Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Jan21_Greate_set1.shtml

Greater Boston Track Club Invitational

Harvard University, Boston, MA, January 21, 2007

Full Results

            2007 Greater Boston Track Club Invitational - 1/21/2007            
                         Albert H. Gordon Indoor Track                         
                      Harvard University - Cambridge, MA                       
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   100 Allison George         Essex County Col          7.67Q  3 
  2   311 Adama Pitts            Seton Hall                7.78Q  2 
  3   306 Shamika Kentish        Seton Hall                7.81Q  1 
  4   104 Dianne Munroe          Essex County Col          7.79Q  2 
  5   364 Toni-Marie Henry       UMass Lowell              7.85Q  1 
  6    99 Ann Marie Francis      Essex County Col          8.02Q  3 
  7   438 Dacia Taylor           Unattached                7.96q  2 
  8   427 Danielle Hamlett    17 Unattached                8.14q  1 
  9   366 Tristin Johnson        UMass Lowell              8.25q  3 
 10    34 Rebecca Ciccarelli     Bentley                   8.25q  1 
 11   244 Kyla Cook           18 Personal Trainin          8.29q  1 
 12   363 Sharrika Finley-Mo     UMass Lowell              8.30q  3 
 13   551 Tatiana Fitzpatric  15 Air Time Ath.             8.31q  3 
 14   101 Kierra Holiday         Essex County Col          8.37q  2 
 15   421 Laura Barre         37 Unattached                8.39q  3 
 16   249 Simone Hill            Phillips Andover          8.47q  1 
 17    36 Monica Czurylo         Bentley                   8.49   2 
 18    41 Pam Newell             Bentley                   8.58   2 
 19    98 Nastassia Ewart        Essex County Col          8.58   3 
 20   253 Colleen Thurman        Phillips Andover          8.64   2 
 21   361 Erin Doherty           UMass Lowell              8.81   2 
 22   254 Deidra Willis          Phillips Andover          8.95   1 
 23    33 Lindsay Bigda          Bentley                   9.01   1 
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1   100 Allison George         Essex County Col          7.62q  1 
  2   311 Adama Pitts            Seton Hall                7.67q  2 
  3   104 Dianne Munroe          Essex County Col          7.72q  1 
  4    99 Ann Marie Francis      Essex County Col          7.85q  2 
  5   364 Toni-Marie Henry       UMass Lowell              7.88q  1 
  6   306 Shamika Kentish        Seton Hall                7.89q  2 
  7   438 Dacia Taylor           Unattached                7.99q  2 
  8   427 Danielle Hamlett    17 Unattached                8.13q  1 
  9   366 Tristin Johnson        UMass Lowell              8.25   1 
 10   244 Kyla Cook           18 Personal Trainin          8.29   2 
 11   551 Tatiana Fitzpatric  15 Air Time Ath.             8.33   1 
 12   363 Sharrika Finley-Mo     UMass Lowell              8.33   1 
 13   249 Simone Hill            Phillips Andover          8.50   1 
 14   101 Kierra Holiday         Essex County Col          8.51   2 
 
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   100 Allison George         Essex County Col          7.61    10  
  2   311 Adama Pitts            Seton Hall                7.74     8  
  3   104 Dianne Munroe          Essex County Col          7.75     6  
  4   306 Shamika Kentish        Seton Hall                7.83     4  
  5    99 Ann Marie Francis      Essex County Col          7.90     2  
  6   438 Dacia Taylor           Unattached                7.91     1  
  7   364 Toni-Marie Henry       UMass Lowell              7.95  
  8   427 Danielle Hamlett    17 Unattached                8.18  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   100 Allison George         Essex County Col         24.72q  1 
  2   300 Toneisha Friday        Seton Hall               25.53q  3 
  3   311 Adama Pitts            Seton Hall               25.54q  7 
  4   104 Dianne Munroe          Essex County Col         25.58q  6 
  5    93 Alieesha Rice          Essex County Col         25.98q  4 
  6    99 Ann Marie Francis      Essex County Col         26.14q  2 
  7   371 Gillian Mundry         UMass Lowell             26.29   4 
  8   366 Tristin Johnson        UMass Lowell             26.43   5 
  9   439 Sarah Trotman       16 Unattached               26.45   5 
 10   169 Paulette Baldwin       Lemans TC                26.81   2 
 11   374 Corilynn Smith         UMass Lowell             27.04   6 
 12    34 Rebecca Ciccarelli     Bentley                  27.09   7 
 13   244 Kyla Cook           18 Personal Trainin         27.29   1 
 14   355 Melanie Borodawka      UMass Lowell             27.53   6 
 15   361 Erin Doherty           UMass Lowell             27.92   4 
 16   375 Olivia Thibou          UMass Lowell             27.94   3 
 17   553 Ayana Myers         17 Air Time Ath.            28.08   2 
 18   566 Julie Wolf             Unattached               28.22   5 
 19   363 Sharrika Finley-Mo     UMass Lowell             28.23   1 
 20   253 Colleen Thurman        Phillips Andover         28.76   6 
 21    41 Pam Newell             Bentley                  29.04   3 
 22    36 Monica Czurylo         Bentley                  29.06   7 
 23    35 Meredith Currie        Bentley                  29.08   7 
 24   421 Laura Barre         37 Unattached               29.14   5 
 25   249 Simone Hill            Phillips Andover         29.19   3 
 26   246 Ola Canty              Phillips Andover         29.63   1 
 27   254 Deidra Willis          Phillips Andover         30.26   7 
 28    46 Lynne Tutunjian        Bentley                  30.28   5 
 29   127 Indu Conley            Greater Boston           30.63   7 
 30    38 Kate McCoy             Bentley                  30.79   2 
 31    33 Lindsay Bigda          Bentley                  30.86   4 
 32   251 Michelle Nguyen        Phillips Andover         31.34   6 
 33   250 Eliza Nguyen           Phillips Andover         31.49   3 
 34   210 Julie Hanover       36 Merrimack Valley         32.82   1 
 35   252 Sophie Shimer          Phillips Andover         32.87   2 
 36   429 Ann Kingsland          Merrimack Valley         34.02   4 
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
 --   104 Dianne Munroe          Essex County Col            DQ  
 --    93 Alieesha Rice          Essex County Col            DQ  
 --    99 Ann Marie Francis      Essex County Col            DQ  
 --   100 Allison George         Essex County Col            DQ  
 
Women 1 Mile Run GBTC Invit.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   136 Allison McCabe         Greater Boston         5:01.23    10  
  2   373 Nicole Plante          UMass Lowell           5:07.29     8  
  3    44 Barbara Powell         Bentley                5:21.67     6  
  4    45 Samantha Robbins       Bentley                5:25.76     4  
  5   418 Monica Adler        14 Unattached             5:28.25     2  
 
Women 1 Mile Run Unseeded
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   499 Laura Brustolon     18 U of Maine             5:29.42    10  
  2   247 Sara Cohan             Phillips Andover       5:31.53     8  
  3   370 Sarah Merullo          UMass Lowell           5:32.06     6  
  4   232 Emily Driscoll      19 NU                     5:34.45     4  
  5   174 Leslie Golemme      41 Liberty                5:35.82     2  
  6   365 Holly Johnson          UMass Lowell           5:37.54     1  
  7   376 Emily Thomas           UMass Lowell           5:42.51  
  8   433 Robin Osborne          Unattached             5:49.21  
  9   304 Jackie Hobbs           Seton Hall             5:50.42  
 10   297 Claire Byrne           Seton Hall             5:58.38  
 11   307 Robin Kneblick         Seton Hall             6:03.94  
 12   436 Christine Smith     20 Unattached             6:16.08  
 13   175 Mary Harada         71 Liberty                7:33.27  
 
Women 400 Meter Run GBTC Invit.
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   564 Sharonda Arnold     21 North Carolina C         56.25   2   10  
  2   308 Shakeema Martin        Seton Hall               56.54   2    8  
  3   102 Deandrea Laing         Essex County Col         57.85   2    6  
  4   441 Destiny Woodbury    22 Unattached               58.09   2    4  
  5   170 Nicole Dumpson         Lemans TC                58.67   1    2  
  6   106 Alfreepha Stubbs       Essex County Col         58.97   2    1  
  7   296 Novia Brown            Seton Hall             1:00.01   1 
  8    97 Jhanell Brown          Essex County Col       1:00.84   1 
 
Women 400 Meter Run Unseeded
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   419 Ahndraea Allen      24 Unattached               56.24   1   10  
  2   103 Melony McKay           Essex County Col         58.61   4    8  
  3   138 Sara O'Brien           Greater Boston           59.07   1    6  
  4   309 Alex McCoy             Seton Hall             1:00.42   4    4  
  5   359 Christina DaLomba      UMass Lowell           1:01.57   1    2  
  6   135 Christine Kloiber      Greater Boston         1:01.76   1    1  
  7   355 Melanie Borodawka      UMass Lowell           1:02.37   2 
  8    42 Amy Papalia            Bentley                1:02.60   1 
  9   310 Latoya Newman          Seton Hall             1:03.35   2 
 10   369 Heather McCarthy       UMass Lowell           1:03.51   3 
 11    95 Caronda Bond           Essex County Col       1:04.47   1 
 12   248 Courtney Harris        Phillips Andover       1:04.48   3 
 13    39 Melissa Murphy         Bentley                1:04.96   2 
 14   125 Tessa Clare            Greater Boston         1:05.20   3 
 15   126 Deanna Clark           Greater Boston         1:07.07   2 
 16    43 Tara Petitto           Bentley                1:08.28   2 
 17    46 Lynne Tutunjian        Bentley                1:08.99   3 
 18   210 Julie Hanover       36 Merrimack Valley       1:12.25   4 
 19   429 Ann Kingsland          Merrimack Valley       1:14.65   4 
 
Women 800 Meter Run Unseeded
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   541 Melissa Sherman     25 BAA                    2:19.34    10  
  2   137 Alissa Nelson          Greater Boston         2:19.81     8  
  3   498 Jolene Belanger     18 U of Maine             2:23.06     6  
  4   360 Diana Dancewicz        UMass Lowell           2:25.80     4  
  5   209 Rebecca Connolly    40 Merrimack Valley       2:27.42     2  
  6   353 Jenna Banks            UMass Lowell           2:30.94     1  
  7   216 Jennifer Hegarty    41 New Balance Bos        2:32.15  
  8   302 Dionne Griffith        Seton Hall             2:35.47  
  9   356 Sarah Brassard         UMass Lowell           2:35.93  
 10    70 Kaitlin Invernizzi     Boston North           2:38.75  
 11   372 Taryn Murphy           UMass Lowell           2:39.43  
 12   124 Victoria Barnaby       Greater Boston         2:41.02  
 13   361 Erin Doherty           UMass Lowell           2:55.32  
 
Women 800 Meter Run GBTC Invit.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   214 Joan Bohlke            New Balance Bos        2:12.25    10  
  2   217 Jess Minty             New Balance Bos        2:12.54     8  
  3   107 Celia Whyte            Essex County Col       2:12.60     6  
  4   542 Emer O'Shea         27 BAA                    2:13.88     4  
  5   105 Bianca Stachan         Essex County Col       2:20.61     2  
  6   305 Chavonne Hubbard       Seton Hall             2:21.70     1  
  7   293 Lauren Roper           Seton Hall             2:27.14  
 
Women 3000 Meter Run Seeded & Un.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   540 Jennifer Donovan    24 BAA                    9:50.46    10  
  2   215 Christy Carrara        New Balance Bos       10:14.47     8  
  3   133 Laura Hayden           Greater Boston        10:27.03     6  
  4   167 Meaghan Shaw        26 HFC Striders          10:27.19     4  
  5   129 Katie Famous           Greater Boston        10:29.81     2  
  6   216 Jennifer Hegarty    41 New Balance Bos       10:34.50     1  
  7    94 Alkexandria Condel     Essex County Col      10:37.10  
  8   134 Lynn Johnson           Greater Boston        10:42.98  
  9   234 Erica Riecke        21 NU                    10:54.71  
 10   233 Tricia Monteforte   20 NU                    10:54.95  
 11   218 Yvonne Mok             New Balance Bos       10:55.59  
 12   131 Ronnesia Gaskins       Greater Boston        11:05.98  
 13   314 Diane Szaflarski       Seton Hall            11:16.94  
 14   298 Kerry Cahill           Seton Hall            11:17.01  
 15   502 Nerissa Gross       19 U of Maine            11:17.11  
 16   422 Marge Bellisle      51 Unattached            11:18.18  
 17   428 Anne Hird           47 Unattached            11:25.31  
 18   506 Erin Lawler         20 U of Maine            11:27.19  
 19   130 Katie Fobert           Greater Boston        11:28.74  
 20   431 Emily Mallick       24 Unattached            11:30.75  
 21    71 Marisa Petrillo        Boston North          11:38.88  
 22   425 Maura Carten        20 Unattached            11:40.15  
 23   123 Heather Audet          Greater Boston        11:47.21  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   337 April Garner        23 Shore AC                  8.48Q  2 
  2   301 Imani Gilliam          Seton Hall                9.21Q  1 
  3   295 Janelle Brathwaite     Seton Hall                8.93Q  2 
  4   101 Kierra Holiday         Essex County Col          9.22Q  1 
  5   315 Dominique Washingt     Seton Hall                9.02q  2 
  6   437 Natasha Smith       17 Unattached                9.49q  1 
  7   421 Laura Barre         37 Unattached                9.49q  1 
  8   299 Amanda Campbell        Seton Hall                9.62q  2 
  9   350 Angie Stakus        17 Tri-Valley Front          9.92   1 
 10   500 Courtney Francis    20 U of Maine               10.20   2 
 11   303 Jernail Hayes          Seton Hall               10.75   1 
 12    37 Kristi Hergrueter      Bentley                  11.12   2 
 13   294 Joanna Borowski        Seton Hall               11.28   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   337 April Garner        23 Shore AC                  8.51    10  
  2   295 Janelle Brathwaite     Seton Hall                8.86     8  
  3   315 Dominique Washingt     Seton Hall                8.87     6  
  4   301 Imani Gilliam          Seton Hall                9.11     4  
  5   437 Natasha Smith       17 Unattached                9.29     2  
  6   101 Kierra Holiday         Essex County Col          9.38     1  
  7   299 Amanda Campbell        Seton Hall                9.63  
 
Women 4x220 Yard Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Essex County College  'A'                           1:41.67   2   10  
  2 Seton Hall  'A'                                     1:43.55   2    8  
  3 Cambridge Track Club  'A'                           1:51.96   2    6  
  4 Phillips Andover Academy  'A'                       1:59.28   1    4  
  5 Greater Boston Track Club  'A'                      1:59.44   1    2  
  6 University of Maine  'A'                            2:01.71   2    1  
  7 Phillips Andover Academy  'B'                       2:04.63   1 
 -- Bentley College  'A'                                    DNF   2 
 
Women 4x440 Yard Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Seton Hall  'A'                                     3:59.87   2   10  
  2 Seton Hall  'B'                                     4:07.08   2    8  
  3 Greater Boston Track Club  'A'                      4:09.38   2    6  
  4 UMass Lowell  'A'                                   4:14.93   2    4  
  5 Saint Anselm College  'B'                           5:02.06   1    2  
  6 Saint Anselm College  'A'                           5:02.94   1    1  
  7 Saint Anselm College  'C'                           5:05.23   1 
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   338 Deidre Mullen       23 Shore AC                 1.79m    5-10.50   10  
  2   132 Jennifer Hawkes        Greater Boston           1.68m    5-06.00    8  
  3   437 Natasha Smith       17 Unattached              J1.68m    5-06.00    6  
  4   125 Tessa Clare            Greater Boston           1.63m    5-04.25    4  
  5   372 Taryn Murphy           UMass Lowell             1.48m    4-10.25    2  
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   550 Jane Farrell        22 Air Time Ath.            3.25m   10-08.00   10  
  2   510 Allyson Thomas      20 U of Maine               3.10m   10-02.00    8  
  3   548 Danielle DePalo     17 Air Time Ath.            2.95m    9-08.00    5  
  3   554 Lindsey Patterson   16 Air Time Ath.            2.95m    9-08.00    5  
  5   552 Christine Head      18 Air Time Ath.           J2.95m    9-08.00    2  
  6   555 Sophia Romeri       15 Air Time Ath.           J2.95m    9-08.00    1  
  7   547 Lauren Darnall      18 Air Time Ath.           J2.95m    9-08.00 
  8   556 LeeAnne Smith       17 Air Time Ath.            2.65m    8-08.25 
  8   557 Katherine Tang      17 Air Time Ath.            2.65m    8-08.25 
 10   549 Michelle DuBois     15 Air Time Ath.            2.50m    8-02.50 
 --   567 Nicole Moran           Unattached                  NH            
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   172 Bridgette Ingram       Lemans TC                5.99m   19-08.00   10  
  2   169 Paulette Baldwin       Lemans TC                5.50m   18-00.50    8  
  3   421 Laura Barre         37 Unattached               5.29m   17-04.25    6  
  4    98 Nastassia Ewart        Essex County Col         5.20m   17-00.75    4  
  5   375 Olivia Thibou          UMass Lowell             5.00m   16-05.00    2  
  6   306 Shamika Kentish        Seton Hall               4.82m   15-09.75    1  
  7   501 Kendra Gould        18 U of Maine               4.80m   15-09.00 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   139 Sherita Williams       Greater Boston          13.02m   42-08.75   10  
  2   173 Tilita Lutterloh       Lemans TC               12.53m   41-01.50    8  
  3   364 Toni-Marie Henry       UMass Lowell            12.31m   40-04.75    6  
  4   435 Camille Quarles     17 Unattached              11.47m   37-07.75    4  
  5    98 Nastassia Ewart        Essex County Col        11.24m   36-10.50    2  
  6   348 Danica Goodheart    16 Trails End              11.08m   36-04.25    1  
  7   375 Olivia Thibou          UMass Lowell            10.90m   35-09.25 
  8   299 Amanda Campbell        Seton Hall              10.35m   33-11.50 
  9   501 Kendra Gould        18 U of Maine              10.20m   33-05.75 
 10    35 Meredith Currie        Bentley                  9.95m   32-07.75 
 11   309 Alex McCoy             Seton Hall               9.80m   32-02.00 
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   354 Jacqui Barrett         UMass Lowell            12.74m   41-09.75   10  
  2   512 Micralyn Wiechman   20 U of Maine              11.76m   38-07.00    8  
  3   423 Katie Brodeur          Unattached              11.59m   38-00.25    6  
  4   294 Joanna Borowski        Seton Hall              11.45m   37-06.75    4  
  5   352 Katie Banfield         UMass Lowell            11.08m   36-04.25    2  
  6   507 Mary McDonaugh      21 U of Maine              10.80m   35-05.25    1  
  7   503 Sarah Hodgins       19 U of Maine               8.81m   28-11.00 
  8   351 Ashley Archambault     UMass Lowell             8.47m   27-09.50 
 
Women Weight Throw 20 Lbs.
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   434 Amy Parkosewich     25 Unattached              18.81m   61-08.50   10  
  2   512 Micralyn Wiechman   20 U of Maine              15.37m   50-05.25    8  
  3   508 Clarissa Michalak   21 U of Maine              14.72m   48-03.50    6  
  4   344 Kate Reynolds          SCSU                    14.55m   47-09.00    4  
  5   171 Danielle Howard        Lemans TC               13.84m   45-05.00    2  
  6   426 Kathryn Guerra      40 Unattached              13.10m   42-11.75    1  
  7   503 Sarah Hodgins       19 U of Maine               9.89m   32-05.50 
  8   351 Ashley Archambault     UMass Lowell             9.38m   30-09.25 
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   112 Reyon John             Essex County Col          7.03Q  4 
  2    31 Patrick Horne          Athletics East            7.08Q  3 
  3   377 Lawrence Aidoo         UMass Lowell              7.13Q  2 
  4   161 Andre' Shreeves        Greater Boston            7.15Q  1 
  5   145 Wayne Burwell          Greater Boston            7.11Q  4 
  6   494 Darius Valez        17 Unattached                7.17Q  1 
  7   518 Andrew Horner       19 U of Maine                7.25Q  2 
  8   519 Andrew King         18 U of Maine                7.35Q  3 
  9   468 Tim Lane               Unattached                7.31q  4 
 10    63 Jason Urdang           Bentley                   7.38q  3 
 11   515 Dylan Cayer         18 U of Maine                7.45q  1 
 12   400 Bryan Koenig           UMass Lowell              7.49q  4 
 13   273 Lou Tejada             Phillips Andover          7.50q  3 
 14   190 David Christensen   15 Mass Velocity             7.54q  3 
 15   189 Marquis Chase       16 Mass Velocity             7.63q  2 
 16   560 Ludus Pirre         21 Unattached                7.67q  1 
 17   442 Josh Adams          15 Unattached                7.73   3 
 18    83 Frank Malsbenden    32 ConnQuest                 7.74   2 
 19   263 Jae Kim                Phillips Andover          7.78   4 
 20   559 Marcel Travis       23 Unattached                7.84   2 
 21   272 Helal Syed             Phillips Andover          7.96   1 
 22   264 Teddy Louis            Phillips Andover          8.11   1 
 23   274 Jack Walker            Phillips Andover          8.16   4 
 24   267 Anthony Morlani        Phillips Andover          8.48   2 
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1    31 Patrick Horne          Athletics East            7.00q  2 
  2   377 Lawrence Aidoo         UMass Lowell              7.03q  2 
  3   112 Reyon John             Essex County Col          7.07q  1 
  4   161 Andre' Shreeves        Greater Boston            7.11q  1 
  5   145 Wayne Burwell          Greater Boston            7.21q  1 
  6   518 Andrew Horner       19 U of Maine                7.22q  2 
  7   494 Darius Valez        17 Unattached                7.26q  2 
  8   519 Andrew King         18 U of Maine                7.32q  1 
  9   468 Tim Lane               Unattached                7.38   1 
 10    63 Jason Urdang           Bentley                   7.44   2 
 11   273 Lou Tejada             Phillips Andover          7.49   1 
 12   515 Dylan Cayer         18 U of Maine                7.50   2 
 13   400 Bryan Koenig           UMass Lowell              7.51   1 
 14   190 David Christensen   15 Mass Velocity             7.53   2 
 15   189 Marquis Chase       16 Mass Velocity             7.61   2 
 16   560 Ludus Pirre         21 Unattached                7.72   1 
 
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   112 Reyon John             Essex County Col          7.02    10  
  2    31 Patrick Horne          Athletics East            7.05     8  
  3   377 Lawrence Aidoo         UMass Lowell              7.07     6  
  4   161 Andre' Shreeves        Greater Boston            7.14     4  
  5   518 Andrew Horner       19 U of Maine                7.17     2  
  6   519 Andrew King         18 U of Maine                7.20     1  
  7   145 Wayne Burwell          Greater Boston            7.20  
  8   494 Darius Valez        17 Unattached                7.31  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   116 Dwight Mullings        Essex County Col         21.72q  7 
  2   395 Andrew Grange          UMass Lowell             22.24q  5 
  3   377 Lawrence Aidoo         UMass Lowell             22.39q  4 
  4   386 Clint Cooper           UMass Lowell             22.41q  1 
  5   112 Reyon John             Essex County Col         22.47q  6 
  6   336 Jemel Williams         Seton Hall               22.59q  3 
  7   380 Donte Brown            UMass Lowell             22.62   2 
  8   118 Joel Redhead           Essex County Col         22.67   5 
  9   487 Jesse Sparks        16 Unattached               22.82   3 
 10   402 Ryan Leger             UMass Lowell             22.92   8 
 11   518 Andrew Horner       19 U of Maine               23.08   2 
 12   111 Marcus Hunter          Essex County Col         23.12   5 
 13   561 Daniel Alexis       22 Unattached               23.28   2 
 14   155 Willis Knight          Greater Boston           23.36   7 
 15   145 Wayne Burwell          Greater Boston           23.48   7 
 16   519 Andrew King         18 U of Maine               23.53   6 
 17   400 Bryan Koenig           UMass Lowell             23.72   2 
 18   117 Ivan Palmer            Essex County Col         23.79   8 
 19   409 Justin Oliver          UMass Lowell             23.82   3 
 20   456 Lee DeRosa          23 Unattached               23.83   8 
 21   515 Dylan Cayer         18 U of Maine               23.83   4 
 22   273 Lou Tejada             Phillips Andover         23.98   8 
 23   390 Chris Dietsch          UMass Lowell             24.05   6 
 24   110 Jamil Harris           Essex County Col         24.08   1 
 25   263 Jae Kim                Phillips Andover         24.74   8 
 26    63 Jason Urdang           Bentley                  24.93   5 
 27   335 Daryl Washington       Seton Hall               24.97   2 
 28   559 Marcel Travis       23 Unattached               25.01   1 
 29    56 Trent MacCasland       Bentley                  25.12   4 
 30   268 Frank Pinto            Phillips Andover         25.37   1 
 31   264 Teddy Louis            Phillips Andover         25.54   6 
 32   272 Helal Syed             Phillips Andover         25.83   4 
 33   259 Charlie Dong           Phillips Andover         25.94   4 
 34    68 Mark Zurio             Bentley                  26.56   3 
 35   274 Jack Walker            Phillips Andover         26.80   6 
 36   200 Zack Ortiz          17 Mass Velocity            26.98   7 
 37   267 Anthony Morlani        Phillips Andover         27.59   7 
 
Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   112 Reyon John             Essex County Col         22.21    10  
  2   377 Lawrence Aidoo         UMass Lowell             22.61     8  
 --   116 Dwight Mullings        Essex County Col            DQ  
 
Men 1 Mile Run GBTC Invit.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   221 Mike Maceiko           New Balance Bos        4:12.39    10  
  2   229 Dmitry Drozdov      34 New England T&T        4:14.08     8  
  3   486 Daniel Sieczkiewic     Unattached             4:14.60     6  
  4   228 Paul Ryan           26 New Balance Bos        4:15.29     4  
  5   226 Phil Putis             New Balance Bos        4:16.56     2  
  6   410 Steve Plouffe          UMass Lowell           4:17.25     1  
  7   227 Liam Revell            New Balance Bos        4:18.10  
  8   412 Rex Radloff            UMass Lowell           4:19.07  
  9   445 Deon Bascom         27 Unattached             4:21.28  
 10   224 Fabian Mejia           New Balance Bos        4:26.22  
 
Men 1 Mile Run Unseeded
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   154 Ryan Kerrigan          Greater Boston         4:21.59    10  
  2   394 Mark Garcia            UMass Lowell           4:24.94     8  
  3   484 Nick Ryan           17 Unattached             4:25.59     6  
  4   220 Mark Coogan         40 New Balance Bos        4:25.84     4  
  5   241 Brian Kennedy       19 NU                     4:26.01     2  
  6    58 Scott McGrath          Bentley                4:26.85     1  
  7   520 David Manz          22 U of Maine             4:28.22  
  8    51 Dan Darcy              Bentley                4:28.77  
  9    79 Louis Cote          25 Central Mass S.        4:31.07  
 10   530 Sean Gallagher      18 Veritas TC             4:32.60  
 11   514 Brendan Carr        18 U of Maine             4:32.86  
 12   379 Jason Beausoleil       UMass Lowell           4:32.99  
 13   115 Stafford McFarlane     Essex County Col       4:33.78  
 14   238 Brian Brunelli      19 NU                     4:35.02  
 15    78 Alan Bernier        32 Central Mass S.        4:35.16  
 16   457 Alex Eaton          18 Unattached             4:36.35  
 17   573 Jose DePina            Unattached             4:36.52  
 18   261 Eli Howe               Phillips Andover       4:36.53  
 19   535 Doug Martyn         46 Whirlaway RT           4:36.92  
 20   408 Jason O'Connell        UMass Lowell           4:37.60  
 21   452 Andy Cazeau         17 Unattached             4:38.20  
 22   446 Norman Bouthillier  41 Unattached             4:39.29  
 23   159 Junyong Pak            Greater Boston         4:39.48  
 24   150 Bruce Davie         43 Greater Boston         4:39.65  
 25   476 TJ Niles            22 Unattached             4:41.07  
 26   399 Jack Kilcommons        UMass Lowell           4:41.26  
 27   396 Tim Guerin             UMass Lowell           4:41.65  
 28   534 Paul Hammond        46 Whirlaway RT           4:42.37  
 29    61 Ryan Salvo             Bentley                4:42.78  
 30   275 David Wilson           Phillips Andover       4:43.43  
 31   343 Jamie Aubuchon      39 Sisu Project           4:44.11  
 32   120 Estelan Watson         Essex County Col       4:44.54  
 33   465 Jason Hewitt        28 Unattached             4:44.71  
 34   382 Mike Carbone           UMass Lowell           4:45.59  
 35    64 Jeff Vona              Bentley                4:46.21  
 36   489 Dylan Summers          Unattached             4:47.35  
 37   109 Kamar Ellis            Essex County Col       4:47.66  
 38   444 Alec Barnes         14 Unattached             4:49.16  
 39    50 Derek Breen            Bentley                4:52.99  
 40    65 Eric Webb              Bentley                4:53.48  
 41   163 Peter Warrington       Greater Boston         4:54.02  
 42   473 Justin George Murp  18 Unattached             4:55.17  
 43   271 Steve Stapczynski      Phillips Andover       5:02.33  
 44   270 Eliot Shimer           Phillips Andover       5:05.03  
 45   586 Rodney Hemingwah       Greater Boston         5:10.94  
 46   455 Jonathan Deming     26 Unattached             5:11.24  
 47   481 Bruce Edward Rose   28 Unattached             5:14.59  
 48   256 Hanson Causbie         Phillips Andover       5:17.82  
 
Men 400 Meter Run Unseeded
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   443 Andrew Allen        22 Unattached               49.39   1   10  
  2   403 Robert Liekweg         UMass Lowell             50.44   1    8  
  3   453 Nick Colantuono     17 Unattached               50.78   1    6  
  4   146 David Cahill           Greater Boston           50.84   1    4  
  5   111 Marcus Hunter          Essex County Col         51.75   1    2  
  6    62 Garrett Stephen        Bentley                  52.17   2    1  
  7   570 Louis Batista          Unattached               52.17   2 
  8   414 Steve Stanley          UMass Lowell             52.18   2 
  9   325 Marcelluc McCord       Seton Hall               52.22   2 
 10   581 Christin Verollone     Seton Hall               52.61   2 
 11   572 Mark Blazon            Unattached               52.94   3 
 12   147 David Callum           Greater Boston           53.05   4 
 13   155 Willis Knight          Greater Boston           53.56   3 
 14   110 Jamil Harris           Essex County Col         53.65   1 
 15   406 Patrick Molloy         UMass Lowell             53.80   3 
 16   409 Justin Oliver          UMass Lowell             54.16   3 
 17   538 Brandon Dottin         Unattached               54.74   3 
 18   269 Tudor Radoaca          Phillips Andover         54.86   5 
 19   160 Hannif Rutherford      Greater Boston           54.95   3 
 20   265 Peter McCarthy         Phillips Andover         55.18   4 
 21   539 Mike Needham        46 Unattached               55.55   4 
 22   255 Olamide Babatunde      Phillips Andover         56.15   5 
 23   335 Daryl Washington       Seton Hall               56.34   4 
 24    56 Trent MacCasland       Bentley                  56.44   4 
 25   258 Alex Clifford          Phillips Andover         57.69   5 
 26   200 Zack Ortiz          17 Mass Velocity          1:00.38   5 
 
Men 400 Meter Run GBTC Invit.
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1    31 Patrick Horne          Athletics East           48.50   2   10  
  2   320 Greg Gomes             Seton Hall               48.60   2    8  
  3   384 Doug Caves             UMass Lowell             49.06   2    6  
  4   334 Carl Smith             Seton Hall               49.43   2    4  
  5   317 Dwight Crooks          Seton Hall               49.71   1    2  
  6   329 Sean Morris            Seton Hall               50.26   1    1  
  7   113 Daron Lightbourne      Essex County Col         50.66   2 
  8   117 Ivan Palmer            Essex County Col         52.38   1 
 
Men 800 Meter Run Mast./Sen.
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   533 Mike Cooney         45 Whirlaway RT           2:09.97  
  2   230 Steven Penney       44 North Medford TC       2:14.96  
  3   446 Norman Bouthillier  41 Unattached             2:17.90  
  4   202 Bob Pomerroy        44 Mass Velocity          2:19.58  
  5    92 Brian Hubbell       50 Eden Athletics         2:23.45  
  6   213 Wayne Dwyer         53 Mystic Runners         2:23.62  
  7   194 Charles Kelley      52 Mass Velocity          2:24.38  
  8   474 Rich Myers          61 Unattached             2:31.57  
 --   449 Eric Bucher         48 Unattached                 DNF  
 
Men 800 Meter Run Unseeded
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    91 Sintayehu Taye      17 Cushing Academy        1:55.68    10  
  2   119 Kayon Smith            Essex County Col       1:55.86     8  
  3   393 Chris Forbes           UMass Lowell           1:58.58     6  
  4   526 Dan Voner           19 U of Maine             1:59.22     4  
  5   239 Tim Chan            21 NU                     1:59.30     2  
  6   108 Kevin Bowen            Essex County Col       2:00.30     1  
  7   319 Shane Giblin           Seton Hall             2:00.41  
  8   383 Matias Carrasco        UMass Lowell           2:01.19  
  9   242 Ryan Miling         18 NU                     2:03.43  
 10    89 Stirling Ince       37 Cushing Academy        2:04.08  
 11   322 Talansky Jean          Seton Hall             2:04.66  
 12   574 John Haywood           Unattached             2:04.76  
 13   388 Jeff Destino           UMass Lowell           2:05.52  
 14   243 Will Vinton         18 NU                     2:05.77  
 15   164 Jim Watts           45 Greater Boston         2:06.21  
 16    72 Graham Eaton           Boston North           2:06.91  
 17   168 Jason Cakouros      41 HFC Striders           2:08.46  
 18   405 Thomas Miller          UMass Lowell           2:08.78  
 19   489 Dylan Summers          Unattached             2:08.90  
 20    32 Garrett Wagner      25 Athletics East         2:09.14  
 21    73 Jeff Rockwood          Boston North           2:09.20  
 22   163 Peter Warrington       Greater Boston         2:09.43  
 23   391 Rob Fernandez          UMass Lowell           2:09.79  
 24   165 Kevin Whelan           Greater Boston         2:10.71  
 25   262 Alex Hugon             Phillips Andover       2:11.02  
 26   114 Thomas Mackey          Essex County Col       2:14.61  
 27   193 Terrence Haynes     45 Mass Velocity          2:19.33  
 28   192 Shakei Haynes       16 Mass Velocity          2:25.14  
 29   191 Anthony Christie    15 Mass Velocity          2:28.30  
 
Men 800 Meter Run GBTC Invit.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   330 Rob Novak              Seton Hall             1:53.08    10  
  2   332 Desmond Perkins        Seton Hall             1:53.73     8  
  3   225 Joe Otto               New Balance Bos        1:53.94     6  
  4   327 Justin McKenzie        Seton Hall             1:54.23     4  
  5   532 Alex Mason          25 West Valley TC         1:54.72     2  
  6   389 Joey DeWitt            UMass Lowell           1:55.31     1  
  7   404 Mike Malinowski        UMass Lowell           1:55.95  
  8   148 Andie Colon            Greater Boston         1:56.21  
 
Men 3000 Meter Run Seeded & Un.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   144 Jeremy Borling         Greater Boston         8:38.99    10  
  2   516 David Englehutt     19 U of Maine             8:47.41     8  
  3   237 Tom Brown           20 NU                     8:49.61     6  
  4    84 Christopher McCorm  24 ConnQuest              8:50.99     4  
  5   324 Pawel Kornaszweski     Seton Hall             8:51.20     2  
  6    52 Kevin Donovan          Bentley                8:51.67     1  
  7   223 Mark Mayall            New Balance Bos        8:52.91  
  8    80 Andy McCarron          Central Mass S.        8:55.63  
  9   222 Justin Maloney         New Balance Bos        8:56.55  
 10   580 Mike Pieck             Greater Boston         8:56.63  
 11   318 Terrance Gallogy       Seton Hall             8:57.87  
 12   122 Schuyler Schuster   23 Fleet Feet W H         9:00.68  
 13   470 Dan Lounsbury       24 Unattached             9:06.27  
 14   142 David Bedoya           Greater Boston         9:06.56  
 15   582 Kibrom Temelso         Greater Boston         9:07.09  
 16   525 Charles Therriault  20 U of Maine             9:08.12  
 17   407 Stephen O'Brien        UMass Lowell           9:08.72  
 18   140 Ryan Aschenbrenner     Greater Boston         9:14.30  
 19   517 Chris Harmon        18 U of Maine             9:14.67  
 20    49 Steve Bergantino       Bentley                9:15.67  
 21   466 Jeffrey Hill        17 Unattached             9:15.78  
 22    53 Adam Evans             Bentley                9:19.09  
 23    76 Jon Waldron         48 CSU                    9:21.63  
 24    82 Travis Gale         23 ConnQuest              9:29.84  
 25   162 Chris Smith            Greater Boston         9:34.32  
 26   326 James McGovern         Seton Hall             9:35.82  
 27    50 Derek Breen            Bentley                9:42.12  
 28    48 Steve Batcheller       Bentley                9:55.06  
 29   331 Pat O'Neil             Seton Hall            10:04.72  
 30    88 Joe Bouvier         16 Cushing Academy       10:08.65  
 31    92 Brian Hubbell       50 Eden Athletics        10:08.95  
 32   472 Parker Morse        32 Unattached            10:14.90  
 33    55 Andrew Lynch           Bentley               10:50.86  
 34   583 Michael Bennett     46 Unattached            11:27.43  
 --   544 Ken Leinbach        50 BAA                        DNF  
 
Men 3000 Meter Run GBTC Invit.
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 Ayalew Taye         19 Cushing Academy        8:26.78    10  
  2   219 Jeff Caron             New Balance Bos        8:29.87     8  
  3   413 Ruben Sanca            UMass Lowell           8:31.92     6  
  4   166 Paul Reilly         27 Greater Lowell R       8:33.92     4  
  5   536 Andy Allstadt       23 Willow Street AC       8:34.94     2  
  6   545 Mark Miller         27 BAA                    8:36.90     1  
  7   537 Chuck Terry         24 Willow Street AC       8:48.10  
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   121 Colin Aina          24 Executive TC              8.03Q  2 
  2   323 Dwayne Joseph          Seton Hall                8.44Q  1 
  3   328 Travis Morancie        Seton Hall                8.28Q  2 
  4   403 Robert Liekweg         UMass Lowell              8.48Q  1 
  5   443 Andrew Allen        22 Unattached                8.34q  2 
  6   380 Donte Brown            UMass Lowell              8.50q  1 
  7   527 Chris Warren        21 U of Maine                8.74q  1 
  8   149 Dan Conti              Greater Boston            8.85q  2 
  9   333 John Ramos             Seton Hall                9.22   2 
 10   405 Thomas Miller          UMass Lowell              9.23   2 
 --   390 Chris Dietsch          UMass Lowell               DNF   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   121 Colin Aina          24 Executive TC              8.10    10  
  2   328 Travis Morancie        Seton Hall                8.28     8  
  3   323 Dwayne Joseph          Seton Hall                8.29     6  
  4   527 Chris Warren        21 U of Maine                8.68     4  
 
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 SCody  'A'                                          1:35.13    10  
  2 University of Maine  'A'                            1:37.27     8  
  3 Phillips Andover Academy  'A'                       1:38.23     6  
  4 Greater Boston Track Club  'A'                      1:40.34     4  
  5 Phillips Andover Academy  'B'                       1:40.71     2  
  6 Phillips Andover Academy  'C'                       1:46.37     1  
 
Men 4x440 Yard Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Essex County College  'A'                           3:16.87   1   10  
  2 Seton Hall  'A'                                     3:20.47   1    8  
  3 UMass Lowell  'A'                                   3:21.36   1    6  
  4 Seton Hall  'B'                                     3:25.11   2    4  
  5 UMass Lowell  'B'                                   3:32.10   2    2  
  6 University of Maine  'A'                            3:33.69   2    1  
  7 Saint Anselm College  'A'                           3:55.34   2 
 
Men 4x880 Yard Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Essex County College  'A'                           7:57.50    10  
  2 Seton Hall  'A'                                     8:00.50     8  
  3 Phillips Andover Academy  'A'                       9:04.21     6  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   339 Anthony Butler      22 Shore AC                 2.03m    6-08.00   10  
  2   561 Daniel Alexis       22 Unattached               1.88m    6-02.00    8  
  3   392 Nick Ferrara           UMass Lowell             1.83m    6-00.00    6  
  4   523 Toby Poirier        18 U of Maine              J1.83m    6-00.00    4  
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   454 Brian Daly          18 Unattached               3.95m   12-11.50   10  
 --   524 Ryan Poulin         21 U of Maine                  NH            
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   236 Justin Benjamin     20 NU                       6.23m   20-05.25   10  
  2   403 Robert Liekweg         UMass Lowell             6.18m   20-03.50    8  
  3   518 Andrew Horner       19 U of Maine               6.08m   19-11.50    6  
  4   477 Alexander Pease     17 Unattached              J6.08m   19-11.50    4  
  5   240 Will Davidian       21 NU                       5.88m   19-03.50    2  
  6   493 Stephen Tutunjian   17 Unattached               5.77m   18-11.25    1  
  7   405 Thomas Miller          UMass Lowell             5.58m   18-03.75 
  8   208 Michael Travers     48 Mass Velocity            4.73m   15-06.25 
 --   276 Ray Smith           26 Providence Cobra          FOUL            
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   333 John Ramos             Seton Hall              13.82m   45-04.25   10  
  2   236 Justin Benjamin     20 NU                      12.78m   41-11.25    8  
  3   141 Chris Bernard          Greater Boston          12.54m   41-01.75    6  
  4   323 Dwayne Joseph          Seton Hall              12.50m   41-00.25    4  
  5   349 Tom Lehman          16 Trails End              12.39m   40-07.75    2  
  6    68 Mark Zurio             Bentley                 12.10m   39-08.50    1  
  7   493 Stephen Tutunjian   17 Unattached              11.95m   39-02.50 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   401 Rocky LeFort           UMass Lowell            14.79m   48-06.25   10  
  2   387 Mike Davis             UMass Lowell            14.64m   48-00.50    8  
  3   346 Vinny Cassuto          SCSU                    14.63m   48-00.00    6  
  4   575 Cory Murray            Unattached              14.61m   47-11.25    4  
  5   397 Dave Innis             UMass Lowell            13.17m   43-02.50    2  
  6    86 Ben Stanwood        24 ConnQuest               12.89m   42-03.50    1  
  7   347 Scott O'Neill          SCSU                    12.68m   41-07.25 
  8    66 Tom Wood               Bentley                 11.97m   39-03.25 
  9   521 Josh Mimmovich      21 U of Maine              10.51m   34-05.75 
 10   157 Joshua Meidenbauer     Greater Boston          10.39m   34-01.25 
 11   523 Toby Poirier        18 U of Maine              10.19m   33-05.25 
 12    57 John Maloney-Hawki     Bentley                  9.66m   31-08.50 
 
Men Weight Throw Masters
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   569 Bob Cedrone         53 Greater Boston          16.82m   55-02.25 
  2   451 Bob Cahners         64 Unattached              16.38m   53-09.00 
  3   459 Mark Lee Favermann  59 Unattached               9.11m   29-10.75 
  4   450 Jim Burgoyne        46 Unattached               8.86m   29-01.00 
 
Men Weight Throw 35 Lbs.
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   448 Chris Bryce         28 Unattached              18.81m   61-08.50   10  
  2   340 Jimmy Heizman       28 Shore AC                18.68m   61-03.50    8  
  3   528 Steven Jussaume     22 U of New Haven          17.05m   55-11.25    6  
  4   345 John Brinley           SCSU                    16.09m   52-09.50    4  
  5   346 Vinny Cassuto          SCSU                    15.43m   50-07.50    2  
  6   411 Nate Potter            UMass Lowell            14.90m   48-10.75    1  
  7    86 Ben Stanwood        24 ConnQuest               13.82m   45-04.25 
  8   347 Scott O'Neill          SCSU                    13.49m   44-03.25 
  9   490 Bill Sutherland     55 Unattached              13.47m   44-02.50 
 
Mixed 60 Meter Dash Masters
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   485 Everad Samuels      48 Unattached                7.51   1 
  2   193 Terrence Haynes     45 Mass Velocity             7.78   1 
  3   488 Neil Steinberg      53 Unattached                7.84   2 
  4   432 Cochise McBride     52 Unattached                7.99   1 
  5   458 Ken Effler          55 Unattached                8.41   2 
  6   558 Persion Reid        55 Unattached                8.45   2 
  7   203 Rob Porcaro         52 Mass Velocity             8.53   2 
  8   207 Tucker Taft         53 Mass Velocity             8.76   2 
  9   196 Larry Libow         57 Mass Velocity             9.35   2 
 10   447 Bob Brown           53 Unattached                9.77   2 
 11   245 Henry Bushnell, II  66 Personal Trainin         10.82   1 
 
Mixed 200 Meter Dash Masters
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   485 Everad Samuels      48 Unattached               24.30   1 
  2   488 Neil Steinberg      53 Unattached               25.22   2 
  3   585 Carroll Blake       55 Mass Velocity            26.08   2 
  4   201 Roger Pierce        60 Mass Velocity            26.73   2 
  5   449 Eric Bucher         48 Unattached               26.98   1 
  6   461 Thomas Gillen       52 Unattached               27.05   1 
  7   207 Tucker Taft         53 Mass Velocity            27.54   2 
  8   203 Rob Porcaro         52 Mass Velocity            27.80   2 
  9   206 Ralph Souppa        59 Mass Velocity            28.16   2 
 10   209 Rebecca Connolly    40 Merrimack Valley         29.43   1 
 
Mixed 1 Mile Run Mast./Sen.
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   533 Mike Cooney         45 Whirlaway RT           4:42.43  
  2   543 Bob Collins         43 BAA                    4:43.03  
  3    75 Terrance McNatt     42 CSU                    4:43.51  
  4   534 Paul Hammond        46 Whirlaway RT           4:44.64  
  5    76 Jon Waldron         48 CSU                    4:48.91  
  6   158 Bill Newsham        42 Greater Boston         4:58.41  
  7   471 Janos Mako          46 Unattached             5:06.52  
  8   496 Randy Waterman      54 Unattached             5:11.74  
  9   463 John Goodwin        51 Unattached             5:19.37  
 10   213 Wayne Dwyer         53 Mystic Runners         5:20.81  
 11   584 Mike Deluz          46 Gr. New Bedford        5:31.86  
 12    69 Dave Menard         41 BAA                    5:36.62  
 13   212 Tom Kolb            51 Moose Miler            5:38.58  
 14   193 Terrence Haynes     45 Mass Velocity          5:47.01  
 
Mixed 400 Meter Run Masters
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   198 James Morton        52 Mass Velocity            53.96   2 
  2   585 Carroll Blake       55 Mass Velocity            56.18   2 
  3   199 David Neumann       47 Mass Velocity            57.25   1 
  4   230 Steven Penney       44 North Medford TC         57.29   1 
  5   194 Charles Kelley      52 Mass Velocity            58.41   2 
  6   449 Eric Bucher         48 Unattached               59.31   1 
  7   168 Jason Cakouros      41 HFC Striders             59.60   1 
  8   201 Roger Pierce        60 Mass Velocity            59.86   2 
  9   206 Ralph Souppa        59 Mass Velocity          1:00.83   2 
 10   207 Tucker Taft         53 Mass Velocity          1:01.68   2 
 
Mixed 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   478 Zachary Pollinger      Unattached            12:52.94    10  
  2    30 Joanne Dow          42 Adidas                12:56.90      10  
  3   183 Michael Boucher     20 Maine Race Walk       13:43.01     8 
  4   181 Lauren Forgues      18 Maine Race Walk       14:32.67       8  
  5   187 Matthew Forgues     14 Maine Race Walk       14:41.44     6  
  6   186 Tyler Campbell      15 Maine Race Walk       14:43.70     4  
  7    81 Marryanne Daniel    48 Connecticut Race      15:36.60       6
  8   180 Kate Dickinson      21 Maine Race Walk       16:18.10  
  9   188 Ren Morse           19 Maine Race Walk       16:21.63     2
 10   179 Christy Bernier     14 Maine Race Walk       17:22.64       4
 11   177 Sarah Adams         16 Maine Race Walk       18:20.19       2
 12   563 Tom Knatt           67 NE Walkers            18:53.88     1
 13   178 Kelley Baickle      16 Maine Race Walk       19:00.08       1
 --   185 Taylor Burns        17 Maine Race Walk             DQ  
 
Mixed Shot Put Masters
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   482 Leonard L. Rosen    72 Unattached              11.75m   38-06.75 
  2   450 Jim Burgoyne        46 Unattached              11.42m   37-05.75 
  3   569 Bob Cedrone         53 Greater Boston          11.21m   36-09.50 
  4   458 Ken Effler          55 Unattached              10.30m   33-09.50 
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Seton Hall                  74        2) Greater Boston Track Club  63   
    3) Essex County College        58        4) University of Maine        48   
    4) UMass Lowell                48        6) Lemans TC                  30   
    7) New Balance Boston          27        8) Boston Athletic Assoc.     24   
    9) Air Time Athletics          23       10) Shore Athletic Club        20   
    11) Maine Race Walkers         15       12) Phillips Andover Academy   12   
    13) Bentley College            10       13) North Carolina Central U   10
    13) adidas                     10       16) Cambridge Track Club        6
    16) Connecticut Race Walkers    6       18) Southern Connecticut State  4
    18) H F C Striders              4       18) Northeastern University     4   
    21) Saint Anselm College        3       22) Liberty AC                  2
    22) Merrimack Valley Striders   2       24) Trails End Athletic Club    1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) UMass Lowell                93        2) Seton Hall                 87   
    3) Essex County College        51        4) Greater Boston Track Club  38   
    4) University of Maine         38        6) New Balance Boston         34   
    7) Northeastern University     30        8) Cushing Academy            20 
    8) Maine Race Walkers          20  
   10) Shore Athletic Club         18       10) Athletics East             18   
   12) Phillips Andover Academy    15       13) Southern Connecticut Stat  12   
   14) Executive TC                10       14) SCody                      10   
   16) New England Track and Trai   8       17) University of New Haven     6   
   18) ConnQuest                    5       19) Bentley College             4   
   19) Greater Lowell Road Runner   4       21) West Valley TC              2   
   21) Trails End Athletic Club     2       21) Willow Street AC            2   
   24) Boston Athletic Assoc.       1       24) NEWalkers                   1