Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Nov11_MADDDa_set1.shtml

MADD Dash 5 Miler

New Haven, CT, November 11, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Bryce Lindamood
Race Winner Bryce Lindamood


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Miler
November 11, 2007 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, Hamden, CT - 27:02
Lisa Stublic, New York, NY - 28:16


LOCATION
Edgewood

Park
WEATHER
42 Degrees
Sunny

Overall Finish List

      Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         Hamden  CT            607   36 ***** M 30-39        27:02    5:24/M
       2    Pat Dennen              Sandy Hook  CT        635   27     1 M 19-29        27:44    5:33/M
       3    Michael Dolan           Hamden  CT            638   40     1 M 40-49        27:57    5:35/M
       4    Patrick Seelig          Meriden  CT           572   22     2 M 19-29        28:09    5:38/M
       5    Lisa Stublic            New York  NY          479   23 ***** F 19-29        28:16    5:39/M
       6    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            724   36     1 M 30-39        28:42    5:44/M
       7    Chris Normandin         New London  CT        692   20     3 M 19-29        28:57    5:47/M
       8    Robert Barker III       Wallingford  CT       626   32     2 M 30-39        29:05    5:49/M
       9    A J Eldorado Riggs      New Haven  CT         684   18     1 M 13-18        29:14    5:51/M
      10    Brian Hennessey         Newtown  CT           608   47     2 M 40-49        29:37    5:55/M
      11    Kyle Mata               Milford  CT           599   16     2 M 13-18        29:49    5:58/M
      12    Alan Mac Dougall        Branford  CT          700   42     3 M 40-49        29:51    5:58/M
      13    Tom Sassi               Stamford  CT          682   46     4 M 40-49        30:08    6:02/M
      14    Kevin Woodin            West Haven  CT        593   28     4 M 19-29        30:08    6:02/M
      15    Frank Tiroletto         Orange  CT            604   47     5 M 40-49        30:29    6:06/M
      16    Kevin Fagan             New Haven  CT         631   40     6 M 40-49        30:34    6:07/M
      17    Charles Hornak          Hamden  CT            658   39     3 M 30-39        30:36    6:07/M
      18    Joe Donogala            Milford  CT           628   30     4 M 30-39        30:50    6:10/M
      19    Eric Strouse            Shelton  CT           582   17     3 M 13-18        31:14    6:15/M
      20    Anthony Kelly           Fairfield  CT         532   44     7 M 40-49        31:16    6:15/M
      21    Alexander Glover        Meriden  CT           664   40     8 M 40-49        31:23    6:17/M
      22    Matthew Cross           Stamford  CT          719   44     9 M 40-49        31:37    6:19/M
      23    Karyn Delay             Saratoga Springs  N   624   20     1 F 19-29        31:43    6:21/M
      24    Bill Hunter             Fairfield  CT         613   45    10 M 40-49        32:27    6:29/M
      25    Matthew Spiegel         Westport  CT          711   47    11 M 40-49        32:31    6:30/M
      26    Edward Mokoski          Rockfall  CT          619   42    12 M 40-49        32:35    6:31/M
      27    James Yevich            Stratford  CT         596   37     5 M 30-39        32:38    6:32/M
      28    Bruce Beebe             Madison  CT           639   46    13 M 40-49        32:50    6:34/M
      29    Mark Edwards            East Haven  CT        647   38     6 M 30-39        32:52    6:34/M
      30    David Walker            North Branford  CT    703   43    14 M 40-49        33:03    6:37/M
      31    Brian Fidler            West Haven  CT        517   36     7 M 30-39        33:10    6:38/M
      32    Darrell Adler           North Branford  CT    687   33     8 M 30-39        33:19    6:40/M
      33    Michael Ruospo          Stratford  CT         611   43    15 M 40-49        33:28    6:42/M
      34    Jack Sirotnik           Milford  CT           623   53     1 M 50-59        33:29    6:42/M
      35    John Strahley           Cheshire  CT          670   41    16 M 40-49        33:46    6:45/M
      36    Michelle Angelo         Hamden  CT            481   22     2 F 19-29        33:49    6:46/M
      37    John Courtmanche        New Haven  CT         636   65     1 M 60-69        33:51    6:46/M
      38    Craig Zettergren        Wallingford  CT       656   43    17 M 40-49        33:57    6:47/M
      39    Casey MacKay            North Haven  CT       541   15     4 M 13-18        33:57    6:47/M
      40    William Varhue          Middletown  CT        616   44    18 M 40-49        33:58    6:48/M
      41    Bruce MacLeod           Middletown  CT        618   57     2 M 50-59        34:15    6:51/M
      42    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT        612   45     1 F 40-49        34:18    6:52/M
      43    Steven Malary           Newtown  CT           543   50     3 M 50-59        34:36    6:55/M
      44    Greg Lynch              Monroe  CT            539   14     5 M 13-18        34:41    6:56/M
      45    Kurt De Guzman          New Haven  CT         509   47    19 M 40-49        35:02    7:00/M
      46    Michael Pitcher         North Haven  CT       643   39     9 M 30-39        35:04    7:01/M
      47    Kellie Walker           North Branford  CT    701   15     1 F 13-18        35:10    7:02/M
      48    Raymond Regan           North Haven  CT       562   40    20 M 40-49        35:22    7:04/M
      49    Josh Irwin              New Haven  CT         675   32    10 M 30-39        35:24    7:05/M
      50    Mark Laudati            Winsted  CT           669   49    21 M 40-49        35:26    7:05/M
      51    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           634   49     2 F 40-49        35:52    7:10/M
      52    William Schaeffer       Guilford  CT          571   61     2 M 60-69        35:53    7:11/M
      53    Stephanie Sheehan       New Haven  CT         575   30     1 F 30-39        35:56    7:11/M
      54    Bilbo Kania             Southington  CT       531   55     4 M 50-59        36:08    7:14/M
      55    Jennifer Travers        North Haven  CT       681   40     3 F 40-49        36:12    7:14/M
      56    Ed Gorecki              Farmington  CT        620   54     5 M 50-59        36:24    7:17/M
      57    Michael Cemeno          Branford  CT          496   51     6 M 50-59        36:26    7:17/M
      58    Raymond Crosby          Fairfield  CT         672   40    22 M 40-49        36:31    7:18/M
      59    Sherry Duff             Stratford  CT         712   40     4 F 40-49        36:32    7:18/M
      60    George Dickerson        Wallingford  CT       674   49    23 M 40-49        36:42    7:20/M
      61    Andrea Williamson-Huge  New Canaan  CT        653   52     1 F 50-59        37:11    7:26/M
      62    Steven Podos            New Haven  CT         718   42    24 M 40-49        37:14    7:27/M
      63    Robert Antonetti        Wallingford  CT       622   40    25 M 40-49        37:18    7:28/M
      64    Jerry Lynch             Monroe  CT            540   43    26 M 40-49        37:28    7:30/M
      65    Mario Guevara           Woodbridge  CT        522   48    27 M 40-49        37:33    7:31/M
      66    Duane Samuel            New Haven  CT         570   31    11 M 30-39        37:36    7:31/M
      67    Tom Zalonski            Northford  CT         666   37    12 M 30-39        37:43    7:33/M
      68    Bob Laudati             Hamden  CT            652   51     7 M 50-59        37:43    7:33/M
      69    Sarah Nutman            New Haven  CT         598   18     2 F 13-18        37:47    7:33/M
      70    Bart Bunkoci            Stratford  CT         485   57     8 M 50-59        37:53    7:35/M
      71    Jack Cronan             Wallingford  CT       506   61     3 M 60-69        37:54    7:35/M
      72    Domenico Varriale       North Branford  CT    586   57     9 M 50-59        37:58    7:36/M
      73    Kyle Keator             White Plains  NY      663   25     5 M 19-29        38:02    7:36/M
      74    Geralyn Tagatac         Hamden  CT            697   45     5 F 40-49        38:05    7:37/M
      75    Jennifer Giering        North Haven  CT       695   30     2 F 30-39        38:11    7:38/M
      76    Keith Chen              North Haven  CT       722   31    13 M 30-39        38:11    7:38/M
      77    Richard Andersson       New Haven  CT         480   35    14 M 30-39        38:23    7:41/M
      78    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         671   38    15 M 30-39        38:25    7:41/M
      79    Fatima Diallo           West Haven  CT        615   19     3 F 19-29        38:33    7:43/M
      80    Linda Cordova           Hamden  CT            698   42     6 F 40-49        38:44    7:45/M
      81    Erik Szobota            Bristol  CT           584   25     6 M 19-29        38:50    7:46/M
      82    Chris Herron            New Haven  CT         678   31    16 M 30-39        38:51    7:46/M
      83    Tom Walsh               Wethersfield  CT      707   52    10 M 50-59        38:52    7:46/M
      84    Joseph Brophy           Meriden  CT           723   48    28 M 40-49        38:54    7:47/M
      85    Chris Nelson            West Hartford  CT     550   39    17 M 30-39        39:00    7:48/M
      86    Austin Burgess          Stratford  CT         661   10     1 M  2-12        39:02    7:48/M
      87    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        521   52    11 M 50-59        39:05    7:49/M
      88    E Grace Johnston        New Haven  CT         625   24     4 F 19-29        39:08    7:50/M
      89    Kevin Walsh             Bethany  CT           637   52    12 M 50-59        39:13    7:51/M
      90    Richard Repasky         Eldenburg  MD         621   53    13 M 50-59        39:31    7:54/M
      91    Francisco Nogueira      Ansonia  CT           553   53    14 M 50-59        39:38    7:56/M
      92    Michelle Gallagher      New Fairfield  CT     520   39     3 F 30-39        39:45    7:57/M
      93    Godefroid Charbon       New Haven  CT         654   32    18 M 30-39        39:48    7:58/M
      94    Gina Massari            Milford  CT           614   16     3 F 13-18        39:53    7:59/M
      95    Stephen Buccitti        North Branford  CT    696   38    19 M 30-39        39:54    7:59/M
      96    Diane Nadeau            Middletown  CT        547   39     4 F 30-39        40:15    8:03/M
      97    Joel Becker             Wolcott  CT           668   59    15 M 50-59        40:19    8:04/M
      98    Paul Couzelis           Norwalk  CT           657   64     4 M 60-69        40:30    8:06/M
      99    Steve Nadeau            Middletown  CT        548   38    20 M 30-39        40:39    8:08/M
     100    Bill Richetelli         Branford  CT          566    0     1 M  0- 1        40:42    8:08/M
     101    Mark Harris             Berlin  CT            523   41    29 M 40-49        40:52    8:10/M
     102    Robert Giebisch         Woodbridge  CT        610   50    16 M 50-59        40:56    8:11/M
     103    Demetrius Cap           Milford  CT           642   42    30 M 40-49        41:28    8:18/M
     104    Kathryn Cole            New Haven  CT         501   25     5 F 19-29        41:36    8:19/M
     105    Heather Tookes          New Haven  CT         717   33     5 F 30-39        41:37    8:19/M
     106    Kate Kellogg            New Fairfield  CT     688   22     6 F 19-29        41:40    8:20/M
     107    Karl Salvati            North Haven  CT       569   54    17 M 50-59        41:42    8:20/M
     108    Kyle Walsh              Bethany  CT           587   14     6 M 13-18        41:43    8:21/M
     109    Joseph Steele           New Haven  CT         579   53    18 M 50-59        41:47    8:21/M
     110    Patricia Shure          West Haven  CT        685   51     2 F 50-59        41:50    8:22/M
     111    Barbara Haumann         Unionville  CT        683   54     3 F 50-59        41:51    8:22/M
     112    Dori Hermann            North Haven  CT       525   36     6 F 30-39        41:58    8:24/M
     113    Tomas Eisenberg         West Haven  CT        699   38    21 M 30-39        41:58    8:24/M
     114    Jason Philibotte        Goffstown  NH         559   20     7 M 19-29        41:59    8:24/M
     115    Gerard Johanson         Bethel  CT            648   31    22 M 30-39        42:06    8:25/M
     116    Cheryl Coyle            East Haven  CT        505   37     7 F 30-39        42:08    8:26/M
     117    Paul Ribnicky           Stratford  CT         650   52    19 M 50-59        42:09    8:26/M
     118    Bevan Smith             West Haven  CT        677   42    31 M 40-49        42:12    8:26/M
     119    Joseph Cappetta         North Branford  CT    490   55    20 M 50-59        42:21    8:28/M
     120    Robert Carangelo        Northford  CT         493   52    21 M 50-59        42:21    8:28/M
     121    Erin Pestilli           New Haven  CT         646   28     7 F 19-29        42:26    8:29/M
     122    Efrain Leon             New Haven  CT         706   53    22 M 50-59        42:36    8:31/M
     123    Karen Fagerburg         Middletown  CT        516   55     4 F 50-59        42:36    8:31/M
     124    Steve Strom             New Haven  CT         713   56    23 M 50-59        42:47    8:33/M
     125    Nancy Livingston        New Haven  CT         691   29     8 F 19-29        43:00    8:36/M
     126    Bill Johns              Bristol  CT           528   65     5 M 60-69        43:02    8:36/M
     127    Jerry Meshell           Orange  CT            546   52    24 M 50-59        43:11    8:38/M
     128    Elizabeth Parker        Milford  CT           556   37     8 F 30-39        43:12    8:38/M
     129    Laura Buckingham        Watertown  CT         665   38     9 F 30-39        43:19    8:40/M
     130    Jeffrey Ulmer           Easton  CT            632   44    32 M 40-49        43:20    8:40/M
     131    Rick Douglass           Trumbull  CT          633   44    33 M 40-49        43:20    8:40/M
     132    Derek Burton            Cheshire  CT          487   39    23 M 30-39        43:26    8:41/M
     133    Mike King               Middletown  CT        617   54    25 M 50-59        43:30    8:42/M
     134    Lindsey Benicewicz      Danbury  CT           690   24     9 F 19-29        43:31    8:42/M
     135    Alison Joynt            Needham  MA           529   26    10 F 19-29        43:44    8:45/M
     136    John Kuzmech            Sandisfield  MA       534   38    24 M 30-39        43:46    8:45/M
     137    Ulrike Muench           New Haven  CT         721   31    10 F 30-39        43:47    8:45/M
     138    Nancy Becker            Wolcott  CT           667   59     5 F 50-59        43:55    8:47/M
     139    Sheryl Linsky           New Haven  CT         537   27    11 F 19-29        43:59    8:48/M
     140    Judy Joynt              Scarsdale  NY         530   54     6 F 50-59        44:06    8:49/M
     141    Suzanne Lewis           Huntington  CT        630   46     7 F 40-49        44:14    8:51/M
     142    Edward Marcyszak        Seymour  CT           545   54    26 M 50-59        44:14    8:51/M
     143    Annie Paltauf           Brookfield  CT        555   24    12 F 19-29        44:23    8:53/M
     144    William Mahoney         Orange  CT            542   48    34 M 40-49        44:28    8:54/M
     145    Deirdre Brown           Trumbull  CT          484   44     8 F 40-49        44:32    8:54/M
     146    Roadkill Widmer         West Harrison  NY     589   61     6 M 60-69        44:36    8:55/M
     147    Emily Cersonsky         New York  NY          497   22    13 F 19-29        44:42    8:56/M
     148    Nancy Cersonsky         Oxford  CT            498   50     7 F 50-59        44:42    8:56/M
     149    Alta Du Pont            Chester  CT           708   16     4 F 13-18        44:43    8:57/M
     150    Maureen McCarthy        New Haven  CT         680   49     9 F 40-49        44:45    8:57/M
     151    Linda Goodman           Derby  CT             673   29    14 F 19-29        44:58    9:00/M
     152    Oliverio Oramos         Wallingford  CT       554   59    27 M 50-59        45:07    9:01/M
     153    Nicole Daly             Shelton  CT           644   37    11 F 30-39        45:17    9:03/M
     154    Sarah Petela            New Haven  CT         557   30    12 F 30-39        45:59    9:12/M
     155    Monica Roche            Fairfield  CT         651   68     1 F 60-69        46:07    9:13/M
     156    Kate Devir              Milford  CT           511   34    13 F 30-39        46:23    9:17/M
     157    Karen Cook              Colchester  CT        502   31    14 F 30-39        46:34    9:19/M
     158    Karl Eilers             Danbury  CT           514   55    28 M 50-59        46:46    9:21/M
     159    James Kennedy           North Haven  CT       533   62     7 M 60-69        46:52    9:22/M
     160    Meghan Wiese            Higganum  CT          590   21     8 M 19-29        46:58    9:24/M
     161    Janell Mancini          Danbury  CT           544   21    15 F 19-29        46:59    9:24/M
     162    Nicholas Fisher         Needham  MA           518   30    25 M 30-39        47:03    9:25/M
     163    Meghan Moore            Meriden  CT           659   20    16 F 19-29        47:19    9:28/M
     164    Jamie Graham            North Haven  CT       714   27    17 F 19-29        47:25    9:29/M
     165    Madani Sallen           Waterbury  CT         568   59    29 M 50-59        47:42    9:32/M
     166    Elayna Lesco            Wallingford  CT       536   45    10 F 40-49        47:42    9:32/M
     167    Dawn Clark              Hamden  CT            500   27    18 F 19-29        47:43    9:33/M
     168    Nathaniel Bottone       Waterbury  CT         660   29     9 M 19-29        48:02    9:36/M
     169    Kyeen Andersson         New Haven  CT         583   34    15 F 30-39        48:13    9:39/M
     170    Thomas Sheehan          Cheshire  CT          574   58    30 M 50-59        48:14    9:39/M
     171    Barrett True            Windsor  CT           649   70     1 M 70-79        48:18    9:40/M
     172    Christine Perez         Branford  CT          716   30    16 F 30-39        48:22    9:40/M
     173    Jack Doyle              Hamden  CT            655   67     8 M 60-69        48:26    9:41/M
     174    Rachelle Callahan       Hamden  CT            488   40    11 F 40-49        48:33    9:43/M
     175    Kevin Newman            Darien  CT            551   61     9 M 60-69        48:41    9:44/M
     176    Fred Palmieri           Trumbull  CT          640   43    35 M 40-49        48:53    9:47/M
     177    Mary Johnston           Branford  CT          627   51     8 F 50-59        49:12    9:50/M
     178    Kristin Corwran         North Haven  CT       645   42    12 F 40-49        49:13    9:51/M
     179    Florene Nichols         Stratford  CT         552   47    13 F 40-49        49:19    9:52/M
     180    Laura Czar              Milford  CT           507   28    19 F 19-29        49:21    9:52/M
     181    John Hoctor             Stratford  CT         705   46    36 M 40-49        49:23    9:53/M
     182    Cathryn Laydon          New Haven  CT         535   41    14 F 40-49        49:38    9:56/M
     183    Ali Jackson-Jolley      Stamford  CT          704   34    17 F 30-39        49:45    9:57/M
     184    Edward Yennie           Lincoln Park  NJ      595   48    37 M 40-49        49:45    9:57/M
     185    Audrey Jackson          Hamden  CT            527   31    18 F 30-39        49:46    9:57/M
     186    Roger Burgh Jr          Hamden  CT            609   27    10 M 19-29        49:49    9:58/M
     187    John Peterson           Bridgeport  CT        603   49    38 M 40-49        49:49    9:58/M
     188    Nancy Morse             Branford  CT          693   59     9 F 50-59        49:50    9:58/M
     189    Denise Armstrong        Guilford  CT          694   51    10 F 50-59        49:58   10:00/M
     190    Wai Wong                Orange  CT            592   48    39 M 40-49        50:01   10:00/M
     191    Davidson Williams       Bridgeport  CT        591   53    31 M 50-59        50:03   10:01/M
     192    Sara Topper             Wallingford  CT       585   22    20 F 19-29        50:05   10:01/M
     193    Paul Lewis              Milford  CT           720   60    10 M 60-69        50:11   10:02/M
     194    Holly Reichard          New Haven  CT         565   25    21 F 19-29        50:16   10:03/M
     195    Stephen Stein           Milford  CT           580   65    11 M 60-69        50:23   10:05/M
     196    Chris Burton            Cheshire  CT          486   47    15 F 40-49        50:32   10:06/M
     197    Michael Moran           Cos Cob  CT           710   47    40 M 40-49        50:34   10:07/M
     198    Seymone Killins         New Haven  CT         601   17     5 F 13-18        50:53   10:11/M
     199    Melanie Champion        Meriden  CT           499   49    16 F 40-49        50:58   10:12/M
     200    James Piscotta          Woodbridge  CT        629   67    12 M 60-69        51:01   10:12/M
     201    Mark Bridgman           East Haven  CT        641   51    32 M 50-59        51:14   10:15/M
     202    Laurie Bova             Orange  CT            702   37    19 F 30-39        51:47   10:21/M
     203    Ellen Card              West Hartford  CT     494   43    17 F 40-49        51:53   10:23/M
     204    Meg Arenberg            New Haven  CT         715   28    22 F 19-29        51:58   10:24/M
     205    Bruce Goldslager        Orange  CT            686   56    33 M 50-59        51:58   10:24/M
     206    Paula Randler           New Haven  CT         561   25    23 F 19-29        52:23   10:29/M
     207    Marianne Carangelo      Northford  CT         492   54    11 F 50-59        52:37   10:31/M
     208    Kathryn Dagenais        Branford  CT          508   57    12 F 50-59        53:00   10:36/M
     209    Leroy Killins           Hamden  CT            600   60    13 M 60-69        53:15   10:39/M
     210    Eileen O' Sullivan      Milford  CT           676   38    20 F 30-39        53:23   10:41/M
     211    Patty Carton            Stratford  CT         495   69     2 F 60-69        54:42   10:56/M
     212    Chris Romeo             Cheshire  CT          679   12     2 M  2-12        54:57   10:59/M
     213    William Bennet          Bridgeport  CT        605   47    41 M 40-49        55:55   11:11/M
     214    Taryn Brogan            Manchester  CT        662   14     6 F 13-18        56:17   11:15/M
     215    Erin Dybwad             Alexandria  VA        513   30    21 F 30-39        56:26   11:17/M
     216    Rena Seamon             Seymour  CT           602   43    18 F 40-49        58:45   11:45/M
     217    Edward Regner           Torrington  CT        564   79     2 M 70-79        59:43   11:57/M
     218    Edward Snyder           Wallingford  CT       578   61    14 M 60-69        59:49   11:58/M
     219    Robert Skelly           Stratford  CT         577   59    34 M 50-59      1:01:31   12:18/M
     220    Anita Wooten            Riverhead  NY         594   42    19 F 40-49      1:01:31   12:18/M
     221    Tammara Link            Ansonia  CT           606   41    20 F 40-49      1:01:48   12:22/M
     222    Herman Bershtein        Hamden  CT            483   82     1 M 80-99      1:02:50   12:34/M
     223    Ann Onton               Woodbridge  CT        709   64     3 F 60-69      1:09:40   13:56/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Stublic New York NY

23

5

28:16

5:39/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

47

35:10

7:02/M

2

Sarah Nutman New Haven CT

18

69

37:47

7:33/M

3

Gina Massari Milford CT

16

94

39:53

7:59/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karyn Delay Saratoga Springs NY

20

23

31:43

6:21/M

2

Michelle Angelo Hamden CT

22

36

33:49

6:46/M

3

Fatima Diallo West Haven CT

19

79

38:33

7:43/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Sheehan New Haven CT

30

53

35:56

7:11/M

2

Jennifer Giering North Haven CT

30

75

38:11

7:38/M

3

Michelle Gallagher New Fairfield CT

39

92

39:45

7:57/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

45

42

34:18

6:52/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

49

51

35:52

7:10/M

3

Jennifer Travers North Haven CT

40

55

36:12

7:14/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Huge New Canaan CT

52

61

37:11

7:26/M

2

Patricia Shure West Haven CT

51

110

41:50

8:22/M

3

Barbara Haumann Unionville CT

54

111

41:51

8:22/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

155

46:07

9:13/M

2

Patty Carton Stratford CT

69

211

54:42

10:56/M

3

Ann Onton Woodbridge CT

64

223

1:09:40

13:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

36

1

27:02

5:24/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Burgess Stratford CT

10

86

39:02

7:48/M

2

Chris Romeo Cheshire CT

12

212

54:57

10:59/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

A J Eldorado Riggs New Haven CT

18

9

29:14

5:51/M

2

Kyle Mata Milford CT

16

11

29:49

5:58/M

3

Eric Strouse Shelton CT

17

19

31:14

6:15/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Dennen Sandy Hook CT

27

2

27:44

5:33/M

2

Patrick Seelig Meriden CT

22

4

28:09

5:38/M

3

Chris Normandin New London CT

20

7

28:57

5:47/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

36

6

28:42

5:44/M

2

Robert Barker III Wallingford CT

32

8

29:05

5:49/M

3

Charles Hornak Hamden CT

39

17

30:36

6:07/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Dolan Hamden CT

40

3

27:57

5:35/M

2

Brian Hennessey Newtown CT

47

10

29:37

5:55/M

3

Alan Mac Dougall Branford CT

42

12

29:51

5:58/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Sirotnik Milford CT

53

34

33:29

6:42/M

2

Bruce MacLeod Middletown CT

57

41

34:15

6:51/M

3

Steven Malary Newtown CT

50

43

34:36

6:55/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

65

37

33:51

6:46/M

2

William Schaeffer Guilford CT

61

52

35:53

7:11/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

61

71

37:54

7:35/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrett True Windsor CT

70

171

48:18

9:40/M

2

Edward Regner Torrington CT

79

217

59:43

11:57/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

222

1:02:50

12:34/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com