Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/May21_MidMay_set1.shtml

Mid May Classic 4 Miler

Fairfield, CT, May 21, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Mike Slinskey
Race Winner Mike Slinskey


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Mid May Classic
May 21, 2006 - 4 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Mike Slinskey, Wappinger Falls, NY - 20:48
Amy Fredericks, Stamford, CT - 24:43


LOCATION
Fairfield Center Sherman Green
WEATHER
71 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mike Slinskey           Wappingers Falls  N 36 ***** M 30-39        20:48    5:12/M
       2    Ryan Pancoast           Stratford  CT       23     1 M 19-29        21:39    5:25/M
       3    Tom Harding             Westport  CT        40     1 M 40-49        21:45    5:26/M
       4    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      40     2 M 40-49        22:07    5:32/M
       5    George Buchanan         Stamford  CT        48     3 M 40-49        22:22    5:36/M
       6    Hank Berkowitz          Norwalk  CT         44     4 M 40-49        22:29    5:37/M
       7    Edward Lucas            Newtown  CT         35     1 M 30-39        23:23    5:51/M
       8    Paul Dolynchuk          Fairfield  CT       37     2 M 30-39        23:27    5:52/M
       9    Randy Chamberland       Shelton  CT         45     5 M 40-49        23:38    5:55/M
      10    David Pantin            New Haven  CT       44     6 M 40-49        23:42    5:56/M
      11    Paul Moyse              Monroe  CT          52     1 M 50-59        23:49    5:57/M
      12    Steve Pyle              Riverside  CT       47     7 M 40-49        23:53    5:58/M
      13    Charles Hornak          Hamden  CT          38     3 M 30-39        23:55    5:59/M
      14    Matthew Cross           Stamford  CT        42     8 M 40-49        24:24    6:06/M
      15    Sean Hockhart           Highland  NY        30     4 M 30-39        24:40    6:10/M
      16    Amy Fredericks          Stamford  CT        40 ***** F 40-49        24:43    6:11/M
      17    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     9 M 40-49        24:46    6:12/M
      18    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      44    10 M 40-49        24:50    6:13/M
      19    Elliott Rogers          Southport  CT       55     2 M 50-59        24:52    6:13/M
      20    Dana Perry              New Canaan  CT      44    11 M 40-49        25:00    6:15/M
      21    Heather Crosby          Danbury  CT         32     1 F 30-39        25:15    6:19/M
      22    Bill Hunter             Fairfield  CT       44    12 M 40-49        25:40    6:25/M
      23    Brooke Garden           Greenwich  CT       38     2 F 30-39        26:00    6:30/M
      24    Jamie Bean              Milford  CT         17     1 M 14-18        26:05    6:31/M
      25    Sharon Vos              Riverside  CT       51     1 F 50-59        26:12    6:33/M
      26    Victor Garcia           Bridgeport  CT      28     2 M 19-29        26:16    6:34/M
      27    Cynthia McHugh          Fairfield  CT       46     1 F 40-49        26:18    6:35/M
      28    John Courtmanche        New Haven  CT       63     1 M 60-69        26:43    6:41/M
      29    Gary Sheffer            Shelton  CT         46    13 M 40-49        26:55    6:44/M
      30    David Nulf              Fairfield  CT       37     5 M 30-39        27:08    6:47/M
      31    Stephen Scholz          Fairfield  CT       31     6 M 30-39        27:18    6:50/M
      32    Gary Hunter             Hyde Park  NY       43    14 M 40-49        27:19    6:50/M
      33    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   60     2 M 60-69        27:35    6:54/M
      34    Brian Fidler            West Haven  CT      35     7 M 30-39        27:39    6:55/M
      35    Robert Stephenson       Milford  CT         57     3 M 50-59        27:43    6:56/M
      36    Donald Cottrill         Hamden  CT          31     8 M 30-39        27:48    6:57/M
      37    Kevin Lloyd             Darien  CT          53     4 M 50-59        27:49    6:57/M
      38    Gail Jaques Jarvis      Rowayton  CT        46     2 F 40-49        28:01    7:00/M
      39    Michael Costello        Fairfield  CT       47    15 M 40-49        28:01    7:00/M
      40    Peter Donohue           Fairfield  CT       43    16 M 40-49        28:07    7:02/M
      41    Connor Stapleton        Old Greenwich  CT   12     1 M 10-13        28:17    7:04/M
      42    Dorrie Harris           Westport  CT        37     3 F 30-39        28:18    7:05/M
      43    Tom Levene              Weston  CT          15     2 M 14-18        28:20    7:05/M
      44    Courtney Harding        Wappingers Falls  N 35     4 F 30-39        28:22    7:06/M
      45    Michael Licamele        Easton  CT          40    17 M 40-49        28:37    7:09/M
      46    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       56     5 M 50-59        28:39    7:10/M
      47    Barbara Masuk           Monroe  CT          46     3 F 40-49        28:56    7:14/M
      48    Carolyn Oppenheim       Tarrytown  NY       37     5 F 30-39        29:01    7:15/M
      49    Portia Schultz          New Canaan  ct      12     1 F 10-13        29:01    7:15/M
      50    Thomas Fatone           Derby  CT           37     9 M 30-39        29:08    7:17/M
      51    Gibby McHugh            Old Greenwich  CT   12     2 M 10-13        29:15    7:19/M
      52    Chris Skoczen           Fairfield  CT       40    18 M 40-49        29:16    7:19/M
      53    Sholom Ellenberg        Easton  CT          36    10 M 30-39        29:31    7:23/M
      54    Miggs Burroughs         Westport  CT        60     3 M 60-69        29:56    7:29/M
      55    Michael D'Angelo        Monroe  CT          46    19 M 40-49        29:58    7:30/M
      56    Dan Clark               Stamford  CT        53     6 M 50-59        30:00    7:30/M
      57    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      54     7 M 50-59        30:10    7:33/M
      58    Anne Olshan             Stamford  CT        38     6 F 30-39        30:12    7:33/M
      59    Jessica Gerber          Fairfield  CT       37     7 F 30-39        30:24    7:36/M
      60    Caryn Etherington       Middlebury  VT      49     4 F 40-49        30:25    7:36/M
      61    Dawn Clark              Hamden  CT          26     1 F 19-29        30:25    7:36/M
      62    Richard Demarco         Danbury  CT         64     4 M 60-69        30:30    7:38/M
      63    Jon Garrity             Monroe  CT          45    20 M 40-49        30:32    7:38/M
      64    Robert Orgovan          Ansonia  CT         59     8 M 50-59        30:34    7:39/M
      65    Pascal Fuchs            Fairfield  CT       36    11 M 30-39        30:38    7:40/M
      66    Ray Palmer              Monroe  CT          43    21 M 40-49        30:43    7:41/M
      67    Kevin Foster            Norwalk  CT         23     3 M 19-29        30:43    7:41/M
      68    Ed Garden               Greenwich  CT       44    22 M 40-49        31:01    7:45/M
      69    Peter Hargreaves        Sunnyvale  CA       49    23 M 40-49        31:13    7:48/M
      70    Karen Cammarata         Stamford  CT        29     2 F 19-29        31:18    7:50/M
      71    Janet Voelpert          Shelton  CT         58     2 F 50-59        31:21    7:50/M
      72    Karen Gerweck           Norwalk  CT         45     5 F 40-49        31:26    7:52/M
      73    Arthur Oefinger         Shelton  CT         60     5 M 60-69        31:31    7:53/M
      74    Gerald Hyde             Fairfield  CT       63     6 M 60-69        31:34    7:54/M
      75    Loni Figura             Cheshire  CT        50     3 F 50-59        31:37    7:54/M
      76    Robert Hein             Mt Vernon  NY       59     9 M 50-59        31:38    7:55/M
      77    Paul Shanahan           Cheshire  CT        68     7 M 60-69        31:56    7:59/M
      78    Mike Burke              Trumbull  CT        45    24 M 40-49        32:01    8:00/M
      79    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         51     4 F 50-59        32:04    8:01/M
      80    Jason Roberts           Bridgeport  CT      26     4 M 19-29        32:09    8:02/M
      81    Timmy Levene            Weston  CT          11     3 M 10-13        32:15    8:04/M
      82    Irina Esterlis Cottri   Hamden  CT          29     3 F 19-29        32:19    8:05/M
      83    Kara Steele             New Haven  CT       15     1 F 14-18        32:22    8:06/M
      84    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    12 M 30-39        32:31    8:08/M
      85    Erin Begg               Newtown  CT         11     2 F 10-13        32:35    8:09/M
      86    Glenn Dienstag          Fairfield  CT       48    25 M 40-49        32:36    8:09/M
      87    Michael Gertner         Monroe  CT          37    13 M 30-39        32:48    8:12/M
      88    Sean Fogarty            Stamford  CT        64     8 M 60-69        32:49    8:12/M
      89    Joseph Steele           New Haven  CT       52    10 M 50-59        32:50    8:13/M
      90    Michael Gordon          Westport  CT        46    26 M 40-49        32:54    8:14/M
      91    George Geer             Derby  CT           53    11 M 50-59        32:57    8:14/M
      92    Kim Remetta             Milford  CT         51    12 M 50-59        32:59    8:15/M
      93    Jessica Surina          Bridgeport  CT      24     4 F 19-29        33:07    8:17/M
      94    Maryellen Corbiere      Fairfield  CT       49     6 F 40-49        33:21    8:20/M
      95    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       52     5 F 50-59        33:29    8:22/M
      96    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    13 M 50-59        33:31    8:23/M
      97    John Howell             Easton  CT          70     1 M 70-79        33:32    8:23/M
      98    Christine Glenn         Oxford  CT          44     7 F 40-49        33:33    8:23/M
      99    Thomas Schultz          New Canaan  ct      56    14 M 50-59        33:34    8:24/M
     100    John Gibbons            Old Greenwich  CT   64     9 M 60-69        33:35    8:24/M
     101    Gustavo Gallo           Bridgeport,  CT     35    14 M 30-39        33:39    8:25/M
     102    Pierre Kolakowski       Fairfield  CT       38    15 M 30-39        33:50    8:28/M
     103    Leah Begg               Newtown  CT         36     8 F 30-39        34:04    8:31/M
     104    Deborah Horton          Bridgeport  CT      24     5 F 19-29        34:05    8:31/M
     105    Mark Greene             Milford  ct         44    27 M 40-49        34:06    8:32/M
     106    Susan Christoffersen    Fairfield  CT       48     8 F 40-49        34:08    8:32/M
     107    Matt Greene             Weston  CT          39    16 M 30-39        34:13    8:33/M
     108    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         38     9 F 30-39        34:22    8:36/M
     109    Christina Ciufo         Stratford  CT       31    10 F 30-39        34:30    8:38/M
     110    Patrick Bosse           Fairfield  CT       45    28 M 40-49        34:37    8:39/M
     111    Pj Bell                 Stamford  CT        49    29 M 40-49        34:37    8:39/M
     112    Gary Nelson             Fairfield  CT       54    15 M 50-59        34:39    8:40/M
     113    Karl Salvati            North Haven  CT     53    16 M 50-59        34:45    8:41/M
     114    Zuzana Ticha            Fairfield  CT       23     6 F 19-29        34:49    8:42/M
     115    Britany Hicks           Milford  CT         16     2 F 14-18        34:52    8:43/M
     116    Darric Lahaza           Ansonia  CT         23     5 M 19-29        34:53    8:43/M
     117    Emma Nelson             Fairfield  CT       38    11 F 30-39        34:54    8:44/M
     118    Marita Wein             Weston  CT          44     9 F 40-49        35:01    8:45/M
     119    Christian Carbonara     Fairfield  CT       29     6 M 19-29        35:09    8:47/M
     120    Katie Flora             Arlington  VA       30    12 F 30-39        35:13    8:48/M
     121    Ellen Gilmore           Fairfield  CT       38    13 F 30-39        35:14    8:49/M
     122    Justin MacKenzie        Trumbull  CT        33    17 M 30-39        35:20    8:50/M
     123    Remo Pagliarella        Stratford  CT       75     2 M 70-79        35:26    8:52/M
     124    Maggie Joyce            Fairfield  CT       38    14 F 30-39        35:33    8:53/M
     125    Neal Wellins            Cheshire  CT        62    10 M 60-69        35:44    8:56/M
     126    Judi Hom                Fairfield  CT       49    10 F 40-49        35:46    8:57/M
     127    David Hom               Fairfield  CT       53    17 M 50-59        35:48    8:57/M
     128    Ray Ditoto              Oxford  CT          49    30 M 40-49        35:56    8:59/M
     129    Lou Voros               Fairfield  CT       64    11 M 60-69        36:13    9:03/M
     130    Laurie Anglin           Stamford  CT        25     7 F 19-29        36:15    9:04/M
     131    Monica Roche            Fairfield  CT       67     1 F 60-69        36:23    9:06/M
     132    James Corbiere          Fairfield  CT       51    18 M 50-59        36:32    9:08/M
     133    Joseph Burden           Ansonia  CT         48    31 M 40-49        36:34    9:09/M
     134    Sue Shanahan            Fairfield  CT       38    15 F 30-39        36:45    9:11/M
     135    Alice Kennedy           Milford  CT         46    11 F 40-49        36:55    9:14/M
     136    Ken Ziman               Orange  CT          59    19 M 50-59        36:55    9:14/M
     137    Kimberly Pierwola       Stratford  CT       39    16 F 30-39        37:09    9:17/M
     138    Maria Walsh             Fairfield  CT       39    17 F 30-39        37:15    9:19/M
     139    Michael Buchina         New Haven  CT       47    32 M 40-49        37:18    9:20/M
     140    Eileen Maffei           Trumbull  CT        47    12 F 40-49        37:28    9:22/M
     141    Paul Zajkowski          Darien  CT          40    33 M 40-49        37:30    9:23/M
     142    Bruce Sigler            Southport  CT       57    20 M 50-59        37:32    9:23/M
     143    Barbara Erkan           Monroe  CT          42    13 F 40-49        37:41    9:25/M
     144    Elizabeth Meurer        Danbury  CT         46    14 F 40-49        37:57    9:29/M
     145    Laurence Nordvall       Trumbull  CT        69    12 M 60-69        38:02    9:31/M
     146    Paul Kaufman            Bronx  NY           58    21 M 50-59        38:23    9:36/M
     147    Aimee Keuandore         Westport  CT        32    18 F 30-39        38:29    9:37/M
     148    Nancy Wechsler          Fairfield  CT       40    15 F 40-49        38:32    9:38/M
     149    Melanie Champion        Meriden  CT         47    16 F 40-49        38:41    9:40/M
     150    Mary Jane Mc Goldrick   Fairfield  CT       54     6 F 50-59        38:58    9:45/M
     151    John Peterson           Bridgeport  CT      47    34 M 40-49        38:59    9:45/M
     152    Alexandra Demarino      New Canaan  CT      40    17 F 40-49        39:20    9:50/M
     153    Jim Stevens             Trumbull  CT        73     3 M 70-79        39:48    9:57/M
     154    Dennis Levene           Weston  CT          14     3 M 14-18        40:10   10:03/M
     155    Barbara Apuzzo          Wilton  CT          49    18 F 40-49        40:22   10:06/M
     156    Merrill Spector         Westport  CT        42    19 F 40-49        40:24   10:06/M
     157    Daniel Sullivan         Wilton  CT          42    35 M 40-49        40:26   10:07/M
     158    Michael Mandel          Stamford  CT        48    36 M 40-49        40:28   10:07/M
     159    David Storrs            Southport  CT       61    13 M 60-69        40:46   10:12/M
     160    Lisa Torregrossa        Cortlandt Manor  NY 43    20 F 40-49        40:49   10:12/M
     161    Pat Carton              Stratford  CT       68     2 F 60-69        41:17   10:19/M
     162    Lisa Ellor              Stratford  CT       40    21 F 40-49        41:19   10:20/M
     163    Caroline Mazza          Fairfield  CT       33    19 F 30-39        41:31   10:23/M
     164    Heather Franc           Fairfield  CT       43    22 F 40-49        41:52   10:28/M
     165    Melissa Seymore         Fairfield  CT       48    23 F 40-49        42:06   10:32/M
     166    Mikey Levene            Weston  CT          7      1 M  2- 9        42:10   10:33/M
     167    Maritza McGraw          Stratford  CT       44    24 F 40-49        42:34   10:39/M
     168    Greg Coghlan            Fairfield  CT       35    18 M 30-39        42:41   10:40/M
     169    Billy Begg              Newtown  CT         10     4 M 10-13        43:49   10:57/M
     170    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    22 M 50-59        45:22   11:21/M
     171    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     1 M 80-99        46:50   11:43/M
     172    Edvardo Perkowisky      Stratford  CT       51    23 M 50-59        48:50   12:13/M
     173    Molly Begg              Newtown  CT          7     1 F  2- 9        49:05   12:16/M
     174    Bill Begg               Newtown  CT         42    37 M 40-49        49:09   12:17/M
     175    George Whitney          Orange  CT          87     2 M 80-99        51:27   12:52/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

4 Mile Run

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

40

16

24:43

6:11/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Begg Newtown CT

7

173

49:05

12:16/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Portia Schultz New Canaan ct

12

49

29:01

7:15/M

2

Erin Begg Newtown CT

11

85

32:35

8:09/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Steele New Haven CT

15

83

32:22

8:06/M

2

Britany Hicks Milford CT

16

115

34:52

8:43/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Clark Hamden CT

26

61

30:25

7:36/M

2

Karen Cammarata Stamford CT

29

70

31:18

7:50/M

3

Irina Esterlis Cottri Hamden CT

29

82

32:19

8:05/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

32

21

25:15

6:19/M

2

Brooke Garden Greenwich CT

38

23

26:00

6:30/M

3

Dorrie Harris Westport CT

37

42

28:18

7:05/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia McHugh Fairfield CT

46

27

26:18

6:35/M

2

Gail Jaques Jarvis Rowayton CT

46

38

28:01

7:00/M

3

Barbara Masuk Monroe CT

46

47

28:56

7:14/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

51

25

26:12

6:33/M

2

Janet Voelpert Shelton CT

58

71

31:21

7:50/M

3

Loni Figura Cheshire CT

50

75

31:37

7:54/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

131

36:23

9:06/M

2

Pat Carton Stratford CT

68

161

41:17

10:19/M

 
Top

Overall Male  Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Slinskey Wappingers Falls NY

36

1

20:48

5:12/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mikey Levene Weston CT

7

166

42:10

10:33/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Stapleton Old Greenwich CT

12

41

28:17

7:04/M

2

Gibby McHugh Old Greenwich CT

12

51

29:15

7:19/M

3

Timmy Levene Weston CT

11

81

32:15

8:04/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jamie Bean Milford CT

17

24

26:05

6:31/M

2

Tom Levene Weston CT

15

43

28:20

7:05/M

3

Dennis Levene Weston CT

14

154

40:10

10:03/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

23

2

21:39

5:25/M

2

Victor Garcia Bridgeport CT

28

26

26:16

6:34/M

3

Kevin Foster Norwalk CT

23

67

30:43

7:41/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Lucas Newtown CT

35

7

23:23

5:51/M

2

Paul Dolynchuk Fairfield CT

37

8

23:27

5:52/M

3

Charles Hornak Hamden CT

38

13

23:55

5:59/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

40

3

21:45

5:26/M

2

Chris Dickerson Woodbridge CT

40

4

22:07

5:32/M

3

George Buchanan Stamford CT

48

5

22:22

5:36/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

52

11

23:49

5:57/M

2

Elliott Rogers Southport CT

55

19

24:52

6:13/M

3

Robert Stephenson Milford CT

57

35

27:43

6:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

63

28

26:43

6:41/M

2

Ron Rembaum Old Greenwich CT

60

33

27:35

6:54/M

3

Miggs Burroughs Westport CT

60

54

29:56

7:29/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

70

97

33:32

8:23/M

2

Remo Pagliarella Stratford CT

75

123

35:26

8:52/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

73

153

39:48

9:57/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

80

171

46:50

11:43/M

2

George Whitney Orange CT

87

175

51:27

12:52/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com