Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Oct7_PalmBe_set1.shtml

Palm Beach Gardens 2nd Annual Garden Kids Tri - Seniors Results

Palm Beach Gardens Kids Tri, MA, October 7, 2007

Seniors Results

by Scott Baldwin of Elite Sports Timing. Race Director - Rick Audet

PALM BEACH GARDENS KIDS TRIATHLON-SENIORS PBG-SENIORS
PALM BEACH GARDENS KIDS TRIATHLON-SENIORS                 
 
Age Group Results  
 
7-Oct-07  
 
                                 
 
Elite Sports Timing   
                                 
 
Female 11 to 11
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 18 Sara Reed 11 2 4:15.3 2 26:28.6 1 12:28.2 43:12.1  
2 24 Nathalie Voit 11     3 28:47.9 3 16:14.5 45:02.4  
3 25 Sarah Shilling 11 4 4:26.3 1 26:16.8 2 14:59.9 45:43.0  
4 35 Karle Dunbar 11 3 4:25.4 4 29:00.4 5 17:35.3 51:01.1  
5 41 Rebecca Greenspan 11 6 6:11.0 5 30:55.0 4 17:05.5 54:11.5  
6 44 Emily Ebersole 11 5 4:33.6 6 31:53.1 6 20:02.5 56:29.2  
 
Female 12 to 12
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 12 Angel Wong 12 2 2:39.4 2 24:01.3 1 13:06.2 39:46.9  
2 13 Jennifer Tilton 12 1 2:38.8 1 23:17.2 2 14:39.2 40:35.2  
3 19 Barrett Smith 12 6 4:34.2 4 24:29.1 3 15:00.7 44:04.0  
4 28 Savanna Cary 12 5 4:03.9 6 26:46.4 7 16:45.7 47:36.0  
5 29 Sienna Schwartz 12 10 5:36.5 5 26:45.9 5 15:45.3 48:07.7  
6 30 Emily Greentree 12 7 4:59.9 3 24:25.4 12 19:04.5 48:29.8  
7 32 Molly Walker 12 8 5:08.5 9 29:03.3 4 15:09.3 49:21.1  
8 34 Sydney Mcauliffe 12 4 4:01.0 7 28:17.4 10 18:41.7 51:00.1  
9 37 Meghan Grass 12 12 6:30.5 8 28:55.7 6 15:52.6 51:18.8  
10 38 Kristina Skaryd 12 9 5:14.0 10 30:16.3 8 17:01.5 52:31.8  
11 40 Bethany Baber 12 3 3:22.2 11 31:09.2 11 18:43.2 53:14.6  
12 43 Savannah Sartory 12 11 6:19.0 12 31:27.9 9 18:33.0 56:19.9  
 
Female 13 to 13
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 2 Becky Meiser 13 1 2:29.4 1 21:41.6 1 12:06.7 36:17.7  
2 5 Elizabeth Isner 13 2 2:39.8 2 22:12.4 2 12:29.4 37:21.6  
3 9 Julia Corley 13 3 2:56.5 3 22:25.5 3 13:15.3 38:37.3  
4 14 Brooke Bothun 13 4 3:08.3 4 23:05.0 5 15:12.6 41:25.9  
5 22 Michele Voit 13 5 3:49.3 5 26:37.2 4 14:13.7 44:40.2  
6 26 Mia Weingart 13 6 4:17.0 6 27:30.7 6 15:25.8 47:13.5  
 
Female 14 to 14
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 33 Chelsea Grass 14 1 4:59.9 1 26:29.1 1 18:21.9 49:50.9  
 
Male 11 to 11
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 3 Trevor Ross 11 2 2:58.9 2 23:32.2 2 10:04.8 36:35.9  
2 4 Esteban Sarmiento 11 1 2:46.8 1 22:40.5 3 11:27.6 36:54.9  
3 17 Ryan Goodwin 11 3 3:03.3 3 27:14.4 4 12:33.4 42:51.1  
4 31 Adam Kelly 11 4 5:15.9 4 27:26.5 6 16:11.6 48:54.0  
5 36 Evan Cook 11 6 10:55.1 7 30:51.1 1 9:15.1 51:01.3  
6 42 Davis Michols 11 7 11:03.4 5 30:28.0 5 13:13.6 54:45.0  
7 45 Connor Schwinghammer 11     8 39:02.1 7 17:35.4 56:37.5  
8 46 Parker Haywood 11 5 6:03.9 6 30:47.2 8 20:43.2 57:34.3  
 
Male 12 to 12
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 1 Austin Matese 12 1 4:16.3 1 20:58.7 4 10:51.1 36:06.1  
2 6 Corey Pearson 12 2 4:17.7 2 22:14.7 5 10:54.3 37:26.7  
3 10 Paul Schumacher 12 6 5:05.8 3 23:07.2 2 10:28.0 38:41.0  
4 11 Travis Smith 12 4 4:26.2 4 23:51.2 3 10:37.0 38:54.4  
5 16 Tyler Reback 12 3 4:19.0 5 24:21.0 6 12:48.0 41:28.0  
6 23 Christian Nereau 12 7 6:48.4 7 30:17.4 1 7:51.3 44:57.1  
7 39 Matthew Taubler 12 5 4:55.9 6 28:53.9 7 19:00.5 52:50.3  
 
Male 13 to 13
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 7 Jacob Percy 13 2 2:45.5 2 23:51.3 1 10:53.1 37:29.9  
2 8 Ian Goodwin 13 1 2:41.7 1 23:29.7 2 11:43.0 37:54.4  
3   Timothy Skaryd 13 3 5:47.8 3 26:58.2 3 11:49.5 44:35.5  
 
Male 14 to 14
  Overall   ------- SWIM ------- ------- BIKE ------- ------- RUN ------- Total  
Place Place Name Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time  
1 20 Oscar Flores 14 2 5:24.5 1 25:59.7 1 12:42.0 44:06.2  
2 27 Christopher Brooks 14 1 4:34.2 2 26:48.0 2 16:05.9 47:28.1