Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Aug10_Waterf_set1.shtml

Waterford Week 5-Mile Road Race

Waterford, CT, August 10, 2008

[Age Group Results | Kids 3/4-Mile Results ]

Overall Results

www.snerro.com

Waterford Week 5 Mile Road Race

Waterford Week 5 Mile Road Race

Overall Finish List

August 10, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           420   25     1 M 18-34        27:07    5:25/M
       2    Spencer Rogers          Quaker Hill  CT       467   32     2 M 18-34        30:21    6:04/M
       3    Jeffrey Vuono           Westerly  RI          440   45     1 M 40-49        31:28    6:18/M
       4    Wayno Jolley            Brooklyn  CT          414   57     1 M 50-59        32:01    6:24/M
       5    Rob Dahmer              Oakdale  CT           405   41     2 M 40-49        32:11    6:26/M
       6    Al Lyman                Oakdale  CT           427   48     3 M 40-49        33:18    6:40/M
       7    Dan Campbell            Oakdale  CT           435   29     3 M 18-34        33:38    6:44/M
       8    Cassie Ryan Rasmussen   Quaker Hill  CT       455   25     1 F 18-34        33:46    6:45/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT           406   63     1 M 60-69        33:52    6:46/M
      10    Michael Stroneski       Waterford  CT         453   17     1 M 13-17        34:06    6:49/M
      11    Peter Harris            Niantic  CT           433   43     4 M 40-49        34:08    6:50/M
      12    Eddie Hogan             Lisbon  CT            452   38     1 M 35-39        34:40    6:56/M
      13    Eddie Eckard                                  416   43     5 M 40-49        35:51    7:10/M
      14    Philip Pouffe           Mystic  CT            424   51     2 M 50-59        36:38    7:20/M
      15    Frank Norosky           Groton  CT            413   46     6 M 40-49        37:01    7:24/M
      16    Schuyler Whiting        Waterford  CT         417   15     2 M 13-17        37:01    7:24/M
      17    Lance Magnoson          Lebanon  CT           480   64     2 M 60-69        37:34    7:31/M
      18    Lauren Maryeski         Waterford  CT         445   26     2 F 18-34        37:48    7:34/M
      19    Tracy Citron            East Lyme  CT         403   42     1 F 40-49        38:01    7:36/M
      20    Way Hedding             Niantic  CT           419   58     3 M 50-59        38:22    7:40/M
      21    Ed Bellone              South Windsor  CT     426   45     7 M 40-49        39:09    7:50/M
      22    Karen Short             New London  CT        454   47     2 F 40-49        39:31    7:54/M
      23    Gabrielle McGrath       Ledyard  CT           476   33     3 F 18-34        39:43    7:57/M
      24    Joe Piela               Mansfield Center  C   447   51     4 M 50-59        40:26    8:05/M
      25    Molly Powell            Waterford  CT         446   19     4 F 18-34        40:35    8:07/M
      26    Ted Phillip             Niantic  CT           437   67     3 M 60-69        40:42    8:08/M
      27    Marcus Brucoli          Waterford  CT         438   37     2 M 35-39        40:51    8:10/M
      28    Deirdre Ahern           Salem  CT             459   41     3 F 40-49        40:53    8:11/M
      29    Gene Ryan               Waterford  CT         465   52     5 M 50-59        41:04    8:13/M
      30    Donna Schneider         East Lyme  CT         408   46     4 F 40-49        41:10    8:14/M
      31    Russ Dipallina          Waterford  CT         458   46     8 M 40-49        41:13    8:15/M
      32    Rose Buckingham         Norwich  CT           429   60     1 F 60-69        41:24    8:17/M
      33    Gerald Ricketson        Waterford  CT         421   40     9 M 40-49        41:43    8:21/M
      34    Bill Sullivan           Waterford  CT         473   40    10 M 40-49        42:09    8:26/M
      35    Phil Schneider          East Lyme  CT         407   44    11 M 40-49        42:54    8:35/M
      36    Ric Villarreal          Waterbury  CT         448   51     6 M 50-59        43:20    8:40/M
      37    David Citron            Ledyard  CT           464   48    12 M 40-49        43:36    8:43/M
      38    Ellen Bellicchi         Longmeadow  MA        470   58     1 F 50-59        44:01    8:48/M
      39    Dylan Sullivan          Waterford  CT         468   19     4 M 18-34        44:55    8:59/M
      40    Jerry Brown             East Lyme  CT         415   66     4 M 60-69        45:00    9:00/M
      41    Rich White              Franklin  CT          423   48    13 M 40-49        45:01    9:00/M
      42    John Ryan               Waterford  CT         475   45    14 M 40-49        45:16    9:03/M
      43    Rich Bellicchi          Longmeadow  MA        474   60     5 M 60-69        45:40    9:08/M
      44    Lori Slowik             South Windsor  CT     425   45     5 F 40-49        45:50    9:10/M
      45    Linda Pendleton         Waterford  CT         432   44     6 F 40-49        47:13    9:27/M
      46    Brandy Joseph           Waterford  CT         461   33     5 F 18-34        47:25    9:29/M
      47    Patricia Phillip        Waterford  CT         436   61     2 F 60-69        47:32    9:30/M
      48    Peter Colonis           Waterford  CT         411   67     6 M 60-69        48:03    9:37/M
      49    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        428   61     3 F 60-69        48:08    9:38/M
      50    Nicole Chubet           Southington  CT       450   12     1 F  1-12        49:29    9:54/M
      51    Chris Steele            Ledyard  CT           478   36     3 M 35-39        49:30    9:54/M
      52    Whitinee Steele         Ledyard  CT           477   30     6 F 18-34        49:31    9:54/M
      53    George Cobris           Waterford             463   33     5 M 18-34        50:49   10:10/M
      54    Terry McDowell          New London  CT        444   40     7 F 40-49        50:58   10:12/M
      55    Leo Sullivan            Waterford  CT         469   45    15 M 40-49        51:00   10:12/M
      56    Tom Harrington          Waterford  CT         479   54     7 M 50-59        51:01   10:12/M
      57    Eric Bloomberg          Woburn  MA            472   61     7 M 60-69        54:23   10:53/M
      58    Kathleen Bellicchi      Woburn  MA            471   62     4 F 60-69        54:24   10:53/M
      59    Pat Suhr                Waterford  CT         442   55     2 F 50-59        55:21   11:04/M
      60    Tom Richards            Mystic  CT            456   60     8 M 60-69      1:00:49   12:10/M
      61    Lorie Andrzeicik        Jewett City  CT       418   44     8 F 40-49      1:02:21   12:28/M
      62    Jacob Dziubek           Southington  CT       449   12     1 M  1-12      1:02:59   12:36/M
      63    Katherine Karlson       Binghamton  NY        409   55     3 F 50-59      1:04:18   12:52/M
      64    Tom Sullivan            Groton  CT            451   68     9 M 60-69      1:04:56   12:59/M
      65    Megan Hartwell          Groton  CT            466   32     7 F 18-34      1:18:48   15:46/M