Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Oct21_GreatP_set1.shtml

Great Pumpkin Classic

Trumbull, CT, October 21, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race WInner John Ciccarelli
Race WInner John Ciccarelli


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Great Pumpkin Classic
October 21, 2007 - 4 Miles
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

John Ciccarelli, Southbury, CT - 20:01
Lisa Stublic, New York, NY - 22:45


LOCATION
Trumbull High School
WEATHER
73 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Ciccarelli         Southbury  CT         245   24 ***** M 19-29        20:01    5:00/M
       2    Ramon Laboy  III        Danbury  CT             5   25 ***** M 19-29        20:05    5:01/M
       3    Matt Lawson             Vernon  CT              3   22 ***** M 19-29        20:20    5:05/M
       4    Oscar Gonzalez Barett   New Haven  CT           1   43 ***** M 40-49        20:23    5:06/M
       5    Geoff Nelson            New Fairfield  CT     274   22     1 M 19-29        20:28    5:07/M
       6    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY           2   28     2 M 19-29        20:47    5:12/M
       7    Bart Wasiolek           Hamden  CT            502   39     1 M 30-39        21:26    5:22/M
       8    Tom Harding             Westport  CT          447   41     1 M 40-49        21:35    5:24/M
       9    Peter Pazik             Wallingford  CT       491   43     2 M 40-49        21:43    5:26/M
      10    Alex Hudimatch          Watertown  CT         532   25     3 M 19-29        21:59    5:30/M
      11    Jan Sopko               Norwalk  CT           359   27     4 M 19-29        21:59    5:30/M
      12    Phil Richey             Danbury  CT           432   50     1 M 50-59        22:01    5:30/M
      13    George Buchanan         Shelton  CT           794   49     3 M 40-49        22:41    5:40/M
      14    Lisa Stublic            New York  NY          354   23 ***** F 19-29        22:45    5:41/M
      15    Bob Mateicka            Danbury  CT           490   27     5 M 19-29        23:07    5:47/M
      16    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT          10   44 ***** F 40-49        23:22    5:51/M
      17    Justin Wolfanger        Naugatuck  CT          81   29     6 M 19-29        23:25    5:51/M
      18    Frank Tiroletto         Orange  CT             92   47     4 M 40-49        23:33    5:53/M
      19    Ian Frankel             Madison  CT            59   50     2 M 50-59        23:45    5:56/M
      20    Egiyemisi Damisah       New Haven  CT         505   24 ***** F 19-29        24:04    6:01/M
      21    Ed Finnigan             Fairfield  CT         327   42     5 M 40-49        24:07    6:02/M
      22    Robert Peattie          Corvallis  OR         470   51     3 M 50-59        24:10    6:03/M
      23    Charles Hornak          Hamden  CT            429   39     2 M 30-39        24:18    6:05/M
      24    Eric Strouse            Shelton  CT           231   17     1 M 14-18        24:19    6:05/M
      25    Stephen Barone          Trumbull  CT          248   23     7 M 19-29        24:25    6:06/M
      26    Wes Byerly              Ridgefield  CT        446   55     4 M 50-59        24:37    6:09/M
      27    Mark Uliasz             Oxford  CT            474   56     5 M 50-59        24:48    6:12/M
      28    William Schloth         Fairfield  CT         507   13     1 M 10-13        25:23    6:21/M
      29    Jordan Spaman           Middletown  CT         90   24     8 M 19-29        25:23    6:21/M
      30    Brendhan Naude          Trumbull  CT          428   16     2 M 14-18        25:37    6:24/M
      31    Todd Francis            Branford  CT           87   27     9 M 19-29        25:45    6:26/M
      32    Steven Burrows          Watertown  CT         410   37     3 M 30-39        25:48    6:27/M
      33    Ryan Kus                Chicago  IL           215   23    10 M 19-29        25:49    6:27/M
      34    Richard Kus             New York  NY          204   25    11 M 19-29        25:49    6:27/M
      35    Greg Stern              Harrison  NY          367   29    12 M 19-29        26:13    6:33/M
      36    Benjamin Johnson        Trumbull  CT           20   32     4 M 30-39        26:14    6:34/M
      37    Ron Carter              Westport  CT          476   43     6 M 40-49        26:21    6:35/M
      38    Katie Olson             Stamford  CT          249   21 ***** F 19-29        26:23    6:36/M
      39    Andy Baker              Lilleshall Shorpshi   288   21    13 M 19-29        26:30    6:38/M
      40    Brittany Mendelson      Southbury  CT         452   13     1 F 10-13        26:34    6:39/M
      41    Esteban Sequera         Milford  CT           360   34     5 M 30-39        26:40    6:40/M
      42    Fred Scalzi             Naugatuck  CT          93   49     7 M 40-49        26:42    6:41/M
      43    Scott Smith             Beacon Falls  CT      126   40     8 M 40-49        26:43    6:41/M
      44    Dawn Malone             Danbury  CT           520   33     1 F 30-39        26:48    6:42/M
      45    Peter Varone            Shelton  CT           460   49     9 M 40-49        26:55    6:44/M
      46    Fran Basbagill          Oxford  CT            184   32     2 F 30-39        26:57    6:44/M
      47    Jeffrey Lafrance        Oxford  CT            443   39     6 M 30-39        27:00    6:45/M
      48    Louis Defrancesco       Trumbull  CT          485   17     3 M 14-18        27:02    6:46/M
      49    Karen Newman            Old Greenwich  CT     489   46     1 F 40-49        27:03    6:46/M
      50    Greg Ritzinger          Newtown  CT           479   50     6 M 50-59        27:03    6:46/M
      51    Keith Oatis             Ansonia  CT           220   28    14 M 19-29        27:03    6:46/M
      52    Stephen Leggett         Shelton  CT           329   50     7 M 50-59        27:03    6:46/M
      53    Dan Germain             Newtown  CT           478   46    10 M 40-49        27:04    6:46/M
      54    Brian Fidler            West Haven  CT         18   36     7 M 30-39        27:06    6:47/M
      55    Joseph Vonehr           Southport  CT         386   55     8 M 50-59        27:07    6:47/M
      56    John Michael Sullivan   Trumbull  CT          147   13     2 M 10-13        27:16    6:49/M
      57    Deirdre O'Farrelly      Westport  CT          501   48     2 F 40-49        27:19    6:50/M
      58    Cristobal Aaron         Bridgeport  CT        542   50     9 M 50-59        27:22    6:51/M
      59    Patrick Fairfield       Trumbull  CT          384   14     4 M 14-18        27:26    6:52/M
      60    David Menoni            Westport  CT          236   32     8 M 30-39        27:30    6:53/M
      61    Alec Battista           Southbury  CT         253   12     3 M 10-13        27:33    6:53/M
      62    Jeffery Dingwell        Bethlehem  CT         500   52    10 M 50-59        27:40    6:55/M
      63    Francisco Reyes         Bridgeport  CT        541   37     9 M 30-39        27:41    6:55/M
      64    Susan Gold              Westport  CT          376   52     1 F 50-59        27:48    6:57/M
      65    Andrew Lopson           Milford  CT           133   41    11 M 40-49        27:55    6:59/M
      66    Michael Costello        Fairfield  CT         382   48    12 M 40-49        28:03    7:01/M
      67    John Testa              Stamford  CT          484   25    15 M 19-29        28:04    7:01/M
      68    Participant  1347                            1347    0     1 M  0- 0        28:05    7:01/M
      69    Robert Eterno           Easton  CT            487   52    11 M 50-59        28:07    7:02/M
      70    Richard Kurtzman        Norwalk  CT            34   55    12 M 50-59        28:08    7:02/M
      71    Brian Petruso           Stamford  CT          533   39    10 M 30-39        28:11    7:03/M
      72    Kathleen McGarry        Hanover  NH           430   43     3 F 40-49        28:12    7:03/M
      73    Kerry Baruth            Rowayton  CT          385   60     1 M 60-69        28:28    7:07/M
      74    David France            Trumbull  CT          431   14     5 M 14-18        28:29    7:07/M
      75    Paul Ouellette          Trumbull  CT          200   40    13 M 40-49        28:35    7:09/M
      76    Chunwang Lam            Trumbull  CT          344   36    11 M 30-39        28:39    7:10/M
      77    Michael Piquette        Trumbull  CT          393   49    14 M 40-49        28:43    7:11/M
      78    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT           58   48     4 F 40-49        28:46    7:12/M
      79    Tom Malone              Danbury  CT           521   36    12 M 30-39        28:46    7:12/M
      80    Patrick Cheever         Monroe  CT            340   12     4 M 10-13        28:50    7:13/M
      81    Donald Smith            Watertown  CT         535   63     2 M 60-69        28:52    7:13/M
      82    Ryan McGarry            Sayville  NY          531   25    16 M 19-29        29:01    7:15/M
      83    Alexis Hoadley          Fairfield  CT         492   13     2 F 10-13        29:03    7:16/M
      84    Christina Demico        Stratford  CT         264   36     3 F 30-39        29:07    7:17/M
      85    Tim Stevenson           Trumbull  CT          252   41    15 M 40-49        29:07    7:17/M
      86    Robert G Davis          Naugatuck  CT          11   56    13 M 50-59        29:08    7:17/M
      87    Nardy Chung             Stamford  CT          299   30    13 M 30-39        29:12    7:18/M
      88    Paul Healy              Milford  CT           483   57    14 M 50-59        29:17    7:19/M
      89    Bob Stewart             Trumbull  CT          139   51    15 M 50-59        29:17    7:19/M
      90    Liam McKeown            Monroe  CT            132   43    16 M 40-49        29:17    7:19/M
      91    Tammy Kiernan           Norwalk  CT           504   34     4 F 30-39        29:18    7:20/M
      92    Melissa Miller          Norwalk  CT            77   39     5 F 30-39        29:18    7:20/M
      93    Auguste Taylor-Young    Fairfield  CT         456   11     5 M 10-13        29:22    7:21/M
      94    Lisa Romanchick         Trumbull  CT          421   43     5 F 40-49        29:23    7:21/M
      95    John Saccone            Trumbull  CT          459   41    17 M 40-49        29:24    7:21/M
      96    David Buckwald          Trumbull  CT          122   43    18 M 40-49        29:24    7:21/M
      97    Jeff Bruner             Trumbull  CT          355   48    19 M 40-49        29:24    7:21/M
      98    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         517   57    16 M 50-59        29:27    7:22/M
      99    Vinnie Grega            Poughkeepsie  NY      426   61     3 M 60-69        29:29    7:22/M
     100    Chris Phillips          Stratford  CT         547   37    14 M 30-39        29:40    7:25/M
     101    Erin Begg               Newtown  CT           793   13     3 F 10-13        29:42    7:26/M
     102    Katherine Katziewicz    Fairfield  CT         106   48     6 F 40-49        29:45    7:26/M
     103    Dave Schneider          Fairfield  CT         255   35    15 M 30-39        29:46    7:27/M
     104    Cory Horowitz           Trumbull  CT          349   15     6 M 14-18        29:48    7:27/M
     105    Shawn Sorbello          Bethel  CT            278   34    16 M 30-39        29:50    7:28/M
     106    John Gortsu             Trumbull  CT          395   14     7 M 14-18        29:54    7:29/M
     107    Jenny Ogrodnick         Hamden  CT            412   29     1 F 19-29        29:56    7:29/M
     108    Tim Murray              Stamford  CT          413   34    17 M 30-39        29:57    7:29/M
     109    Dino Verelli            Beacon Falls  CT      310   33    18 M 30-39        29:57    7:29/M
     110    Francoise Levinson      Cos Cob  CT           522   54     2 F 50-59        29:58    7:30/M
     111    Jason Benner            Stamford  CT          321   36    19 M 30-39        30:00    7:30/M
     112    Joe McGurgan            Somerville  MA        457   33    20 M 30-39        30:01    7:30/M
     113    Erin Devlin             Stratford  CT         482   43     7 F 40-49        30:02    7:31/M
     114    Preston Merritt         Trumbull  CT          523   20    17 M 19-29        30:09    7:32/M
     115    Robert Hein             Mt. Vernon  NY         53   60     4 M 60-69        30:10    7:33/M
     116    Kaitlin Gagnon          Bridgeport  CT        218   22     2 F 19-29        30:10    7:33/M
     117    Bethany Lyon            Bridgeport  CT         80   40     8 F 40-49        30:11    7:33/M
     118    Tom Fatone              Shelton  CT           534   39    21 M 30-39        30:14    7:34/M
     119    Karen Cammarata         Stamford  CT          191   30     6 F 30-39        30:15    7:34/M
     120    Austin Burgess          Stratford  CT         107   10     6 M 10-13        30:20    7:35/M
     121    Shep Sherwood           Monroe  CT            498   48    20 M 40-49        30:23    7:36/M
     122    Gregory Devos           Trumbull  CT          519   15     8 M 14-18        30:24    7:36/M
     123    Robert Von Ancken       Trumbull  CT          365   46    21 M 40-49        30:25    7:36/M
     124    Kapil Bohara            Stamford  CT          304   26    18 M 19-29        30:25    7:36/M
     125    Michael Bajda           Stratford  CT         273   34    22 M 30-39        30:26    7:37/M
     126    Mark Bishop             Seymour  CT           127   52    17 M 50-59        30:29    7:37/M
     127    Derek Burton            Cheshire  CT          293   39    23 M 30-39        30:29    7:37/M
     128    Jen Curtin              Bethpage  NY          337   18     1 F 14-18        30:39    7:40/M
     129    Rebecca Ambrose         Monroe  CT            104   34     7 F 30-39        30:41    7:40/M
     130    Anthony Romeo           Fairfield  CT         217   22    19 M 19-29        30:42    7:41/M
     131    Andrew Bob              Stratford  CT         244   15     9 M 14-18        30:56    7:44/M
     132    Jillian Wagner          Fairfield  CT         318   22     3 F 19-29        30:58    7:45/M
     133    Alexa Pfohl             Trumbull  CT          362   12     4 F 10-13        31:01    7:45/M
     134    Keith Zarrelli          Trumbull  CT          246   29    20 M 19-29        31:01    7:45/M
     135    Sheila Cardell          Trumbull  CT          543   43     9 F 40-49        31:01    7:45/M
     136    Kim Cangemi             Port Washington  NY    47   41    10 F 40-49        31:03    7:46/M
     137    J J Pfohl               Trumbull  CT          363    8     1 M  1- 9        31:05    7:46/M
     138    Hector Rivera           Milford  CT           383   34    24 M 30-39        31:08    7:47/M
     139    John Pfohl              Trumbull  CT          361   42    22 M 40-49        31:10    7:48/M
     140    Sandra Santiago         Stamford  CT          445   36     8 F 30-39        31:12    7:48/M
     141    David Schafer           Trumbull  CT          468   38    25 M 30-39        31:12    7:48/M
     142    Dave Larson             Trumbull  CT          120   45    23 M 40-49        31:18    7:50/M
     143    Gerry Hopkins           Trumbull  CT          160   53    18 M 50-59        31:19    7:50/M
     144    Keefe Manning           Wallingford  CT       211   26    21 M 19-29        31:19    7:50/M
     145    Jack Weber              Newtown  CT           142   47    24 M 40-49        31:22    7:51/M
     146    Beth Gilman             Trumbull  CT          546   37     9 F 30-39        31:24    7:51/M
     147    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT         54   56    19 M 50-59        31:31    7:53/M
     148    Christie Emond          Plantsville  CT       178   28     4 F 19-29        31:35    7:54/M
     149    Robert Deal             Trumbull  CT          409   44    25 M 40-49        31:36    7:54/M
     150    Jenine Motaskey         Seymour  CT           128   39    10 F 30-39        31:38    7:55/M
     151    Michael Smith           Trumbull  CT          326   54    20 M 50-59        31:40    7:55/M
     152    Stephanie Bessery       Norwalk  CT            33   24     5 F 19-29        31:42    7:56/M
     153    Miggs Burroughs         Westport  CT          509   61     5 M 60-69        31:44    7:56/M
     154    Donald Dexter           Norwalk  CT           358   33    26 M 30-39        31:46    7:57/M
     155    Douglas Beardsley       Bethel  CT            336   50    21 M 50-59        31:47    7:57/M
     156    Anthony Sivinski        Westport  CT          239   42    26 M 40-49        31:47    7:57/M
     157    Gary Sorge              Trumbull  CT          527   43    27 M 40-49        31:51    7:58/M
     158    Shawn Tait              Shelton  CT           441   34    27 M 30-39        31:52    7:58/M
     159    Mike Pisani             Stratford  CT         124   64     6 M 60-69        31:54    7:59/M
     160    Bill McMenamey          Trumbull  CT          396   47    28 M 40-49        31:56    7:59/M
     161    Tricia Curry            Monroe  CT            333   42    11 F 40-49        31:58    8:00/M
     162    Paul Ribnicky           Stratford  CT         105   52    22 M 50-59        32:01    8:00/M
     163    Mike McGarry            Hamden  CT            503   41    29 M 40-49        32:05    8:01/M
     164    Daniel Foldy            Woodbridge  CT        131   15    10 M 14-18        32:06    8:02/M
     165    Marc Napolitano         Trumbull  CT          141   39    28 M 30-39        32:07    8:02/M
     166    Mike Francese           Stratford  CT         403   33    29 M 30-39        32:13    8:03/M
     167    Leah Begg               Newtown  CT           791   38    11 F 30-39        32:14    8:04/M
     168    Martine Oelbaum         Trumbull  CT           44   38    12 F 30-39        32:15    8:04/M
     169    Russell Bulkley         Norwalk  CT           347   40    30 M 40-49        32:22    8:06/M
     170    John Troesser           Trumbull  CT          451   26    22 M 19-29        32:22    8:06/M
     171    Michael Rahn            Hamden  CT            186   31    30 M 30-39        32:22    8:06/M
     172    Elza Chesney            Norwalk  CT           295   40    12 F 40-49        32:23    8:06/M
     173    Frank McCann            Mystic  CT             70   31    31 M 30-39        32:24    8:06/M
     174    Diane Plaut             Westport  CT          449   40    13 F 40-49        32:26    8:07/M
     175    Frank Lang              Seymour  CT           515   68     7 M 60-69        32:27    8:07/M
     176    Pat Petrie              Stratford  CT         240   35    32 M 30-39        32:28    8:07/M
     177    Kris Overstrum          Wallingford  CT       109   45    14 F 40-49        32:29    8:07/M
     178    David Stickler          Wallingford  CT        15   32    33 M 30-39        32:37    8:09/M
     179    Dave Van Growski        Monroe  CT            226   27    23 M 19-29        32:41    8:10/M
     180    Edward Cheever          Monroe  CT            341   45    31 M 40-49        32:41    8:10/M
     181    Matthew Silber          Trumbull  CT          286   14    11 M 14-18        32:43    8:11/M
     182    Robert Litzie           Stratford  CT         351   40    32 M 40-49        32:43    8:11/M
     183    Kelly Medvin            Chatham  NJ           466   42    15 F 40-49        32:44    8:11/M
     184    Katie Bajda             Stratford  CT         272   30    13 F 30-39        32:45    8:11/M
     185    Liza Parkhurst          Weston  CT            493   33    14 F 30-39        32:46    8:12/M
     186    Krys Wong               Stamford  CT          346   37    15 F 30-39        32:46    8:12/M
     187    John Coleman            Trumbull  CT          115   51    23 M 50-59        32:46    8:12/M
     188    Maureen Dillon          Stratford  CT          29   47    16 F 40-49        32:47    8:12/M
     189    Gregg Basbagill         Oxford  CT            183   31    34 M 30-39        32:49    8:12/M
     190    Bob Golger              Trumbull  CT           76   46    33 M 40-49        32:51    8:13/M
     191    Robert Woodsworth       Bristol  CT           510   43    34 M 40-49        32:54    8:14/M
     192    Cara Gibbons            Fairfield  CT         257   20     6 F 19-29        32:55    8:14/M
     193    Michael Nemeth          Bridgeport  CT        198   25    24 M 19-29        32:59    8:15/M
     194    Richard Ingram          Trumbull  CT           25   55    24 M 50-59        32:59    8:15/M
     195    Laura Agostini          Westport  CT          172   49    17 F 40-49        33:05    8:16/M
     196    John Howell             Easton  CT            263   72     1 M 70-79        33:11    8:18/M
     197    Lawrence Kahn           Trumbull  CT          250   61     8 M 60-69        33:11    8:18/M
     198    Renee Sivinski          Westport  CT          330   42    18 F 40-49        33:13    8:18/M
     199    Rachel Laffitte         Trumbull  CT           62   12     5 F 10-13        33:14    8:19/M
     200    Kathleen Halligan       Seymour  CT           143   27     7 F 19-29        33:16    8:19/M
     201    Clarence Chesney        Norwalk  CT           296   60     9 M 60-69        33:17    8:19/M
     202    Chris Allen             Trumbull  CT          181   51    25 M 50-59        33:20    8:20/M
     203    Benjamin Strong         Trumbull  CT          149   38    35 M 30-39        33:21    8:20/M
     204    Tom Garrity             Trumbull  CT          390   40    35 M 40-49        33:22    8:21/M
     205    Robert Sorrentino       Westport  CT          174   34    36 M 30-39        33:24    8:21/M
     206    Joseph Allen            Trumbull  CT          225   23    25 M 19-29        33:25    8:21/M
     207    Rebecca Trzaski         Waterbury  CT         180   24     8 F 19-29        33:30    8:23/M
     208    Martha Mahoney          Stamford  ct          488   44    19 F 40-49        33:31    8:23/M
     209    Jim Robbins             Trumbull  CT          417   51    26 M 50-59        33:38    8:25/M
     210    Karl Salvati            North Haven  CT        19   54    27 M 50-59        33:39    8:25/M
     211    Trisha Mihan            Southport  CT         345   33    16 F 30-39        33:40    8:25/M
     212    Charles Rich            Bridgeport  CT         89   43    36 M 40-49        33:41    8:25/M
     213    Cheryl Moran            Trumbull  CT          281   38    17 F 30-39        33:42    8:26/M
     214    Tina Mutz               Trumbull  CT          357   39    18 F 30-39        33:42    8:26/M
     215    Kathleen Hoeing         Hamden  CT            171   25     9 F 19-29        33:44    8:26/M
     216    Katie McGarity          Trumbull  CT          475   16     2 F 14-18        33:47    8:27/M
     217    Tim Allard              Monroe  CT            235   40    37 M 40-49        33:48    8:27/M
     218    Susan Christoffersen    Fairfield  CT          60   49    20 F 40-49        33:49    8:27/M
     219    Matt Shea               Trumbull  CT          392   15    12 M 14-18        33:49    8:27/M
     220    Sokraty Ung             Trumbull  CT          283   27    26 M 19-29        33:49    8:27/M
     221    Ania Glodek             Stratford  CT          14   26    10 F 19-29        33:51    8:28/M
     222    Brandi Oatis            Ansonia  CT           221   28    11 F 19-29        33:52    8:28/M
     223    Mary Wagher             Bethel  CT            545   36    19 F 30-39        33:54    8:29/M
     224    Bob Dittemer            Ringwood  NJ          497   68    10 M 60-69        33:57    8:29/M
     225    Leo Disorbo             Derby  CT             461   45    38 M 40-49        33:59    8:30/M
     226    Michael Gertner         Monroe  CT             51   38    37 M 30-39        34:00    8:30/M
     227    Lynne Caldwell          Trumbull  CT          404   38    20 F 30-39        34:03    8:31/M
     228    Tracy Lareau            Trumbull  CT          411   15    13 M 14-18        34:04    8:31/M
     229    Alex Wong                                      96   22    27 M 19-29        34:05    8:31/M
     230    Katrine Waterman        Stamford  CT          197   29    12 F 19-29        34:07    8:32/M
     231    Linda Goodman           Derby  CT             219   29    13 F 19-29        34:16    8:34/M
     232    Chanhdy Ly              Hartford  CT          308   28    28 M 19-29        34:20    8:35/M
     233    Erik Smith              Shelton  CT           407   22    29 M 19-29        34:21    8:35/M
     234    Suzanne Lewis           Huntington  CT        279   46    21 F 40-49        34:25    8:36/M
     235    Christina Devos         Sandy Hook  CT         72   37    21 F 30-39        34:26    8:37/M
     236    Rick Douglass           Trumbull  CT          319   44    39 M 40-49        34:27    8:37/M
     237    Chennelle Miller        Milford  CT           205   29    14 F 19-29        34:28    8:37/M
     238    Shelley Russo           Cheshire  CT          153   26    15 F 19-29        34:29    8:37/M
     239    Sean Fogarty            Stamford  CT          471   66    11 M 60-69        34:30    8:38/M
     240    William Horton          Trumbull  CT           46   40    40 M 40-49        34:31    8:38/M
     241    Shane Romanchick        Trumbull  CT          422   11     7 M 10-13        34:31    8:38/M
     242    Laurie Cocotas          Fairfield  CT         164   27    16 F 19-29        34:31    8:38/M
     243    Leah Fischel            Stamford  CT          275   28    17 F 19-29        34:33    8:38/M
     244    Elise Gabriele          Westport  CT          444   36    22 F 30-39        34:34    8:39/M
     245    Pik-Jenn Lew            New York  NY          307   29    18 F 19-29        34:37    8:39/M
     246    George Huffman          Shelton  CT            39   50    28 M 50-59        34:38    8:40/M
     247    Carly Dunford           Shelton  CT           268   27    19 F 19-29        34:39    8:40/M
     248    Annie Paltauf           Brookfield  CT        138   23    20 F 19-29        34:41    8:40/M
     249    Tom Breiten             Trumbull  CT          414   45    41 M 40-49        34:41    8:40/M
     250    Michelle Lynch          Newington  CT         256   44    22 F 40-49        34:42    8:41/M
     251    John McNamara           Fairfield  CT         440   47    42 M 40-49        34:43    8:41/M
     252    Maureen Gutowski        Trumbull  CT          284   46    23 F 40-49        34:44    8:41/M
     253    Ken Sterba                                    101   41    43 M 40-49        34:46    8:42/M
     254    Margaret Walsh          Trumbull  CT          108   40    24 F 40-49        34:54    8:44/M
     255    Pete Warner             Poughquag  NY         350   49    44 M 40-49        34:55    8:44/M
     256    Betsy Hopwood           Trumbull  CT          207   36    23 F 30-39        34:57    8:44/M
     257    Rebecca Juliano         Cheshire  CT          374   28    21 F 19-29        35:09    8:47/M
     258    Robyn Falkowski         Cheshire  CT          166   30    24 F 30-39        35:09    8:47/M
     259    Thomas Mahoney          Danbury  CT           168   27    30 M 19-29        35:11    8:48/M
     260    Sabrina Bjornson        New Britain  CO       196   22    22 F 19-29        35:12    8:48/M
     261    Jill Petri              Stratford  CT         241   35    25 F 30-39        35:12    8:48/M
     262    J Scott Lindwall        Fairfield  CT         185   40    45 M 40-49        35:18    8:50/M
     263    Kay Moser               Stratford  CT         242   38    26 F 30-39        35:18    8:50/M
     264    Bryan Smith             West Haven  CT        467   42    46 M 40-49        35:19    8:50/M
     265    Richard Pildis          Cheshire  CT           57   56    29 M 50-59        35:21    8:50/M
     266    Kevin Murray            Cheshire  CT          453   53    30 M 50-59        35:22    8:51/M
     267    Erik Hirs               Stratford  CT         159   24    31 M 19-29        35:24    8:51/M
     268    Richard Sileo           Norwalk  CT           137   35    38 M 30-39        35:26    8:52/M
     269    Avery Knowlton                                100   30    39 M 30-39        35:27    8:52/M
     270    Jorge Belardo           Trumbull  CT           43   44    47 M 40-49        35:29    8:52/M
     271    Julie Revesz            Norwalk  CT           557   29    23 F 19-29        35:31    8:53/M
     272    Kevin Cammarata         Weston  CT            303   34    40 M 30-39        35:32    8:53/M
     273    Sarah Culver            Woodbridge  CT         84   25    24 F 19-29        35:32    8:53/M
     274    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT         56   67    12 M 60-69        35:34    8:54/M
     275    Deirdre Brown           Trumbull  CT          116   45    25 F 40-49        35:35    8:54/M
     276    David Gutelius          Monroe  CT            145   10     8 M 10-13        35:41    8:55/M
     277    Remo Pagliarella        Stratford  CT          61   76     2 M 70-79        35:42    8:56/M
     278    Blair Livingston        Shelton  CT           169   25    25 F 19-29        35:43    8:56/M
     279    Matthew Kraynak         Shelton  CT           227   40    48 M 40-49        35:44    8:56/M
     280    Martin McCann           Trumbull  CT          267   49    49 M 40-49        35:46    8:57/M
     281    Chris Lee               Fairfield  CT          23   46    50 M 40-49        35:47    8:57/M
     282    Courtney Merritt        Trumbull  CT          518   22    26 F 19-29        35:48    8:57/M
     283    Pat Gutelius            Monroe  CT            144   43    51 M 40-49        35:49    8:57/M
     284    Shannon Dresch          New York  NY          154   27    27 F 19-29        35:51    8:58/M
     285    Ruth Hernadez           Norwalk  CT           454   44    26 F 40-49        35:56    8:59/M
     286    Ken Ziman               Orange  CT            262   61    13 M 60-69        36:03    9:01/M
     287    Michele Shyer           Easton  CT            151   38    27 F 30-39        36:05    9:01/M
     288    Tino Diotalevi          Seymour  CT           377   43    52 M 40-49        36:07    9:02/M
     289    James Shea              Trumbull  CT          416   14    14 M 14-18        36:09    9:02/M
     290    Monica Roche            Fairfield  CT         439   68     1 F 60-69        36:12    9:03/M
     291    Nicole Daly             Shelton  CT           237   37    28 F 30-39        36:12    9:03/M
     292    Kerry Fitzgerald        Trumbull  CT          311   25    28 F 19-29        36:13    9:03/M
     293    Mark Gagnon             Trumbull  CT           55   48    53 M 40-49        36:13    9:03/M
     294    Raymond Ng              New Haven  CT          86   28    32 M 19-29        36:15    9:04/M
     295    Joel Adams              Trumbull  CT          371   51    31 M 50-59        36:19    9:05/M
     296    Carol Duggan            Stratford  CT         179   57     3 F 50-59        36:21    9:05/M
     297    Michelle Cummings       Trumbull  CT          368   30    29 F 30-39        36:21    9:05/M
     298    Kate Sullivan           Trumbull  CT          146   12     6 F 10-13        36:25    9:06/M
     299    Helma Clavin            Lake Ron Kon Koma      75   64     2 F 60-69        36:26    9:07/M
     300    Christopher Shea        Trumbull  CT          314   14    15 M 14-18        36:27    9:07/M
     301    Merci Caldareni         Middlebury  CT         36   40    27 F 40-49        36:32    9:08/M
     302    Charles Christy         Shelton  CT           406   23    33 M 19-29        36:33    9:08/M
     303    John Ioli               Trumbull  CT          389   42    54 M 40-49        36:34    9:09/M
     304    Hayley Koval            New London  CT        216   21    29 F 19-29        36:35    9:09/M
     305    Meg Dillon              New London  CT        209   20    30 F 19-29        36:36    9:09/M
     306    David Pierson           Trumbull  CT          378   48    55 M 40-49        36:36    9:09/M
     307    Tina Radocchia          Monroe  CT            123   42    28 F 40-49        36:49    9:12/M
     308    Mike Kery               Stratford  CT         436   30    41 M 30-39        36:49    9:12/M
     309    Ted Gross               Huntington  CT         31   62    14 M 60-69        36:59    9:15/M
     310    Amanda Cioppola         Trumbull  CT          418   28    31 F 19-29        37:00    9:15/M
     311    Cindy Marconi           Trumbull  CT          111   46    29 F 40-49        37:07    9:17/M
     312    Barbara Erkan           Monroe  CT            370   43    30 F 40-49        37:09    9:17/M
     313    Annie Moran             Trumbull  CT          496   39    30 F 30-39        37:10    9:18/M
     314    Janice Barabas          Southbury  CT         366   61     3 F 60-69        37:11    9:18/M
     315    Chikako Harada          Westport  CT          155   31    31 F 30-39        37:12    9:18/M
     316    Margaret Sullivan       Trumbull  CT          148   43    31 F 40-49        37:13    9:18/M
     317    Tara Liskov             Trumbull  CT          375   43    32 F 40-49        37:14    9:19/M
     318    Susan Nakas             Weston  CT            261   53     4 F 50-59        37:15    9:19/M
     319    Tracy Schietinger       Trumbull  CT          251   35    32 F 30-39        37:18    9:20/M
     320    Laura Petrie            Stratford  CT         387   37    33 F 30-39        37:18    9:20/M
     321    Sherry Boyd             Trumbull  CT          175   44    33 F 40-49        37:22    9:21/M
     322    Alessa Podolak          Shelton  CT           332   27    32 F 19-29        37:26    9:22/M
     323    Madani Sallen           Waterbury  CT         292   58    32 M 50-59        37:28    9:22/M
     324    Jay Liptak              Fairfield  CT          64   25    34 M 19-29        37:29    9:22/M
     325    Marty Isaac             Trumbull  CT          325   44    56 M 40-49        37:31    9:23/M
     326    Ted Chase               Trumbull  CT          481   42    57 M 40-49        37:32    9:23/M
     327    Wendy Cassel            Bethel  CT            135   30    34 F 30-39        37:32    9:23/M
     328    Shannon Halpin          Trumbull  CT          552   32    35 F 30-39        37:33    9:23/M
     329    Magdalen Mauriello      Rutherford  NJ        462   40    34 F 40-49        37:41    9:25/M
     330    Sue McNeil              Shelton  CT           312   43    35 F 40-49        37:44    9:26/M
     331    Liz O'Brien             Trumbull  CT          397   41    36 F 40-49        37:45    9:26/M
     332    Anthony Silber          Trumbull  CT          287   49    58 M 40-49        37:48    9:27/M
     333    Karl Eilers             Danbury  CT           113   54    33 M 50-59        37:49    9:27/M
     334    Liana Petruso           Stamford  CT          309   36    36 F 30-39        37:51    9:28/M
     335    Frank Ball              Fairfield  CT         342   53    34 M 50-59        37:53    9:28/M
     336    Jeff Holdgrafer         Westport  CT          173   50    35 M 50-59        37:56    9:29/M
     337    Curt Robinson           Trumbull  CT          398   39    42 M 30-39        37:59    9:30/M
     338    Nicholas Busse          Ashford  CT           270   27    35 M 19-29        38:00    9:30/M
     339    Gregory Imler           Hamden  CT            282   34    43 M 30-39        38:00    9:30/M
     340    Meredith Williams                            1356   42    37 F 40-49        38:03    9:31/M
     341    Nicholas Grew           Trumbull  CT          223   10     9 M 10-13        38:04    9:31/M
     342    Nick Grew               Trumbull  CT          222   42    59 M 40-49        38:06    9:32/M
     343    Maria Sileo             Norwalk  CT           136   31    37 F 30-39        38:08    9:32/M
     344    Linda Rotante           Newtown  CT           464   38    38 F 30-39        38:13    9:33/M
     345    Jerry Rotante           Newtown  CT           463   41    60 M 40-49        38:14    9:34/M
     346    Jennifer Strausser      Trumbull  CT          259   42    38 F 40-49        38:17    9:34/M
     347    David Wallace           Trumbull  CT           17   37    44 M 30-39        38:24    9:36/M
     348    Lindsey Eirich          Hamden  CT             83   30    39 F 30-39        38:24    9:36/M
     349    Thomas Curtin           Bethpage  NY          338   51    36 M 50-59        38:29    9:37/M
     350    William Bennet          Bridgeport  CT        394   47    61 M 40-49        38:33    9:38/M
     351    Kim Remetta             Milford  CT           427   52    37 M 50-59        38:38    9:40/M
     352    Alison Farrell          Hamden  CT            187   28    33 F 19-29        38:41    9:40/M
     353    Jordan Dargon           Shelton  CT           199   22    34 F 19-29        38:44    9:41/M
     354    Michael Daly            Fairfield  CT         516   46    62 M 40-49        38:45    9:41/M
     355    Eric Strausser          Trumbull  CT          258   40    63 M 40-49        38:50    9:43/M
     356    James Shyer             Easton  CT            150   39    45 M 30-39        39:06    9:47/M
     357    Carol Troiani           Burlington  CT         68   50     5 F 50-59        39:09    9:47/M
     358    Tom Clifford            Ansonia  CT            42   57    38 M 50-59        39:10    9:48/M
     359    Kevin O'Donnell         Trumbull  CT          247   59    39 M 50-59        39:15    9:49/M
     360    Scott Ball              Fairfield  CT         401   12    10 M 10-13        39:16    9:49/M
     361    Sarah Stolfi            Glastonbury  CT       437   28    35 F 19-29        39:17    9:49/M
     362    Jennifer Gembala        Manchester  CT        271   27    36 F 19-29        39:20    9:50/M
     363    Bob Loh                 Trumbull  CT           52   62    15 M 60-69        39:27    9:52/M
     364    Jeanette Wallace        Trumbull  CT           16   38    40 F 30-39        39:31    9:53/M
     365    Kim Shaunesey           Trumbull  CT           40   41    39 F 40-49        39:31    9:53/M
     366    Tom Green               Danbury  CT            21   65    16 M 60-69        39:33    9:53/M
     367    Jim Stevens             Trumbull  CT           27   75     3 M 70-79        39:35    9:54/M
     368    Christopher Joyce       Bethel  CT            324    8     2 M  1- 9        39:39    9:55/M
     369    Karen Strauss           Norwalk  CT           294   43    40 F 40-49        39:40    9:55/M
     370    Heather Beardsley       Bethel  CT            335   12     7 F 10-13        39:46    9:57/M
     371    Bonnie Deal             Trumbull  CT          408   13     8 F 10-13        39:46    9:57/M
     372    Preston Ouellette       Trumbull  CT          201   10    11 M 10-13        39:50    9:58/M
     373    Michael Black           Bridgeport  CT         73   31    46 M 30-39        39:50    9:58/M
     374    Renee Neiger            Trumbull  CT          162   30    41 F 30-39        39:54    9:59/M
     375    Ginny Doyle                                   381   59     6 F 50-59        39:55    9:59/M
     376    John Daponte            Stratford  CT         380   59    40 M 50-59        39:55    9:59/M
     377    Jaclyn Phipps           Shelton  CT           210   29    37 F 19-29        39:57    9:59/M
     378    Kyle Foster             Trumbull  CT          480   10    12 M 10-13        39:57    9:59/M
     379    Sue Lynne Van Deventer  Norwalk  CT           157   41    41 F 40-49        39:58   10:00/M
     380    Kristen Kus             Trumbull  CT          214   20    38 F 19-29        40:01   10:00/M
     381    Elaine Davis            Oxford  CT             26   29    39 F 19-29        40:02   10:01/M
     382    Mark Schiff             Trumbull  CT          152   62    17 M 60-69        40:08   10:02/M
     383    Pat Scully              Seymour  CT           433   61     4 F 60-69        40:15   10:04/M
     384    Wendy Thompson          Trumbull  CT          352   42    42 F 40-49        40:17   10:04/M
     385    Brenna Mc Menamey       Trumbull  CT          125   13     9 F 10-13        40:18   10:05/M
     386    Erika Allard            Monroe  CT            234   36    42 F 30-39        40:23   10:06/M
     387    Fred Gabriele           New Canaan  CT        473   62    18 M 60-69        40:25   10:06/M
     388    Eileen Mattei           Trumbull  CT          114   48    43 F 40-49        40:29   10:07/M
     389    Barbara Gaughan         Norwalk  CT           188   51     7 F 50-59        40:33   10:08/M
     390    Jeff Jenkins            Trumbull  CT          495   56    41 M 50-59        40:34   10:09/M
     391    Kathy O'Brien           Trumbull  CT          339   38    43 F 30-39        40:35   10:09/M
     392    Kristine Sisbarro       Ansonia  CT           458   36    44 F 30-39        40:36   10:09/M
     393    Zach Thompson           Trumbull  CT          353   11    13 M 10-13        40:42   10:11/M
     394    Bert Jablon             Syosset  NY            13   80     1 M 80-99        40:45   10:11/M
     395    Bill Leas               Trumbull  CT           49   54    42 M 50-59        40:55   10:14/M
     396    Holly Krayeske          Watertown  CT          66   29    40 F 19-29        40:56   10:14/M
     397    Betty Holroyd           Wallingford  CT       110   81     1 F 80-99        41:01   10:15/M
     398    Mike Polansky           Plainview  NY         420   66    19 M 60-69        41:05   10:16/M
     399    Joseph Kirk             Trumbull  CT          254   41    64 M 40-49        41:08   10:17/M
     400    Judith Galletti         Trumbull  CT          177   46    44 F 40-49        41:16   10:19/M
     401    Mary Collins            Westport  CT          548   43    45 F 40-49        41:16   10:19/M
     402    Greta Wilson            Old Greenwich  CT     450   36    45 F 30-39        41:20   10:20/M
     403    Maureen Kery            Stratford  CT         435   30    46 F 30-39        41:23   10:21/M
     404    Matt Cummings           Trumbull  CT          369   39    47 M 30-39        41:24   10:21/M
     405    Audrey Chieffo          Huntington Station    373   55     8 F 50-59        41:29   10:22/M
     406    Eileen O' Sullivan      Milford  CT           528   38    47 F 30-39        41:33   10:23/M
     407    Molly Begg              Newtown  CT           792    9     1 F  1- 9        41:34   10:24/M
     408    Mike Faivre             Trumbull  CT          514   39    48 M 30-39        41:35   10:24/M
     409    Elaine Fuello           Kew Gardens  NY       203   53     9 F 50-59        41:36   10:24/M
     410    Louis Mellardo          Stratford  CT          35   56    43 M 50-59        41:37   10:24/M
     411    Kristin Faivre          Trumbull  CT          513   38    48 F 30-39        41:39   10:25/M
     412    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          121   70     4 M 70-79        41:43   10:26/M
     413    Lisa Frederick          Norwalk  CT           530   41    46 F 40-49        41:46   10:27/M
     414    Tony Petrie             Stratford  CT         388   40    65 M 40-49        41:47   10:27/M
     415    Kevin Crossley          Trumbull  CT          512   12    14 M 10-13        41:50   10:28/M
     416    Tracy Crossley          Trumbull  CT          511   44    66 M 40-49        41:50   10:28/M
     417    Mary Wolpiuk            Trumbull  CT          465   44    47 F 40-49        41:53   10:28/M
     418    Marianne Ellis          York  PA              134   36    49 F 30-39        41:55   10:29/M
     419    Cathy Lobdell           Trumbull  CT          182   43    48 F 40-49        41:56   10:29/M
     420    John Doris              Trumbull  CT          537   41    67 M 40-49        41:57   10:29/M
     421    John Woods              Shelton  CT           424   54    44 M 50-59        42:08   10:32/M
     422    Dawn Moser              Shelton  CT           425   51    10 F 50-59        42:08   10:32/M
     423    Jeff Standrowicz        Guilford  CT          316   38    49 M 30-39        42:16   10:34/M
     424    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          544   48    49 F 40-49        42:22   10:36/M
     425    Paul Misencik           Stratford  CT          95   48    68 M 40-49        42:26   10:37/M
     426    Zack Month              Scarsdale  NY         551   11    15 M 10-13        42:28   10:37/M
     427    Colleen Morello         Trumbull  CT          233   35    50 F 30-39        42:29   10:37/M
     428    Becca Jacob             Trumbull  CT          477   14     3 F 14-18        42:30   10:38/M
     429    John Pallock            Monroe  CT            190   64    20 M 60-69        42:30   10:38/M
     430    Noel Gabrielle          Orange  CT             94   58    45 M 50-59        42:32   10:38/M
     431    Stephan Month           Scarsdale  NY         550   48    69 M 40-49        42:35   10:39/M
     432    Melinda Farrell         Mystic  CT             69   26    41 F 19-29        42:36   10:39/M
     433    Janette Kalba           Bridgeport  CT         74   33    51 F 30-39        42:38   10:40/M
     434    Frank McCann            Purdys  NY             32   61    21 M 60-69        42:40   10:40/M
     435    Megan Pfeiffer          Milford  CT           400   23    42 F 19-29        42:43   10:41/M
     436    Renee Lazor             Monroe  CT             12   39    52 F 30-39        42:46   10:42/M
     437    Becky Williams          Wilton  CT            193   14     4 F 14-18        42:46   10:42/M
     438    Emily Williams          Wilton  CT            192   22    43 F 19-29        42:48   10:42/M
     439    Nancy Romero            Shelton  CT            78   47    50 F 40-49        42:52   10:43/M
     440    Vito Errico             Trumbull  CT          536   41    70 M 40-49        42:59   10:45/M
     441    Fran Kuczmarski         Trumbull  CT           67   43    51 F 40-49        43:05   10:46/M
     442    Kerry McKeegan-Curry    Trumbull  CT          348   40    52 F 40-49        43:15   10:49/M
     443    Amy Owens               Fairfield  CT         472   31    53 F 30-39        43:17   10:49/M
     444    Karen Fox               Trumbull  CT          343   44    53 F 40-49        43:18   10:50/M
     445    Loretta Lesko           Shelton  CT           129   43    54 F 40-49        43:20   10:50/M
     446    Frank Martin            W Bay Shore  NY       140   72     5 M 70-79        43:22   10:51/M
     447    Kelly Migliaccio        Trumbull  CT          266   41    55 F 40-49        43:22   10:51/M
     448    John Godfrey            Wilton  CT            224   47    71 M 40-49        43:23   10:51/M
     449    Taryn Brogan            Manchester  CT        419   14     5 F 14-18        43:24   10:51/M
     450    Sanda Bo                Norwalk  CT           306   27    44 F 19-29        43:35   10:54/M
     451    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT          455   53    11 F 50-59        43:37   10:54/M
     452    Marcy Koury             Trumbull  CT          539   45    56 F 40-49        43:44   10:56/M
     453    Karen Smith             Danbury  CT           540   44    57 F 40-49        43:44   10:56/M
     454    Bill Callahan           Stratford  CT         486   52    46 M 50-59        43:45   10:56/M
     455    Heather Dahlin          Trumbull  CT          549   14     6 F 14-18        44:07   11:02/M
     456    Kaz Rybak               Wallingford  CT       529   53    47 M 50-59        44:08   11:02/M
     457    Kristen Sileo           Trumbull  CT          506   13    10 F 10-13        44:09   11:02/M
     458    Victoria Von Ancken     Trumbull  CT          364   13    11 F 10-13        44:09   11:02/M
     459    Arron Helm              Norwalk  CT           228   36    50 M 30-39        44:15   11:04/M
     460    Nicole Isaac            Trumbull  CT          323   13    12 F 10-13        44:15   11:04/M
     461    Caroline Grew           Trumbull  CT          438   13    13 F 10-13        44:16   11:04/M
     462    Participant  1346                            1346    0     2 M  0- 0        44:17   11:04/M
     463    Thomas Andronowitz      Plantsville  CT       167   35    51 M 30-39        44:17   11:04/M
     464    Misty Sinsigalli        West Hartford  CT     285   24    45 F 19-29        44:18   11:05/M
     465    Barbara Rua             Trumbull  CT          265   23    46 F 19-29        44:18   11:05/M
     466    Robert Doris            Trumbull  CT          372   39    52 M 30-39        44:19   11:05/M
     467    Shannon Vicente         Trumbull  CT          280   30    54 F 30-39        44:32   11:08/M
     468    Gina Franco             Trumbull  CT          538   36    55 F 30-39        44:32   11:08/M
     469    Lisa Nosevich           Trumbull  CT          161   27    47 F 19-29        44:45   11:11/M
     470    Carol Mairano           Trumbull  CT          276   41    58 F 40-49        44:48   11:12/M
     471    Barbara Green           Danbury  CT            22   63     5 F 60-69        45:04   11:16/M
     472    Lee Sterling                                   97   32    56 F 30-39        45:07   11:17/M
     473    Alice McCloghry                                99   59    12 F 50-59        45:07   11:17/M
     474    Bevin Noone             Wakefield  RI         206   30    57 F 30-39        45:15   11:19/M
     475    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            442   39    58 F 30-39        45:27   11:22/M
     476    Robert Sisko            New York  NV          212   32    53 M 30-39        45:32   11:23/M
     477    John Newman             Trumbull  CT          415   44    72 M 40-49        45:46   11:27/M
     478    Richard Amaio           Shelton  CT            79   50    48 M 50-59        45:59   11:30/M
     479    Katie Sninsky           Shelton  CT           399   36    59 F 30-39        46:33   11:38/M
     480    Lauren Mahoney          Danbury  CT            88   27    48 F 19-29        46:33   11:38/M
     481    Jacqueline Rose         Trumbull  CT          524   11    14 F 10-13        47:06   11:47/M
     482    Heatherly Hane          Fairfield  CT         238   34    60 F 30-39        47:20   11:50/M
     483    Edward Regner           Torrington  CT         38   79     6 M 70-79        47:32   11:53/M
     484    Lindsay O'Donnell       Milford  CT            82   25    49 F 19-29        47:42   11:56/M
     485    George Andrews          Seymour  CT           130   58    49 M 50-59        48:06   12:02/M
     486    Ed Perkowski            Stratford  CT         117   53    50 M 50-59        48:19   12:05/M
     487    Ana Maria Maranan       Trumbull  CT          553   26    50 F 19-29        48:30   12:08/M
     488    Sheila Hazen            Trumbull  CT          260   39    61 F 30-39        48:57   12:14/M
     489    Deepti Shrestha         Stamford  CT          302   27    51 F 19-29        49:23   12:21/M
     490    Robert Aiello           Stamford  CT          301   29    36 M 19-29        49:23   12:21/M
     491    Phyliss Bolughton       Danbury  CT           334   45    59 F 40-49        49:27   12:22/M
     492    Tracy Cammarata         Tampa  FL             494   25    52 F 19-29        49:40   12:25/M
     493    Herman Bershtein        Hamden  CT             63   82     2 M 80-99        49:56   12:29/M
     494    Brooke Curry            Trumbull  CT          526   10    15 F 10-13        49:56   12:29/M
     495    Wendy Deal              Trumbull  CT          525   11    16 F 10-13        49:57   12:29/M
     496    Sharon Murray           Trumbull  CT          331   44    60 F 40-49        50:02   12:31/M
     497    Christine Dibiagio      Trumbull  CT          499   31    62 F 30-39        50:05   12:31/M
     498    Donna Schafer           Trumbull  CT          469   35    63 F 30-39        50:08   12:32/M
     499    Robyn Sondak            Avon  CT               45   41    61 F 40-49        50:45   12:41/M
     500    Kenneth Goddard         Morristown  NJ        176   58    51 M 50-59        50:55   12:44/M
     501    Daniel Isaac            Trumbull  CT          322   10    16 M 10-13        51:06   12:47/M
     502    George Whitney          Orange  CT             37   88     3 M 80-99        55:00   13:45/M
   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 0 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Stublic New York NY

23

14

22:45

5:41/M

2

Zofia Wieciorkowska Stratford CT

44

16

23:22

5:51/M

3

Egiyemisi Damisah New Haven CT

24

20

24:04

6:01/M

4

Katie Olson Stamford CT

21

38

26:23

6:36/M

 
Top

Female 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Begg Newtown CT

9

407

41:34

10:24/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Mendelson Southbury CT

13

40

26:34

6:39/M

2

Alexis Hoadley Fairfield CT

13

83

29:03

7:16/M

3

Erin Begg Newtown CT

13

101

29:42

7:26/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jen Curtin Bethpage NY

18

128

30:39

7:40/M

2

Katie McGarity Trumbull CT

16

216

33:47

8:27/M

3

Becca Jacob Trumbull CT

14

428

42:30

10:38/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenny Ogrodnick Hamden CT

29

107

29:56

7:29/M

2

Kaitlin Gagnon Bridgeport CT

22

116

30:10

7:33/M

3

Jillian Wagner Fairfield CT

22

132

30:58

7:45/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Malone Danbury CT

33

44

26:48

6:42/M

2

Fran Basbagill Oxford CT

32

46

26:57

6:44/M

3

Christina Demico Stratford CT

36

84

29:07

7:17/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

46

49

27:03

6:46/M

2

Deirdre O'Farrelly Westport CT

48

57

27:19

6:50/M

3

Kathleen McGarry Hanover NH

43

72

28:12

7:03/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Gold Westport CT

52

64

27:48

6:57/M

2

Francoise Levinson Cos Cob CT

54

110

29:58

7:30/M

3

Carol Duggan Stratford CT

57

296

36:21

9:05/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

290

36:12

9:03/M

2

Helma Clavin Lake Ron Kon Koma NY

64

299

36:26

9:07/M

3

Janice Barabas Southbury CT

61

314

37:11

9:18/M

 
Top

Female 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

81

397

41:01

10:15/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Ciccarelli Southbury CT

24

1

20:01

5:00/M

2

Ramon Laboy  III Danbury CT

25

2

20:05

5:01/M

3

Matt Lawson Vernon CT

22

3

20:20

5:05/M

4

Oscar Gonzalez Barett New Haven CT

43

4

20:23

5:06/M

 
Top

Male 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

J J Pfohl Trumbull CT

8

137

31:05

7:46/M

2

Christopher Joyce Bethel CT

8

368

39:39

9:55/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Schloth Fairfield CT

13

28

25:23

6:21/M

2

John Michael Sullivan Trumbull CT

13

56

27:16

6:49/M

3

Alec Battista Southbury CT

12

61

27:33

6:53/M

 
Top

Male 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Strouse Shelton CT

17

24

24:19

6:05/M

2

Brendhan Naude Trumbull CT

16

30

25:37

6:24/M

3

Louis Defrancesco Trumbull CT

17

48

27:02

6:46/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Nelson New Fairfield CT

22

5

20:28

5:07/M

2

Bryan Kovalsky Peekskill NY

28

6

20:47

5:12/M

3

Alex Hudimatch Watertown CT

25

10

21:59

5:30/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

39

7

21:26

5:22/M

2

Charles Hornak Hamden CT

39

23

24:18

6:05/M

3

Steven Burrows Watertown CT

37

32

25:48

6:27/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

41

8

21:35

5:24/M

2

Peter Pazik Wallingford CT

43

9

21:43

5:26/M

3

George Buchanan Shelton CT

49

13

22:41

5:40/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Phil Richey Danbury CT

50

12

22:01

5:30/M

2

Ian Frankel Madison CT

50

19

23:45

5:56/M

3

Robert Peattie Corvallis OR

51

22

24:10

6:03/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kerry Baruth Rowayton CT

60

73

28:28

7:07/M

2

Donald Smith Watertown CT

63

81

28:52

7:13/M

3

Vinnie Grega Poughkeepsie NY

61

99

29:29

7:22/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

72

196

33:11

8:18/M

2

Remo Pagliarella Stratford CT

76

277

35:42

8:56/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

75

367

39:35

9:54/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bert Jablon Syosset NY

80

394

40:45

10:11/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

82

493

49:56

12:29/M

3

George Whitney Orange CT

88

502

55:00

13:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com