Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Apr19_WCSUIH_set1.shtml

WCSU - IHHS 5K

Danbury, CT, April 19, 2008

Complete overall and divisional results

Race Winner Dave Strumski
Race Winner Dave Strumski


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

WCSU IHHS 5K
April 19, 2008 - 5K*
Danbury, CT

OVERALL WINNERS

Dave Strumski, Waterbury, CT - 19:12
Erin Begg, Newtown, CT - 22:15

*Course approx 3.2 miles


LOCATION
WCSU
Student Center
WEATHER
66 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dave Strumski           Waterbury  CT         356   23     1 M 19-24        19:12    6:00/M
       2    James Russo             Waterbury  CT         357   23     2 M 19-24        19:57    6:14/M
       3    Bruce Goulart           Newtown  CT           378   58     1 M 51-99        21:45    6:48/M
       4    Erin Begg               Newtown  CT           390   13     1 F  9-18        22:15    6:57/M
       5    William Sonnemann       Monroe  CT            377   19     3 M 19-24        22:37    7:04/M
       6    Ruth Rowe               Sandy Hook  CT        347   41     1 F 41-50        23:14    7:16/M
       7    Joe Cirillo             Goldens Bridge  NY    367   12     1 M  9-18        24:44    7:44/M
       8    Dylan Mc Michael        Goldens Bridge  NY    363   13     2 M  9-18        24:48    7:45/M
       9    Kristina Braun                                343   21     1 F 19-24        25:26    7:57/M
      10    Joe Kearney             Newtown  CT           379   51     2 M 51-99        25:44    8:03/M
      11    Sarah Russo             Brewster  NY          348   42     2 F 41-50        25:52    8:05/M
      12    Arthur Oefinger         Shelton  CT           359   62     3 M 51-99        26:02    8:08/M
      13    Stephanie Bennett       Danbury  CT           373   38     1 F 31-40        26:22    8:14/M
      14    Heather Roles           Danbury  CT           372   35     2 F 31-40        26:22    8:14/M
      15    George Mc Michael       Goldens Bridge  NY    365   8      1 M  1- 8        27:26    8:34/M
      16    James P. Russo          Waterbury  CT         358   49     1 M 41-50        27:34    8:37/M
      17    Mary Principe           Danbury  CT           353   49     3 F 41-50        29:38    9:16/M
      18    Troy Qian               New Milford  CT       389   13     3 M  9-18        29:59    9:22/M
      19    Helen Oster             Danbury  CT           354   50     4 F 41-50        30:31    9:32/M
      20    Barbara Kiselak         Danbury  CT           346   51     1 F 51-99        32:05   10:02/M
      21    Carolyn Bates           Danbury  CT           352   48     5 F 41-50        32:31   10:10/M
      22    David Mc Michael        Goldens Bridge  NY    361   41     2 M 41-50        33:33   10:29/M
      23    Rose Mc Michael         Goldens Bridge  NY    364   10     2 F  9-18        33:33   10:29/M
      24    Michele Butler          Bridgeport  CT        355   23     4 M 19-24        53:52   16:50/M
      25    John Hubertus           Danbury  CT           384   57     4 M 51-99        56:39   17:42/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 8 9-18 19-24 25-30 31-40 41-50 51-99
Women: 1- 8 9-18 19-24 25-30 31-40 41-50 51-99

Female 9 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

13

4

22:15

6:57/M

2

Rose Mc Michael Goldens Bridge NY

10

23

33:33

10:29/M

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristina Braun  

21

9

25:26

7:57/M

 
Top

Female 31 to 40

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Bennett Danbury CT

38

13

26:22

8:14/M

2

Heather Roles Danbury CT

35

14

26:22

8:14/M

 
Top

Female 41 to 50

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ruth Rowe Sandy Hook CT

41

6

23:14

7:16/M

2

Sarah Russo Brewster NY

42

11

25:52

8:05/M

3

Mary Principe Danbury CT

49

17

29:38

9:16/M

 
Top

Female 51 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Kiselak Danbury CT

51

20

32:05

10:02/M

 
Top

Male 8 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Mc Michael Goldens Bridge NY

8

15

27:26

8:34/M

 
Top

Male 9 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Cirillo Goldens Bridge NY

12

7

24:44

7:44/M

2

Dylan Mc Michael Goldens Bridge NY

13

8

24:48

7:45/M

3

Troy Qian New Milford CT

13

18

29:59

9:22/M

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Strumski Waterbury CT

23

1

19:12

6:00/M

2

James Russo Waterbury CT

23

2

19:57

6:14/M

3

William Sonnemann Monroe CT

19

5

22:37

7:04/M

 
Top

Male 41 to 50

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James P. Russo Waterbury CT

49

16

27:34

8:37/M

2

David Mc Michael Goldens Bridge NY

41

22

33:33

10:29/M

 
Top

Male 51 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

58

3

21:45

6:48/M

2

Joe Kearney Newtown CT

51

10

25:44

8:03/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

62

12

26:02

8:08/M


5K+ Walk - Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Greg Garofalo           Brookfield  CT        380   23     1 M  0-99        29:29    9:13/M
       2    Ronald Yammin           Danbury  CT           382   26     2 M  0-99        29:46    9:18/M
       3    Oliver Davis                                  391   0      3 M  0-99        30:17    9:28/M
       4    Linda Cummins           New Fairfield  CT     310   38     1 F  0-99        33:29   10:28/M
       5    Lynn Garofalo           Brookfield  CT        381   53     2 F  0-99        38:14   11:57/M
       6    Jane-Yujian Davis       Gaylordsville  CT     388   0      3 F  0-99        40:57   12:48/M
       7    Billy Brock             Danbury  CT           306   45     4 M  0-99        42:31   13:17/M
       8    Alex Flemming           Waterbury  CT         315   12     5 M  0-99        43:54   13:43/M
       9    Malik Taft              Danbury  CT           339   13     6 M  0-99        43:56   13:44/M
      10    Aanck Flemming          Waterbury  CT         316   13     7 M  0-99        43:56   13:44/M
      11    Jazzmyne Tappin         Meriden  CT           340    0     4 F  0-99        44:01   13:45/M
      12    Ramona Rivera           Danbury  CT           332   35     5 F  0-99        45:40   14:16/M
      13    Lisa O'Connor           Brookfield  CT        351   39     6 F  0-99        46:59   14:41/M
      14    Michelle Broggy         Danbury  CT           309   45     7 F  0-99        47:04   14:43/M
      15    Karen Flowitt           Shelton  CT           360   57     8 F  0-99        47:40   14:54/M
      16    Alex Housemann          Cheshire  CT          322   10     8 M  0-99        50:03   15:38/M
      17    Justin Vidal            Brookfield  CT        387   0      9 M  0-99        51:20   16:03/M
      18    Jennifer Perri          Danbury  CT           386   23     9 F  0-99        51:24   16:04/M
      19    Danielle Rupley         North Haven  CT       334   21    10 F  0-99        51:47   16:11/M
      20    Christina Alfano        Southbury  CT         302   21    11 F  0-99        51:50   16:12/M
      21    Anita Rupley            North Haven  CT       335   48    12 F  0-99        51:53   16:13/M
      22    Ken Rupley              North Haven  CT       336   51    10 M  0-99        51:56   16:14/M
      23    Candace Milligan        Danbury  CT           328   28    13 F  0-99        51:59   16:15/M
      24    Sharon Walsky           Fairfield  CT         374   29    14 F  0-99        52:01   16:15/M
      25    Julie Filomio           Danbury  CT           314   28    15 F  0-99        52:04   16:16/M
      26    Erin Herlihy              CT                  320   20    16 F  0-99        52:07   16:17/M
      27    Sname Wilson            West Haven  CT        342   21    17 F  0-99        52:40   16:28/M
      28    I O' Brien              West Haven  CT        383   24    18 F  0-99        52:46   16:29/M
      29    Susan Dimyan            Danbury  CT           370   51    19 F  0-99        54:57   17:10/M
      30    Helena Neves            Danury  CT            392   27    20 F  0-99        55:14   17:16/M
      31    Kendra Neves            Bethel  CT            394   15    21 F  0-99        55:16   17:16/M
      32    Drew Matteo             Bethel  CT            393   29    22 F  0-99        55:18   17:17/M
      33    Pat Hubertus            Danbury  CT           385   57    23 F  0-99        56:46   17:44/M
      34    Kathleen Liston         Danbury  CT           369   24    24 F  0-99        56:49   17:45/M
      35    Walter Liston           Danbury  CT           368   0     11 M  0-99        56:51   17:46/M
      36    Richard Teasdale        Brookfield  CT        341   57    12 M  0-99        57:24   17:56/M
      37    Gary Goncalves          Danbury  CT           319   45    13 M  0-99        57:25   17:57/M
      38    Pat Larkin              Danbury  CT           327   56    14 M  0-99        57:30   17:58/M
      39    Gina Faiazza            Bristol  CT           313   21    25 F  0-99        58:21   18:14/M
      40    Heather Downes          Danbury  CT           350   21    26 F  0-99        58:23   18:15/M
      41    Steph Vincent           Danbury  CT           376   23    27 F  0-99        58:29   18:17/M
      42    Carmen Rivera           Waterbury  CT         331    0    28 F  0-99        58:34   18:18/M
      43    Stacey Rivera           Waterbury  CT         333   32    29 F  0-99        58:36   18:19/M
      44    Susan Hill              Waterbury  CT         321   53    30 F  0-99        58:38   18:19/M
      45    Jenny Mc Michael        Goldens Bridge  NY    362   42    31 F  0-99      1:00:12   18:49/M
      46    Margaret Mossbarger     Brevard  NC           366   63    32 F  0-99      1:00:13   18:49/M
      47    Participant   375                             375    0    33 F  0-99      1:00:26   18:53/M
      48    Laura Andreasen         New Fairfield  CT     303   39    34 F  0-99      1:02:40   19:35/M
      49    Robert Mandra           Newport Beach  CA     371   40    15 M  0-99      1:02:40   19:35/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com