Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ma/Jun18_USATFN_set1.shtml

USATF New England Open T&F Championship

M.I.T., Cambridge, MA, June 18, 2006

Full Results

                         USATF New England Outdoor Championships
                   MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA  - 6/18/2006
                                  Results

Temperatures in 90's and bright sun

Women's Teams: 
Greater Boston TC 60; 2.Athletics East, Mass Velocity, Air Time Athletics 13; 5.Cambridge Sports Union 8; 
6.Reebok Boston and Sisu Project 5; 8.Providence Cobras 3; 9.Boston North 2.
 Women 100 Meter Dash
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Josette Pierre-Louis      23 Athletics East           12.79
   2 Laura Barre               36 Mass Velocity            13.47
   3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             13.90
 Women 200 Meter Dash
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Sarah O'Brien                Gr Boston TC             25.83
   2 Josette Pierre-Louis      23 Athletics East           26.19
   3 Jenna Poggi               15 Air Time Athletics       26.97
   4 Christine Kloiber            Gr Boston TC             27.72
   5 Laura Barre               36 Mass Velocity            28.58
   6 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             29.01
 Women 400 Meter Dash
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Sarah O'Brien                Gr Boston TC             56.78
   2 Destiny Woodbury          21 Providence Cobras        59.28
   3 Julie Wolf                17 Unattached             1:02.47
 Women 800 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Caryn Waterson               Nike Centl Pk TC       2:10.27
   2 Caroline Occeann             Gr Boston TC           2:13.20
   3 Jen Lee                      Gr Boston TC           2:16.88
   4 Katie Brace               29 Unattached             2:27.04
   5 Sophie Larson                Unattached             2:29.15
Women 1500 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Kate Irvin                   Nike Centl Pk TC       4:31.17
   2 Kate Cushing                 Nike Centl Pk TC       4:33.01
   3 Allison McCabe               Nike Centl Pk TC       4:37.91
   4 Sloan Siegrist               Gr Boston TC           4:40.33
   5 Laura Hayden                 Gr Boston TC           4:44.80
   6 Kim Sheffield             40 Unattached             4:54.64
   7 Felice Kelly                 Nike Centl Pk TC       4:56.88
   8 Audrey Ting                  Gr Boston TC           5:07.74
 Women 3000 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Meliss Donais             22 Sisu Project          11:01.56
   2 Jennifer DelColle         32 Athletics East        11:57.66
   3 Marisa Petrillo           26 Boston-North TC       12:18.64
 Women 5000 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Erin Dromgoole               Reebok Boston         18:04.95
   2 Jennifer Donovan          24 Unattached            18:23.74
   3 Cheryl Twomey                Gr Boston TC          18:52.13
   4 Katie Famous                 Gr Boston TC          19:07.30
   5 Megha Doshi                  Gr Boston TC          19:23.93
   6 Lynn Johnson                 Gr Boston TC          19:37.72
 Women 3000 Meter Race Walk
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Holly Wenninger              Cambridge Sports      19:18.44
   2 Valerie Armstrong         44 Unattached            21:02.49
   3 Pat Godfrey                  Cambridge Sports      21:12.70
   4 Jennifer DelColle         32 Athletics East        22:13.06
 Women 100 Meter Hurdles
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 April Garner              22 Unattached               13.94
   2 Laura Barre               36 Mass Velocity            15.19
 Women 4x100 Meter Relay
 =======================================================================
     Team                                                 Finals  Points
 =======================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                        52.55
 Women 4x400 Meter Relay
 =======================================================================
     Team                                                 Finals  Points
 =======================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:14.49
 Women High Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Tessa Clare                  Gr Boston TC           5-02.00      1.57m
 Women Pole Vault
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Clara Blattler            19 Unattached            11-07.00      3.53m
 2 Hannah Raila              17 Air Time Athletics    10-00.00      3.04m
 3 Bailey Carroll            18 Air Time Athletics    10-00.00      3.04m
 4 Jenna Poggi               15 Air Time Athletics    10-00.00      3.04m
 5 Sarah Wilson              20 Air Time Athletics     9-06.00      2.89m
 6 Sophia Romeri             15 Air Time Athletics     9-06.00      2.89m
 7 Katherine Tang            16 Air Time Athletics     8-06.00      2.59m
 8 Michelle DuBois           14 Air Time Athletics     8-00.00      2.43m
 9 Kelly Riggle              16 Air Time Athletics     8-00.00      2.43m
 Women Long Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Laura Barre               36 Mass Velocity            5.05m   16-07.00
 2 Tessa Clare                  Gr Boston TC             4.26m   13-11.75
 Women Triple Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Sherita Williams             Gr Boston TC            12.36m   40-06.75
 Women Discus Throw
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Marie-Josee Le Jour-McDo  27 Long and Strong         47.78m     156-09
 2 Stacy Connor              27 Unattached              37.97m     124-07
 Women Hammer Throw - Held at Fitchburg State College 6/17 with JO meet 
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Krystal Yush                 Unattached              63.68m     208-11
 2 Amy Parkosewich              Unattached              60.31m     197-10
 3 Crystal Bourque              Unattached              44.95m     147-06
 4 Katie Guerra                 Unattached              42.97m     141-00
 5 k Reynolds                   Unattached              41.48m     136-01

Men's Teams:
1.GBTC 77; 2.Boston North 18; 3.Reebok Boston 17; 4.Athletics East 11; 5.Merrimack Valley Str and NEWalkers 10; 
7.Sisu Project 6; 8.Patriot Pole Vault and Worcester TC 5; 10.Mass.Velocity 4; 11.Worlds Longest Throw 2.
 Men 100 Meter Dash
 ==========================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  H# Points
 ==========================================================================
   1 Trevor Mazarara           26 Merrimack Valley         11.23   1
   2 Tyler Rowett                 Unattached               11.36   1
   3 Maurice Rogers               Unattached               11.73   1
   4 Sotiros Pintzopoulos         Unattached               11.79   1
   5 Kevin Butera              19 Unattached               11.93   1
   6 Ronald Davy                  Unattached               12.76   2
   7 Gha-is Abdulami              Athletics East           12.78   2
   8 Rob Porcaro                  Mass Velocity            13.26   2
   9 Gary Snyder               62 Gr Boston TC             14.68   2
 Men 200 Meter Dash
 ==========================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  H# Points
 ==========================================================================
   1 Idris Payne                  Nike Centl Pk TC         21.96   1
   2 David Nicholson           21 Unattached               22.68   1
   3 Trevor Mazarara           26 Merrimack Valley         22.81   1
   4 Christopher Gemske        17 Hartford TC              22.96   1
   5 Raymond Smith             25 Unattached               23.16   1
   6 Maurice Rogers               Unattached               23.35   1
   7 Michael Zampi                Unattached               23.46   2
   8 Jerome Mauris                Gr Boston TC             24.30   2
   9 Tyler Rowett                 Unattached               24.55   1
  10 Charlie Silva             24 Boston-North TC          25.84   2
  11 Gha-is Abdulami              Athletics East           26.56   2
  12 Mike DeLuz                46 PR Moose Miler           26.72   2
  13 Ronald Davy                  Unattached               26.74   2
  14 Rob Porcaro                  Mass Velocity            26.90   2
 Men 400 Meter Dash
 ==========================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  H# Points
 ==========================================================================
   1 Kobie Fuller                 Nike Centl Pk TC         48.35   1
   2 David Nicholson           21 Unattached               48.89   1
   3 Idris Payne                  Nike Centl Pk TC         49.41   1
   4 David Cahill                 Gr Boston TC             50.88   1
   5 Michael Zampi                Unattached               51.69   2
   6 Christopher Gemske        17 Hartford TC              52.15   1
   7 Jerome Mauris                Gr Boston TC             53.19   1
   8 Thomas Gillen             51 Mass Velocity          1:00.06   2
   9 John Thornton             57 Unattached             1:04.20   2
 Men 800 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Joe Ciollo                   Reebok Boston          1:53.22
   2 Eric Libby                   Unattached             1:53.89
   3 Michael Donawa               Bermuda                1:54.44
   4 Andie Colon                  Gr Boston TC           1:55.98
   5 Evan Zeisel                  Nike Centl Pk TC       1:57.04
   6 Michael Webley               Unattached             1:58.03
   7 Neil Fitzgerald              Nike Centl Pk TC       1:58.73
   8 Josh Seeherman               Gr Boston TC           2:01.13
   9 Jonathan Barnes           25 Athletics East         2:01.76
  10 Brian Freitas                Unattached             2:01.93
  11 Jeff Fritz                38 Potomac Valley TC      2:03.40
  12 Ian Smith                 47 North Shore Stri       2:03.43
  13 Aaron Binkley                Gr Boston TC           2:06.91
  14 Matt Sullivan                Athletics East         2:07.02
  15 Jeff Rockwood             28 Boston-North TC        2:13.02
  -- Graham Eaton              23 Boston-North TC            DNF
 Men 1500 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Roland Lavallee              Reebok Boston          3:58.70
   2 Matthew Germain           24 Sisu Project           4:04.11
   3 Ryan Kerrigan                Gr Boston TC           4:06.01
   4 Nick Ryan                 17 Unattached             4:13.89
   5 John Francis                 Cape Ann Crusaders     4:16.40
   6 Ben Bramhall              17 Unattached             4:20.16
   7 Junyong Pak                  Gr Boston TC           4:25.93
   8 ED Ellison                45 Athletics East         4:29.14
   8 Colin Lee                    Unattached             4:29.14
  10 Frank Evans               63 Unattached             6:03.01
  -- Michael Webley               Unattached                 DNF
 Men 3000 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 David Bedoya                 Gr Boston TC           9:36.35
   2 Garrett Wagner            25 Athletics East        10:25.57
   3 William Newsham              Gr Boston TC          10:28.96
  -- Michael Brouillette          Greater Springfi           DNF
 Men 5000 Meter Run
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Mario Fraioli                Reebok Boston         15:53.71
   2 Ryan Miller               23 Sisu Project          16:06.37
   3 Mark Mayall                  Reebok Boston         16:22.43
   4 Ryan Aschenbrenner           Gr Boston TC          16:26.18
   5 Kyle Schneck              28 Boston Athletic       16:53.92
   6 Harris Hardy                 Athletics East        17:30.15
   7 Dorian Tsiplakis             Sisu Project          18:56.32
   8 Wayne Dwyer                  Mystic Runners        19:01.56
  -- John Fialkovich              Gr Boston TC               DNF
 Men 3000 Meter Race Walk
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Brian Savilonis           56 New England Walkers   16:09.94
   2 Tom Knatt                    New England Walkers   19:15.32
   3 Charles Mansback          61 New England Walkers   19:46.37
 Men 110 Meter Hurdles
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Colin Aina                24 Executive TC             14.16
   2 Francis Shen                 Gr Boston TC             15.87
   3 Thierno Mbacke               Gr Boston TC             15.93
   4 Matt LeMaire                 Gr Boston TC             15.95
   5 Adam Soule                   Gr Boston TC             17.86
 Men 400 Meter Hurdles
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Brian Freitas                Unattached               53.17
   2 Francis Shen                 Gr Boston TC             54.76
   3 Adam Soule                   Gr Boston TC             59.34
   4 David Brooks              18 Unattached               59.72
   5 Jason Weber                  Gr Boston TC           1:02.31
 Men 3000 Meter Steeplechase
 =======================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  Points
 =======================================================================
   1 Sarad Tomlinson              Gr Boston TC          12:06.16
 Men 4x100 Meter Relay
 =======================================================================
     Team                                                 Finals  Points
 =======================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                        45.15
   2 Greater Boston Track Club  'B'                        51.88
 Men 4x400 Meter Relay
 =======================================================================
     Team                                                 Finals  Points
 =======================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:30.28
   2 Athletics East  'A'                                 3:56.80
   3 Greater Boston Track Club  'B'                      4:02.46
 Men High Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Patrick Kenny             23 Boston-North TC        6-00.00      1.82m
 2 David Brooks              18 Unattached             5-06.00      1.67m
 Men Pole Vault
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Forrest Xiao                 Patriot Pole Vault    13-06.00      4.11m
 2 Dan Conti                    Gr Boston TC          13-00.00      3.96m
 Men Long Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Kevin Butera              19 Unattached               5.90m   19-04.25
 2 Patrick Kenny             23 Boston-North TC          1.75m    5-09.00
-- Raymond Smith             25 Unattached                FOUL
 Men Triple Jump
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Raymond Smith             25 Unattached              12.77m   41-10.75
 2 Michael Zampi                Unattached              11.37m   37-03.75
 3 Kevin Butera              19 Unattached              11.25m   36-11.00
-- Garrett Wagner            25 Athletics East            FOUL
 Men Shot Put
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Semiu Alli                21 Unattached              15.23m   49-11.75
 2 Kyle Morse                   Unattached              13.49m   44-03.25
 3 Brian Stanwood               ConnQuest               11.90m   39-00.50
 4 Dan Conti                    Gr Boston TC            11.81m   38-09.00
 Men Discus Throw
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Kyle Morse                   Unattached              46.68m     153-02
 2 Semiu Alli                21 Unattached              43.60m     143-00
 3 Roman Zar                 20 Unattached              38.65m     126-10
 4 Brian Stanwood               ConnQuest               30.91m     101-05
 5 Charlie Silva             24 Boston-North TC         22.99m      75-05
 Men Hammer Throw - Held at Fitchburg State College 6/17 with JO meet 
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Vinnie Tortorella            Unattached              60.46m     198-04
 2 Steven Jussaume              Unattached              57.13m     187-05
 3 David DeStefano           36 Unattached              54.37m     178-04
 4 Kyle Morse                   Unattached              51.87m     170-02
 Men Javelin Throw
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 David Bergeron               Worcester TC            62.11m     203-09
 2 Drew Soltysiak            21 Unattached              57.26m     187-10
 3 Zane Rodriguez            46 Unattached              55.88m     183-04
 4 Michael Randall              Gr Boston TC            53.76m     176-04
 5 Tom Conley                   Unattached              50.93m     167-01
 6 Nicholas Farnsworth       16 World's Longest         45.18m     148-03
 7 Brian Stanwood               ConnQuest               43.59m     143-00
 8 Graham Eaton              23 Boston-North TC         41.90m     137-06