Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct6_AMovea_set1.shtml

A Moveable Feast 5K

Waterford, CT, October 6, 2007

[Age Groups ]

Overall

A Moveable Feast 5 km Race

A Moveable Feast 5 km Race

Overall Finish List

October 06, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Steve Herrrera          Waterford             144   35     1 M 30-39      15:53.0    5:07/M
       2    Jeffrey Wadecki         Ledyard                94   24     1 M 20-29      16:14.0    5:14/M
       3    John Babcock            Niantic  CT           102   20     2 M 20-29      16:51.0    5:26/M
       4    Jason Reed              Burlingame  CA        111   28     3 M 20-29      18:22.0    5:55/M
       5    Charlie Iselin          Chester  CT           142   44     1 M 40-49      18:32.0    5:59/M
       6    Tim Kane                Preston  CT           109   50     1 M 50-59      18:34.0    5:59/M
       7    Tim Smith               Norwich  CT           108   59     2 M 50-59      19:04.0    6:09/M
       8    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT           118   36     1 F 30-39      19:09.0    6:11/M
       9    Browning Garrison       Old Lyme  CT           36   59     3 M 50-59      19:21.0    6:15/M
      10    Mike Darigan            Coventry  RI          130   56     4 M 50-59      19:27.0    6:16/M
      11    Ben Desrochers          Wethersfield  CT       26   36     2 M 30-39      19:28.0    6:17/M
      12    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        139   52     5 M 50-59      19:36.0    6:19/M
      13    Michael Fusaro          Norwich  CT            34   41     2 M 40-49      20:00.0    6:27/M
      14    Dave Jacobs             Niantic  CT            52   62     1 M 60-69      20:04.0    6:28/M
      15    Kris Anne Kane          Preston  CT           110   43     1 F 40-49      20:09.0    6:30/M
      16    Brian Lundie            Gales Ferry  CT        65   53     6 M 50-59      20:25.0    6:35/M
      17    Steve McAuliffe         Groton  CT             66   44     3 M 40-49      20:30.0    6:37/M
      18    Rob Dahmer              Oakdale  CT            25   40     4 M 40-49      20:48.0    6:43/M
      19    Brandy Leclair          Groton  CT             61   13     1 F 13-19      20:54.0    6:45/M
      20    Way Hedding             Niantic  CT           103   57     7 M 50-59      21:34.0    6:57/M
      21    Nicholas Griffis        New London  CT        107   39     3 M 30-39      21:35.0    6:58/M
      22    Dean Berardi            Griswald  CT            7   46     5 M 40-49      21:39.0    6:59/M
      23    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         132   44     2 F 40-49      21:45.0    7:01/M
      24    Vincent Thompson        Waterford  CT          90   48     6 M 40-49      21:46.0    7:01/M
      25    David Brady             Niantic  CT            12   54     8 M 50-59      21:51.0    7:03/M
      26    Michael Didato          Waterford             117   46     7 M 40-49      22:08.0    7:08/M
      27    Tom Lee                 Essex                 153   59     9 M 50-59      22:17.0    7:11/M
      28    Ted Phillips            Niantic  CT           126   66     2 M 60-69      22:22.0    7:13/M
      29    Don Lewis               Oakdale  CT           121   39     4 M 30-39      22:36.0    7:17/M
      30    Lynne Hansen            Hope Valley  RI        49   41     3 F 40-49      22:40.0    7:19/M
      31    Paul Gray               Pawcatuck  CT         146   40     8 M 40-49      22:50.0    7:22/M
      32    Amy Buckley             Mystic  CT             14   32     2 F 30-39      22:55.0    7:24/M
      33    Alex Reed               Wilbraham  MA         151   14     1 M 13-19      23:03.0    7:26/M
      34    John Wong               East Lyme  CT         137   52    10 M 50-59      23:12.0    7:29/M
      35    Devon Marcaurele        Salem  CT             116   11     1 M  1-12      23:18.0    7:31/M
      36    Gene Maran              Waterford             129   54    11 M 50-59      23:25.0    7:33/M
      37    Bob Myers               New London  CT         97   46     9 M 40-49      23:28.0    7:34/M
      38    John Rogers             Norwich  CT            81   51    12 M 50-59      23:31.0    7:35/M
      39    Simon Phillips          Niantic  CT           128   31     5 M 30-39      23:34.0    7:36/M
      40    Jesse Good              New London  CT        135   33     6 M 30-39      23:38.0    7:37/M
      41    Gerald Ricketson                              125   39     7 M 30-39      23:45.0    7:40/M
      42    Mark Chartier           Baltic  CT             20   37     8 M 30-39      23:46.0    7:40/M
      43    Kenneth Deary           Dudley  MA            112   55    13 M 50-59      23:58.0    7:44/M
      44    Ray Reed                West Newfield  ME     150   49    10 M 40-49      24:06.0    7:46/M
      45    Bathany Lepine          Ledyard  CT            62   22     1 F 20-29      24:10.0    7:48/M
      46    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT         27   64     3 M 60-69      24:14.0    7:49/M
      47    Rachel Wong             East Lyme  CT         138   21     2 F 20-29      24:16.0    7:50/M
      48    Kelly Kincaid           New London  CT         58   29     3 F 20-29      24:17.0    7:50/M
      49    Richard Conant Jr       Mystic  CT             24   52    14 M 50-59      24:17.0    7:50/M
      50    Sandra Collins          Wauregan  CT          105   52     1 F 50-59      24:22.0    7:52/M
      51    Darryl Johnson          East Granby  CT        53   47    11 M 40-49      24:24.0    7:52/M
      52    Ronald Gale             Norwich  CT            35   71     1 M 70-99      24:26.0    7:53/M
      53    Todd Valentine          Mystic  CT            113   34     9 M 30-39      24:41.0    7:58/M
      54    Meghan Feraco           Norwich  CT            33   21     4 F 20-29      24:57.0    8:03/M
      55    Clem McGrath            Colchester  CT         68   68     4 M 60-69      24:58.0    8:03/M
      56    Karina Julius           Old Saybrook  CT       56   40     4 F 40-49      25:11.0    8:07/M
      57    Kathy Mulroy            Salem  XR              72   51     2 F 50-59      25:24.0    8:12/M
      58    Tom Baker               Oakdale  CT             4   64     5 M 60-69      25:26.0    8:12/M
      59    Melody Edmunds          Oxford  CT             31   26     5 F 20-29      25:31.0    8:14/M
      60    Jess McNamra            East Lyme  CT         140   48    12 M 40-49      25:33.0    8:15/M
      61    Lowren McNamara         East Lyme  CT         141   18     2 F 13-19      25:33.0    8:15/M
      62    Carol Myers             New London  CT         74   32     3 F 30-39      25:47.0    8:19/M
      63    Zachery Kosakowski      East Lyme  CT         131   11     2 M  1-12      26:08.0    8:26/M
      64    George Gillespie        Coventry  CT           38   65     6 M 60-69      26:12.0    8:27/M
      65    Colleen Doshna          Waterford              28   40     5 F 40-49      26:20.0    8:30/M
      66    Jason Hill              Willington  CT         51   24     4 M 20-29      26:33.0    8:34/M
      67    Jessica Berman          Gales Ferry  CT         8   25     6 F 20-29      26:38.0    8:35/M
      68    Katie Paradis           Salem  CT              75   12     1 F  1-12      26:43.0    8:37/M
      69    Brandon Graber          Ledyard  CT            42   44    13 M 40-49      26:49.0    8:39/M
      70    Andres Ramierez         East Lyme  CT          99   47    14 M 40-49      27:11.0    8:46/M
      71    Mary Grace Dennler      Colchester  CT        120   47     6 F 40-49      27:33.0    8:53/M
      72    Patricia Phillips       Niantic  CT           127   60     1 F 60-69      27:52.0    8:59/M
      73    Bruce Grisafe           Salem  CT              44   54    15 M 50-59      27:53.0    9:00/M
      74    Danielle Chirillo       Groton  CT             22   11     2 F  1-12      27:54.0    9:00/M
      75    Mike Gouthro            Oakdale  CT            41   55    16 M 50-59      27:59.0    9:02/M
      76    Steve Hill              Uncasville  CT        104   57    17 M 50-59      28:01.0    9:02/M
      77    Dylan Sullivan          Waterford             148   18     2 M 13-19      28:08.0    9:05/M
      78    Marybeth Buckley        Uncasville  CT        136   48     7 F 40-49      28:10.0    9:05/M
      79    Anna Obrien             Manchester  CT        152   25     7 F 20-29      28:11.0    9:05/M
      80    Libby Mulroy            Salem  XR              73   15     3 F 13-19      28:13.0    9:06/M
      81    Michaeleen Haesefer     Ledyard  CT            46   60     2 F 60-69      28:14.0    9:06/M
      82    Leo Sulivan             Waterford             147   44    15 M 40-49      28:18.0    9:08/M
      83    Mariette Johnson        Ledyard  CT            54   63     3 F 60-69      28:19.0    9:08/M
      84    James Canfield          Columbia  CT           17   48    16 M 40-49      28:21.0    9:09/M
      85    Alexander Peslak        Ansonia  CT            78   28     5 M 20-29      28:25.0    9:10/M
      86    Lynn Daniewicz          Oakdale  CT           145   29     8 F 20-29      28:27.0    9:11/M
      87    Bernard Dennler Jr      Colchester  CT        119   50    18 M 50-59      28:52.0    9:19/M
      88    Michael Price           Coventry  CT          122   49    17 M 40-49      28:53.0    9:19/M
      89    Jan Robes               New London  CT         80   44     8 F 40-49      29:03.0    9:22/M
      90    Iris Garrison           Old Lyme  CT           37   14     4 F 13-19      29:07.0    9:24/M
      91    Jim Campbell            Waterford              16   46    18 M 40-49      29:13.0    9:25/M
      92    Kenneth Obrien          Groton  CT            157   46    19 M 40-49      29:35.0    9:33/M
      93    Robert Lohmann          North Stonington  C    64   63     7 M 60-69      29:48.0    9:37/M
      94    Jan MacGrego            Mystic  CT            159   67     8 M 60-69      29:49.0    9:37/M
      95    Judy McGrath            Colchester  CT         69   65     4 F 60-69      30:03.0    9:42/M
      96    Pat Baker               Oakdale  CT             3   62     5 F 60-69      30:12.0    9:45/M
      97    Diane Morin-Anni        Westbrook  CT          71   42     9 F 40-49      30:17.0    9:46/M
      98    Raymond McDermott       Uncasville  CT         67   64     9 M 60-69      30:40.0    9:54/M
      99    Tom Sullivan            Groton  CT            114   68    10 M 60-69      30:47.0    9:56/M
     100    Margaret Breen          New London  CT         13   45    10 F 40-49      30:54.0    9:58/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Haley Thompson          Pawcatuck  CT         162   12     3 F  1-12      30:57.0    9:59/M
     102    Richard Pendleton       Waterford  CT          77   42    20 M 40-49      31:17.0   10:05/M
     103    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              2   42    11 F 40-49      31:34.0   10:11/M
     104    Edwina Callaghan        Salem  CT              15   57     3 F 50-59      31:40.0   10:13/M
     105    Stuart Sharack          Waterford              84   62    11 M 60-69      32:35.0   10:31/M
     106    Cory Jones              Groton  CT            123   11     3 M  1-12      32:56.0   10:37/M
     107    George Dowker           Niantic  CT            29   58    19 M 50-59      32:57.0   10:38/M
     108    Andrew Ramirez          East Lyme  CT         101   10     4 M  1-12      33:52.0   10:55/M
     109    Alicia Hennessey        Ledyard  CT            50   45    12 F 40-49      33:55.0   10:56/M
     110    Tom Richard             Mystic  CT            115   59    20 M 50-59      34:12.0   11:02/M
     111    Tammy Jones             Groton  CT             55   41    13 F 40-49      34:24.0   11:06/M
     112    Colburn Graves          N Ston                 43   74     2 M 70-99      34:24.0   11:06/M
     113    Stefano Jones           Groton  CT            124   12     5 M  1-12      34:26.0   11:06/M
     114    Kristen Traini          Lisbon  CT             91   36     4 F 30-39      34:44.0   11:12/M
     115    Raymond Allain          Chester  CT           143   56    21 M 50-59      34:49.0   11:14/M
     116    Cashay Poodrier         Chaplin  CT           106   10     4 F  1-12      35:13.0   11:22/M
     117    Kathy Cole              New London  CT         23   58     4 F 50-59      35:33.0   11:28/M
     118    Leesa Lewon             Griswald  CT           63   43    14 F 40-49      35:34.0   11:28/M
     119    Rick Borg               Portland  CT            9   53    22 M 50-59      35:40.0   11:30/M
     120    Meg Chartier            Colchester  CT         21   36     5 F 30-39      37:14.0   12:01/M
     121    Susan Gordon            Charlestown  RI        40   51     5 F 50-59      37:35.0   12:07/M
     122    Joy Ramirez             East Lyme  CT         100   49    15 F 40-49      38:27.0   12:24/M
     123    Anne Pierson            Old Lyme  CT          149   78     1 F 70-99      39:43.0   12:49/M
     124    Cecelia Grisafe         Salem  CT              45   51     6 F 50-59      41:16.0   13:19/M
     125    Patty Vuylsteki         Uncasville  CT        134   56     7 F 50-59      42:25.0   13:41/M
     126    Claudia Wiersch         Oakdale  CT            95   53     8 F 50-59      43:29.0   14:02/M
     127    Angela Thompson         Pawatuck  CT          160   9      5 F  1-12      44:02.0   14:12/M
     128    Carla Thompson          Pawcatuck  CT         161   48    16 F 40-49      44:02.0   14:12/M
     129    Tracy Clark             Waterford             165   0      1 F  0- 0      44:51.0   14:28/M
     130    Nancy Spalluto          Niantic  CT            85   58     9 F 50-59      44:52.0   14:28/M
     131    Philip Prior            Niantic  CT           155   56    23 M 50-59      44:52.0   14:28/M
     132    Terry Prior             Niantic  CT           154   50    10 F 50-59      44:55.0   14:29/M
     133    Joanne Wildes           Groton  CT             96   59    11 F 50-59      45:09.0   14:34/M
     134    Carrie Drozdowski       Stratford  CT          30   25     9 F 20-29      46:25.0   14:58/M
     135    Christiana Stilh        Milford  CT           156   25    10 F 20-29      46:26.0   14:59/M
     136    Laurie Lamb             North Stonington  C    59   54    12 F 50-59      46:40.0   15:03/M
     137    Eusevid Quinones        Waterford             164   47    21 M 40-49      48:05.0   15:31/M
     138    Mary Boucher            Groton  CT             10   43    17 F 40-49      49:23.0   15:56/M
     139    Steven Boucher          Niantic  CT            11   49    22 M 40-49      49:24.0   15:56/M
     140    Dawn Bates              Plainfield  CT          6   39     6 F 30-39      51:39.0   16:40/M
     141    Ida Parker              Voluntown  CT          76   39     7 F 30-39      51:40.0   16:40/M
     142    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT          88   51    13 F 50-59      52:22.0   16:54/M
     143    Susan McFee             Waterford             163   50    14 F 50-59      58:59.0   19:02/M
     144    Val Obrien              Groton  CT            158   46    18 F 40-49      59:00.0   19:02/M
     145    Dori Carey              Waterford  CT          18   74     2 F 70-99    1:03:15.0   20:24/M
     146    Jean Faherty                                   32   83     3 F 70-99    1:03:16.0   20:25/M
     147    Leslie Carey            Waterford              19   48    19 F 40-49    1:03:17.0   20:25/M