Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct7_Ridgef_set1.shtml

Ridgefield Half Marathon

Ridgefield, CT, October 7, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Ramon Laboy
Race Winner Ramon Laboy


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgfield Half Marathon
October 7, 2007 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Ramon Laboy, Danbury, CT - 1:11:59
Lindsay Holmes, Branford, CT - 1:30:45


LOCATION
Richard Venus
Municipal Building
WEATHER
65 Degrees
Sunny & Breeezy

Additional Photos at http://www.printroom.com/pro/jackmccoy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ramon Laboy III         Danbury  CT           481   25 ***** M 18-29      1:11:59    5:30/M
       2    Robert Rosasco          Hamden  CT            331   23 ***** M 18-29      1:15:23    5:45/M
       3    Joseph Le May           Danbury  CT           432   40 ***** M 40-49      1:16:13    5:49/M
       4    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY         406   28     1 M 18-29      1:16:48    5:52/M
       5    Jan Sopko               Norwalk  CT           367   27     2 M 18-29      1:18:53    6:01/M
       6    Jeff Watson             Stamford  CT          290   26     3 M 18-29      1:18:58    6:02/M
       7    Russell Blatt           Glastonbury  CT       249   50     1 M 50-59      1:20:09    6:07/M
       8    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT           588   38     1 M 30-39      1:20:56    6:11/M
       9    Phil Richey             Danbury  CT           582   50     2 M 50-59      1:22:58    6:20/M
      10    Jeff Sheldon            Southbury  CT         500   27     4 M 18-29      1:23:06    6:21/M
      11    Takashi Ogawa           Eastchester  NY       340   50     3 M 50-59      1:23:34    6:23/M
      12    Doug Scarth             Redding  CT           562   49     1 M 40-49      1:24:20    6:26/M
      13    Jerry Huickey           Ridgefield  CT        210   37     2 M 30-39      1:24:27    6:27/M
      14    Bob Mateicka            Danbury  CT           311   27     5 M 18-29      1:24:58    6:29/M
      15    Mark Lo Sacco           New Milford  CT       401   38     3 M 30-39      1:25:26    6:31/M
      16    Kevin Woodin            West Haven  CT        123   28     6 M 18-29      1:26:57    6:38/M
      17    Keith Long              Sedan  KS             268   50     4 M 50-59      1:27:12    6:39/M
      18    Matthew Bach            Danbury  CT           399   20     7 M 18-29      1:27:13    6:39/M
      19    Jay Holbrook            Katonah  NY           531   40     2 M 40-49      1:27:38    6:41/M
      20    Fernando Caetano        Bethel  CT            421   49     3 M 40-49      1:27:48    6:42/M
      21    Neil Leibowitz          Bronx  NY             488   32     4 M 30-39      1:28:28    6:45/M
      22    Peter Hornak            Wallingford  CT       510   44     4 M 40-49      1:28:32    6:45/M
      23    Wes Byerly              Ridgefield  CT        589   55     5 M 50-59      1:28:39    6:46/M
      24    Erik Zukauskas          Bridgeport  CT        480   27     8 M 18-29      1:29:01    6:48/M
      25    Matthew Spiegel         Westport  CT          275   47     5 M 40-49      1:29:11    6:48/M
      26    Timothy O' Connell      Ridgefield  CT        604   45     6 M 40-49      1:29:42    6:51/M
      27    David Englert           Ridgefield  CT        545   40     7 M 40-49      1:30:22    6:54/M
      28    Wilson Rivas            Bethel  CT            444   42     8 M 40-49      1:30:43    6:55/M
      29    Lindsay Holmes          Branford  CT          317   27 ***** F 18-29      1:30:45    6:56/M
      30    Brandon Collins         Southbury  CT         191   29     9 M 18-29      1:31:07    6:57/M
      31    Dana Perry              New Canaan  CT        491   45     9 M 40-49      1:31:30    6:59/M
      32    James Levy              Ridgefield  CT         56   43    10 M 40-49      1:31:49    7:01/M
      33    Tim Inall               Ridgefield  CT         35   39     5 M 30-39      1:32:11    7:02/M
      34    David Lee               West Point  NY        274   19    10 M 18-29      1:32:14    7:02/M
      35    John Dibble             West Point  NY        271   21    11 M 18-29      1:32:46    7:05/M
      36    Nicholas Privette       West Point  NY        173   23    12 M 18-29      1:32:56    7:06/M
      37    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT           301   50     6 M 50-59      1:32:58    7:06/M
      38    Vin Pittignano          Stamford  ct          504   37     6 M 30-39      1:33:14    7:07/M
      39    Dan Parzych             Ridgefield  CT        420   36     7 M 30-39      1:33:33    7:08/M
      40    Chele Modica            Ridgefield  CT        561   35     8 M 30-39      1:33:40    7:09/M
      41    Scott Harrison          Darien  CT            374   53     7 M 50-59      1:33:41    7:09/M
      42    Geoffrey Thomas         Ridgefield  CT        119   42    11 M 40-49      1:34:09    7:11/M
      43    Kenneth Merrick         New Fairfield  CT     292   38     9 M 30-39      1:34:12    7:11/M
      44    Drew Bradley            Norwalk  CT           241   51     8 M 50-59      1:34:24    7:12/M
      45    Oscar Batres            Danbury  CT           557   47    12 M 40-49      1:34:35    7:13/M
      46    Bill Hunter             Fairfield  CT         536   45    13 M 40-49      1:34:48    7:14/M
      47    Luke Keller             West Point  NY        239   21    13 M 18-29      1:34:57    7:15/M
      48    Marjorie Cotter         Ridgefield  CT        377   34 ***** F 30-39      1:35:05    7:15/M
      49    Jack Sirotnik           Milford  CT           529   53     9 M 50-59      1:35:09    7:16/M
      50    Paul St. Pierre         Ridgefield  CT        375   40    14 M 40-49      1:35:32    7:18/M
      51    Melissa Davis           Ridgefield  CT        235   32 ***** F 30-39      1:35:33    7:18/M
      52    Frank Jozefick          Milford  CT           379   41    15 M 40-49      1:35:33    7:18/M
      53    Derek Houtz             West Point  NY        277   18    14 M 18-29      1:35:37    7:18/M
      54    Bret Morrow             Hamden  CT            400   46    16 M 40-49      1:35:40    7:18/M
      55    Philippa Wellborn       Ridgefield  CT        506   43     1 F 40-49      1:35:45    7:19/M
      56    John Krasniewicz        Greenwich  CT         160   56    10 M 50-59      1:35:51    7:19/M
      57    Ron Sieracki            Woodbury  CT          171   49    17 M 40-49      1:36:01    7:20/M
      58    Geoffrey Morris         Ridgefield  CT        284   42    18 M 40-49      1:36:13    7:21/M
      59    Peter Kent              Ridgefield  CT        216   46    19 M 40-49      1:36:22    7:21/M
      60    Steve Mortinger         Ridgefield  CT        351   43    20 M 40-49      1:36:29    7:22/M
      61    Jeff Boris              Ridgefield  CT         89   34    10 M 30-39      1:36:29    7:22/M
      62    Michael Farkas          Danbury  CT           291   39    11 M 30-39      1:36:35    7:22/M
      63    Daesu Kang              West Point  NY        207   24    15 M 18-29      1:36:37    7:23/M
      64    Marc Ferland            Greenwich  CT         392   33    12 M 30-39      1:36:45    7:23/M
      65    Tom Hislop              Newtown  CT           553   37    13 M 30-39      1:36:59    7:24/M
      66    Danielle Rosario-Mullen Bronx  NY             540   26     1 F 18-29      1:37:16    7:25/M
      67    Chris Benedetto         Ridgefield  CT        282   46    21 M 40-49      1:37:22    7:26/M
      68    Mark Rossiter           Granite Springs  NY    16   40    22 M 40-49      1:37:29    7:26/M
      69    Bruce Goulart           Newtown  CT           339   57    11 M 50-59      1:37:56    7:29/M
      70    Bob Hermesch            Croton On Hudson  N   586   57    12 M 50-59      1:38:11    7:30/M
      71    Michael Gross           Bayside  NY           397   45    23 M 40-49      1:38:26    7:31/M
      72    Laura Helmig            Newtown  CT           164   38     1 F 30-39      1:38:29    7:31/M
      73    Daniel Nichols          New Milford  CT       494   33    14 M 30-39      1:38:33    7:31/M
      74    Tyler Carr              Ridgefield  CT        232   43    24 M 40-49      1:38:39    7:32/M
      75    Michelle Pierotti       Fairfield  CT          96   32     2 F 30-39      1:38:51    7:33/M
      76    Rochard Conley          Bronx  NY             388   55    13 M 50-59      1:39:04    7:34/M
      77    Gail Jaques             Norwalk  CT           281   47     2 F 40-49      1:39:16    7:35/M
      78    Lisa Tuffy              New Canaan  CT        542   41     3 F 40-49      1:39:22    7:35/M
      79    Lee Mc Master           Ridgefield  CT        508   64     1 M 60-69      1:39:30    7:36/M
      80    Kurt Bolin              Weston  CT            217   48    25 M 40-49      1:39:40    7:36/M
      81    Rachel Wagle            Wilton  CT             72   40     4 F 40-49      1:39:50    7:37/M
      82    Christine Tunick        Ridgefield  CT        222   31     3 F 30-39      1:39:57    7:38/M
      83    Thomas Bouton           Stratford  CT         325   52    14 M 50-59      1:40:07    7:39/M
      84    Patrick Flynn           Monroe  CT            578   51    15 M 50-59      1:40:07    7:39/M
      85    Todd Saumier            Wilton  CT            161   41    26 M 40-49      1:40:23    7:40/M
      86    Charles Winchell        Stratford  CT         254   51    16 M 50-59      1:40:38    7:41/M
      87    Susan Gold              Westport  CT          601   52     1 F 50-59      1:40:46    7:42/M
      88    Anne Chute              Redding  CT           327   38     4 F 30-39      1:40:53    7:42/M
      89    Sean Mc Cue             Briarcliff Manor  N    40   47    27 M 40-49      1:41:04    7:43/M
      90    Ken Easley              Fairfield  CT         246   50    17 M 50-59      1:41:07    7:43/M
      91    Art Corrigan            New Fairfield  CT     436   42    28 M 40-49      1:41:08    7:43/M
      92    Michael Hoffman         Wilton  CT            404   45    29 M 40-49      1:41:15    7:44/M
      93    Michael Costello        Fairfield  CT         237   48    30 M 40-49      1:41:19    7:44/M
      94    John Kiselak            Danbury  CT           548   57    18 M 50-59      1:41:26    7:45/M
      95    Janice Cyr              New Paltz  NY         139   42     5 F 40-49      1:41:32    7:45/M
      96    Brendan Shattuck        Stamford  CT          312   25    16 M 18-29      1:41:38    7:45/M
      97    Robin Fryer             New Canaan  CT        389   60     2 M 60-69      1:42:01    7:47/M
      98    Neil Farrow             Ridgefield  CT         79   44    31 M 40-49      1:42:02    7:47/M
      99    Steve Sasse             Ridgefield  CT        149   39    15 M 30-39      1:42:05    7:48/M
     100    Phillip Sundberg        North Branford  CT     74   45    32 M 40-49      1:42:07    7:48/M
     101    Doug Cioffi             Danbury  CT           354   52    19 M 50-59      1:42:11    7:48/M
     102    Re'Jean Pruneau         Danbury  CT           577   54    20 M 50-59      1:42:15    7:48/M
     103    David Ayre              Ridgefield  CT        559   47    33 M 40-49      1:42:26    7:49/M
     104    Art Nager               Norwalk  CT           386   58    21 M 50-59      1:42:34    7:50/M
     105    Nicole Pirello          Stratford  CT         372   28     2 F 18-29      1:42:42    7:50/M
     106    Suzanne Adams           Essex Fells  NJ       177   34     5 F 30-39      1:42:55    7:51/M
     107    Charles Stanley         Westport  CT          382   47    34 M 40-49      1:42:56    7:51/M
     108    Stephen Leonard         Cos Cob  CT           145   39    16 M 30-39      1:43:04    7:52/M
     109    Jim Mc Grath            Ridgefield  CT        255   39    17 M 30-39      1:43:15    7:53/M
     110    Christopher Martin      New York  NY          294   57    22 M 50-59      1:43:16    7:53/M
     111    Jacob Sass              West Point  NY        264   20    17 M 18-29      1:43:21    7:53/M
     112    Todd Sunko              New Rochelle  NY      144   40    35 M 40-49      1:43:25    7:54/M
     113    Jim Howley              Ridgefield  CT         93   46    36 M 40-49      1:43:26    7:54/M
     114    Suzanne Mayette         Pawling  NY           507   42     6 F 40-49      1:43:31    7:54/M
     115    Vincent Lindsley        New Haven  CT         293   30    18 M 30-39      1:43:41    7:55/M
     116    Evelyn Mc Cabe          New Canaan  CT        345   29     3 F 18-29      1:43:57    7:56/M
     117    Dorit Heimer            Westport  CT          106   53     2 F 50-59      1:43:57    7:56/M
     118    Andrew De Moss          West Point  NY        278   18    18 M 18-29      1:43:58    7:56/M
     119    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT         300   52    23 M 50-59      1:43:59    7:56/M
     120    Mark Breene             Wilton  CT            199   40    37 M 40-49      1:44:06    7:57/M
     121    Alan Bates              Ridgefield  CT        186   48    38 M 40-49      1:44:09    7:57/M
     122    James Pechette          New Haven  CT         233   38    19 M 30-39      1:44:11    7:57/M
     123    Filippo Imperiali       Weston  CT            343   43    39 M 40-49      1:44:12    7:57/M
     124    Matthew Lawlor          Fairfield  CT          45   36    20 M 30-39      1:44:12    7:57/M
     125    Amy Vitti               Bedford  NY           289   31     6 F 30-39      1:44:18    7:58/M
     126    Ezra Swanson            West Point  NY        175   19    19 M 18-29      1:44:25    7:58/M
     127    Nancy Kaye              North Salem  NY        59   34     7 F 30-39      1:44:26    7:58/M
     128    Andrew Leung            Wilton  CT            390   39    21 M 30-39      1:44:36    7:59/M
     129    Jedd Mokaw              Danbury  CT           556   29    20 M 18-29      1:44:37    7:59/M
     130    Florian Hill            Brooklyn  NY          356   31    22 M 30-39      1:44:45    8:00/M
     131    Eric Goldstein          Sandy Hook  CT         37   41    40 M 40-49      1:44:47    8:00/M
     132    Rochard Joslin          Southport  CT         385   46    41 M 40-49      1:45:03    8:01/M
     133    Sean Gage               Stamford  CT          321   27    21 M 18-29      1:45:11    8:02/M
     134    Michael Hansson         New York  NY           78   48    42 M 40-49      1:45:21    8:03/M
     135    John Ortegon            Stamford  CT          428   50    24 M 50-59      1:45:24    8:03/M
     136    Dave Lilmer             Ridgefield  CT        490   59    25 M 50-59      1:45:29    8:03/M
     137    Steven Caraluzzi        Brookfield  CT         49   39    23 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     138    Michael Peek            Amenia  NY            547   41    43 M 40-49      1:45:41    8:04/M
     139    Brian Kraskowski        Ansonia  CT           439   36    24 M 30-39      1:45:59    8:05/M
     140    Dan Lynch               Bridgewater  CT       483   45    44 M 40-49      1:46:03    8:06/M
     141    Jason Jones             Old Greenwich  CT     409   37    25 M 30-39      1:46:09    8:06/M
     142    Christine Asaro         Trumbull  CT          262   39     8 F 30-39      1:46:20    8:07/M
     143    Wayne Theriault         Milford  CT           306   59    26 M 50-59      1:46:23    8:07/M
     144    Vincent Melita          Southbury  CT         328   36    26 M 30-39      1:46:28    8:08/M
     145    Michael Carpenter       Redding  CT           396   50    27 M 50-59      1:46:29    8:08/M
     146    Paul Quinsee            Wilton  CT            430   44    45 M 40-49      1:46:33    8:08/M
     147    Russ Pribanic           New Milford  CT       530   53    28 M 50-59      1:46:34    8:08/M
     148    John Mc Geary           Ridgefield  CT         81   43    46 M 40-49      1:46:35    8:08/M
     149    Robert Leder            Stamford  CT          315   36    27 M 30-39      1:46:42    8:09/M
     150    Lauren Mc Geary         Ridgefield  CT        549   40     7 F 40-49      1:46:43    8:09/M
     151    Stanley Patterson       Milford  CT           238   31    28 M 30-39      1:47:01    8:10/M
     152    Christina Lombardozzi   Ridgefield  CT        360   38     9 F 30-39      1:47:04    8:10/M
     153    Charles Witthoft        Ridgefield  CT        108   49    47 M 40-49      1:47:17    8:11/M
     154    Jerry Rotante           Newtown  CT           359   41    48 M 40-49      1:47:22    8:12/M
     155    Dennis Noskin           Greenwich  CT         497   48    49 M 40-49      1:47:34    8:13/M
     156    Melanie Howley          Ridgefield  CT         94   45     8 F 40-49      1:47:36    8:13/M
     157    Tim Hyland              Ridgefield  CT        493   43    50 M 40-49      1:47:41    8:13/M
     158    Melissa Miller          Norwalk  CT            58   39    10 F 30-39      1:47:54    8:14/M
     159    Kate Turner             Ridgefield  CT        115   41     9 F 40-49      1:47:57    8:14/M
     160    Meghan Pfeiffer         Wilton  CT            534   36    11 F 30-39      1:47:58    8:15/M
     161    David Skoglund          Poughkeepsie  NY      417   50    29 M 50-59      1:48:04    8:15/M
     162    Chris Black             Greenwich  CT          67   42    51 M 40-49      1:48:12    8:16/M
     163    Sean O'Neill            Sandy Hook  CT        502   37    29 M 30-39      1:48:37    8:17/M
     164    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT        303   41    52 M 40-49      1:48:38    8:18/M
     165    Katie Denious           Wilton  CT            487   38    12 F 30-39      1:48:39    8:18/M
     166    David Hansen            Danbury  CT           365   50    30 M 50-59      1:48:44    8:18/M
     167    Paul Vogel              Clifton  NJ            38   56    31 M 50-59      1:48:44    8:18/M
     168    Christen Holcombe       West Point  NY        176   19     4 F 18-29      1:48:45    8:18/M
     169    Eric Friedland          Shelton  CT           503   34    30 M 30-39      1:48:48    8:18/M
     170    Tom Inman               Ridgefield  CT        418   47    53 M 40-49      1:48:51    8:19/M
     171    Lisa Gioffre            Greenwich  CT         194   34    13 F 30-39      1:48:56    8:19/M
     172    Elizabeth Black         Greenwich  CT          68   41    10 F 40-49      1:48:57    8:19/M
     173    Neil Mandel             Shelton  CT           603   53    32 M 50-59      1:49:15    8:20/M
     174    Emily Locher            Greenwich  CT         391   32    14 F 30-39      1:49:26    8:21/M
     175    Chris Hatzis            Danbury  CT           134   35    31 M 30-39      1:49:36    8:22/M
     176    Scott Ventrella         Ridgefield  CT        225   47    54 M 40-49      1:49:40    8:22/M
     177    Tony Smyth              Ridgefield  CT        501   48    55 M 40-49      1:49:53    8:23/M
     178    Lauren Cassandra        Danbury  CT           286   29     5 F 18-29      1:49:57    8:24/M
     179    William Batzer          Newtown  CT           381   48    56 M 40-49      1:50:10    8:25/M
     180    Barry Himmel            Westport  CT          555   55    33 M 50-59      1:50:26    8:26/M
     181    David Taylor            East Hartford  CT     113   50    34 M 50-59      1:50:33    8:26/M
     182    Jordan Zinn             Fairfield  CT          50   26    22 M 18-29      1:50:39    8:27/M
     183    Jenny Setareh           Croton On Hudson  N   287   39    15 F 30-39      1:50:47    8:27/M
     184    Ed Marquez              Ridgefield  CT        526   42    57 M 40-49      1:50:54    8:28/M
     185    Margaret Hull           Ansonia  CT           484   27     6 F 18-29      1:51:07    8:29/M
     186    Tom Renner              Bethel  CT            166   48    58 M 40-49      1:51:10    8:29/M
     187    Edward Dillon           Carmel  NY            341   60     3 M 60-69      1:51:35    8:31/M
     188    Barney Mestek           Naugatuck  CT         133   56    35 M 50-59      1:51:42    8:32/M
     189    Justin Murphy           Darien  CT            158   40    59 M 40-49      1:51:44    8:32/M
     190    Cheryl Bader            Stamford  CT          415   44    11 F 40-49      1:51:45    8:32/M
     191    Simon Wardle            Norwalk  CT           423   41    60 M 40-49      1:51:46    8:32/M
     192    Mark Kaduboski          Wilton  CT            147   36    32 M 30-39      1:51:58    8:33/M
     193    Mark Gilliam            Ridgefield  CT        485   54    36 M 50-59      1:52:09    8:34/M
     194    Kathy Pike              Stamford  CT           48   38    16 F 30-39      1:52:17    8:34/M
     195    Melanie Desrosiers      Ridgefield  CT        590   33    17 F 30-39      1:52:20    8:35/M
     196    Dean Benjamin           Stamford  CT          411   43    61 M 40-49      1:52:31    8:35/M
     197    Linda Cordova           Hamden  CT            558   42    12 F 40-49      1:52:37    8:36/M
     198    Jon Rubin               Ridgefield  CT        213   50    37 M 50-59      1:52:43    8:36/M
     199    Kirsten Begg            Danbury  CT           605   43    13 F 40-49      1:52:55    8:37/M
     200    Brenda Chapman          Ridgefield  CT        202   43    14 F 40-49      1:53:02    8:38/M
     201    Ashley Bender           Avon  CT              138   20     7 F 18-29      1:53:05    8:38/M
     202    Jonathan Carr           Ridgefield  CT        408   42    62 M 40-49      1:53:14    8:39/M
     203    Kelly Medvin            Chatham  NJ            52   42    15 F 40-49      1:53:16    8:39/M
     204    Lisa Bruno              Ridgefield  CT        476   43    16 F 40-49      1:53:21    8:39/M
     205    Adam Unger              New Canaan  CT         91   36    33 M 30-39      1:53:23    8:39/M
     206    Jordan Harris           Ridgefield  CT        118   42    63 M 40-49      1:53:23    8:39/M
     207    Kevin Korsh             Weston  CT            103   46    64 M 40-49      1:53:27    8:40/M
     208    Henri Lellouche         Fairfield  CT          55   47    65 M 40-49      1:53:33    8:40/M
     209    Partick O'Connor        Stamford  CT          195   37    34 M 30-39      1:53:36    8:40/M
     210    Jennifer Sechan         New Canaan  CT        179   38    18 F 30-39      1:53:37    8:40/M
     211    Judy Miller             New Canaan  CT        143   40    17 F 40-49      1:53:37    8:40/M
     212    Kevin Cummins           Ridgefield  CT        478   34    35 M 30-39      1:53:39    8:41/M
     213    David Sitlar            Wilton  CT            495   44    66 M 40-49      1:53:39    8:41/M
     214    Larry Williams          Bethany  CT           602   53    38 M 50-59      1:53:48    8:41/M
     215    Steven De Nicola        Stamford  CT          546   44    67 M 40-49      1:53:51    8:41/M
     216    Olivier Nicaise         Hamden  CT            368   47    68 M 40-49      1:53:56    8:42/M
     217    Irene Clarke            New Milford  CT       338   39    19 F 30-39      1:53:59    8:42/M
     218    Dave Schneider          Fairfield  CT         273   35    36 M 30-39      1:54:00    8:42/M
     219    Eric Olsen              Ridgefield  CT        560   51    39 M 50-59      1:54:31    8:45/M
     220    Jonathan Seymour        New Canaan  CT        348   53    40 M 50-59      1:54:40    8:45/M
     221    Douglas Morrisson       Ridgefield  CT        425   45    69 M 40-49      1:54:42    8:45/M
     222    Jennifer Besgen         Ridgefield  CT        373   36    20 F 30-39      1:54:46    8:46/M
     223    Jeffrey Palma           Wilton  CT             98   33    37 M 30-39      1:54:47    8:46/M
     224    Deborah Lasala          Ridgefield  CT        394   48    18 F 40-49      1:54:54    8:46/M
     225    Fred Forster            Ridgefield  CT         28   34    38 M 30-39      1:54:57    8:46/M
     226    Stephen Attle           Fairfield  CT         369   42    70 M 40-49      1:54:57    8:46/M
     227    Jason Twedt             Danbury  CT           285   29    23 M 18-29      1:55:03    8:47/M
     228    Sharon Simon            Stamford  CT          583   44    19 F 40-49      1:55:08    8:47/M
     229    Sarah MacKnight         Newtown  CT           422   22     8 F 18-29      1:55:12    8:48/M
     230    Don Capone              Norwalk  CT           168   58    41 M 50-59      1:55:13    8:48/M
     231    John Gaine              South Salem  NY       539   42    71 M 40-49      1:55:19    8:48/M
     232    Christopher Lanzano     Fairfield  CT         387   49    72 M 40-49      1:55:25    8:49/M
     233    Tom Kimball             Danbury  CT           236   38    39 M 30-39      1:55:38    8:50/M
     234    Laura Howell            Naugatuck  CT         330   41    20 F 40-49      1:55:46    8:50/M
     235    Chris Phelps            Ridgefield  CT        426   40    73 M 40-49      1:55:47    8:50/M
     236    Andrea Fortino          Katonah  NY           296   34    21 F 30-39      1:55:52    8:51/M
     237    Nick Lang               Ridgefield  CT        361   44    74 M 40-49      1:55:54    8:51/M
     238    Marilyn Pozzuto         Westport  CT           64   39    22 F 30-39      1:55:58    8:51/M
     239    Anton Deiters           Ridgefield  CT        326   66     4 M 60-69      1:55:59    8:51/M
     240    Richard Bagwell         Goldens Bridge  NY    498   53    42 M 50-59      1:56:01    8:51/M
     241    Daniel Friedrich        Ridgefield  CT        496   53    43 M 50-59      1:56:14    8:52/M
     242    Andrew Kalter           South Fallsburg  NY   424   37    40 M 30-39      1:56:22    8:53/M
     243    Ramesh Byanjankar       Stamford  CT          479   33    41 M 30-39      1:56:30    8:54/M
     244    Ruth Littman            Goldens Bridge  NY    229   43    21 F 40-49      1:56:39    8:54/M
     245    Jim Quinn               Pound Ridge  NY        70   37    42 M 30-39      1:56:40    8:54/M
     246    Tom Teitsworth          Ridgefield  CT        304   54    44 M 50-59      1:57:05    8:56/M
     247    Joseph Rorick           Bethel  CT            352   62     5 M 60-69      1:57:06    8:56/M
     248    Ken Ballette            West Hartford  CT     440   60     6 M 60-69      1:57:11    8:57/M
     249    Tracy Lawlor            Fairfield  CT          44   36    23 F 30-39      1:57:20    8:57/M
     250    Eric Opdyke             Norwalk  CT           554   36    43 M 30-39      1:57:21    8:57/M
     251    Jeff Eglash             Weston  CT            242   47    75 M 40-49      1:57:23    8:58/M
     252    Anita Hannan            New Milford  CT       307   42    22 F 40-49      1:57:24    8:58/M
     253    Glen Kutler             Ridgefield  CT        243   39    44 M 30-39      1:57:26    8:58/M
     254    Ben Levison             Easton  CT            482   52    45 M 50-59      1:57:27    8:58/M
     255    Sue Holden              Stamford  CT           39   53     3 F 50-59      1:57:38    8:59/M
     256    Cathy Wein              Ridgefield  CT         54   41    23 F 40-49      1:57:43    8:59/M
     257    Richard Failla          Shelton  CT           310   46    76 M 40-49      1:57:44    8:59/M
     258    Jennifer Jacobsen       Fairfield  CT         183   36    24 F 30-39      1:57:44    8:59/M
     259    Tara Simeonids          Redding  CT           136   41    24 F 40-49      1:57:46    8:59/M
     260    David Schafer           Trumbull  CT          309   37    45 M 30-39      1:57:51    9:00/M
     261    Ted Ruddock             Ridgefield  CT        543   49    77 M 40-49      1:57:53    9:00/M
     262    Frank Mc Brearity       New Canaan  CT        380   65     7 M 60-69      1:58:12    9:01/M
     263    Joe Jordan              Ridgefield  CT        212   34    46 M 30-39      1:58:19    9:02/M
     264    Megan O'Brien           New York  NY          130   26     9 F 18-29      1:58:32    9:03/M
     265    Christopher Kavanagh    Montclair  NJ         185   38    47 M 30-39      1:58:46    9:04/M
     266    Allan Finney            Carmel  NY            552   49    78 M 40-49      1:58:52    9:04/M
     267    Caroline Curvan         Ossining  NY          184   42    25 F 40-49      1:58:57    9:05/M
     268    Gregory Cohen           Croton On Hudson  N   252   39    48 M 30-39      1:58:58    9:05/M
     269    Keith Cheh              Newtown  CT           172   40    79 M 40-49      1:59:07    9:06/M
     270    Joanne Seavy            Ridgefield  CT        295   47    26 F 40-49      1:59:20    9:07/M
     271    Ted Listokin            Stamford  CT          429   41    80 M 40-49      1:59:35    9:08/M
     272    John Connelly           Ridgefield  CT        524   40    81 M 40-49      1:59:47    9:09/M
     273    Katherine Barry         Ridgefield  CT        342   58     4 F 50-59      1:59:48    9:09/M
     274    Barry Schwartz          Stamford  CT          413   44    82 M 40-49      2:00:18    9:11/M
     275    Craig Bonnist           Wilton  CT            437   41    83 M 40-49      2:00:29    9:12/M
     276    Fred Zinn               Fairfield  CT          51   56    46 M 50-59      2:00:34    9:12/M
     277    Steve Kaminsky          Ridgefield  CT        148   48    84 M 40-49      2:00:38    9:13/M
     278    Tom Hayes               Wilton  CT            240   57    47 M 50-59      2:00:40    9:13/M
     279    Renee Ponen             Fairfield  CT         509   42    27 F 40-49      2:01:06    9:15/M
     280    Jane Sunich             Riverside  CT         576   47    28 F 40-49      2:01:09    9:15/M
     281    David Kweskin           Stamford  CT          332   65     8 M 60-69      2:01:10    9:15/M
     282    Pamela Harrison         Croton On Hudson  N    22   38    25 F 30-39      2:01:11    9:15/M
     283    Enrico Guerrera         Watertown  CT         193   50    48 M 50-59      2:01:13    9:15/M
     284    Nicholas Tunick         Ridgefield  CT        221   31    49 M 30-39      2:01:16    9:15/M
     285    Devon Bertram           New York  NY          393   26    10 F 18-29      2:01:23    9:16/M
     286    Robert Cioffoletti      Southport  CT         178   55    49 M 50-59      2:01:24    9:16/M
     287    Dawn Bolling            Norwalk  CT           431   43    29 F 40-49      2:01:24    9:16/M
     288    Michael Wallace         Norwalk  CT           174   36    50 M 30-39      2:01:30    9:16/M
     289    Ann Small               Fairfield  CT          71   37    26 F 30-39      2:01:33    9:17/M
     290    Jan Dearth              Ridgefield  CT        251   43    30 F 40-49      2:01:34    9:17/M
     291    Peter Roe               Fairfield  CT         109   40    85 M 40-49      2:01:37    9:17/M
     292    Rob Lutz                Danbury  CT           313   41    86 M 40-49      2:01:40    9:17/M
     293    Timothy Benedict        Ridgefield  CT        220   39    51 M 30-39      2:01:41    9:17/M
     294    Soonyong Park           Ridgefield  CT         34   39    52 M 30-39      2:01:54    9:18/M
     295    Mary Mc Cafferty        Ridgefield  CT        263   43    31 F 40-49      2:02:04    9:19/M
     296    Nancy Schneider         Ridgefield  CT        245   43    32 F 40-49      2:02:16    9:20/M
     297    Sonia Curtis            Danbury  CT           445   46    33 F 40-49      2:02:21    9:20/M
     298    John Hilty              Wilton  CT            363   37    53 M 30-39      2:02:31    9:21/M
     299    Robert Hashmian         Ridgefield  CT        170   40    87 M 40-49      2:02:32    9:21/M
     300    Kenneth Roe             Fairfield  CT         110   65     9 M 60-69      2:02:41    9:22/M
     301    Mark Delieto            Shelton  CT           489   52    50 M 50-59      2:02:41    9:22/M
     302    Fraser Randolph         Danbury  CT           305   55    51 M 50-59      2:02:55    9:23/M
     303    Stephen Goldblum        Stamford  CT          416   43    88 M 40-49      2:02:55    9:23/M
     304    Keith Roscoe            New Canaan  CT        584   32    54 M 30-39      2:03:24    9:25/M
     305    Lisa Hull               Newtown  CT           140   43    34 F 40-49      2:03:25    9:25/M
     306    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT        438   42    35 F 40-49      2:03:28    9:25/M
     307    Steven Beaulieu         Hamden  CT            512   43    89 M 40-49      2:03:31    9:26/M
     308    Wendy San Juan          Ridgefield  CT        443   47    36 F 40-49      2:03:34    9:26/M
     309    Christina De Vos        Sandy Hook  CT        384   37    27 F 30-39      2:03:35    9:26/M
     310    Drew Irving             Ridgefield  CT        248   37    55 M 30-39      2:03:36    9:26/M
     311    Adolfo Correa           Stamford  CT          197   50    52 M 50-59      2:03:47    9:27/M
     312    Annette Bonwetsch       Ridgefield  CT        314   36    28 F 30-39      2:03:52    9:27/M
     313    Stacy Hynes             Ridgefield  CT        101   39    29 F 30-39      2:03:53    9:27/M
     314    Jill Bornstein          Ridgefield  CT        208   39    30 F 30-39      2:03:54    9:27/M
     315    Terry Hennessey         Newtown  CT            90   46    37 F 40-49      2:03:57    9:28/M
     316    Gerry Werner            Norwalk  CT           127   53    53 M 50-59      2:03:59    9:28/M
     317    Adam Norwitt            Ridgefield  CT        215   38    56 M 30-39      2:04:04    9:28/M
     318    Mario Bernardis         Ridgefield  CT        125   53    54 M 50-59      2:04:11    9:29/M
     319    Chris Ahlberg           Fairfield  CT         447   45    90 M 40-49      2:04:15    9:29/M
     320    Nicholas Cotter         Ridgefield  CT        378   45    91 M 40-49      2:04:17    9:29/M
     321    Jennifer Jasminski      Ridgefield  CT        132   38    31 F 30-39      2:04:29    9:30/M
     322    Michael Patterson       Fairfield  CT         319   37    57 M 30-39      2:04:39    9:31/M
     323    Liz Stafford            Norwalk  CT           266   42    38 F 40-49      2:04:39    9:31/M
     324    Clifford Shu            Wilton  CT            337   39    58 M 30-39      2:04:51    9:32/M
     325    Laurie Weisberg         Pound Ridge  NY       205   38    32 F 30-39      2:04:51    9:32/M
     326    Stacy Levy              Wilton  CT             60   39    33 F 30-39      2:04:54    9:32/M
     327    Susan Bliss             Ridgefield  CT        257   43    39 F 40-49      2:04:57    9:32/M
     328    Karen Fox               Southport  CT         591   37    34 F 30-39      2:05:12    9:33/M
     329    Craig Meadows           Westport  CT          211   43    92 M 40-49      2:05:26    9:35/M
     330    Larry Cass              Weston  CT            200   43    93 M 40-49      2:05:26    9:35/M
     331    Thomas Claire           Newtown  CT            43   53    55 M 50-59      2:05:29    9:35/M
     332    Jennifer Cippoletti     Darien  CT            159   36    35 F 30-39      2:05:34    9:35/M
     333    Louise Edwards          Ridgefield  CT         95   37    36 F 30-39      2:05:37    9:35/M
     334    Karen Sitney            Weston  CT            585   48    40 F 40-49      2:05:51    9:36/M
     335    Greg Romans             New Fairfield  CT      17   35    59 M 30-39      2:05:55    9:37/M
     336    Nina Silberman          Fairfield  CT         288   43    41 F 40-49      2:06:09    9:38/M
     337    Rachelle Sheehan        Fairfield  CT         196   36    37 F 30-39      2:06:09    9:38/M
     338    Jennifer Sachs          Ridgefield  CT        355   41    42 F 40-49      2:06:09    9:38/M
     339    Bruce Revman            Fairfield  CT         346   50    56 M 50-59      2:06:11    9:38/M
     340    Brent Nyitray           Stamford  CT           14   42    94 M 40-49      2:06:16    9:38/M
     341    Robert Mc Kean          Ridgefield  CT        525   60    10 M 60-69      2:06:19    9:39/M
     342    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT        433   65     1 F 60-69      2:06:23    9:39/M
     343    Robin De Merell         Danbury  CT           402   42    43 F 40-49      2:06:35    9:40/M
     344    Andre Havasi            Danbury  CT           403   41    95 M 40-49      2:06:35    9:40/M
     345    Craig Duncan            Danbury  CT           551   44    96 M 40-49      2:06:38    9:40/M
     346    Michael Randolph        Concord  NC           224   50    57 M 50-59      2:06:50    9:41/M
     347    Melaina Marion          New York  NY           75   32    38 F 30-39      2:06:53    9:41/M
     348    Patricia Barrington     Westport  CT           76   45    44 F 40-49      2:06:54    9:41/M
     349    Patrick Connors         Ridgefield  CT         10   33    60 M 30-39      2:06:56    9:41/M
     350    Michael Holland         New Canaan  CT        316   63    11 M 60-69      2:06:59    9:42/M
     351    Susan David             Ridgefield  CT        150   41    45 F 40-49      2:07:23    9:43/M
     352    Nancy Bentivegna        Ridgefield  CT         77   45    46 F 40-49      2:07:42    9:45/M
     353    Bernie Hoecker          Ridgefield  CT        155   49    97 M 40-49      2:07:54    9:46/M
     354    Linda Krause            Trumbull  CT          114   27    11 F 18-29      2:08:06    9:47/M
     355    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT           122   45    47 F 40-49      2:08:08    9:47/M
     356    Sharon Gawe             Bridgewater  CT       124   55     5 F 50-59      2:08:13    9:47/M
     357    Cheryl Brennan          Shelton  CT           371   40    48 F 40-49      2:08:13    9:47/M
     358    Danna Ellison           Oxford  CT            244   30    39 F 30-39      2:08:15    9:47/M
     359    Randall Dalia           New Canaan  CT        398   49    98 M 40-49      2:08:16    9:47/M
     360    Jeff Sansone            Ridgefield  CT         47   38    61 M 30-39      2:08:54    9:50/M
     361    Patrick Delzell         Watertown  CT         256   45    99 M 40-49      2:08:59    9:51/M
     362    Skip Faust              Bethel  CT            126   60    12 M 60-69      2:08:59    9:51/M
     363    Tim Devlin              Stamford  CT          334   43   100 M 40-49      2:09:58    9:55/M
     364    Joseph Kinosian         New York  NY           65   27    24 M 18-29      2:09:59    9:55/M
     365    Brigit Huwyler          Stamford  CT          587   47    49 F 40-49      2:10:02    9:56/M
     366    Kim Leslie              Ridgefield  CT        419   41    50 F 40-49      2:10:28    9:58/M
     367    Bill Donohue            Ridgefield  CT        234   48   101 M 40-49      2:10:30    9:58/M
     368    Allison Stockel         Ridgefield  CT         23   40    51 F 40-49      2:10:44    9:59/M
     369    Craig Dobrindt          Cromwell  CT          532   64    13 M 60-69      2:10:49    9:59/M
     370    Geoffrey Moss           Danbury  CT           267   68    14 M 60-69      2:10:50    9:59/M
     371    Joel Strachman          Norwalk  CT           492   56    58 M 50-59      2:11:09   10:01/M
     372    K Nordgren              South Salem  NY       563   17     1 F  2-17      2:11:45   10:03/M
     373    Tara Filaski            Ridgefield  CT         53   38    40 F 30-39      2:11:50   10:04/M
     374    Michael Cohen           Brewster  NY          442   52    59 M 50-59      2:12:04   10:05/M
     375    Gabrielle Goodman       Bedford  NY           550   37    41 F 30-39      2:12:05   10:05/M
     376    Kelly Damron            Ridgefield  CT        410   40    52 F 40-49      2:12:08   10:05/M
     377    Rozsa Gaston            Greenwich  CT         104   49    53 F 40-49      2:12:15   10:06/M
     378    Ruth Hurwitz            Norwalk  CT            87   41    54 F 40-49      2:12:41   10:08/M
     379    Sean Fogarty            Stamford  CT          298   66    15 M 60-69      2:12:59   10:09/M
     380    Frank Murphy            Northford  CT         112   54    60 M 50-59      2:13:00   10:09/M
     381    William Aquilino        Milford  CT           192   32    62 M 30-39      2:13:46   10:13/M
     382    Alyssa Bilinski         Easton  CT             88   15     2 F  2-17      2:13:49   10:13/M
     383    John Moriarty           Ridgefield  CT        486   37    63 M 30-39      2:14:19   10:15/M
     384    Marguerite Stadler      Monroe  CT            102   41    55 F 40-49      2:14:33   10:16/M
     385    Jill Jones              Westport  CT          107   46    56 F 40-49      2:14:39   10:17/M
     386    Bonnie Lees             New Fairfield  CT     227   53     6 F 50-59      2:14:40   10:17/M
     387    Deirdre Brown           Trumbull  CT          349   44    57 F 40-49      2:14:43   10:17/M
     388    Blakely Stinebaugh      Greenwich  CT         137   41    58 F 40-49      2:14:51   10:18/M
     389    Matthew Wallace         Old Greenwich  CT     499   38    64 M 30-39      2:14:52   10:18/M
     390    Yvette Marks            Weston  CT            135   54     7 F 50-59      2:14:59   10:18/M
     391    Mary Hayes              Ridgefield  CT         63   59     8 F 50-59      2:15:43   10:22/M
     392    Stephanie Collins       Ridgefield  CT        272   40    59 F 40-49      2:16:01   10:23/M
     393    Steve Zeide             Stamford  CT          265   60    16 M 60-69      2:16:10   10:24/M
     394    Laura Earley            Tarrytown  NY         364   26    12 F 18-29      2:16:14   10:24/M
     395    Robin Renner            Bethel  CT            223   49    60 F 40-49      2:16:17   10:24/M
     396    Chris Dembski           Southbury  CT         544   34    65 M 30-39      2:16:30   10:25/M
     397    Ralph Martin            Plainville  CT        181   49   102 M 40-49      2:16:48   10:27/M
     398    Wendy Mantel            Ossining  NY           42   53     9 F 50-59      2:17:10   10:28/M
     399    Jessica Swanderski      New York  NY           57   23    13 F 18-29      2:17:41   10:31/M
     400    Julie Walsh             Hoboken  NJ            41   23    14 F 18-29      2:17:41   10:31/M
     401    Drew Kudera             Ridgefield  CT        299   47   103 M 40-49      2:17:52   10:31/M
     402    Cynthia Russell         Stamford  CT          253   55    10 F 50-59      2:18:07   10:33/M
     403    Arturo Montero          Stamford  CT          350   72     1 M 70-99      2:18:11   10:33/M
     404    Cathy Snopkowski        Ridgefield  CT        358   45    61 F 40-49      2:18:41   10:35/M
     405    Rebecca Collins         New York  NY          405   29    15 F 18-29      2:19:17   10:38/M
     406    Debbie Wallace          Greenwich  CT          62   40    62 F 40-49      2:19:27   10:39/M
     407    Kim Sherman             Fairfield  CT          61   40    63 F 40-49      2:19:27   10:39/M
     408    Tara O'Boyle            South Salem  NY       302   36    42 F 30-39      2:19:33   10:39/M
     409    Kathleen Maloney        Wilton  CT             66   40    64 F 40-49      2:19:48   10:40/M
     410    Thomas Chetlen          Trumbull  CT          580   61    17 M 60-69      2:20:06   10:42/M
     411    Joy Schwartz            Stamford  CT          414   41    65 F 40-49      2:20:19   10:43/M
     412    Gaby Benjamin           Stamford  CT          412   41    66 F 40-49      2:20:20   10:43/M
     413    Roasanna Coughlin       Wilton  CT             46   34    43 F 30-39      2:20:31   10:44/M
     414    Bill Pecoriello         Westport  CT          283   42   104 M 40-49      2:20:36   10:44/M
     415    Dana Prestigiacomo      Wilton  CT            370   53    11 F 50-59      2:20:46   10:45/M
     416    Lauren Arries           Ridgefield  CT        261   21    16 F 18-29      2:20:59   10:46/M
     417    Edward Howland          New Milford  CT       297   64    18 M 60-69      2:21:09   10:46/M
     418    Denis Lonecto           Ridgefield  CT        434   66    19 M 60-69      2:21:23   10:48/M
     419    James Howell            Naugatuck  CT         329   40   105 M 40-49      2:21:28   10:48/M
     420    Susan Shoff             Ridgefield  CT         85   42    67 F 40-49      2:21:30   10:48/M
     421    Chris Kurtz             Southbury  CT         441   36    66 M 30-39      2:21:38   10:49/M
     422    Tim Ford                New Canaan  CT        527   45   106 M 40-49      2:21:40   10:49/M
     423    Kathy Panageas          Ridgefield  CT        427   37    44 F 30-39      2:21:41   10:49/M
     424    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT        129   61    20 M 60-69      2:21:57   10:50/M
     425    Barbara Apuzzo          Wilton  CT            511   50    12 F 50-59      2:22:12   10:51/M
     426    Annette O'Brien         Ridgefield  CT        131   60     2 F 60-69      2:22:21   10:52/M
     427    Catherine Mc Cormick    Danbury  CT           323   46    68 F 40-49      2:22:29   10:53/M
     428    Paula Maida             Danbury  CT           270   37    45 F 30-39      2:22:30   10:53/M
     429    Leah Kimmet             Danbury  CT           120   31    46 F 30-39      2:22:33   10:53/M
     430    Ryan Kimmet             Danbury  CT           121   30    67 M 30-39      2:22:34   10:53/M
     431    Gianna Selfand          Westport  CT          116   44    69 F 40-49      2:22:42   10:54/M
     432    Merrill Spector         Westport  CT           84   43    70 F 40-49      2:22:42   10:54/M
     433    John Regan              Old Greenwich  CT     477   46   107 M 40-49      2:22:53   10:54/M
     434    Rachida Hassaine        South Salem  NY       395   33    47 F 30-39      2:23:30   10:57/M
     435    Lisa Singer             Stamford  CT          581   43    71 F 40-49      2:23:56   10:59/M
     436    Vincent Bartolini       New Fairfield  CT     226   52    61 M 50-59      2:24:15   11:01/M
     437    Melinda Prills          Ridgefield  CT         18   30    48 F 30-39      2:24:21   11:01/M
     438    Jimmy Lang              Trumbull  CT          209   33    68 M 30-39      2:24:27   11:02/M
     439    Lisa Crawford           Stamford  CT          318   42    72 F 40-49      2:25:26   11:06/M
     440    Nora Gaydos             Ridgefield  CT        203   38    49 F 30-39      2:25:58   11:09/M
     441    Sven Moller             South Salem  NY       162   61    21 M 60-69      2:26:06   11:09/M
     442    Dina Livesay            Wilton  CT            537   38    50 F 30-39      2:26:43   11:12/M
     443    Terence Kelly           Ridgefield  CT         86   46   108 M 40-49      2:27:04   11:14/M
     444    Leah Cohen              Ridgefield  CT        333   46    73 F 40-49      2:27:37   11:16/M
     445    Chris Randolph          Southbury  CT          99   56    62 M 50-59      2:27:52   11:17/M
     446    Alexander Amill         Ridgefield  CT        151   44   109 M 40-49      2:28:08   11:18/M
     447    Christine Riniti        Westport  CT          335   47    74 F 40-49      2:28:48   11:22/M
     448    Beth Munnelly           Ridgefield  CT        357   45    75 F 40-49      2:30:08   11:28/M
     449    George Wislo            Newington  CT         505   57    63 M 50-59      2:30:23   11:29/M
     450    Debbie Atkins           Ridgefield  CT        407   41    76 F 40-49      2:30:41   11:30/M
     451    Joseph Eckert           Sandy Hook  CT        259   44   110 M 40-49      2:31:05   11:32/M
     452    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          260   70     2 M 70-99      2:31:24   11:33/M
     453    Madeline Serpico        Rowayton  CT           27   38    51 F 30-39      2:31:31   11:34/M
     454    Karl Eilers             Danbury  CT           165   54    64 M 50-59      2:32:04   11:36/M
     455    Joe Ciccatelli          Ridgefield  CT        528   70     3 M 70-99      2:34:30   11:48/M
     456    Paulette Christie       Danbury  CT           105   49    77 F 40-49      2:35:50   11:54/M
     457    Mary Costigan           Danbury  CT           435   51    13 F 50-59      2:38:31   12:06/M
     458    John Walk               Spring  TX            324   40   111 M 40-49      2:39:00   12:08/M
     459    Reed Collyer            Redding  CT           320   37    52 F 30-39      2:41:30   12:20/M
     460    Thomas Blankinship      Danbury  CT           353   35    69 M 30-39      2:41:31   12:20/M
     461    Albert Calero           New York  NY          250   47   112 M 40-49      2:45:25   12:38/M
     462    Elizabeth Locher        Stamford  CT          167   23    17 F 18-29      2:46:24   12:42/M
     463    Peter Micca             New Fairfield  CT     163   48   113 M 40-49      2:56:40   13:29/M
     464    John Hoctor             Stratford  CT         533   46   114 M 40-49      3:02:44   13:57/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Holmes Branford CT

27

29

1:30:45

6:56/M

2

Marjorie Cotter Ridgefield CT

34

48

1:35:05

7:15/M

3

Melissa Davis Ridgefield CT

32

51

1:35:33

7:18/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

K Nordgren South Salem NY

17

372

2:11:45

10:03/M

2

Alyssa Bilinski Easton CT

15

382

2:13:49

10:13/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Rosario-Mullen Bronx NY

26

66

1:37:16

7:25/M

2

Nicole Pirello Stratford CT

28

105

1:42:42

7:50/M

3

Evelyn Mc Cabe New Canaan CT

29

116

1:43:57

7:56/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Helmig Newtown CT

38

72

1:38:29

7:31/M

2

Michelle Pierotti Fairfield CT

32

75

1:38:51

7:33/M

3

Christine Tunick Ridgefield CT

31

82

1:39:57

7:38/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Philippa Wellborn Ridgefield CT

43

55

1:35:45

7:19/M

2

Gail Jaques Norwalk CT

47

77

1:39:16

7:35/M

3

Lisa Tuffy New Canaan CT

41

78

1:39:22

7:35/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Gold Westport CT

52

87

1:40:46

7:42/M

2

Dorit Heimer Westport CT

53

117

1:43:57

7:56/M

3

Sue Holden Stamford CT

53

255

1:57:38

8:59/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Ellen Loncto Ridgefield CT

65

342

2:06:23

9:39/M

2

Annette O'Brien Ridgefield CT

60

426

2:22:21

10:52/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ramon Laboy III Danbury CT

25

1

1:11:59

5:30/M

2

Robert Rosasco Hamden CT

23

2

1:15:23

5:45/M

3

Joseph Le May Danbury CT

40

3

1:16:13

5:49/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryan Kovalsky Peekskill NY

28

4

1:16:48

5:52/M

2

Jan Sopko Norwalk CT

27

5

1:18:53

6:01/M

3

Jeff Watson Stamford CT

26

6

1:18:58

6:02/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ednaldo Oliveira Danbury CT

38

8

1:20:56

6:11/M

2

Jerry Huickey Ridgefield CT

37

13

1:24:27

6:27/M

3

Mark Lo Sacco New Milford CT

38

15

1:25:26

6:31/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Scarth Redding CT

49

12

1:24:20

6:26/M

2

Jay Holbrook Katonah NY

40

19

1:27:38

6:41/M

3

Fernando Caetano Bethel CT

49

20

1:27:48

6:42/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Russell Blatt Glastonbury CT

50

7

1:20:09

6:07/M

2

Phil Richey Danbury CT

50

9

1:22:58

6:20/M

3

Takashi Ogawa Eastchester NY

50

11

1:23:34

6:23/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lee Mc Master Ridgefield CT

64

79

1:39:30

7:36/M

2

Robin Fryer New Canaan CT

60

97

1:42:01

7:47/M

3

Edward Dillon Carmel NY

60

187

1:51:35

8:31/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Montero Stamford CT

72

403

2:18:11

10:33/M

2

Laurence Nordvall Trumbull CT

70

452

2:31:24

11:33/M

3

Joe Ciccatelli Ridgefield CT

70

455

2:34:30

11:48/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com