Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/me/Sep3_Caribo_set1.shtml

Caribou Labor Day 5 Miler

Caribou, ME, September 3, 2007

Overall Results

Courtesy of the race director

For more race information, see Maine Running Photos (More photos will be posted soon).

	Name	           Sex/Age	Time 	Pace	Cat. Winners	        Home Town
1	P.J. Gorneault	    m	28	26:12.0	05:14.4	1st  M	        Caribou
2	Thomas Bechum	    m	31	28:09.0	05:37.8	1st  M  30-39    Caribou
3	Jeff Ashby	    m	40	29:39.0	05:55.8	1st  M  40-49    Fort Fairfield
4	Alfred Hanscom	    m	32	30:22.0	06:04.4		        Limestone
5	Leo Kashian	    m	48	33:29.0	06:41.8		        Caribou
6	Carl Soderberg	    m	45	33:40.0	06:44.0		        Caribou
7	Susan Plissey	    f	26	33:48.0	06:45.6	1st F 	
8	Bruce Freme	    m	51	34:08.0	06:49.6	1st M  50+       Caribou
9	Jeff Irving	    m	38	34:51.0	06:58.2		
10	Joe Ewings	    m	37	35:05.0	07:01.0		        Littleton
11	Brad Burlock	    m	19	35:13:0 	         1st M  0-19      Caribou
12	Rene' LaLibery	    f	29	35:13.0	07:02.6	1st F 20-29      Caribou
13	Rob Langer	    m	43	35:31.0	07:06.2		        Fort Fairfield
14	Spencer McElwain    m	18	36:12.0	07:14. 
15	Jesse Stephens	    m	17	36:28.0	07:17.6		
16	Angela Ewings	    f	39	36:39.0	07:19.8	1st F 30-39	Littleton
17	Linda Mountain	    f	47	36:46.0	07:21.2	1st F 40-49	Presque Isle
18	Tim Freme	    m	14	36:53.0	07:22.6		                  Caribou
19	Gary Hebert	    m	42	37:00.0	07:24.0		
20	Stephen Melbourne   m	17	37:06.0	07:25.2		
21	Christian Sleeper   m	14	37:07:0			        Caribou
22	Jordan Powers	    m	17	37:11.0	07:26.2		
23	Frank McElwain	    m	53	37:16.0	07:27.2		        Caribou
24	Finn Bondeson	    m	15	37:24.0	07:28.8		        Woodlane
25	Waldo Libby	    m	59	38:53.0	07:46.6		
26	Joe Sturzl	    m	16	39:04.0	07:48.8		        Caribou
27	Julie Carson	    f	19	39:07.0	07:49.4	1st F  0-19      Caribou
28	Brent Jepson	    m	55	39:17.0	07:51.4		
29	Rob Kieffer	    m	49	39:46.0	07:57.2		        Caribou
30	Richard Cleary	    m	39	39:46.0	07:57.2		
31	Connie McLellan	    f	56	40:37.0	08:07.4	1st F  50+	
32	Fran Prest	    f	47	40:49.0	08:09.8		
33	Chris Smith	    m	49	40:54.0	08:10.8		
34	Tess Miner-Farra    f	37	40:54.0	08:10.8		        Caribou
35	Hannah Saunders	    f	16	41:25.0	08:17.0		
36	Janelle Gagnon	    f	17	41:25.0	08:17.0		
37	David Cheney	    m	44	42:05.0	08:25.0		
38	Don Zillman	    m	36	42:42.0	08:32.4		
39	Brenda Bailey	    f	45	44:33.0	08:54.6		
40	Brent Bailey	    m	45	44:33.0	08:54.6		
41	Andrea Pelletier    f	21	45:10.0	09:02.0		
42	Kevin Strid	    m	14	45:12.0	09:02.4		
43	Linda Gover	    f	28	45:23.0	09:04.6		
44	Betty Kalnova'	    f		46:18.0	09:15.6		
45	Barbara Hayslett    f	43	46:51.0	09:22.2		
46	Kaysie Plletier	    f	15	46:55	09:23.0		
47	David Bates	    m	48	46:56.0	09:23.2		
48	David Goodrich	    m	50	47:53.0	09:34.6		
49	Bill Sheehan	    m	43	48:37.0	09:43.4		
50	Joe Beasley 	    m	67	49:46.0	09:57.2		
51	Barrett Potter	    m	38	50:31.0	10:06.2		
52	Art Thompson	    m	73	53:25.0	10:41.0		
53	Ruth Hare	    f	63	1:07:07	13:25.4		

The Musterd $500 scholarship winner was Sam Sheehan of Woodland ME.