Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Aug3_Walnut_set1.shtml

Walnut Beach Ice Cream 5K

Milford, CT, August 3, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Greg Ryun
Race Winner Greg Ryun


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach
Ice Cream 5K
August 3, 2008 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Greg Ryun, Milford, CT - 17:04
Brittany Heninger, Bristol, CT - 19:07


LOCATION
Walnut

Beach
WEATHER
73 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Greg Ryun               Milford  CT           590   33 ***** M 30-39        17:04    5:30/M
       2    Desmond O'Grady         Southbury  CT         937   28     1 M 20-29        17:05    5:31/M
       3    Michael Curley          Branford  CT          510   22     2 M 20-29        17:27    5:38/M
       4    Kevin Tiernan           Milford  CT          1680   18     1 M 13-19        17:28    5:38/M
       5    G Nicholas Gartsu       Trumbull  CT          296   17     2 M 13-19        17:43    5:43/M
       6    Joseph Simoncek         Milford  CT           966   37     1 M 30-39        17:51    5:45/M
       7    Andrew Margius          Milford  CT           913   17     3 M 13-19        17:58    5:48/M
       8    Eric Strouse            Shelton  CT           969   18     4 M 13-19        18:14    5:53/M
       9    Jason Mirsky            West Haven  CT        924   25     3 M 20-29        18:50    6:05/M
      10    Brittany Heninger       Bristol  CT           533   19 ***** F 13-19        19:07    6:10/M
      11    Peter Paradis           Milford  CT           588   16     5 M 13-19        19:17    6:13/M
      12    Keith Jenci             Derby  CT             890    0     1 M  0- 0        19:29    6:17/M
      13    Brian Fidler            West Haven  CT        867   37     2 M 30-39        19:33    6:18/M
      14    Nick Hennessey          Trumbull  CT          883   21     4 M 20-29        19:41    6:21/M
      15    Bruce Berkeley          Stratford  CT         691   15     6 M 13-19        19:42    6:21/M
      16    Josh Wells              Shelton  CT           558   15     7 M 13-19        19:50    6:24/M
      17    Amie Schumacher         Colebrook  CT         581   20     1 F 20-29        19:52    6:25/M
      18    Christopher Palko       Trumbull  CT          942   21     5 M 20-29        19:57    6:26/M
      19    Jody Mead               Milford  CT          1718   35     1 F 30-39        19:58    6:26/M
      20    Amanda Parrish          Westport  CT          945   25     2 F 20-29        20:09    6:30/M
      21    Mathew St John          Milford  CT           126   16     8 M 13-19        20:11    6:31/M
      22    Lauren Sara             Stratford  CT         127   16     1 F 13-19        20:13    6:31/M
      23    Michele Shawah          Milford  CT           516   29     3 F 20-29        20:17    6:33/M
      24    Dave Chameides          Oxford  CT            834   50     1 M 50-59        20:22    6:34/M
      25    Amanda Quinones         Trumbull  CT          371   17     2 F 13-19        20:33    6:38/M
      26    Bradley Sanchez         Milford  CT           515   47     1 M 40-49        20:38    6:39/M
      27    Joe Wresilo             Stratford  CT         984   16     9 M 13-19        20:51    6:44/M
      28    Paul Moriber            Easton  CT            379   52     2 M 50-59        21:01    6:47/M
      29    Roy Colson              Danbury  CT           838   36     3 M 30-39        21:02    6:47/M
      30    Colleen Suech           Milford  CT           152   23     4 F 20-29        21:06    6:48/M
      31    Christopher Dubuque     New Haven  CT         546   30     4 M 30-39        21:11    6:50/M
      32    Kelsey Murphy           Shelton  CT           551   15     3 F 13-19        21:14    6:51/M
      33    Nicholas Arriaga        Naugatuck  CT         542   25     6 M 20-29        21:16    6:52/M
      34    Dan Quinones            Trumbull  CT          299   46     2 M 40-49        21:23    6:54/M
      35    Mark Lewis              Shelton  CT           587   45     3 M 40-49        21:30    6:56/M
      36    Patrick Cordle          Monroe  CT            840   51     3 M 50-59        21:35    6:58/M
      37    Brian Burrows           Milford  CT           700   51     4 M 50-59        21:40    6:59/M
      38    Timothy Beach           Prospect  CT          684   48     4 M 40-49        21:43    7:00/M
      39    Thomas Bouton           Stratford  CT         694   52     5 M 50-59        21:44    7:01/M
      40    Timothy Palko           Trumbull  CT          943   19    10 M 13-19        21:49    7:02/M
      41    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           896   56     6 M 50-59        21:50    7:03/M
      42    Greg Lynch              Monroe  CT            905   15    11 M 13-19        21:55    7:04/M
      43    Stephen Sizensky        Shelton  CT           578   22     7 M 20-29        22:06    7:08/M
      44    Jack Sirotnik           Milford  CT           523   54     7 M 50-59        22:06    7:08/M
      45    Tim Wells               Shelton  CT           556   18    12 M 13-19        22:16    7:11/M
      46    Jerry Lynch             Monroe  CT            906   44     5 M 40-49        22:18    7:12/M
      47    Tom Fatone              Shelton  CT           595   39     5 M 30-39        22:23    7:13/M
      48    Shireen Donaldson-Ramos Orange  CT            856   32     2 F 30-39        22:24    7:14/M
      49    Michael O'Grady         Milford  CT           938   55     8 M 50-59        22:31    7:16/M
      50    Brian Carney            Orange  CT            519   52     9 M 50-59        22:32    7:16/M
      51    John Mosher                                   570   44     6 M 40-49        22:38    7:18/M
      52    Sean Bennett            Milford  CT           585   32     6 M 30-39        22:38    7:18/M
      53    Tom Conforti            Milford  CT           839   50    10 M 50-59        22:42    7:19/M
      54    Gina Massari            Milford  CT          1682   17     4 F 13-19        22:47    7:21/M
      55    Alberto Martins         Shelton  CT           914   38     7 M 30-39        22:48    7:21/M
      56    Ken Sterba              Milford  CT           967   41     7 M 40-49        22:49    7:22/M
      57    John Kennelly           Cheshire  CT          547   45     8 M 40-49        22:57    7:24/M
      58    Brittany Albright       Beacon Falls  CT      675   16     5 F 13-19        22:58    7:25/M
      59    Christopher Sedelmaier  Milford  CT           298   34     8 M 30-39        23:00    7:25/M
      60    Alicia Kaestli          Westport  CT          892   18     6 F 13-19        23:04    7:26/M
      61    Peter Lee               Milford  CT           297   50    11 M 50-59        23:13    7:29/M
      62    John Pfohl              Trumbull  CT          294   42     9 M 40-49        23:16    7:30/M
      63    Kevin Jalbert Jr        Milford  CT           517   17    13 M 13-19        23:19    7:31/M
      64    Janis Grant             Milford  CT           882   52     1 F 50-59        23:21    7:32/M
      65    Kylie Gould             Westport  CT          881   16     7 F 13-19        23:24    7:33/M
      66    Christian Nelson        West Hartford  CT     932   40    10 M 40-49        23:29    7:35/M
      67    John Corporon           Stamford  CT          841   49    11 M 40-49        23:37    7:37/M
      68    Freddy Balarezo         Danbury  CT           121   39     9 M 30-39        23:38    7:37/M
      69    John Barry              Orange  CT            683   54    12 M 50-59        23:40    7:38/M
      70    J.j. Pjohl              Trumbull  CT          293    9     1 M  1-12        23:42    7:39/M
      71    Kim Goodwin             Brewster  NY          537   16     8 F 13-19        23:45    7:40/M
      72    Michael Leitch          Stratford  CT         898   43    12 M 40-49        23:52    7:42/M
      73    Dan Scholler            Monroe  CT            961   18    14 M 13-19        23:53    7:42/M
      74    Kristen Turkosz         Shelton  CT           976   24     5 F 20-29        23:56    7:43/M
      75    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT        875   15    15 M 13-19        23:59    7:44/M
      76    Trevor Doolittle        Milford  CT           859   16    16 M 13-19        24:00    7:45/M
      77    Dee Beckmann            Milford  CT           686   55     2 F 50-59        24:02    7:45/M
      78    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT        874   41    13 M 40-49        24:06    7:46/M
      79    David Backeberg         New Haven  CT         680   28     8 M 20-29        24:07    7:47/M
      80    Participant  1714                            1714    0     1 M  0- 0        24:09    7:47/M
      81    Howard Moorin           San Francisco  CA    1713   36    10 M 30-39        24:10    7:48/M
      82    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        877   52    13 M 50-59        24:16    7:50/M
      83    Jay Moran               Milford  CT           925   50    14 M 50-59        24:26    7:53/M
      84    Kelsey Rowley           Naugatuck  CT         550   14     9 F 13-19        24:36    7:56/M
      85    Calla Constantine       Milford  CT          1709   32     3 F 30-39        24:39    7:57/M
      86    Paul Ribnicky           Stratford  CT         956   53    15 M 50-59        24:40    7:57/M
      87    Brian Kleps             Bridgeport  CT        593   53    16 M 50-59        24:43    7:58/M
      88    Jess Tabaka             Milford  CT          1710   26     9 M 20-29        24:49    8:00/M
      89    Peter Rzasa             Seymour  CT           959   60     1 M 60-69        24:49    8:00/M
      90    Stephen Sholtis         Shelton  CT           569   30    11 M 30-39        24:53    8:02/M
      91    Linda Sheeler           Oxford  CT            178   37     4 F 30-39        24:59    8:04/M
      92    Rob Creamer             Ridgefield  CT       1686   44    14 M 40-49        25:02    8:05/M
      93    Mark Benway             Milford  CT           292   14    17 M 13-19        25:06    8:06/M
      94    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        928   57    17 M 50-59        25:07    8:06/M
      95    Scott Sabo              Trumbull  CT          568   31    12 M 30-39        25:10    8:07/M
      96    Eric Nielsen            Milford  CT           933   39    13 M 30-39        25:11    8:07/M
      97    Dominick Galletti       Shelton  CT           530   30    14 M 30-39        25:15    8:09/M
      98    Brian McKinney          Milford  CT           917   38    15 M 30-39        25:16    8:09/M
      99    John Cullen             Milford  CT           846   58    18 M 50-59        25:24    8:12/M
     100    Jared Mikulski          Prospect  CT          920   16    18 M 13-19        25:28    8:13/M
     101    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT         582    8     2 M  1-12        25:28    8:13/M
     102    Jerry Meshell           Orange  CT            919   53    19 M 50-59        25:30    8:14/M
     103    Michael Bowler          Orange  CT            696   40    15 M 40-49        25:34    8:15/M
     104    Jim Axtell              Milford  CT           522   50    20 M 50-59        25:40    8:17/M
     105    Mike Pisani             Stratford  CT         952   65     2 M 60-69        25:42    8:17/M
     106    Joe Burden              Derby  CT             552   50    21 M 50-59        25:47    8:19/M
     107    Ward Petrie             Oxford  CT            950   38    16 M 30-39        25:50    8:20/M
     108    Cynthia Duhaime         Milford  CT           860   46     1 F 40-49        25:51    8:20/M
     109    Arthur Oefinger         Shelton  CT           567   62     3 M 60-69        25:54    8:21/M
     110    Carol Asprelli          Woodbridge  CT        678   47     2 F 40-49        25:55    8:22/M
     111    Samantha Nania          Stratford  CT         930   17    10 F 13-19        25:55    8:22/M
     112    James Turkosz           Shelton  CT           975   24    10 M 20-29        25:57    8:22/M
     113    John Walsh              Derby  CT             978   61     4 M 60-69        25:59    8:23/M
     114    Gabriel Rosado          Bridgeport  CT       1683   27    11 M 20-29        26:00    8:23/M
     115    Stephanie Ramsey        Shelton  CT           954   24     6 F 20-29        26:00    8:23/M
     116    Rick Barna              Milford  CT           520   42    16 M 40-49        26:01    8:24/M
     117    Domingos Martins        New Canaan  CT       1684   21    12 M 20-29        26:06    8:25/M
     118    Sarah Nielsen           Milford  CT           934   34     5 F 30-39        26:08    8:26/M
     119    Rigo Mockalis           Plantsville  CT      1720   30    17 M 30-39        26:09    8:26/M
     120    Albert Defilippo        East Haven  CT        848   52    22 M 50-59        26:09    8:26/M
     121    Jeff Giarratano         Seymour  CT           879   22    13 M 20-29        26:11    8:27/M
     122    Robert Bove             New Haven  CT         577   23    14 M 20-29        26:13    8:27/M
     123    Michelle Lawler         Milford  CT           576   26     7 F 20-29        26:13    8:27/M
     124    Mark Greene             Milford  ct           180   47    17 M 40-49        26:18    8:29/M
     125    Al Giarratano           Seymour  CT           878   55    23 M 50-59        26:19    8:29/M
     126    Gregory Corvigno        Fairfield  CT         842   30    18 M 30-39        26:21    8:30/M
     127    John Howell             Easton  CT            885   73     1 M 70-79        26:27    8:32/M
     128    Deborah Ferretti        Beacon Falls  CT      514   43     3 F 40-49        26:36    8:35/M
     129    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT         584    9     1 F  1-12        26:37    8:35/M
     130    Fred Schweizer          Fairfield  CT         564   43    18 M 40-49        26:39    8:36/M
     131    Jennifer Hoysradt       Old Greenwich  CT     886   30     6 F 30-39        26:47    8:38/M
     132    Deborah Valin           Woodbridge  CT        150   40     4 F 40-49        26:47    8:38/M
     133    Russell Scovin          Bethany  CT           962   49    19 M 40-49        26:51    8:40/M
     134    Kyle Brennan            Milford  CT           698   32    19 M 30-39        26:55    8:41/M
     135    Jessica Hoddinott       Orange  CT            884   34     7 F 30-39        27:00    8:43/M
     136    Barbara Gallo           Beacon Falls  CT      871   44     5 F 40-49        27:00    8:43/M
     137    George Horbal           Ansonia  CT           526   59    24 M 50-59        27:02    8:43/M
     138    Wendy Bouton            Stratford  CT         695   16    11 F 13-19        27:05    8:44/M
     139    Anthony Malgioglio      Monroe  CT            908   39    20 M 30-39        27:06    8:45/M
     140    Lisa Breault            Sandy Hook  CT        697   36     8 F 30-39        27:07    8:45/M
     141    Janell Lovig            Monroe  CT            902   25     8 F 20-29        27:07    8:45/M
     142    Pam Petro               Shelton  CT           951   44     6 F 40-49        27:08    8:45/M
     143    Mark Mikulski           Prospect  CT          923   56    25 M 50-59        27:10    8:46/M
     144    Jennifer Craft          San Francisco  CA    1715   35     9 F 30-39        27:15    8:47/M
     145    Sky Wells               Shelton  CT           559   42    20 M 40-49        27:17    8:48/M
     146    Leroy Simmons           Naugatuck  CT         566   53    26 M 50-59        27:19    8:49/M
     147    Amy Savage              New Haven  CT         960   33    10 F 30-39        27:23    8:50/M
     148    Stanley Patterson       Milford  CT           947   32    21 M 30-39        27:23    8:50/M
     149    Katie Pataska           Milford  CT           536   25     9 F 20-29        27:24    8:50/M
     150    Tim Cotter              Milford  CT           535   26    15 M 20-29        27:25    8:51/M
     151    Gregg Ziebell           Norwalk  CT           986   54    27 M 50-59        27:27    8:51/M
     152    Greg Ryan                                     596   33    22 M 30-39        27:27    8:51/M
     153    Andrew Kassay           Milford  CT           531   28    16 M 20-29        27:28    8:52/M
     154    Jennifer Marganski      Seymour  CT           525   29    10 F 20-29        27:29    8:52/M
     155    Kate Georgelos          Milford  CT           591   37    11 F 30-39        27:36    8:54/M
     156    Richard Fidler          West Haven  CT        868   61     5 M 60-69        27:37    8:55/M
     157    Karen Strauss           Norwalk  CT           968   44     7 F 40-49        27:38    8:55/M
     158    Laura Dzialo            Milford  CT           862   40     8 F 40-49        27:42    8:56/M
     159    George Huffman          Shelton  CT           597   51    28 M 50-59        27:44    8:57/M
     160    Tino Diotalevi          Seymour  CT           855   44    21 M 40-49        27:53    9:00/M
     161    Kim Remetta             Milford  CT           955   53    29 M 50-59        27:55    9:00/M
     162    John Feher              Milford  CT           575   41    22 M 40-49        27:56    9:01/M
     163    Jennifer Bull           Milford  CT           699   36    12 F 30-39        27:57    9:01/M
     164    Paul Goglia             Milford  CT           880   39    23 M 30-39        27:57    9:01/M
     165    Cathy Masiero           Milford  CT           915   41     9 F 40-49        28:09    9:05/M
     166    Annie Paltauf           Norwalk  CT           944   24    11 F 20-29        28:11    9:05/M
     167    Karen Murano            Brookfield  CT        926   42    10 F 40-49        28:16    9:07/M
     168    Marie Guie              Milford  CT           555   31    13 F 30-39        28:22    9:09/M
     169    Marisol Cummings        Milford  CT           541   37    14 F 30-39        28:25    9:10/M
     170    Kimberly Mirabella      Weehawken  NJ         549   25    12 F 20-29        28:32    9:12/M
     171    Laurie Mikulski         Prospect  CT          922   51     3 F 50-59        28:36    9:14/M
     172    Dawn Bolling            Norwalk  CT           572   44    11 F 40-49        28:40    9:15/M
     173    Armando Pereira         Milford  CT           948   51    30 M 50-59        28:41    9:15/M
     174    Fred Palmieri           Trumbull  CT          295   44    23 M 40-49        28:49    9:18/M
     175    Edward Marczyszak       Seymour  CT           912   55    31 M 50-59        28:51    9:18/M
     176    Jeffrey Telki           Terryville  CT        532   20    17 M 20-29        28:58    9:21/M
     177    Luisa Azevedo           Bridgeport  CT        679   29    13 F 20-29        29:02    9:22/M
     178    Joe Fetcho              Milford  CT           866   62     6 M 60-69        29:03    9:22/M
     179    Cindy Marconi           Trumbull  CT          911   46    12 F 40-49        29:05    9:23/M
     180    Clare McLellan          Stamford  CT          918   33    15 F 30-39        29:10    9:25/M
     181    Meghan Doyle            Milford  CT           579   23    14 F 20-29        29:12    9:25/M
     182    Allison Mc Lean         Milford  CT          1717   25    15 F 20-29        29:18    9:27/M
     183    Lynne Ervin-Lombardi    Naugatuck  CT         863   52     4 F 50-59        29:19    9:27/M
     184    Pam Hunt                Riverside  CT         888   45    13 F 40-49        29:20    9:28/M
     185    Jennifer Lewis          Stratford  CT         899   16    12 F 13-19        29:21    9:28/M
     186    Sara Grega              Trumbull  CT          554   29    16 F 20-29        29:22    9:28/M
     187    Jim Beningo             Milford  CT           521   38    24 M 30-39        29:33    9:32/M
     188    Maja Duszkiewicz        New Haven  CT         571   30    16 F 30-39        29:34    9:32/M
     189    William Hoysradt        Manchester  NH        887   58    32 M 50-59        29:34    9:32/M
     190    Jesse Schumacher        Colebrook  CT         583    6     3 M  1-12        29:36    9:33/M
     191    Chithanh Nguyen         Milford  CT           598   34    25 M 30-39        29:43    9:35/M
     192    Dana Wilkinson          Bridgeport  CT        592   40    14 F 40-49        29:44    9:35/M
     193    Anne Torello            Milford  CT           973   45    15 F 40-49        29:46    9:36/M
     194    John Doolittle          Milford  CT           857   50    33 M 50-59        29:48    9:37/M
     195    Leigh Hlywa             Derby  CT            1707   38    17 F 30-39        29:49    9:37/M
     196    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           940   49    24 M 40-49        29:50    9:37/M
     197    Sydney Doolittle        Milford  CT           858   13    13 F 13-19        29:51    9:38/M
     198    Ken Ziman               Orange  CT            987   61     7 M 60-69        30:00    9:41/M
     199    John Dunn               West Haven  CT        861   50    34 M 50-59        30:05    9:42/M
     200    Karen Strouse           Shelton  CT           970   50     5 F 50-59        30:08    9:43/M
     201    Irene Patalano          Milford  CT           946   31    18 F 30-39        30:12    9:45/M
     202    Lauren Lombardi         Milford  CT           901   22    17 F 20-29        30:14    9:45/M
     203    Jose Benitez            Bridgeport  CT        689   44    25 M 40-49        30:19    9:47/M
     204    John Da Ponte           Stratford  CT         534   59    35 M 50-59        30:22    9:48/M
     205    Liz O'Brien             Trumbull  CT          935   42    16 F 40-49        30:23    9:48/M
     206    Susan Deluca            West Haven  CT        849   40    17 F 40-49        30:24    9:48/M
     207    Stacie Bacchiocchi      Milford  CT           560   16    14 F 13-19        30:26    9:49/M
     208    Lea Crown               Meriden  CT           845   31    19 F 30-39        30:27    9:49/M
     209    Marilyn Benitez         Bridgeport  CT        690   45    18 F 40-49        30:36    9:52/M
     210    Katherine Barr          Hamden  CT            543   22    18 F 20-29        30:44    9:55/M
     211    Robert Fosse-Previs     Milford  CT           869   38    26 M 30-39        30:50    9:57/M
     212    Clara Salazar           Stamford  CT          563   40    19 F 40-49        30:54    9:58/M
     213    Luis Baoona             New Haven  CT        1681   32    27 M 30-39        30:54    9:58/M
     214    Kari Adanuncio          New Fairfield  CT     674   35    20 F 30-39        30:56    9:59/M
     215    Dave Polony             Prospect  CT          953   40    26 M 40-49        30:57    9:59/M
     216    Courtney Lynch          Monroe  CT            904   17    15 F 13-19        31:05   10:02/M
     217    James MacCone           Milford  CT           600   15    19 M 13-19        31:09   10:03/M
     218    John Hoctor             Stratford  CT        1716   47    27 M 40-49        31:10   10:03/M
     219    Gregory Russo           Naugatuck  CT         539   49    28 M 40-49        31:12   10:04/M
     220    Doreen Ferrante         Waterbury  CT         865   51     6 F 50-59        31:15   10:05/M
     221    Andrea White            Windsor  CT           980   37    21 F 30-39        31:25   10:08/M
     222    Maksymilian Keska       Plantsville  CT      1719   31    28 M 30-39        31:27   10:09/M
     223    Barrett True            Windsor  CT           974   71     2 M 70-79        31:27   10:09/M
     224    Carole Urban            Milford  CT           977   43    20 F 40-49        31:28   10:09/M
     225    Lauren Boyle            Milford  CT           518   41    21 F 40-49        31:39   10:13/M
     226    Dave Urban              Stratford  CT         529   51    36 M 50-59        31:40   10:13/M
     227    Michael Simon           Milford  CT           965   39    29 M 30-39        31:42   10:14/M
     228    Wayne Sara              Stratford  CT         139   51    37 M 50-59        31:42   10:14/M
     229    Cindy Lynch             Monroe  CT            903   44    22 F 40-49        31:45   10:15/M
     230    Robert Wellington       Naugatuck  CT         979   50    38 M 50-59        31:47   10:15/M
     231    Kate Magdon             Shelton  CT           907   31    22 F 30-39        31:52   10:17/M
     232    Patty Carton            Stratford  CT         833   70     1 F 70-79        31:55   10:18/M
     233    Allyson Wright          Milford  CT           985   31    23 F 30-39        31:58   10:19/M
     234    Donna Cramond           Monroe  CT            843   58     7 F 50-59        32:03   10:20/M
     235    Bill Lombardi           Milford  CT           900   52    39 M 50-59        32:11   10:23/M
     236    Lisa Riley              Milford  CT           957   51     8 F 50-59        32:19   10:25/M
     237    Diana Teixeira          Shelton  CT           565   23    19 F 20-29        32:20   10:26/M
     238    Chris Wilson            Wallingford  CT       983   34    30 M 30-39        32:24   10:27/M
     239    Catherine McLean        Milford  CT           574   26    20 F 20-29        32:31   10:29/M
     240    Kelly Dempsey           Milford  CO           851   39    24 F 30-39        32:38   10:32/M
     241    Alison Faruolo          Milford  CT           586   28    21 F 20-29        32:42   10:33/M
     242    Susan Rosenberg         Orange  CT            561   55     9 F 50-59        32:43   10:33/M
     243    Amanda Keeler           Milford  CT           893   19    16 F 13-19        33:02   10:39/M
     244    Carl Sylvester          Shelton  CT           527   75     3 M 70-79        33:20   10:45/M
     245    Alicia Paradiso         Wallingford  CT       375   31    25 F 30-39        33:41   10:52/M
     246    Jamie Ambrose           Seymour  CT           676   27    22 F 20-29        33:56   10:57/M
     247    Jennifer Gerstenhaber   West Haven  CT        538   27    23 F 20-29        34:11   11:02/M
     248    Randy Diotalevi         Milford  CT           854   48    29 M 40-49        34:20   11:05/M
     249    Cindy Diotalevi         Milford  CT           852   50    10 F 50-59        34:20   11:05/M
     250    Jaimie McCarvill        Milford  CT           916   36    26 F 30-39        34:37   11:10/M
     251    Lynn Bernard            Milford  CT           524   43    23 F 40-49        34:52   11:15/M
     252    Nicholas Warren         Milford  CT           168   55    40 M 50-59        34:54   11:15/M
     253    Maryann Barra           Middlebury  CT        681   53    11 F 50-59        34:58   11:17/M
     254    Katie Nappi             Shelton  CT           931   31    27 F 30-39        35:06   11:19/M
     255    Edward Snyder           Wallingford  CT      1685   61     8 M 60-69        35:08   11:20/M
     256    Kim Nania               Stratford  CT         929   17    17 F 13-19        35:28   11:26/M
     257    Debbie Ferris           Milford  CT           548   42    24 F 40-49        35:47   11:33/M
     258    Jose Garcia             Sebring  FL           873   68     9 M 60-69        35:51   11:34/M
     259    Dana Farulo             Milford  CT           580   23    24 F 20-29        36:05   11:38/M
     260    Gus Davis               Orange  CT            589   70     4 M 70-79        36:11   11:40/M
     261    Carole Sylvester        Derby  CT             528   46    25 F 40-49        36:43   11:51/M
     262    Sara Krochko            Milford  CT           894   28    25 F 20-29        36:47   11:52/M
     263    Malaysia Jimenez        Bridgeport  CT        891   15    18 F 13-19        36:50   11:53/M
     264    Joan Huwiler            Milford  CT           889   45    26 F 40-49        36:50   11:53/M
     265    Ralph Barra             Middlebury  CT        682   60    10 M 60-69        37:10   11:59/M
     266    Brenna Creamer          Ridgefield  CT       1689    9     2 F  1-12        37:28   12:05/M
     267    Jaina Diotalevi         Milford  CT           853   18    19 F 13-19        37:57   12:15/M
     268    Don Brelsford           West Haven  CT        599   50    41 M 50-59        38:10   12:19/M
     269    Sarita Pandey           Greenwich  CT         562   30    28 F 30-39        38:17   12:21/M
     270    Daniel Ferrante         Waterbury  CT         864   53    42 M 50-59        38:19   12:22/M
     271    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            594   40    27 F 40-49        38:22   12:23/M
     272    Emily Mills             Westport  CT         1708   26    26 F 20-29        38:38   12:28/M
     273    Kristen Worozilcak      Milford  CT          1711   33    29 F 30-39        40:29   13:04/M
     274    Paige Minty             Stratford  CT         553   36    30 F 30-39        40:30   13:04/M
     275    Dawn Rising             Seymour  CT           958   39    31 F 30-39        40:32   13:05/M
     276    Sean Collins            Naugatuck  CT         837   18    20 M 13-19        40:34   13:05/M
     277    Chad Betz               Milford  CT           692   39    31 M 30-39        41:04   13:15/M
     278    Christina Demico        Stratford  CT         850   37    32 F 30-39        41:16   13:19/M
     279    Tara Toohey             Milford  CT           972   24    27 F 20-29        41:16   13:19/M
     280    Eliza Benitez           Bridgeport  CT        688   18    20 F 13-19        41:20   13:20/M
     281    Kristin Wiley           New Haven  CT         982   27    28 F 20-29        41:52   13:30/M
     282    James Cramond           Monroe  CT            844   60    11 M 60-69        42:49   13:49/M
     283    Katie Boland            Stratford  CT         693   29    29 F 20-29        43:26   14:01/M
     284    Armand Garcia           Ansonia  CT           872   42    30 M 40-49        43:50   14:08/M
     285    Haley Creamer           Ridgefield  CT       1688   11     3 F  1-12        44:06   14:14/M
     286    Ed Perkowski            Stratford  CT         949   54    43 M 50-59        44:24   14:19/M
     287    Dr George Whitney       Orange  CT            981   89     1 M 80-99        44:31   14:22/M
     288    Karen Dimatteo          Wallingford  CT       573   42    28 F 40-49        45:16   14:36/M
     289    Jessica Mikulski        Prospect  CT          921   21    30 F 20-29        45:16   14:36/M
     290    Payton Creamer          Ridgefield  CT       1687    8     4 F  1-12        45:22   14:38/M
     291    Julia Sears             Shelton  CT           963   31    33 F 30-39        48:58   15:48/M
     292    Tania D'Auria           Shelton  CT           847   32    34 F 30-39        48:59   15:48/M
     293    Catherine Koalandt      Larchmont  NY        1712   44    29 F 40-49        49:45   16:03/M
     294    Michael Collins         Naugatuck  CT         836   44    31 M 40-49        49:55   16:06/M
     295    Samantha O'Brien        Trumbull  CT          936   13    21 F 13-19        50:43   16:22/M
     296    Alyssa Marconi          Trumbull  CT          910   13    22 F 13-19        50:44   16:22/M
     297    Lea Collins             Naugatuck  CT         835   43    30 F 40-49        50:59   16:27/M
     298    Marina O'Rourke         Ansonia  CT           939   44    31 F 40-49        51:05   16:29/M
     299    Betsy Arena             Milford  CT           677   52    12 F 50-59        51:36   16:39/M
     300    Emily Barksdale         Stratford  CT         545   13    23 F 13-19        52:11   16:50/M
     301    Susan Barksdale         Stratford  CT         544   42    32 F 40-49        52:11   16:50/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

19

10

19:07

6:10/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Ryun Milford CT

33

1

17:04

5:30/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

9

129

26:37

8:35/M

2

Brenna Creamer Ridgefield CT

9

266

37:28

12:05/M

3

Haley Creamer Ridgefield CT

11

285

44:06

14:14/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

J.j. Pjohl Trumbull CT

9

70

23:42

7:39/M

2

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

8

101

25:28

8:13/M

3

Jesse Schumacher Colebrook CT

6

190

29:36

9:33/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Sara Stratford CT

16

22

20:13

6:31/M

2

Amanda Quinones Trumbull CT

17

25

20:33

6:38/M

3

Kelsey Murphy Shelton CT

15

32

21:14

6:51/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Tiernan Milford CT

18

4

17:28

5:38/M

2

G Nicholas Gartsu Trumbull CT

17

5

17:43

5:43/M

3

Andrew Margius Milford CT

17

7

17:58

5:48/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amie Schumacher Colebrook CT

20

17

19:52

6:25/M

2

Amanda Parrish Westport CT

25

20

20:09

6:30/M

3

Michele Shawah Milford CT

29

23

20:17

6:33/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

28

2

17:05

5:31/M

2

Michael Curley Branford CT

22

3

17:27

5:38/M

3

Jason Mirsky West Haven CT

25

9

18:50

6:05/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jody Mead Milford CT

35

19

19:58

6:26/M

2

Shireen Donaldson-Ramos Orange CT

32

48

22:24

7:14/M

3

Calla Constantine Milford CT

32

85

24:39

7:57/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Simoncek Milford CT

37

6

17:51

5:45/M

2

Brian Fidler West Haven CT

37

13

19:33

6:18/M

3

Roy Colson Danbury CT

36

29

21:02

6:47/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Duhaime Milford CT

46

108

25:51

8:20/M

2

Carol Asprelli Woodbridge CT

47

110

25:55

8:22/M

3

Deborah Ferretti Beacon Falls CT

43

128

26:36

8:35/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bradley Sanchez Milford CT

47

26

20:38

6:39/M

2

Dan Quinones Trumbull CT

46

34

21:23

6:54/M

3

Mark Lewis Shelton CT

45

35

21:30

6:56/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

52

64

23:21

7:32/M

2

Dee Beckmann Milford CT

55

77

24:02

7:45/M

3

Laurie Mikulski Prospect CT

51

171

28:36

9:14/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Chameides Oxford CT

50

24

20:22

6:34/M

2

Paul Moriber Easton CT

52

28

21:01

6:47/M

3

Patrick Cordle Monroe CT

51

36

21:35

6:58/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Rzasa Seymour CT

60

89

24:49

8:00/M

2

Mike Pisani Stratford CT

65

105

25:42

8:17/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

62

109

25:54

8:21/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

70

232

31:55

10:18/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

73

127

26:27

8:32/M

2

Barrett True Windsor CT

71

223

31:27

10:09/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

75

244

33:20

10:45/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Orange CT

89

287

44:31

14:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com