Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/me/Jul29_2007Vi_set1.shtml

2007 Vinalhaven Island Benefit Challange

Vinalhaven, ME, July 29, 2007

[Gender 2.8 Mile Run Results | Overall Run & 9 Mile Bike Results | Gender Run & 9 Mile Bike Results ]

Overall 2.8 Mile Run Results

FTO

 First Time Out - Contractor License                                Hy-Tek's Meet Manager
                        2007 Island Benefit Challange - 7/29/2007                        
                               2.8 Mile Run - 9 Mile Bike                                
                                  Vinalhaven Island, ME                                  
                                  Last Completed Event                                   
 
Mixed 2.8 Mile Run RR
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1    64  Conklin, James                  Solo Male                     17:38.6       
    2    26  Rosen, Sam                      Solo Male                     17:48.1       
    3    24  Andy Layton, Al Curtis          Team Male                     17:49.9       
    4    68  Jackson, Oakley                 Solo Male                     17:58.4       
    5    66  Bennies, Chris                  Solo Male                     18:04.7       
    6    25  Layton, Ian                     Solo Male                     18:25.3       
    7    33  Hoose, Alonzo                   Solo Male                     18:30.4       
    8    37  Ramee, Shane                    Solo Male                     18:47.0       
    9    55  Hauser Bishop, Annie            Run Only                      19:34.9       
   10    61  Ross Trainer, Devin Trainer     Team Male                     19:54.3       
   11    65  Flagg, Matt                     Solo Male                     20:35.4       
   12     8  Josephson, Paul                 Solo Male Master              20:52.1       
   13    19  Noel Webster, Pam Alley         Team Mixed                    21:04.5       
   14    27  Johnson, Mike                   Solo Male                     21:06.6       
   15    16  Ron Haney, Bill Spear           Team Male                     21:17.7       
   16    41  Butler, Malcolm                 Solo Male                     21:25.9       
   17    63  Conklins, Micah                 Solo Male                     21:26.6       
   18    47  Huntoon, Sarah                  Solo Female                   21:30.4       
   19     4  Kirk Hanson, Erik Hanson        Team Male                     21:32.9       
   20     2  Julia Howard, Richard Howar     Team Mixed                    21:50.6       
   21    38  Ali Ramee, Tom Ramee            Team Mixed                    21:53.3       
   22     6  Morse, Chris                    Solo Male                     22:10.5       
   23    40  Coolide, Craig                  Solo Male                     22:11.0       
   24    53  Dwayne Dave, Tim Oake           Team Male                     22:13.5       
   25    28  Johnson, Jennifer               Solo Female                   22:14.7       
   26    17  Paul Jordan, Watson Jordan      Team Male                     22:25.7       
   27    62  Ayres, Matt                     Solo Male                     22:26.6       
   28     7  Alina Voelker, Marcy Voelke     Team Female                   22:36.1       
   29    20  Lyons, Meg                      Solo Female                   22:40.1       
   30     9  Philbrook, Susan                Solo Female                   22:44.0       
   31    44  Quimma, Rachel                  Run Only                      22:47.8       
   32    45  Gratioka, Geoff                 Run Only                      22:53.1       
   33    15  Clayter, Seth                   Solo Male                     23:13.5       
   34    46  Carveo, Bethany                 Solo Female                   23:23.9       
   35    21  Cullum, Ben                     Solo Male                     23:30.9       
   36    67  Palmer, Amy                     Solo Female                   23:34.7       
   37    54  Ivonne Martinex, Gail Baco      Team Female                   23:39.5       
   38    32  Lydia Brown, Del Webster        Team Mixed                    23:39.7       
   39    60  White, Heather                  Solo Female                   23:45.0       
   40    13  Jud Raven, Sean Gambrel         Team Male                     23:58.5       
   41    51  Lillian Saul, Davis Saul        Team Mixed                    24:16.9       
   42    31  Flagg, Katie                    Solo Female                   24:29.5       
   43    30  Fleming, Joe                    Solo Male                     24:29.7       
   44     5  Kaiser, Chuck                   Solo Male Master              24:35.8       
   45    18  Ken Bugen, Pete Jaques          Team Male Masters             25:12.7       
   46    39  Clas, Jennifer                  Solo Female                   25:54.6       
   47    59  Stacy Gambrel, Nicole Ouell     Team Female                   26:19.5       
   48     1  Sarah Hopkins, Farrah Davis     Team Female                   27:02.4       
   49    22  Cullum, Stephen                 Solo Male Master              27:05.3       
   50    11  Claire Curtis, Phil Woodyat     Team Mixed                    28:24.7       
   51    52  Andrea Kirk, Ian Kirk           Team Mixed                    28:24.9       
   52    10  Woodyatt, Hillary               Solo Female                   28:28.9       
   53    56  Katie Manning, Peter Mann       Team Mixed                    28:56.9       
   54    29  Andrea Smith, Bess Butler       Team Female                   29:03.4       
   55    42  Butler, Julia                   Solo Female                   29:15.3       
   56    36  Ramee, Ann                      Solo Female Masters           29:15.5       
   57    49  Rolade, Lee                     Run Only                      29:16.0       
   58    23  Sandy Nelson, Mark McCarthy     Team Mixed Masters            29:41.5       
   59    58  Munch Grogan, Sarah Ca          Team Female                   29:53.1       
   60    57  Jeff Aronson, Brian Meehan      Team Male Masters             30:35.9       
   61    48  Rolade, Clay                    Run Only                      31:12.5       
   62    50  Rolader, Samma                  Run Only                      31:13.2       
   63    14  Jones, Tom                      Solo Male Master              31:14.1       
   64    12  Brikel, David                   Solo Male                     32:28.4       
   65     3  Catherine Bunin-Stev, Dinah     Team Female                   32:39.9       
   66    35  Matia Hopkins, Bob Candage      Team Mixed                    38:11.6       
   67    34  Sienna Hopkis, Larry Hopkis     Team Mixed                    38:12.5