Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Apr26_Seasid_set1.shtml

Seaside Shuffle Road Race

Old Saybrook, CT, April 26, 2008

[Age Groups ]

Results

Courtesy of The Last Mile

For more race information, see View your Photos at J Macht Photography.

Race Winners
Race Winners


                              Seaside Shuffle
                           Old Saybrook, CT USA
                                04/26/2008
                         Weather:54' Overcast 
                  Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                        www.thelastmileracing.com 
                     Timed using DAG Chip Foot System
Place No. Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== === ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1  87 JON-PAUL MANDELBURG     M1929  23   1/9      1/56   M Quaker Hill     CT   25:27  5:06 
    2 119 NATE PAWELEK            M3039  39   1/12     2/56   M CLINTON         CT   30:28  6:06 
    3 106 KURT OGREN              M3039  39   2/12     3/56   M Hamden          CT   30:44  6:09 
    4  89 JUSTIN PERREAULT        M1929  24   2/9      4/56   M Middleburry     CT   31:02  6:13 
    5  51 Jon McKinstry           M1929  26   3/9      5/56   M Plantsville     CT   31:08  6:14 
    6  24 Scott Bristol           M3039  34   3/12     6/56   M Old Saybrook    CT   31:53  6:23 
    7 116 DON NUHN                M5059  55   1/12     7/56   M Westbork        CT   32:39  6:32 
    8  26 Simon Harwood           M1929  29   4/9      8/56   M Ivoryton        CT   32:55  6:35 
    9  14 Dan Campbell            M1929  29   5/9      9/56   M Oakdale         CT   33:27  6:42 
   10  99 JOHN HAYDEN             M4049  43   1/17    10/56   M CHESHIRE        CT   33:28  6:42 
   11  40 Todd Lemire             M4049  43   2/17    11/56   M Moodus          CT   33:31  6:43 
   12  92 TRICKY TANKSLEY         F1929  28   1/10     1/61   F Gales Ferry     CT   34:52  6:59 
   13  94 LAUREN NOVAKOWSKI       F4049  41   1/18     2/61   F Old Saybrook    CT   35:09  7:02 
   14  70 Barbara Pearce          F5059  53   1/6      3/61   F Guilford        CT   35:13  7:03 
   15  71 Brent Stratton          M5059  52   2/12    12/56   M Middletown      CT   35:16  7:04 
   16  67 Clara Hartmanshenn      F1418  14   1/3      4/61   F Princeton       NJ   35:19  7:04 
   17 122 KEVIN GODBOUT           M4049  40   3/17    13/56   M GUILFORD        CT   35:20  7:04 
   18 110 GLENN JETTE             M5059  52   3/12    14/56   M OLD LYME        CT   35:21  7:05 
   19  97 GUY PULINO              M6099  63   1/4     15/56   M MOODUS          CT   35:26  7:06 
   20 124 MARC BRODEUR            M3039  37   4/12    16/56   M Old Saybrook    CT   35:31  7:07 
   21  56 Helene Cody             F1418  15   2/3      5/61   F Cranbury        NJ   35:36  7:08 
   22  45 Tracie Sarette          F1929  28   2/10     6/61   F Old Saybrook    CT   35:55  7:11 
   23  39 Michael Earles          M4049  45   4/17    17/56   M Old Saybrook    CT   36:00  7:12 
   24  98 MIKE ENRIGHT            M5059  51   4/12    18/56   M Portland        CT   36:08  7:14 
   25 117 ERIN CHESTER            F3039  34   1/22     7/61   F HIGGANUM        CT   36:09  7:14 
   26 123 PATRICK HARPER          M4049  44   5/17    19/56   M South Windsor   CT   36:13  7:15 
   27 120 ELEYNE FULLER           F3039  32   2/22     8/61   F Old Saybrook    CT   36:16  7:16 
   28  93 STACY CLARK             M3039  30   5/12    20/56   M Norwich         CT   36:40  7:20 
   29 105 ANN BOLAND              F4049  48   2/18     9/61   F Old Saybrook    CT   36:49  7:22 
   30  91 STEPHEN GARDNER         M5059  54   5/12    21/56   M NEW CANAAN      CT   37:28  7:30 
   31  30 Randy Kuhn              M4049  47   6/17    22/56   M Pomfret         CT   37:30  7:30 
   32  72 Michael Stallard        M6099  61   2/4     23/56   M Old Saybrook    CT   37:45  7:33 
   33  63 Lawrence Regan          M4049  42   7/17    24/56   M Wallingford     CT   37:50  7:34 
   34  75 Maggie Sowa             F1418  14   3/3     10/61   F Princeton       NJ   37:55  7:35 
   35  37 Kenneth Ghilardi        M5059  52   6/12    25/56   M West Haven      CT   37:58  7:36 
   36  85 KRISTA BORKOWSKI        F1929  23   3/10    11/61   F Old Saybrook    CT   38:06  7:38 
   37  15 Paul Grzywinski         M5059  59   7/12    26/56   M Bristol         CT   38:13  7:39 
   38 104 JOANNE DAVIA            F1929  22   4/10    12/61   F Putnam          CT   38:21  7:41 
   39 126 CINDY MCHIUGH           F4049  45   3/18    13/61   F Old Saybrook    CT   38:50  7:46 
   40  58 Matthew Rogers          M5059  55   8/12    27/56   M Old Saybrook    CT   38:55  7:47 
   41 109 CATHY SHEA              F4049  49   4/18    14/61   F Colchester      CT   39:00  7:48 
   42  52 Jessica McKinstry       F1929  27   5/10    15/61   F Plantsville     CT   39:03  7:49 
   43  84 KERRY POTTS             F3039  36   3/22    16/61   F Old Saybrook    CT   39:11  7:51 
   44  90 CAMERON EVANGELISH      M1929  26   6/9     28/56   M Old Saybrook    CT   39:53  7:59 
   45  88 RICH KUBENA             M1929  25   7/9     29/56   M Bristol         CT   40:05  8:01 
   46 133 Steven Pernal           M3039  38   6/12    30/56   M Old Saybrook    CT   40:17  8:04 
   47 114 GITA SAFAIA             F3039  36   4/22    17/61   F LYME            CT   40:19  8:04 
   48   5 Ray Cassidy             M4049  42   8/17    31/56   M Bolton          CT   40:26  8:06 
   49 108 KRISTEN STODLSKI        F1929  26   6/10    18/61   F LYME            CT   40:28  8:06 
   50 115 TARIK KARDESTUNER       M3039  38   7/12    32/56   M LYME            CT   40:31  8:07 
Place No. Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== === ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51  76 Dana Root               F3039  32   5/22    19/61   F Old Saybrook    CT   40:34  8:07 
   52  64 Katie Giurleo           F3039  30   6/22    20/61   F Oakdale         CT   40:42  8:09 
   53 131 JOHN WALONSKI           M4049  45   9/17    33/56   M Old Saybrook    CT   40:48  8:10 
   54 111 TOM LEWON               M4049  47  10/17    34/56   M Norwich         CT   40:48  8:10 
   55  16 Richard Schondelmeier   M5059  51   9/12    35/56   M Old Saybrook    CT   41:00  8:12 
   56 113 STACEY SULLIVAN         F4049  44   5/18    21/61   F Madison         CT   41:04  8:13 
   57  48 Frederick Raudat        M4049  42  11/17    36/56   M Killingworth    CT   41:07  8:14 
   58 118 JASON CHESTER           M3039  35   8/12    37/56   M HIGGANUM        CT   41:50  8:22 
   59 102 JEREMY MAIEWEU          M4049  48  12/17    38/56   M DEEP RIVER      CT   42:10  8:26 
   60  83 Karen Alsante           F4049  40   6/18    22/61   F Old Saybrook    CT   42:22  8:29 
   61  50 Ann Tramontana          F5059  55   2/6     23/61   F New Haven       CT   42:22  8:29 
   62  86 TOM SHANAHAN            M6099  61   3/4     39/56   M SOUTHINGTON     CT   42:36  8:32 
   63 130 CHRISTINE KOPCHA        F3039  33   7/22    24/61   F Old Saybrook    CT   42:45  8:33 
   64  68 Meghan Gometz           F3039  33   8/22    25/61   F Old Saybrook    CT   42:54  8:35 
   65  36 Anne Morrissey          F3039  32   9/22    26/61   F New London      CT   43:02  8:37 
   66  66 Ray Ditoto              M5059  51  10/12    40/56   M Oxford          CT   43:06  8:38 
   67  10 Karen Guarnaccia        F4049  45   7/18    27/61   F Old Saybrook    CT   43:07  8:38 
   68  65 Christine Glenn         F4049  46   8/18    28/61   F Oxford          CT   43:09  8:38 
   69  35 Greg Milton             M3039  30   9/12    41/56   M Carmel          NY   43:15  8:39 
   70  79 Lance Sigersmith        M3039  37  10/12    42/56   M Old Saybrook    CT   43:29  8:42 
   71  42 Timothy McMurray        M4049  42  13/17    43/56   M Wolcott         CT   43:59  8:48 
   72   3 Richard Crowley         M5059  51  11/12    44/56   M Skillman        NJ   44:16  8:52 
   73  28 Erin Moslener           F1929  26   7/10    29/61   F East Lyme       CT   44:35  8:55 
   74  11 Ed O'Doherty            M4049  43  14/17    45/56   M Glastonbury     CT   44:40  8:56 
   75  44 John Whitford           M4049  45  15/17    46/56   M Norwich         CT   44:59  9:00 
   76   1 Cheryl Cook             F4049  47   9/18    30/61   F Westbrook       CT   45:01  9:01 
   77  21 Sonja Kogut             F1929  28   8/10    31/61   F Norwich         CT   45:09  9:02 
   78  61 Jeff Flynn              M4049  48  16/17    47/56   M Clinton         CT   45:12  9:03 
   79  60 Don Peppard             M6099  63   4/4     48/56   M Quaker Hill     CT   45:18  9:04 
   80 107 JOHN CARLSON            M0113  12   1/2     49/56   M Old Saybrook    CT   45:22  9:05 
   81  77 Christopher Root        M0113  12   2/2     50/56   M Old Saybrook    CT   45:26  9:06 
   82  53 Andrea Marcille         F4049  40  10/18    32/61   F Bradford        RI   45:53  9:11 
   83  43 Corinna Fleischmann     F3039  32  10/22    33/61   F Ledyard         CT   45:54  9:11 
   84  55 Winthrop Cody           M4049  48  17/17    51/56   M Cranbury        NJ   46:24  9:17 
   85 127 ROBYN WEBB              F3039  36  11/22    34/61   F Old Saybrook    CT   46:24  9:17 
   86  41 Jennifer Freund         F3039  37  12/22    35/61   F Westbrook       CT   47:00  9:24 
   87  34 Jeanne Milton           F1929  28   9/10    36/61   F Carmel          NY   47:03  9:25 
   88  96 PRISCILLA FLYNN         F5059  50   3/6     37/61   F KILLINGWORTH    CT   47:13  9:27 
   89 100 KATHY RUSSELL           F1929  24  10/10    38/61   F Madison         CT   47:20  9:28 
   90  47 Thomas Holt             M3039  37  11/12    52/56   M Old Saybrook    CT   47:25  9:29 
   91  49 Paige TRUE              F3039  38  13/22    39/61   F Old Saybrook    CT   47:42  9:33 
   92  46 Michelle Holt           F3039  36  14/22    40/61   F Old Saybrook    CT   48:08  9:38 
   93   6 Arlette Cassidy         F4049  42  11/18    41/61   F Bolton          CT   48:12  9:39 
   94  23 Karyn Hester            F3039  34  15/22    42/61   F Old Saybrook    CT   48:34  9:43 
   95 129 ADAM PETERSON           M1929  26   8/9     53/56   M OLD LYME        CT   49:19  9:52 
   96 128 MIKE SHIRVIS            M1929  27   9/9     54/56   M OLD LYME        CT   49:21  9:53 
   97  95 RICH WALL               M5059  53  12/12    55/56   M Westbork        CT   49:47  9:58 
   98  74 Keith Scalia            M3039  34  12/12    56/56   M Old Saybrook    CT   50:33 10:07 
   99  25 Kathy Vachula           F3039  38  16/22    43/61   F Amherst         MA   50:42 10:09 
  100 125 JUDITH ANDERSON         F6099  67   1/2     44/61   F Old Saybrook    CT   50:43 10:09 
Place No. Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== === ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
  101 112 JOANNA JUSKOWIAK        F3039  31  17/22    45/61   F East Hartford   CT   50:50 10:10 
  102  38 Leah Lowell             F4049  46  12/18    46/61   F Groton          CT   50:52 10:11 
  103  13 Sherri Condon           F4049  43  13/18    47/61   F Middletown      CT   50:52 10:11 
  104  78 Hillary Sigersmith      F3039  33  18/22    48/61   F Old Saybrook    CT   50:55 10:11 
  105 121 PENNY ENO               F6099  60   2/2     49/61   F LYME            CT   51:01 10:13 
  106 101 JANET DICKEY            F4049  43  14/18    50/61   F Westbork        CT   51:08 10:14 
  107  73 Maureen Daly            F3039  37  19/22    51/61   F Old Saybrook    CT   51:16 10:16 
  108  81 Mary Beth Sweeney       F3039  39  20/22    52/61   F Rocy Hill       CT   51:15 10:15 
  109 132 Christina Ferralolo     F3039  31  21/22    53/61   F *NO TOWN GIVEN* XX   52:49 10:34 
  110   4 Bonnie Crowley          F5059  51   4/6     54/61   F Skillman        NJ   52:50 10:34 
  111   8 Cindi Bissell           F5059  53   5/6     55/61   F Branford        CT   54:32 10:55 
  112  20 Denise Carlson          F4049  44  15/18    56/61   F Old Saybrook    CT   56:10 11:14 
  113  19 Kristen Commander       F4049  42  16/18    57/61   F Old Saybrook    CT   56:10 11:14 
  114  82 Jo-Ann Fleischmann      F4049  47  17/18    58/61   F Madison         CT   57:27 11:30 
  115  54 Diana Jaffe             F5059  52   6/6     59/61   F Madison         CT   57:42 11:33 
  116  12 Adrienne Spitz          F3039  33  22/22    60/61   F Quaker Hill     CT   57:44 11:33 
  117 103 RUTH GRAHN              F4049  41  18/18    61/61   F NEW LONDON      CT   59:41 11:57