Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/vt/Jul16_Stowe8_set4.shtml

Stowe 8-Miler - USATF Grand Prix

Stowe, VT, July 16, 2006

[Overa ll Results | Andy Palmer Award | Stowe Resident Results | Prize Money & Awards Results ]

USATF Team Results

                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                           MALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BOSTON ATHLETIC ASSOC                   
            40:56   41:23   41:32   42:02   42:58 (  43:21) (  44:04) = 3:28:51
         Patrick Moulton, Mark Miller, Eric Blake, Matthew Ely, Bernie Muller,
         Jim Dandeneau, John Dudley
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            42:44   43:50   44:29   44:33   45:03 (  45:26) (  46:12) = 3:40:39
         Shad Miller, Craig Fram, Chris Mahoney, Kevin Alliete, Bob Dabrieo,
         Paul Hammond, Jim Quadros
   3.  GREATER LOWELL                          
            40:51   43:09   44:15   45:54   48:31 (  48:31) (  51:42) = 3:42:40
         Nate Jenkins, Benjamin Ndaya, Titus Mutinda, Tom Doody, Francis
         Burdett, Jim Emord, Phil Riley
   4.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            42:47   44:49   44:58   45:03   45:24 (  46:48) (  46:59) = 3:43:01
         MacKenzie Kilpatrick, Ryan Robitaille, Rich Smith, David Herr, Scott
         Clark, Tim Cox, Keith Wilkerson
   5.  HURTIN' FOR CERTAIN                     
            42:40   43:57   45:41   46:01   47:10 (  56:58) (  57:22) = 3:45:29
         Kevin Gray, Jason Cakouros, Scott Wisnaskas, Brendan Lynch, Matthew
         Botti, Gary McNamee, Chris Diehl
   6.  GREATER BOSTON                          
            42:49   44:40   45:50   46:32   47:11 (  48:25) (  50:45) = 3:47:02
         Jeremy Borling, Ryan Aschbrenner, Ryan Kerrigan, Jeff Doyon, Tomoaki
         Uchiki, Junyong Pak, John Fialkovich
   7.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            43:14   44:39   45:06   46:42   48:14 (  50:03) (  52:16) = 3:47:55
         Patrick Rich, Kevin Tilton, Dan Verrington, Ben Nephew, James Pawlicki,
         Jerry Learned, Gregg Cornell
   8.  GREEN MT. A.A.                          
            45:17   46:06   46:28   46:49   48:07 (  48:22) (  48:53) = 3:52:47
         Sam Davis, Nathan Fields, Rick Rountree, Norm Larson, Joshua Brown,
         Jim Miller, Mike Early
   9.  GREATER SPRINGFIELD                     
            45:45   46:22   47:42   50:07   50:54 (  52:29) (  56:16) = 4:00:50
         Kent Lemme, James Larson, Paul Fratini, Carlos Rivera, Larry Litscher,
         Peter Fratini, Richard Clark
  10.  MERRIMACK VALLEY                        
            45:05   47:32   47:40   49:55   52:51 (  54:14) (  55:44) = 4:03:03
         Kevin Sullivan, Ted MacMahon, Matt Pimenter, John Mulligan, Karl
         Sineath, John Lee, Steve Seide
  11.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            45:57   47:12   47:35   52:21 1:02:25 (1:08:23) = 4:15:30
         Jon Waldron, Terry McNatt, Lorin Obler, Gordon MacFarland, Geoffrey
         Kent, Rob Riordan
  12.  SOMERVILLE ROADRUNNERS                  
            50:42   54:48   56:54   57:29 1:01:24 (1:02:30) (1:11:41) = 4:41:17
         Joe O'Leary, Jim Sullivan, Donald Malloy, Chris Vezeau, Bob Pomeroy,
         Jerome Lang, David Boggs
  13.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            54:17   55:19   55:24   57:01 1:03:34 (1:20:08) = 4:45:35
         Marty Ellowitz, William Sicard, Mark Wigler, Brian Byrne, Michael
         Seretto, Larry Morris
  14.  EMPIRE ONE RC                           
            48:47   54:37   57:47   58:21 1:06:44 (1:09:24) (1:15:46) = 4:46:16
         Robert Landry, Mark Baillargeon, John Dent, Jason Dominick, Mark
         Chatel, Daryl Mallory, Raymond Wenninger
  15.  GATE CITY STRIDERS                      
            57:11 1:00:39 1:05:36 1:07:18 1:11:07 (1:20:52) = 5:21:51
         Michael Wade, Denny Leblanc, Steve Moland, Jack Kick, Stan Klem, Skip
         Cleaver


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            43:50   45:03   45:26   46:12   48:06 (  48:16) = 3:48:37
         Craig Fram, Bob Dabrieo, Paul Hammond, Jim Quadros, Doug Martyn, Scott
         Anderson
   2.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            45:03   45:24   47:37   48:10   50:11 (  50:51) (  54:35) = 3:56:25
         David Herr, Scott Clark, Ernie Brake, Reno Stirrat, John Dowling, Dan
         Collison, Chuck Landry
   3.  GREATER LOWELL                          
            44:15   45:54   48:31   51:42   52:56 (  54:27) (  55:16) = 4:03:18
         Titus Mutinda, Tom Doody, Francis Burdett, Phil Riley, Andre Chandonet,
         Mark Coddaire, Glenn Stewart
   4.  GREEN MT. A.A.                          
            45:17   46:49   48:22   48:53   54:58 (  55:15) (  55:47) = 4:04:19
         Sam Davis, Norm Larson, Jim Miller, Mike Early, Charles White, Lyman
         Ross, Chuck Arnold
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            45:06   50:03   52:16   55:08   56:42 = 4:19:15
         Dan Verrington, Jerry Learned, Gregg Cornell, William Pine, Roger
         Nasatka
   6.  MERRIMACK VALLEY                        
            47:32   49:55   54:14   55:44   56:27 (  57:16) (  59:55) = 4:23:52
         Ted MacMahon, John Mulligan, John Lee, Steve Seide, Stan Peijffers,
         Dave Tyler, Thomas Licciardello
   7.  GREATER SPRINGFIELD                     
            47:42   50:54   52:29   56:16   57:10 (  57:32) (  58:36) = 4:24:31
         Paul Fratini, Larry Litscher, Peter Fratini, Richard Clark, Arthur
         Roberts, Steve O'Neil, Ron Lombardi
   8.  GREATER BOSTON                          
            51:35   51:45   52:13   52:53 1:05:09 (1:10:05) (1:27:57) = 4:33:35
         Bill Newsham, Brian Hare, Joel Bargmann, Bruce Bond, Kenneth Agabian,
         Tom Derderian, Michael Olivo
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            45:57   47:12   52:21 1:02:25 1:08:23 = 4:36:18
         Jon Waldron, Terry McNatt, Gordon MacFarland, Geoffrey Kent, Rob
         Riordan
  10.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            54:17   55:19   55:24   57:01 1:03:34 (1:20:08) = 4:45:35
         Marty Ellowitz, William Sicard, Mark Wigler, Brian Byrne, Michael
         Seretto, Larry Morris
  11.  GATE CITY STRIDERS                      
          1:00:39 1:05:36 1:07:18 1:11:07 1:20:52 = 5:45:32
         Denny Leblanc, Steve Moland, Jack Kick, Stan Klem, Skip Cleaver
  12.  EMPIRE ONE RC                           
            54:37   57:47 1:09:24 1:15:46 1:28:30 = 5:46:04
         Mark Baillargeon, John Dent, Daryl Mallory, Raymond Wenninger, Bill
         Milkiewicz


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREEN MT. A.A.                          
            46:49   54:58   55:47 (  56:50) (  58:30) (  59:34) (  59:57)
          = 2:37:34
         Norm Larson, Charles White, Chuck Arnold, Charles Windisch, Dhyan
         Nirmegh, Dave Fields, Bob O'Brien
   2.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            48:10   54:35   54:53 (  56:46) (  58:17) (  59:58) (1:00:04)
          = 2:37:38
         Reno Stirrat, Chuck Landry, Ron Kita, Tom Kolb, Rick Stetson, Tom
         Ozahowski, Joe Noonan
   3.  GREATER LOWELL                          
            51:42   52:56   55:16 (  55:25) (1:01:10) = 2:39:54
         Phil Riley, Andre Chandonet, Glenn Stewart, John Hackney, Don Gatton
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            50:03   55:08   56:42 = 2:41:53
         Jerry Learned, William Pine, Roger Nasatka
   5.  GREATER SPRINGFIELD                     
            50:54   56:16   57:10 (  57:32) (1:02:28) (1:05:08) = 2:44:20
         Larry Litscher, Richard Clark, Arthur Roberts, Steve O'Neil, Paul
         Jensen, Harry Masterton
   6.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            54:17   55:19   55:24 (  57:01) (1:03:34) (1:20:08) = 2:45:00
         Marty Ellowitz, William Sicard, Mark Wigler, Brian Byrne, Michael
         Seretto, Larry Morris
   7.  MERRIMACK VALLEY                        
            54:14   55:44   56:27 (  59:55) (1:05:43) (1:08:11) (1:11:57)
          = 2:46:25
         John Lee, Steve Seide, Stan Peijffers, Thomas Licciardello, Will
         Meredith, Leo St. Louis, Dave Smith
   8.  GREATER BOSTON                          
            52:13   52:53 1:10:05 = 2:55:11
         Joel Bargmann, Bruce Bond, Tom Derderian
   9.  GATE CITY STRIDERS                      
          1:00:39 1:05:36 1:07:18 (1:11:07) (1:20:52) = 3:13:33
         Denny Leblanc, Steve Moland, Jack Kick, Stan Klem, Skip Cleaver
  10.  EMPIRE ONE RC                           
            57:47 1:09:24 1:15:46 (1:28:30) = 3:22:57
         John Dent, Daryl Mallory, Raymond Wenninger, Bill Milkiewicz
  11.  NORTH SHORE STRIDERS                    
          1:05:26 1:08:30 1:09:24 = 3:23:20
         George Geis, Giuseppe Giannone, Michael Pelletier


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                       MALE 60 and OVER TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            54:53   58:17 1:00:04 (1:02:02) (1:08:27) (1:12:37) = 2:53:14
         Ron Kita, Rick Stetson, Joe Noonan, David Pember, Fred Zuleger, Robert
         Payne
   2.  GREATER SPRINGFIELD                     
            57:10 1:02:28 1:05:08 = 3:04:46
         Arthur Roberts, Paul Jensen, Harry Masterton
   3.  GATE CITY STRIDERS                      
          1:00:39 1:05:36 1:07:18 (1:20:52) = 3:13:33
         Denny Leblanc, Steve Moland, Jack Kick, Skip Cleaver
   4.  GREEN MT. A.A.                          
          1:04:51 1:06:34 1:10:50 (1:16:46) (1:17:55) = 3:22:15
         Dick Thompson, Nat Goodhue, Bert Moffatt, Peter Mitchell, Butch Dutra
   5.  NORTH SHORE STRIDERS                    
          1:05:26 1:08:30 1:09:24 = 3:23:20
         George Geis, Giuseppe Giannone, Michael Pelletier
   6.  MERRIMACK VALLEY                        
          1:08:11 1:11:57 1:22:13 = 3:42:21
         Leo St. Louis, Dave Smith, Herbert Cunha


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          FEMALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BOSTON ATHLETIC ASSOC                   
            48:57   49:15   49:47 (  51:11) (  51:20) (  51:39) = 2:27:59
         Heather Capello, Emily Levan, Mary Proulx, Ginger Reiner, Katie Twarog,
         Mimi Fallon
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            49:40   51:00   53:59 (1:14:17) = 2:34:39
         Nicole Kulikov-Hagobia, Barbara McManus, Debra Barry, Laura Beckwith
   3.  GREATER BOSTON                          
            50:54   52:13   53:00 (  57:03) (1:00:04) (1:08:34) (1:11:22)
          = 2:36:07
         Audrey Giesler, Laura Hayden, Megha Doshi, Christy Bonstelle, Jenny
         Thomas, Cynthia Hastings, Wendy Newsham
   4.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            50:50   51:13   54:34 (  56:23) (  57:28) (  58:19) = 2:36:37
         Tammie Robie, Simonetta Piergentilli, Chrissy Anderson, Miae Jacobs,
         Lisa Zappala, Kim Najem
   5.  MERRIMACK VALLEY                        
            50:56   53:56   53:58 (  54:01) (  59:03) (  59:43) (1:00:02)
          = 2:38:50
         Caroline Kondoleon, Maureen Forsyth, Crystal Sineath, Tina Dowling,
         Jan Holmquist, Linda Jennings, Deborah Sakr
   6.  GREATER SPRINGFIELD                     
            54:25   55:39   56:18 (  56:47) (1:01:33) (1:01:35) (1:15:30)
          = 2:46:22
         Sheila Mason, Sarah Kasabian-Larson, Meaghan Mathews, Abby Kingman,
         Meghan Lynch, Kathy Lynch, Cindy Fois
   7.  GREEN MT. A.A.                          
            54:16   58:31   59:12 (1:00:02) (1:00:05) (1:02:04) (1:03:57)
          = 2:51:59
         Megan Valentine, Sandra Dickin, Courtney Kutler, Ana Barria, Kristi
         Cruz, Cathy Eustis, Jessica Bolduc
   8.  GREATER LOWELL                          
            55:56   56:10 1:02:53 (1:03:04) (1:04:27) (1:06:08) = 2:54:59
         Robyn Anderson, Sue Hackney, Sue Maslowski, Patty Foltz, Moira Durnin,
         Diane Geehan
   9.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            56:55 1:01:56 1:04:59 (1:08:08) (1:16:24) (1:39:41) = 3:03:50
         Ann Rasmussen, Carla Chandler, Susan Kenney, Peg Bastien, Barbara
         Robinson, Kathleen Noonan
  10.  SOMERVILLE ROADRUNNERS                  
            56:09 1:03:21 1:04:48 (1:20:45) (1:22:32) (1:27:54) = 3:04:18
         Larissa Bifano, Yili Yao, Sarah Fisher, Emer O'Donoghue, Barbara
         Grandberg, Erin Bucchino
  11.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            59:28 1:04:31 1:06:05 (1:08:29) (1:12:16) (1:26:57) = 3:10:04
         Susan McNatt, Lisa Doucett, Catherine Farrell, Diane Meuser, Catherine
         Cagle, Danah Tench


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            51:13   54:34   56:23 (  57:28) = 2:42:10
         Simonetta Piergentilli, Chrissy Anderson, Miae Jacobs, Lisa Zappala
   2.  MERRIMACK VALLEY                        
            54:01   59:03   59:43 (1:00:02) (1:00:32) (1:01:40) (1:04:46)
          = 2:52:47
         Tina Dowling, Jan Holmquist, Linda Jennings, Deborah Sakr, Karen
         Deroma, Pattie Dalconzo, Sarah Prescott
   2.  GREATER SPRINGFIELD                     
            54:25   56:47 1:01:35 = 2:52:47
         Sheila Mason, Abby Kingman, Kathy Lynch
   4.  GREATER LOWELL                          
            56:10 1:02:53 1:03:04 (1:04:27) (1:06:08) = 3:02:07
         Sue Hackney, Sue Maslowski, Patty Foltz, Moira Durnin, Diane Geehan
   5.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
            56:55 1:01:56 1:04:59 (1:08:08) (1:16:24) (1:39:41) = 3:03:50
         Ann Rasmussen, Carla Chandler, Susan Kenney, Peg Bastien, Barbara
         Robinson, Kathleen Noonan
   6.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            59:28 1:04:31 1:06:05 (1:08:29) (1:12:16) (1:26:57) = 3:10:04
         Susan McNatt, Lisa Doucett, Catherine Farrell, Diane Meuser, Catherine
         Cagle, Danah Tench
   7.  GREEN MT. A.A.                          
          1:06:47 1:07:57 1:08:14 (1:14:38) (1:17:08) = 3:22:58
         Virginia Foster, Ruth Blauwiekel, Debbie Tirrito, Linda Hallinger,
         Rosemary Rusin
   8.  SOMERVILLE ROADRUNNERS                  
          1:04:48 1:20:45 1:22:32 = 3:48:05
         Sarah Fisher, Emer O'Donoghue, Barbara Grandberg


                             THE STOWE 8-MILER
                   USATF-New England 8 Mile CHAMPIONSHIP
  July 16, 2006      8 Mile (USATF Certified #VT01004WN)       Stowe, VT
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  MERRIMACK VALLEY                        
            59:03   59:43 1:00:32 (1:19:47) (1:22:49) (1:26:10) (1:39:49)
          = 2:59:18
         Jan Holmquist, Linda Jennings, Karen Deroma, Martha O'Brien, Jane
         Madore, Beth Shiff, Lyn Licciardello
   2.  GREATER LOWELL                          
          1:02:53 1:03:04 1:04:27 = 3:10:24
         Sue Maslowski, Patty Foltz, Moira Durnin
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
          1:04:31 1:06:05 1:08:29 = 3:19:05
         Lisa Doucett, Catherine Farrell, Diane Meuser
   4.  GREEN MT. A.A.                          
          1:06:47 1:07:57 1:08:14 (1:14:38) (1:17:08) = 3:22:58
         Virginia Foster, Ruth Blauwiekel, Debbie Tirrito, Linda Hallinger,
         Rosemary Rusin
   5.  MOOSE MILERS & MARATHONERS              
          1:04:59 1:16:24 1:39:41 = 4:01:04
         Susan Kenney, Barbara Robinson, Kathleen Noonan