Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Apr26_AFLRun_set1.shtml

AFL Run For Rescue

Middlebury, CT, April 26, 2008

Complete Overall and Divisional Results

2 Mile W/Dog Overall Winner Bryan Dwyer
2 Mile W/Dog Overall Winner Bryan Dwyer


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Animals For Life
Run For Rescue
"Go Dog Go"
April 26, 2008 - 5K & 2 Mile With Dog
Middlebury, CT

5K OVERALL WINNERS

Stephen Johnson, Soutbury, CT - 19:03
Anna Willis, Torrington, CT - 23:29

2 MILE WITH DOG - OVERALL WINNER

Bryan Dwyer, Middlebury, CT - 12:58


LOCATION
Quassy
Amusement Park
WEATHER
58 Degrees
Partly Cloudy

5K Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Johnson         Southbury  CT          67   57 ***** M 50-59        19:03    6:09/M
       2    Kim Marchand            Winsted  CT            66   44     1 M 40-49        20:00    6:27/M
      3    Mike Gilmore            Waterbury  CT          16   42     2 M 40-49        20:13    6:31/M
      4    Dave Chameides          Oxford  CT             73   49     3 M 40-49        20:52    6:44/M
      5    Michael Murphy          Naugatuck  CT          28   38     1 M 30-39        21:00    6:46/M
      6    Michael O'Grady         Milford  CT            31   55     1 M 50-59        22:38    7:18/M
      7    Johan Winsser           West Cornwall  CT      72   60     1 M 60-69        22:50    7:22/M
      8    Jason Kahn              Middlebury  CT         22   40     4 M 40-49        23:18    7:31/M
       9    Anna Willis             Torrington  CT         65   49 ***** F 40-49        23:29    7:35/M
      10    Doug Langley            Waterbury  CT          23   20     1 M 20-29        23:37    7:37/M
     11    Robert Davis            Naugatuck  CT           5   56     2 M 50-59        23:43    7:39/M
     12    Christina Williams      Middletown  CT         42   29     1 F 20-29        24:02    7:45/M
     13    Gordon Patterson        Vernon  CT             34   48     5 M 40-49        24:05    7:46/M
     14    Kevin Perreault         Naugatuck  CT          36   34     2 M 30-39        24:24    7:52/M
     15    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT          74   39     3 M 30-39        24:42    7:58/M
     16    Samuel Campagna         Oxford  CT             71   52     3 M 50-59        24:47    8:00/M
     17    Amanda Winalski         Waterbury  CT          64   24     2 F 20-29        24:51    8:01/M
     18    Bill Andrew             Oxford  CT             14   51     4 M 50-59        24:59    8:04/M
     19    John Haestad            Middlebury  CT         21   51     5 M 50-59        25:55    8:22/M
     20    Roy Deoss               Southbury  CT          75   45     6 M 40-49        26:10    8:26/M
     21    Thomas Wichrowski       Plantsville  CT        41   54     6 M 50-59        26:32    8:34/M
     22    Clayton Frost           Meriden  CT            80   26     2 M 20-29        26:49    8:39/M
     23    Don Germain             Middlebury  CT         68   25     3 M 20-29        26:59    8:42/M
     24    Amy Patterson           Vernon  CT             32   47     1 F 40-49        27:11    8:46/M
     25    Eddy Figueroa                                  82   10     1 M  1-12        27:11    8:46/M
     26    Jane Rossomando         Sandy Hook  CT         79   37     1 F 30-39        27:30    8:52/M
     27    Wendy Murphy            Naugatuck  CT          29   37     2 F 30-39        28:14    9:06/M
     28    Lisa Lawlor             Watertown  CT          25   52     1 F 50-59        28:21    9:09/M
     29    Michele Pruchnicki      Bethlehem  CT          63   39     3 F 30-39        28:41    9:15/M
     30    Matthew Balanda         Naugatuck  CT           7   35     4 M 30-39        28:55    9:20/M
     31    Linda Goodman           Derby  CT              17   29     3 F 20-29        28:57    9:20/M
     32    Ronald Blinstrubas      Woodbury  CT           69   52     7 M 50-59        29:01    9:22/M
     33    David Williams          Middletown  CT         43   27     4 M 20-29        29:05    9:23/M
     34    Colleen Budzinski       Sandy Hook  CT          9   47     2 F 40-49        29:07    9:24/M
     35    Maura Gaudlosi          Wolcott  CT            76   43     3 F 40-49        29:22    9:28/M
     36    David Vernlooy          Oxford  CT             70   47     7 M 40-49        29:38    9:34/M
     37    Michael Regan           Watertown  CT          39   39     5 M 30-39        29:54    9:39/M
     38    Sherrie Eng             Southington  CT        12   23     4 F 20-29        29:57    9:40/M
     39    Lynn Allen              Wallingford  CT        77   32     4 F 30-39        30:03    9:42/M
     40    Aubim Haestad           Middlebury  CT         19   42     4 F 40-49        30:06    9:43/M
     41    William Dorish          Meriden  CT            11   43     8 M 40-49        30:29    9:50/M
     42    Martin Folan            Danbury  CT            13   50     8 M 50-59        30:52    9:57/M
     43    Jill O'Brien            Barkhamsted  CT        30   33     5 F 30-39        30:56    9:59/M
     44    Dianna Lisette Regan    Watertown  CT          38   37     6 F 30-39        31:14   10:05/M
     45    Peggy Boviard           Southbury  CT           8   44     5 F 40-49        31:40   10:13/M
     46    Sarah Clark             Naugatuck  CT          10   29     5 F 20-29        31:51   10:16/M
     47    Carrie Traverse         East Haven  CT         78   30     7 F 30-39        31:59   10:19/M
     48    Katherine Levenduski    Waterbury  CT          26   31     8 F 30-39        32:23   10:27/M
     49    Lynne Perreault         Naugatuck  CT          37   35     9 F 30-39        32:36   10:31/M
     50    John Barry              Orange  CT             15   54     9 M 50-59        32:40   10:32/M
     51    Doreen Eliz. Ferrante   Waterbury  CT           3   51     2 F 50-59        33:01   10:39/M
     52    Rebecca Olsen           Meriden  CT            81   25     6 F 20-29        33:14   10:43/M
     53    Maryanne Bara           Middlebury  CT         59   53     3 F 50-59        33:57   10:57/M
     54    Katie Guerrette         Plantsville  CT        18   27     7 F 20-29        34:05   11:00/M
     55    Ralph Bara              Middlebury  CT         60   60     2 M 60-69        36:06   11:39/M
     56    Linda Therien           Waterbury  CT          40   53     4 F 50-59        39:06   12:37/M  

5K Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Willis Torrington CT

49

9

23:29

7:35/M

Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Williams Middletown CT

29

12

24:02

7:45/M

2

Amanda Winalski Waterbury CT

24

17

24:51

8:01/M

3

Linda Goodman Derby CT

29

31

28:57

9:20/M

Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane Rossomando Sandy Hook CT

37

26

27:30

8:52/M

2

Wendy Murphy Naugatuck CT

37

27

28:14

9:06/M

3

Michele Pruchnicki Bethlehem CT

39

29

28:41

9:15/M

Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Patterson Vernon CT

47

24

27:11

8:46/M

2

Colleen Budzinski Sandy Hook CT

47

34

29:07

9:24/M

3

Maura Gaudlosi Wolcott CT

43

35

29:22

9:28/M

Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Lawlor Watertown CT

52

28

28:21

9:09/M

2

Doreen Eliz. Ferrante Waterbury CT

51

51

33:01

10:39/M

3

Maryanne Bara Middlebury CT

53

53

33:57

10:57/M

Top

Overall Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Johnson Southbury CT

57

1

19:03

6:09/M

Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eddy Figueroa

10

25

27:11

8:46/M

Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Langley Waterbury CT

20

10

23:37

7:37/M

2

Clayton Frost Meriden CT

26

22

26:49

8:39/M

3

Don Germain Middlebury CT

25

23

26:59

8:42/M

Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Murphy Naugatuck CT

38

5

21:00

6:46/M

2

Kevin Perreault Naugatuck CT

34

14

24:24

7:52/M

3

Dennis Mennillo Jr Naugatuck CT

39

15

24:42

7:58/M

Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Marchand Winsted CT

44

2

20:00

6:27/M

2

Mike Gilmore Waterbury CT

42

3

20:13

6:31/M

3

Dave Chameides Oxford CT

49

4

20:52

6:44/M

Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael O'Grady Milford CT

55

6

22:38

7:18/M

2

Robert Davis Naugatuck CT

56

11

23:43

7:39/M

3

Samuel Campagna Oxford CT

52

16

24:47

8:00/M

Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Johan Winsser West Cornwall CT

60

7

22:50

7:22/M

2

Ralph Bara Middlebury CT

60

55

36:06

11:39/M


2 Mile With Dog

Overall Finish List


   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    Bryan Dwyer             Middlebury  CT         89   47 ***** M  0-99        12:58    6:29/M
      2    Rick Tillotson          Winsted  CT            85   51     1 M  0-99        13:43    6:52/M
      3    Debbie Settani          Naugatuck  CT          88   46 ***** F  0-99        14:14    7:07/M
      4    Sara Guerrera           Waterbury  CT          83   29     1 F  0-99        14:32    7:16/M
      5    Maria Dumoulin          Middlebury  CT         50   35     2 F  0-99        15:31    7:46/M
      6    Mallory Carissimi       Waterbury  CT          47   23     3 F  0-99        15:33    7:47/M
      7    Brenda Woznicki         Meriden  CT            62   37     4 F  0-99        15:44    7:52/M
      8    Michael Barry           Waterbury  CT          84   52     2 M  0-99        16:18    8:09/M
      9    Eileen Wargo            Southbury  CT          57   31     5 F  0-99        17:00    8:30/M
     10    Barbara White           Oakville  CT           58   45     6 F  0-99        17:32    8:46/M
     11    Jennifer Barrett        Amston  CT              2   34     7 F  0-99        18:29    9:15/M
     12    Rosanne Carroll         Watertown  CT          87   51     8 F  0-99        18:47    9:24/M
     13    Karen Porzio            Colchester  CT          6   26     9 F  0-99        18:52    9:26/M
     14    Robin Tillotson         Winsted  CT            86   46    10 F  0-99        19:08    9:34/M
     15    Allison Tyropolis       So. Windsor  CT        56   30    11 F  0-99        20:03   10:02/M
     16    Aimee Sorrentino        Southbury  CT          55   34    12 F  0-99        21:44   10:52/M
     17    Melissa Dorish          Meriden  CT            49   37    13 F  0-99        21:44   10:52/M
     18    Lynda Piechowski        W. Hartford  CT        52   24    14 F  0-99        23:42   11:51/M
     19    Alexandra Wilds         Southbury  CT         254   13    15 F  0-99        24:36   12:18/M
     20    Participant   226                             226    0     1 F  0- 0        25:27   12:44/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com