Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Nov23_Stratf_set1.shtml

Stratford Turkey Trot

Stratford, CT, November 23, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Ryan Pancoast
Race Winner Ryan Pancoast


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Stratford Turkey Trot
November 23, 2006 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Ryan Pancoast, Stratford, CT - 16:41
Sara Pancoast, Stratford, CT - 20:26


LOCATION
Stratford Theater Stratford Center
WEATHER
39 Degrees
Rain & Wind!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Pancoast           Stratford  CT         962   23 ***** M 20-29        16:41    5:23/M
       2    Mihail Alexandru        Stamford  CT          823   31     1 M 30-39        17:27    5:38/M
       3    Robert Barker III       Wallingford  CT       825   31     2 M 30-39        18:06    5:50/M
       4    James Harrison          Orange  CT            901   16     1 M 13-19        18:13    5:53/M
       5    Joseph Simoncek         Milford  CT          1051   36     3 M 30-39        18:29    5:58/M
       6    Andy Marguis            Milford  CT          1105   16     2 M 13-19        18:48    6:04/M
       7    Erik Baker              New York  NY          824   37     4 M 30-39        19:12    6:12/M
       8    Brandon Carius          Stratford  CT         843   21     1 M 20-29        19:27    6:16/M
       9    Male Smith              Storrs  CT           1064   41     1 M 40-49        19:39    6:20/M
      10    Kevin Woodin            West Haven  CT       1030   27     2 M 20-29        19:48    6:23/M
      11    Gary Dubois             Milford  CT          1087   49     2 M 40-49        19:52    6:25/M
      12    Robert Scofield         New York  NY         1050   36     5 M 30-39        20:06    6:29/M
      13    Antonio Desousa         Danbury  CT           867   52     1 M 50-59        20:10    6:30/M
      14    Mikael Russo            Naugatuck  CT        1045   21     3 M 20-29        20:13    6:31/M
      15    Alan Di Stassio         Milford  CT           868   36     6 M 30-39        20:17    6:33/M
      16    Michael Ruospo          Stratford  CT         990   42     3 M 40-49        20:25    6:35/M
      17    Sara Pancoast           Stratford  CT         963   20 ***** F 20-29        20:26    6:35/M
      18    Rob Ross                Stratford  CT         988   20     4 M 20-29        20:30    6:37/M
      19    Eric Meyette            Stratford  CT         944   34     7 M 30-39        20:40    6:40/M
      20    John Szantyr            Stratford  CT        1065   56     2 M 50-59        20:52    6:44/M
      21    Dave Chameides          Oxford  CT            851   48     4 M 40-49        21:01    6:47/M
      22    Kara Tranquillo         Stratford  CT        1043   21     1 F 20-29        21:14    6:51/M
      23    Jacob Peterson          Middletown  CT        974   17     3 M 13-19        21:14    6:51/M
      24    Wayne Theriault         Milford  CT          1021   58     3 M 50-59        21:15    6:51/M
      25    Vincent Massey, III     Stratford  CT         929   28     5 M 20-29        21:15    6:51/M
      26    Elizabeth Warre Warren  West Haven  CT       1025   31     1 F 30-39        21:18    6:52/M
      27    David Fernandez         Milford  CT          1085   42     5 M 40-49        21:18    6:52/M
      28    Stefan Jans             Milford  CT          1086   43     6 M 40-49        21:21    6:53/M
      29    Richard Pancoast        Stratford  CT         961   52     4 M 50-59        21:33    6:57/M
      30    Brian Burrows           Milford  CT           840   49     7 M 40-49        21:38    6:59/M
      31    John Steele             New Haven  CT        1049   48     8 M 40-49        21:47    7:02/M
      32    Thomas Bouton           Stratford  CT        1037   51     5 M 50-59        22:09    7:09/M
      33    Vance Dean              Southington  CT       866   49     9 M 40-49        22:20    7:12/M
      34    Marc Russo              Milford  CT           991   33     8 M 30-39        22:27    7:15/M
      35    Tom Margius             Milford  CT          1104   51     6 M 50-59        22:27    7:15/M
      36    Robert Sabre            Fairfield  CT         992   56     7 M 50-59        22:34    7:17/M
      37    Aaron Dority            New Haven  CT        1102   27     6 M 20-29        22:36    7:17/M
      38    John Kennelly           Cheshire  CT         1044   43    10 M 40-49        22:46    7:21/M
      39    Jack McShane            Madison  CT          1057   14     4 M 13-19        22:54    7:23/M
      40    Donald Smith            Watertown  CT        1042   62     1 M 60-69        23:04    7:26/M
      41    Emmy Stocker            Cos Cob  CT          1010   48     1 F 40-49        23:17    7:31/M
      42    Kasey Sullivan          Southbury  CT        1017   18     1 F 13-19        23:19    7:31/M
      43    Gerald Lynch            Monroe  CT            922   42    11 M 40-49        23:20    7:32/M
      44    Mark Valigerski         Philadelphia  PA     1036   23     7 M 20-29        23:26    7:34/M
      45    Theresa Krause          Stratford  CT        1058   39     2 F 30-39        23:26    7:34/M
      46    Denis O'Reilly          Cheshire  CT          955   17     5 M 13-19        23:35    7:36/M
      47    Ryan Vade               Shelton  CT          1074   16     6 M 13-19        23:41    7:38/M
      48    Keith Fernandes         Stratford  CT         882   52     8 M 50-59        23:42    7:39/M
      49    Ana Zeller              Barkhamsted  CT      1071   18     2 F 13-19        23:44    7:39/M
      50    Emma Dean               Southington  CT       864   47     2 F 40-49        23:47    7:40/M
      51    Peter Gray              Stratford  CT        1096   37     9 M 30-39        23:48    7:41/M
      52    Stella Choi             Trumbull  CT         1075   16     3 F 13-19        23:52    7:42/M
      53    Keith Zarrelli          Trumbull  CT         1031   28     8 M 20-29        24:09    7:47/M
      54    Kara Steele             New Haven  CT        1007   16     4 F 13-19        24:33    7:55/M
      55    Ryan Saylor             Stratford  CT        1076   24     9 M 20-29        24:35    7:56/M
      56    Thomas Farrelly         North Haven  CT      1082   42    12 M 40-49        24:35    7:56/M
      57    Bethany Reeves          Raleigh  NC           983   25     2 F 20-29        24:44    7:59/M
      58    Peter McDaniel          Stratford  CT         934   33    10 M 30-39        24:52    8:01/M
      59    Kerry Milner            Stratford  CT         945   39     3 F 30-39        24:52    8:01/M
      60    Andrew Bob              Stratford  CT         832   16     7 M 13-19        25:00    8:04/M
      61    James Barra             North Haven  CT       826   34    11 M 30-39        25:03    8:05/M
      62    Frank Ladore            New Haven  CT         914   36    12 M 30-39        25:03    8:05/M
      63    Cecile Baken            New York  NY         1038   37     4 F 30-39        25:06    8:06/M
      64    Bill Begg               Newtown  CT          1106   43    13 M 40-49        25:11    8:07/M
      65    Sean O'Reilly           Cheshire  CT          957   19     8 M 13-19        25:12    8:08/M
      66    Erin Begg               Newtown  CT          1108   12     1 F  1-12        25:13    8:08/M
      67    William Weinheimer      Shelton  CT          1029   56     9 M 50-59        25:15    8:09/M
      68    Joseph Steele           New Haven  CT        1006   52    10 M 50-59        25:17    8:09/M
      69    Pat Connolly            Milford  CT          1054   30    13 M 30-39        25:18    8:10/M
      70    Craig Stankevich        Milford  CT          1003   30    14 M 30-39        25:19    8:10/M
      71    Tom Meshako             Jericho  VT           942   46    14 M 40-49        25:21    8:11/M
      72    Eva Campodonico         New Haven  CT         841   29     3 F 20-29        25:25    8:12/M
      73    Lisa Cervin             Milford  CT           850   30     5 F 30-39        25:33    8:15/M
      74    Greg Waterfield         West Haven  CT       1026   38    15 M 30-39        25:37    8:16/M
      75    John Bruzinski          Milford  CT           837   45    15 M 40-49        25:38    8:16/M
      76    David Cureton           Milford  CT           857   27    10 M 20-29        25:39    8:16/M
      77    Scott Pedersen          Northford  CT        1041   38    16 M 30-39        25:43    8:18/M
      78    Arthur Oefinger         Shelton  CT          1072   61     2 M 60-69        25:46    8:19/M
      79    Meghan Kimball          Milford  CT           911   25     4 F 20-29        25:54    8:21/M
      80    Laura Peters            Derby  CT            1040   39     6 F 30-39        25:55    8:22/M
      81    Gregory Lynch           Monroe  CT            923   13     9 M 13-19        25:56    8:22/M
      82    Russell Neely           Milford  CT           950   33    17 M 30-39        25:59    8:23/M
      83    George Huffman          Shelton  CT           904   49    16 M 40-49        26:08    8:26/M
      84    Michael Buchina         New Haven  CT         838   47    17 M 40-49        26:13    8:27/M
      85    Michael Verrilli        Stratford  CT        1089   24    11 M 20-29        26:19    8:29/M
      86    Joe Ruospo              Trumbull  CT          989   45    18 M 40-49        26:25    8:31/M
      87    Mark Delieto            Shelton  CT          1098   52    11 M 50-59        26:26    8:32/M
      88    Gene Memoli             Stratford  CT         936   49    19 M 40-49        26:29    8:33/M
      89    James Sheehan           Orange  CT            998   60     3 M 60-69        26:37    8:35/M
      90    Griffin McShane         Madison  CT          1052   10     1 M  1-12        26:43    8:37/M
      91    Pete McShane            Madison  CT          1055   44    20 M 40-49        26:43    8:37/M
      92    Mark Waters             East Haven  CT       1028   43    21 M 40-49        26:43    8:37/M
      93    Richard Zbrozek         Berlin  CT           1059   59    12 M 50-59        26:53    8:40/M
      94    Andrea Markovics        Milford  CT           928   37     7 F 30-39        26:55    8:41/M
      95    Thomas Owens            Hampton Bays  NY     1103   37    18 M 30-39        27:02    8:43/M
      96    Yvette Sincavage        New Haven  CT        1001   27     5 F 20-29        27:04    8:44/M
      97    Scott Strobel           Hamden  CT           1015   42    22 M 40-49        27:07    8:45/M
      98    B Crowshaw              Milford  CT           856   57    13 M 50-59        27:09    8:45/M
      99    Liz Jansen              Stratford  CT         908   40     3 F 40-49        27:13    8:47/M
     100    Lisa Waters             East Haven  CT       1027   41     4 F 40-49        27:15    8:47/M
     101    Rebecca Parker          Woodbridge  VA        966   23     6 F 20-29        27:21    8:49/M
     102    Melissa Parker          Woodbridge  VA        965   25     7 F 20-29        27:24    8:50/M
     103    Darin Horne             Stratford  CT        1084   30    19 M 30-39        27:31    8:53/M
     104    Suzanne Kimball         Milford  CT           912   28     8 F 20-29        27:32    8:53/M
     105    Lisa Pernek             Stratford  CT         971   37     8 F 30-39        27:33    8:53/M
     106    Deborah Horton          Bridgeport  CT        903   25     9 F 20-29        27:36    8:54/M
     107    Jack Doyle              Hamden  CT           1056   66     4 M 60-69        27:45    8:57/M
     108    Mark Convertito         Stratford  CT        1088   50    14 M 50-59        27:48    8:58/M
     109    Joann Harvey            Stratford  CT        1113   44     5 F 40-49        27:48    8:58/M
     110    Remo Pagliarela         Stratford  CT         960   75     1 M 70-99        27:56    9:01/M
     111    Ray Zeller              Barkhamsted  CT      1069   50    15 M 50-59        27:56    9:01/M
     112    Kathy Mc Cracken        Stratford  CT         930   40     6 F 40-49        27:58    9:01/M
     113    Craig Adams             Stratford  CT        1100   33    20 M 30-39        28:06    9:04/M
     114    Sean Mallon             Seymour  CT           927   33    21 M 30-39        28:07    9:04/M
     115    Duncan Saylor           Stratford  CT        1078   22    12 M 20-29        28:07    9:04/M
     116    Leah Begg               Newtown  CT          1107   37     9 F 30-39        28:07    9:04/M
     117    Ashley Cervin           Milford  CT           849   14     5 F 13-19        28:08    9:05/M
     118    Rob Vernon              Stratford  CT        1033   35    22 M 30-39        28:08    9:05/M
     119    Kim Remetta             Milford  CT           984   51    16 M 50-59        28:09    9:05/M
     120    Michelle Gelinas        Woodbury  CT          890   23    10 F 20-29        28:10    9:05/M
     121    Cayla Liptak            Stratford  CT        1114   14     6 F 13-19        28:12    9:06/M
     122    Tracy Lareau            Trumbull  CT         1090   14     7 F 13-19        28:16    9:07/M
     123    Hilary Grant            New Haven  CT         897   41     7 F 40-49        28:18    9:08/M
     124    John Roberts            Stratford  CT        1046   35    23 M 30-39        28:21    9:09/M
     125    Brian O'Reilly          Chesire  CT           954   14    10 M 13-19        28:24    9:10/M
     126    Lisa Porpora            Seymour  CT           982   25    11 F 20-29        28:29    9:11/M
     127    Lauren Valla            Woodbury  CT         1023   24    12 F 20-29        28:30    9:12/M
     128    Zinelle Austin          Milford  CT          1062   40    23 M 40-49        28:32    9:12/M
     129    Robert Testo            Milford  CT          1060   36    24 M 30-39        28:32    9:12/M
     130    Eileen Ross             Southbury  CT         987   43     8 F 40-49        28:35    9:13/M
     131    Benjamin Strong         Trumbull  CT         1016   37    25 M 30-39        28:36    9:14/M
     132    Kimberly Roots          Hackensack  NJ        986   28    13 F 20-29        28:36    9:14/M
     133    Laurie Coppola          Boston  MA            853   36    10 F 30-39        28:40    9:15/M
     134    Tadhg Stein             Shelton  CT          1008   24    13 M 20-29        28:46    9:17/M
     135    Michael Hagenbach       Stamford  CT          898   39    26 M 30-39        28:48    9:17/M
     136    John Daponte            Stratford  CT         860   58    17 M 50-59        28:51    9:18/M
     137    Jason Daponte           Startford  CT         859   30    27 M 30-39        28:51    9:18/M
     138    Jennifer Sheehan        Stratford  CT         999   28    14 F 20-29        28:52    9:19/M
     139    Lauren Meshako          Jericho  VT           941   17     8 F 13-19        28:53    9:19/M
     140    Amy Owens               Fairfield  CT         958   30    11 F 30-39        28:54    9:19/M
     141    Kevin Owens             Fairfield  CT         959   30    28 M 30-39        28:54    9:19/M
     142    Christian Gartland      Fairfield  CT         888   12     2 M  1-12        28:56    9:20/M
     143    Bill Gartland           Fairfield  CT         887   47    24 M 40-49        28:56    9:20/M
     144    Cara Bruzinski          Milford  CT           836   14     9 F 13-19        29:01    9:22/M
     145    Naim Ali                Stratford  CT        1097   29    14 M 20-29        29:03    9:22/M
     146    Megan Verrelli          Stratford  CT        1095   27    15 F 20-29        29:04    9:23/M
     147    Erin Brown              Trumbull  CT          834   14    10 F 13-19        29:12    9:25/M
     148    Ally Meshako            Jericho  VT           939   12     2 F  1-12        29:12    9:25/M
     149    Marty Holbrook          Brookline  MA         902   26    15 M 20-29        29:14    9:26/M
     150    Lisa Bennette           New Kent  VA          830   43     9 F 40-49        29:16    9:26/M
     151    Susan Saylor            Stratford  CT        1079   53     1 F 50-59        29:27    9:30/M
     152    Jeffrey Liskov          Trumbull  CT          918   12     3 M  1-12        29:30    9:31/M
     153    Keith O'Reilly          Cheshire  CT          956   45    25 M 40-49        29:43    9:35/M
     154    Michael Sullivan        Cheshire  CT         1018   33    29 M 30-39        29:44    9:35/M
     155    Gail Bell               Fairfield  CT         828   38    12 F 30-39        29:45    9:36/M
     156    Sands Cleary            Stratford  CT        1092   41    26 M 40-49        30:01    9:41/M
     157    Terry Carey             Milford  CT          1073   50     2 F 50-59        30:03    9:42/M
     158    Melanie Champion        Meriden  CT          1063   48    10 F 40-49        30:06    9:43/M
     159    Therese Liptak          Stratford  CT        1112   44    11 F 40-49        30:15    9:45/M
     160    Chris Lee               Fairfield  CT         916   45    27 M 40-49        30:16    9:46/M
     161    Brianne Castro          Trumbull  CT          846   19    11 F 13-19        30:17    9:46/M
     162    Corinne Castro          Brookline  MA         847   26    16 F 20-29        30:18    9:46/M
     163    Christopher Flathers    Stratford  CT         883   39    30 M 30-39        30:21    9:47/M
     164    Allison Carroll         Stratford  CT        1068   18    12 F 13-19        30:24    9:48/M
     165    Donna Cramond           Monroe  CT            854   57     3 F 50-59        30:32    9:51/M
     166    Mikayla Pillar          Orange  CT            978   14    13 F 13-19        30:42    9:54/M
     167    Wendy Walker            Stratford  CT        1066   29    17 F 20-29        30:47    9:56/M
     168    Gwen Stoneman           Hamden  CT           1011   16    14 F 13-19        30:48    9:56/M
     169    Adam Cervin             Milford  CT          1109   31    31 M 30-39        30:49    9:56/M
     170    Tara Liskov             Trumbull  CT          919   42    12 F 40-49        30:56    9:59/M
     171    Sarah Strobel           Hamden  CT           1014   15    15 F 13-19        30:58    9:59/M
     172    Michael Carius          Stratford  CT         844   59    18 M 50-59        31:00   10:00/M
     173    Thomas Sulliva          Stratford  CT        1115   47    28 M 40-49        31:02   10:01/M
     174    Lisa Stankevich         Milford  CT          1004   29    18 F 20-29        31:09   10:03/M
     175    Jerry Sawyer            Stratford  CT         996   55    19 M 50-59        31:13   10:04/M
     176    John Kimball            Milford  CT           910   50    20 M 50-59        31:18   10:06/M
     177    Fred Gabriele           New Canaan  CT        885   60     5 M 60-69        31:19   10:06/M
     178    Paul Misencik           Stratford  CT         946   47    29 M 40-49        31:27   10:09/M
     179    Robert Kubic            Stratford  CT        1048   42    30 M 40-49        31:32   10:10/M
     180    Terry Tomasko           Stratford  CT        1053   69     6 M 60-69        31:41   10:13/M
     181    Javier Santiago         Stratford  CT         994   31    32 M 30-39        31:42   10:14/M
     182    Julie Szwaja            Stratford  CT        1020   29    19 F 20-29        31:44   10:14/M
     183    Ethan Stewart           Orange  CT           1009   31    33 M 30-39        31:45   10:15/M
     184    Kathleen Bunting        Stratford  CT         839   43    13 F 40-49        31:49   10:16/M
     185    Walt Brown              Stratford,  CT        835   61     7 M 60-69        32:04   10:21/M
     186    Jodi Porcu              Milford  CT           980   34    13 F 30-39        32:06   10:21/M
     187    Mary Ann Pillar         Orange  CT            977   44    14 F 40-49        32:06   10:21/M
     188    Courtney Pascarella     Whitehall  PA         968   26    20 F 20-29        32:10   10:23/M
     189    Jamie Graham            West Haven  CT        896   26    21 F 20-29        32:20   10:26/M
     190    James Gilbert           Stratford  CT        1099   57    21 M 50-59        32:35   10:31/M
     191    Kate O' Connor          Stratford  CT         953   27    22 F 20-29        32:39   10:32/M
     192    Patty Carton            Stratford  CT         845   68     1 F 60-69        32:57   10:38/M
     193    Kristin Monaco          Norwalk  CT           947   37    14 F 30-39        33:01   10:39/M
     194    Tessa Tinney            Astoria  NY          1022   29    23 F 20-29        33:03   10:40/M
     195    Melanie Dokla           Stratford  CT         872   28    24 F 20-29        33:10   10:42/M
     196    Michele Pondi-Salik     Stratford  CT        1077   43    15 F 40-49        33:28   10:48/M
     197    Kimberly Dolan          Stratford  CT         874   25    25 F 20-29        33:29   10:48/M
     198    Joseph Dolan            Stratford  CT         873   54    22 M 50-59        33:30   10:48/M
     199    Maurice Mahoney         Stratford  CT        1067   71     2 M 70-99        33:33   10:49/M
     200    Elisabeth Zeller        Barkhamsted  CT      1070   46    16 F 40-49        33:35   10:50/M
     201    Lida Letowt             Stratford  CT         917   44    17 F 40-49        33:36   10:50/M
     202    Robert Backhaus         Milford  CT          1081   11     4 M  1-12        33:36   10:50/M
     203    Robert Backhaus         Milford  CT          1080   39    34 M 30-39        33:36   10:50/M
     204    Jeanette Stoneman       Hamden  CT           1012   44    18 F 40-49        33:44   10:53/M
     205    Marci Durrant           Hamden  CT            878   40    19 F 40-49        33:45   10:53/M
     206    Cynthia Loynd           Stratford  CT         921   46    20 F 40-49        33:54   10:56/M
     207    Ami Peterson            Middletown  CT        973   36    15 F 30-39        34:15   11:03/M
     208    Tina Melchionno         Shelton  CT          1094   37    16 F 30-39        34:33   11:09/M
     209    Sharon Warner-Victor    Milford  CT          1024   38    17 F 30-39        34:36   11:10/M
     210    Beth Selig              New York  NY          997   28    26 F 20-29        34:46   11:13/M
     211    Colette Chestnut        Old Greenwich  CT     852   47    21 F 40-49        34:49   11:14/M
     212    Pete Geer               New York  NY          889   21    16 M 20-29        34:51   11:15/M
     213    Billy Begg              Newtown  CT          1111   11     5 M  1-12        34:53   11:15/M
     214    Molly Begg              Newtown  CT          1110    8     3 F  1-12        34:55   11:16/M
     215    Elizabeth Dority        New Haven  CT        1101   27    27 F 20-29        35:04   11:19/M
     216    Allyson Dohan           Brooklyn  NY          871   24    28 F 20-29        35:16   11:23/M
     217    Edward Snyder           Wallingford  CT      1061   60     8 M 60-69        35:17   11:23/M
     218    Thomas Sincavage        New Haven  CT        1116   56    23 M 50-59        35:24   11:25/M
     219    Bonnie Deal             Trumbull  CT          863   12     4 F  1-12        35:48   11:33/M
     220    Chris Loynd             Stratford  CT         920   50    24 M 50-59        36:04   11:38/M
     221    Alyssa East             Stratford  CT         879   19    16 F 13-19        36:25   11:45/M
     222    Jackie Meshako          Jericho  VT           940   13    17 F 13-19        36:31   11:47/M
     223    Ed Perkowski            Stratford  CT         970   52    25 M 50-59        39:30   12:45/M
     224    Participant unknown                                  0     1 M  0- 0        39:38   12:47/M
     225    Gregory Russo           Naugatuck  CT        1047   48    31 M 40-49        39:38   12:47/M
     226    James Cramond           Monroe  CT            855   59    26 M 50-59        39:44   12:49/M
     227    Kenneth Lynch           Perkasie  PA          924   48    32 M 40-49        41:44   13:28/M
     228    MacKenna Lynch          Perkasie  PA          925   12     5 F  1-12        41:44   13:28/M
     229    Sandy Wallace           Shelton  CT          1034   50     4 F 50-59        42:11   13:36/M
     230    Tiffany Valigorsky      Philadelphia  PA     1035   22    29 F 20-29        42:11   13:36/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Pancoast Stratford CT

20

17

20:26

6:35/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

12

66

25:13

8:08/M

2

Ally Meshako Jericho VT

12

148

29:12

9:25/M

3

Molly Begg Newtown CT

8

214

34:55

11:16/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kasey Sullivan Southbury CT

18

42

23:19

7:31/M

2

Ana Zeller Barkhamsted CT

18

49

23:44

7:39/M

3

Stella Choi Trumbull CT

16

52

23:52

7:42/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Tranquillo Stratford CT

21

22

21:14

6:51/M

2

Bethany Reeves Raleigh NC

25

57

24:44

7:59/M

3

Eva Campodonico New Haven CT

29

72

25:25

8:12/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

31

26

21:18

6:52/M

2

Theresa Krause Stratford CT

39

45

23:26

7:34/M

3

Kerry Milner Stratford CT

39

59

24:52

8:01/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

48

41

23:17

7:31/M

2

Emma Dean Southington CT

47

50

23:47

7:40/M

3

Liz Jansen Stratford CT

40

99

27:13

8:47/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Saylor Stratford CT

53

151

29:27

9:30/M

2

Terry Carey Milford CT

50

157

30:03

9:42/M

3

Donna Cramond Monroe CT

57

165

30:32

9:51/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

68

192

32:57

10:38/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

23

1

16:41

5:23/M

 
Top

Unknown Age Grouping

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Participant unknown  

0

224

39:38

12:47/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Griffin McShane Madison CT

10

90

26:43

8:37/M

2

Christian Gartland Fairfield CT

12

142

28:56

9:20/M

3

Jeffrey Liskov Trumbull CT

12

152

29:30

9:31/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Harrison Orange CT

16

4

18:13

5:53/M

2

Andy Marguis Milford CT

16

6

18:48

6:04/M

3

Jacob Peterson Middletown CT

17

23

21:14

6:51/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Carius Stratford CT

21

8

19:27

6:16/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

27

10

19:48

6:23/M

3

Mikael Russo Naugatuck CT

21

14

20:13

6:31/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mihail Alexandru Stamford CT

31

2

17:27

5:38/M

2

Robert Barker III Wallingford CT

31

3

18:06

5:50/M

3

Joseph Simoncek Milford CT

36

5

18:29

5:58/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Male Smith Storrs CT

41

9

19:39

6:20/M

2

Gary Dubois Milford CT

49

11

19:52

6:25/M

3

Michael Ruospo Stratford CT

42

16

20:25

6:35/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Antonio Desousa Danbury CT

52

13

20:10

6:30/M

2

John Szantyr Stratford CT

56

20

20:52

6:44/M

3

Wayne Theriault Milford CT

58

24

21:15

6:51/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

62

40

23:04

7:26/M

2

Arthur Oefinger Shelton CT

61

78

25:46

8:19/M

3

James Sheehan Orange CT

60

89

26:37

8:35/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

75

110

27:56

9:01/M

2

Maurice Mahoney Stratford CT

71

199

33:33

10:49/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com