Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/May16_SouthS_set1.shtml

South Shore League Meet

Norwell, MA, May 16, 2007

[Girl's Results ]

Boy's Results

Events not shown cancelled due to weather

                              South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/16/2007
                                      Results
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Jellison, Kevin           11 Carver                   24.17q  1
    2 Daly, Brent               12 Cohasset                 24.21q  3
    3 Hill, Tim                 11 East Bridgewater         24.31q  2
    4 Caseley, Michael          12 Abington                 24.31q  2
    5 Hersey, Adam              12 Harwich                  25.77q  1
    6 Beddia, Tim               12 East Bridgewater         25.80q  2
    7 Dolan, Tom                12 Mashpee                  25.89q  1
    8 Burchfield, Peter         12 Mashpee                  26.05q  3
    9 Carton, Nick              10 Norwell                  26.18   1
   10 Costley, Shane            09 Carver                   26.67   3
   11 Yerkes, John              11 East Bridgewater         26.80   1
   12 Kabongo, Kalonji          10 Abington                 26.82   3
   13 Dunham, Chris             12 Carver                   26.84   1
   14 Curtain, Mike             11 East Bridgewater         27.68   2
   15 Parsons, Brian            11 Norwell                  27.85   3
   16 Aduyi, Michael            11 Abington                 28.63   3
  Boys 2 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Harvey, Chris             10 East Bridgewater      10:58.92
    2 Coles, Mike               10 East Bridgewater      11:02.16
    3 Cannon, Devon             10 Mashpee               11:11.82
    4 Burke, Dan                10 Norwell               11:58.32
    5 Genatossio, Nick          11 Norwell               11:58.57
    6 O'Brien, Mike             11 Abington              12:51.75
    7 Hoitt, Nick               10 Abington              12:51.76
    8 Lee, Eric                 10 Abington              13:07.97
    9 Kelly, Jimmy              11 Norwell               13:10.50
  Boys High Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Wooten, Brandon           11 Norwell                5-08.00
    2 Riley, Jack               12 Abington               5-06.00
    2 Illsley, Nathan           11 East Bridgewater       5-06.00
    4 Caldaroni, Eric           11 Carver                J5-06.00
    5 Geany, Chris              09 Norwell                5-04.00
    6 Milde, Matt               11 Mashpee               J5-04.00
    7 Burchfield, Peter         12 Mashpee                5-02.00
    7 Snyder, Alex              10 Abington               5-02.00
    9 Bilbo, Sam                09 Cohasset               5-00.00
    9 Connelly, Jason           10 Norwell                5-00.00
  Boys Long Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Jellison, Kevin           11 Carver                21-10.00
    2 Phillips, Brian           11 East Bridgewater      19-06.00
    3 Faxon, Keith              10 Abington              19-05.00
    4 Connelly, Jason           10 Norwell               18-09.00
    5 Dooley, Bill              12 Norwell               18-05.00
    6 Kabongo, Kalonji          10 Abington              17-11.00
    7 Hersey, Adam              12 Harwich               17-02.00
    8 Dodge, Justin             11 East Bridgewater      16-09.00
    9 Levangie, Taylor          10 Cohasset              14-06.00
  Boys Triple Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Spicer, Jared             10 Carver                42-03.00
    2 Tyrer-Vassel, Myles       11 East Bridgewater      41-05.00
    3 Yelsey, Greg              11 Abington              38-06.50
    4 Thompson, Brian           11 Norwell               37-07.00
    5 Hill, Tim                 11 East Bridgewater      37-05.00
    6 Riley, Matt               12 Mashpee               36-10.00
    7 Daly, Brent               12 Cohasset              36-07.00
    8 Dooley, Bill              12 Norwell               36-01.00
    9 Yerkes, John              11 East Bridgewater      35-09.00
   10 Wendorf-French, Reed      12 Cohasset              35-07.00
   10 Costley, Shane            09 Carver                35-07.00
   12 Greene, Dan               12 Norwell               35-06.00
   13 Farraher, Matt            10 Harwich               34-09.00
   14 Putnam, Nick              09 Cohasset              31-02.00
   -- Vantine, Ryan             10 Abington                  FOUL
  Boys Shot Put Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Guzman, Carlos            12 Abington              43-06.00
    2 Mahoney, Sean             09 Carver                39-08.00
    3 Sinnott, Cory             12 Carver                37-05.50
    4 Gareri, Anthony           11 East Bridgewater      37-03.50
    5 Glaneuski, Wayne          11 Carver                36-08.00
    6 Collins, Eric             11 Carver                36-01.50
    7 Good, Sean                11 Norwell               34-04.50
    8 Quinlan, Kyle             11 East Bridgewater      34-03.50
    9 West, Cameron             12 East Bridgewater      34-03.00
   10 Miggins, Matt             12 Abington              33-05.00
   11 French, Mark              11 Norwell               33-03.00
   12 Nickerson, Jake           12 Harwich               31-00.00
   13 Gavin, Brett              11 Mashpee               30-10.50
   14 Savage, Nick              10 Cohasset              29-10.25
   15 Dane, Joe                 12 Abington              23-03.00
  Boys Discus Throw Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Burgess, John             12 Harwich                 125-00
    2 O'Brien, Kevin            11 East Bridgewater        123-11
    3 Guzman, Carlos            12 Abington                121-07
    4 West, Cameron             12 East Bridgewater        115-04
    5 Sinnott, Cory             12 Carver                  113-07
    6 Good, Sean                11 Norwell                 111-02
    7 McLaughlin, Pat           09 Carver                   97-09
    8 Caldwell, Kevin           11 Norwell                  96-03
    9 Begley, Matt              10 East Bridgewater         91-05
   10 McInnis, Christian        10 Norwell                  88-07
   11 Nickerson, Jake           12 Harwich                  88-04
   12 Miggins, Matt             12 Abington                 86-03
   13 Hennigan, Shawn           11 Harwich                  85-02
   14 Knox, Ben                 11 East Bridgewater         85-01
   15 Savage, Nick              10 Cohasset                 77-01
   16 Dussault, Joe             09 Abington                 52-02
   -- Froio, Mike               10 Cohasset                  FOUL
  Boys Javelin Throw Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Grecco, Steve             12 Carver                  156-01
    2 Caseley, Michael          12 Abington                148-01
    3 Gilmore, Scott            10 Carver                  144-10
    4 Hosford, Zack             12 Carver                  143-05
    5 Burgess, John             12 Harwich                 136-03
    6 Irvine, Joe               11 East Bridgewater        133-01
    7 Costello, Kevin           11 East Bridgewater        130-04
    8 Begley, Matt              10 East Bridgewater        125-08
    9 Daly, Ryan                10 Cohasset                118-08
   10 Boyde, Mike               12 Norwell                 112-01
   11 Caseley, Bill             09 Abington                107-06
   12 Dow, Jim                  12 Norwell                 105-05
   13 Cavano, Chris             12 Norwell                 102-10
   14 O'Brien, Jared            10 Abington                102-06
   15 McWilliams, David         09 Harwich                  98-08
  Boys 100 Meter Dash Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                 Prelims
  ================================================================
  Preliminaries
    1 Coyne, Tom                09 Carver                   12.31q
    2 Chris, Brandon            09 East Bridgewater         13.12q
    3 McLaughlin, Pat           09 Carver                   13.35q
    4 Putnam, Nick              09 Cohasset                 13.49q
    5 Peterson, Michael         09 Mashpee                  14.24q
    6 Rodriguez, Bill            8 Mashpee                  14.95q
    7 Riley, Eric                8 Mashpee                  15.14q
  Boys 400 Meter Dash Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Caseley, Bill             09 Abington               1:01.90
    2 Lawrence, Joe             09 Abington               1:03.40
    3 Shipps-Kelly, David       09 Carver                 1:03.70
    4 McWilliams, David         09 Harwich                1:03.90
  Boys 1 Mile Run Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Allen, David              09 Cohasset               5:15.00
    2 Hosford, Sam              09 Carver                 5:29.00
    3 O'Brien, Geoff            09 East Bridgewater       5:32.60
    4 Fox, Paul                 09 Harwich                5:33.00
    5 Mulligan, Mike            09 Abington               5:45.00
    6 Sullivan, Patrick         09 East Bridgewater       6:13.90
    7 Arena, Brad               09 Abington               6:35.00