Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Oct8_AlongT_set1.shtml

Along The Thames 5K

New London, CT, October 8, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Chris Eldridge
Race Winner Chris Eldridge


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Along The Thames 5K
October 8, 2006 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Chris Eldridge, Dover, NH - 17:10
Catherine Sikorski - 19:56


LOCATION
Ocean Beach
Park
WEATHER
56 Degrees
Sunny

Additional Photos available at www.grotonnewlondonphotos.com

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Eldridge          Dover NH             1062   16 ***** M 14-18        17:10    5:32/M
       2    David Shuck             East Lyme  CT        1102   24     1 M 19-29        17:15    5:34/M
      3    Jim Doherty             Stonington  CT       1103   52     1 M 50-59        17:34    5:40/M
      4    John Hadcock            East Lyme  CT        1069   48     1 M 40-49        17:48    5:45/M
      5    Jeff Kozlowski          East Lyme  CT        1095   36     1 M 30-39        18:36    6:00/M
      6    Sean Fedak              Stonington  CT       1077   56     2 M 50-59        19:20    6:14/M
      7    Michael Didato          Waterford  CT        1079   45     2 M 40-49        19:53    6:25/M
      8    Catherine Sikorski                           1067   38 ***** F 30-39        19:56    6:26/M
      9    Donald Nuhn             Westbrook  CT        1112   54     3 M 50-59        20:01    6:27/M
     10    Larry James             Preston  CT          1110   43     3 M 40-49        20:39    6:40/M
     11    ERIC ARVIDSON           New London  CT       1119   39     2 M 30-39        20:53    6:44/M
     12    Russ Dipellina          Waterford  CT        1104   44     4 M 40-49        21:12    6:50/M
     13    Raymond Baker           Ledyard  CT          1070   41     5 M 40-49        21:22    6:54/M
     14    Gene Maran              Waterford  CT        1101   53     4 M 50-59        21:36    6:58/M
     15    Brent Stratton          Middletown  CT       1068   50     5 M 50-59        21:41    7:00/M
     16    Michael Coutant                              1083   32     3 M 30-39        21:50    7:03/M
     17    Scott Partosan          Mystic  CT           1117   41     6 M 40-49        21:53    7:04/M
     18    Roger Hill              Salem  CT            1092   47     7 M 40-49        21:58    7:05/M
     19    Anna Clark              Rhinebeck  NY        1109   12     1 F  1-13        21:59    7:05/M
     20    Patrick Ahlberg         Old Lyme  CT         1108   24     2 M 19-29        21:59    7:05/M
     21    Jeffrey Sturm                                1060   36     4 M 30-39        22:09    7:09/M
     22    Patrick Dooley                               1074   13     1 M  1-13        22:14    7:10/M
     23    Steve Peglow                                 1066   38     5 M 30-39        22:30    7:15/M
     24    Richard Conant          Mystic  CT           1078   51     6 M 50-59        22:39    7:18/M
     25    Claire Millous          New London  CT       1076   37     1 F 30-39        22:44    7:20/M
     26    Brian Eldridge                               1063   11     2 M  1-13        22:47    7:21/M
     27    Ryan Londregen          Old Lyme  CT         1085   10     3 M  1-13        23:33    7:36/M
     28    Peter Joyce             Old Lyme  CT         1096   59     7 M 50-59        23:34    7:36/M
     29    Jennifer Lima           Colchester  CT       1081   32     2 F 30-39        23:39    7:38/M
     30    Angela Ison             Stonington  CT       1087   37     3 F 30-39        23:46    7:40/M
     31    John Dooley             Colchester  CT       1072   42     8 M 40-49        23:52    7:42/M
     32    Kevin McNeil              \                  1071   25     3 M 19-29        24:03    7:45/M
     33    Stephen Lima            Colchester  CT       1080   34     6 M 30-39        24:15    7:49/M
     34    Nicole Weddall          Colchester  CT       1105   34     4 F 30-39        24:22    7:52/M
     35    Renee Seitz             Uncasville  CT       1097   19     1 F 19-29        24:37    7:56/M
     36    Gerald Ricketson        Waterford  CT        1086   38     7 M 30-39        24:39    7:57/M
     37    Teddy Peglow                                 1065   11     4 M  1-13        24:47    8:00/M
     38    Stephen Avery           Voluntown  CT        1099   51     8 M 50-59        24:50    8:01/M
     39    Al Fix                  Groton  CT           1111   43     9 M 40-49        24:56    8:03/M
     40    Connor Green            Moosup  CT           1057   13     5 M  1-13        25:07    8:06/M
     41    Haldan Block            Hadlyme  CT          1094   23     4 M 19-29        25:09    8:07/M
     42    PETE DE ANGELIS         New London  CT       1118   35     8 M 30-39        25:11    8:07/M
     43    Kathleen Malloy         Mystic  CT           1100   37     5 F 30-39        25:55    8:22/M
     44    Luke O'Boyle                                 1054   36     9 M 30-39        26:11    8:27/M
     45    Gary Tonnesen           Norwich  CT          1088   14     1 M 14-18        26:20    8:30/M
     46    Nancy Dooley            Colchester  CT       1073   54     1 F 50-59        26:38    8:35/M
     47    Chuck Flickinger        Salem  CT            1093   34    10 M 30-39        26:41    8:36/M
     48    Tom Chiappone                                1058   52     9 M 50-59        26:48    8:39/M
     49    Patricia Phillips       Niantic  CT          1113   59     2 F 50-59        27:36    8:54/M
     50    Pat Hawthorne           Mansfield Center  C  1107   35     6 F 30-39        28:07    9:04/M
     51    Lisa Courter                                 1055   45     1 F 40-49        28:14    9:06/M
     52    Jackson Tonnesen        Norwich  CT          1090   11     6 M  1-13        28:41    9:15/M
     53    Adam Tonnesen           Norwich  CT          1089   16     2 M 14-18        28:54    9:19/M
     54    Ken Tonnesen            Metairie  LA         1091   45    10 M 40-49        28:54    9:19/M
     55    Alli Pabraha                                 1084   30     7 F 30-39        29:34    9:32/M
     56    Jason Grisafe           Norwich  CT          1115   9      7 M  1-13        29:45    9:36/M
     57    Debra Duncan            New London  CT       1116   48     2 F 40-49        30:26    9:49/M
     58    Suzanne Seitz           Uncasville  CT       1098   43     3 F 40-49        30:26    9:49/M
     59    Julie Shafer                                 1059   34     8 F 30-39        30:32    9:51/M
     60    Suzanne Sturm                                1061   37     9 F 30-39        30:52    9:57/M
     61    Debbie Jacques          Burlington  CT       1082   39    10 F 30-39        32:09   10:22/M
     62    Katherine Cox           Mansfield Center  C  1106   38    11 F 30-39        32:57   10:38/M
     63    Cecilia Grisafe         Salem  CT            1114   50     3 F 50-59        33:19   10:45/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Sikorski  

38

8

19:56

6:26/M

 
Top

Women 13 an Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Clark Rhinebeck NY

12

19

21:59

7:05/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Renee Seitz Uncasville CT

19

35

24:37

7:56/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Millous New London CT

37

25

22:44

7:20/M

2

Jennifer Lima Colchester CT

32

29

23:39

7:38/M

3

Angela Ison Stonington CT

37

30

23:46

7:40/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Courter  

45

51

28:14

9:06/M

2

Debra Duncan New London CT

48

57

30:26

9:49/M

3

Suzanne Seitz Uncasville CT

43

58

30:26

9:49/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Dooley Colchester CT

54

46

26:38

8:35/M

2

Patricia Phillips Niantic CT

59

49

27:36

8:54/M

3

Cecilia Grisafe Salem CT

50

63

33:19

10:45/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Eldridge Dover NH

16

1

17:10

5:32/M

 
Top

Men 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Dooley  

13

22

22:14

7:10/M

2

Brian Eldridge  

11

26

22:47

7:21/M

3

Ryan Londregen Old Lyme CT

10

27

23:33

7:36/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Tonnesen Norwich CT

14

45

26:20

8:30/M

2

Adam Tonnesen Norwich CT

16

53

28:54

9:19/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shuck East Lyme CT

24

2

17:15

5:34/M

2

Patrick Ahlberg Old Lyme CT

24

20

21:59

7:05/M

3

Kevin McNeil \

25

32

24:03

7:45/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Kozlowski East Lyme CT

36

5

18:36

6:00/M

2

ERIC ARVIDSON New London CT

39

11

20:53

6:44/M

3

Michael Coutant  

32

16

21:50

7:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Hadcock East Lyme CT

48

4

17:48

5:45/M

2

Michael Didato Waterford CT

45

7

19:53

6:25/M

3

Larry James Preston CT

43

10

20:39

6:40/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Doherty Stonington CT

52

3

17:34

5:40/M

2

Sean Fedak Stonington CT

56

6

19:20

6:14/M

3

Donald Nuhn Westbrook CT

54

9

20:01

6:27/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com