Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Aug21_Battle_set1.shtml

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 21, 2007

[Age Groups ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford             101   32     1 M 30-39      16:10.0    5:13/M
       2    Glen Guillemett         Narragansett  RI      123   47     1 M 40-49      16:13.0    5:14/M
       3    Ryan Murdoch            Niantic  CT            40   19     1 M  0-19      16:27.0    5:18/M
       4    Christopher Kane        Waterford  CT          33   39     2 M 30-39      16:27.0    5:18/M
       5    Ryan Blazejewski        Narragansett  RI      126   30     3 M 30-39      16:33.0    5:20/M
       6    Michaeel Tammaro        Kingston  RI          121   38     4 M 30-39      17:18.0    5:35/M
       7    Warren Angell           North Kingstown  RI   127   44     2 M 40-49      17:36.0    5:41/M
       8    Clay Howland            Providence  RI         80   41     3 M 40-49      17:39.0    5:42/M
       9    John Bigouette          Pawcatuck  CT         120   17     2 M  0-19      18:17.0    5:54/M
      10    Stanley Mickus          Mystic  CT            171   39     5 M 30-39      18:17.0    5:54/M
      11    Paul Letoile            Wakefield  RI         128   42     4 M 40-49      18:28.0    5:57/M
      12    Rick Cota               Wakefield  RI         108   38     6 M 30-39      18:31.0    5:58/M
      13    John Hadcock            East Lyme  CT          28   49     5 M 40-49      18:41.0    6:02/M
      14    C Brown                 Norwich  CT           174   33     7 M 30-39      18:55.0    6:06/M
      15    Scott Edwards           North Stonington  C    87   43     6 M 40-49      18:58.0    6:07/M
      16    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT        63   42     7 M 40-49      18:59.0    6:07/M
      17    Karl Christiansen       Niantic  CT           145   45     8 M 40-49      19:00.0    6:08/M
      18    Joe Hallisey            Glastonbury  CT        29   43     9 M 40-49      19:01.0    6:08/M
      19    Heather Bessette        Mystic  CT              8   44     1 F 40-49      19:15.0    6:13/M
      20    Larry Orlando           Westerly  RI          106   45    10 M 40-49      19:18.0    6:14/M
      21    Sean Fedak              Stonington  CT         24   57     1 M 50-59      19:22.0    6:15/M
      22    Dan Dumais              Simsbury  CT          175   46    11 M 40-49      19:31.0    6:18/M
      23    Nicholas Godlewski      Groton                 91   25     1 M 20-29      19:33.0    6:18/M
      24    Terrence Stansfield     Warwick  RI           138   45    12 M 40-49      19:34.0    6:19/M
      25    Stephen Schonning       Westerly  RI          105   43    13 M 40-49      19:36.0    6:19/M
      26    Claire Gadrow           Wakefield  RI         131   37     1 F 30-39      19:42.0    6:21/M
      27    Robert Johnson          Norwich  CT            92   29     2 M 20-29      19:43.0    6:22/M
      28    Emily Zaccardi          Scituate  MA          118   17     1 F  0-19      19:46.0    6:23/M
      29    Joe Gioia               Ledyard  CT            26   52     2 M 50-59      19:55.0    6:25/M
      30    Dave Jacob              Niantic  CT            31   62     1 M 60-69      20:06.0    6:29/M
      31    John Trahan             Mystic  CT            133   51     3 M 50-59      20:13.0    6:31/M
      32    Phil Schena             Voluntown  Ct  CT      46   52     4 M 50-59      20:19.0    6:33/M
      33    Carlene Messinger       Saddle River  NJ      125   39     2 F 30-39      20:22.0    6:34/M
      34    Tom Sullivan            Groton  CT             52   37     8 M 30-39      20:32.0    6:37/M
      35    Annie Cox               Wakefield  RI         122   33     3 F 30-39      20:38.0    6:39/M
      36    Shawn Bittman           Ledyard  CT            95   15     3 M  0-19      20:39.0    6:40/M
      37    Tenley Godfrey          Mystic  CT             89   14     2 F  0-19      20:40.0    6:40/M
      38    Christopher Robertson   Norwell  MA            72   42    14 M 40-49      20:40.0    6:40/M
      39    Glenn Anderson          Wakefield  RI         147   43    15 M 40-49      20:41.0    6:40/M
      40    Andrew McCarthy         Pawcatuck  CT         139   21     3 M 20-29      20:42.0    6:41/M
      41    Michael Boumenot        Pawcatuck  CT          12   39     9 M 30-39      20:44.0    6:41/M
      42    John Lamattina          Stonington  CT         34   57     5 M 50-59      20:45.0    6:42/M
      43    Darcy Jocbitz           New London  CT         32   25     4 M 20-29      20:48.0    6:43/M
      44    Don Weller              Niantic  CT            59   54     6 M 50-59      21:05.0    6:48/M
      45    Ken Conforto            Essex                 119   60     2 M 60-69      21:14.0    6:51/M
      46    Chris Storer            Waterford  CT          51   55     7 M 50-59      21:15.0    6:51/M
      47    Manuel Duval            New London  CT         22   41    16 M 40-49      21:40.0    6:59/M
      48    Ama Amoah               Westerly  RI            1   35     4 F 30-39      21:49.0    7:02/M
      49    F. David Tingley        Waterford  CT          54   43    17 M 40-49      21:51.0    7:03/M
      50    Jeremy Beebe            Ledyard  CT            79   34    10 M 30-39      21:53.0    7:04/M
      51    Allison Dickey          Groton  CT             19   26     1 F 20-29      21:56.0    7:05/M
      52    Michael Willner         Pawcatuck  CT         132   15     4 M  0-19      21:58.0    7:05/M
      53    Magnus Hardarson        Reyujauik  ICELAND    117   41    18 M 40-49      22:01.0    7:06/M
      54    Guy Pulino              Moodus  CT             74   62     3 M 60-69      22:07.0    7:08/M
      55    Jeffery Osowski         Preston  CT            41   33    11 M 30-39      22:09.0    7:09/M
      56    Austin Konon            Colchester  CT        110   14     5 M  0-19      22:10.0    7:09/M
      57    John Duncan             West Kingston  RI      75   50     8 M 50-59      22:14.0    7:10/M
      58    Jill Kass               Pawcatuck  CT         111   41     2 F 40-49      22:23.0    7:13/M
      59    Stuart Vyse             Stonington  CT         81   56     9 M 50-59      22:24.0    7:14/M
      60    Doug Mola               Stonington  CT         84   42    19 M 40-49      22:27.0    7:15/M
      61    Bob Myers               New London  CT        163   46    20 M 40-49      22:28.0    7:15/M
      62    Steven Boucher          East Lyme  CT          10   49    21 M 40-49      22:28.0    7:15/M
      63    Russell Dipallina       Waterford  CT          90   45    22 M 40-49      22:30.0    7:15/M
      64    Patrick Dooley          Colchester  CT         20   14     6 M  0-19      22:36.0    7:17/M
      65    Ed Planeta Jr           Pawcatuck  CT         112   43    23 M 40-49      22:38.0    7:18/M
      66    Nels Hanson             Waterford  CT          30   33    12 M 30-39      22:40.0    7:19/M
      67    Wayne Lagasse           Coventry  RI          107   43    24 M 40-49      22:46.0    7:21/M
      68    Wendy Eck               Stonington  CT         78   45     3 F 40-49      22:56.0    7:24/M
      69    Christopher Campbell    New London  CT         94   16     7 M  0-19      23:02.0    7:26/M
      70    Brain Rago              Colchester  CT         43   29     5 M 20-29      23:03.0    7:26/M
      71    Heather Coffey          Mystic  CT             67   34     5 F 30-39      23:07.0    7:27/M
      72    Bri Middel              Oakdale  CT           135   16     3 F  0-19      23:09.0    7:28/M
      73    Steve Middel            Oakdale  CT           134   48    25 M 40-49      23:09.0    7:28/M
      74    Juntyma Engtrakul       Groton  CT             23   25     2 F 20-29      23:11.0    7:29/M
      75    Mark Versavel           Providence  RI         56   49    26 M 40-49      23:12.0    7:29/M
      76    Susan Berlam            Pawcatuck  CT           7   46     4 F 40-49      23:28.0    7:34/M
      77    Gerald Ricketson        Waterford             155   39    13 M 30-39      23:32.0    7:35/M
      78    Dave Singleton          Noank  CT              49   46    27 M 40-49      23:43.0    7:39/M
      79    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT          18   34     6 F 30-39      23:44.0    7:39/M
      80    Kathy Quinn             Greenwich  CT         116   44     5 F 40-49      23:45.0    7:40/M
      81    Zachary Lincoln         Colchester  CT         73   14     8 M  0-19      23:48.0    7:41/M
      82    Simon Phillips          Niantic  CT           141   31    14 M 30-39      23:50.0    7:41/M
      83    Luke Varanko            Groton                146   48    28 M 40-49      23:50.0    7:41/M
      84    Ric Villaereal          Waterbury  CT         169   50    10 M 50-59      24:05.0    7:46/M
      85    Debra Schena            Voluntown  CT         103   52     1 F 50-59      24:13.0    7:49/M
      86    Franley Rivera          New London  CT         93   17     9 M  0-19      24:15.0    7:49/M
      87    Karen Cook              Colchester  CT         15   31     7 F 30-39      24:16.0    7:50/M
      88    Patrick Donovan         Wakefield  RI          71   60     4 M 60-69      24:17.0    7:50/M
      89    Carrie Modon            Mystic  CT             85   36     8 F 30-39      24:21.0    7:51/M
      90    Eileen Edwards          Moosup  CT             88   43     6 F 40-49      24:22.0    7:52/M
      91    Jim Wesolowski          Lebanon  CT            82   54    11 M 50-59      24:23.0    7:52/M
      92    Michele Millham         Gales Ferry  CT        38   40     7 F 40-49      24:24.0    7:52/M
      93    Stephen Moskaluk        Groton  CT             39   33    15 M 30-39      24:25.0    7:53/M
      94    Carol Myers             New London  CT        162   32     9 F 30-39      24:28.0    7:54/M
      95    Scott Wilson            Montville  CT          61   42    29 M 40-49      24:33.0    7:55/M
      96    Tom Baker               Oakdale  CT             6   64     5 M 60-69      24:33.0    7:55/M
      97    Christopher Barber      Stonington  CT        137   13    10 M  0-19      24:42.0    7:58/M
      98    Elizabeth Chipperfield  Mystic  CT            170   25     3 F 20-29      24:43.0    7:58/M
      99    Mary Boy                Mystic  CT             13   49     8 F 40-49      24:47.0    8:00/M
     100    Carli Shroyer           Coventry  CT          142   12     4 F  0-19      24:55.0    8:02/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Ben Wilkie              Stonington  CT        148   13    11 M  0-19      24:59.0    8:04/M
     102    Alexandra Barber        Stonington  CT        136   44     9 F 40-49      25:08.0    8:06/M
     103    Robert Bessette         Pawcatuck  CT         113   57    12 M 50-59      25:10.0    8:07/M
     104    David Bessette          Pawcatuck  CT         102   54    13 M 50-59      25:10.0    8:07/M
     105    Elizabeth Sargent       Stonington  CT        166   18     5 F  0-19      25:11.0    8:07/M
     106    Krissy Trevena          Stonington  CT        165   31    10 F 30-39      25:20.0    8:10/M
     107    Jenna Arzoumanian       Groton  CT              4   13     6 F  0-19      25:20.0    8:10/M
     108    Ray Hodde               Seekonk  MA            77   57    14 M 50-59      25:22.0    8:11/M
     109    Christine Picklo        Niantic  CT            70   52     2 F 50-59      25:31.0    8:14/M
     110    Denise Newhouse         Saunderstown  RI      124   54     3 F 50-59      25:53.0    8:21/M
     111    Rudy Harvey             Stonington  CT        149   10    12 M  0-19      26:06.0    8:25/M
     112    Timothy Sabrowski       Canterbury  CT        152   35    16 M 30-39      26:40.0    8:36/M
     113    Tom Sullivan            Groton                104   63     6 M 60-69      26:48.0    8:39/M
     114    P.j. Hancock            Mystic  CT             98   48    30 M 40-49      26:50.0    8:39/M
     115    Bill Billing            Mystic  CT            109   56    15 M 50-59      26:53.0    8:40/M
     116    Vamsi Bollu             Groton  CT              9   29     6 M 20-29      27:00.0    8:43/M
     117    Page Owen               Stonington  CT        159   44    31 M 40-49      27:01.0    8:43/M
     118    Mary Boucher            EL                     11   43    10 F 40-49      27:23.0    8:50/M
     119    Juan O'Callahan         Stonington  CT        158   74     1 M 70-99      27:30.0    8:52/M
     120    Todd Choti              Lisbon  CT            164   37    17 M 30-39      27:41.0    8:56/M
     121    Pat Phillips            Niantic  CT           140   60     1 F 60-69      27:45.0    8:57/M
     122    Peter Biggs             Honolulu  HI           86   55    16 M 50-59      27:47.0    8:58/M
     123    Nancy Dooley            Colchester  CT         21   55     4 F 50-59      27:53.0    9:00/M
     124    Valerie Volpe Crist     Gales Ferry  CT        99   29     4 F 20-29      27:58.0    9:01/M
     125    Lisa Robarge            Groton  CT             44   40    11 F 40-49      28:05.0    9:04/M
     126    Mary Walsh              Niantic  CT           161   45    12 F 40-49      28:11.0    9:05/M
     127    Jim Latourette          Quaker Hill  CT        36   73     2 M 70-99      28:17.0    9:07/M
     128    Diana Owen              Stonington  CT        160   42    13 F 40-49      28:24.0    9:10/M
     129    Bill Benhey             Lisbon  CT             68   41    32 M 40-49      28:39.0    9:15/M
     130    Candy Sanford           Stonington  CT        153   59     5 F 50-59      28:48.0    9:17/M
     131    Shrevie Shepard         Stonington  CT         47   44    14 F 40-49      28:49.0    9:18/M
     132    Jan MacGregor           Mystic  CT            157   67     7 M 60-69      28:56.0    9:20/M
     133    Bernd Zinngrebe         Meissner  GERMANY      97   39    18 M 30-39      29:01.0    9:22/M
     134    Vera Filzgrede          Germany                96   42    15 F 40-49      29:02.0    9:22/M
     135    Sarael Sargent          Stonington  CT        167   47    16 F 40-49      29:02.0    9:22/M
     136    Julie Talmin            Newton Highlands  M   168   40    17 F 40-49      29:03.0    9:22/M
     137    Jim Quinn               Stonington  CT        115   72     3 M 70-99      29:08.0    9:24/M
     138    John Weaver             Groton  CT             58   45    33 M 40-49      29:13.0    9:25/M
     139    Lauren Weaver           Groton  CT             57   13     7 F  0-19      29:15.0    9:26/M
     140    Jim Marchino            Euamsville  IN         37   66     8 M 60-69      29:22.0    9:28/M
     141    Nora Selinger           Stonington  CT        151   24     5 F 20-29      29:30.0    9:31/M
     142    Nicole Krynick          Mystic  CT            150   26     6 F 20-29      29:33.0    9:32/M
     143    Jerome Sutherland       Westerly  RI          144   62     9 M 60-69      29:34.0    9:32/M
     144    Laura Reilly            Parkesburg  PA        143   46    18 F 40-49      29:45.0    9:36/M
     145    Patricia Baker          Oakdale  CT             5   62     2 F 60-69      29:48.0    9:37/M
     146    Lester Dimclure         Fairfield  CT          69   65    10 M 60-69      29:57.0    9:40/M
     147    Roger Zotti             Preston  CT            65   69    11 M 60-69      30:32.0    9:51/M
     148    Jean Hess-Walsh         Colchester  CT        129   50     6 F 50-59      31:19.0   10:06/M
     149    James Paggioli          Bolton  CT            130   44    34 M 40-49      31:20.0   10:06/M
     150    Paul Manning            Exeter  RI            156   66    12 M 60-69      31:55.0   10:18/M
     151    Anita Tudisco           Groton  CT             55   53     7 F 50-59      32:09.0   10:22/M
     152    Dwight Greenhouse       Stonington  CT        173   11    13 M  0-19      32:10.0   10:23/M
     153    Melissa Greenhouse      Stonington  CT        172   40    19 F 40-49      32:11.0   10:23/M
     154    Colburn Graves          North Stonington  C    27   73     4 M 70-99      34:10.0   11:01/M
     155    Tom Richards            Mystic  CT             83   59    17 M 50-59      34:13.0   11:02/M
     156    James Shepard           Stonington  CT         48   11    14 M  0-19      34:51.0   11:15/M
     157    Anita Kaiser            Groton                100   46    20 F 40-49      34:59.0   11:17/M
     158    Lisa Arzoumanian        Groton  CT              3   47    21 F 40-49      35:10.0   11:21/M
     159    Jake Arzoumanian        Groton  CT              2   44    35 M 40-49      35:10.0   11:21/M
     160    Joe Thompson            North Kingstown  RI    76   64    13 M 60-69      36:09.0   11:40/M
     161    Diana Galer             Madison  CT            25   52     8 F 50-59      36:16.0   11:42/M
     162    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI         114   52     9 F 50-59      36:46.0   11:52/M
     163    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT         154   50    10 F 50-59      44:00.0   14:12/M
     164    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT        60   53    11 F 50-59      44:44.0   14:26/M
     165    Laurie Lamb             North Stonington  C    35   54    12 F 50-59      50:42.0   16:21/M