      50    Sean Cahill             East Haven  CT        216   21    10 M 20-29        29:08    7:17/M
      51    Tracie Sarette          Old Saybrook  CT      121   28     1 F 20-29        29:08    7:17/M
      52    Gary Rodebaugh          Guilford  CT            1   59     9 M 50-59        29:14    7:19/M
      53    Bob Canelli             Cheshire  CT          151   53    10 M 50-59        29:15    7:19/M
      54    James Satagaj           Branford  CT          109   51    11 M 50-59        29:17    7:19/M
      55    Melissa Shaw            Guilford  CT          208   32     2 F 30-39        29:18    7:20/M
      56    Christopher Hynes       Branford  CT          182   48    12 M 40-49        29:25    7:21/M
      57    Robert Antonetti        Wallingford  CT       148   40    13 M 40-49        29:31    7:23/M
      58    Cooper Rivers           Madison  CT           214   17     3 M 13-19        29:33    7:23/M
      59    Rich Steeves            Guilford  CT           49   58    12 M 50-59        29:36    7:24/M
      60    Ahmad Kohsar            Guilford  CT            2   17     4 M 13-19        29:55    7:29/M
      61    Mike Mariano            Branford  CT          153   32    13 M 30-39        30:00    7:30/M
      62    John Nann               Madison  CT           105   43    14 M 40-49        30:01    7:30/M
      63    Tim Oconnor             Madison  CT           179   42    15 M 40-49        30:05    7:31/M
      64    Kevin Callinan          Westbrook  CT          69   27    11 M 20-29        30:17    7:34/M
      65    Zachary Mahoney         Orange  CT            204   19     5 M 13-19        30:26    7:37/M
      66    Matthew Wilansky        Glastonbury  CT       173   33    14 M 30-39        30:31    7:38/M
      67    Jack Simko              Hamden  CT            181   49    16 M 40-49        30:33    7:38/M
      68    Michael Prasinos        Madison  CT           169   53    13 M 50-59        30:52    7:43/M
      69    David Rood              Branford  CT          194   48    17 M 40-49        31:08    7:47/M
      70    Julio Feliciano         Middletown  CT        111   15     6 M 13-19        31:16    7:49/M
      71    Brian Hildenbrandt      Branford  CT          209   23    12 M 20-29        31:16    7:49/M
      72    Donald Blum             Metairie  LA           15   47    18 M 40-49        31:22    7:51/M
      73    Ken Ballette            West Hartford  CT     175   60     3 M 60-69        31:23    7:51/M
      74    Michael Tucker          New Haven  CT         183   63     4 M 60-69        31:26    7:52/M
      75    Justin Biggs            Middletown  CT        115   21    13 M 20-29        31:37    7:54/M
      76    Alex Ronton             Branford  CT          130   22    14 M 20-29        31:38    7:55/M
      77    John Leamon             Guilford  CT           77   41    19 M 40-49        31:44    7:56/M
      78    Unknown Participant                            78   0      1 M  0- 1        31:44    7:56/M
      79    Aaron Smith             Madison  CT            71   24    15 M 20-29        31:44    7:56/M
      80    Robert Testo            Milford  CT           107   38    15 M 30-39        31:48    7:57/M
      81    Sharon Toscano          Derby  CT             126   40     2 F 40-49        31:50    7:58/M
      82    Frank Lang              Seymour  CT           213   68     5 M 60-69        31:52    7:58/M
      83    Jennifer Glass          Branford  CT          140   42     3 F 40-49        31:56    7:59/M
      84    Alex Loomis             Griswold  CT          112   16     7 M 13-19        32:00    8:00/M
      85    Bucky Johnson           Branford  CT          154   50    14 M 50-59        32:01    8:00/M
      86    Heather Kennedy         Madison  CT           376   34     3 F 30-39        32:08    8:02/M
      87    Frank Hammell           East Haven  CT         33   27    16 M 20-29        32:13    8:03/M
      88    Sandy Luke              Clinton  CT           200   36     4 F 30-39        32:14    8:04/M
      89    John Hatras             Middletown  CT         10   51    15 M 50-59        32:18    8:05/M
      90    Angelo Alea             Guilford  CT          228   37    16 M 30-39        32:25    8:06/M
      91    Linda McKiernan         North Haven  CT       120   47     4 F 40-49        32:36    8:09/M
      92    Mark Ferris             Madison  CT            45   56    16 M 50-59        32:38    8:10/M
      93    Allen Blanco            East Haven  CT         38   27    17 M 20-29        32:40    8:10/M
      94    Kathy Hermes            Guilford  CT           97   49     5 F 40-49        32:41    8:10/M
      95    Allan Johnson           Southbury  CT         224   46    20 M 40-49        32:45    8:11/M
      96    Michael McDermott       Guilford  CT          156   41    21 M 40-49        32:52    8:13/M
      97    Susan Wines             Madison  CT            80   42     6 F 40-49        32:53    8:13/M
      98    Kristina Ingraham       Branford  CT          146   25     2 F 20-29        32:59    8:15/M
      99    Brian Harding           Madison  CT            86   18     8 M 13-19        33:01    8:15/M
     100    Barbara Harding         Madison  CT            87   16     1 F 13-19        33:01    8:15/M
     101    Nina Glickson           New Haven  CT         206   56     2 F 50-59        33:05    8:16/M
     102    Ray Fair                New Haven  CT         232   65     6 M 60-69        33:10    8:18/M
     103    Jennifer Hanrahan       Wallingford  CT         5   37     5 F 30-39        33:11    8:18/M
     104    Tina Gagliardi          Clinton  CT           189   35     6 F 30-39        33:14    8:19/M
     105    Susan Lane              New Haven  CT         202   49     7 F 40-49        33:14    8:19/M
     106    Arthur Noel             Meriden  CT            34   61     7 M 60-69        33:25    8:21/M
     107    Sophie Bysiewicz        Branford  CT          141   12     1 F  2-12        33:27    8:22/M
     108    Anna Forselius          Guilford  CT           63   37     7 F 30-39        33:30    8:23/M
     109    Dawn Clark              Hamden  CT             41   28     3 F 20-29        33:38    8:25/M
     110    Pamela Gery             Guilford  CT          142   42     8 F 40-49        33:39    8:25/M
     111    Mike Rivers             Wallingford  CT       231   35    17 M 30-39        33:41    8:25/M
     112    Tom Shanahan            Southington  CT       147   61     8 M 60-69        33:49    8:27/M
     113    Maria Suchy             Guilford  CT          136   44     9 F 40-49        33:49    8:27/M
     114    William Mahoney         Orange  CT             54   48    22 M 40-49        33:51    8:28/M
     115    John Galdenzi           Branford  CT          135   43    23 M 40-49        33:55    8:29/M
     116    Ray Ditoto              Oxford  CT             67   51    17 M 50-59        33:56    8:29/M
     117    Kate Zanzucchi          Branford  CT           44   32     8 F 30-39        33:57    8:29/M
     118    Carmel Lyons            New Haven  CT          43   26     4 F 20-29        33:59    8:30/M
     119    Christine Glenn         Oxford  CT             68   46    10 F 40-49        34:06    8:32/M
     120    Ann McCormick           North Haven  CT        37   55     3 F 50-59        34:06    8:32/M
     121    Tracey Riordan-Jacobso  Branford  CT          221   39     9 F 30-39        34:07    8:32/M
     122    Amy Hosney              Killingworth  CT      124   40    11 F 40-49        34:07    8:32/M
     123    Kate Bee                New Haven  CT         168   33    10 F 30-39        34:08    8:32/M
     124    Dennis Culliton         Guilford  CT          177   49    24 M 40-49        34:08    8:32/M
     125    Lisa Savarese           Middletown  CT        196   25     5 F 20-29        34:10    8:33/M
     126    Patty McGaughey         New Haven  CT          73   25     6 F 20-29        34:13    8:33/M
     127    Jacob Dlamini           New Haven  CT          75   35    18 M 30-39        34:13    8:33/M
     128    Michael Nicoletti       Branford  CT          144   24    18 M 20-29        34:18    8:35/M
     129    Claire McIntyre         Madison  CT            79   41    12 F 40-49        34:27    8:37/M
     130    Stacey Kivel            Madison  CT           234   41    13 F 40-49        34:28    8:37/M
     131    William Richetelli      Branford  CT          102   53    18 M 50-59        34:48    8:42/M
     132    Kathleen Bunting        Stratford  CT          92   45    14 F 40-49        34:51    8:43/M
     133    Susan Palma             Guilford  CT          133   40    15 F 40-49        34:52    8:43/M
     134    Janis D'Andrea          Guilford  CT          171   54     4 F 50-59        34:52    8:43/M
     135    Karl Salvati            North Haven  CT        39   55    19 M 50-59        34:56    8:44/M
     136    Edward McCaffrey        Essex  CT             217   65     9 M 60-69        35:00    8:45/M
     137    Melanie McCloskey                             205   59     5 F 50-59        35:07    8:47/M
     138    Greg Sachs              Branford  CT          220   43    25 M 40-49        35:10    8:48/M
     139    Stacy Raffone           Guilford  CT          215   36    11 F 30-39        35:21    8:50/M
     140    Susan McComb            Wallingford  CT       172   31    12 F 30-39        35:25    8:51/M
     141    Steve Smith             Southport  CT          70   52    20 M 50-59        35:25    8:51/M
     142    Karina Julius           Kensington  CT        197   41    16 F 40-49        35:25    8:51/M
     143    David Oconnor           Guilford  CT          211   41    26 M 40-49        35:26    8:52/M
     144    Amy Parker              Branford  CT          207   39    13 F 30-39        35:29    8:52/M
     145    William Olsen           Clinton  CT           160   60    10 M 60-69        35:29    8:52/M
     146    Jennifer Aguilar        Branford  CT          188   25     7 F 20-29        35:31    8:53/M
     147    Alane Wilansky          Glastonbury  CT       174   31    14 F 30-39        35:32    8:53/M
     148    Kristin Astiasaran      Middletown  CT        186   37    15 F 30-39        35:34    8:54/M
     149    John Mc Carthy          West Haven  CT        230   45    27 M 40-49        35:37    8:54/M
     150    Dianne Merrigan         Wethersfield  CT       29   43    17 F 40-49        35:39    8:55/M
     151    Honor Sachs             New Haven  CT         117   35    16 F 30-39        35:48    8:57/M
     152    Joe Maturo              East Haven  VT        185   57    21 M 50-59        35:52    8:58/M
     153    Mark Matlosz            Wallingford  CT       119   33    19 M 30-39        36:00    9:00/M
     154    Steve Strom             New Haven  CT         118   57    22 M 50-59        36:01    9:00/M
     155    Kevin McCarthy          Guilford  CT           61   51    23 M 50-59        36:03    9:01/M
     156    Jennifer Dixon          Norwalk  CT            35   30    17 F 30-39        36:13    9:03/M
     157    Stuart Brown            Bristol  CT             4   35    20 M 30-39        36:15    9:04/M
     158    Bryana Saroka           Northford  CT         145   11     2 F  2-12        36:41    9:10/M
     159    Nancy Ashcroft          Guilford  CT          164   48    18 F 40-49        36:59    9:15/M
     160    Jean Kelley             Branford  CT          166   48    19 F 40-49        36:59    9:15/M
     161    Melissa Kane            Guilford  CT          165   38    18 F 30-39        36:59    9:15/M
     162    Jacob Cooper            New Haven  CT          30   28    19 M 20-29        37:00    9:15/M
     163    Claudia De Palma        New York  NY           31   24     8 F 20-29        37:00    9:15/M
     164    Bryan Smith             West Haven  CT         58   42    28 M 40-49        37:01    9:15/M
     165    Laura Freebairn-Smith   Hamden  CT            219   49    20 F 40-49        37:02    9:16/M
     166    Katerina Rohner         New Haven  CT         218   43    21 F 40-49        37:04    9:16/M
     167    Reagan Krane            Westbrook  CT         195   50    24 M 50-59        37:05    9:16/M
     168    Roseann Conigliaro      Milford  CT           191   27     9 F 20-29        37:05    9:16/M
     169    Ken McKay               East Haven  CT        116   57    25 M 50-59        37:12    9:18/M
     170    Molly Berky             Madison  CT            99   17     2 F 13-19        38:13    9:33/M
     171    Karen Oconnell          East Haven  CT        184   50     6 F 50-59        38:16    9:34/M
     172    Richard Fidler          New Haven  CT          12   61    11 M 60-69        38:29    9:37/M
     173    Pinar Kodaman           Guilford  CT            7   36    19 F 30-39        38:35    9:39/M
     174    Lauren De Marco         Guilford  CT           32   10     3 F  2-12        38:41    9:40/M
     175    Angelica Lewis          New Haven  CT          74   27    10 F 20-29        38:43    9:41/M
     176    Brian Timmeny           New Britain  CT        82   33    21 M 30-39        38:44    9:41/M
     177    Sherry Timmeny          New Britain  CT        81   32    20 F 30-39        38:44    9:41/M
     178    Elizabeth Cook          North Haven  CT       222   28    11 F 20-29        39:08    9:47/M
     179    Peter Hicks             Hamden  CT             89   49    29 M 40-49        39:10    9:48/M
     180    Ross Hicks              Hamden  CT             88   19     9 M 13-19        39:11    9:48/M
     181    Gwendolynn Flynn        Middletown  CT         55   29    12 F 20-29        39:20    9:50/M
     182    Lee Wildermann          Madison  CT            85    7     1 M  2-12        39:21    9:50/M
     183    Justin Howard           Madison  CT           225   34    22 M 30-39        39:47    9:57/M
     184    Christine Brockett      Branford  CT          162   33    21 F 30-39        39:52    9:58/M
     185    Brenda Berky            Madison  CT            48   42    30 M 40-49        39:53    9:58/M
     186    Geoff Perkins           North Branford  CT     57   26    20 M 20-29        40:04   10:01/M
     187    Gina Sullivan           Clinton  CT            25   36    22 F 30-39        40:05   10:01/M
     188    Tracey Davila           Guilford  CT          134   34    23 F 30-39        40:15   10:04/M
     189    Katie Redman            Wallingford  CT       199   19     3 F 13-19        40:16   10:04/M
     190    Mari Mariano            North Branford  CT    110   33    24 F 30-39        40:39   10:10/M
     191    Margot Sherwin          Guilford  CT          103   51     7 F 50-59        40:58   10:15/M
     192    Robert Clayton          Madison  CT           104   43    31 M 40-49        41:00   10:15/M
     193    Gilbert Litalien        Deep River  CT          3   57    26 M 50-59        41:10   10:18/M
     194    Cassandra Cuddy         Madison  CT            50   17     4 F 13-19        41:19   10:20/M
     195    William Armstrong       North Haven  CT       143   57    27 M 50-59        41:34   10:24/M
     196    Gary Redman             Wallingford  CT       201   46    32 M 40-49        42:21   10:35/M
     197    Donald Ewing            California  MD        180   41    33 M 40-49        42:31   10:38/M
     198    David Loiselle          Clearwater Beach  F   157   49    34 M 40-49        43:04   10:46/M
     199    Kevin Dowling           Naugatuck  CT         114   55    28 M 50-59        43:23   10:51/M
     200    Maxine Howard           Madison  CT           226   36    25 F 30-39        43:29   10:52/M
     201    Edward Lazarys          Cheshire  CT          159   55    29 M 50-59        43:29   10:52/M
     202    Carol Redden            Branford  CT           94   48    22 F 40-49        43:42   10:56/M
     203    Katherine Lawton        Madison  CT           122   42    23 F 40-49        43:52   10:58/M
     204    Michael Quinlivan       Fairfield  CT          76   56    30 M 50-59        43:59   11:00/M
     205    Christine Redden        Branford  CT          101   49    24 F 40-49        44:01   11:00/M
     206    Susan Petrelli          Guilford  CT           18   46    25 F 40-49        44:26   11:07/M
     207    Stephanie Errante       Branford  CT          190   14     5 F 13-19        45:33   11:23/M
     208    Maryann Barra           Middlebury  CT         27   53     8 F 50-59        46:30   11:38/M
     209    Ralph Barra             Middlebury  CT         28   60    12 M 60-69        47:29   11:52/M
     210    Candace Walter          Meriden  CT           167   33    26 F 30-39        49:28   12:22/M
     211    Jose Roman              Waterbury  CT          23   32    23 M 30-39        50:07   12:32/M
     212    Herman Bershtein        Hamden  CT            187   82     1 M 80-99        51:31   12:53/M
     213    Geoff Bye               Guilford  CT           96   78     1 M 70-79        52:28   13:07/M
     214    Kevin Quinlivan         Fairfield  CT         100   26    21 M 20-29        53:48   13:27/M
     215    Martha Oneppo           New Haven  CT          17   57     9 F 50-59        55:29   13:52/M
     216    Laura Hodson            Guilford  CT          123   45    26 F 40-49        55:37   13:54/M
     217    Evelyn Morel            Waterbury  CT          26   34    27 F 30-39        55:43   13:56/M
     218    Jackie Perkins          North Branford  CT     56   25    13 F 20-29        57:31   14:23/M
     219    Roy Morel               Waterbury  CT          24   46    35 M 40-49        57:32   14:23/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adelle Zocher Branford CT

19

18

25:58

6:30/M

 
Top

Women 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sophie Bysiewicz Branford CT

12

107

33:27

8:22/M

2

Bryana Saroka Northford CT

11

158

36:41

9:10/M

3

Lauren De Marco Guilford CT

10

174

38:41

9:40/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Harding Madison CT

16

100

33:01

8:15/M

2

Molly Berky Madison CT

17

170

38:13

9:33/M

3

Katie Redman Wallingford CT

19

189

40:16

10:04/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tracie Sarette Old Saybrook CT

28

51

29:08

7:17/M

2

Kristina Ingraham Branford CT

25

98

32:59

8:15/M

3

Dawn Clark Hamden CT

28

109

33:38

8:25/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

36

28

26:56

6:44/M

2

Melissa Shaw Guilford CT

32

55

29:18

7:20/M

3

Heather Kennedy Madison CT

34

86

32:08

8:02/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Kennedy Milford CT

45

34

27:45

6:56/M

2

Sharon Toscano Derby CT

40

81

31:50

7:58/M

3

Jennifer Glass Branford CT

42

83

31:56

7:59/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

53

40

28:17

7:04/M

2

Nina Glickson New Haven CT

56

101

33:05

8:16/M

3

Ann McCormick North Haven CT

55

120

34:06

8:32/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Drew Matthews Madison CT

18

1

22:15

5:34/M

 
Top

Men 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lee Wildermann Madison CT

7

182

39:21

9:50/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Isnard Guilford CT

14

21

26:18

6:35/M

2

Joshua Fogarty Guilford CT

18

36

27:54

6:59/M

3

Cooper Rivers Madison CT

17

58

29:33

7:23/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Stonier Branford CT

23

4

23:23

5:51/M

2

David Tommaso Branford CT

25

6

23:47

5:57/M

3

John Kenney Los Angeles CA

26

8

24:42

6:11/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Nadeau Brookline MA

31

3

22:50

5:43/M

2

Mark Edwards East Haven CT

38

7

24:29

6:07/M

3

Vincent Lindsley New Haven CT

31

10

24:49

6:12/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Halloran Branford CT

41

14

25:30

6:23/M

2

Bruce Beebe Madison CT

46

24

26:38

6:40/M

3

Raymond Regan North Haven CT

40

29

27:07

6:47/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

50

2

22:26

5:37/M

2

Ian Frankel Madison CT

50

5

23:29

5:52/M

3

Jerry Munck North Haven CT

51

11

25:13

6:18/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

65

32

27:40

6:55/M

2

Guy Pulino Moodus CT

63

44

28:41

7:10/M

3

Ken Ballette West Hartford CT

60

73

31:23

7:51/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Bye Guilford CT

78

213

52:28

13:07/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

212

51:31

12:53/M



Guilford Savings Bank Kids Run - 1 K

Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Suchy              Guilford  CT          365   10 ***** M  1-12        03:39    3:39/K
       2    Raissi Bysiewicz        Branford  CT          364    9 ***** F  1-12        03:43    3:43/K
       3    Casey Johnson           Guilford  CT          378    7     1 M  1-12        03:53    3:53/K
       4    Jack Wildermann         Madison  CT           357    5     2 M  1-12        04:11    4:11/K
       5    Isabel Bysiewicz        Branford  CT          363    9     1 F  1-12        04:17    4:17/K
       6    Elaina Griffith         Guilford  CT          368   8      2 F  1-12        04:24    4:24/K
       7    Brendan Talarczyk       Guilford  CT          353    8     3 M  1-12        04:40    4:40/K
       8    Will Luke               Clinton  CT           374   6      4 M  1-12        04:44    4:44/K
       9    Jordan Iglesias         Guilford  CT          360    8     5 M  1-12        04:56    4:56/K
      10    Charlene Griffith       Guilford  CT          367   6      3 F  1-12        05:04    5:04/K
      11    Gleeson Edwards         Guilford  CT          366    9     4 F  1-12        05:09    5:09/K
      12    Caitlin Bunting         Stratford  CT         358    9     5 F  1-12        05:10    5:10/K
      13    John Derrko             West Haven  CT        362    5     6 M  1-12        05:15    5:15/K
      14    Alara Godbout           Guilford  CT          369   7      6 F  1-12        05:18    5:18/K
      15    Melissa Sullivan        Fairfield  CT         352    9     7 F  1-12        05:23    5:23/K
      16    Kyle Gagliardi          Clinton  CT           373   6      7 M  1-12        05:28    5:28/K
      17    Brady Johnson           Guilford  CT          377    5     8 M  1-12        05:34    5:34/K
      18    Claire Leamon           Guilford  CT          356    6     8 F  1-12        05:38    5:38/K
      19    Brady Lynch             Guilford  CT          359    4     9 M  1-12        05:47    5:47/K
      20    Nicole Suchy            Guilford  CT          384    9     9 F  1-12        05:48    5:48/K
      21    Dillon Luke             Clinton  CT           375   4     10 M  1-12        05:49    5:49/K
      22    John Mc Carthy          West Haven  CT        381    6    11 M  1-12        06:19    6:19/K
      23    Melody Mc Carthy        West Haven  CT        382    5    10 F  1-12        06:20    6:20/K
      24    Ben Alea                Guilford  CT          380    5    12 M  1-12        06:52    6:52/K
      25    Luke Gagliardi          Clinton  CT           372   3     13 M  1-12        07:17    7:17/K
      26    Joey Eqing              California  MD        371   3     14 M  1-12        07:48    7:48/K
      27    Mike Alea               Guilford  CT          379    4    15 M  1-12        08:12    8:12/K
      28    Leila Godbout           Guilford  CT          370   3     11 F  1-12        08:39    8:39/K
      29    Amanda Lynn Mc Carthy   West Haven  CT        383    3    12 F  1-12        08:56    8:56/K
      30    Christopher Iglesias    Guilford  CT          361    6    16 M  1-12        08:57    8:57/K
      31    Peter Sullivan, Jr.     Clinton  CT           351    7    17 M  1-12        09:02    9:02/K

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com