Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ma/Feb10_Greate_set1.shtml

Greater Boston League T&F Championship

RLATC-Boston, MA, February 10, 2007

Results

Courtesy of Rick Kates

Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 2/10/2007 06:01 PM
              Greater Boston League Championship Meet - 2/10/2007              
                              Reggie Lewis Track                               
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Danielle Hamlett       Cambridge                 7.62Q  1 
  2       Peggy Enayo            Everett                   7.83Q  2 
  3       Jessica LeBrun         Somerville                7.84Q  3 
  4       Pinky Ratanajit        Peabody                   7.68q  1 
  5       Debbie Faustin         Cambridge                 7.91q  2 
  6       Malika Lacy            Cambridge                 7.92q  3 
  7       Anna Lemp              Arlington                 7.95q  3 
  8       Rose Mathiei           Somerville                8.02q  1 
  9       Priya Patel            Waltham                   8.06   3 
 10       Caitlyn Pinkham        Peabody                   8.28   1 
 11       Jen Leavitt            Peabody                   8.32   1 
 12       Shushanda Jackson      Everett                   8.44   3 
 13       Emily Parravano        Arlington                 8.50   2 
 14       Angela DiAco           Medford                   8.67   2 
 15       Maggie Leung           Malden                    8.73   1 
 16       Hannah Ye              Malden                    8.87   1 
 
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Danielle Hamlett       Cambridge                 7.62    10  
  2       Pinky Ratanajit        Peabody                   7.65     8  
  3       Peggy Enayo            Everett                   7.75     6  
  4       Debbie Faustin         Cambridge                 7.78     4  
  5       Jessica LeBrun         Somerville                7.84     2  
  6       Malika Lacy            Cambridge                 7.92     1  
  7       Anna Lemp              Arlington                 7.97  
  8       Rose Mathiei           Somerville                8.07  
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Sarah Trotman          Cambridge                42.41   1   10  
  2       Celina Mucci           Everett                  44.75   2    8  
  3       Taysia Barnes          Peabody                  45.38   1    6  
  4       Elliette Johnson       Medford                  45.67   1    4  
  5       Aqua Vaughan           Malden                   45.88   2    2  
  6       Krista Gladman         Waltham                  46.33   1    1  
  7       Rhode Moise            Peabody                  46.82   1 
  8       Marisa Cappadona       Waltham                  47.07   2 
  9       Charmin BienAime       Cambridge                47.39   1 
 10       Courtney Kerins        Arlington                47.56   2 
 11       Francine Alfonso       Medford                  47.63   3 
 12       Sabrina Ozit           Somerville               48.06   3 
 13       Thea Moore             Malden                   48.14   2 
 14       Sophie Hoag            Arlington                48.24   2 
 15       Jennie LaCourt         Arlington                48.70   3 
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Amy Ryan               Peabody                5:30.97    10  
  2       Felicia Peluso         Peabody                5:45.75     8  
  3       Susan Choy             Malden                 5:49.75     6  
  4       Valerie Joseph         Medford                5:51.58     4  
  5       Erin Allen             Peabody                5:52.32     2  
  6       Erin Walsh             Waltham                5:55.72     1  
  7       Jessie BooherHendr     Waltham                5:56.68  
  8       Nadya Greenberg        Arlington              6:13.08  
  9       Katherine Picardi      Medford                6:14.78  
 10       Alicia Knight          Everett                6:19.59  
 11       Sarah Simmons          Cambridge              6:19.66  
 12       Farrah Chamseddine     Malden                 6:40.81  
 13       Cynthia Rodriquez      Malden                 6:40.86  
 14       Monica Pagliarulo      Medford                6:54.09  
 --       Alyssa Duggan          Cambridge                  DNF  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Carolyn Mayer          Arlington             12:27.42    10  
  2       Courtney Invernizz     Malden                12:37.37     8  
  3       Casia Terenzoni        Peabody               12:44.17     6  
  4       Laura Anastos          Peabody               13:47.72     4  
  5       Rachel Smith           Cambridge             14:16.28     2  
  6       Audrey Bennett         Cambridge             14:16.32     1  
  7       Katherine Zheng        Malden                14:49.76  
  8       Elizabeth Weber        Arlington             15:01.56  
  9       Rebekkah Porter        Everett               15:37.02  
 
Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Katia Barthelemy       Cambridge              1:44.24    10  
  2       Christy Kerins         Arlington              1:45.13     8  
  3       Zipporah Guerin        Cambridge              1:46.88     6  
  4       Justine Homsi          Somerville             1:48.60     4  
  5       Hannah Poor            Arlington              1:52.24     2  
  6       Meghan Woods           Medford                1:52.40     1  
  7       Livia Populin          Everett                1:53.14  
  8       Courtney Boynton       Waltham                1:54.09  
  9       Shibhon Byrnes         Medford                1:56.45  
 10       Kelsey Charest         Peabody                1:57.67  
 11     4 Shauna McGrath         Peabody                1:57.97  
 12       Abby Jean              Everett                1:59.33  
 13       Liz Gollinger          Waltham                2:01.10  
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Lauren Ward            Peabody                3:15.14    10  
  2       Lydia Zamparelli       Cambridge              3:17.01     8  
  3       Britney Creamer        Peabody                3:19.31     6  
  4       Justin Kane            Waltham                3:29.89     4  
  5       Jen Nicoloro           Waltham                3:29.91     2  
  6       Abby Murray            Somerville             3:34.76     1  
  7       Corine Buurman         Arlington              3:36.31  
  8       Lysa Tran              Everett                3:56.07  
  9       Sally Chu              Malden                 3:57.99  
 10       Lilly Nguyen           Malden                 3:59.17  
 11       Jenny Thang            Everett                4:02.61  
 12       Anh Phan               Everett                4:08.24  
 13       Huong Vong             Medford                4:08.85  
 14       Sherine Thelemeque     Medford                4:35.18  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Antoinette Toussai     Somerville                9.11Q  1 
  2       Trisha Vasquezi        Waltham                   9.73Q  2 
  3       Reanna Johnson         Cambridge                 9.23q  1 
  4       Jasmin Washington      Waltham                   9.34q  1 
  5       Deb Caruso             Waltham                  10.14q  1 
  6       Lindsey Elwell         Peabody                  10.25q  2 
  7       Cara Woodward          Everett                  10.31q  1 
  8       Winnie Hien            Malden                   10.40q  1 
  9       Amy Vietro             Everett                  10.57   2 
 10       Andrea Saccardo        Peabody                  10.58   1 
 11       Danita P. Gonzalez     Medford                  10.90   1 
 12       Farah JeanBapiste      Somerville               11.06   2 
 13       Kaitlyn Loi            Malden                   11.53   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Antoinette Toussai     Somerville                8.96    10  
  2       Jasmin Washington      Waltham                   9.17     8  
  3       Reanna Johnson         Cambridge                 9.32     6  
  4       Trisha Vasquezi        Waltham                  10.01     4  
  5       Cara Woodward          Everett                  10.03     2  
  6       Deb Caruso             Waltham                  10.18     1  
  7       Lindsey Elwell         Peabody                  10.31  
  8       Winnie Hien            Malden                   10.49  
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cambridge  'A'                                      1:50.16   1   10  
  2 Peabody  'A'                                        1:56.24   1    8  
  3 Arlington  'A'                                      1:57.57   2    6  
  4 Somerville  'A'                                     1:58.57   1    4  
  5 Waltham  'A'                                        1:58.81   1    2  
  6 Everett  'A'                                        2:01.59   2    1  
  7 Medford  'A'                                        2:08.97   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Somerville  'A'                                     4:25.98    10  
  2 Cambridge  'A'                                      4:26.52     8  
  3 Peabody  'A'                                        4:27.69     6  
  4 Medford  'A'                                        4:29.03     4  
  5 Arlington  'A'                                      4:31.91     2  
  6 Malden  'A'                                         4:38.82     1  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Peabody  'A'                                       10:51.29    10  
  2 Arlington  'A'                                     10:55.12     8  
  3 Somerville  'A'                                    11:42.10     6  
  4 Everett  'A'                                       12:15.89     4  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Antoinette Toussai     Somerville             5-02.00    10  
  2       Cara Woodward          Everett                4-10.00     8  
  3       Melissa Thevenin       Cambridge             J4-10.00     6  
  4       Joana Chanaj           Peabody               J4-10.00     4  
  5       Farah JeanBapiste      Somerville             4-06.00     2  
  6       Trisha Vasquezi        Waltham                4-04.00     0.5
  6       Breanna Arsenault      Waltham                4-04.00     0.5
  8       Lauren Kruczkowski     Peabody               J4-04.00  
  8       Marika Osterbur        Arlington             J4-04.00  
 --       Aqua Vaughan           Malden                      NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Peggy Enayo            Everett               16-03.00    10  
  2       Krista Gladman         Waltham               15-10.50     8  
  3       Rose Mathiei           Somerville            15-05.75     6  
  4       Patricia Graciano      Everett               14-10.25     4  
  5       Jessica LeBrun         Somerville            13-11.50     2  
  6       Thea Moore             Malden                12-08.75     1  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Nia Jarvis             Cambridge             34-01.00    10  
  2       Kristen Wagner         Somerville            32-05.50     8  
  3       Katie Weber            Arlington             31-01.50     6  
  4       Reanna Johnson         Cambridge             28-08.50     4  
  5       Laura Ferrara          Peabody               28-08.00     2  
  6       Rachel Orlowski        Peabody               28-03.50     1  
  7       Danita P. Gonzalez     Medford               27-04.00  
  8       Esther Sainterling     Somerville            26-05.00  
  9       Thanh Nguyen           Malden                25-05.00  
 10     5 Katie Moccia           Medford               24-05.00  
 11       Damita Salmon          Cambridge             24-00.00  
 12       Shannon Murphy         Medford               23-09.00  
 13       Bernadine Bernard      Malden                21-05.00  
 14       Shaina Benjamin        Everett               18-11.25  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Darius Velez           Cambridge                 6.68Q  2 
  2       Chris Leaston          Everett                   6.84Q  3 
  3       Chris Moreschi         Peabody                   7.00Q  1 
  4       Jamal Bryant           Waltham                   6.85q  2 
  5       Matt Mezer             Arlington                 7.11q  2 
  6       Vini Daley             Cambridge                 7.12q  1 
  7       Jacob Starling         Cambridge                 7.14q  1 
  8       Domenic Mondi          Peabody                   7.18q  1 
  9       Matt Ng                Malden                    7.22   3 
 10       Fegans Didie           Malden                    7.22   3 
 11       Pierre Marcelin        Everett                   7.29   3 
 12       Marcello Ciampa        Somerville                7.30   3 
 13       Chris Healey           Waltham                   7.34   3 
 14       Justin Mansfield       Arlington                 7.44   2 
 15       A. Defay               Medford                   7.51   3 
 16       Nelson Moreira         Somerville                7.64   2 
 17       A. Laiosa              Medford                   7.64   1 
 18     2 Tim Tobin              Somerville                8.77   2 
 
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Darius Velez           Cambridge                 6.67    10  
  2       Chris Leaston          Everett                   6.83     8  
  3       Jamal Bryant           Waltham                   6.85     6  
  4       Matt Mezer             Arlington                 7.01     4  
  5       Chris Moreschi         Peabody                   7.02     2  
  6       Vini Daley             Cambridge                 7.10     1  
  7       Jacob Starling         Cambridge                 7.11  
  8       Domenic Mondi          Peabody                   7.21  
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Jesse Sparks           Cambridge                36.24   1   10  
  2       Dan Leary              Arlington                36.79   1    8  
  3       Dordy JeanJacques      Somerville               38.00   1    6  
  4       Giovanni Jean          Cambridge                38.16   2    4  
  5       Derek Gomes            Peabody                  38.17   1    2  
  6       Ricardo David          Somerville               38.17   1    1  
  7       A. Jacobs              Medford                  39.08   3 
  8       Barnaby Chery          Waltham                  39.30   1 
  9       D. Gunn                Medford                  39.38   2 
 10       Jordan Hoffnagle       Peabody                  39.56   2 
 11       J. Lopez               Medford                  40.41   3 
 12       Alex Ward              Waltham                  40.79   2 
 13       Grant Klein            Malden                   41.72   3 
 13       Anthony Creonte        Waltham                  41.72   2 
 15       Derek Depeitro         Everett                  42.78   3 
 16       David HaleemGras       Arlington                43.48   3 
 --       Belanove Exilhomme     Malden                      DQ   2 
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
           f: f 4:12.55  1996        Jonathan Riley, Brookline HS              
           g: g 4:18.4h  1984        Mark Foley, Catholic Memorial             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Nick Ryan              Cambridge              4:28.07    10  
  2       Dan Anastos            Peabody                4:30.80     8  
  3       C. Roche               Medford                4:44.45     6  
  4       Nick Kacher            Waltham                4:45.12     4  
  5       Kareem Bouhafs         Arlington              4:47.55     2  
  6       Kyler Evitt            Somerville             4:47.84     1  
  7       J. Beckshaw            Medford                4:48.97  
  8       Tom Holden             Peabody                4:52.64  
  9       Sepehr Hamidzade       Malden                 4:54.85  
 10       Marcel Moran           Cambridge              5:03.15  
 11       Will Estes             Somerville             5:10.35  
 12       Mark Canillas          Everett                5:11.66  
 13       Braythner Machado      Everett                5:43.22  
 14       Jeremy Kacher          Waltham                5:43.53  
 15       S. Aghiarian           Medford                5:50.05  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
           f: f 9:00.0h  1975        Alberto Salazar, Wayland HS               
           g: g 9:21.5h  1986        Jon Lewis, St John's Prep                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Alex Gomes             Peabody               10:04.54    10  
  2       John Lawrence          Peabody               10:10.91     8  
  3       Dawit Gelaye           Cambridge             10:20.32     6  
  4       Gabe Swindell          Peabody               10:29.76     4  
  5       Ayoub Kourikchi        Malden                10:46.61     2  
  6       Israel Rodriquez       Somerville            10:55.99     1  
  7       Steven Puopolo         Somerville            11:57.41  
  8       Anthony Garofalo       Everett               11:59.30  
  9       Josh Torres            Everett               12:15.06  
 10       Peter Ryan             Cambridge             12:21.03  
 11       Sean Conroy            Arlington             12:21.09  
 12       S. Mortell             Medford               12:28.17  
 
Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Dan Scarry             Somerville             1:25.47    10  
  2       Josh Band              Peabody                1:26.27     8  
  3       Josh Green             Peabody                1:26.32     6  
  4       Steven Gross           Waltham                1:26.86     4  
  5       Patrick Michel         Cambridge              1:27.46     2  
  6       Mohammed Islam         Cambridge              1:27.81     1  
  7       Kostya Gorbunov        Arlington              1:29.74  
  8       Jehu Cimea             Everett                1:33.23  
  9       Ahemed Mehmedovic      Everett                1:33.64  
 10       Varun Punj             Malden                 1:34.37  
 11       Huy Nguyen             Malden                 1:36.05  
 12       Nasthaniel Evers       Somerville             1:36.46  
 13       Robinson Tran          Everett                1:42.94  
 14       Scott Gross            Waltham                1:47.01  
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       A. DiMeo               Medford                2:35.46    10  
  2       Shawn Conrad           Peabody                2:36.09     8  
  3       Andy Cazeau            Cambridge              2:36.38     6  
  4       Ramses Montero         Peabody                2:39.25     4  
  5       Ben Wheatley           Arlington              2:39.34     2  
  6       Ryan Conrad            Peabody                2:43.43     1  
  7       Andrew BeckfordRos     Everett                2:50.69  
  8       Connor Ring            Somerville             2:55.69  
  9       Joel Cirnigliaro       Malden                 2:58.58  
 10       Joel Abrantes          Somerville             3:10.64  
 11       Ryan Canillas          Everett                3:11.51  
 12       Ben Likis              Cambridge              3:11.89  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Mike Berlangieri       Peabody                   7.50Q  1 
  2       Joel Kayima            Malden                    8.26Q  2 
  3       Rolando Maldonado      Somerville                8.48q  1 
  4       Dulu Gaye              Peabody                   8.54q  2 
  5       Josh Adams             Cambridge                 8.69q  2 
  6       Nick Shram             Everett                   8.99q  1 
  7       Vlad Velev             Everett                   9.82q  1 
  8       Justin Connor          Arlington                 9.85q  2 
  9       Ivan Colon             Waltham                   9.86   2 
 10       Dylan Carnes           Waltham                   9.88   1 
 11       Jim Mazzola            Arlington                 9.98   1 
 12       J. Reardon             Medford                  10.45   1 
 13       R. Quaye               Medford                  10.88   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Rolando Maldonado      Somerville                8.26    10  
  2       Joel Kayima            Malden                    8.39     8  
  3       Dulu Gaye              Peabody                   8.43     6  
  4       Josh Adams             Cambridge                 8.55     4  
  5       Mike Berlangieri       Peabody                   9.07     2  
  6       Nick Shram             Everett                   9.40     1  
  7       Justin Connor          Arlington                 9.77  
 --       Vlad Velev             Everett                     DQ  
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cambridge  'A'                                      1:33.37   1   10  
  2 Waltham  'A'                                        1:37.32   1    8  
  3 Peabody  'A'                                        1:39.51   1    6  
  4 Everett  'A'                                        1:39.81   2    4  
  5 Somerville  'A'                                     1:41.31   1    2  
  6 Malden  'A'                                         1:43.01   2    1  
  7 Medford  'A'                                        1:46.87   2 
  8 Arlington  'A'                                      1:48.35   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
           f: f 3:18.55  1979        Brockton High School                      
           g: g 3:24.2h  1986        Xaverian-Noonan,Kraus,K.Whelan,J.Whelan   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Peabody  'A'                                        3:37.52    10  
  2 Somerville  'A'                                     3:48.97     8  
  3 Everett  'A'                                        4:06.81     6  
 -- Medford  'A'                                             DQ  
 -- Cambridge  'A'                                           DQ  
 -- Malden  'A'                                              DQ  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Arlington  'A'                                      8:48.71    10  
  2 Peabody  'A'                                        8:57.13     8  
  3 Medford  'A'                                        9:02.84     6  
  4 Somerville  'A'                                    10:06.30     4  
 
Boys High Jump
=======================================================================
           f: f  7-00  1987        Andy Hirsh, Pentucket Reg., W.Newbury       
           g: g  6-07  1996        Jerry Kilmartin, St Johns Prep              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Josh Adams             Cambridge              6-04.00    10  
  2       Barnaby Chery          Waltham                6-01.00     8  
  3       Scott Diefenbach       Peabody                6-00.00     6  
  4       Patrick Michel         Cambridge              5-08.00     4  
  5       Patrick Sullivan       Somerville             5-06.00     1.5
  5       Chris Leaston          Everett                5-06.00     1.5
  7       Kyle Hughes            Peabody               J5-06.00  
  8       Jason Hu               Malden                 5-04.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
           f: f 23-10.50  1965        Greg Ouellette, Wareham HS               
           g: g 22-05.50  1984        John Cooper, Catholic Memorial           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1     3 Claude Montuna         Cambridge             20-10.25    10  
  2       Chris Moreschi         Peabody               20-10.00     8  
  3       Jamal Bryant           Waltham               20-01.50     6  
  4       Elizandro Flores       Somerville            19-01.50     4  
  5       Mike Berlangieri       Peabody               18-07.25     2  
  6       Dan Leary              Arlington             18-02.25     1  
  7       Kareem Bouhafs         Arlington             17-11.25  
  8       Ricardo David          Somerville            16-09.75  
  9       Fegans Didie           Malden                15-09.25  
 10       Varun Punj             Malden                14-01.75  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
           f: f 63-09  1969        Joe Naughton, Weston HS                     
           g: g 47-06  1979        Bob Connolly, St Johns Prep                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Jeff Querusio          Somerville            47-05.00    10  
  2       Vini Daley             Cambridge             41-07.50     8  
  3       Derrick Fitzgerald     Somerville            41-03.00     6  
  4       Zach Wackman           Somerville            40-04.50     4  
  5       Mark Benoit            Waltham               40-03.50     2  
  6       Michael Doucet         Waltham               39-11.00     1  
  7       Stephen Poste          Everett               39-04.00  
  8       Jimmy Curtis           Everett               39-02.00  
  9       Andrew Greenberg       Peabody               38-06.50  
 10       A.J. Peach             Peabody               38-03.00  
 11       Trevor Danton          Arlington             35-04.00  
 12       A. Defay               Medford               35-01.00  
 13       Graham Fallon          Arlington             34-08.00  
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Cambridge                   96        2) Peabody                    91   
    3) Somerville                  65        4) Everett                    43   
    5) Arlington                   42        6) Waltham                    32   
    7) Malden                      18        8) Medford                    13   
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Peabody                    109        2) Cambridge                  96   
    3) Somerville                  68.50     4) Waltham                    39   
    5) Arlington                   27        6) Medford                    22   
    7) Everett                     20.50     8) Malden                     11