Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Mar5_Kelley_set1.shtml

Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race

Mystic, CT, March 5, 2006

Results

Results By SNERRO, LLC


Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race
Overall Finish List
March 05, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       26     1 M 20-29      16:18.0    5:26/M
       2    Stephen HERRERA         Waterford  CT       35     1 M 30-39      16:24.0    5:28/M
       3    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22     2 M 20-29      16:28.0    5:29/M
       4    Daniel Cavey            Bozrah  CT          17     1 M  0-19      17:40.0    5:53/M
       5    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       15     2 M  0-19      18:09.0    6:03/M
       6    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15     3 M  0-19      18:22.0    6:07/M
       7    Martha Merz             MYSTIC  CT          43     1 F 40-49      18:32.0    6:11/M
       8    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41     1 M 40-49      18:48.0    6:16/M
       9    Martin Legg             Ledyard  CT         40     2 M 40-49      18:50.0    6:17/M
      10    Eusevio Quinones        Groton  CT          40     3 M 40-49      19:13.0    6:24/M
      11    Bob Lane                                    46     4 M 40-49      19:15.0    6:25/M
      12    Paul Doominy            East Haddam  CT     45     5 M 40-49      19:21.0    6:27/M
      13    RYAN Lenihan            Stonington  CT      14     4 M  0-19      19:44.0    6:35/M
      14    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38     2 M 30-39      19:53.0    6:38/M
      15    allison Dupont          Groton  CT          38     1 F 30-39      19:56.0    6:39/M
      16    BOB HANDIFIELD          EAST LYME  CT       45     6 M 40-49      20:06.0    6:42/M
      17    David Jacobs            Niantic  CT         60     1 M 60-69      20:15.0    6:45/M
      18    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     51     1 M 50-59      20:18.0    6:46/M
      19    Heather Bessette        Mystic  CT          42     2 F 40-49      20:28.0    6:49/M
      20    John Dittomasso         Greenville  RI      52     2 M 50-59      20:41.0    6:54/M
      21    Matthew Raymond         Niantic  CT         21     3 M 20-29      21:06.0    7:02/M
      22    Brian MacKey            Old Lyme  CT        18     5 M  0-19      21:07.0    7:02/M
      23    Robert Neaton           Old Lyme  CT        17     6 M  0-19      21:07.0    7:02/M
      24    Richard Rice            Uncasville  CT      46     7 M 40-49      21:45.0    7:15/M
      25    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19     1 F  0-19      21:57.0    7:19/M
      26    John Bigouette          Pawcatuck  CT       15     7 M  0-19      22:19.0    7:26/M
      27    Gene Maran              Waterford  CT       53     3 M 50-59      22:24.0    7:28/M
      28    Ted PHILLIPS            Niantic  CT         64     2 M 60-69      23:00.0    7:40/M
      29    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31     2 F 30-39      23:15.0    7:45/M
      30    Michael Cruise          Wyoming  RI         58     4 M 50-59      23:25.0    7:48/M
      31    Claire Millous          New London  CT      37     3 F 30-39      23:33.0    7:51/M
      32    Pat SWIM                Groton  CT          52     1 F 50-59      23:41.0    7:54/M
      33    Elliot Olivas           Mystic  CT          14     8 M  0-19      23:46.0    7:55/M
      34    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62     3 M 60-69      23:49.0    7:56/M
      35    Juli Bassett            Oakdale  CT         14     2 F  0-19      23:56.0    7:59/M
      36    Hannah Cavey            Bozrah  CT          14     3 F  0-19      23:57.0    7:59/M
      37    Kaven Oxholm            Mystic  CT          38     4 F 30-39      24:08.0    8:03/M
      38    Steven Oxholm           Mystic  CT          43     8 M 40-49      24:16.0    8:05/M
      39    Becca Graves            Niantic  CT         26     1 F 20-29      24:22.0    8:07/M
      40    Bill Billing            Mystic  CT          54     5 M 50-59      24:33.0    8:11/M
      41    Jim Lawton              Groton  CT          46     9 M 40-49      24:56.0    8:19/M
      42    Travis Lombardi         New London  CT      33     3 M 30-39      25:14.0    8:25/M
      43    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       37     5 F 30-39      25:36.0    8:32/M
      44    Jerry Brown             East Lyme  CT       64     4 M 60-69      25:38.0    8:33/M
      45    Kimberly Dominy         East Haddam  CT     35     6 F 30-39      25:49.0    8:36/M
      46    Stephen Avery           Voluntown  CT       50     6 M 50-59      25:54.0    8:38/M
      47    SUSAN ANWAY             Old Lyme  CT        45     3 F 40-49      25:56.0    8:39/M
      48    Bill Sullivan           Waterford  CT       37     4 M 30-39      26:15.0    8:45/M
      49    Gene Ryan                                   49    10 M 40-49      26:25.0    8:48/M
      50    Barbara Giant           Norwich  CT         35     7 F 30-39      26:37.0    8:52/M
      51    Ron Berthsavage         Pawcatuck  CT       70     1 M 70-99      26:39.0    8:53/M
      52    Tom Jones               Groton  CT          56     7 M 50-59      27:02.0    9:01/M
      53    Dan Gallagher           East Haddam  CT     16     9 M  0-19      27:09.0    9:03/M
      54    Tom Harrignton          Waterford  CT       52     8 M 50-59      27:13.0    9:04/M
      55    John RYAN               Waterford  CT       43    11 M 40-49      27:14.0    9:05/M
      56    Mark Lenihan            Stonington  CT      43    12 M 40-49      27:46.0    9:15/M
      57    Debra Raymon            Niantic  CT         46     4 F 40-49      27:58.0    9:19/M
      58    Bob Davidson            Wethersfield  CT    76     2 M 70-99      28:33.0    9:31/M
      59    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         46     5 F 40-49      28:41.0    9:34/M
      60    Bernie Murray           Waterford  CT       70     3 M 70-99      28:50.0    9:37/M
      61    Patricia PHILLIPS                           58     2 F 50-59      28:58.0    9:39/M
      62    Libby Morrison          Stonington  CT      13     4 F  0-19      29:03.0    9:41/M
      63    Rusty Morrison          Stonington  CT      42    13 M 40-49      29:04.0    9:41/M
      64    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       51     3 F 50-59      29:33.0    9:51/M
      65    Leo Sullivan            Waterford  CT       43    14 M 40-49      30:02.0   10:01/M
      66    Aron Williams           Stonington  CT      10    10 M  0-19      30:07.0   10:02/M
      67    Robert William          Stonington  CT      43    15 M 40-49      30:08.0   10:03/M
      68    Peter Godin             Oakdale  CT         14    11 M  0-19      30:19.0   10:06/M
      69    Kim Remetta             Milford  CT         51     9 M 50-59      30:52.0   10:17/M
      70    Mary Boy                Mystic  CT          48     6 F 40-49      31:15.0   10:25/M
      71    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     4 F 50-59      32:23.0   10:48/M
      72    HELEN Granskog          Groton  CT          31     8 F 30-39      32:32.0   10:51/M
      73    Colburn Graves          North Stonington  C 70    12 M 70-99      34:40.0   11:33/M
      74    Irene Duncan            Killingworth  CT    59     5 F 50-59      34:43.0   11:34/M
      75    Jennifer Virig          Mystic  CT          23     2 F 20-29      35:36.0   11:52/M
      76    Mike Shaw               Plainfield  CT      14    13 M  0-19      36:00.0   12:00/M
      77    Brad Schwartzenbach     Pawcatuck  CT       26     4 M 20-29      36:23.0   12:08/M
      78    Sarah Morrison          Stonington  CT      11     5 F  0-19      36:32.0   12:11/M
      79    Alisa Morrison          Stonington  CT      43     7 F 40-49      36:33.0   12:11/M

------------------------------------------------------------------------


Kelley's Pace Hare Hop 3 Mile Race
Age Group Results
March 06, 2005
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

Women 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19       25      21:57.0    7:19/M
       2    Juli Bassett            Oakdale  CT         14       35      23:56.0    7:59/M
       3    Hannah Cavey            Bozrah  CT          14       36      23:57.0    7:59/M
       4    Libby Morrison          Stonington  CT      13       62      29:03.0    9:41/M
       5    Sarah Morrison          Stonington  CT      11       78      36:32.0   12:11/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becca Graves            Niantic  CT         26       39      24:22.0    8:07/M
       2    Jennifer Virig          Mystic  CT          23       75      35:36.0   11:52/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    allison Dupont          Groton  CT          38       15      19:56.0    6:39/M
       2    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31       29      23:15.0    7:45/M
       3    Claire Millous          New London  CT      37       31      23:33.0    7:51/M
       4    Kaven Oxholm            Mystic  CT          38       37      24:08.0    8:03/M
       5    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       37       43      25:36.0    8:32/M
       6    Kimberly Dominy         East Haddam  CT     35       45      25:49.0    8:36/M
       7    Barbara Giant           Norwich  CT         35       50      26:37.0    8:52/M
       8    HELEN Granskog          Groton  CT          31       72      32:32.0   10:51/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz             MYSTIC  CT          43        7      18:32.0    6:11/M
       2    Heather Bessette        Mystic  CT          42       19      20:28.0    6:49/M
       3    SUSAN ANWAY             Old Lyme  CT        45       47      25:56.0    8:39/M
       4    Debra Raymon            Niantic  CT         46       57      27:58.0    9:19/M
       5    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         46       59      28:41.0    9:34/M
       6    Mary Boy                Mystic  CT          48       70      31:15.0   10:25/M
       7    Alisa Morrison          Stonington  CT      43       79      36:33.0   12:11/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat SWIM                Groton  CT          52       32      23:41.0    7:54/M
       2    Patricia PHILLIPS                           58       61      28:58.0    9:39/M
       3    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       51       64      29:33.0    9:51/M
       4    Edwina Callaghan        Salem  CT           56       71      32:23.0   10:48/M
       5    Irene Duncan            Killingworth  CT    59       74      34:43.0   11:34/M

Male 0-19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Cavey            Bozrah  CT          17        4      17:40.0    5:53/M
       2    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       15        5      18:09.0    6:03/M
       3    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15        6      18:22.0    6:07/M
       4    RYAN Lenihan            Stonington  CT      14       13      19:44.0    6:35/M
       5    Brian MacKey            Old Lyme  CT        18       22      21:07.0    7:02/M
       6    Robert Neaton           Old Lyme  CT        17       23      21:07.0    7:02/M
       7    John Bigouette          Pawcatuck  CT       15       26      22:19.0    7:26/M
       8    Elliot Olivas           Mystic  CT          14       33      23:46.0    7:55/M
       9    Dan Gallagher           East Haddam  CT     16       53      27:09.0    9:03/M
      10    Aron Williams           Stonington  CT      10       66      30:07.0   10:02/M
      11    Peter Godin             Oakdale  CT         14       68      30:19.0   10:06/M
      12    Mike Shaw               Plainfield  CT      14       76      36:00.0   12:00/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       26        1      16:18.0    5:26/M
       2    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22        3      16:28.0    5:29/M
       3    Matthew Raymond         Niantic  CT         21       21      21:06.0    7:02/M
       4    Brad Schwartzenbach     Pawcatuck  CT       26       77      36:23.0   12:08/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       35        2      16:24.0    5:28/M
       2    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38       14      19:53.0    6:38/M
       3    Travis Lombardi         New London  CT      33       42      25:14.0    8:25/M
       4    Bill Sullivan           Waterford  CT       37       48      26:15.0    8:45/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Eckard            Canterbury  CT      41        8      18:48.0    6:16/M
       2    Martin Legg             Ledyard  CT         40        9      18:50.0    6:17/M
       3    Eusevio Quinones        Groton  CT          40       10      19:13.0    6:24/M
       4    Bob Lane                                    46       11      19:15.0    6:25/M
       5    Paul Doominy            East Haddam  CT     45       12      19:21.0    6:27/M
       6    BOB HANDIFIELD          EAST LYME  CT       45       16      20:06.0    6:42/M
       7    Richard Rice            Uncasville  CT      46       24      21:45.0    7:15/M
       8    Steven Oxholm           Mystic  CT          43       38      24:16.0    8:05/M
       9    Jim Lawton              Groton  CT          46       41      24:56.0    8:19/M
      10    Gene Ryan                                   49       49      26:25.0    8:48/M
      11    John RYAN               Waterford  CT       43       55      27:14.0    9:05/M
      12    Mark Lenihan            Stonington  CT      43       56      27:46.0    9:15/M
      13    Rusty Morrison          Stonington  CT      42       63      29:04.0    9:41/M
      14    Leo Sullivan            Waterford  CT       43       65      30:02.0   10:01/M
      15    Robert William          Stonington  CT      43       67      30:08.0   10:03/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     51       18      20:18.0    6:46/M
       2    John Dittomasso         Greenville  RI      52       20      20:41.0    6:54/M
       3    Gene Maran              Waterford  CT       53       27      22:24.0    7:28/M
       4    Michael Cruise          Wyoming  RI         58       30      23:25.0    7:48/M
       5    Bill Billing            Mystic  CT          54       40      24:33.0    8:11/M
       6    Stephen Avery           Voluntown  CT       50       46      25:54.0    8:38/M
       7    Tom Jones               Groton  CT          56       52      27:02.0    9:01/M
       8    Tom Harrignton          Waterford  CT       52       54      27:13.0    9:04/M
       9    Kim Remetta             Milford  CT         51       69      30:52.0   10:17/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Jacobs            Niantic  CT         60       17      20:15.0    6:45/M
       2    Ted PHILLIPS            Niantic  CT         64       28      23:00.0    7:40/M
       3    Ronald Dombrowski       Norwich  CT         62       34      23:49.0    7:56/M
       4    Jerry Brown             East Lyme  CT       64       44      25:38.0    8:33/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ron Berthsavage         Pawcatuck  CT       70       51      26:39.0    8:53/M
       2    Bob Davidson            Wethersfield  CT    76       58      28:33.0    9:31/M
       3    Bernie Murray           Waterford  CT       70       60      28:50.0    9:37/M
       4    Colburn Graves          North Stonington  C 70       73      34:40.0   11:33/M
------------------------------------------------------------------------