Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jun3_IronHo_set6.shtml

Iron Horse Half Marathon & 10K

Simsbury, CT, June 3, 2007

[10K Overall Results | 10K Overall Winners | 10K Age-Group Winners | 1/2 Marathon Overall Results | 1/2 Marathon Overall Winners ]

1/2 Marathon Age-Group Winners


                         MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   267 NATHAN O'LEARY               14 WOODSTOCK          CT 1:47:35 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   495 KEVIN CARPENTER              19 KENIWORTH          NJ 1:22:52 
    2   551 QUINN SNOWDOWN               15 SIMSBURY           CT 1:32:36 
    3   494 MICHAEL FANELLI              18 WEST POINT         NY 1:37:35 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   244 AARON MITCHELL               24 NEW HAVEN          CT 1:27:06 
    2    28 SETH BREWER                  24 CANTON             CT 1:29:41 
    3   386 THOMAS WILLIAMS              23 CLINTON            CT 1:36:54 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   453 MIKE WININGER                26 WINDSOR            CT 1:22:58 
    2   134 JOSHUA HARRIMAN              29 LITTLETON          MA 1:29:30 
    3   291 NEIL POPOVICH                29 MANCHESTER         CT 1:32:41 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   319 MICHAEL SAVAGE               34 WEST HARTFORD      CT 1:36:47 
    2   113 MARC GAUDET                  33 GLASTONBURY        CT 1:37:41 
    3   437 PAUL WAI                     34 HARTFORD           CT 1:43:50 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   479 ENDALDO OLIVEIRA             38 DANBURY            CT 1:19:09 
    2   549 GUDELSKI HENRYK              39 POLAND                1:23:58 
    3   350 MATT TARTAR                  36 DENVER             CO 1:26:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   289 DAVID POIROT                 40 SIMSBURY           CT 1:24:47 
    2    25 WILLIAM BRADSHAW             44 THOMASTON          CT 1:26:46 
    3   471 STEVEN NELSON                43 VERNON             CT 1:27:04 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   353 DOUG THEROUX                 46 HOLYOKE            MA 1:26:38 
    2   275 SETH ORIOL                   48 WEST HARTFORD      CT 1:27:45 
    3   534 DAN GERMAIN                  45 NEWTOWN            CT 1:30:52 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   533 GEORGE KOMINOS               50 SOUTHINGTON        CT 1:23:24 
    2   487 ACE CURTISS                  53 LENOX              MA 1:31:44 
    3   263 MARK NOVOTNY                 50 EAST LYME          CT 1:32:08 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   161 MARTIN KEIBEL                55 MANCHESTER         CT 1:26:48 
    2   484 PAUL THOMPSON                59 SIMSBURY           CT 1:34:28 
    3   706 RICHARD BABER                57 GLASTONBURY        CT 1:43:58 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   323 WILLIAM SCHAEFFER            60 GUILFORD           CT 1:37:57 
    2    60 GARY CIRCOSTA                60 RUTLAND            MA 1:41:29 
    3   241 DON MILLER                   63 STURBRIDGE         MA 1:43:31 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   482 HARVEY STRAUSS               66 NY                 NY 2:03:22 
    2    93 ROBERT ENGSTROM              65 FARMINGTON         CT 2:11:00 
    3   235 MALCOLM MCMILLEN             66 WETHERSFIELD       CT 2:17:18 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   338 DAVID SONSTROEM              71 STORRS             CT 1:42:02 
    2   361 BARRETT TRUE                 70 WINDSOR            CT 2:19:39 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        CLYDESDALE DIVISION WINNERS
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   419 DAVID REAVILL                46 WALPOLE            MA 1:43:09 
    2   406 PHIL HARTMAN                 41 WEST HARTFORD      CT 1:48:02 
    3   415 STEPHEN MORRIS               46 FARMINGTON         CT 1:51:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    51 ANGELINA CAVALLINI           16 LUDLOW             MA 1:55:34 
    2   346 CARLY SYMINGTON              19 ROCKY HILL         CT 1:56:04 
    3   442 JACQUELINE LARAMEE           18 SOUTHINGTON        CT 1:58:48 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    21 ASHLEY BOURGAULT             23 WESTBOROUGH        MA 1:46:00 
    2    48 EMILY CARROLL                22 HARTFORD           CT 1:46:04 
    3   524 JACLYN MURPHY                23 WEST HARTFORD      CT 1:50:55 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   322 LAUREN SCAFIDI               29 BOSTON             MA 1:41:06 
    2   429 ANDRA MAZUR                  26 MANCHESTER         CT 1:42:34 
    3   221 TRACY MARTIN                 27 PLANTSVILLE        CT 1:42:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   501 ELIZABETH WARREN             32 WEST HAVEN         CT 1:35:46 
    2   569 LEE DIBOLLA                  30 WEST HARTFORD      CT 1:44:43 
    3   557 MEGAN LYNCH                  32 BROOKLINE          MA 1:45:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   440 LESLIE GERMAN                36 WEST HARTFORD      CT 1:34:06 
    2   583 KERRI TYMESON                35 WESTFIELD          MA 1:35:36 
    3    64 KIMBERLY COWHERD             36 WEST HARTFORD      CT 1:36:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   187 MAUREEN LARKIN               42 WALPOLE            MA 1:36:43 
    2    91 ALISON DUPONT                40 UNCASVILLE         CT 1:37:02 
    3   465 JANET ARONSON                40 LONGMEADOW         MA 1:41:34 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   490 CLAUDIA KEFOR                46 GLASTONBURY        CT 1:40:27 
    2   282 JODI PEIKES                  48 WEST HARTFORD      CT 1:43:41 
    3    20 SUSAN BOSSI                  45 SIMSBURY           CT 1:49:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   283 MARGARET PENDERGAST          54 EAST SANDWICH      MA 1:42:15 
    2   126 ELLEN GRIFFING               50 EAST GRANBY        CT 1:50:22 
    3   515 SARAH VAUGHAN                52 HAMDEN             CT 1:56:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   496 LINDY OLEWINE                58 LEBANON            CT 1:54:41 
    2    76 FLO DICKIE                   58 NEWINGTON          CT 2:00:49 
    3   568 MARY CHICOSKI                57 WALLINGFORD        CT 2:11:50 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   385 DONNA WILLIAMS               60 SOUTH GLASTONBURY  CT 2:08:58 
    2   207 NORAH LUSIGNAN               63 WESTFIELD          MA 2:34:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    30 DEBBIE BROWN                 65 CASTLETON          NY 2:32:19 
    2   759 KATHLEEN KELLLEY             65 GREENVILLE         RI 2:54:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                          ATHENA DIVISION WINNERS
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   410 HEATHER KIERSZNOWSKI         33 WINDSOR            CT 2:13:51 
    2   411 JESSICA LEYDEN               33 BLOOMFIELD         CT 2:15:02 
    3   414 JESSICA MCCOY                27 AMHERST            MA 2:27:20