Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Jan1_test20_set1.shtml

test 2007 race

testville, MA, January 1, 2007

results

ROSE CITY CHALLENGE 3.1
Overall Finish List
June 13, 2004
--------------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
--------------------------------------------------------------------------------
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    ROBERT BARKER,III       WALLINGFORD  CT     28 ***** M 20-29      17:22.0    5:36/M
       2    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     1 M 30-39      18:16.0    5:54/M
       3    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     1 M 40-49      18:41.0    6:02/M
       4    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39     2 M 30-39      19:00.0    6:08/M
       5    GARY TERWILLIGER        BRANFORD  CT        40     2 M 40-49      19:26.0    6:16/M
       6    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14     1 M 14-19      19:29.0    6:17/M
       7    SCOTT BRISTOL           OLD SAYBROOK  CT    30     3 M 30-39      19:36.0    6:19/M
       8    SCOTT JEZEK             EAST HADDAM  CT     52     1 M 50-59      19:37.0    6:20/M
       9    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        24     1 M 20-29      19:50.0    6:24/M
      10    DAVE JACOBS             NIANTIC  CT         59     2 M 50-59      19:55.0    6:25/M
      11    JT MARTELL              SOUTHWICK  MA       11     1 M  2-13      21:15.0    6:51/M
      12    PHILIP WAISONOVITZ      MILFORD  CT         16     2 M 14-19      21:28.0    6:55/M
      13    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      33     4 M 30-39      21:41.0    7:00/M
      14    THOMAS JOLLEY           BROOKLYN  CT        28     2 M 20-29      22:02.0    7:06/M
      15    JOHN CORMIER            NORWICH  CT         38     5 M 30-39      22:06.0    7:08/M
      16    DANA MERISE             NORWICH  CT         18 ***** F 14-19      22:14.0    7:10/M
      17    STEPHEN WALLACE         GALES FERRY  CT     0      1 M  0- 1      22:17.0    7:11/M
      18    RICHARD BARBER          WILLIMANTIC  CT     54     3 M 50-59      22:20.0    7:12/M
      19    DINO FESTA              OAKDALE  CT         51     4 M 50-59      22:25.0    7:14/M
      20    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14     3 M 14-19      22:37.0    7:18/M
      21    FRANCIS TINGLEY         WATERFORD  CT       40     3 M 40-49      22:54.0    7:23/M
      22    DENA DEJULIUS           COVENTRY  CT        34     1 F 30-39      22:59.0    7:25/M
      23    SASHA LAMBERT           LEDYARD  CT         37     2 F 30-39      23:03.0    7:26/M
      24    RONALD DUMBROWSKI       NORWICH  CT         60     1 M 60-69      23:55.0    7:43/M
      25    BRETON HASKINS          ESSEX  CT           33     6 M 30-39      24:03.0    7:45/M
      26    BOB MONDANL             NORWICH  CT         46     4 M 40-49      24:04.0    7:46/M
      27    DANNY WHITE             EAST HAMPTON  CT    13     2 M  2-13      24:13.0    7:49/M
      28    JERRY BROWN             EAST LYME  CT       62     2 M 60-69      24:18.0    7:50/M
      29    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49     5 M 40-49      24:29.0    7:54/M
      30    GEOFF GREENO            GILMAN  CT          42     6 M 40-49      24:33.0    7:55/M
      31    GEORGE GILLESPIE        COVENTRY  CT        62     3 M 60-69      24:40.0    7:57/M
      32    GARRETT HEHER           ESSEX  CT           38     7 M 30-39      24:49.0    8:00/M
      33    VINCENT BOBIN           GALES FERRY  CT     28     3 M 20-29      24:54.0    8:02/M
      34    JOHN FLEMING            NEW LONDON  CT      33     8 M 30-39      24:55.0    8:02/M
      35    WALTER VOLBERG          SALEM  CT           41     7 M 40-49      25:07.0    8:06/M
      36    BETH MARTIN-SHASHOK     WILLIMANTIC  CT     35     3 F 30-39      25:14.0    8:08/M
      37    TERESE DUENZI           COLUMBIA  CT        40     1 F 40-49      25:16.0    8:09/M
      38    DEIRDRE AHERN           SALEM  CT           37     4 F 30-39      25:26.0    8:12/M
      39    FRANK PANNOZZI          PROVIDENCE  RI      54     5 M 50-59      25:44.0    8:18/M
      40    GEORGE PAPUGA           BRANFORD  CT        61     4 M 60-69      26:10.0    8:26/M
      41    SCOTT CLARK             OLD LYME  CT        32     9 M 30-39      26:11.0    8:27/M
      42    DON STACOM              BURLINGTON  CT      45     8 M 40-49      26:15.0    8:28/M
      43    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     2 F 40-49      26:18.0    8:29/M
      44    KATHY KOVACS            IVORYTON  CT        51     1 F 50-59      26:22.0    8:30/M
      45    AUDRA HYEK              UNCASVILLE  CT      36     5 F 30-39      26:28.0    8:32/M
      46    THOMAS MARTIN           WILLIMANTIC  CT     11     3 M  2-13      26:33.0    8:34/M
      47    NICOLE MCMAINS          MOUNTAIN HOME  AR   26     1 F 20-29      26:40.0    8:36/M
      48    DENISE SALTOJANES       WINCHESTER  MA      30     6 F 30-39      26:55.0    8:41/M
      49    MIKAELA MARTELL         SOUTHWICK  MA        7     1 F  2-13      26:57.0    8:42/M
      50    JERRY MARTELL           SOUTHWICK  MA       47     9 M 40-49      26:58.0    8:42/M
      51    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     2 F 50-59      27:10.0    8:46/M
      52    LISA CHAVEZ             SAN JOSE  CA        23     2 F 20-29      27:54.0    9:00/M
      53    ERIC SHASHOK            WILLIMANTIC  CT     30    10 M 30-39      28:07.0    9:04/M
      54    JUDY CAMMER             NORWICH  CT         40     3 F 40-49      28:34.0    9:13/M
      55    ELIZABETH TEFFT         BALTIC  CT          29     3 F 20-29      28:46.0    9:17/M
      56    SANDY CARBONI           WILLIMANTIC  CT     62     1 F 60-69      29:08.0    9:24/M
      57    MARK GAGNE              NORWICH  CT         42    10 M 40-49      29:09.0    9:24/M
      58    CANDY GIOIA             LEDYARD  CT         48     4 F 40-49      29:19.0    9:27/M
      59    WENDY TOMLINSON         LEBANON  CT         43     5 F 40-49      29:37.0    9:33/M
      60    SUSAN DORMAN            MYSTIC  CT          51     3 F 50-59      29:40.0    9:34/M
      61    MELANIE TOMLINSON       LEBANON  CT         21     4 F 20-29      30:19.0    9:47/M
      62    KENNETH TOMLINSON       LEBANON  CT         49    11 M 40-49      30:20.0    9:47/M
      63    LEON BROWN              NEW LONDON  CT      60     5 M 60-69      30:23.0    9:48/M
      64    KATHERINE FLEMING       STORRS MANSFIELD  C 23     5 F 20-29      30:29.0    9:50/M
      65    SUE BARRETT             WAKEFIELD  RI       41     6 F 40-49      30:49.0    9:56/M
      66    JAMES MOODY             CANTERBURY  CT      43    12 M 40-49      30:56.0    9:59/M
      67    JOHN FITZPATRICK        GRISWOLD  CT        14     4 M 14-19      31:09.0   10:03/M
      68    PAT MURRAY              WATERFORD  CT       65     2 F 60-69      31:27.0   10:09/M
      69    TANA MCCLURE            BROOKLYN  CT        25     6 F 20-29      31:55.0   10:18/M
      70    MEGAN GOULART           LEDYARD  CT         17     1 F 14-19      33:23.0   10:46/M
      71    KAREN OUIMET            BOZRAH  CT          39     7 F 30-39      33:23.0   10:46/M
      72    GARY TITUS              OAKVILLE  CT        52     6 M 50-59      34:29.0   11:07/M
      73    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7     2 F  2-13      35:25.0   11:25/M
      74    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39    11 M 30-39      35:26.0   11:26/M
      75    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50     4 F 50-59      35:53.0   11:35/M
      76    RICHARD MONROE          MYSTIC  CT          11     4 M  2-13      40:50.0   13:10/M
      77    BETTY RYAN              MYSTIC  CT          50     5 F 50-59      40:50.0   13:10/M
      78    LAURIE LAMB             NORTH STONINGTON  C 51     6 F 50-59      44:09.0   14:15/M
      79    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     6 M 60-69