Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Jun1_UpAgai_set1.shtml

Up Against the Wall -Montville

Montville, CT, June 1, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Up Against the Wall (Montville) 5K

Up Against the Wall (Montville) 5K

Overall Finish List

June 02, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeff Wadecki            Ledyard  CT             7   24 ***** M 19-29      17:01.0    5:29/M
       2    Chad Brown              Waterford  CT           1   32     1 M 30-39      17:01.4    5:29/M
       3    Chris Kane              Waterford               4   40     1 M 40-49      17:10.8    5:32/M
       4    Chris Hansen            Hope Valley  RI         3   42     2 M 40-49      19:06.9    6:10/M
       5    Mike Stroneski          Waterford  CT          82   16     1 M 15-18      19:31.1    6:18/M
       6    Mitchell Hadfield       Waterford  CT          83   17     2 M 15-18      19:53.3    6:25/M
       7    Wayne Jolley            Brooklyn  CT            6   57     1 M 50-59      19:58.0    6:26/M
       8    Tim Kane                Preston  CT             8   51     2 M 50-59      20:07.3    6:29/M
       9    Rob Dahmer              Oakdale  CT            17   41     3 M 40-49      20:10.3    6:30/M
      10    Chris Edwood            Wallingford  CT        60   32     2 M 30-39      20:21.0    6:34/M
      11    Matthew Beland          Woodbridge  CT         49   14     1 M  1-14      20:32.9    6:37/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT            12   63     1 M 60-99      21:22.5    6:54/M
      13    Eddie Eckard            Canterbury  CT         37   43     4 M 40-49      21:31.7    6:56/M
      14    Eddie Hogan             Lisbon  CT             25   38     3 M 30-39      21:41.6    7:00/M
      15    Tracy Montoya           Waterford  CT          51   44     5 M 40-49      21:49.1    7:02/M
      16    Dino Festa              Oakdale  CT            68   55     3 M 50-59      21:54.0    7:04/M
      17    Sara Beland             Woodbridge  CT         48   12 ***** F  1-14      22:16.6    7:11/M
      18    Katie Beland            Woodbridge  CT         50   12     1 F  1-14      22:18.6    7:12/M
      19    John Sacrey             Preston  CT            13   56     4 M 50-59      22:22.5    7:13/M
      20    Josh Harwell            Mystic  CT             57   34     4 M 30-39      22:39.0    7:18/M
      21    Richard Giusti          Colchester  CT         85   37     5 M 30-39      22:40.7    7:19/M
      22    Don Weller              Niantic  CT            36   55     5 M 50-59      22:44.1    7:20/M
      23    Mike Didato             Waterford               9   46     6 M 40-49      22:45.4    7:20/M
      24    Kim Morrissey           Niantic  CT            74   42     1 F 40-49      22:52.7    7:23/M
      25    Way Hedding             Niantic  CT            30   58     6 M 50-59      23:10.5    7:28/M
      26    Mark Ruffo              Griswald  CT           54   49     7 M 40-49      23:32.5    7:35/M
      27    Marc Mazzalupo          Old Lyme  CT           53   33     6 M 30-39      23:36.3    7:37/M
      28    Ethan Andstrom          Plainfield  CT         44   15     3 M 15-18      23:40.6    7:38/M
      29    Kayla Lathrop           Oakdale  CT            80   22     1 F 19-29      23:59.4    7:44/M
      30    Ken Wadecki             Uncasville  CT         15   55     7 M 50-59      24:12.1    7:48/M
      31    Doug Chapman            Uncasville  CT         78   17     4 M 15-18      24:15.9    7:49/M
      32    Jim Carper              Hopkinton  RI          14   54     8 M 50-59      24:26.3    7:53/M
      33    Peter White             Uncasville  CT         56   37     7 M 30-39      24:30.6    7:54/M
      34    Spring Cole             Dayville  CT           45   43     2 F 40-49      24:41.1    7:58/M
      35    Brandon Morse           Uncasville  CT         61   33     8 M 30-39      24:55.8    8:02/M
      36    William Gorczyca        North Stonington  C    23   46     8 M 40-49      25:15.1    8:09/M
      37    Cailin McAdams          Oakdale  CT            66   15     1 F 15-18      25:25.8    8:12/M
      38    Theresa Brooks          Norwich  CT            79   25     2 F 19-29      25:30.0    8:14/M
      39    Hels Hanson             Mystic  CT             62   34     9 M 30-39      25:31.1    8:14/M
      40    Walter Volberg          Salem  CT              19   45     9 M 40-49      25:33.4    8:15/M
      41    Clem McGrath            Colchester  CT          5   68     2 M 60-99      25:37.6    8:16/M
      42    Ronald Gale             Norwich  CT            24   72     3 M 60-99      25:54.1    8:21/M
      43    Zach Judy               Uncasville  CT         81   16     5 M 15-18      26:01.9    8:24/M
      44    Stephen Avery           Voluntown  CT          42   53     9 M 50-59      26:03.5    8:24/M
      45    Scott Wilson            Montville  CT          34   43    10 M 40-49      26:24.4    8:31/M
      46    Shannon Brown           Uncasville  CT         59   20     3 F 19-29      27:02.4    8:43/M
      47    Scott Williams          Gales Ferry  CT        63   32    10 M 30-39      27:14.8    8:47/M
      48    Amanda Berard           Moosup  CT             71   52     1 F 50-59      27:52.2    8:59/M
      49    Tom Swim                Groton  CT             64   62     4 M 60-99      28:19.9    9:08/M
      50    Abby McAdams            Oakdale  CT            65   12     2 F  1-14      28:52.9    9:19/M
      51    Mike Gouthro            Oakdale  CT            29   55    10 M 50-59      29:05.4    9:23/M
      52    Michelle Majeski        Niantic  CT             2   30     1 F 30-39      29:10.6    9:25/M
      53    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         31   61     1 F 60-99      29:46.8    9:36/M
      54    Zygmuht Slebada         Moosup  CT             43   45    11 M 40-49      30:35.6    9:52/M
      55    Jill Silveira           Middleboro  MA         58   38     2 F 30-39      30:38.0    9:53/M
      56    Judy McGrah             Colchester  CT         46   66     2 F 60-99      30:46.8    9:55/M
      57    Bruce Grisafe           Salem  CT              75   54    11 M 50-59      30:56.4    9:59/M
      58    Liz Andstrom            Plainfield  CT         21   53     2 F 50-59      31:02.5   10:01/M
      59    Luis Roman              Lakeland  FL           73   52    12 M 50-59      31:17.1   10:05/M
      60    Yamil Dip               Norwich  CT            72   27     1 M 19-29      31:34.3   10:11/M
      61    Paige Skinner           Uncasville  CT         32   12     3 F  1-14      31:50.3   10:16/M
      62    Elizabeth Evans         Uncasville  CT         52   35     3 F 30-39      32:40.1   10:32/M
      63    Meg McAdams             Oakdale  CT            67   10     4 F  1-14      32:41.8   10:33/M
      64    Gail White              Uncasville  CT         55   44     3 F 40-49      33:06.1   10:41/M
      65    Phyllis Samul           Uncasville  CT         35   52     3 F 50-59      33:07.5   10:41/M
      66    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT             11   43     4 F 40-49      33:16.9   10:44/M
      67    Christine Scarey        Preston  CT            47   54     4 F 50-59      33:43.7   10:53/M
      68    Bruce Engelman          Uncasville  CT         28   61     5 M 60-99      34:53.8   11:15/M
      69    Josh Anderson           Uncasville  CT         39   10     2 M  1-14      36:35.9   11:48/M
      70    Michelle Anderson       Uncasville  CT         40   35     4 F 30-39      36:38.3   11:49/M
      71    Tom Richards            Mystic  CT             77   60     6 M 60-99      37:14.3   12:01/M
      72    Nick Bellerose          Uncasville  CT         38   14     3 M  1-14      37:22.1   12:03/M
      73    Gretchen Volberg        Salem  CT              20   15     2 F 15-18      38:46.8   12:30/M
      74    Samantha Smitholua      Groton  CT             70   34     5 F 30-39      41:26.3   13:22/M
      75    Adam Smitholum          Groton  CT             69   29     2 M 19-29      41:26.7   13:22/M
      76    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT            18   13     5 F  1-14      46:38.7   15:03/M
      77    Fred Backus             Uncasville  CT         16   71     7 M 60-99      50:25.2   16:16/M
      78    Ran With Sophie The Dog Preston  CT            41   40    12 M 40-49      56:52.2   18:21/M
      79    Gil Varias              Oakdale  CT            88   65     8 M 60-99    1:02:51.6   20:16/M
      80    Patti Doucherty         Griswold  CT           87   40    13 M 40-49    1:02:52.1   20:17/M
      81    Jackie Giordalo         Uncasville  CT         86   56     5 F 50-59    1:02:52.5   20:17/M