Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Jul26_Glasto_set1.shtml

Glastonbury Living Well Summer Series

Glastonbury, CT, July 26, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jay Sattler
Race Winner Jay Sattler


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series
July 26, 2008 - 4.5 Miles

Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Jay Sattler, South Glastonbury, CT - 25:32
Beth Parker, Glastonbury, CT - 21:21


LOCATION
Addison
Park
WEATHER
72 Degrees
Sunny

Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jay Sattler             South Glastonbury    1338   38     1 M 30-39        25:32    5:40/M
       2    Kevin Ford              Glastonbury  CT      1305   21     1 M 19-29        26:23    5:52/M
       3    Tom Smith               Glastonbury  CT      1368   41     1 M 40-49        27:08    6:02/M
       4    Ned Kennedy             Bolton  CT           1351   49     2 M 40-49        27:44    6:10/M
       5    John Paggioli           Marlborough  CT      1385   42     3 M 40-49        27:48    6:11/M
       6    Brian Coe               Trumbull  CT         1296   45     4 M 40-49        28:17    6:17/M
       7    Beth Parker             Glastonbury  CT      1333   29     1 F 19-29        28:21    6:18/M
       8    Art Bryam               South Glastonbury    1295   44     5 M 40-49        29:03    6:27/M
       9    Joseph Jaconetta        Glastonbury  CT      1311   47     6 M 40-49        29:24    6:32/M
      10    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT     1306   28     2 M 19-29        29:31    6:34/M
      11    Adam Kovalski           Manchester  CT       1319   35     2 M 30-39        29:32    6:34/M
      12    Amanda Hill             Wethersfield  CT     1310   37     1 F 30-39        29:50    6:38/M
      13    Mitch Bielenda          South Windsor  CT    1372   51     1 M 50-59        30:03    6:41/M
      14    Laurie Tuohey                                1344   24     2 F 19-29        30:15    6:43/M
      15    Jeff Ongley             South Glastonbury    1374   34     3 M 30-39        30:29    6:46/M
      16    David Condit            Avon  CT             1297   60     1 M 60-99        30:53    6:52/M
      17    Richard Bellisle        Columbia  CT         1359   61     2 M 60-99        31:19    6:58/M
      18    Charlotte Freeland      Glastonbury  CT      1363   16     1 F  1-18        31:25    6:59/M
      19    Ralph Morelli           Wethersfield  CT     1384   60     3 M 60-99        31:58    7:06/M
      20    Peter Billard           Glastonbury  CT      1293   58     2 M 50-59        32:19    7:11/M
      21    Bob Mc Laughlin         Glastonbury  CT      1369   40     7 M 40-49        32:21    7:11/M
      22    Richard Alexandre       South Windsor  CT    1362   42     8 M 40-49        32:23    7:12/M
      23    Cara Dorris             Glastonbury  CT      1302   15     2 F  1-18        32:25    7:12/M
      24    Bill Landers            South Glastonbury    1376   43     9 M 40-49        32:27    7:13/M
      25    Steven Tolman           Vernon  CT           1343   62     4 M 60-99        33:07    7:22/M
      26    Dani Kennedy            Bolton  CT           1315   49     1 F 40-49        33:10    7:22/M
      27    Kim Halpin              Glastonbury  CT      1308   15     3 F  1-18        33:17    7:24/M
      28    Shawna Kohl             West Hartford  CT    1318   36     2 F 30-39        33:32    7:27/M
      29    Hilary Kreitner         Cholchester  CT      1321   40     2 F 40-49        33:32    7:27/M
      30    Michael Copeck          South Glastonbury    1299   41    10 M 40-49        33:36    7:28/M
      31    James Ebert             West Hartford  CT    1357   39     4 M 30-39        33:49    7:31/M
      32    John McCoy              Jacksonville  FL     1354   42    11 M 40-49        34:07    7:35/M
      33    Ed Bellone              South Windsor  CT    1371   45    12 M 40-49        34:09    7:35/M
      34    Russ Tew                West Hartford  CT    1356   65     5 M 60-99        34:29    7:40/M
      35    Joe Licitra             Glastonbury  CT      1322   51     3 M 50-59        35:04    7:48/M
      36    Christine Nagy          Glastonbury  CT      1352   34     3 F 30-39        35:07    7:48/M
      37    Tom Madden              Glastonbury  CT      1373   40    13 M 40-49        35:10    7:49/M
      38    Tao Jin                 Marlborough  CT      1312   35     5 M 30-39        35:27    7:53/M
      39    Jonathan Nash           South Glastonbury    1329   22     3 M 19-29        35:33    7:54/M
      40    George Ripley           Glastonbury  CT      1378   59     4 M 50-59        35:38    7:55/M
      41    Arthur Fitts            Katy  TX             1304   41    14 M 40-49        35:55    7:59/M
      42    Jennifer Zapatka        Portland  CT         1347   24     3 F 19-29        36:15    8:03/M
      43    Steven Laschever        West Hartford  CT    1375   51     5 M 50-59        36:22    8:05/M
      44    Alan McCall             Manchester  CT       1350   58     6 M 50-59        36:52    8:12/M
      45    Ali Ginnett             Glastonbury  CT      1307   28     4 F 19-29        37:29    8:20/M
      46    Donn Friedman           Glastonbury  CT      1365   58     7 M 50-59        37:51    8:25/M
      47    Ann Mulcahy             West Hartford  CT    1326   34     4 F 30-39        38:13    8:30/M
      48    Jordan Coughlin         West Hartford  CT    1300   28     4 M 19-29        38:21    8:31/M
      49    Peter Degroot           Middletown  CT       1348   51     8 M 50-59        38:24    8:32/M
      50    Steve Whittemore        Weatogue  CT         1345   50     9 M 50-59        38:27    8:33/M
      51    Robert Grady                                 1387   37     6 M 30-39        38:27    8:33/M
      52    Todd Rosenthal          Broad Brook  CT      1336   35     7 M 30-39        38:28    8:33/M
      53    Kim Mc Laughlin         Glastonbury  CT      1370   39     5 F 30-39        38:32    8:34/M
      54    Lori Slowik             South Windsor  CT    1340   45     3 F 40-49        38:52    8:38/M
      55    Steve Wiltshire         Glastonbury  CT      1353   39     8 M 30-39        38:54    8:39/M
      56    David Berrill           Glastonbury  CT      1367   60     6 M 60-99        38:58    8:40/M
      57    Monica Mc Cafferty      Glastonbury  CT      1366   39     6 F 30-39        39:04    8:41/M
      58    Sherri Condon           Middletown  CT       1298   43     4 F 40-49        39:06    8:41/M
      59    Jeff Freeland           Glastonbury  CT      1364   48    15 M 40-49        39:35    8:48/M
      60    Christopher Rohde       Glastonbury  CT      1334   26     5 M 19-29        39:39    8:49/M
      61    Daniel Salazar Jr       Hartford  CT         1386   51    10 M 50-59        39:44    8:50/M
      62    Mary Newell             New Haven  CT        1330   57     1 F 50-59        39:50    8:51/M
      63    Christine Laschever     West Hartford  CT    1377   42     5 F 40-49        40:03    8:54/M
      64    Barbra Kream            Avon  CT             1320   60     1 F 60-99        40:13    8:56/M
      65    Heidi Kallinich         East Hampton  CT     1313   43     6 F 40-49        40:15    8:57/M
      66    Leigh Evans             Glastonbury  CT      1361   25     5 F 19-29        40:24    8:59/M
      67    Carla Cullinane         Glastonbury  CT      1301   52     2 F 50-59        40:58    9:06/M
      68    Mary Lou White          Bolton  CT           1349   52    11 M 50-59        41:37    9:15/M
      69    Kristen Stodolski                            1341   26     6 F 19-29        42:51    9:31/M
      70    Lisa Moffitt            Manchester  CT       1325   41     7 F 40-49        42:52    9:32/M
      71    Pamela Rosebrook        South Glastonbury    1335   33     7 F 30-39        43:13    9:36/M
      72    Andrea King             Glastonbury  CT      1317   48     8 F 40-49        43:29    9:40/M
      73    Andrew Schrelndorfer    Glastonbury  CT      1339   13     1 M  1-18        43:32    9:40/M
      74    Boris Lurye             West Hartford  CT    1358   70     7 M 60-99        43:44    9:43/M
      75    Kathleen Mylod          West Hartford  CT    1328   33     8 F 30-39        44:17    9:50/M
      76    Jackie Parente          South Glastonbury    1355   60     2 F 60-99        44:45    9:57/M
      77    Tim Lynch               West Hartford  CT    1382   33     9 M 30-39        45:21   10:05/M
      78    Justin Darrow           Middletown  CT       1380   36    10 M 30-39        47:37   10:35/M
      79    Gerold Muller           South Glastonbury    1327   69     8 M 60-99        47:40   10:36/M
      80    Valerie Darrow          Middletown  CT       1379   35     9 F 30-39        48:02   10:40/M
      81    Kimberly Simpson        Storrs Mansfield  C  1381   41     9 F 40-49        48:44   10:50/M
      82    Jennifer Olsen          Glastonbury  CT      1331   35    10 F 30-39        48:44   10:50/M
      83    Steven Hegel            Glastonbury  CT      1309   30    11 M 30-39        50:09   11:09/M
      84    Briana Brown            Glastonbury  CT      1383   12     4 F  1-18        52:35   11:41/M
      85    Kati Kennedy            Glastonbury  CT      1316   37    11 F 30-39        56:20   12:31/M
      86    Jim Powers              Clinton  CT          1360   48    16 M 40-49        59:02   13:07/M

Age Group Results


Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlotte Freeland Glastonbury CT

16

18

31:25

6:59/M

2

Cara Dorris Glastonbury CT

15

23

32:25

7:12/M

3

Kim Halpin Glastonbury CT

15

27

33:17

7:24/M

4

Briana Brown Glastonbury CT

12

84

52:35

11:41/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Parker Glastonbury CT

29

7

28:21

6:18/M

2

Laurie Tuohey  

24

14

30:15

6:43/M

3

Jennifer Zapatka Portland CT

24

42

36:15

8:03/M

4

Ali Ginnett Glastonbury CT

28

45

37:29

8:20/M

5

Leigh Evans Glastonbury CT

25

66

40:24

8:59/M

6

Kristen Stodolski  

26

69

42:51

9:31/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

37

12

29:50

6:38/M

2

Shawna Kohl West Hartford CT

36

28

33:32

7:27/M

3

Christine Nagy Glastonbury CT

34

36

35:07

7:48/M

4

Ann Mulcahy West Hartford CT

34

47

38:13

8:30/M

5

Kim Mc Laughlin Glastonbury CT

39

53

38:32

8:34/M

6

Monica Mc Cafferty Glastonbury CT

39

57

39:04

8:41/M

7

Pamela Rosebrook South Glastonbury CT

33

71

43:13

9:36/M

8

Kathleen Mylod West Hartford CT

33

75

44:17

9:50/M

9

Valerie Darrow Middletown CT

35

80

48:02

10:40/M

10

Jennifer Olsen Glastonbury CT

35

82

48:44

10:50/M

11

Kati Kennedy Glastonbury CT

37

85

56:20

12:31/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dani Kennedy Bolton CT

49

26

33:10

7:22/M

2

Hilary Kreitner Cholchester CT

40

29

33:32

7:27/M

3

Lori Slowik South Windsor CT

45

54

38:52

8:38/M

4

Sherri Condon Middletown CT

43

58

39:06

8:41/M

5

Christine Laschever West Hartford CT

42

63

40:03

8:54/M

6

Heidi Kallinich East Hampton CT

43

65

40:15

8:57/M

7

Lisa Moffitt Manchester CT

41

70

42:52

9:32/M

8

Andrea King Glastonbury CT

48

72

43:29

9:40/M

9

Kimberly Simpson Storrs Mansfield CT

41

81

48:44

10:50/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Newell New Haven CT

57

62

39:50

8:51/M

2

Carla Cullinane Glastonbury CT

52

67

40:58

9:06/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbra Kream Avon CT

60

64

40:13

8:56/M

2

Jackie Parente South Glastonbury CT

60

76

44:45

9:57/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Schrelndorfer Glastonbury CT

13

73

43:32

9:40/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Ford Glastonbury CT

21

2

26:23

5:52/M

2

Brian Gaudreau Wethersfield CT

28

10

29:31

6:34/M

3

Jonathan Nash South Glastonbury CT

22

39

35:33

7:54/M

4

Jordan Coughlin West Hartford CT

28

48

38:21

8:31/M

5

Christopher Rohde Glastonbury CT

26

60

39:39

8:49/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Sattler South Glastonbury CT

38

1

25:32

5:40/M

2

Adam Kovalski Manchester CT

35

11

29:32

6:34/M

3

Jeff Ongley South Glastonbury CT

34

15

30:29

6:46/M

4

James Ebert West Hartford CT

39

31

33:49

7:31/M

5

Tao Jin Marlborough CT

35

38

35:27

7:53/M

6

Robert Grady  

37

51

38:27

8:33/M

7

Todd Rosenthal Broad Brook CT

35

52

38:28

8:33/M

8

Steve Wiltshire Glastonbury CT

39

55

38:54

8:39/M

9

Tim Lynch West Hartford CT

33

77

45:21

10:05/M

10

Justin Darrow Middletown CT

36

78

47:37

10:35/M

11

Steven Hegel Glastonbury CT

30

83

50:09

11:09/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Smith Glastonbury CT

41

3

27:08

6:02/M

2

Ned Kennedy Bolton CT

49

4

27:44

6:10/M

3

John Paggioli Marlborough CT

42

5

27:48

6:11/M

4

Brian Coe Trumbull CT

45

6

28:17

6:17/M

5

Art Bryam South Glastonbury CT

44

8

29:03

6:27/M

6

Joseph Jaconetta Glastonbury CT

47

9

29:24

6:32/M

7

Bob Mc Laughlin Glastonbury CT

40

21

32:21

7:11/M

8

Richard Alexandre South Windsor CT

42

22

32:23

7:12/M

9

Bill Landers South Glastonbury CT

43

24

32:27

7:13/M

10

Michael Copeck South Glastonbury CT

41

30

33:36

7:28/M

11

John McCoy Jacksonville FL

42

32

34:07

7:35/M

12

Ed Bellone South Windsor CT

45

33

34:09

7:35/M

13

Tom Madden Glastonbury CT

40

37

35:10

7:49/M

14

Arthur Fitts Katy TX

41

41

35:55

7:59/M

15

Jeff Freeland Glastonbury CT

48

59

39:35

8:48/M

16

Jim Powers Clinton CT

48

86

59:02

13:07/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitch Bielenda South Windsor CT

51

13

30:03

6:41/M

2

Peter Billard Glastonbury CT

58

20

32:19

7:11/M

3

Joe Licitra Glastonbury CT

51

35

35:04

7:48/M

4

George Ripley Glastonbury CT

59

40

35:38

7:55/M

5

Steven Laschever West Hartford CT

51

43

36:22

8:05/M

6

Alan McCall Manchester CT

58

44

36:52

8:12/M

7

Donn Friedman Glastonbury CT

58

46

37:51

8:25/M

8

Peter Degroot Middletown CT

51

49

38:24

8:32/M

9

Steve Whittemore Weatogue CT

50

50

38:27

8:33/M

10

Daniel Salazar Jr Hartford CT

51

61

39:44

8:50/M

11

Mary Lou White Bolton CT

52

68

41:37

9:15/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Condit Avon CT

60

16

30:53

6:52/M

2

Richard Bellisle Columbia CT

61

17

31:19

6:58/M

3

Ralph Morelli Wethersfield CT

60

19

31:58

7:06/M

4

Steven Tolman Vernon CT

62

25

33:07

7:22/M

5

Russ Tew West Hartford CT

65

34

34:29

7:40/M

6

David Berrill Glastonbury CT

60

56

38:58

8:40/M

7

Boris Lurye West Hartford CT

70

74

43:44

9:43/M

8

Gerold Muller South Glastonbury CT

69

79

47:40

10:36/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com