Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Jun26_LizHar_set1.shtml

Liz Harris Memorial 1-Mile Cannonball Road Race

Poquetanuck, CT, June 26, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Also available at:.

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

Overall Finish List

June 26, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris McCormack         New London  CT        341   25     1 M 18-29       4:33.0    4:33/M
       2    Stephen Pretak          New London  CT        343   23     2 M 18-29       4:37.0    4:37/M
       3    Jeffrey Wydecki         Ledyard  CT           312   24     3 M 18-29       4:37.0    4:37/M
       4    Christopher Kane        Waterford  CT         210   40     1 M 40-49       4:40.0    4:40/M
       5    Ryan Powers             Andover  CT           250   20     4 M 18-29       5:10.0    5:10/M
       6    Vos Hunter              Preston  CT           337   14     1 M 13-17       5:14.0    5:14/M
       7    Dave Hammond            Pawcatuck  CT         208   51     1 M 50-59       5:14.0    5:14/M
       8    Klye Rouillard          Moosup  CT            247   17     2 M 13-17       5:17.0    5:17/M
       9    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          245   57     2 M 50-59       5:27.0    5:27/M
      10    Michael Fritz           Ledyard  CT           352   51     3 M 50-59       5:30.0    5:30/M
      11    Susan Hammond           Pawcatuck  CT         207   45     1 F 40-49       5:33.0    5:33/M
      12    Tyler Rouillard         Moosup  CT            327   14     3 M 13-17       5:35.0    5:35/M
      13    Robert Johnson          Norwich  CT           347   30     1 M 30-39       5:36.0    5:36/M
      14    Mitch Paro              Norwich  CT           363   14     4 M 13-17       5:40.0    5:40/M
      15    Eddie Hogan             Lisbon  CT            255   38     2 M 30-39       5:40.0    5:40/M
      16    Eddie Eckard            Canterbury  CT        233   43     2 M 40-49       5:43.0    5:43/M
      17    Matthew Stuztz          Norwich  CT           309   16     5 M 13-17       5:45.0    5:45/M
      18    Adam Skepner            Gales Ferry  CT       215   40     3 M 40-49       5:46.0    5:46/M
      19    Alan Hall               Mystic  CT            342   52     4 M 50-59       5:46.0    5:46/M
      20    James Grillo            Preston  CT           212   43     4 M 40-49       5:49.0    5:49/M
      21    Chris Cadro             Brooklyn  CT          224   40     5 M 40-49       5:49.0    5:49/M
      22    Josh Harwell            Mystic  CT            355   34     3 M 30-39       5:55.0    5:55/M
      23    Alex Grillo             Preston  CT           214   14     6 M 13-17       5:59.0    5:59/M
      24    Marcy Withington        Old Lyme  CT          297   38     1 F 30-39       6:01.0    6:01/M
      25    Philip Plouffe          Mystic  CT            345   51     5 M 50-59       6:02.0    6:02/M
      26    Dave Jacobs             Niantic  CT           238   63     1 M 60-69       6:03.0    6:03/M
      27    Katie Holdridge         Preston  CT           344   14     1 F 13-17       6:03.0    6:03/M
      28    Art Moran Jr            Preston  CT           370   45     6 M 40-49       6:07.0    6:07/M
      29    Jaclyn Tules            Plainfield  CT        351   15     2 F 13-17       6:11.0    6:11/M
      30    Tyler Wiencek           Norwich  CT           366   16     7 M 13-17       6:11.0    6:11/M
      31    Jim Carper              Hopkinton  RI         216   54     6 M 50-59       6:15.0    6:15/M
      32    Alan Muench             Preston  CT           242   34     4 M 30-39       6:19.0    6:19/M
      33    John Sacrey             Preston  CT           328   56     7 M 50-59       6:22.0    6:22/M
      34    Mitch Grillo            Preston  CT           213   12     1 M  8-12       6:23.0    6:23/M
      35    Nels Hanson             Waterford             358   34     5 M 30-39       6:26.0    6:26/M
      36    Rick Urban, Jr.         Windham  CT           278   53     8 M 50-59       6:27.0    6:27/M
      37    Edward Keegan           Preston  CT           346   23     5 M 18-29       6:29.0    6:29/M
      38    Kelsey Nixon            Ledyard  CT           230   14     3 F 13-17       6:30.0    6:30/M
      39    Scott Williams          Gales Ferry  CT       330   32     6 M 30-39       6:34.0    6:34/M
      40    Dennis Muench           Preston  CT           270   33     7 M 30-39       6:40.0    6:40/M
      41    Amy Buckley             Mystic  CT            300   33     2 F 30-39       6:44.0    6:44/M
      42    Jeff Blinderman         Norwich  CT           340   43     7 M 40-49       6:46.0    6:46/M
      43    Sean Healy              Ledyard  CT           203    9     2 M  8-12       6:49.0    6:49/M
      44    Catherine Sikorski      Norwich  CT           338   40     2 F 40-49       6:52.0    6:52/M
      45    Peter Gonski            East Lyme  CT         354   13     8 M 13-17       6:56.0    6:56/M
      46    Debbie Rouillard        Moosup  CT            248   38     3 F 30-39       6:58.0    6:58/M
      47    J T Gorman              Preston  CT           348   11     3 M  8-12       7:00.0    7:00/M
      48    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        202   64     2 M 60-69       7:01.0    7:01/M
      49    Molly Kane              Waterford             211   10     1 F  8-12       7:05.0    7:05/M
      50    Mark Maruscsak          Preston  CT           217   51     9 M 50-59       7:07.0    7:07/M
      51    Jennifer Winton         Preston  CT           299   30     4 F 30-39       7:11.0    7:11/M
      52    Abby Burdick            Plainfield  CT        324   9      2 F  8-12       7:11.0    7:11/M
      53    Michelle Primavera      Lisbon  CT            291   35     5 F 30-39       7:14.0    7:14/M
      54    Sandy Collins           Wauregan  CT          313   52     1 F 50-59       7:16.0    7:16/M
      55    Ron Gale                Norwich  CT           218   72     1 M 70-99       7:20.0    7:20/M
      56    Kristin Bendfeldt       Mystic  CT            258   37     6 F 30-39       7:21.0    7:21/M
      57    Elizabeth Hansen        Hope Valley  RI       318   12     3 F  8-12       7:21.0    7:21/M
      58    Ron Miner               Norwich  CT           336   46     8 M 40-49       7:22.0    7:22/M
      59    Regan Miner             Norwich  CT           335   16     4 F 13-17       7:24.0    7:24/M
      60    Suzanne Murphy          Mystic  CT            357   33     7 F 30-39       7:28.0    7:28/M
      61    Kevin Sikorski          Norwich  CT           339   10     4 M  8-12       7:29.0    7:29/M
      62    Dawn Guntner            Gales Ferry  CT       303   39     8 F 30-39       7:31.0    7:31/M
      63    John Majcher III        Preston  CT           307   44     9 M 40-49       7:36.0    7:36/M
      64    Carrie Whitney-Pickett  Waterford             244   37     9 F 30-39       7:36.0    7:36/M
      65    Mike Gouthro            Oakdale  CT           331   55    10 M 50-59       7:42.0    7:42/M
      66    Brian Healy             Ledyard  CT           204   12     5 M  8-12       7:43.0    7:43/M
      67    Preston Spicer          Preston  CT           329   13     9 M 13-17       7:45.0    7:45/M
      68    Thomas McIntosh Jr      Coventry  CT          310   71     2 M 70-99       7:49.0    7:49/M
      69    Patrick Powers          Andover  CT           249   12     6 M  8-12       7:50.0    7:50/M
      70    Sam Burdick             Plainfield  CT        322   7      1 M  0- 7       8:01.0    8:01/M
      71    Mike Lafleur            Preston  CT           377   47    10 M 40-49       8:06.0    8:06/M
      72    Ron Burdick             Plainfield  CT        325   41    11 M 40-49       8:07.0    8:07/M
      73    Phillip Ludlow          Preston  CT           284   61     3 M 60-69       8:07.0    8:07/M
      74    Elizabeth Eudy          Gales Ferry  CT       265   28     1 F 18-29       8:08.0    8:08/M
      75    Lauren Hess             Uncasville  CT        369   14     5 F 13-17       8:09.0    8:09/M
      76    Brenna Miner            Norwich  CT           333   12     4 F  8-12       8:12.0    8:12/M
      77    Polly Miner             Norwich  CT           334   45     3 F 40-49       8:13.0    8:13/M
      78    Nick Hotary             Salem  CT             201   11     7 M  8-12       8:14.0    8:14/M
      79    Pat Phillips            Niantic  CT           359   61     1 F 60-69       8:19.0    8:19/M
      80    Owen Harris Neistat     Taftville  CT         276   10     8 M  8-12       8:21.0    8:21/M
      81    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        232   61     2 F 60-69       8:24.0    8:24/M
      82    Kevin Hotary            Salem  CT             361   49    12 M 40-49       8:26.0    8:26/M
      83    Jennifer Gulan          Stonington  CT        257   29     2 F 18-29       8:29.0    8:29/M
      84    Leslie Hotary           Salem  CT             364   50     2 F 50-59       8:31.0    8:31/M
      85    Liz Tefft               Norwich  CT           311   33    10 F 30-39       8:38.0    8:38/M
      86    Bruce Grisafe           Salem  CT             356   54    11 M 50-59       8:41.0    8:41/M
      87    Christine Sacrey        Preston  CT           326   54     3 F 50-59       8:41.0    8:41/M
      88    Brittany Majcher        Preston  CT           306   10     5 F  8-12       8:49.0    8:49/M
      89    Erin Healy              Ledyard  CT           205    7     1 F  0- 7       8:54.0    8:54/M
      90    Brandon Greber          Ledyard  CT           206   45    13 M 40-49       8:57.0    8:57/M
      91    Cody Kersteter          Ledyard  CT           362   7      2 M  0- 7       8:58.0    8:58/M
      92    Laurie Kotfer           Mystic  CT            253   42     4 F 40-49       9:09.0    9:09/M
      93    Joanna Black            Uncasville  CT        302   32    11 F 30-39       9:13.0    9:13/M
      94    Rhys Hammond            Pawcatuck  CT         209    6     3 M  0- 7       9:17.0    9:17/M
      95    Drinmichael McClure     Brooklyn  CT          368   9      9 M  8-12       9:20.0    9:20/M
      96    Digby Ludlow            Preston  CT           288    6     4 M  0- 7       9:21.0    9:21/M
      97    Tana Jolley             Brooklyn  CT          353   29     3 F 18-29       9:22.0    9:22/M
      98    Joey Kotfer             Mystic  CT            252   13    10 M 13-17       9:26.0    9:26/M
      99    Jeffrey Nixon           Ledyard  CT           229   42     5 F 40-49       9:27.0    9:27/M
     100    Sarah Burdick           Plainfield  CT        323   12     6 F  8-12       9:29.0    9:29/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Wess Ludlow             Preston  CT           286   37     8 M 30-39       9:40.0    9:40/M
     102    Paula Yaworski          Plainfield  CT        319   38    12 F 30-39       9:41.0    9:41/M
     103    Lee Yaworksi            Plainfield  CT        320   40    14 M 40-49       9:42.0    9:42/M
     104    Juliette Hogan          LISBON  CT            292    6     2 F  0- 7       9:56.0    9:56/M
     105    Alyssa Provost          Baltic  CT            304   16     6 F 13-17      10:03.0   10:03/M
     106    Daniel Lumpkins         Baltic  CT            301   43    15 M 40-49      10:03.0   10:03/M
     107    Mithell Nixar           Ledyard  CT           350   12    10 M  8-12      10:04.0   10:04/M
     108    Bailey Comeau           Preston  CT           234    7     3 F  0- 7      10:11.0   10:11/M
     109    Heidi Comeau            Preston  CT           298   36    13 F 30-39      10:11.0   10:11/M
     110    Lynda Taylor            Canterbury  CT        256   48     6 F 40-49      10:41.0   10:41/M
     111    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT       282   43     7 F 40-49      10:46.0   10:46/M
     112    Colburn Graves          North Stonington  C   279   74     3 M 70-99      11:01.0   11:01/M
     113    Elaine Hess             Uncasville  CT        365   51     4 F 50-59      11:41.0   11:41/M
     114    Stephanie Hess          Uncasville  CT        367   18     4 F 18-29      11:41.0   11:41/M
     115    Madeline Kotfer         Mystic  CT            251   12     7 F  8-12      12:00.0   12:00/M
     116    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT         314   40    16 M 40-49      12:02.0   12:02/M
     117    Tara Hurt               Preston  CT           263   35    14 F 30-39      12:03.0   12:03/M
     118    Seth Hurt               GRISWOLD  CT          262    5     5 M  0- 7      12:08.0   12:08/M
     119    Leyah Walden            Preston  CT           260    6     4 F  0- 7      12:09.0   12:09/M
     120    Ashley Koniecko         Preston  CT           235    6     5 F  0- 7      12:10.0   12:10/M
     121    Natalia Hogan           LISBON  CT            293    5     6 F  0- 7      12:10.0   12:10/M
     122    Catherine Jones         Preston  CT           372   53     5 F 50-59      12:40.0   12:40/M
     123    Courtney Muicher        Preston  CT           308   13     7 F 13-17      13:17.0   13:17/M
     124    Ethel Records           Columbia  CT          222   67     3 F 60-69      13:35.0   13:35/M
     125    Baby Girl Taylor        Danielson  CT         272    0     7 F  0- 7      14:26.0   14:26/M
     126    Jessica Taylor          Danielson  CT         271   29     5 F 18-29      14:27.0   14:27/M
     127    Dawn Walden             Preston  CT           259   37    15 F 30-39      14:39.0   14:39/M
     128    Laurie Lamb             North Stonington  C   280   55     6 F 50-59      14:42.0   14:42/M
     129    Joseph Davis            Preston  CT           266    3     6 M  0- 7      15:58.0   15:58/M
     130    Janet Davis             Preston  CT           268   29     6 F 18-29      15:59.0   15:59/M
     131    Debra Moran             Preston  CT           376   39    16 F 30-39      15:59.0   15:59/M
     132    Halley Muench           Preston  CT           243   31    17 F 30-39      16:02.0   16:02/M
     133    Kristen Muench          Preston  CT           269   38    18 F 30-39      16:02.0   16:02/M
     134    Darcee Harris           Preston  CT           239   30    19 F 30-39      16:24.0   16:24/M
     135    Robin Harris Tavares    Taftville  CT         274   30    20 F 30-39      16:26.0   16:26/M
     136    Jane Rondeau Barry      Baltic  CT            360   45     8 F 40-49      16:26.0   16:26/M
     137    Dianne Kent             Norwich  CT           264   54     7 F 50-59      16:27.0   16:27/M
     138    Patricia Porter         Cherry Hill  NJ       277   62     4 F 60-69      16:28.0   16:28/M
     139    Janice Majcher          Preston  CT           305   44     9 F 40-49      17:28.0   17:28/M
     140    Maureen Trenel          Preston  CT           321   40    10 F 40-49      17:38.0   17:38/M
     141    Gail Rigney             Preston  CT           283   52     8 F 50-59      17:38.0   17:38/M
     142    Danielle Moran          Preston  CT           371   18     7 F 18-29      18:09.0   18:09/M
     143    Michael Sena            Norwich  CT           373   21     6 M 18-29      18:09.0   18:09/M
     144    Katie Walter            Preston  CT           375   23     8 F 18-29      18:10.0   18:10/M
     145    Alexandra Guntner       Preston  CT           349   6      8 F  0- 7      18:17.0   18:17/M
     146    Nancy Muench            Preston  CT           316   64     5 F 60-69      18:27.0   18:27/M
     147    Scott Spicer            Preston  CT           332   49    17 M 40-49      18:27.0   18:27/M
     148    Arthur Moran III        Preston  CT           374   16    11 M 13-17      18:28.0   18:28/M
     149    Sarah Ludlow            Preston  CT           287   36    21 F 30-39      18:29.0   18:29/M
     150    Arthur Muench           Preston  CT           317   66     4 M 60-69      18:31.0   18:31/M
     151    Cliff Marks             Willimantic  CT       220   57    12 M 50-59      18:36.0   18:36/M