Find this page online at www.coolrunning.com/results/07/ct/Apr28_Flande_set1.shtml

Flanders 5K

East Lyme, CT, April 28, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy SNERRO, LLC (www.snerro.com)



FLANDERS 5 K
Overall Finish List
April 27, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Herrera         Waterford             130   36     1 M 30-39      15:47.5    5:05/M
       2    John Paggioli           Marlborough  CT       164   41     1 M 40-49      18:11.8    5:52/M
       3    Wayne Jolley                                   77   56     1 M 50-59      18:46.0    6:03/M
       4    EUSEVIO QUINDNES        Groton                  8   41     2 M 40-49      19:17.0    6:13/M
       5    BOB HEFFLEFINGER        Niantic  CT            58   48     3 M 40-49      19:24.4    6:15/M
       6    DAVE JACOBS             Niantic  CT            29   61     1 M 60-99      19:28.1    6:17/M
       7    Robert Craig            Niantic  CT           110   40     4 M 40-49      19:45.0    6:22/M
       8    Eddie Eckard              Canterbury  CT      123   42     5 M 40-49      19:46.7    6:23/M
       9    Mike Manifold           East Lyme  CT          78   37     2 M 30-39      19:55.2    6:25/M
      10    Allison Dupont          Uncasville  CT        115   39     1 F 30-39      20:00.2    6:27/M
      11    EDDIE HOGAN             Lisbon  CT             35   37     3 M 30-39      20:10.1    6:30/M
      12    John Walter             Niantic  CT           134   41     6 M 40-49      20:20.4    6:34/M
      13    Matthew Beland                                 76   13     1 M 11-14      20:23.2    6:35/M
      14    Bob Alling              Ledyard  CT            93   58     2 M 50-59      20:24.8    6:35/M
      15    LAUREN IWANICKI         EL                     43   22     1 F 20-29      20:28.9    6:36/M
      16    TODD HATAJIK            EL                     40   37     4 M 30-39      20:33.5    6:38/M
      17    TRAD HORNER             EL                     16   39     5 M 30-39      20:36.5    6:39/M
      18    Andrew Cody             Niantic  CT           127   26     1 M 20-29      20:44.0    6:41/M
      19    Ken Roberts             Niantic  CT           135   39     6 M 30-39      20:56.6    6:45/M
      20    Billy Shea              Westerly  RI           70   51     3 M 50-59      21:01.6    6:47/M
      21    DARRELL NETTO           Colchester              2   55     4 M 50-59      21:24.2    6:54/M
      22    Kevin Kompanik                                159   27     2 M 20-29      21:27.1    6:55/M
      23    JEFF ARENSON            EL                     48   15     1 M 15-19      21:34.1    6:57/M
      24    Gene Maran              Waterford              94   54     5 M 50-59      21:34.5    6:57/M
      25    TODD ZELSKY             EL                      3   36     7 M 30-39      21:38.9    6:59/M
      26    Russ Depallina          Waterford             106   44     7 M 40-49      21:41.2    7:00/M
      27    Sara Beland             Woodbridge  CT         74   11     1 F 11-14      21:43.4    7:00/M
      28    Katie Beland            Woodbridge  CT         75   11     2 F 11-14      21:49.7    7:02/M
      29    DON WELLER              Niantic                30   53     6 M 50-59      21:52.1    7:03/M
      30    Nathan  Ngarry          Boston  MA            119   32     8 M 30-39      22:05.3    7:07/M
      31    Scott Stavens                                 165   17     2 M 15-19      22:13.7    7:10/M
      32    ROBERT DAVIS            Naugatuck  CT          36   55     7 M 50-59      22:14.1    7:10/M
      33    ALEC HAY                EL                     44    9     1 M  0-10      22:17.0    7:11/M
      34    Bob Myers               New London  CT        156   45     8 M 40-49      22:22.9    7:13/M
      35    Jaclyn Tules                                  143   14     3 F 11-14      22:25.2    7:14/M
      36    Noelene Power           East Lyme  CT          84   12     4 F 11-14      22:29.8    7:15/M
      37    BRANDY LECLAIR          Groton  CT             22   12     5 F 11-14      22:30.3    7:15/M
      38    Aidan Power             East Lyme  CT          83   46     9 M 40-49      22:37.7    7:18/M
      39    JOE SMITH               Niantic                55   53     8 M 50-59      22:39.5    7:18/M
      40    Sheila Bassett                                103   41     1 F 40-49      22:49.3    7:22/M
      41    ADAM OPSAHL             EL                     50   11     2 M 11-14      22:50.2    7:22/M
      42    Mark Chartier           Baltic  CT             73   36     9 M 30-39      23:03.5    7:26/M
      43    Jerry Brown             East Lyme  CT          85   65     2 M 60-99      23:07.5    7:27/M
      44    Tom Walsh               Wethersfield  CT      160   52     9 M 50-59      23:11.6    7:29/M
      45    David Weston            Pawtucket  RI         118   32    10 M 30-39      23:14.3    7:30/M
      46    Charles Jorefice                              112   36    11 M 30-39      23:14.9    7:30/M
      47    Beth McGabb             East Lyme  CT          79   46     2 F 40-49      23:15.9    7:30/M
      48    Joshua Sheppard         Niantic  CT           163   27     3 M 20-29      23:16.9    7:30/M
      49    Norman Malbaurn         El                     80   34    12 M 30-39      23:24.5    7:33/M
      50    NELS HANSON             Wtfd                   23   33    13 M 30-39      23:27.1    7:34/M
      51    Mike Carta              Waterford             116   48    10 M 40-49      23:27.7    7:34/M
      52    SARAH VANALSTEN         Niantic                13   10     1 F  0-10      23:28.9    7:34/M
      53    Frank Gesino            East Lyme  CT          81   34    14 M 30-39      23:39.0    7:38/M
      54    ALAN OPSAHL             EL                     54   45    11 M 40-49      23:40.9    7:38/M
      55    JENNA WORGUL            EL                     37   23     2 F 20-29      23:48.8    7:41/M
      56    Sandra Collins          Wauregan  CT           99   51     1 F 50-59      23:49.5    7:41/M
      57    BRIAN RAGO              Colchester  CT         18   29     4 M 20-29      23:53.7    7:42/M
      58    mitch ryan              Salem  CT              71   10     2 M  0-10      24:05.6    7:46/M
      59    JIUNTANG HUANG          EL                      6   47    12 M 40-49      24:13.8    7:49/M
      60    Ed Evis                 Unionville  CT        105   67     3 M 60-99      24:15.8    7:49/M
      61    Gerald Ricketson        Waterford              91   39    15 M 30-39      24:16.4    7:50/M
      62    Scott Williams                                157   31    16 M 30-39      24:16.8    7:50/M
      63    Joan Munroe             Newington  CT          92   52     2 F 50-59      24:29.3    7:54/M
      64    Deb Brunetti            East Lyme  CT         133   48     3 F 40-49      24:30.1    7:54/M
      65    Kris Talar              Waterford             142   30    17 M 30-39      24:44.1    7:59/M
      66    Pat Gaffey                                    153   48    13 M 40-49      24:46.0    7:59/M
      67    Dick Walsh              Old Lyme  CT          128   66     4 M 60-99      24:47.5    8:00/M
      68    Peter Joyce             Old Lyme  CT          114   60     5 M 60-99      25:01.4    8:04/M
      69    Ron Dombrowski          Uncasville  CT         96   63     6 M 60-99      25:11.8    8:07/M
      70    Zachary Kosakowski      East Lyme  CT         129   11     3 M 11-14      25:21.2    8:11/M
      71    Mike Vesce              Enfield  CT           154   29     5 M 20-29      25:28.0    8:13/M
      72    ARTHUR II JENKINS       Salem                  62   38    18 M 30-39      25:29.6    8:13/M
      73    Carol Myers             New London  CT        155   32     2 F 30-39      25:30.8    8:14/M
      74    Brent Hall                                    158   34    19 M 30-39      25:32.7    8:14/M
      75    DANIEL ARENSON          EL                     47   44    14 M 40-49      25:35.9    8:15/M
      76    Lynn Vernagalia         New York  NY          139   26     3 F 20-29      25:41.3    8:17/M
      77    Norma Vivar-Orum        Griswald  CT          100   43     4 F 40-49      25:42.9    8:17/M
      78    VIVIAN HUANG            EL                      4   12     6 F 11-14      25:43.8    8:18/M
      79    David Citron            East Lyme  CT         166   47    15 M 40-49      25:44.9    8:18/M
      80    Tracy Citron            East Lyme  CT         167   41     5 F 40-49      25:45.3    8:18/M
      81    ETHAN OPSAHL            EL                     52   10     3 M  0-10      25:54.3    8:21/M
      82    Fred Loxsom             Mansfield  CT         124   64     7 M 60-99      25:58.5    8:23/M
      83    ROSE BUCKINGHAM         Norwich                42   59     3 F 50-59      26:00.4    8:23/M
      84    PAUL MUNZNER            Niantic                38   38    20 M 30-39      26:13.5    8:27/M
      85    John Vernaglis          Niantic  CT           138   61     8 M 60-99      26:21.3    8:30/M
      86    BOBBIE VANALSTEN        Niantic                12   47     6 F 40-49      26:30.4    8:33/M
      87    Saran Joyce             Old Lyme  CT          113   25     4 F 20-29      26:35.3    8:35/M
      88    EVAN OPSAHL             EL                     51   10     4 M  0-10      26:52.5    8:40/M
      89    Maureen Werner          Niantic  CT            90   45     7 F 40-49      27:01.1    8:43/M
      90    KRISTEN WALTER          Salem  CT              60   11     7 F 11-14      27:17.6    8:48/M
      91    GARY WALTER             Salem  CT              59   47    16 M 40-49      27:18.1    8:48/M
      92    paige schneider         East Lyme  CT          67   12     8 F 11-14      27:21.0    8:49/M
      93    Michaela Ryan           Salem  CT              72   11     9 F 11-14      27:22.2    8:50/M
      94    YING LO                 EL                      5   47     8 F 40-49      27:28.9    8:52/M
      95    Bradley King            East Lyme  CT         101   10     5 M  0-10      27:30.4    8:52/M
      96    David King              East Lyme  CT         102   39    21 M 30-39      27:31.1    8:53/M
      97    R J Dcosta              Niantic  CT           108   34    22 M 30-39      27:46.7    8:57/M
      98    Barry Sheckley          Niantic  CT           107   59    10 M 50-59      27:52.1    8:59/M
      99    Susan Scheckley         Niantic  CT           109   58     4 F 50-59      27:52.7    8:59/M
     100    SHELLEY ARENSON         EL                     49   42     9 F 40-49      28:06.8    9:04/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    LISA ROBARGE            Groton                 11   39     3 F 30-39      28:36.0    9:14/M
     102    Phyllis Samul                                  95   51     5 F 50-59      28:42.9    9:15/M
     103    MARY WALSH              Niantic  CT            56   44    10 F 40-49      28:46.2    9:17/M
     104    KATHY KOVACS            Ivoryton  CT           17   54     6 F 50-59      28:48.2    9:17/M
     105    lindsay schneider       East Lyme  CT          68   12    10 F 11-14      28:54.8    9:19/M
     106    LIZ ANDSTROM            Plainfield  CT         46   52     7 F 50-59      29:03.5    9:22/M
     107    Donna Schneider         East Lyme  CT          69   44    11 F 40-49      29:11.5    9:25/M
     108    Kathleen Mullen         Waterford             131   46    12 F 40-49      29:15.2    9:26/M
     109    CYNTHIA WILLS           Mystic  CT              7   42    13 F 40-49      29:34.2    9:32/M
     110    ALLI ABRAHAM            NL                     24   31     4 F 30-39      30:03.7    9:42/M
     111    EDWINA CALLAGHAN        Salem  CT               9   57     8 F 50-59      30:20.2    9:47/M
     112    Jason Hine                                    161   36    23 M 30-39      30:31.6    9:51/M
     113    STEVEN MUNZER           N Haven                28   41    17 M 40-49      30:33.2    9:51/M
     114    Gail White              Uncasville  CT         82   43    14 F 40-49      30:34.6    9:52/M
     115    Lori Andrzeicik                                98   42    15 F 40-49      30:42.1    9:54/M
     116    MICHELLE PRIMAVERA      Lisbon  CT             34   34     5 F 30-39      31:08.8   10:03/M
     117    Philip Waterman                                88   14     4 M 11-14      31:24.6   10:08/M
     118    Robin Waterman                                 87   10     2 F  0-10      31:31.9   10:10/M
     119    ANITA TUDISCO           Groton                 10   53     9 F 50-59      32:02.3   10:20/M
     120    Leslie Jolley           Brooklyn  CT          120   53    10 F 50-59      32:49.0   10:35/M
     121    Christine Sacrey        Preston  CT            97   53    11 F 50-59      32:49.5   10:35/M
     122    Isabella Gerber                                89   10     3 F  0-10      33:02.2   10:39/M
     123    Ken Waterman            East Lyme  CT          86   48    18 M 40-49      33:02.5   10:39/M
     124    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT         147   42    16 F 40-49      33:20.9   10:45/M
     125    Patty Heenah                                  152   38     6 F 30-39      33:21.5   10:45/M
     126    Virginia Mullen         Unionville  CT        104   68     1 F 60-99      33:41.1   10:52/M
     127    Ehren Johnson           East Lyme  CT         150   10     6 M  0-10      34:40.6   11:11/M
     128    Richelle Johnson        East Lyme  CT         151   38     7 F 30-39      34:44.0   11:12/M
     129    PAMELA GRILLINI         Lisbon                 27   40    17 F 40-49      35:24.8   11:25/M
     130    Lucy Walter             Niantic  CT           132   45    18 F 40-49      35:25.3   11:25/M
     131    COLBURN GRAVES          N Ston                 14   73     9 M 60-99      36:53.2   11:54/M
     132    Deborah Lewis           Waterford             117   36     8 F 30-39      40:00.3   12:54/M
     133    Ashley Oregice                                111   36     9 F 30-39      40:01.9   12:55/M
     134    WENDY PEREZ             Mystic                  1   44    19 F 40-49      40:07.1   12:56/M
     135    Deanna Dibalo           Niantic  CT            65   12    11 F 11-14      40:52.1   13:11/M
     136    Stacia Pombrio          Mystic  CT            144   12    12 F 11-14      40:52.7   13:11/M
     137    CLAUDIA WIERSCH         QuakerHill             25   53    12 F 50-59      41:59.2   13:33/M
     138    KENNETH COOLEY          Clinton                26   35    24 M 30-39      42:28.6   13:42/M
     139    Mark Gustavson          El                    136   32    25 M 30-39      46:17.6   14:56/M
     140    Stephanie Gastavson     Niantic  CT           137   31    10 F 30-39      46:19.4   14:56/M
     141    Kathleen Parker                               122   46    20 F 40-49      46:56.0   15:08/M
     142    Linda Bibalo            EL                     66   52    13 F 50-59      48:25.0   15:37/M
     143    Kenneth Bibalo          Niantic  CT            64   39    26 M 30-39      48:25.9   15:37/M
     144    GLENN PENNINGTON        Niantic                19   58    11 M 50-59      50:14.0   16:12/M
     145    Sally Vernaglia         East Lyme  CT         140   56    14 F 50-59      50:15.0   16:13/M
     146    Carol Giese             East Lyme  CT         145   66     2 F 60-99      50:16.4   16:13/M
     147    NANCY PENNINGTON        Niantic                20   56    15 F 50-59      50:17.5   16:13/M
     148    LAURIE LAMB             N Ston                 15   54    16 F 50-59      50:23.0   16:15/M

------------------------------------------------------------------------