Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Jun10_UpAgai_set1.shtml

Up Against the Wall 5K

Montville, CT, June 10, 2007

[Age Groups ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



Up Against the Wall (Montville) 5K

Up Against the Wall (Montville) 5K

Overall Finish List

June 10, 2007


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Steve Herrera           Waterford              68   35 ***** M 30-39      16:18.4    5:15/M
       2    Chad Brown              Waterford  CT          69   31     1 M 30-39      16:34.3    5:21/M
       3    Jeffrey Wordeck         Ledyard                75   23     1 M 19-29      16:56.2    5:28/M
       4    Christopher Kane        Waterford  CT          78   39     2 M 30-39      17:42.9    5:43/M
       5    Tim Smith               Norwich  CT            86   59     1 M 50-59      19:16.3    6:13/M
       6    Oaty Frye               Waterford  CT          76   16     1 M 15-18      19:18.0    6:14/M
       7    Tim Kane                Preston  CT             2   50     2 M 50-59      19:21.7    6:15/M
       8    Joe Massad              Oakdale  CT            47   15     2 M 15-18      19:39.0    6:20/M
       9    Joe Banas               Norwich  CT            95   50     3 M 50-59      19:44.0    6:22/M
      10    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT            96   36 ***** F 30-39      19:59.4    6:27/M
      11    Art Byram               Glastonbury  CT        81   42     1 M 40-49      20:04.6    6:28/M
      12    Carolyn Fusaro          Norwich  CT            12   36     1 F 30-39      20:29.8    6:36/M
      13    Al Lyman                Oakdale  CT           116   47     2 M 40-49      20:32.5    6:37/M
      14    Robert Johson           Norwich  CT            70   29     2 M 19-29      20:35.2    6:38/M
      15    Mike Stroneski          Waterford  CT          57   15     3 M 15-18      20:41.5    6:40/M
      16    Dave Jacobs             Niantic  CT             3   62     1 M 60-99      20:44.1    6:41/M
      17    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT           1   22     1 F 19-29      21:00.7    6:46/M
      18    Eddie Eckard            Canterbury  CT          4   42     3 M 40-49      21:01.4    6:47/M
      19    Rob Dahmer              Oakdale  CT            33   40     4 M 40-49      21:11.2    6:50/M
      20    Brian Lundie            Gales Ferry  CT        48   52     4 M 50-59      21:24.4    6:54/M
      21    Ned Smith               Norwich  CT            87   21     3 M 19-29      21:29.4    6:56/M
      22    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            74   48     5 M 40-49      21:31.0    6:56/M
      23    Eddie Hogan             Lisbon  CT             14   37     3 M 30-39      21:31.5    6:56/M
      24    Gary Deal               Oakdale  CT            45   49     6 M 40-49      21:43.5    7:00/M
      25    Dave Crowley            Uncasville  CT         65   27     4 M 19-29      21:45.8    7:01/M
      26    John Hunt               Bucksport  ME         108   54     5 M 50-59      21:57.1    7:05/M
      27    Mike Fusaro             Norwich  CT            11   41     7 M 40-49      22:00.2    7:06/M
      28    Dan Campbell            Oakdale  CT           127   28     5 M 19-29      22:07.7    7:08/M
      29    Michael Didato          Waterford              85   45     8 M 40-49      22:14.4    7:10/M
      30    Ray Bigalbal            Oakdale  CT            21   43     9 M 40-49      22:15.9    7:11/M
      31    John Sacrey             Preston  CT            82   55     6 M 50-59      22:17.5    7:11/M
      32    Dino Festa              Oakdale  CT           133   54     7 M 50-59      22:22.6    7:13/M
      33    Chris Ouellette         Uncasville  CT         62   21     6 M 19-29      22:25.0    7:14/M
      34    Bob Buckingham          New London  CT        112   47    10 M 40-49      22:30.7    7:15/M
      35    Jim Tiernan             Pawcatuck  CT          83   43    11 M 40-49      22:54.8    7:23/M
      36    Way Hedding             Niantic  CT            89   57     8 M 50-59      23:05.6    7:27/M
      37    Ken Wadecki             Uncasville  CT         30   53     9 M 50-59      23:11.4    7:29/M
      38    Darrell Netto           Colchester             93   55    10 M 50-59      23:20.8    7:32/M
      39    Dean Berardi            Griswald  CT           17   46    12 M 40-49      23:28.9    7:34/M
      40    Dave Brady              Niantic  CT             7   54    11 M 50-59      23:51.7    7:42/M
      41    Dominic Hage            Oakdale  CT            63   21     7 M 19-29      24:01.4    7:45/M
      42    Scott Conn              Oakdale  CT             6   21     8 M 19-29      24:05.5    7:46/M
      43    Ben Middel              Oakdale  CT            61   14     1 M  1-14      24:07.2    7:47/M
      44    Mark Chartier           Baltic  CT             77   36     4 M 30-39      24:23.0    7:52/M
      45    Spring Cole             Dayville  CT           88   42     1 F 40-49      24:31.8    7:55/M
      46    Steve Moskaluk          Norwich  CT             9   33     5 M 30-39      24:35.7    7:56/M
      47    Brian Andstrom          Plainfield  CT         26   51    12 M 50-59      24:47.3    8:00/M
      48    John     Crowley        Uncasville  CT         64   21     9 M 19-29      25:02.6    8:05/M
      49    John Brown              Oakdale  CT           122   48    13 M 40-49      25:05.5    8:05/M
      50    Sandra Collins          Wauregan  CT           80   51     1 F 50-59      25:07.5    8:06/M
      51    Scott Williams          Mystic  CT             92   31     6 M 30-39      25:08.3    8:06/M
      52    Steve Arbuckle          Colchester  CT         39   57    13 M 50-59      25:16.4    8:09/M
      53    Bri Middel              Oakdale  CT            60   16     1 F 15-18      25:18.1    8:10/M
      54    Cailin McAdams          Oakdale  CT           129   14     1 F  1-14      25:18.4    8:10/M
      55    Ronald Gale             Norwich  CT            18   71     2 M 60-99      25:24.3    8:12/M
      56    Stephen Avery           Voluntown  CT         105   52    14 M 50-59      25:41.8    8:17/M
      57    Denise Previti          Westerly  RI           36   28     2 F 19-29      25:46.0    8:19/M
      58    William Brown           Niantic  CT           109   46    14 M 40-49      25:46.6    8:19/M
      59    Ron Dombrowski          Uncasville  CT         66   63     3 M 60-99      26:00.8    8:23/M
      60    Kyle Aitken             Manchester  CT         13   39     7 M 30-39      26:10.0    8:26/M
      61    Walter Gless            Oakdale  CT           121   56    15 M 50-59      26:32.0    8:34/M
      62    Clem McGrath            Colchester  CT          5   67     4 M 60-99      26:36.4    8:35/M
      63    Bob Gralton             Gales Ferry  CT        28   39     8 M 30-39      26:41.5    8:36/M
      64    Tom Baker               Oakdale  CT            35   63     5 M 60-99      27:00.5    8:43/M
      65    William Gorczyca        No.stonington  CT      10   45    15 M 40-49      27:15.8    8:47/M
      66    Cathie Bischoff         Stamford  CT           43   37     2 F 30-39      27:35.6    8:54/M
      67    Laura Leitkowski        Amherst  MA           140   24     3 F 19-29      27:48.4    8:58/M
      68    Mike Gouthro            Oakdale  CT            22   54    16 M 50-59      28:30.7    9:12/M
      69    Heidi Gless             Oakdale  CT           120   49     2 F 40-49      28:37.5    9:14/M
      70    Kathie Arbuckle         Colchester  CT         40   48     3 F 40-49      28:43.1    9:16/M
      71    Michelle Majeski        Niantic  CT           106   29     4 F 19-29      28:46.4    9:17/M
      72    Tom Swim                Groton  CT            110   62     6 M 60-99      28:55.9    9:20/M
      73    Ethan Andstrum          Plainfield  CT         90   14     2 M  1-14      28:58.5    9:21/M
      74    Colby McAdams           Oakdale  CT           130   13     2 F  1-14      29:00.2    9:21/M
      75    Craig Barnes            North Stonington  C   101   51    17 M 50-59      29:00.6    9:21/M
      76    Raul Jose Santana       Norwich  CT            29   20    10 M 19-29      29:01.2    9:22/M
      77    Lynn Daniewicz          Oakdale  CT           124   28     5 F 19-29      29:11.8    9:25/M
      78    Bruce Grisafe           Salem  CT             125   53    18 M 50-59      29:28.4    9:30/M
      79    Steve Hill              Uncasville  CT         53   56    19 M 50-59      29:32.5    9:32/M
      80    Lisa Sachatello         Waterford  CT          15   41     4 F 40-49      30:19.4    9:47/M
      81    Maureen Fahey           Colchester  CT         16   40     5 F 40-49      30:23.5    9:48/M
      82    Sean Spillane           Brooklyn Park  MN      20   48    16 M 40-49      30:30.4    9:50/M
      83    Liz Andstrom            Plainfield  CT         25   52     2 F 50-59      30:43.0    9:55/M
      84    Judy McGrath            Colchester  CT         91   65     1 F 60-99      31:01.9   10:00/M
      85    Abby McAdams            Oakdale  CT           131   11     3 F  1-14      31:02.3   10:01/M
      86    Cathy Demers            Uncasville  CT         24   44     6 F 40-49      31:21.1   10:07/M
      87    Mary Aledia             Quaker Hill  CT       102   36     3 F 30-39      31:24.4   10:08/M
      88    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT        19   42     7 F 40-49      31:41.7   10:13/M
      89    Mike Smith              New Haven  CT         135   20    11 M 19-29      31:42.3   10:14/M
      90    Kerry Gless             Oakdale  CT           123   19     6 F 19-29      32:12.9   10:23/M
      91    Lauramarie Rohnser      Uncasville  CT        141   15     2 F 15-18      32:29.0   10:29/M
      92    Jennifer Rohusen        Uncasville  CT        142   21     7 F 19-29      32:29.5   10:29/M
      93    Stephen Novic           Ledyard  CT            37   65     7 M 60-99      32:30.1   10:29/M
      94    Diane Cain              North Stonington  C    98   48     8 F 40-49      33:01.0   10:39/M
      95    Elizabeth Evans         Uncasville  CT         94   34     4 F 30-39      34:00.5   10:58/M
      96    Taresa Hendrikson       Uncasville  CT         27   36     5 F 30-39      34:17.1   11:04/M
      97    Karen Moorehead         Gales Ferry  CT        44   31     6 F 30-39      34:27.5   11:07/M
      98    Lyndsay Plourde         New London  CT        139   22     8 F 19-29      34:27.9   11:07/M
      99    Joy Ochialini           Lebanon  CT           111   30     7 F 30-39      34:28.8   11:07/M
     100    Carly Plourde           Uncasville  CT        138   16     3 F 15-18      34:30.2   11:08/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Gretchen Volberg        Salem  CT              32   14     4 F  1-14      35:02.6   11:18/M
     102    William Nott            Oakdale  CT            50   47    17 M 40-49      35:03.3   11:18/M
     103    Tim Nott                Oakdale  CT            52   14     3 M  1-14      35:58.5   11:36/M
     104    Teresa Novic            Ledyard  CT            38   50     3 F 50-59      36:41.0   11:50/M
     105    Meagan McAdams          Oakdale  CT           132   9      5 F  1-14      36:41.4   11:50/M
     106    Sue McAdams             Oakdale  CT           128   40     9 F 40-49      36:50.4   11:53/M
     107    Cecelia Grisafe         Salem  CT             126   51     4 F 50-59      37:16.2   12:01/M
     108    Tara Amarank            Branford  CT           97   36     8 F 30-39      37:17.8   12:02/M
     109    Michelle Hunt           Bucksport  ME         107   41    10 F 40-49      37:30.5   12:06/M
     110    Michael Zinkewski       Middleboro  MA        113   20    12 M 19-29      38:24.5   12:23/M
     111    Erin Lyman              Oakdale  CT           114   20     9 F 19-29      38:24.7   12:23/M
     112    Sarah Lefrancois        Oakdale  CT           117   20    10 F 19-29      38:35.2   12:27/M
     113    Stefanie Snolen         Oakdale  CT           118   23    11 F 19-29      38:50.5   12:32/M
     114    Barbara Barnes          North Stonington  C   100   18     4 F 15-18      39:28.6   12:44/M
     115    Alanna Riley            Oakdale  CT            84   16     5 F 15-18      40:38.3   13:06/M
     116    Melissa Kollwitz        Uncasville  CT        119   21    12 F 19-29      41:51.6   13:30/M
     117    Kindle Jackson          Oakdale  CT            31    7     4 M  1-14      41:52.1   13:30/M
     118    Michaela Sampson        Oakdale  CT            34   13     6 F  1-14      42:46.9   13:48/M
     119    Jalen Aledia            Quaker Hill           103   14     7 F  1-14      44:42.6   14:25/M
     120    Robyn Desalvo           Quaker Hill  CT       104   14     8 F  1-14      44:42.9   14:25/M
     121    Brian Devine            Oakdale  CT           136   49    18 M 40-49      45:11.4   14:35/M
     122    Todd Pomazon            Uncasville  CT         99   51    20 M 50-59      45:23.4   14:38/M
     123    Christine Kelley        Lisbon  CT             58   62     2 F 60-99      46:25.6   14:58/M
     124    Tom Kelley              Lisbon  CT             59   63     8 M 60-99      46:25.9   14:58/M
     125    Dean Tine               Uncasville  CT        149   48    19 M 40-49      47:50.5   15:26/M
     126    Alex Poruce             Uncasville  CT        145   12     5 M  1-14      47:51.0   15:26/M
     127    Robin Tine              Uncasville  CT        143   47    11 F 40-49      48:30.9   15:39/M
     128    Linda Nott              Oakdale  CT            49   47    12 F 40-49      49:31.8   15:58/M
     129    Chris Nott              Oakdale  CT            51   18     4 M 15-18      49:33.1   15:59/M
     130    Allen Reposa            Sterling  CT          147   47    20 M 40-49      50:30.2   16:17/M
     131    Mary Arnold             Wakefield  RI         148   58     5 F 50-59      50:33.6   16:18/M
     132    Donald Fargo            Uncasville  CT         55   53    21 M 50-59      50:52.2   16:25/M
     133    Lisa Rioux              Salem  CT              72   40    13 F 40-49      50:54.1   16:25/M
     134    Kenny Flanders          Lebanon  CT            73   38     9 M 30-39      50:54.5   16:25/M
     135    Karen Lyman             Oakdale  CT           115   49    14 F 40-49      51:24.8   16:35/M
     136    Melissa Fargo           Uncasville  CT         56   27    13 F 19-29      52:00.8   16:46/M
     137    Sandy Fargo             Uncasville  CT         54   54     6 F 50-59      52:01.1   16:47/M
     138    Beth Ober               Moosup  CT             67   49    15 F 40-49      52:12.8   16:50/M
     139    Rich Moxley             Salem  XR             134   51    22 M 50-59      52:15.0   16:51/M
     140    Lin Moxley              Salem  XR             137   55    23 M 50-59      54:09.1   17:28/M
     141    Diana Bruce             Uncasville  CT        144   44    16 F 40-49      56:15.6   18:09/M
     142    Bernice Mileski         Uncasville  CT        146   71     3 F 60-99      56:16.8   18:09/M
     143    Sue Gordon              Charlestown  RI        41   51     7 F 50-59    2:47:20.0   53:59/M
     144    Robert Reuter           Charlestown  RI        42   66     9 M 60-99