Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Apr26_Flandr_set1.shtml

Flandres 5K

East Lyme, CT, April 26, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Look also at.

FLANDERS 5 K

FLANDERS 5 K

Overall Finish List

April 26, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Babcock            Niantic  CT           126   20     1 M 20-29      16:40.9    5:23/M
       2    Jake Alderman           Lebanon  CT           176   15     1 M 15-19      18:42.8    6:02/M
       3    William Harriman        Portland  CT           71   49     1 M 40-49      18:46.1    6:03/M
       4    Andrew Cody             Niantic  CT           180   27     2 M 20-29      19:02.1    6:08/M
       5    Kevin Gallagher         Salem  CT              79   29     3 M 20-29      19:02.5    6:08/M
       6    Melissan Perkins-Banas  Norwich  CT           123   37     1 F 30-39      19:18.2    6:14/M
       7    John Trahan             Mystic  CT            148   52     1 M 50-59      19:36.4    6:19/M
       8    Rob Dahmer              Oakdale  CT            61   41     2 M 40-49      19:51.5    6:24/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT             3   62     1 M 60-99      19:56.8    6:26/M
      10    Eddie Eckard            Canterbury  CT        154   43     3 M 40-49      20:12.3    6:31/M
      11    Mike Manifold           East Lyme  CT         117   38     1 M 30-39      20:14.9    6:32/M
      12    Vincent McCurdy         East Lyme  CT         114   50     2 M 50-59      20:17.9    6:33/M
      13    Ken Roberts             Niantic  CT           198   40     4 M 40-49      20:23.9    6:35/M
      14    John Walter             Niantic  CT           181   42     5 M 40-49      20:44.3    6:41/M
      15    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT         136   23     1 F 20-29      20:53.5    6:44/M
      16    Brandon Dinsmore        East Lyme  CT          96   10     1 M  0-10      21:10.6    6:50/M
      17    Brandy Leclair          Groton  CT             58   13     1 F 11-14      21:17.0    6:52/M
      18    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         156   44     1 F 40-49      21:19.3    6:53/M
      19    Way Hedding             Niantic  CT           135   58     3 M 50-59      21:25.1    6:55/M
      20    Don Weller              Niantic  CT           152   54     4 M 50-59      21:30.6    6:56/M
      21    Jeff Arenson            East Lyme  CT          23   16     2 M 15-19      21:38.1    6:59/M
      22    Ken Wadecki             Uncasville  CT         54   55     5 M 50-59      21:39.2    6:59/M
      23    Nathan Garry            Boston  MA            128   33     2 M 30-39      21:41.6    7:00/M
      24    Mitchell Ryan           Salem  CT             187   11     1 M 11-14      21:46.7    7:01/M
      25    Mary Ann Martinez       Waterbury Center  V   190   47     2 F 40-49      21:47.7    7:02/M
      26    Adam Opsahl             El                    107   12     2 M 11-14      21:53.0    7:04/M
      27    Mauel Duval             New London  CT         15   41     6 M 40-49      21:56.2    7:05/M
      28    Jenna Worgul            El                    127   24     2 F 20-29      21:58.8    7:05/M
      29    Devon Marcaurele        Salem  CT             118   12     3 M 11-14      22:18.5    7:12/M
      30    Aidon Power             East Lyme  CT         150   47     7 M 40-49      22:27.0    7:15/M
      31    Paul Ruddy              Groton  CT            125   25     4 M 20-29      22:37.6    7:18/M
      32    Brian Rago              Colchester  CT         62   30     3 M 30-39      22:39.0    7:18/M
      33    Mike Spellman           Pawcatuck  CT         206   14     4 M 11-14      22:41.8    7:19/M
      34    Brian Andstrom          Plainfield  CT         12   52     6 M 50-59      22:43.1    7:20/M
      35    Gerald Ricketson        Waterford             201   40     8 M 40-49      22:44.1    7:20/M
      36    Alexandra Place                               109   31     2 F 30-39      22:51.1    7:22/M
      37    Nancy Davis             LISBON  CT             40   40     3 F 40-49      22:52.4    7:23/M
      38    Gene Maran              Waterford  CT         119   55     7 M 50-59      22:57.7    7:24/M
      39    Bob Myers               New London  CT        193   46     9 M 40-49      23:07.5    7:27/M
      40    Shaun O'Dea             East Lyme  CT          87   38     4 M 30-39      23:07.9    7:27/M
      41    Steve Dinsmore          East Lyme  CT          95   47    10 M 40-49      23:20.9    7:32/M
      42    Sarah Van Alsten        Niantic  CT            43   11     2 F 11-14      23:22.9    7:32/M
      43    Matthew Munch           East Lyme  CT         145   41    11 M 40-49      23:26.7    7:34/M
      44    Zoe Smallidge           Salem  CT             121   12     3 F 11-14      23:38.7    7:37/M
      45    Michaela Ryan           Salem  CT             186   12     4 F 11-14      23:41.7    7:38/M
      46    Josh Sheppard           Niantic  CT           177   28     5 M 20-29      23:48.8    7:41/M
      47    Gregory Preston         Salem  CT             179   47    12 M 40-49      23:57.9    7:44/M
      48    Stacey Raimondi                               162   25     3 F 20-29      23:58.7    7:44/M
      49    David Weston            Pawtucket  RI         147   33     5 M 30-39      23:59.7    7:44/M
      50    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          64   40    13 M 40-49      24:15.6    7:49/M
      51    Norman Malbaurn         Waterford  CT          41   36     6 M 30-39      24:18.8    7:50/M
      52    Eric Lewandoski                               208   29     6 M 20-29      24:19.4    7:51/M
      53    Sandy Collins           Wauregan  CT          130   52     1 F 50-59      24:20.6    7:51/M
      54    Scott Williams          Gales Ferry  CT       115   32     7 M 30-39      24:21.7    7:51/M
      55    Janine Sitko            East Lyme  CT          82   44     4 F 40-49      24:30.4    7:54/M
      56    Walter Volberg          Salem  CT              30   45    14 M 40-49      24:34.8    7:55/M
      57    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        141   64     2 M 60-99      24:40.5    7:57/M
      58    Noelene Power           East Lyme  CT         149   13     5 F 11-14      24:45.6    7:59/M
      59    Tom Baker               Oakdale  CT            67   64     3 M 60-99      24:52.3    8:01/M
      60    Mike Carta              Waterford  CT          32   49    15 M 40-49      25:01.7    8:04/M
      61    Tony Buglione           East Lyme  CT          88   45    16 M 40-49      25:05.7    8:05/M
      62    Ethan Opsahl            El                    104   11     5 M 11-14      25:09.4    8:07/M
      63    Paige Schneider         East Lyme  CT          91   13     6 F 11-14      25:10.2    8:07/M
      64    Kelly Kincaid           New London  CT        197   29     4 F 20-29      25:11.0    8:07/M
      65    Alexander Huang                               133   22     7 M 20-29      25:22.0    8:11/M
      66    Rose Buckingham         Norwich  CT            53   60     1 F 60-99      25:25.9    8:12/M
      67    Craig Thibeau           Oakdale  CT           137   39     8 M 30-39      25:32.0    8:14/M
      68    Donna Schneider         East Lyme  CT          89   45     5 F 40-49      25:39.4    8:16/M
      69    Ted Peterson            Niantic  CT           139   62     4 M 60-99      25:44.2    8:18/M
      70    Richard Whtie           El                    132   36     9 M 30-39      25:51.7    8:20/M
      71    Michael Bass            New London  CT        160   28     8 M 20-29      25:54.1    8:21/M
      72    Jack Mryer              Old Lyme  CT          166   10     2 M  0-10      25:55.6    8:22/M
      73    Abi Cushman             New London  CT         27   27     5 F 20-29      25:56.3    8:22/M
      74    Margaret Chu-Mryer      Old Lyme  CT          167   43     6 F 40-49      25:58.6    8:23/M
      75    Evan Opsahl             El                    106   11     6 M 11-14      26:03.4    8:24/M
      76    Steven Munzner          North Haven  CT        36   42    17 M 40-49      26:06.7    8:25/M
      77    Carol Myers             New London  CT        192   33     3 F 30-39      26:07.3    8:25/M
      78    Brianne Munch           East Lyme  CT         144   13     7 F 11-14      26:09.7    8:26/M
      79    Jeff Bartlett           East Lyme  CT         163   46    18 M 40-49      26:11.0    8:27/M
      80    Bvarry Sheckley         Niantic  CT           200   61     5 M 60-99      26:14.4    8:28/M
      81    Paul Munzner            EL                    174   39    10 M 30-39      26:26.8    8:32/M
      82    Alan Opsahl             El                    108   46    19 M 40-49      26:28.4    8:32/M
      83    David Keller            East Lyme  CT          68   47    20 M 40-49      26:32.9    8:34/M
      84    Mary Boucher            Groton  CT             19   44     7 F 40-49      26:33.4    8:34/M
      85    Steven Boucher          Niantic  CT            20   49    21 M 40-49      26:38.5    8:35/M
      86    Gary Walens             East Lyme  CT          17   50     8 M 50-59      27:03.4    8:44/M
      87    Arthur Jenkins II       Salem  CT             170   39    11 M 30-39      27:07.8    8:45/M
      88    Pete Yapchanyk          East Lyme  CT          94   10     3 M  0-10      27:09.4    8:45/M
      89    Maureen Werner          Niantic  CT           158   46     8 F 40-49      27:13.3    8:47/M
      90    Ryan Williams           Coventry  RI           49   32    12 M 30-39      27:16.5    8:48/M
      91    Susan Sheckley          Niantic  CT           199   60     2 F 60-99      27:28.7    8:52/M
      92    Stephanie Soranno       Cromwell  CT           39   27     6 F 20-29      27:29.8    8:52/M
      93    Daniel Arenson          East Lyme  CT          21   45    22 M 40-49      27:33.6    8:53/M
      94    Michelle Williams       Coventry  RI           48   27     7 F 20-29      27:34.3    8:54/M
      95    Janet Meinhard          Waterford  CT         146   37     4 F 30-39      27:35.3    8:54/M
      96    Pat Gaffey              East Lyme  CT          75   49     9 F 40-49      27:38.5    8:55/M
      97    Marc Murray             Niantic  CT            97   34    13 M 30-39      27:39.5    8:55/M
      98    Jennifer Munzner        East Lyme  CT         175   34     5 F 30-39      27:41.0    8:56/M
      99    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         52   61     3 F 60-99      27:46.4    8:57/M
     100    Jody Ziskind            Niantic  CT            80   50     2 F 50-59      27:51.0    8:59/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Mary Beth Gonski        East Lyme  CT         153   49    10 F 40-49      27:57.4    9:01/M
     102    Isha Weerasinghe        East Lyme  CT          28   26     8 F 20-29      27:59.7    9:02/M
     103    Cynthia Wills           Mystic  CT             10   43    11 F 40-49      28:17.7    9:07/M
     104    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         11   53     3 F 50-59      28:27.2    9:11/M
     105    Bobbie Van Alsten       Niantic  CT            42   48    12 F 40-49      28:50.3    9:18/M
     106    Bill Ghio                                     205   54     9 M 50-59      28:52.5    9:19/M
     107    Tiffany Hunt            Niantic  CT            29   41    13 F 40-49      28:53.8    9:19/M
     108    Tim Capazzi             New London  CT        143   33    14 M 30-39      29:07.4    9:24/M
     109    Maria Valakos           Niantic  CT           138   35     6 F 30-39      29:10.8    9:25/M
     110    Ken McNeil              Niantic  CT            78   39    15 M 30-39      29:11.9    9:25/M
     111    Lori Hatajik            East Lyme  CT          72   38     7 F 30-39      29:21.7    9:28/M
     112    Bruce Grisafe           Salem  CT             204   54    10 M 50-59      29:23.3    9:29/M
     113    Judy McGrath            Colchester  CT        116   66     4 F 60-99      29:29.8    9:31/M
     114    John Boettcher          East Lyme  CT          44   51    11 M 50-59      29:39.3    9:34/M
     115    Pat Baker               Oakdale  CT            66   63     5 F 60-99      29:45.9    9:36/M
     116    Philip Waterman         East Lyme  CT         195   15     3 M 15-19      29:49.9    9:37/M
     117    Rebecca Finney          Groton  CT            129   25     9 F 20-29      29:51.0    9:38/M
     118    Gretchen Volberg        Salem  CT              31   15     1 F 15-19      30:27.0    9:49/M
     119    William Leclair         Groton  CT             56    0     4 M  0-10      30:30.9    9:50/M
     120    Phyllis Sanul                                 124   52     4 F 50-59      30:34.6    9:52/M
     121    Lindsay Schneider       East Lyme  CT          90   13     8 F 11-14      30:36.6    9:52/M
     122    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              9   43    14 F 40-49      30:38.5    9:53/M
     123    Caeleigh Jennings                             191   12     9 F 11-14      30:41.7    9:54/M
     124    Sarah White             El                    131   33     8 F 30-39      30:43.4    9:55/M
     125    Carolyn Yapchanyk       East Lyme  CT         207   47    15 F 40-49      30:54.8    9:58/M
     126    Bernie Murray           Waterford             161   73     6 M 60-99      30:56.6    9:59/M
     127    Diane Swan                                    202   40    16 F 40-49      31:08.6   10:03/M
     128    Sara Saleino                                  157   31     9 F 30-39      31:18.3   10:06/M
     129    Jason Arenson           East Lyme  CT          24   11     7 M 11-14      31:19.6   10:06/M
     130    Edwina Callaghan        Salem  CT              13   58     5 F 50-59      31:20.4   10:06/M
     131    Sharon Coombs           LISBON  CT             35   52     6 F 50-59      31:21.6   10:07/M
     132    Alli Abraham            New London  CT         74   32    10 F 30-39      31:25.7   10:08/M
     133    Christine Sacrey        Preston  CT           122   54     7 F 50-59      31:27.8   10:09/M
     134    Inge Pilngermayer       Mystic  CT             16   40    17 F 40-49      32:03.4   10:20/M
     135    Tara Mazzella           Waterford  CT         140   39    11 F 30-39      32:15.6   10:24/M
     136    B. Lynn Tavormina       East Lyme  CT          47   52     8 F 50-59      32:33.3   10:30/M
     137    Laurie Laflesh          LISBON  CT             55   38    12 F 30-39      32:34.2   10:30/M
     138    Lucy Walter             Niantic  CT           182   46    18 F 40-49      32:37.5   10:31/M
     139    Anthony Madore          East Lyme  CT         111   11     8 M 11-14      33:13.0   10:43/M
     140    Robin Waterman          East Lyme  CT         194   11    10 F 11-14      34:46.4   11:13/M
     141    Ken Waterman            East Lyme  CT         196   49    23 M 40-49      34:46.9   11:13/M
     142    Malcom Sanders          Salem  CT              59   53    12 M 50-59      35:28.9   11:26/M
     143    Dawn Nelson             New London  CT        142   33    13 F 30-39      35:33.1   11:28/M
     144    Jacquelyn Wilson        Niantic  CT           165   49    19 F 40-49      36:04.5   11:38/M
     145    Shauna Rago             Colchester  CT         63   30    14 F 30-39      36:06.3   11:39/M
     146    Chris Hollaway          Niantic  CT            92   42    24 M 40-49      36:18.2   11:43/M
     147    Barbara Seagraves       LISBON  CT              2   44    20 F 40-49      38:43.0   12:29/M
     148    Colburn Graves          North Stonington  C    25   74     7 M 60-99      39:29.8   12:44/M
     149    Dawn Clark              Hamden  CT             34   29    10 F 20-29      40:11.3   12:58/M
     150    Frank Ellsworth         Norwich  CT            33   45    25 M 40-49      40:12.4   12:58/M
     151    Maureen Gada            Niantic  CT           134   28    11 F 20-29      40:43.0   13:08/M
     152    Rachael Soranno         E Hampton  CT         155   28    12 F 20-29      40:43.7   13:08/M
     153    Nadia Nazarko           East Lyme  CT           8    7     1 F  0-10      44:37.2   14:24/M
     154    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT        18   54     9 F 50-59      44:45.6   14:26/M
     155    Diane Nazarko           East Lyme  CT           6   44    21 F 40-49      44:53.1   14:29/M
     156    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT            60   13    11 F 11-14      45:55.5   14:49/M
     157    Maureen Munzner         North Haven  CT        37   46    22 F 40-49      46:10.7   14:54/M
     158    Tom Towne               Griswold  CT          183   46    26 M 40-49      48:31.8   15:39/M
     159    Mary Ann Tourrae                              164   41    23 F 40-49      48:32.5   15:39/M
     160    Suzan Weller            Niantic  CT           151   50    10 F 50-59      48:36.2   15:41/M
     161    Laurie Lamb             North Stonington  C    26   55    11 F 50-59      48:37.7   15:41/M
     162    Katie Murphy            Clinton  CT            76   34    15 F 30-39      50:18.8   16:14/M
     163    Rich Murphy             Clinton  CT            77   39    16 M 30-39      50:19.8   16:14/M
     164    Chris Kluge             East Lyme  CT         184   38    16 F 30-39      50:33.5   16:18/M
     165    Kathy Keller            East Lyme  CT          69   47    24 F 40-49      50:34.3   16:19/M
     166    Heather Boland          LISBON  CT              5   10     2 F  0-10      51:27.8   16:36/M
     167    Kayla Songrey           Griswold  CT          188   11    12 F 11-14      51:28.9   16:36/M
     168    Susan Boland            LISBON  CT              4   45    25 F 40-49      51:30.6   16:37/M
     169    Stephanie Gustavson     Niantic  CT            50   32    17 F 30-39      52:08.0   16:49/M
     170    Mark Gustavson          Niantic  CT            51   33    17 M 30-39      52:09.8   16:49/M
     171    Nancy Pennington        Niantic  CT            98   57    12 F 50-59      54:03.3   17:26/M
     172    Emma Larson             El                    120   9      3 F  0-10      54:04.5   17:26/M
     173    Carol Keemon            Stonington  CT        171   50    13 F 50-59      54:08.5   17:28/M
     174    Grom Pennington         Niantic  CT            99   59    13 M 50-59      54:09.7   17:28/M
     175    Hillary McCurdy         East Lyme  CT         113   16     2 F 15-19      58:02.5   18:43/M
     176    Jane McCurdy            East Lyme  CT         112   48    26 F 40-49      58:03.3   18:44/M