Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/May10_Greenl_set1.shtml

Greenleaf Memorial River Run For The Fund

New London, CT, May 10, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Spencer Rogers
Race Winner Spencer Rogers


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Greenleaf Memorial
River Run For The Fund
May 10, 2008 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Spencer Rogers, Quaker Hill, CT - 18:00
Addy Danaher, Mystic, CT - 20:49


LOCATION
Ocean Beach
Park
WEATHER
58 Degrees
Very Windy!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Spencer Rogers          Quaker Hill  CT       188   31 ***** M 30-39        18:00    5:48/M
       2    Oaty Frye               Waterford  CT         129   0      1 M  0- 1        19:25    6:16/M
       3    Michael Fusaro          Norwich  CT            37   42     1 M 40-49        19:47    6:23/M
       4    Michael Stroneski       Waterford  CT          89   16     1 M  2-19        19:50    6:24/M
       5    Rob Dahmer              Oakdale  CT            70   41     2 M 40-49        19:56    6:26/M
       6    Donald Nuhn             Westbrook  CT         164   55     1 M 50-59        19:58    6:26/M
       7    Mike Murray             E. Hampton  CT        148   51     2 M 50-59        20:40    6:40/M
       8    Dave Jacobs             Niantic  CT            47   62     1 M 60-99        20:48    6:43/M
       9    Addy Danaher            Mystic  CT            174   28 ***** F 20-29        20:49    6:43/M
      10    John Lamattina          Stonington  CT         71   58     3 M 50-59        20:55    6:45/M
      11    Brandy Le Clair         Groton  CT            159   13     1 F  2-19        21:13    6:51/M
      12    Brent Stratton          Middletown  CT         68   52     4 M 50-59        21:52    7:03/M
      13    Emily Nassetta          New London  CT        173   18     2 F  2-19        22:04    7:07/M
      14    Don Weller              Niantic  CT           106   54     5 M 50-59        22:04    7:07/M
      15    Manuel Duval            New London  CT         48   41     3 M 40-49        22:56    7:24/M
      16    Peter Greenleaf         Bethesda  MD           80   38     1 M 30-39        23:22    7:32/M
      17    Gerald Ricketson        Waterford  CT         130   40     4 M 40-49        23:39    7:38/M
      18    Richard Conant          Mystic  CT             35   52     6 M 50-59        23:56    7:43/M
      19    Barbara Goodrich        New London  CT        127   54     1 F 50-59        23:57    7:44/M
      20    Gene Maran              Waterford  CT         155   55     7 M 50-59        24:06    7:46/M
      21    Meghan Steinhaus        Westerly  RI          119   27     1 F 20-29        24:11    7:48/M
      22    Eileen Benway           Uncasville  CT        121   18     3 F  2-19        24:13    7:49/M
      23    David Smallridge        Pawcatuck  CT         141   39     2 M 30-39        24:14    7:49/M
      24    Chris Ferace            Norwich  CT            23   40     5 M 40-49        24:15    7:49/M
      25    Mike Carta              Waterford  CT         187   49     6 M 40-49        24:16    7:50/M
      26    James Constantine       Pawcatuck  CT         179   38     3 M 30-39        24:35    7:56/M
      27    Vicky Giordani          New London  CT        144   52     2 F 50-59        24:45    7:59/M
      28    Bob Myers               New London  CT        181   46     7 M 40-49        24:49    8:00/M
      29    Tim Garrelts            Killingworth  CT      177   0      2 M  0- 1        24:53    8:02/M
      30    Susan Smith             New London  CT        157   49     1 F 40-49        25:00    8:04/M
      31    Kathleen Smith          Pawcatuck  CT         131   36     1 F 30-39        25:02    8:05/M
      32    Nels Hanson             Waterford  CT         158   34     4 M 30-39        25:14    8:08/M
      33    Stephen Avery           Voluntown  CT         125   53     8 M 50-59        25:23    8:11/M
      34    Dawn Uddick             New London  CT        105   0      1 F  0- 1        25:52    8:21/M
      35    Erin Lucas              Salem  CT             137   12     4 F  2-19        26:03    8:24/M
      36    Michael Long            Waterford  CT         190   22     1 M 20-29        26:09    8:26/M
      37    Bruce Hyde              New London  CT        126   58     9 M 50-59        26:15    8:28/M
      38    Carol Myers             New London  CT        182   33     2 F 30-39        26:16    8:28/M
      39    John Ryan               Waterford  CT         151   45     8 M 40-49        26:24    8:31/M
      40    Bill Sullivan           Waterford  CT          66   39     5 M 30-39        26:25    8:31/M
      41    Sloan Arnold            Waterford  CT         136   0      3 M  0- 1        26:42    8:37/M
      42    Jeremy Anderson         New London  CT        107   28     2 M 20-29        26:50    8:39/M
      43    John Smith              Brookfield  CT         26   54    10 M 50-59        26:51    8:40/M
      44    Todd O' Connell         Waterford  CT         175   38     6 M 30-39        26:53    8:40/M
      45    Kristin Bendfeldt       Mystic  CT             79   37     3 F 30-39        26:55    8:41/M
      46    Johanna Whelan          New York  NY            3   27     2 F 20-29        27:03    8:44/M
      47    Mark Scozzafava         New York  NY            4   31     7 M 30-39        27:04    8:44/M
      48    Mike Murphy             East Hartford  CT     117   34     8 M 30-39        27:14    8:47/M
      49    Lynn Daniewicz          Oakdale  CT           115   0      2 F  0- 1        27:35    8:54/M
      50    Hillarie Hollingsworth  Waterford  CT         122   16     5 F  2-19        27:43    8:56/M
      51    Caryn Murray            E. Hampton  CT        147   44     2 F 40-49        27:47    8:58/M
      52    Colin Harrington        Waterford  CT         184   12     2 M  2-19        27:51    8:59/M
      53    Angela Doran            Gales Ferry  CT       143   36     4 F 30-39        27:54    9:00/M
      54    Mary Boucher            East Lyme  CT         149   44     3 F 40-49        28:09    9:05/M
      55    Steven Boucher          East Lyme  CT         150   49     9 M 40-49        28:09    9:05/M
      56    Denise Avery            Voluntown  CT         124   48     4 F 40-49        28:18    9:08/M
      57    Patricia Phillips       Niantic  CT           162   60     1 F 60-99        28:21    9:09/M
      58    Joel Smith              Pawcatuck  CT         132   40    10 M 40-49        28:37    9:14/M
      59    Carolyn Ryan            Groton  CT            180   0      3 F  0- 1        28:54    9:19/M
      60    Dylan Sullivan          Waterford  CT         172   0      4 M  0- 1        29:36    9:33/M
      61    Kelsey Lucas            Salem  CT             139   16     6 F  2-19        29:38    9:34/M
      62    Billy Sullivan          Waterford  CT         153   13     3 M  2-19        29:42    9:35/M
      63    Tom Harrington          Waterford  CT         101   54    11 M 50-59        29:44    9:35/M
      64    Tony Baginski           Norwich  CT           171   0      5 M  0- 1        29:48    9:37/M
      65    Corinna Fleischmann     Ledyard  CT           156   32     5 F 30-39        29:49    9:37/M
      66    John Crowley            Waterford  CT          32    0     6 M  0- 1        29:52    9:38/M
      67    Gretchen McVicker       Oakdale  CT           112   37     6 F 30-39        30:11    9:44/M
      68    Brian Bendfeldt         Mystic  CT             78   38     9 M 30-39        30:15    9:45/M
      69    Emilio Mangual          Groton  CT            118   31    10 M 30-39        30:39    9:53/M
      70    Susan Smith             Braintree  MA          77   54     3 F 50-59        30:40    9:54/M
      71    Jen Laperle             Gales Ferry  CT       142   0      4 F  0- 1        30:46    9:55/M
      72    Kathleen Malloy         Mystic  CT             25   39     7 F 30-39        30:49    9:56/M
      73    C J Hersom              Waterford  CT         102   12     4 M  2-19        31:01   10:00/M
      74    Elizabeth Rider         Norwich  CT            39   35     8 F 30-39        31:02   10:01/M
      75    Leo Sullivan            Waterford  CT         170   45    11 M 40-49        31:11   10:04/M
      76    Ali Abraham             New London  CT        146   0      5 F  0- 1        31:15   10:05/M
      77    Maureen Benway          Uncasville  CT        120   48     5 F 40-49        31:25   10:08/M
      78    Brett Arnold            Niantic  CT           135   35    11 M 30-39        31:44   10:14/M
      79    Sara Salerno            East Lyme  CT         113   32     9 F 30-39        32:03   10:20/M
      80    Edwina Callaghan        Salem  CT              49   58     4 F 50-59        32:06   10:21/M
      81    Kathy Lucas             Salem  CT             138   48     6 F 40-49        33:34   10:50/M
      82    Marisa Watson           Scotch Plains  NJ     123   34    10 F 30-39        33:37   10:51/M
      83    Kathy Felger            New London  CT        145   33    11 F 30-39        33:58   10:57/M
      84    Alison Scozzafava       Wilton  CT             30   24     3 F 20-29        33:58   10:57/M
      85    Casey Collins           Waterford  CT         185   12     5 M  2-19        34:11   11:02/M
      86    Robert Swansen          Waterford  CT         103   38    12 M 30-39        34:14   11:03/M
      87    Colin Sawnsen           Waterford  CT         104   10     6 M  2-19        34:16   11:03/M
      88    Diane Sullivan          Waterford  CT         152   40     7 F 40-49        34:31   11:08/M
      89    Malcolm Sanders         Salem  CT             154   53    12 M 50-59        35:04   11:19/M
      90    Patrick Bailey          Coventry  RI           27   29     3 M 20-29        35:57   11:36/M
      91    Danielle Klette         Brighton  MA           61   39    12 F 30-39        36:37   11:49/M
      92    Ryan Girardin           Windsor Locks  CT     128   10     7 M  2-19        37:40   12:09/M
      93    Karen Girardini         Windsor Locks  CT      67   39    13 F 30-39        37:41   12:09/M
      94    Karen Anderson          New London  CT        140   45     8 F 40-49        37:52   12:13/M
      95    Frankie Ann Marcille    Mystic  CT             76   13     7 F  2-19        37:55   12:14/M
      96    Andrea Marcille         Bradford  RI          163   40     9 F 40-49        37:55   12:14/M
      97    Shawna Constantine      Pawcatuck  CT         178   36    14 F 30-39        40:22   13:01/M
      98    Christine Harrison      Waterford  CT          17   61     2 F 60-99        40:22   13:01/M
      99    Anne B Pierson          Old Lyme  CT           16   78     3 F 60-99        41:51   13:30/M
     100    Beth Felicetti-Mille    Charlestown  RI        50   41    10 F 40-49        41:55   13:31/M
     101    Julie O' Connell        Waterford  CT         176   0      6 F  0- 1        42:08   13:35/M
     102    Diane Harrington        Waterford  CT         183   47    11 F 40-49        45:02   14:32/M
     103    Anne Scozzafava         Wilton  CT             29   59     5 F 50-59        45:03   14:32/M
     104    Cornelia Fahy           Riverside  CT          52    0     7 F  0- 1        45:04   14:32/M
     105    Mary Baba               Middletown  CT         69    0     8 F  0- 1        47:32   15:20/M
     106    Rena Albert             Plainville  CT          5    0     9 F  0- 1        48:41   15:42/M
     107    Sunshine Marcille       Mystic  CT             75   33    13 M 30-39        48:51   15:45/M
     108    Frank Marcille          Mystic  CT             74   33    14 M 30-39        48:51   15:45/M
     109    Susan Albert            Ivorytown  CT           6    0    10 F  0- 1        49:00   15:48/M
     110    Donna Cochrabe          Niantic  CT             7   60     4 F 60-99        49:55   16:06/M
     111    Alyssa Hancock          Waterford  CT          11   13     8 F  2-19        51:23   16:35/M
     112    Sherry Ziolkovski       Quaker Hill  CT       201   45    12 F 40-49        51:23   16:35/M
     113    Traci Hancock           Waterford  CT          12   39    15 F 30-39        51:24   16:35/M
     114    Janet Clark             Hooksett  NH          108   0     11 F  0- 1        51:57   16:45/M
     115    Lauren Clark            Hamden  CT            109   0     12 F  0- 1        51:58   16:46/M
     116    Bryan Dungey            Woodstock  CT         116   60     2 M 60-99        52:20   16:53/M
     117    Elizabeth Geer          Jewett City  CT        14    0    13 F  0- 1        52:47   17:02/M
     118    James Greenleaf         Waterford  CT          40    0     7 M  0- 1        54:34   17:36/M
     119    Mary Garrelts           Killingworth  CT      189   0     14 F  0- 1        54:51   17:42/M
     120    Patricia Greenleaf      Waterford  CT          41    0    15 F  0- 1        54:57   17:44/M
     121    Andrea Onofrio          Shelton  CT            31   38    16 F 30-39        55:27   17:53/M
     122    Stephanie Martin        Trumbull  CT            2   32    17 F 30-39        56:06   18:06/M
     123    Eric Martin             Trumbull  CT            1   31    15 M 30-39        56:12   18:08/M
     124    Lauren Woodmansee       Preston  CT            64   22     4 F 20-29        56:36   18:15/M
     125    Joe Scozzafava          Wilton  CT             28   59    13 M 50-59        56:48   18:19/M
     126    Diane Dungey            Woodstock  CT         114   60     5 F 60-99        56:56   18:22/M
     127    Andrew Scozzafava       Bridgeport  CT        134   28     4 M 20-29        57:06   18:25/M
     128    Michelle Kooz           Bridgeport  CT        133   28     5 F 20-29        57:06   18:25/M
     129    Steven Kavanaugh        Boston  MA            166   0      8 M  0- 1        57:48   18:39/M
     130    Lauren Kavanaugh        Boston  MA            167   39    18 F 30-39        57:48   18:39/M
     131    Wendy Spangler          Waterford  CT         160   49    13 F 40-49        58:09   18:45/M
     132    Dan Spangler            Waterford  CT         161   18     8 M  2-19        58:09   18:45/M
     133    Roger Arnold            Niantic  CT            86   62     3 M 60-99        58:23   18:50/M
     134    Richard Cochrane        Niantic  CT             8   63     4 M 60-99        58:24   18:50/M
     135    Karen Butler            New London  CT          9   64     6 F 60-99      1:03:12   20:23/M
     136    Mary-Elizabeth Butler   Niantic  CT            10   42    14 F 40-49      1:03:14   20:24/M
     137    Paul Hayslip            Shelton  CT            43    0     9 M  0- 1      1:03:32   20:30/M
     138    Barbara Hayslip         Shelton  CT            44    0    16 F  0- 1      1:04:11   20:42/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Addy Danaher Mystic CT

28

9

20:49

6:43/M

 
Top

Women No Age Repored

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Uddick New London CT

0

34

25:52

8:21/M

2

Lynn Daniewicz Oakdale CT

0

49

27:35

8:54/M

3

Carolyn Ryan Groton CT

0

59

28:54

9:19/M

 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandy Le Clair Groton CT

13

11

21:13

6:51/M

2

Emily Nassetta New London CT

18

13

22:04

7:07/M

3

Eileen Benway Uncasville CT

18

22

24:13

7:49/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meghan Steinhaus Westerly RI

27

21

24:11

7:48/M

2

Johanna Whelan New York NY

27

46

27:03

8:44/M

3

Alison Scozzafava Wilton CT

24

84

33:58

10:57/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathleen Smith Pawcatuck CT

36

31

25:02

8:05/M

2

Carol Myers New London CT

33

38

26:16

8:28/M

3

Kristin Bendfeldt Mystic CT

37

45

26:55

8:41/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Smith New London CT

49

30

25:00

8:04/M

2

Caryn Murray E. Hampton CT

44

51

27:47

8:58/M

3

Mary Boucher East Lyme CT

44

54

28:09

9:05/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Goodrich New London CT

54

19

23:57

7:44/M

2

Vicky Giordani New London CT

52

27

24:45

7:59/M

3

Susan Smith Braintree MA

54

70

30:40

9:54/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Phillips Niantic CT

60

57

28:21

9:09/M

2

Christine Harrison Waterford CT

61

98

40:22

13:01/M

3

Anne B Pierson Old Lyme CT

78

99

41:51

13:30/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Rogers Quaker Hill CT

31

1

18:00

5:48/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oaty Frye Waterford CT

0

2

19:25

6:16/M

2

Tim Garrelts Killingworth CT

0

29

24:53

8:02/M

3

Sloan Arnold Waterford CT

0

41

26:42

8:37/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Stroneski Waterford CT

16

4

19:50

6:24/M

2

Colin Harrington Waterford CT

12

52

27:51

8:59/M

3

Billy Sullivan Waterford CT

13

62

29:42

9:35/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Long Waterford CT

22

36

26:09

8:26/M

2

Jeremy Anderson New London CT

28

42

26:50

8:39/M

3

Patrick Bailey Coventry RI

29

90

35:57

11:36/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Greenleaf Bethesda MD

38

16

23:22

7:32/M

2

David Smallridge Pawcatuck CT

39

23

24:14

7:49/M

3

James Constantine Pawcatuck CT

38

26

24:35

7:56/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Fusaro Norwich CT

42

3

19:47

6:23/M

2

Rob Dahmer Oakdale CT

41

5

19:56

6:26/M

3

Manuel Duval New London CT

41

15

22:56

7:24/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Nuhn Westbrook CT

55

6

19:58

6:26/M

2

Mike Murray E. Hampton CT

51

7

20:40

6:40/M

3

John Lamattina Stonington CT

58

10

20:55

6:45/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

62

8

20:48

6:43/M

2

Bryan Dungey Woodstock CT

60

116

52:20

16:53/M

3

Roger Arnold Niantic CT

62

133

58:23

18:50/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com