Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Jun17_USATFN_set1.shtml

USATF New England T&F Championships

M.I.T., Cambridge, MA, June 17, 2007

Complete results

                  USATF New England Outdoor Championships                    
           MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA  - 6/17/2007              
                                  Results                                    
WOMEN

Teams:1.Greater Boston TC 81; 2.Merrimack Valley Striders 13; 3.Air Time Athletics, Boston Int'l 10;
5.Cape Ann Crusaders 8; 6.Boston A.A., Cambridge Sports Union, Worlds Longest Throw 5; 
9.Mass Velocity 4; 10.New Balance Boston, NE Walkers, SISU Project 3; 
13.Cambridge Jets, Worcester TC 2; 15.Patriot PV 1.

Women 100 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 4.0 
1   939 Jordine Kimbrell       Boston Internati         11.93  
2   814 Dacia Taylor           Gr Boston TC             11.98  
3   938 Laura Barre            Mass Velocity            13.12  
4   808 Sarah Lawson           Gr Boston TC             13.69  
5   837 Adeline Kuo         25 Unattached               13.76  
6   802 Indu Conley            Gr Boston TC             13.96  
7   836 Sabra Hawkes        19 Unattached               15.37  

Women 200 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 2.1 
1   939 Jordine Kimbrell       Boston Internati         24.32  
2   814 Dacia Taylor           Gr Boston TC             24.62  
3   914 Monet Brathwaite       Cambridge Jets           25.84  
4    18 Julie Wolf             Unattached               27.48  
5   938 Laura Barre            Mass Velocity            27.86  
6   808 Sarah Lawson           Gr Boston TC             28.33  
Section  2     Wind: 3.1 
1   837 Adeline Kuo         25 Unattached               28.51  
2   802 Indu Conley            Gr Boston TC             28.99  
3   836 Sabra Hawkes        19 Unattached               31.92  

Women 400 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1   812 Sarah O'Brien          Gr Boston TC             59.09  
2   807 Christine Kloiber      Gr Boston TC           1:00.49  

Women 800 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   827 Vanessa Mazandi     24 Nike Centl Park        2:11.30  
2   813 Caroline Occean        Gr Boston TC           2:12.39  
3   828 Liz Morse           25 Nike Centl Park        2:13.28  
4   950 Sherita Klick          Unattached             2:14.58  
5   944 Katia Germain          Canada                 2:15.40  
6   833 Lyra Clark             UMass Lowell           2:18.81  
7   809 Jennifer Lee           Gr Boston TC           2:18.87  
8   797 Alexis Armstrong       Bermuda                2:20.09  
9   838 Kim Sheffield       41 Unattached             2:20.64  
10   805 Ronnesia Gaskins       Gr Boston TC           2:23.08  
11   801 Deanna Clark           Gr Boston TC           2:30.38  

Women 1500 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   798 Melissa Sherman     23 Boston Athletic        4:25.93  
2   829 Caryn Waterson      24 Nike Centl Park        4:29.85  
3   958 Shauneen Garrahan      Unattached             4:31.16  
4   810 Allison McCabe      25 Gr Boston TC           4:33.16  
5    17 Katrina Bruckschwa     Nike Centl Park        4:43.33  
6    52 Jordan Wagenseller     Nike Centl Park        4:47.08  
7   832 Caitlyn Clark       22 Sisu Project           4:50.52  
8   956 Sarah Swan             Canada                 4:51.17  
9   820 Yvonne Mok          25 New BalanceBos         4:53.24  
10   826 Katie Famous           Gr Boston TC           4:57.39  
11   818 Alyse Rocco         17 Needham TC             4:59.27  
12   838 Kim Sheffield       41 Unattached             5:02.71  
13   933 Katelin Invernizzi     Boston-North TC        5:14.63  
14   824 Allison Curran         Nike Centl Park        5:33.63  

Women 3000 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   943 Linsey Cohen           Merrimack Valley      11:09.94  
2   816 Tara Vance             Gr Boston TC          11:25.49  
3   826 Katie Famous           Gr Boston TC          11:27.38  
4   822 Christy Bonstelle      Gr Boston TC          12:22.99  

Women 5000 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   929 MOLLY Taber            Merrimack Valley      17:49.37  
2   916 Caroline Bjune         Merrimack Valley      17:58.46  
3   819 Christie Carrara       New BalanceBos        18:09.07  
4   823 Gretchen Chick         Gr Boston TC          18:09.87  
5   822 Christy Bonstelle      Gr Boston TC          20:58.29  
--   931 Marisa Petrillo        Boston-North TC            DNF  

Women 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   799 Holly Wenninger     42 Cambridge Sports      19:34.61  
2   821 Joanne Harriman     64 New England Walk      19:54.55  
3   960 Patricia Godfrey    60 Unattached            20:28.76  

Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
1   831 April Garner        23 Shore AC                 13.32  
2   800 Natasha Smith       18 Cape Ann Crusade         15.58  

Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1   811 Maria Millard          Gr Boston TC           1:03.50  
2   800 Natasha Smith       18 Cape Ann Crusade       1:04.57  
3   839 Tracy Howell        18 Worcester TC           1:14.17  

Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
  Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
1 Greater Boston Track Club  'A'                        54.97  

Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
  Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
1 Greater Boston TC                                   4:03.86  
2 Nike Central Park TC                                4:08.20

Women High Jump
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
1   961 Jen Harlow             Unattached             5-09.00      1.75m 
2   806 Jennifer Hawkes        Gr Boston TC           5-05.00      1.65m 
3   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC           4-11.00      1.49m 
4   811 Maria Millard          Gr Boston TC           4-09.00      1.44m 

Women Pole Vault
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   790 Molly Lederman      23 Air Time Athleti         3.66m   12-00.00 
2   792 Jenna Poggi         16 Air Time Athleti         3.20m   10-06.00 
3   788 Jane Farrell        23 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00 
3   930 Jillena Decarteret     Patriot Pole Vau         3.05m   10-00.00 
3   786 Lauren Darnall      18 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00 
3   794 Sophia Romeri       16 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00 
7   793 Hannah Raila        18 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25 
7   795 Katherine Tang      17 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25 
7   785 Bailey Carroll      19 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25 
10   787 Michelle DuBois     15 Air Time Athleti         2.75m    9-00.25 
10   830 Caley Valliere      24 Patriot Pole Vau         2.75m    9-00.25 
12   796 Sarah Wilson        21 Air Time Athleti         2.60m    8-06.25 
12   791 Hanna McPhee        15 Air Time Athleti         2.60m    8-06.25 
14   789 Karla Ganley        13 Air Time Athleti         2.30m    7-06.50 

Women Long Jump
======================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
1   817 Sherita Williams    25 Gr Boston TC             6.02m   NWI  19-09.00 
2   815 Yetsa Tuakli-Wosor     Gr Boston TC             5.58m   NWI  18-03.75 
3   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC             5.56m   NWI  18-03.00 
4   938 Laura Barre            Mass Velocity            5.27m   NWI  17-03.50 

Women Triple Jump
======================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
1   817 Sherita Williams    25 Gr Boston TC            13.17m   NWI  43-02.50 
2   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC            11.51m   NWI  37-09.25 

Women Shot Put
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   803 Stacey Connor          Gr Boston TC            10.45m   34-03.50 

Women Discus Throw
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   803 Stacey Connor          Gr Boston TC            38.04m     124-10 
2   834 Jules Andren        19 Unattached              31.77m     104-03 

Women Javelin Throw
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   951 Leigh Petranoff        World's Longest         44.14m     144-10 
2   962 Meredit Smith          Unattached              37.55m     123-02 
3   921 Ashley Nyzio           Unattached              34.81m     114-02 

Women Hammer Throw - at Fitchburg State 6/16
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1       Keelin Godsey          Unattached              63.39m     207-11
2       Amy Parkosewich        Unattached              57.78m     189-07
3       Kate Reynolds          Unattached              48.55m     159-03


MEN
Teams: 1.Greater Boston TC 93; 2.SISU Project 15; 3.Providence Cobras 13; 4.Patriot PV 12;
5.NE Walkers, Worcester TC 8;  7.Nitehawks, New Balance Boston 6; 
9.Central MA Striders, Mass Velocity 3; 
11.Air Time Athletics, Greater Springfield Harriers, Worlds Longest Throw 2.

Men 100 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 1.6 
1   924 Darius Walker          Unattached               10.48  
2   857 Kwesi Frimpong-Boa     Gr Boston TC             10.64  
3   947 Danny Johnson          Unattached               10.68  
4   845 Harold Houston         Bermuda                  10.74  
4   842 Patrick Horne          Athletics East           10.74  
6   869 Ray Smith           26 Gr Boston TC             11.25  
7   905 Tim Lane            29 Unattached               11.45  
Section  2     Wind: 2.0 
1   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         11.57  
2   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau         11.89  
3   955 Arthur Kiritsis        ConnQuest                12.24  
4   967 Rob Porcaro            Mass Velocity            13.36  

Men 200 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 3.2 
1   924 Darius Walker          Unattached               21.22  
2   845 Harold Houston         Bermuda                  21.42  
3   842 Patrick Horne          Athletics East           21.57  
4   911 Alexander Engel     19 Worcester TC             22.84  
5   853 Nick Colantuono     17 Gr Boston TC             22.95  
6   848 Benjamin Butterfie  22 ConnQuest                23.38  
Section  2     Wind: 2.7 
1   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         23.04  
2   893 Alex Ivanov         19 Nitehawks SC             23.82  
3   917 Bryant Wang            Unattached               24.05  
4   954 Patrick Brothers       ConnQuest                24.06  
5   955 Arthur Kiritsis        ConnQuest                24.99  
6   897 Patrick Francois    25 Sisu Project             25.13  
7   864 Pietro Pusceddu        Gr Boston TC             25.25  

Men 400 Meter Dash
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1   942 Tyrone Ross            Unattached               47.69  
2   887 Kobie Fuller        26 Nike Centl Park          48.28  
3   948 Sir Lester Ford        Unattached               48.68  
4   911 Alexander Engel     19 Worcester TC             49.67  
5   963 Idris Payne            Nike Centl Park          50.20  
6   881 Joe Otto               New BalanceBos           50.82  
7   853 Nick Colantuono     17 Gr Boston TC             51.38  
Section  2  
1   852 David Cahill           Gr Boston TC             51.35  
2   945 Nils Wernerfelt        Unattached               51.57  
3   848 Benjamin Butterfie  22 ConnQuest                51.87  
4   954 Patrick Brothers       ConnQuest                53.22  
5   965 Alan Pardiani          Providence Cobra         53.75  
6   864 Pietro Pusceddu        Gr Boston TC             57.40  

Men 800 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   966 Charles Dewey          Unattached             1:53.18  
2   843 Michael Donawa      29 Bermuda                1:54.31  
3   906 Eric Libby          22 Unattached             1:54.91  
4   964 James Lourenco         Unattached             1:55.24  
5   854 Andie Colon            Gr Boston TC           1:55.67  
6   889 Sam MacKenzie       23 Nike Centl Park        1:56.53  
7   888 Filip Jagodzinski   31 Nike Centl Park        1:58.61  
Section  2  
1   879 Ian Smith           48 Mass Velocity          2:02.45  
2   903 Sterling Ince       37 Unattached             2:02.52  
3   867 Josh Seeherman         Gr Boston TC           2:02.98  
4   873 Jim Watts              Gr Boston TC           2:03.93  
5   891 Christopher Potter  42 Nike Centl Park        2:03.95  
6   932 Jeff Rockwood          Boston-North TC        2:08.37  
7   872 Pete Warrington        Gr Boston TC           2:08.54  
8   876 Kevin Whalen           Gr Boston TC           2:08.91  
9   862 Bill Newsham        42 Gr Boston TC           2:12.30  
10   900 Bob Pomeroy         45 Somerville RR          2:16.64  

Men 1500 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1   935 Eric Lonergan          Providence Cobra       4:00.72  
2   880 Fabian Mejia           New BalanceBos         4:01.70  
3   846 Matthew Spring         Bermuda                4:02.76  
4   890 Jason Ostenson      27 Nike Centl Park        4:03.70  
5   886 Hossein Baghdadi    28 Nike Centl Park        4:05.96  
6   851 Edward Breen        25 Gr Boston TC           4:07.02  
7   860 Brad Kozel             Gr Boston TC           4:13.18  
8   877 Andrew Wommack         Gr Boston TC           4:17.94  
9   898 Matthew Germain     25 Sisu Project           4:22.25  
10   856 Bruce Davie            Gr Boston TC           4:25.09  
11   902 Adam Harder         43 Unattached             4:30.22  

Men 1 Mile Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1       Ben True               Unattached             3:59.99  
2   941 Matt Debole            Unattached             4:00.27  
3       Steve Hallinon         Unattached             4:11.11  
4   910 Paul Ryan              Whirlaway RT           4:26.48  

Men 3000 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   849 David Bedoya           Gr Boston TC           9:13.16  
2   899 Ryan Miller         24 Sisu Project           9:22.89  
3   862 Bill Newsham        42 Gr Boston TC          10:35.09  

Men 5000 Meter Run
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   870 Kibrom Temelso         Gr Boston TC          15:30.37  
2   850 Brennan Bonner         Gr Boston TC          15:30.94  
3   898 Matthew Germain     25 Sisu Project          15:31.96  
4   899 Ryan Miller         24 Sisu Project          15:43.48  
5   920 Schuyler Schuster      Unattached            16:15.00  
6   913 Ben Strain             Central Mass Str      16:41.53  
7   875 Kit Wells              Gr Boston TC          16:59.05  
8   858 Matthew Haringa        Gr Boston TC          16:59.62  
9   926 Parker Morse           Unattached            18:23.76  
--   863 Junyong Pak            Gr Boston TC               DNF  

Men 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   883 Bob Keating         60 New England Walk      15:59.13  
2   847 Brian Savilonis     57 Central Mass Str      16:55.46  
3   884 Tom Knatt           66 New England Walk      18:34.52  
4   882 Bill Harriman       60 New England Walk      19:04.96  
5   885 Charles Mansbach    62 New England Walk      19:26.54  

Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
1   855 Dan Conti              Gr Boston TC             15.61  
2   861 Matt LeMaire           Gr Boston TC             16.19  
3   917 Bryant Wang            Unattached               19.15  
--   868 Francis Shen           Gr Boston TC               DNF  
--   901 Jeremy Bradley      26 Unattached                  DQ  

Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
1   868 Francis Shen           Gr Boston TC             57.52  
2   874 Jason Weber            Gr Boston TC           1:01.82  

Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
1   859 Jason Hewitt           Gr Boston TC          10:54.63  
2   896 Jamie Aubuchon      39 Sisu Project          11:09.08  
3   928 Bryan Bissell          Greater Springfi      11:31.17  

Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
  Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
1 Greater Boston Track Club  'A'                        47.56  

Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
  Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:35.27  

Men High Jump
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
1   936 Brandon Walmsley       Providence Cobra       6-08.00      2.03m 
2   953 Kevin Bosma            Unattached             6-04.00      1.93m 
2   901 Jeremy Bradley      26 Unattached             6-04.00      1.93m 
4   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau       6-02.00      1.87m 
5   959 Charles Newton         Unattached             5-07.00      1.70m 
--   946 Brandon Yarde          Unattached                  NH            

Men Pole Vault
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1       Rory Quiller           Unattached            17-00.00      5.18m 
2   937 David Berman           Patriot Pole Vau      13-00.25      3.96m 
2   855 Dan Conti              Gr Boston TC          13-00.25      3.96m 
4   940 Brian Daly             Patriot Pole Vau      12-06.50      3.82m 
4   841 Logan Moore         19 Air Time Athleti      12-06.50      3.82m 
--   957 William Fitzgerald     Unattached                  NH            

Men Long Jump
======================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
1   869 Ray Smith           26 Gr Boston TC             7.20m   NWI  23-07.50 
2   936 Brandon Walmsley       Providence Cobra         6.91m   NWI  22-08.00 
3   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau         6.39m   NWI  20-11.75 
4   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         5.61m   NWI  18-05.00 

Men Triple Jump
======================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
1   893 Alex Ivanov         19 Nitehawks SC            12.09m   NWI  39-08.00 

Men Shot Put
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   949 Nate Hunter            Unattached              16.60m   54-05.50 
2   908 Uzoma Orji          23 Unattached              16.47m   54-00.50 
3   855 Dan Conti              Gr Boston TC            11.60m   38-00.75 

Men Discus Throw
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   915 Vincenzo Insingo       Shore AC                54.37m     178-04 
2   919 John Clark             Sisu Project            34.36m     112-09 
3   865 Jeremy Racine          Gr Boston TC            26.91m      88-03 

Men Javelin Throw
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1   925 Ozie Duncan            Unattached              65.81m     215-11 
2   923 Dave Bergeron          Unattached              61.00m     200-01 
3   922 Drew Soltysiak         Unattached              56.79m     186-04 
4   907 Ron McConnell       44 Unattached              52.80m     173-03 
5   909 Zane Rodriguez      47 Unattached              52.43m     172-00 
6   866 Michael Randall        Gr Boston TC            52.00m     170-07 
7   865 Jeremy Racine          Gr Boston TC            47.11m     154-07 
8   901 Jeremy Bradley      26 Unattached              46.59m     152-10 
9   927 Tim Schulte            World's Longest         45.88m     150-06 
10   896 Jamie Aubuchon      39 Sisu Project            45.86m     150-05 
11   934 Graham Eaton           Boston-North TC         34.52m     113-03

Men Hammer Throw - at Fitchburg State on 6/16
=================================================================================
  Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
1       Chris Bryce            Unattached              65.37m     214-05 
2       Tim Morse              Unattached              57.51m     188-08 
3       Steve Jusseaume        Unattached              55.44m     181-11 
4       Scott Sidezeau         Unattached              48.58m     159-04