Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Nov3_Airlin_set1.shtml

Airline Trail Ghost Run Relay

East Hampton, CT, November 3, 2007

Complete Overall, Divisional and Team Relay Results

Race Winner Roy Krause
Race Winner Roy Krause


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Airline Trail
Ghost Run Relay
November 3, 2007 - 13.8 Miles
East Hampton, CT

OVERALL WINNERS

Roy Krause, Glastonbury, CT - 1:23:11
Cheryl Edwards, Avon, CT - 1:31:07


LOCATION
Hebron to
East Hampton
WEATHER
43 Degrees
Very Windy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Roy Krause              Glastonbury  CT       823   36 ***** M 30-39      1:23:11    6:02/M
       2    David Pantin            New Haven  CT         805   46     1 M 40-49      1:26:42    6:17/M
       3    Frank White             East Hampton  CT      818   42     2 M 40-49      1:29:44    6:30/M
       4    No Show Joe             Moodus  CT            799   33     1 M 30-39      1:30:24    6:33/M
       5    Cheryl Edwards          Avon  CT              792   38 ***** F 30-39      1:31:07    6:36/M
       6    David Protheroe         Glastonbury  CT       659   44     3 M 40-49      1:31:38    6:38/M
       7    Mike Darigan            Lisbon  CT            797   56     1 M 50-59      1:31:53    6:39/M
       8    James Wardwell          East Haddam  CT       670   45     4 M 40-49      1:34:12    6:50/M
       9    Tom Newman              Hebron  CT            681   49     5 M 40-49      1:34:16    6:50/M
      10    Mark Albin              Hebron  CT            687   51     2 M 50-59      1:35:31    6:55/M
      11    William Varhue          Middletown  CT        658   43     6 M 40-49      1:35:32    6:55/M
      12    Bruce Heim              Bristol  CT           704   56     3 M 50-59      1:36:07    6:58/M
      13    Duane Beffa-Negrini     Stafford  CT          698   55     4 M 50-59      1:36:21    6:59/M
      14    Greg Howard             Amston  CT            649   42     7 M 40-49      1:36:40    7:00/M
      15    Tom Giorgetti           Bristol  CT           700   55     5 M 50-59      1:36:41    7:00/M
      16    John Richers            New Milford  CT       775   52     6 M 50-59      1:36:47    7:01/M
      17    Norma Grom              New Fairfield  CT     764   45     1 F 40-49      1:36:47    7:01/M
      18    Thomas Galotto          Stafford Springs  C   691   52     7 M 50-59      1:37:13    7:03/M
      19    Bryan Laperle           Gales Ferry  CT       816   33     2 M 30-39      1:38:03    7:06/M
      20    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         623   35     1 F 30-39      1:38:07    7:07/M
      21    Margaret Smith          Hartford  CT          602   23     1 F 19-29      1:38:11    7:07/M
      22    Vincent Lindsley        New Haven  CT         608   30     3 M 30-39      1:38:18    7:07/M
      23    John Mullaney           Amston  CT            801   43     8 M 40-49      1:38:30    7:08/M
      24    Evan Barry                                    832   26     1 M 19-29      1:38:38    7:09/M
      25    John Hayden             Cheshire  CT          654   43     9 M 40-49      1:38:59    7:10/M
      26    Lisa Asadourian         Wethersfield  CT      827   35     2 F 30-39      1:39:06    7:11/M
      27    Ralph Cote              Barre  VT             652   43    10 M 40-49      1:39:27    7:12/M
      28    Jason Peacock           East Haddam  CT       774   39     4 M 30-39      1:39:47    7:14/M
      29    Bo Lalone                                     803   35     5 M 30-39      1:39:53    7:14/M
      30    Hal Bennett             Columbia  CT          791   65     1 M 60-99      1:40:01    7:15/M
      31    Matthew Ciaglo          Colchester  CT        648   37     6 M 30-39      1:40:29    7:17/M
      32    Jackie McMillan         Hopkinton  MA         656   43     2 F 40-49      1:40:37    7:17/M
      33    Charles Huckle          Westerly  RI          661   44    11 M 40-49      1:41:54    7:23/M
      34    Bruce Goulart           Newtown  CT           804   57     8 M 50-59      1:42:34    7:26/M
      35    Tim Adams               East Hampton  CT      606   30     7 M 30-39      1:42:58    7:28/M
      36    Robert McLaughlin       East Hampton  CT      822   46    12 M 40-49      1:43:35    7:30/M
      37    Jenn Burns              Newtown  CT           616   34     3 F 30-39      1:43:54    7:32/M
      38    David Garand            Lisbon  CT            653   43    13 M 40-49      1:44:13    7:33/M
      39    Grant Manning           Glastonbury  CT       703   56     9 M 50-59      1:44:14    7:33/M
      40    Alan Fafard             East Haddam  CT       639   41    14 M 40-49      1:44:16    7:33/M
      41    Susan Rzewuski                                812   46     3 F 40-49      1:44:23    7:34/M
      42    Scott Jezek             East Haddam  CT       701   55    10 M 50-59      1:44:33    7:35/M
      43    Jennifer Giles          Southbury  CT         622   35     4 F 30-39      1:44:50    7:36/M
      44    Richard Brody           Columbia  CT          627   37     8 M 30-39      1:45:00    7:37/M
      45    Mark Chartier           Baltic  CT            630   37     9 M 30-39      1:45:01    7:37/M
      46    Dominic Ambrosi         Willington  CT        605   29     2 M 19-29      1:45:54    7:40/M
      47    Michael Didato          Waterford  CT         815   46    15 M 40-49      1:45:56    7:41/M
      48    Ben Mattheis            Cheshire  CT          697   54    11 M 50-59      1:46:08    7:41/M
      49    Michael Lo Presti       Plantsville  CT       626   36    10 M 30-39      1:46:09    7:42/M
      50    Joann Demicco           Plainville  CT        762   47     4 F 40-49      1:46:18    7:42/M
      51    Michael Melnikov        Plainville  CT        677   48    16 M 40-49      1:46:35    7:43/M
      52    Tom Bienkowski          Hebron  CT            646   42    17 M 40-49      1:46:45    7:44/M
      53    Brian Krasewski         Ansonia  CT           798   36    11 M 30-39      1:47:26    7:47/M
      54    Gregory Steenbergen     Groton  CT            708   60     2 M 60-99      1:47:49    7:49/M
      55    Cathy Shea              Colchester  CT        813   49     5 F 40-49      1:48:44    7:53/M
      56    Patty Duffy             Springfield  MA       817   39     5 F 30-39      1:48:48    7:53/M
      57    Michael Shore           Glastonbury  CT       637   40    18 M 40-49      1:49:05    7:54/M
      58    Kathi Hutchinson        Hopkinton  MA         655   43     6 F 40-49      1:49:19    7:55/M
      59    Susan Birkhead          Stafford Springs  C   692   53     1 F 50-59      1:49:29    7:56/M
      60    Robert Ringering        Old Lyme  CT          680   49    19 M 40-49      1:49:31    7:56/M
      61    Brian Daring            New Britain  CT       676   47    20 M 40-49      1:49:49    7:57/M
      62    Stephen O'Donnell       Waltham  MA           668   45    21 M 40-49      1:49:54    7:58/M
      63    Roland Goodell          Franklin  MA          636   40    22 M 40-49      1:50:00    7:58/M
      64    Mary Anne Rhodes        Glastonbury  CT       624   35     6 F 30-39      1:50:08    7:59/M
      65    Michael Enright         Portland  CT          686   51    12 M 50-59      1:50:19    8:00/M
      66    Daniel Reynolds         West Haven  CT        618   34    12 M 30-39      1:50:23    8:00/M
      67    Robert Piccin           Coventry  CT          664   44    23 M 40-49      1:50:38    8:01/M
      68    Bill Ducharme           Stafford Springs  C   696   54    13 M 50-59      1:51:01    8:03/M
      69    Lynne Pinto             Colchester  CT        665   44     7 F 40-49      1:51:04    8:03/M
      70    T.j. Gottwalt           Guilford  CT          650   43    24 M 40-49      1:51:35    8:05/M
      71    Steven Barrett          East Hartford  CT     651   43    25 M 40-49      1:52:55    8:11/M
      72    Ellen Smith             Glastonbury  CT       666   44     8 F 40-49      1:53:00    8:11/M
      73    Suzanne Salemi          Colchester  CT        614   32     7 F 30-39      1:53:37    8:14/M
      74    Christine Crocker       Portland  CT          761   27     2 F 19-29      1:53:40    8:14/M
      75    Tom McColl              East Lyme  CT         684   50    14 M 50-59      1:53:50    8:15/M
      76    Milton Jensen           Hebron  CT            702   55    15 M 50-59      1:54:21    8:17/M
      77    Gerald Ricketson        Waterford  CT         635   39    13 M 30-39      1:54:44    8:19/M
      78    Lisa Zablonski          Colchester  CT        643   41     9 F 40-49      1:54:56    8:20/M
      79    Kristin Paradis         Southington  CT       788   23     3 F 19-29      1:55:00    8:20/M
      80    Laurie Roulier                                814   33     8 F 30-39      1:55:07    8:21/M
      81    Gary Trombley           Franklin  CT          673   45    26 M 40-49      1:55:09    8:21/M
      82    Jesse Good              New London  CT        615   34    14 M 30-39      1:57:01    8:29/M
      83    Sharon Trombley         Franklin  CT          641   41    10 F 40-49      1:58:00    8:33/M
      84    Kathy Younis            Hopkinton  MA         667   44    11 F 40-49      1:58:02    8:33/M
      85    Guy Birkhead            Stafford Springs  C   706   58    16 M 50-59      1:58:27    8:35/M
      86    Dick Edmonds            East Hampton  CT      707   60     3 M 60-99      1:59:04    8:38/M
      87    Tara Neal               Frederick  MD         633   39     9 F 30-39      1:59:08    8:38/M
      88    Vince Colonna           Amston  CT            786   37    15 M 30-39      1:59:10    8:38/M
      89    Heather Kennedy         Madison  CT           802   33    10 F 30-39      1:59:21    8:39/M
      90    Susan Meholic           Avon  CT              787   42    12 F 40-49      1:59:42    8:40/M
      91    Lynne Hill              Sprague  CT           644   42    13 F 40-49      1:59:47    8:41/M
      92    Ethan Spinelli          Lebanon  CT           619   34    16 M 30-39      1:59:48    8:41/M
      93    Jeremy Ryerson          Newington  CT         784   29     3 M 19-29      2:00:20    8:43/M
      94    Meredith Bachman        New York  NY          607   30    11 F 30-39      2:00:35    8:44/M
      95    Lynn Leblanc            Colchester  CT        647   42    14 F 40-49      2:00:35    8:44/M
      96    Carmen Herzog           East Hampton  CT      796   36    12 F 30-39      2:00:57    8:46/M
      97    Jennifer Laurine        Hartford  CT          604   27     4 F 19-29      2:01:03    8:46/M
      98    Carole Connolly         Glastonbury  CT       811   46    15 F 40-49      2:01:13    8:47/M
      99    Kristine Collin         New Britain  CT       810   43    16 F 40-49      2:01:17    8:47/M
     100    Mike Guilford           Guilford  CT          825   31    17 M 30-39      2:02:09    8:51/M
     101    Luis Angeles            Manchester  CT        824   33    18 M 30-39      2:02:10    8:51/M
     102    Bruce Grisafe           Salem  CT             829   54    17 M 50-59      2:02:30    8:53/M
     103    Susan Smith             New London  CT        679   49    17 F 40-49      2:02:35    8:53/M
     104    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT       678   49    18 F 40-49      2:02:36    8:53/M
     105    Verna Corona            Rocky Hill  CT        828   39    13 F 30-39      2:02:52    8:54/M
     106    Alan McCall             Manchester  CT        800   58    18 M 50-59      2:03:19    8:56/M
     107    Marygrace Dennler       Colchester  CT        763   47    19 F 40-49      2:03:55    8:59/M
     108    Kayla Kaan              East Haddam  CT       765   15     1 F 14-18      2:04:25    9:01/M
     109    Gail Glenn              East Lyme  CT         693   53     2 F 50-59      2:04:55    9:03/M
     110    Emily Lund              Moodus  CT            601   15     2 F 14-18      2:05:13    9:04/M
     111    Rebecca Skinner         East Haddam  CT       776   15     3 F 14-18      2:05:39    9:06/M
     112    Linda Rutan             Pawcatuck  CT         694   53     3 F 50-59      2:06:14    9:09/M
     113    Stephanie Croswell      Glastonburt  CT       683   50     4 F 50-59      2:06:51    9:12/M
     114    Gina Konon              Colchester  CT        769   49    20 F 40-49      2:06:58    9:12/M
     115    Tracy Lowers            Newington  CT         669   45    21 F 40-49      2:07:06    9:13/M
     116    John Noreiko            New Hartford  CT      831   48    27 M 40-49      2:07:06    9:13/M
     117    Karen Cook              Colchester  CT        610   31    14 F 30-39      2:07:17    9:13/M
     118    Scott McGill            Colchester  CT        629   37    19 M 30-39      2:08:33    9:19/M
     119    Melinda McGill          Colchester  CT        632   39    15 F 30-39      2:08:33    9:19/M
     120    Kenneth MacDonald       East Hartford  CT     770   46    28 M 40-49      2:08:47    9:20/M
     121    Georgia Panagopoulos    Berlin  CT            773   49    22 F 40-49      2:09:09    9:22/M
     122    Melissa Michalski       Moodus  CT            772   27     5 F 19-29      2:09:18    9:22/M
     123    Laurie Quinn            Mystic  CT            672   45    23 F 40-49      2:10:16    9:26/M
     124    Norma Dibartolo         Colchester  CT        695   54     5 F 50-59      2:10:16    9:26/M
     125    Marla Alibrio           Amston  CT            790   33    16 F 30-39      2:12:00    9:34/M
     126    Karen Rogers            Old Saybrook  CT      789   57     6 F 50-59      2:13:51    9:42/M
     127    Steven Davis            Canton  CT            688   52    19 M 50-59      2:14:14    9:44/M
     128    Karen Cimino            Manchester  CT        674   46    24 F 40-49      2:14:15    9:44/M
     129    Iris Hansen             Colchester  CT        634   39    17 F 30-39      2:15:20    9:48/M
     130    Randall Potteron        Andover  CT           809   48    29 M 40-49      2:15:49    9:51/M
     131    Patricia Roncone        Hebron  CT            830   37    18 F 30-39      2:17:56   10:00/M
     132    Elizabeth Albrecht      Colchester  CT        621   35    19 F 30-39      2:18:16   10:01/M
     133    Abby Ciaglo             Colchester  CT        631   42    25 F 40-49      2:18:49   10:04/M
     134    William Guite           Lebanon  CT           613   32    20 M 30-39      2:19:32   10:07/M
     135    Nicole Guite            Lebanon  CT           612   32    20 F 30-39      2:19:32   10:07/M
     136    Jill M Ramos            Manchester  CT        638   41    26 F 40-49      2:20:59   10:13/M
     137    James Lamoureaux Jr     Dayville  CT          663   44    30 M 40-49      2:23:12   10:23/M
     138    Chris Albrecht          Colchester  CT        628   37    21 M 30-39      2:29:11   10:49/M
     139    Amy Domeika             Colchester  CT        617   34    21 F 30-39      2:30:48   10:56/M
     140    Meg Chartier            Baltic  CT            625   36    22 F 30-39      2:50:00   12:19/M

Female Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    JCR                     Colchester  CT        739   49 ***** F  0-99      1:40:49    7:18/M
       2    Ghost Runners           Hebron  CT            742   39     1 F  0-99      1:46:30    7:43/M
       3    Team Hoegarden          Colchester  CT        730   39     2 F  0-99      1:47:25    7:47/M
       4    3 Decades of Babes      Rocky Hill  CT        819   45     3 F  0-99      1:54:25    8:17/M
       5    Ghost Runners 2         Glastonbury  CT       781   36     4 F  0-99      2:21:09   10:14/M
       6    Ghosts Are Us           Manchester  CT        778   36     5 F  0-99      2:21:21   10:15/M
       7    Two Grays and a Blonde  Salem  CT             736   58     6 F  0-99      2:25:50   10:34/M

Male Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    EHHS                    E Hampton  CT         751   15 ***** M  0-99      1:23:14    6:02/M
       2    IBU Inc                 Marlborough  CT       806   44     1 M  0-99      1:28:18    6:24/M
       3    Markowski's Marathon Me Manchester  CT        793   49     2 M  0-99      1:30:28    6:33/M
       4    Tough Guys              Moodus  CT            757   62     3 M  0-99      1:30:34    6:34/M
       5    Runner BMS              East Hampton  CT      754   52     4 M  0-99      1:36:34    7:00/M
       6    The Ducks               Colchester  CT        766   0      5 M  0-99      1:37:48    7:05/M
       7    Brothers Grimm          Marlborough  CT       745   35     6 M  0-99      1:42:08    7:24/M
       8    Fubars                  New Britain  CT       748   27     7 M  0-99      1:43:08    7:28/M

Coed Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Guy Smiley              Manchester  CT        727   29 ***** F  0-99      1:35:51    6:57/M
       2    John Hencocks           Colchester  CT        709   33     1 F  0-99      1:39:47    7:14/M
       3    The Red Onions          Wethersfield  CT      721   42     2 F  0-99      1:42:43    7:27/M
       4    Team Power Rush         New Britain  CT       715   28 ***** M  0-99      1:44:47    7:36/M
       5    Jukebox Heroes          Manchester  CT        712   26     3 F  0-99      1:45:04    7:37/M
       6    Team Frankel/Furman/War Farmington  CT        718   35     4 F  0-99      1:45:23    7:38/M
       7    Team O.R.               Colchester  CT        724   40     5 F  0-99      2:15:41    9:50/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Edwards Avon CT

38

5

1:31:07

6:36/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayla Kaan East Haddam CT

15

108

2:04:25

9:01/M

2

Emily Lund Moodus CT

15

110

2:05:13

9:04/M

3

Rebecca Skinner East Haddam CT

15

111

2:05:39

9:06/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Smith Hartford CT

23

21

1:38:11

7:07/M

2

Christine Crocker Portland CT

27

74

1:53:40

8:14/M

3

Kristin Paradis Southington CT

23

79

1:55:00

8:20/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

35

20

1:38:07

7:07/M

2

Lisa Asadourian Wethersfield CT

35

26

1:39:06

7:11/M

3

Jenn Burns Newtown CT

34

37

1:43:54

7:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Norma Grom New Fairfield CT

45

17

1:36:47

7:01/M

2

Jackie McMillan Hopkinton MA

43

32

1:40:37

7:17/M

3

Susan Rzewuski  

46

41

1:44:23

7:34/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Birkhead Stafford Springs CT

53

59

1:49:29

7:56/M

2

Gail Glenn East Lyme CT

53

109

2:04:55

9:03/M

3

Linda Rutan Pawcatuck CT

53

112

2:06:14

9:09/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roy Krause Glastonbury CT

36

1

1:23:11

6:02/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Evan Barry  

26

24

1:38:38

7:09/M

2

Dominic Ambrosi Willington CT

29

46

1:45:54

7:40/M

3

Jeremy Ryerson Newington CT

29

93

2:00:20

8:43/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

No Show Joe Moodus CT

33

4

1:30:24

6:33/M

2

Bryan Laperle Gales Ferry CT

33

19

1:38:03

7:06/M

3

Vincent Lindsley New Haven CT

30

22

1:38:18

7:07/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

46

2

1:26:42

6:17/M

2

Frank White East Hampton CT

42

3

1:29:44

6:30/M

3

David Protheroe Glastonbury CT

44

6

1:31:38

6:38/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Darigan Lisbon CT

56

7

1:31:53

6:39/M

2

Mark Albin Hebron CT

51

10

1:35:31

6:55/M

3

Bruce Heim Bristol CT

56

12

1:36:07

6:58/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hal Bennett Columbia CT

65

30

1:40:01

7:15/M

2

Gregory Steenbergen Groton CT

60

54

1:47:49

7:49/M

3

Dick Edmonds East Hampton CT

60

86

1:59:04

8:38/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com