Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Oct28_Mayors_set14.shtml

Mayor's Cup Cross Country Races

Boston, MA, October 28, 2007

[Men's Championship Results | Men's Age Groups | Men's Teams | Women's Championship Results | Women's Age Groups | Women's Teams | Boys Race | Boys Age Groups | Boys Teams | Girls Race | Girls Age Groups | Girls Teams | Franklin Park Open 5k | Franklin Park 5k Teams ]

Franklin Park 5k Age Groups


                   AGE-GROUP RESULTS IN FRANKLIN PARK 5K
                          18th Annual Mayor's Cup
                    Presented by the B.A.A. and adidas
                             Franklin Park 5k
        Oct. 21, 2007    5 Kilometers     Franklin Park, Boston, MA
    ChampionChip Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com
====================================================================================


                      FEMALE AGE GROUP:  39 and Under

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1    91 Heather Mitchell        22   162   20:04 GBTC                               
    2    92 Elizabeth Eiseman       22   155   20:05 GBTC                               
    3    93 Alana Garcia            22   378   20:08                                    
    4   103 Katelin Invernizzi      21    89   20:31 BOSTON-NORTH TC                    
    5   110 Melanie Murphy          25   281   20:53 NIKE CPTC                          
    6   112 Jesusah Palacio              238   20:56 NAVAL ACADEMY PREP A               
    7   113 Morgan Clark-Coller          153   21:01 GBTC                               
    8   119 Ronnesia Gaskins        33   156   21:08 GBTC                               
    9   120 Julie Hanover           37   227   21:10 MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
   10   122 Sheila Johnson          17   106   21:18 CODMAN ACADEMY                     

                       MALE AGE GROUP:  39 and Under

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1     1 Eric Khatchadourian     23   892   16:02 MITXC ALUMNI                       
    2     2 Adam Moitoso                  76   16:04 BOSTON COLLEGE                     
    3     3 Brendon Collins               68   16:11 BOSTON COLLEGE                     
    4     4 Jeff Klatsky                  73   16:20 BOSTON COLLEGE                     
    5     5 Patrick Carey                 67   16:30 BOSTON COLLEGE                     
    6     6 Dan Springer                  78   16:36 BOSTON COLLEGE                     
    7     7 Ted Doyle                     72   16:37 BOSTON COLLEGE                     
    8     8 Ben Hildebrand          26   963   16:38 HELLO KITTY AC                     
    9     9 Matthew Tuths           20   148   16:38 EASY TEN                           
   10    10 Ryan Diorio                   70   16:41 BOSTON COLLEGE                     

                        FEMALE AGE GROUP:  40 to 49

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1    75 Jennifer Rapaport       43   311   19:30 SOMERVILLE ROAD RUNNERS            
    2   102 Judi Copley             47   886   20:30                                    
    3   107 Pamela Linov            44   221   20:43 LIBERTY AC                         
    4   109 Susan Pearsall          41   282   20:47 NIKE CPTC                          
    5   132 Barbara Bell            41    15   21:42 BAA                                
    6   133 Carol Chaoui            43   315   21:45 SUBURBAN STRIDERS                  
    7   142 Linda Delaney           45   852   22:11 WATHAM TC                          
    8   157 Margot Sheehan          49   897   22:42 NIKE CPTC                          
    9   178 Dawna Nocera            48   893   24:36                                    
   10   182 Teresa Prego            45   316   24:51 SUBURBAN STRIDERS                  


                         MALE AGE GROUP:  40 to 49

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1    34 Martin Tighe            49   858   17:47 TUESDAY NIGHT TURTLES              
    2    45 Peter Lagoy             48   405   18:16                                    
    3    54 Ernest Brake            46   193   18:37 GCS TRIAD RT                       
    4    64 Marcello Scippo         40   271   19:01 NEW ENGLAND TRACK & TRAIL          
    5    70 Randy Miller            45   853   19:14 ESSEX RUNNING CLUB                 
    6    72 Janos Mako              47   270   19:21 NEW ENGLAND TRACK & TRAIL          
    7    78 Paul Powell             48   225   19:41 MASS STATE POLICE STRIDERS         
    8    83 Bob Pomeroy             45   313   19:56 SOMERVILLE ROAD RUNNERS            
    9    86 Andrew Merlino          44   422   19:58                                    
   10    95 Joe Fischetti           47   123   20:12 CSU                                

                        FEMALE AGE GROUP:  50 to 59

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1   194 Cynthia Hastings        50   157   25:36 GBTC                               
    2   212 Barbara Grandberg       57   310   27:32 SOMERVILLE ROAD RUNNERS            

                         MALE AGE GROUP:  50 to 59

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1    73 Patrick Stumbras        50    51   19:22 BAA                                
    2    79 Richard Puckerin        57   185   19:45 GBTC                               
    3    82 Brian Collins           52   365   19:55                                    
    4    84 Philip Welch            58   481   19:56                                    
    5    94 Tom Derderian           58   172   20:10 GBTC                               
    6    99 Jim Terry               56   961   20:23 CSU                                
    7   108 David Salem             51   449   20:44                                    
    8   128 Don Callahan            58   869   21:27                                    
    9   186 Alex Ashlock            52   337   25:06                                    
   10   201 Anthony Brown           54   860   26:13                                    

                      FEMALE AGE GROUP:  60 and Over

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1   204 Lenore Webber           60   223   26:21 LIBERTY AC 60                      
    2   207 Regina Wright           65   901   26:51 LIBERTY AC 60                      
    3   219 Mary Harada             72   222   28:32 LIBERTY AC 60                      

                       MALE AGE GROUP:  60 and Over

Place O'All Name                   Age Race# Time    Team                               
===== ===== ====================== === ===== ======= ================================== 
    1   205 John Loring             60   410   26:26                                    
    2   215 Tom Wright              70    53   27:48 BAA                                
    3   234 John Norwick            73   968   33:00 WEST PENN TC                       
    4   235 Peter Bowles            65   346   33:55