Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Oct14_AppleH_set1.shtml

Apple Harvest Festival 5K & Main Street Mile

Glastonbury, CT, October 14, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04
Race Winner Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Apple Harvest 5K
& Main Street Mile
October 14, 2006 - 5K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Aaron Flamino, Manchester, CT - 16:04
Annie Howley, Stafford Springs, CT - 18:55


LOCATION
Hubbard

Green
WEATHER
36 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Aaron Flamino           Manchester  CT       1584   31 ***** M 30-39        16:04    5:11/M
       2    Chris Chisholm          Farmington  CT       1640   44 ***** M 40-49        16:35    5:21/M
       3    Michael Keenan          South Glastonbury    1528   34 ***** M 30-39        16:44    5:24/M
       4    William Vincelette      Glastonbury  CT      1557   37     1 M 30-39        18:43    6:02/M
       5    Mike Mc Cafferty        Glastonbury  CT      1641   39     2 M 30-39        18:54    6:06/M
       6    Annie Howley            Stafford Springs  C  1573   24 ***** F 19-29        18:55    6:06/M
       7    Edward Szkoda           East Hampton  CT     1583   44     1 M 40-49        19:17    6:13/M
       8    Christopher Joe         Wethersfield  CT     1626   33     3 M 30-39        19:19    6:14/M
       9    Beth Krasemann          Suffield  CT         1622   33 ***** F 30-39        19:28    6:17/M
      10    Darrin Smith            West Hartford  CT    1586   29     1 M 19-29        19:38    6:20/M
      11    Jeffrey Mahoney                              1577   24     2 M 19-29        19:44    6:22/M
      12    Jason Sirois            Glastonbury  CT      1637   31     4 M 30-39        19:49    6:24/M
      13    Chris Wilcox            Glastonbury  CT      1610   48     2 M 40-49        19:52    6:25/M
      14    Alyce Alfano            Suffield  CT         1501   44 ***** F 40-49        19:54    6:25/M
      15    John Agosto             East Hartford  CT    1569   42     3 M 40-49        20:08    6:30/M
      16    Rick Urban Jr           Windham  CT          1556   52     1 M 50-59        20:11    6:31/M
      17    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT       1582   46     4 M 40-49        20:15    6:32/M
      18    Amanda Lawrence         Mansfield Center  C  1606   30     1 F 30-39        20:25    6:35/M
      19    Mark Reinhold                                1624   29     3 M 19-29        20:36    6:39/M
      20    Ted Kenyon              Waterford  CT        1595   34     5 M 30-39        20:41    6:40/M
      21    David Kindt             Glastonbury  CT      1604   40     5 M 40-49        20:45    6:42/M
      22    Greg Biancardi          Glastonbury  CT      1605   35     6 M 30-39        20:48    6:43/M
      23    Roxanne Stepnowski      Glastonbury  CT      1614   33     2 F 30-39        20:52    6:44/M
      24    Peter Briggema          Manchester  CT       1509   48     6 M 40-49        20:54    6:45/M
      25    Tom Mullane             Glastonbury  CT      1541   41     7 M 40-49        20:55    6:45/M
      26    Darrell Netto           Colchester  CT       1579   54     2 M 50-59        21:19    6:53/M
      27    Steve Sheehan           Southington  CT      1638   52     3 M 50-59        21:20    6:53/M
      28    Kevin Prestage          West Hartford  CT    1627   34     7 M 30-39        21:37    6:58/M
      29    Greg Williams           Bath  ME             1574   24     4 M 19-29        21:43    7:00/M
      30    Max Modlesky            Glastonbury  CT      1570   14     1 M  1-18        21:45    7:01/M
      31    Joe Mc Conville         Glastonbury  CT      1571   14     2 M  1-18        21:45    7:01/M
      32    Bob Caplin              Vernon  CT           1512   56     4 M 50-59        21:52    7:03/M
      33    Sandra Rodrigue         Glastonbury  CT      1620   28     1 F 19-29        21:54    7:04/M
      34    Ray Prest               Ellington  CT        1593   67     1 M 60-99        21:57    7:05/M
      35    Stephen Tolman          Vernon  CT           1554   60     2 M 60-99        22:25    7:14/M
      36    Richard Wingard         Glastonbury  CT      1560   48     8 M 40-49        22:31    7:16/M
      37    Henry Myslak            Newington  CT        1608   42     9 M 40-49        22:32    7:16/M
      38    Mark Jagel              S. Glastonbury  CT   1594   44    10 M 40-49        22:33    7:16/M
      39    Gary Sweet              Glastonbury  CT      1628   58     5 M 50-59        22:42    7:19/M
      40    Kristin Paradis         Southington  CT      1544   22     2 F 19-29        22:44    7:20/M
      41    Casey Zammitti          Marlborough  CT      1562   14     3 M  1-18        22:50    7:22/M
      42    Jim Loscalzo            North Haven  CT      1536   51     6 M 50-59        22:52    7:23/M
      43    January Joslin          Glastonbury  CT      1526   28     3 F 19-29        22:55    7:24/M
      44    Eric Klauss             Glastonbury  CT      1532   51     7 M 50-59        22:58    7:25/M
      45    Kevin Plourd            Southington  CT      1548   22     5 M 19-29        23:02    7:26/M
      46    Kirk Paluska            Glastonbury  CT      1646   38     8 M 30-39        23:06    7:27/M
      47    Laurie Burstein         Ellington  CT        1510   41     1 F 40-49        23:18    7:31/M
      48    Tom Walsh               Glastonbury  CT      1636   51     8 M 50-59        23:20    7:32/M
      49    Karen Laforge           Enfield  CT          1534   45     2 F 40-49        23:24    7:33/M
      50    Bonnie Bates            Hebron  CT           1590   45     3 F 40-49        23:26    7:34/M
      51    Peter Babins            East Haddam  CT      1616   30     9 M 30-39        23:37    7:37/M
      52    Scott Edington          Storrs  CT           1578   48    11 M 40-49        23:42    7:39/M
      53    Brendan Fraher          Glastonbury  CT      1518   62     3 M 60-99        23:45    7:40/M
      54    Elizabeth Fitzpatrick   Glastonbury  CT      1634   50     1 F 50-59        23:49    7:41/M
      55    Michelle Cyr            Waterford  CT        1596   35     3 F 30-39        23:54    7:43/M
      56    Mike Scricca            Glastonbury  CT      1635   55     9 M 50-59        24:04    7:46/M
      57    Shannon Beausoleil      West Hartford  CT    1599   36     4 F 30-39        24:05    7:46/M
      58    Michael Gieras          Glastonbury  CT      1520   16     4 M  1-18        24:11    7:48/M
      59    Meaghie Reinhold        Staten Island  NY    1623   31     5 F 30-39        24:25    7:53/M
      60    Bradley Pellisstor      Somers  CT           1580   49    12 M 40-49        24:28    7:54/M
      61    Connor Leahy            Glastonbury  CT      1567   10     5 M  1-18        24:40    7:57/M
      62    Marco Carducci          Newington  CT        1625   33    10 M 30-39        24:51    8:01/M
      63    Molly Leahy             Glastonbury  CT      1568   12     1 F  1-18        25:11    8:07/M
      64    Kevin Leahy             Glastonbury  CT      1564   41    13 M 40-49        25:12    8:08/M
      65    Brian Clampet           Glastonbury  CT      1600   25     6 M 19-29        25:15    8:09/M
      66    Robert Aube Jr          Rocky Hill  CT       1503   40    14 M 40-49        25:24    8:12/M
      67    Frederick Raudat        Killingworth  CT     1598   40    15 M 40-49        25:27    8:13/M
      68    Richard Cyphers         Glastonbury  CT      1609   56    10 M 50-59        25:32    8:14/M
      69    Richard Zbrozek         Berlin  CT           1621   59    11 M 50-59        25:34    8:15/M
      70    Lisa Dency              Glastonbury  CT      1613   36     6 F 30-39        25:36    8:15/M
      71    Ryan Bessette           Watertown  CT        1639   24     7 M 19-29        25:38    8:16/M
      72    Tania Raffelsberger     Glastonbury  CT      1549   25     4 F 19-29        25:40    8:17/M
      73    Guy Frost               Glastonbury  CT      1519   49    16 M 40-49        25:47    8:19/M
      74    Kristine Dziezynski     Waterbury  CT        1515   36     7 F 30-39        25:56    8:22/M
      75    Geeta Schrayter         Glastonbury  CT      1581   18     2 F  1-18        26:20    8:30/M
      76    Jack Weber              Newtown  CT          1559   46    17 M 40-49        26:33    8:34/M
      77    Caitlin Weber           Newtown  CT          1558   20     5 F 19-29        26:34    8:34/M
      78    Judson Barker           Glastonbury  CT      1506   58    12 M 50-59        26:42    8:37/M
      79    Yogesh Katechia         Glastonbury  CT      1527   43    18 M 40-49        26:45    8:38/M
      80    Ashleigh Stepnowski     Glastonbury  CT      1615   35     8 F 30-39        26:53    8:40/M
      81    Jon Reik                Glastonbury  CT      1645   54    13 M 50-59        27:04    8:44/M
      82    Nancy Rosenbaum         Glastonbury  CT      1644   52     2 F 50-59        27:04    8:44/M
      83    Ken Reed                Glastonbury  CT      1587   53    14 M 50-59        27:06    8:45/M
      84    Phil Rohrer             Glastonbury  CT      1550   23     8 M 19-29        27:07    8:45/M
      85    Rick Taff               Glastonbury  CT      1588   57    15 M 50-59        27:09    8:45/M
      86    Stephen Boudeau         Colchester  CT       1589   39    11 M 30-39        27:09    8:45/M
      87    Neil Hassett            Glastonbury  CT      1523   60     4 M 60-99        27:20    8:49/M
      88    Alex Good               Chester  CT          1591   15     6 M  1-18        27:21    8:49/M
      89    Lisa Moffitt            Manchester  CT       1540   39     9 F 30-39        27:36    8:54/M
      90    Tom Kehoe               S. Glastonbury  CT   1603   57    16 M 50-59        27:40    8:55/M
      91    Daniel Koenig           Stamford  CT         1533   21     9 M 19-29        27:40    8:55/M
      92    Tom Pilch               Glastonbury  CT      1607   53    17 M 50-59        27:44    8:57/M
      93    Peggy Byram             Glastonbury  CT      1511   49     4 F 40-49        27:54    9:00/M
      94    Molly Davis             Glastonbury  CT      1618   17     3 F  1-18        28:30    9:12/M
      95    Brian Davis             Glastonbury  CT      1597   51    18 M 50-59        28:32    9:12/M
      96    Dean Kiernan-Pagani     Glastonbury  CT      1530   45    19 M 40-49        28:33    9:13/M
      97    Robin Fontaine          Rocky Hill  CT       1517   38    10 F 30-39        28:41    9:15/M
      98    Jay Cohen               Glastonbury  CT      1513   35    12 M 30-39        28:44    9:16/M
      99    Lisa Pavano             Glastonbury  CT      1547   33    11 F 30-39        28:48    9:17/M
     100    Kathleen Kiernan-Pagani Glastonbury  CT      1529   36    12 F 30-39        29:06    9:23/M
     101    Suzanne Schultz         Portland  CT         1601   35    13 F 30-39        29:13    9:25/M
     102    Katie Graves            Portland  CT         1602   39    14 F 30-39        29:42    9:35/M
     103    Tanner Brooks           Tolland  CT          1632   10     7 M  1-18        29:48    9:37/M
     104    Jaime Trudol            Coventry  CT         1630   13     4 F  1-18        29:50    9:37/M
     105    Weston Brooks           Tolland  CT          1629   40    20 M 40-49        29:51    9:38/M
     106    Andrea King             Glastonbury  CT      1531   46     5 F 40-49        29:58    9:40/M
     107    Kaitlyn Hebert          Glastonbury  CT      1524    9     5 F  1-18        30:22    9:48/M
     108    Mike Hebert             Glastonbury  CT      1525   41    21 M 40-49        30:22    9:48/M
     109    David Sones             Glastonbury  CT      1612   33    13 M 30-39        30:33    9:51/M
     110    Connie Bird             Rocky Hill  CT       1619   46     6 F 40-49        31:08   10:03/M
     111    Katherine Scanlon       West Hartford  CT    1611   36    15 F 30-39        31:42   10:14/M
     112    Mark Lundy              South Windsor  CT    1537   46    22 M 40-49        32:17   10:25/M
     113    Karlee Brooks           Tolland  CT          1631   14     6 F  1-18        32:19   10:25/M
     114    Sarah Leete             Manchester  CT       1535   34    16 F 30-39        32:26   10:28/M
     115    Karen Brooks            Tolland  CT          1633   39    17 F 30-39        32:27   10:28/M
     116    Eileen Anderson         West Hartford  CT    1502   50     3 F 50-59        33:28   10:48/M
     117    Beth Wood               Glastonbury  CT      1561   49     7 F 40-49        33:48   10:54/M
     118    Robyn Beausoleil        Windham  CT          1507   37    18 F 30-39        33:48   10:54/M
     119    Bob Parente             South Glastonbury    1545   61     5 M 60-99        33:54   10:56/M
     120    Erin Good               Chester  CT          1592   14     7 F  1-18        36:22   11:44/M
     121    Margaret Okeefe         Glastonbury  CT      1542   39    19 F 30-39        36:33   11:47/M
     122    Kim Babins              East Haddam  CT      1617   30    20 F 30-39        36:50   11:53/M
     123    Katherine Wilson        Glastonbury  CT      1642   61     1 F 60-99        37:26   12:05/M
     124    Ray Wilson              Glastonbury  CT      1643   64     6 M 60-99        41:39   13:26/M
     125    Connie Piacenta         Glastonbury  CT      1572   72     2 F 60-99        43:23   14:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Howley Stafford Springs CT

24

6

18:55

6:06/M

2

Beth Krasemann Suffield CT

33

9

19:28

6:17/M

3

Alyce Alfano Suffield CT

44

14

19:54

6:25/M

 
Top

Women 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Leahy Glastonbury CT

12

63

25:11

8:07/M

2

Geeta Schrayter Glastonbury CT

18

75

26:20

8:30/M

3

Molly Davis Glastonbury CT

17

94

28:30

9:12/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Rodrigue Glastonbury CT

28

33

21:54

7:04/M

2

Kristin Paradis Southington CT

22

40

22:44

7:20/M

3

January Joslin Glastonbury CT

28

43

22:55

7:24/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Lawrence Mansfield Center CT

30

18

20:25

6:35/M

2

Roxanne Stepnowski Glastonbury CT

33

23

20:52

6:44/M

3

Michelle Cyr Waterford CT

35

55

23:54

7:43/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Burstein Ellington CT

41

47

23:18

7:31/M

2

Karen Laforge Enfield CT

45

49

23:24

7:33/M

3

Bonnie Bates Hebron CT

45

50

23:26

7:34/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Fitzpatrick Glastonbury CT

50

54

23:49

7:41/M

2

Nancy Rosenbaum Glastonbury CT

52

82

27:04

8:44/M

3

Eileen Anderson West Hartford CT

50

116

33:28

10:48/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Wilson Glastonbury CT

61

123

37:26

12:05/M

2

Connie Piacenta Glastonbury CT

72

125

43:23

14:00/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Flamino Manchester CT

31

1

16:04

5:11/M

2

Chris Chisholm Farmington CT

44

2

16:35

5:21/M

3

Michael Keenan South Glastonbury CT

34

3

16:44

5:24/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Max Modlesky Glastonbury CT

14

30

21:45

7:01/M

2

Joe Mc Conville Glastonbury CT

14

31

21:45

7:01/M

3

Casey Zammitti Marlborough CT

14

41

22:50

7:22/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darrin Smith West Hartford CT

29

10

19:38

6:20/M

2

Jeffrey Mahoney  

24

11

19:44

6:22/M

3

Mark Reinhold  

29

19

20:36

6:39/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Vincelette Glastonbury CT

37

4

18:43

6:02/M

2

Mike Mc Cafferty Glastonbury CT

39

5

18:54

6:06/M

3

Christopher Joe Wethersfield CT

33

8

19:19

6:14/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Szkoda East Hampton CT

44

7

19:17

6:13/M

2

Chris Wilcox Glastonbury CT

48

13

19:52

6:25/M

3

John Agosto East Hartford CT

42

15

20:08

6:30/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rick Urban Jr Windham CT

52

16

20:11

6:31/M

2

Darrell Netto Colchester CT

54

26

21:19

6:53/M

3

Steve Sheehan Southington CT

52

27

21:20

6:53/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Prest Ellington CT

67

34

21:57

7:05/M

2

Stephen Tolman Vernon CT

60

35

22:25

7:14/M

3

Brendan Fraher Glastonbury CT

62

53

23:45

7:40/M


Main Street Mile

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Graziosi        Glastonbury  CT      1521   44     1 M  0-99       5:06.5    5:06/M
       2    Rick O'Toole            South Glastonbury    1543   35     2 M  0-99       5:16.1    5:16/M
       3    Edward Szkoda           East Hampton  CT     1583   44     3 M  0-99       5:52.0    5:52/M
       4    Darrell Netto           Colchester  CT       1579   54     4 M  0-99       6:14.0    6:14/M
       5    Connor Leahy            Glastonbury  CT      1567   10     5 M  0-99       7:00.5    7:00/M
       6    Bill Grist              Glastonbury  CT      1585   41     6 M  0-99       7:03.9    7:03/M
       7    Ryan Leahy              Glastonbury  CT      1566   8      7 M  0-99       7:46.3    7:46/M
       8    Molly Leahy             Glastonbury  CT      1568   12     1 F  0-99       7:50.6    7:50/M
       9    Joe Thompson            S.glastonbury  CT    1576   9      8 M  0-99       9:15.6    9:15/M
      10    John Leahy              Glastonbury  CT      1565   5      9 M  0-99      10:05.2   10:05/M
      11    Kevin Leahy             Glastonbury  CT      1564   41    10 M  0-99      10:05.6   10:05/M
      12    Grace Thompson          S.glastonbury  CT    1575   42     2 F  0-99      10:23.7   10:23/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com