Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/May28_Bridge_set1.shtml

Bridgeport Hospital Homerun

Bridgeport, CT, May 28, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Francisco Garcia
Race Winner Francisco Garcia


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport Hospital
Homerun 5K
May 28, 2006 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Francisco Garcia, Bridgeport, CT - 17:00
Amy Fredericks, Stamford, CT - 19:11


LOCATION
Habor Yard

WEATHER
79 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Pelletier          Columbia  CT        16 ***** M  W/C         15:13    4:55/M
       2    Robert Jenner           Thomaston  CT       22     1 M  0-99        17:00    5:29/M
       3    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      30 ***** M 30-39        17:00    5:29/M
       4    Hank Berkowitz          Norwalk  CT         44     1 M 40-49        17:02    5:30/M
       5    Kelly Ann Hutchings     Milford  CT         27 ***** F  W/C         17:25    5:37/M
       6    George Buchanan         Stamford  CT        48     2 M 40-49        17:36    5:41/M
       7    Frank Tiroletto         Orange  CT          46     3 M 40-49        17:44    5:43/M
       8    David Pantin            New Haven  CT       44     4 M 40-49        17:57    5:47/M
       9    Joe Puopolo             Shelton  CT         47     5 M 40-49        18:04    5:50/M
      10    Randy Chamberland       Shelton  CT         45     6 M 40-49        18:12    5:52/M
      11    Yee-Ning Cheng          Norwalk  CT         17     1 M 14-18        18:40    6:01/M
      12    Ryan O'Connell          North Haven  CT     33     1 M 30-39        18:53    6:05/M
      13    Matthew Cross           Stamford  CT        42     7 M 40-49        19:08    6:10/M
      14    Amy Fredericks          Stamford  CT        40 ***** F 40-49        19:11    6:11/M
      15    Gary Du Bois            Milford  CT         48     8 M 40-49        19:14    6:12/M
      16    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     9 M 40-49        19:19    6:14/M
      17    Thomas Hiten            Cheshire  CT        56     1 M 50-59        19:19    6:14/M
      18    Bob McCauley            Monroe  CT          44    10 M 40-49        19:27    6:16/M
      19    Bill Hunter             Fairfield  CT       44    11 M 40-49        19:30    6:17/M
      20    Jim Dalton              Hamden  CT          39     2 M 30-39        19:32    6:18/M
      21    Scott Capozza           Bridgeport  CT      30     3 M 30-39        19:33    6:18/M
      22    Fernando Rincon         Glastonbury  CT     35     4 M 30-39        19:34    6:19/M
      23    Bill Thompson           Derby  CT           45    12 M 40-49        19:37    6:20/M
      24    James Harrison          Orange  CT          15     2 M 14-18        19:44    6:22/M
      25    Alison Hiten            Cheshire  CT        43     1 F 40-49        19:52    6:25/M
      26    Frank Jozefick          Milford  CT         40    13 M 40-49        19:52    6:25/M
      27    Greg Stern              Harrison  NY        27     1 M 19-29        20:00    6:27/M
      28    C Lasater               New Haven  CT       25     2 M 19-29        20:03    6:28/M
      29    Erica Merrill           Rowayton  CT        42     2 F 40-49        20:05    6:29/M
      30    John Tighe              Milford  CT         49    14 M 40-49        20:08    6:30/M
      31    Shaun Bucchere          E. Hartford  CT     23     2 M  0-99        20:19    6:33/M
      32    Scott Redfern           Monroe  CT          41    15 M 40-49        20:21    6:34/M
      33    Vincent Delprete        Derby  CT           14     3 M 14-18        20:33    6:38/M
      34    David Nulf              Fairfield  CT       37     5 M 30-39        20:35    6:38/M
      35    Rafael Torres           West Haven  CT      59     2 M 50-59        20:37    6:39/M
      36    Stephen Robinson        New Haven  CT       34     6 M 30-39        20:37    6:39/M
      37    Justin Hill             South Weymouth  MA  30     7 M 30-39        20:39    6:40/M
      38    Jeff McGregor           Shelton  CT         30     8 M 30-39        20:42    6:41/M
      39    Isabella Corso          Ridgefield  CT      12     1 F 10-13        20:49    6:43/M
      40    Marty Schaivone         Bridgeport          52       M 50-59        20:52    6:44/M
      41    Brian Fidler            West Haven  CT      35     9 M 30-39        20:54    6:45/M
      42    John Courtmanche        New Haven  CT       63     1 M 60-69        20:55    6:45/M
      43    Mike Toomey             Asbury  NJ          34    10 M 30-39        21:06    6:48/M
      44    Jeffrey Wood            Shelton  CT         15     4 M 14-18        21:12    6:50/M
      45    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      41    16 M 40-49        21:14    6:51/M
      46    Kevin Lloyd             Darien  CT          53     3 M 50-59        21:19    6:53/M
      47    Michelle Mueller        Monroe  CT          44     3 F 40-49        21:29    6:56/M
      48    Paul Healy              Milford  CT         55     4 M 50-59        21:30    6:56/M
      49    Richard Pancoast        Stratford  CT       52     5 M 50-59        21:38    6:59/M
      50    Chris Schuwacher                            40    17 M 40-49        21:39    6:59/M
      51    Donna Anderson          Brookfield  CT      51     1 F 50-59        21:42    7:00/M
      52    Joseph Tylutki          Milford  CT         15     5 M 14-18        21:56    7:05/M
      53    Wayne Plaveck           Milford  CT         36    11 M 30-39        21:58    7:05/M
      54    Carrington Russell      Bridgeport  CT      33    12 M 30-39        22:02    7:06/M
      55    Greg Nilan              Milford  CT         43    18 M 40-49        22:10    7:09/M
      56    Matt Corso              Danbury  CT         50     6 M 50-59        22:10    7:09/M
      57    Anne Olshan             Stamford  CT        38     1 F 30-39        22:11    7:09/M
      58    Sara Zuba               Saco  ME            23     1 F 19-29        22:22    7:13/M
      59    Bruce Goulart           Newtown  CT         56     7 M 50-59        22:23    7:13/M
      60    Clint Corso             Ridgefield  CT       9     1 M  1- 9        22:25    7:14/M
      61    Alberto Martins         Shelton  CT         36    13 M 30-39        22:26    7:14/M
      62    Thomas Fatone           Derby  CT           37    14 M 30-39        22:30    7:15/M
      63    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         48     4 F 40-49        22:36    7:17/M
      64    Raymond Guido           Bridgeport  CT      52     8 M 50-59        22:41    7:19/M
      65    Frank Loh               Trumbull  CT        48    19 M 40-49        22:44    7:20/M
      66    Mark Zdanowski          Cheshire  CT        45    20 M 40-49        22:52    7:23/M
      67    Fred Miller             Milford  CT         54     9 M 50-59        22:57    7:24/M
      68    Anthony Harrison        Bridgeport  CT      44    21 M 40-49        23:00    7:25/M
      69    Jessica Gerber          Fairfield  CT       37     2 F 30-39        23:02    7:26/M
      70    Moriah Ranger           Monroe  CT          30     3 F 30-39        23:04    7:26/M
      71    Bruce Dorman            Bradenton  FL       42    22 M 40-49        23:05    7:27/M
      72    Meghan Krasenics        Shelton  CT         16     1 F 14-18        23:07    7:27/M
      73    Nicole Clark            Hamden  CT          21     2 F 19-29        23:13    7:29/M
      74    Richard Dumont          Middlebury  CT      60     2 M 60-69        23:14    7:30/M
      75    Richard Repasky         Eldenburg  MD       52    10 M 50-59        23:26    7:34/M
      76    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      50    11 M 50-59        23:28    7:34/M
      77    Vin Dipalma             Bridgeport  CT      46    23 M 40-49        23:31    7:35/M
      78    Alex Kranzlin           New Canaan  CT      13     1 M 10-13        23:38    7:37/M
      79    Jim Gerweck             Norwalk  CT         51    12 M 50-59        23:46    7:40/M
      80    Anthony Saltarelli      Trumbull  CT        14     6 M 14-18        23:58    7:44/M
      81    Robert Auer             Bridgeport  CT      48    24 M 40-49        24:01    7:45/M
      82    Ray Palmer              Monroe  CT          43    25 M 40-49        24:02    7:45/M
      83    Dan Tighe               Milford  CT         15     7 M 14-18        24:06    7:46/M
      84    Carmelo Alicea          Bridgeport  CT      50    13 M 50-59        24:06    7:46/M
      85    Lauri MacLean           Westport  CT        49     5 F 40-49        24:21    7:51/M
      86    Rosario Coronel         Bridgeport  CT      31     4 F 30-39        24:30    7:54/M
      87    John Fleming            New London  CT      35    15 M 30-39        24:37    7:56/M
      88    Robert Gagnon           Orange  CT          36    16 M 30-39        24:41    7:58/M
      89     P J Bell               Stamford  CT        49    26 M 40-49        24:47    8:00/M
      90    Carl Kish               Bridgeport  CT      53    14 M 50-59        24:49    8:00/M
      91    Sherry Duff             Danbury  CT         38     5 F 30-39        24:51    8:01/M
      92    Nancy Lopez-Peralta     Shelton  CT         34     6 F 30-39        24:57    8:03/M
      93    George Weber            West Haven  CT      55    15 M 50-59        25:00    8:04/M
      94    Bradley Weinstein       Fairfield  CT       38    17 M 30-39        25:06    8:06/M
      95    Frank Lang              Seymour  CT         66     3 M 60-69        25:10    8:07/M
      96    Linda Epstein           Orange  CT          45     6 F 40-49        25:12    8:08/M
      97    Silvia Droovich                             35     7 F 30-39        25:15    8:09/M
      98    Joseph Steele           New Haven  CT       52    16 M 50-59        25:17    8:09/M
      99    Drew Bridgman           East Haven  CT      15     8 M 14-18        25:19    8:10/M
     100    Will Tighe              Milford  CT         15     9 M 14-18        25:20    8:10/M
     101    Jack Doyle              Hamden  CT          66     4 M 60-69        25:21    8:11/M
     102    Monika Mosiej-Gagnon    Orange  CT          34     8 F 30-39        25:23    8:11/M
     103    Carolyn Salsgiver       Wilton  CT          40     7 F 40-49        25:24    8:12/M
     104    Eddy Nilan              Milford  CT         12     2 M 10-13        25:25    8:12/M
     105    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       49     8 F 40-49        25:26    8:12/M
     106    Michael Gordon          Westport  CT        46    27 M 40-49        25:28    8:13/M
     107    Gary St Cyr             Easton  CT          52    17 M 50-59        25:30    8:14/M
     108    Kara Steele             New Haven  CT       15     2 F 14-18        25:30    8:14/M
     109    Kevin Walsh             Bethany  CT         50    18 M 50-59        25:32    8:14/M
     110    Briana Corso            Ridgefield  CT      12     2 F 10-13        25:34    8:15/M
     111    Charles Rich            Bridgeport  CT      41    28 M 40-49        25:38    8:16/M
     112    Patrick Bosse           Fairfield  CT       45    29 M 40-49        25:39    8:16/M
     113    Julie Ann Sidhu         Weston  CT          48     9 F 40-49        25:41    8:17/M
     114    Florene Nichols         Stratford  CT       46    10 F 40-49        25:46    8:19/M
     115    William Damm            Fairfield  CT       50    19 M 50-59        25:48    8:19/M
     116    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    20 M 50-59        25:53    8:21/M
     117    Joseph Horne            Shelton  CT         52    21 M 50-59        25:54    8:21/M
     118    Michael Young           New York  NY        31    18 M 30-39        25:54    8:21/M
     119    Orlyna Starr            Norwalk  CT         44    11 F 40-49        25:59    8:23/M
     120    Kirsten Mawdsley        Sandy Hook  CT      37     9 F 30-39        26:00    8:23/M
     121    Mike Buchina            New Haven  CT       47    30 M 40-49        26:00    8:23/M
     122    Ronald Jones            Bridgeport  CT      30    19 M 30-39        26:01    8:24/M
     123    David Williamson        Fairfield  CT       46    31 M 40-49        26:01    8:24/M
     124    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      45    12 F 40-49        26:03    8:24/M
     125    John Coleman            Trumbull  CT        49    32 M 40-49        26:10    8:26/M
     126    Michael Gertner         Monroe  CT          37    20 M 30-39        26:11    8:27/M
     127    Joseph Andrasko         Trumbull  CT        24     3 M 19-29        26:18    8:29/M
     128    Thomas Kennedy          Fairfield  CT       60     5 M 60-69        26:18    8:29/M
     129    Richard Zbrozek         Berlin  CT          59    22 M 50-59        26:19    8:29/M
     130    Samuel Dorman           Bradenton  FL       11     3 M 10-13        26:21    8:30/M
     131    Lori Dorman             Bradenton  FL       43    13 F 40-49        26:22    8:30/M
     132    Mary Harmon             Easton  CT          48    14 F 40-49        26:27    8:32/M
     133    Kevin Greene            Beacon Falls  CT    50    23 M 50-59        26:27    8:32/M
     134    George Huffman          Shelton  CT         49    33 M 40-49        26:29    8:33/M
     135    Joseph Burden           Ansonia  CT         48    34 M 40-49        26:32    8:34/M
     136    Grey Walker             Fairfield  CT       11     4 M 10-13        26:33    8:34/M
     137    Sydney Olshan           Stamford  CT        10     3 F 10-13        26:35    8:35/M
     138    Virginia Syanbathy      Branford  CT        31    10 F 30-39        26:36    8:35/M
     139    Laura Agostini          Westport  CT        47    15 F 40-49        26:40    8:36/M
     140    Robert Chasin           Westport  CT        43    35 M 40-49        26:42    8:37/M
     141    Kathleen Hickey         Trumbull  CT        40    16 F 40-49        26:45    8:38/M
     142    Dawn Clark              Hamden  CT          26     3 F 19-29        26:50    8:39/M
     143    Elyssa Toomey           Asbury  NJ          32    11 F 30-39        26:56    8:41/M
     144    Amy Varga               Fairfield  CT       16     3 F 14-18        27:01    8:43/M
     145    James Corbiere          Fairfield  CT       51    24 M 50-59        27:03    8:44/M
     146    Betsy Nilan             Milford  CT         15     4 F 14-18        27:07    8:45/M
     147    Margaret Pinheiro       Milford  CT         45    17 F 40-49        27:12    8:46/M
     148    Nick Bencivengo         Orange  CT          40    36 M 40-49        27:16    8:48/M
     149    Kim Naci                New York  NY        31    12 F 30-39        27:22    8:50/M
     150    Jessica Zeleny          Fairfield  CT       15     5 F 14-18        27:25    8:51/M
     151    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         38    13 F 30-39        27:28    8:52/M
     152    Darric Lahaza           Ansonia  CT         23     4 M 19-29        27:35    8:54/M
     153    Michelle Lynch          Newington  CT       43    18 F 40-49        27:37    8:55/M
     154    Richard Kurtzman        Norwalk  CT         54    25 M 50-59        27:39    8:55/M
     155    Christopher Glennon     Bridgeport  CT      23     5 M 19-29        27:40    8:55/M
     156    Augusta Mueller         Branford  CT        36    14 F 30-39        27:44    8:57/M
     157    Lu Anne Roy             Bridgeport  CT      51     2 F 50-59        27:47    8:58/M
     158    Brittany Hicks          Milford  CT         16     6 F 14-18        27:48    8:58/M
     159    Julien Debelle Duplan   Stratford  CT       12     5 M 10-13        27:48    8:58/M
     160    Erin Devlin             Stratford  CT       41    19 F 40-49        27:48    8:58/M
     161    Laura Damm              Fairfield  CT       51     3 F 50-59        27:51    8:59/M
     162    Matt Ausman             Norwalk  CT         26     6 M 19-29        27:52    8:59/M
     163    Janine Feibusch         White Plains  NY    39    15 F 30-39        27:54    9:00/M
     164    David Feibusch          Purchase  NY        39    21 M 30-39        27:55    9:00/M
     165    Neal Wellins            Cheshire  CT        62     6 M 60-69        27:55    9:00/M
     166    Katy Fleming            New Haven  CT       25     4 F 19-29        27:56    9:01/M
     167    Monica Roche            Fairfield  CT       67     1 F 60-69        27:56    9:01/M
     168    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT      66     7 M 60-69        27:57    9:01/M
     169    Mary Nilan              Milford  CT         14     7 F 14-18        28:04    9:03/M
     170    Dave Rabinove           Shelton  CT         49    37 M 40-49        28:05    9:04/M
     171    Ash Puttaswamy          Bridgeport  CT      26     5 F 19-29        28:06    9:04/M
     172    Lou Loban               Stratford  CT       58    26 M 50-59        28:12    9:06/M
     173    Christopher Gluz        Bridgeport  CT      42    38 M 40-49        28:14    9:06/M
     174    Karl Salvati            North Haven  CT     53    27 M 50-59        28:15    9:07/M
     175    Lisa Porpora            Seymour  CT         24     6 F 19-29        28:18    9:08/M
     176    Nicholas Moreno         Trumbull  CT        15    10 M 14-18        28:19    9:08/M
     177    Mary Colleen Jesielowsk Fairfield  CT       43    20 F 40-49        28:23    9:09/M
     178    Tim Salsbury            Milford  CT         32    22 M 30-39        28:24    9:10/M
     179    David Jacobelli Jr      Stratford  CT       14    11 M 14-18        28:25    9:10/M
     180    Scott McIntyre          Naugatuck  CT       29     7 M 19-29        28:25    9:10/M
     181    Elnora Carroll          Hamden  CT          39    16 F 30-39        28:27    9:11/M
     182    Jacob Henny             Norwalk  CT         10     6 M 10-13        28:28    9:11/M
     183    Michael Farrell         Seymour  CT         25     8 M 19-29        28:29    9:11/M
     184    Michael Hofbauer        Stratford  CT       40    39 M 40-49        28:29    9:11/M
     185    John Jackson            New Haven  CT       34    23 M 30-39        28:33    9:13/M
     186    Mitchell Weinstein      Fairfield  CT       35    24 M 30-39        28:43    9:16/M
     187    Peter Hicks             Hamden  CT          47    40 M 40-49        28:44    9:16/M
     188    Joan Plavnicky          Trumbull  CT        46    21 F 40-49        28:48    9:17/M
     189    Tricia Gordon           Darien  ct          39    17 F 30-39        28:49    9:18/M
     190    Jonathan Rook           Trumbull  CT        57    28 M 50-59        28:52    9:19/M
     191    Thomas Rich             Stratford  CT       42    41 M 40-49        28:55    9:20/M
     192    Thomas Altieri          Derby  CT           45    42 M 40-49        28:59    9:21/M
     193    Misha Strage            Westport  CT        12     4 F 10-13        29:02    9:22/M
     194    Mark Rapuano            Clinton  CT         42    43 M 40-49        29:02    9:22/M
     195    Morgan Debelle Duplan   Stratford  CT       12     5 F 10-13        29:06    9:23/M
     196    Elliott Schachter       Trumbull  CT        16    12 M 14-18        29:10    9:25/M
     197    Eric Bernheim           Branford  CT        27     9 M 19-29        29:12    9:25/M
     198    Jennifer Martin         Branford  CT        26     7 F 19-29        29:16    9:26/M
     199    Jason Zbell             Naugatuck  CT       29    10 M 19-29        29:21    9:28/M
     200    Jennifer Zbell          Naugatuck  CT       27     8 F 19-29        29:21    9:28/M
     201    Sherri Prendergast      Stamford  CT        36    18 F 30-39        29:24    9:29/M
     202    Ray Chase               Fairfield  CT       41    44 M 40-49        29:28    9:30/M
     203    William Demotses        Fairfield  CT       38    25 M 30-39        29:37    9:33/M
     204    Jim Storer              New Haven  CT       45    45 M 40-49        29:37    9:33/M
     205    Ellen Demotses          Fairfield  CT       39    19 F 30-39        29:41    9:35/M
     206    Mark Convertito         Stratford  CT       50    29 M 50-59        29:44    9:35/M
     207    George Janda            Fairfield  CT       50    30 M 50-59        29:47    9:36/M
     208    Maryanne Greene         Beacon Falls  CT    51     4 F 50-59        29:59    9:40/M
     209    Lauren Jacobi           Fairfield  CT       10     6 F 10-13        30:06    9:43/M
     210    Laura Andreoli          Wallingford  CT     25     9 F 19-29        30:07    9:43/M
     211    Carl Sylvester          Shelton  CT         72     1 M 70-79        30:10    9:44/M
     212    Jim Stevens             Trumbull  CT        74     2 M 70-79        30:13    9:45/M
     213    Donna Cramond           Monroe  CT          56     5 F 50-59        30:19    9:47/M
     214    Moira Snover            Stamford  CT        39    20 F 30-39        30:27    9:49/M
     215    Shawna Hall             Bridgeport  CT      42    22 F 40-49        30:31    9:51/M
     216    Alan Barlis             New York  NY        38    26 M 30-39        30:33    9:51/M
     217    Lauren McAuliffe        Fairfield  CT       15     8 F 14-18        30:34    9:52/M
     218    Robert Thomas           Stamford  CT        61     8 M 60-69        30:39    9:53/M
     219    Renee Lazor             Monroe  CT          37    21 F 30-39        30:41    9:54/M
     220    Thomas Sullivan         Stratford  CT       46    46 M 40-49        30:54    9:58/M
     221    Thomas Clifford         Ansonia  CT         55    31 M 50-59        30:55    9:58/M
     222    Michael Malasics        Fairfield  CT       41    47 M 40-49        30:56    9:59/M
     223    Jim Frillici            Trumbull  CT        61     9 M 60-69        31:00   10:00/M
     224    Bob Loh                 Trumbull  CT        60    10 M 60-69        31:04   10:01/M
     225    Denise Van Kempen       Seymour  CT         27    10 F 19-29        31:08   10:03/M
     226    Gregory Corvigno        Seymour  CT         28    11 M 19-29        31:08   10:03/M
     227    Janine Tighe            Milford  CT         45    23 F 40-49        31:09   10:03/M
     228    John Powers             Milford  CT         34    27 M 30-39        31:18   10:06/M
     229    Mary Jo Davies          Fairfield  CT       53     6 F 50-59        31:20   10:06/M
     230    Erik Zukauskas          Bridgeport  CT      26    12 M 19-29        31:20   10:06/M
     231    David Mauro             Bridgeport  CT      27    13 M 19-29        31:24   10:08/M
     232    Joaquin Martens         Middletown  CT      43    48 M 40-49        31:28   10:09/M
     233    Tina Jakab              Trumbull  CT        41    24 F 40-49        31:33   10:11/M
     234    John Lucas              Trumbull  CT        45    49 M 40-49        31:33   10:11/M
     235    Susan V. Mullinger      Stamford  CT        40    25 F 40-49        31:39   10:13/M
     236    Robert Wood             Shelton  CT         60    11 M 60-69        31:39   10:13/M
     237    Jennifer Hill           South Weymouth  MA  30    22 F 30-39        31:42   10:14/M
     238    Anne Aquila             Cheshire  CT        44    26 F 40-49        31:47   10:15/M
     239    Catherine Jacobi        Fairfield  CT        8     1 F  1- 9        31:51   10:16/M
     240    Paul Jacobi             Fairfield  CT       39    28 M 30-39        31:52   10:17/M
     241    Robert Glennon          Bridgeport  CT      64    12 M 60-69        32:17   10:25/M
     242    Christopher Frillici    Fairfield  CT       26    14 M 19-29        32:18   10:25/M
     243    Lori Prusaczyk          Stratford  CT       39    23 F 30-39        32:21   10:26/M
     244    Suzanne Stanise         Trumbull  CT        42    27 F 40-49        32:25   10:27/M
     245    Nyree Pinto             Milford  CT         34    24 F 30-39        32:33   10:30/M
     246    Dave Peck               Fairfield  CT       50    32 M 50-59        32:33   10:30/M
     247    Erin Peck               Fairfield  CT       22    11 F 19-29        32:35   10:31/M
     248    Vic Weinstein           Tarrytown  NY       68    13 M 60-69        32:48   10:35/M
     249    Susan Naci              New York  NY        32    25 F 30-39        32:49   10:35/M
     250    Rob Cassidy             Guilford  CT        39    29 M 30-39        32:56   10:37/M
     251    Marc Brunetti           Milford  CT         35    30 M 30-39        33:02   10:39/M
     252    Bennett Williamson      Fairfield  CT       13     7 M 10-13        33:08   10:41/M
     253    Mark Dillman            Milford  CT         12     8 M 10-13        33:09   10:42/M
     254    Luisa Azevedo           Bridgeport  CT      27    12 F 19-29        33:18   10:45/M
     255    Rose Furino             Naugatuck  CT       28    13 F 19-29        33:22   10:46/M
     256    Stephen Liebowitz       Fairfield  CT       13     9 M 10-13        33:26   10:47/M
     257    Brendan Walsh           Milford  CT         12    10 M 10-13        33:28   10:48/M
     258    Ann Connors             Stratford  CT       39    26 F 30-39        33:35   10:50/M
     259    Lou Decilio             Stratford  CT       37    31 M 30-39        33:35   10:50/M
     260    Kimberly Sisson         Fairfield  CT       46    28 F 40-49        34:12   11:02/M
     261    Michael Schunk          Black Rock  CT      61    14 M 60-69        34:21   11:05/M
     262    Gail Zuber              Stratford  CT       49    29 F 40-49        34:34   11:09/M
     263    Bandit Number  9001                                2 M  0- 0        34:50   11:14/M
     264    Kathleen Dunn           Fairfield  CT       51     7 F 50-59        34:51   11:15/M
     265    Kathleen Kranzlin       New Canaan  CT      11     7 F 10-13        34:53   11:15/M
     266    Y.m. Naci               Stratford  CT       82     1 M 80-99        34:53   11:15/M
     267    Rick Tyrseck            Danbury  CT         48    50 M 40-49        34:56   11:16/M
     268    Michael Liebowitz       Fairfield  CT       47    51 M 40-49        35:17   11:23/M
     269    Anne Neudeck            Bridgeport  CT      55     8 F 50-59        35:26   11:26/M
     270    Anne Moreno             Trumbull  CT        38    27 F 30-39        35:49   11:33/M
     271    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     2 M 80-99        36:12   11:41/M
     272    Ben Rosner              Fairfield  CT       14    13 M 14-18        36:14   11:41/M
     273    Megan Clarke            Stratford  CT       37    28 F 30-39        36:15   11:42/M
     274    Terri Davies            Stratford  CT       41    30 F 40-49        36:17   11:42/M
     275    Debra Rosner            Fairfield  CT       45    31 F 40-49        36:21   11:44/M
     276    Kirsten Johnston        Wellesley Hills  MA 8      2 F  1- 9        36:25   11:45/M
     277    Megan McDonald          Newtown  CT          9     3 F  1- 9        36:30   11:46/M
     278    Deborah Jones           Milford  CT         28    14 F 19-29        36:38   11:49/M
     279    Robert Johnston         Wellesley Hills  MA 47    52 M 40-49        36:43   11:51/M
     280    Janice Brown            Newtown  CT         56     9 F 50-59        37:06   11:58/M
     281    Drew Bridgman           East Haven  CT      15    14 M 14-18        37:15   12:01/M
     282    Warren Johnson          Stratford  CT       10    11 M 10-13        37:33   12:07/M
     283    Ed Perkowski            Stratford  CT       51    33 M 50-59        37:36   12:08/M
     284    Michele Strazzeri       Stratford  CT       13     8 F 10-13        38:22   12:23/M
     285    Chelsea Matty           Stratford  CT       13     9 F 10-13        38:23   12:23/M
     286    Shannon McDonald        Newtown  CT         11    12 M 10-13        38:45   12:30/M
     287    Doug McDonald           Newtown  CT         41    53 M 40-49        38:48   12:31/M
     288    Mike Parniawski         Stratford  CT       48    54 M 40-49        38:51   12:32/M
     289    Danny Decilio           Stratford  CT        8     2 M  1- 9        38:52   12:32/M
     290    Dr George Whitney       Orange  CT          87     3 M 80-99        38:54   12:33/M
     291    Melvin Curran           Bridgeport  CT      60    15 M 60-69        39:10   12:38/M
     292    Rachel Medbery          Milford  CT         34    29 F 30-39        39:11   12:38/M
     293    Adam Parker             Easton  CT          27    15 M 19-29        39:35   12:46/M
     294    Stephanie Parker        Easton  CT          32    30 F 30-39        39:35   12:46/M
     295    Grace Berardi           Trumbull  CT         9     4 F  1- 9        39:57   12:53/M
     296    Peter Gladitsch         Trumbull  CT        45    55 M 40-49        39:58   12:54/M
     297    Sheryl Decilio          Stratford  CT       40    32 F 40-49        40:14   12:59/M
     298    Peggie Parniawski       Stratford  CT       48    33 F 40-49        40:16   12:59/M
     299    Sarah Etters            Derby  CT           25    15 F 19-29        40:29   13:04/M
     300    Christine Lawson        Oxford  CT          41    34 F 40-49        41:13   13:18/M
     301    Kathleen De Marino      New Canaan  CT       7     5 F  1- 9        41:14   13:18/M
     302    Alexandra De Marino     New Canaan  CT      40    35 F 40-49        41:14   13:18/M
     303    Margaret Weeks          Bridgeport  CT      32    31 F 30-39        41:48   13:29/M
     304    Megan Lynch             Stratford  CT       25    16 F 19-29        41:54   13:31/M
     305    Kathryn Greco           Newtown  CT         34    32 F 30-39        41:55   13:31/M
     306    Michael Quinlivan       Fairfield  CT       54    34 M 50-59        42:31   13:43/M
     307    Robert Zikaras          Bridgeport  CT      53    35 M 50-59        42:35   13:44/M
     308    Michael Pineau          New Haven  CT       36    32 M 30-39        42:52   13:50/M
     309    Harold Lawson           Oxford  CT          46    56 M 40-49        42:53   13:50/M
     310    Chester Isler           Bridgeport  CT      16    15 M 14-18        43:09   13:55/M
     311    Lois Hawken             Fairfield  CT       51    10 F 50-59        44:36   14:23/M
     312    Ann Onton               Fairfield  CT       62     2 F 60-69        44:45   14:26/M
     313    Louisa Albuquerque      Ansonia  CT         48    36 F 40-49        44:56   14:30/M
     314    Bandit Number  9002                                3 M  0- 0        45:33   14:42/M
     315    Bandit Number  9003                                4 M  0- 0        45:34   14:42/M
     316    Timmy Jacobi            Fairfield  CT       5      3 M  1- 9        45:36   14:43/M
     317    Allison Jacobi          Fairfield  CT       38    33 F 30-39        45:36   14:43/M
     318    Dawn Tolomeo            Oxford  CT          37    34 F 30-39        45:41   14:44/M
     319    Laura Tallberg          Stratford  CT       42    37 F 40-49        45:46   14:46/M
     320    Maureen Janda           Fairfield  CT       50    11 F 50-59        46:03   14:51/M
     321    Lyn Peck                Fairfield  CT       50    12 F 50-59        46:04   14:52/M
     322    Kevin Quinlivan         Fairfield  CT       24    16 M 19-29        46:08   14:53/M
     323    Kelley Quinlivan        Fairfield  CT       56    13 F 50-59        46:13   14:55/M
     324    Dawn Vargas             Fairfield  CT       41    38 F 40-49        46:26   14:59/M
     325    Shannon Ulbrick         Fairfield  CT       36    35 F 30-39        46:26   14:59/M
     326    Julia Petitfrere        Bridgeport  CT      33    36 F 30-39        47:35   15:21/M
     327    Cherri King             Bridgeport  CT      29    17 F 19-29        47:35   15:21/M
     328    Lauren Kranzlin         New Canaan  CT      9      6 F  1- 9        47:55   15:27/M
     329    David Matty             Stratford  CT        8     4 M  1- 9        48:10   15:32/M
     330    Jean Miska              Shelton  CT         46    39 F 40-49        48:13   15:33/M
     331    Kim Matty               Stratford  CT       41    40 F 40-49        48:27   15:38/M
     332    Sharon Paredes          Milford  CT         39    37 F 30-39        48:27   15:38/M
     333    Lauren Paredes          Milford  CT         7      7 F  1- 9        48:27   15:38/M
     334    Martha Desrosiers       Stratford  CT       53    14 F 50-59        52:21   16:53/M
     335    Amy Neussl              Bridgeport  CT      21    18 F 19-29        53:51   17:22/M
     336    Melissa Grcic-Jacobelli Stratford  CT       31    38 F 30-39        55:43   17:58/M
     337    David Jacobelli         Stratford  CT       45    57 M 40-49        55:43   17:58/M
     338    James Jaocbelli         Stratford  CT       11    13 M 10-13        55:44   17:59/M
     339    Amy McKenna             West Haven  CT      30    39 F 30-39        59:23   19:09/M
     340    Luann Bramucci          Shelton  CT         40    41 F 40-49        59:23   19:09/M
     341    Jodi Brown              Bristow  VA         34    40 F 30-39        59:23   19:09/M
     342    Sara Kelly              Fairfield  CT       35    41 F 30-39        59:41   19:15/M
     343    Charlene Reilly         Huntington  CT      55    15 F 50-59        59:43   19:16/M
     344    Michael Reilly          Huntington  CT      58    36 M 50-59        59:44   19:16/M
     345    Ruth Piscitelli         Monroe  CT          44    42 F 40-49        59:44   19:16/M
     346    Dina Berger             Westport  CT        59    16 F 50-59      1:01:54   19:58/M
     347    Paul Berger             Westport  CT        62    16 M 60-69      1:01:57   19:59/M
     348    Missy Paulsen           Easton  CT          35    42 F 30-39      1:01:59   20:00/M
     349    Barbara Gagliardi       Bridgeport  CT      42    43 F 40-49      1:02:00   20:00/M
     350    Paula Abbati            Ansonia  CT         38    43 F 30-39      1:02:04   20:01/M
     351    Christine Wheatcraft    Shelton  CT         39    44 F 30-39      1:02:05   20:02/M
     352    Susan Medgansis         Stratford  CT       46    44 F 40-49      1:04:46   20:54/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

40

11

19:11

6:11/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Jacobi Fairfield CT

8

234

31:51

10:16/M

2

Kirsten Johnston Wellesley Hills MA

8

270

36:25

11:45/M

3

Megan McDonald Newtown CT

9

271

36:30

11:46/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

12

35

20:49

6:43/M

2

Briana Corso Ridgefield CT

12

105

25:34

8:15/M

3

Sydney Olshan Stamford CT

10

132

26:35

8:35/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meghan Krasenics Shelton CT

16

67

23:07

7:27/M

2

Kara Steele New Haven CT

15

103

25:30

8:14/M

3

Amy Varga Fairfield CT

16

139

27:01

8:43/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Zuba Saco ME

23

53

22:22

7:13/M

2

Nicole Clark Hamden CT

21

68

23:13

7:29/M

3

Dawn Clark Hamden CT

26

137

26:50

8:39/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anne Olshan Stamford CT

38

52

22:11

7:09/M

2

Jessica Gerber Fairfield CT

37

64

23:02

7:26/M

3

Moriah Ranger Monroe CT

30

65

23:04

7:26/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Hiten Cheshire CT

43

22

19:52

6:25/M

2

Erica Merrill Rowayton CT

42

26

20:05

6:29/M

3

Michelle Mueller Monroe CT

44

42

21:29

6:56/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Anderson Brookfield CT

51

46

21:42

7:00/M

2

Lu Anne Roy Bridgeport CT

51

152

27:47

8:58/M

3

Laura Damm Fairfield CT

51

156

27:51

8:59/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

162

27:56

9:01/M

2

Ann Onton Fairfield CT

62

306

44:45

14:26/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

30

1

17:00

5:29/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

9

55

22:25

7:14/M

2

Danny Decilio Stratford CT

8

283

38:52

12:32/M

3

Timmy Jacobi Fairfield CT

5

308

45:36

14:43/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Kranzlin New Canaan CT

13

73

23:38

7:37/M

2

Eddy Nilan Milford CT

12

99

25:25

8:12/M

3

Samuel Dorman Bradenton FL

11

125

26:21

8:30/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yee-Ning Cheng Norwalk CT

17

8

18:40

6:01/M

2

James Harrison Orange CT

15

21

19:44

6:22/M

3

Vincent Delprete Derby CT

14

29

20:33

6:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Stern Harrison NY

27

24

20:00

6:27/M

2

C Lasater New Haven CT

25

25

20:03

6:28/M

3

Joseph Andrasko Trumbull CT

24

122

26:18

8:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan O'Connell North Haven CT

33

9

18:53

6:05/M

2

Jim Dalton Hamden CT

39

17

19:32

6:18/M

3

Scott Capozza Bridgeport CT

30

18

19:33

6:18/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hank Berkowitz Norwalk CT

44

2

17:02

5:30/M

2

George Buchanan Stamford CT

48

3

17:36

5:41/M

3

Frank Tiroletto Orange CT

46

4

17:44

5:43/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Hiten Cheshire CT

56

14

19:19

6:14/M

2

Rafael Torres West Haven CT

59

31

20:37

6:39/M

3

Kevin Lloyd Darien CT

53

41

21:19

6:53/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

63

37

20:55

6:45/M

2

Richard Dumont Middlebury CT

60

69

23:14

7:30/M

3

Frank Lang Seymour CT

66

90

25:10

8:07/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

72

206

30:10

9:44/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

74

207

30:13

9:45/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Y.m. Naci Stratford CT

82

260

34:53

11:15/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

80

265

36:12

11:41/M

3

Dr George Whitney Orange CT

87

284

38:54

12:33/M


5K Wheelchair

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Place

Name City

Age

Age Group

Time

Pace

1

Ryan Pelletier Columbia CT

16

***** M 0-99

15:13

4:55/M

2

Robert Jenner Thomaston CT

22

1 M 0-99

17:00

5:29/M

3

Kelly Ann Hutchings Milford CT

27

***** F 0-99

17:25

5:37/M

4

Shaun Bucchere E. Hartford CT

23

2 M 0-99

20:19

6:33/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com