Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/May26_Runner_set1.shtml

Runners In support of Education 4 Miler

North Stonington, CT, May 26, 2007

Overall & Age results

Race Winners
Race Winners


                      Runners In Support of Education
                   North Stonington, CT 5/26/07 10:00 AM
                     Weather: Sunny 87' Light Wind
                  Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                        www.thelastmileracing.com 
Place Name                No.   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1 JEFF WALKER            29  42   1/13     1/40   M WESTERLY        RI   24:09  6:03 
    2 MARK BURBELO           35  51   1/6      2/40   M WESTERLY        RI   24:17  6:05 
    3 Jeffrey Vuono          61  44   2/13     3/40   M Westerly        RI   24:33  6:09 
    4 Oaty Frye              65  16   1/4      4/40   M Waterford       CT   24:42  6:11 
    5 STEVEN LOHMANN         42  29   1/3      5/40   M MIDDLETOWN      CT   26:53  6:44 
    6 Alison Dupont          64  40   1/7      1/25   F Uncasville      CT   27:11  6:48 
    7 Matt Bailey            57  36   1/10     6/40   M Westerly        RI   27:26  6:52 
    8 Jeff Duda              69  27   2/3      7/40   M Westerly        RI   27:27  6:52 
    9 RICK BRECKENRIDGE      25  46   3/13     8/40   M NO. STONINGTON  CT   27:32  6:53 
   10 EDDIE HOGAN             3  37   2/10     9/40   M LISBON          CT   27:56  6:59 
   11 JAMES VALENTINE         2  51   2/6     10/40   M NO. STONINGTON  CT   28:11  7:03 
   12 Emily Komiskey         56  27   1/5      2/25   F Putnam          CT   28:55  7:14 
   13 Larry James            60  43   4/13    11/40   M Preston         CT   29:16  7:19 
   14 Russ Dipallina         55  44   5/13    12/40   M Waterford       CT   30:02  7:31 
   15 ANTONIO DEUS           21  42   6/13    13/40   M SAUNDERSTOWN    RI   30:32  7:38 
   16 Scott Partosan         71  42   7/13    14/40   M Mystic          CT   31:23  7:51 
   17 CRAIG MUNZER           13  41   8/13    15/40   M NO. STONINGTON  CT   31:27  7:52 
   18 STEVEN BOUCHER         27  49   9/13    16/40   M EAST LYME       CT   31:28  7:52 
   19 Spring Cole            53  42   2/7      3/25   F Dayville        CT   31:32  7:53 
   20 MARC TARDIFF           39  34   3/10    17/40   M MYSTIC          CT   32:06  8:02 
   21 Sarah Parker           51  16   1/2      4/25   F N. Stonigton    CT   32:30  8:08 
   22 MARK STEELE            36  39   4/10    18/40   M PAWCATUCK       CT   32:34  8:09 
   23 William Gorczyca       63  45  10/13    19/40   M N. Stonigton    CT   32:48  8:12 
   24 SABRINA BEUEHLER        7  47   3/7      5/25   F NO. STONINGTON  CT   33:04  8:16 
   25 TOM BAKER              31  63   1/2     20/40   M OAKDALE         CT   33:09  8:18 
   26 DANIELLE WRIGHT        43  28   2/5      6/25   F MIDDLETOWN      CT   33:18  8:20 
   27 RONALD GALE             8  71   1/2     21/40   M NORWICH         CT   33:21  8:21 
   28 MICHAEL O'CONNELL      34  40  11/13    22/40   M COVENTRY        RI   33:24  8:21 
   29 JASON RUSK             14  34   5/10    23/40   M GROTON          CT   34:04  8:31 
   30 KRISTEN MILLS          18  34   1/5      7/25   F RICHMOND        RI   34:15  8:34 
   31 Bill Hixson            50  69   3/6     24/40   M N. Stonigton    CT   34:21  8:36 
   32 D'Andre Gooden         48  16   2/4     25/40   M N. Stonigton    CT   35:20  8:50 
   33 Mark Contino           67  30   6/10    26/40   M Pawcatuck       CT   35:24  8:51 
   34 Philipp Baumann III   153  12   3/4     27/40   M N. Stonigton    CT   36:10  9:03 
   35 SONYA STEDMAN          37  29   3/5      8/25   F NO. STONINGTON  CT   36:14  9:04 
   36 RENEE BENNETT          32  41   4/7      9/25   F GRISWOLD        CT   36:17  9:05 
   37 Erin Andron            59  30   2/5     10/25   F Preston         CT   36:33  9:09 
   38 Grace Lewis            62  46   5/7     11/25   F N. Stonigton    CT   36:58  9:15 
   39 RANDI LAFEMINA         33  41   6/7     12/25   F GRISWOLD        CT   37:20  9:20 
   40 Phil Jr Baumann        49  42  12/13    28/40   M N. Stonigton    CT   38:14  9:34 
   41 THOMAS JACKSON         15  37   7/10    29/40   M NO. STONINGTON  CT   38:42  9:41 
   42 Dillon Lutes          154  11   4/4     30/40   M CARVER          MA   38:44  9:41 
   43 KENNETH LUTES          28  52   4/6     31/40   M CARVER          MA   38:45  9:42 
   44 CARLOS NUNES           40  35   8/10    32/40   M NO. STONINGTON  CT   38:46  9:42 
   45 JOSEPH HUGHES          23  48  13/13    33/40   M NORWICH         CT   39:09  9:48 
   46 Craig Barnes           54  51   5/6     34/40   M N. Stonigton    CT   39:32  9:53 
   47 Kelly Stevens          68  24   4/5     13/25   F Westerly        RI   39:48  9:57 
   48 PAT BAKER              30  62   1/1     14/25   F OAKDALE         CT   40:09 10:03 
   49 BARBARA YOUNG          44  42   7/7     15/25   F NO. STONINGTON  CT   40:26 10:07 
   50 KATHY KATAMURA         45  50   1/4     16/25   F NO. STONINGTON  CT   40:27 10:07 
Place Name                No.   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51 Jan MacGregor          70  66   6/6     35/40   M Mystic          CT   40:47 10:12 
   52 HEIDI MACINA           46  39   3/5     17/25   F NO. STONINGTON  CT   42:11 10:33 
   53 MALIKA NUNES           41  33   4/5     18/25   F NO. STONINGTON  CT   43:15 10:49 
   54 PHILLIP BARBEAU        17  37   9/10    36/40   M GROTON          CT   43:16 10:49 
   55 HOLLY GAGNON           38  36   5/5     19/25   F NO. STONINGTON  CT   44:32 11:08 
   56 SARAH LEDINGHAM         5  26   5/5     20/25   F NO. STONINGTON  CT   44:46 11:12 
   57 Barbara Barnes         52  18   2/2     21/25   F N. Stonigton    CT   45:02 11:16 
   58 ROBERT WHIPPLE SR.     19  68   2/2     37/40   M GROSVENOR DALE  CT   46:08 11:32 
   59 COLBURN GRAVES,JR       1  73   2/2     38/40   M NO. STONINGTON  CT   47:52 11:58 
   60 Chet Elliott           66  27   3/3     39/40   M Pawcatuck       CT   50:20 12:35 
   61 SUSAN GORDON           22  51   2/4     22/25   F CHARLESTOWN     RI   52:31 13:08 
   62 EMILY BRECKENRIDGE     24  16   1/1     23/25   F NO. STONINGTON  CT   54:35 13:39 
   63 Patty Vuylsteke        58  56   3/4     24/25   F Uncasville      CT 1:02:02 15:31 
   64 Laurie Lamb            47  54   4/4     25/25   F NO. Stonginton  CT 1:04:29 16:08 
   65 ROBERT SCOGGIN         16  35  10/10    40/40   M GROTON          CT 1:15:14 18:49 
             
           ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 Alison Dupont        40 Uncasville      CT              27:11 
    2 Emily Komiskey       27 Putnam          CT              28:55 
    3 Spring Cole          42 Dayville        CT              31:32 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Team       Time    
===== =================== === =============== == ========== ======= 
    1 JEFF WALKER          42 WESTERLY        RI              24:09 
    2 MARK BURBELO         51 WESTERLY        RI              24:17 
    3 Jeffrey Vuono        44 Westerly        RI              24:33 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    21 Sarah Parker         16 N. Stonigton       CT              32:30 
    2    57 Barbara Barnes       18 N. Stonigton       CT              45:02 
    3    62 EMILY BRECKENRIDGE   16 NO. STONINGTON     CT              54:35 
                         MALE AGE GROUP:  13 - 19
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     4 Oaty Frye            16 Waterford          CT              24:42 
    2    32 D'Andre Gooden       16 N. Stonigton       CT              35:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    26 DANIELLE WRIGHT      28 MIDDLETOWN         CT              33:18 
    2    35 SONYA STEDMAN        29 NO. STONINGTON     CT              36:14 
    3    47 Kelly Stevens        24 Westerly           RI              39:48 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     5 STEVEN LOHMANN       29 MIDDLETOWN         CT              26:53 
    2     8 Jeff Duda            27 Westerly           RI              27:27 
    3    60 Chet Elliott         27 Pawcatuck          CT              50:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    30 KRISTEN MILLS        34 RICHMOND           RI              34:15 
    2    37 Erin Andron          30 Preston            CT              36:33 
    3    52 HEIDI MACINA         39 NO. STONINGTON     CT              42:11 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     7 Matt Bailey          36 Westerly           RI              27:26 
    2    10 EDDIE HOGAN          37 LISBON             CT              27:56 
    3    20 MARC TARDIFF         34 MYSTIC             CT              32:06 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    24 SABRINA BEUEHLER     47 NO. STONINGTON     CT              33:04 
    2    36 RENEE BENNETT        41 GRISWOLD           CT              36:17 
    3    38 Grace Lewis          46 N. Stonigton       CT              36:58 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1     9 RICK BRECKENRIDGE    46 NO. STONINGTON     CT              27:32 
    2    13 Larry James          43 Preston            CT              29:16 
    3    14 Russ Dipallina       44 Waterford          CT              30:02 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    50 KATHY KATAMURA       50 NO. STONINGTON     CT              40:27 
    2    61 SUSAN GORDON         51 CHARLESTOWN        RI              52:31 
    3    63 Patty Vuylsteke      56 Uncasville         CT            1:02:02 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    11 JAMES VALENTINE      51 NO. STONINGTON     CT              28:11 
    2    43 KENNETH LUTES        52 CARVER             MA              38:45 
    3    46 Craig Barnes         51 N. Stonigton       CT              39:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    48 PAT BAKER            62 OAKDALE            CT              40:09 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    25 TOM BAKER            63 OAKDALE            CT              33:09 
    2    31 Bill Hixson          69 N. Stonigton       CT              34:21 
    3    51 Jan MacGregor        66 Mystic             CT              40:47 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All Name                Age City               St Team       Time    
===== ===== =================== === ================== == ========== ======= 
    1    27 RONALD GALE          71 NORWICH            CT              33:21 
    2    59 COLBURN GRAVES,JR    73 NO. STONINGTON     CT              47:52