Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Mar26_Julias_set1.shtml

Julias Run For Children

New Haven, CT, March 26, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Esteban Rivera
Race Winner Esteban Rivera


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Julia's Run For Children
March 26, 2006 - 4 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Esteban Rivera, Hamden, CT - 22:53
Michelle Angelo, Hamden, CT - 26:28


LOCATION
Yale University Campus
WEATHER
48 Degrees
Partly Cloudy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Esteban Rivera          Hamden  CT          38 ***** M 30-39        22:53    5:43/M
       2    Wookie Kim              New Haven  CT       19     1 M 13-19        23:16    5:49/M
      3    Kevin Tiernan           Milford  CT         15     2 M 13-19        23:52    5:58/M
      4    Matthew Nettleton       Stratford  CT       24     1 M 20-29        24:04    6:01/M
      5    Eddie Washington        Riverside  CT       31     1 M 30-39        24:19    6:05/M
      6    Kevin Fagan             New Haven  CT       39     2 M 30-39        24:20    6:05/M
      7    David Harvey            Killingworth  CT    42     1 M 40-49        24:25    6:06/M
      8    Pat Swift               Waterbury  CT       40     2 M 40-49        24:42    6:11/M
      9    Charles Hornak          Hamden  CT          38     3 M 30-39        24:46    6:12/M
     10    Jonathan Dimaio         New Haven  CT       19     3 M 13-19        25:18    6:20/M
     11    Mike Ryan               Hamden  CT          28     2 M 20-29        25:21    6:20/M
     12    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     3 M 40-49        25:43    6:26/M
     13    Raymond Regan           North Haven  CT     38     4 M 30-39        25:49    6:27/M
     14    \xadiel Cardona         West Haven  CT      22     3 M 20-29        25:57    6:29/M
     15    Gary Dubois             Milford  CT         48     4 M 40-49        26:14    6:34/M
     16    John McCarthy           Branford  CT        51     1 M 50-59        26:24    6:36/M
      17    Michelle Angelo         Hamden  CT          21 ***** F 20-29        26:28    6:37/M
      18    Howard Kim              New Haven  CT       21     4 M 20-29        26:45    6:41/M
     19    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    50     2 M 50-59        26:54    6:44/M
     20    Todd Lemire             Moodus  CT          41     5 M 40-49        26:55    6:44/M
     21    Andreas Glaser          New Haven  CT       26     5 M 20-29        27:10    6:48/M
     22    Brian Mitchell          Rockfall  CT        32     5 M 30-39        27:13    6:48/M
     23    Alex Grennan            New Haven  CT       27     6 M 20-29        27:14    6:49/M
     24    Aaron Metrikin          New York  NY        40     6 M 40-49        27:22    6:51/M
     25    Steve Benoit            Southbury  CT       53     3 M 50-59        27:23    6:51/M
     26    Tim Hawley              Middletown  CT      52     4 M 50-59        27:25    6:51/M
     27    Richard Rice            Uncasville  CT      46     7 M 40-49        27:30    6:53/M
     28    Jeremiah Goldstein      Woodbridge  CT      48     8 M 40-49        27:33    6:53/M
     29    Frederick Lee           New Haven  CT       21     7 M 20-29        27:46    6:57/M
     30    Rocco Aloe              Hamden  CT          20     8 M 20-29        27:47    6:57/M
     31    Danica Kirvanos         Bridgewater  NJ     15     1 F 13-19        27:48    6:57/M
     32    Adam Mc Kenzie          Huntington  NY      42     9 M 40-49        27:50    6:58/M
     33    Geoffrey Chepige        New Haven  CT       25     9 M 20-29        27:51    6:58/M
     34    Brandon Mones           Hamden  CT          25    10 M 20-29        27:54    6:59/M
     35    Damien Whelan           Pound Ridge  NY     32     6 M 30-39        27:59    7:00/M
     36    Mark O' Connor          New Haven  CT       19     4 M 13-19        28:00    7:00/M
     37    Timothy Bertaccini      New Haven  CT       50     5 M 50-59        28:04    7:01/M
     38    Jacob Padron            New Haven  CT       25    11 M 20-29        28:11    7:03/M
     39    Haylin Alpert           Colchester  CT      27    12 M 20-29        28:11    7:03/M
     40    Frankie Brillante       Wallingford  CT     13     2 F 13-19        28:12    7:03/M
     41    Beth Parkhurst          New Haven  CT       27     1 F 20-29        28:24    7:06/M
     42    Achaw Odiel             New Haven  CT       24    13 M 20-29        28:33    7:08/M
     43    Simon Frid              Great Neck  NY      20    14 M 20-29        28:35    7:09/M
     44    Makoto Sugimoto         New Haven  CT       46    10 M 40-49        28:37    7:09/M
     45    Andrew Guckian Jr.      Poughquag  NY       25    15 M 20-29        28:37    7:09/M
     46    Melissa Green           Poughquag  NY       24     2 F 20-29        28:38    7:10/M
     47    Brooks Swett            New Haven  CT       18     3 F 13-19        28:41    7:10/M
     48    Kimberly Ferraiolo      Wallingford  CT     35     1 F 30-39        28:47    7:12/M
     49    Portia Schultz          New Canaan  ct      12     1 F  1-12        28:54    7:14/M
     50    Donald Cottrill         Hamden  CT          31     7 M 30-39        29:06    7:17/M
     51    Lloyd Cantley           Guilford  CT        49    11 M 40-49        29:08    7:17/M
     52    Paul Baldini            North Haven  CT     34     8 M 30-39        29:31    7:23/M
     53    Ty'Shawn Bell           Hamden  CT          23    16 M 20-29        29:36    7:24/M
     54    Todd Horton             New Haven  CT       29    17 M 20-29        29:41    7:25/M
     55    Alan Murphy             New Haven  CT       25    18 M 20-29        29:48    7:27/M
     56    Brandon Stoneking       Stockton  NJ        22    19 M 20-29        30:04    7:31/M
     57    Nick Emlen              New Haven  CT       25    20 M 20-29        30:20    7:35/M
     58    Jan Korbez              New Haven  CT       31     9 M 30-39        30:31    7:38/M
     59    Dennis Menillo Jr       Naugatuck  CT       37    10 M 30-39        30:38    7:40/M
     60    Heidi Slomkowski        Hamden  CT          24     3 F 20-29        30:47    7:42/M
     61    Michael Lohr            Wallingford  CT     30    11 M 30-39        30:54    7:44/M
     62    Ashley Velazquez        New Haven  CT       17     4 F 13-19        31:01    7:45/M
     63    Donald Longueuil        Fairfield  CT       30    12 M 30-39        31:02    7:46/M
     64    Chris Brandt            Sodus  NY           20    21 M 20-29        31:03    7:46/M
     65    Don Murelor                                 48    12 M 40-49        31:03    7:46/M
     66    Carlos Huerta           New York  NY        29    22 M 20-29        31:04    7:46/M
     67    Dina Frid               Great Neck  NY      28     4 F 20-29        31:05    7:46/M
     68    Justin Fansler          New Haven  CT       26    23 M 20-29        31:13    7:48/M
     69    Joseph Loy              New York  NY        30    13 M 30-39        31:13    7:48/M
     70    Steve Mele              Hamden  CT          51     6 M 50-59        31:16    7:49/M
     71    Oliver White            Guilford  CT        57     7 M 50-59        31:18    7:50/M
     72    Kayty Hummelstien       New Haven  CT       18     5 F 13-19        31:20    7:50/M
     73    Will McPhaden           Hamden  CT          20    24 M 20-29        31:40    7:55/M
     74    Thomas Fatone           Derby  CT           37    14 M 30-39        31:47    7:57/M
     75    Irina Esterlis Cottri   Hamden  CT          29     5 F 20-29        31:54    7:59/M
     76    Nick Franklin           Hamden  CT          22    25 M 20-29        31:55    7:59/M
     77    Karol Bomsztyk          Mercer Island  WA   56     8 M 50-59        31:57    7:59/M
     78    Aric Bomsztyk           Mercer Island  WA   29    26 M 20-29        31:58    8:00/M
     79    Female Anderson                             28     6 F 20-29        32:00    8:00/M
     80    Raymond Palmer          Monroe  CT          43    13 M 40-49        32:02    8:01/M
     81    Eva Campodonico         New Haven  CT       28     7 F 20-29        32:07    8:02/M
     82    Brian Joseph            Great Neck  NY      26    27 M 20-29        32:09    8:02/M
     83    Vanessa Looney          New Haven  CT       24     8 F 20-29        32:10    8:03/M
     84    Jennifer Glass          Branford  CT        40     1 F 40-49        32:14    8:04/M
     85    Julie Gelgauda          Wallingford  CT     52     1 F 50-59        32:15    8:04/M
     86    Paul Monaco             Hamden  CT          11     1 M  1-12        32:20    8:05/M
     87    Ulrike Muench           New Haven  CT       29     9 F 20-29        32:30    8:08/M
     88    Erica Bergman           New Haven  CT       21    10 F 20-29        32:30    8:08/M
     89    Ronald Holmes           New Haven  CT       65     1 M 60-69        32:37    8:09/M
     90    George Weber            West Haven  CT      55     9 M 50-59        32:40    8:10/M
     91    Ania Glodek             Stratford  CT       24    11 F 20-29        32:42    8:11/M
     92    Kashif Jafri            New Haven  CT       20    28 M 20-29        32:45    8:11/M
     93    Kara Weber              Hamden  CT          21    12 F 20-29        32:47    8:12/M
     94    Jillian Holod           Hamden  CT          21    13 F 20-29        32:47    8:12/M
     95    Leandra Price           Bridgewater  NJ     21    14 F 20-29        32:48    8:12/M
     96    Adam Stoll                                  21    29 M 20-29        33:00    8:15/M
     97    David Motisi            Hamden  CT          20    30 M 20-29        33:00    8:15/M
     98    Chris Omeltchenko       Great Neck  NY      46    14 M 40-49        33:04    8:16/M
     99    Laura Castellano        New Haven  CT       25    15 F 20-29        33:08    8:17/M
    100    Jeffrey Richards        New Haven  CT       24    31 M 20-29        33:08    8:17/M
    101    Chris Hartigan          Pound Ridge  NY     34    15 M 30-39        33:12    8:18/M
    102    Bob Marum               Simsbury  CT        65     2 M 60-69        33:15    8:19/M
    103    John Fleming            New London  CT      35    16 M 30-39        33:18    8:20/M
    104    Sho Coburn              Boston  MA          25    16 F 20-29        33:27    8:22/M
    105    Jim Grisham             Norwich  CT         26    32 M 20-29        33:28    8:22/M
    106    Kim Stellar             New Haven  CT       29    17 F 20-29        33:33    8:23/M
    107    Jack Doyle              Hamden  CT          66     3 M 60-69        33:37    8:24/M
    108    Tremarcie Ramos         New Haven  CT       21    33 M 20-29        33:41    8:25/M
    109    Amanda Sandoval         New Haven  CT       28    18 F 20-29        33:45    8:26/M
    110    Heather Tookes          New Haven  CT       31     2 F 30-39        33:47    8:27/M
    111    Kristina Ingraham       Branford  CT        23    19 F 20-29        33:52    8:28/M
    112    Darric Lahaza           Ansinia  CT         23    34 M 20-29        33:58    8:30/M
    113    Michael Kavey           New York  NY        28    35 M 20-29        33:59    8:30/M
    114    Travcy Makay            New Britain  CT     36     3 F 30-39        34:00    8:30/M
    115    Samantha Schierle       Mount Vernon  NY    20    20 F 20-29        34:00    8:30/M
    116    Lucy Shaw               Southwest Harbor  M 19     6 F 13-19        34:02    8:31/M
    117    Leisl Lissfelt          Hamden  CT          19     7 F 13-19        34:09    8:32/M
    118    Chris Marchand          Hamden  CT          41    15 M 40-49        34:10    8:33/M
    119    Jessica Iorio           Bayonne  NJ         21    21 F 20-29        34:10    8:33/M
    120    Katie Lissfelt          Woodstack  CT       19     8 F 13-19        34:11    8:33/M
    121    Jennifer Suraci         North Haven  CT     37     4 F 30-39        34:12    8:33/M
    122    Kevin Ryan              Orange  CT          47    16 M 40-49        34:13    8:33/M
    123    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    43     2 F 40-49        34:14    8:34/M
    124    McKenley George Jt      New Haven  CT       16     5 M 13-19        34:18    8:35/M
    125    Aimee Kanzler           Hamden  CT          45     3 F 40-49        34:25    8:36/M
    126    Don Tupper              New Haven  CT       28    36 M 20-29        34:27    8:37/M
    127    Richard Frost           Guilford  CT        49    17 M 40-49        34:27    8:37/M
    128    Jennifer Luther         Madison  CT         40     4 F 40-49        34:37    8:39/M
    129    Karl Salvati            North Haven  CT     52    10 M 50-59        34:45    8:41/M
    130    Taylor James            New Haven  CT       18     6 M 13-19        34:53    8:43/M
    131    Kara Whelan             Pound Ridge  NY     30     5 F 30-39        34:55    8:44/M
    132    Erin Begg               Newtown  CT         11     2 F  1-12        34:58    8:45/M
    133    Bill Begg               Newtown  CT         42    18 M 40-49        34:58    8:45/M
    134    George Huffman          Shelton  CT         48    19 M 40-49        35:05    8:46/M
    135    Claire Krueger          Cheshire  CT        51     2 F 50-59        35:10    8:48/M
    136    John Mangan             New Haven  CT       40    20 M 40-49        35:14    8:49/M
    137    Pedro Mendia            Cheshire  CT        42    21 M 40-49        35:19    8:50/M
    138    Vivian Sobel            New York  NY        32     6 F 30-39        35:20    8:50/M
    139    John Goldin             New Haven  CT       56    11 M 50-59        35:22    8:51/M
    140    Sharlene Hench          Wallingford  CT     22    22 F 20-29        35:28    8:52/M
    141    Thomas Schultz          New Canaan  ct      56    12 M 50-59        35:38    8:55/M
    142    Eileen Hartigan         Pound Ridge  NY     22    23 F 20-29        35:40    8:55/M
    143    Peter Seaman            Woodbridge  CT      32    17 M 30-39        35:44    8:56/M
    144    Carlos Ortiz            New Haven  CT       44    22 M 40-49        35:44    8:56/M
    145    Duane Samuel            New Haven  CT       29    37 M 20-29        35:48    8:57/M
    146    Tom Shanahan            Southington  CT     59    13 M 50-59        35:49    8:57/M
    147    Allison Brenner         New Haven  CT       26    24 F 20-29        35:54    8:59/M
    148    Branden Greenlee        New Haven  CT       19     7 M 13-19        36:02    9:01/M
    149    Laurie Peserchia        Guilford  CT        46     5 F 40-49        36:07    9:02/M
    150    Luis Diaz               New Haven  CT       20    38 M 20-29        36:13    9:03/M
    151    Megan Sciascia          Chesire  CT         19     9 F 13-19        36:14    9:04/M
    152    Jackie Barton           Hamden  CT          21    25 F 20-29        36:14    9:04/M
    153    Brittany Riggio         Deep River  CT      19    10 F 13-19        36:14    9:04/M
    154    Eileen Gallagher        Hamden  CT          24    26 F 20-29        36:15    9:04/M
    155    Jan Zulkeski            Hamden  CT          49     6 F 40-49        36:16    9:04/M
    156    Brittany Enz            Cummaquid  MA       19    11 F 13-19        36:21    9:05/M
    157    Kevin Fulkm                                 19     8 M 13-19        36:22    9:06/M
    158    Dawn Tebbetts           North Haven  CT     41     7 F 40-49        36:22    9:06/M
    159    Megan Decesaris         Hamden  CT          20    27 F 20-29        36:27    9:07/M
    160    Jaime Cassesse          Guilford  CT        21    28 F 20-29        36:28    9:07/M
    161    Pacific Giordano        Orange  CT          35    18 M 30-39        36:34    9:09/M
    162    Reilly Dibner           New Haven  CT       25    29 F 20-29        36:36    9:09/M
    163    Elizabeth Pickett       New Haven  CT       27    30 F 20-29        36:37    9:09/M
    164    Avery Anderson          New Haven  CT       25    31 F 20-29        36:37    9:09/M
    165    Dahui Wilson            New Haven  CT       26    32 F 20-29        36:37    9:09/M
    166    Dawn Clark              Hamden  CT          26    33 F 20-29        36:46    9:12/M
    167    Hannah Stahle           Wallingford  CT     25    34 F 20-29        36:46    9:12/M
    168    John Bashaw             Madison  CT         45    23 M 40-49        36:52    9:13/M
    169    Katie Fleming           Milford  CT         24    35 F 20-29        36:54    9:14/M
    170    Chris Romeo             Cheshire  CT        10     2 M  1-12        36:54    9:14/M
    171    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         44    24 M 40-49        36:58    9:15/M
    172    Roman Sterzycki         Madison  CT         57    14 M 50-59        36:59    9:15/M
    173    Carole Goldberg         Cheshire  CT        61     1 F 60-69        37:00    9:15/M
    174    Peter Follett           New Haven  CT       37    19 M 30-39        37:02    9:16/M
    175    Robyn Falkowski         Cheshire  CT        29    36 F 20-29        37:16    9:19/M
    176    Dustin Brown            Astoria  NY         28    39 M 20-29        37:21    9:20/M
    177    Zachary Morowitz        New Haven  CT       49    25 M 40-49        37:26    9:22/M
    178    Judith Serlin           Springfield  VA     25    37 F 20-29        37:29    9:22/M
    179    Carl Dombrowik          Middletown  CT      44    26 M 40-49        37:33    9:23/M
    180    George Collier Jr       Mystic  CT          36    20 M 30-39        37:39    9:25/M
    181    Josh Levine             New Haven  CT       16     9 M 13-19        37:47    9:27/M
    182    Raquel Espejo           Milford  CT         32     7 F 30-39        37:59    9:30/M
    183    Melissa Lemieux Jaklitc Danbury  CT         29    38 F 20-29        38:00    9:30/M
    184    Laura Schmidt           Stamford  CT        21    39 F 20-29        38:24    9:36/M
    185    Lauren Manning          Portsmouth  RI      19    12 F 13-19        38:27    9:37/M
    186    John Peterson           Bridgeport  CT      47    27 M 40-49        38:27    9:37/M
    187    Sarah Viglione          Hamden  CT          31     8 F 30-39        38:29    9:37/M
    188    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      52    15 M 50-59        38:31    9:38/M
    189    Lauren Hartnett         Walpole  MA         18    13 F 13-19        38:37    9:39/M
    190    Lauren Kuckmak          Smithtown  NY       18    14 F 13-19        38:37    9:39/M
    191    Rosemary Hilario        New London  CT      26    40 F 20-29        38:39    9:40/M
    192    Brittany Hicks          Milford  CT         16    15 F 13-19        38:41    9:40/M
    193    Sean Young              New Haven  CT       26    40 M 20-29        38:42    9:41/M
    194    Fadi Hanna              New Haven  CT       25    41 M 20-29        38:53    9:43/M
    195    Melanie Champion        Meriden  CT         47     8 F 40-49        38:57    9:44/M
    196    Raymond Manzelli        Prospect  CT        59    16 M 50-59        39:14    9:49/M
    197    Dara Freiberg           Hamden  CT          27    41 F 20-29        39:18    9:50/M
    198    Laura Warren            New Haven  CT       22    42 F 20-29        39:26    9:52/M
    199    Megan Harstad                               22    43 F 20-29        39:26    9:52/M
    200    Gary Haller             New Haven  CT       64     4 M 60-69        39:29    9:52/M
    201    Joshua Haller           New Haven  CT       30    21 M 30-39        39:29    9:52/M
    202    Kate McEvoy             Hamden  CT          39     9 F 30-39        39:29    9:52/M
    203    Vasiliki Touhouliotis   Hamden  CT          25    44 F 20-29        39:57    9:59/M
    204    Brennan Kirvanos        Bridgewater  NJ     14    10 M 13-19        40:05   10:01/M
    205    Joseph Raymond          Harrisville  RI     51    17 M 50-59        40:13   10:03/M
    206    Dana Balakier           Northford  CT       25    45 F 20-29        40:16   10:04/M
    207    Claudia Herrera         North Haven  CT     34    10 F 30-39        40:21   10:05/M
    208    Travis Wooten           Riverhead  NY       10     3 M  1-12        40:28   10:07/M
    209    Laura Raymond           Harrisville  RI     20    46 F 20-29        40:29   10:07/M
    210    Joanna Rhieu            Stratford  CT       20    47 F 20-29        40:30   10:08/M
    211    Kristin Corcoran        North Haven  CT     40     9 F 40-49        40:34   10:09/M
    212    Thomas Sheehan          Cheshire  CT        57    18 M 50-59        40:51   10:13/M
    213    Kathrine Grey           Hamen  CT           19    16 F 13-19        40:52   10:13/M
    214    Jillian Adamiak         Yorktown Heights  N 20    48 F 20-29        40:53   10:13/M
    215    Allan Wener             Lake Grove  NY      62     5 M 60-69        40:55   10:14/M
    216    Andrew Krause           New York  NY        27    42 M 20-29        41:00   10:15/M
    217    Ryan Grant              Hamden  CT          22    43 M 20-29        41:04   10:16/M
    218    Stephen Fairweather     New Haven  CT       18    11 M 13-19        41:08   10:17/M
    219    Leeanne Kelly           Hamden  CT          45    10 F 40-49        41:53   10:28/M
    220    Chris Korek             Bayonne  NJ         27    44 M 20-29        42:16   10:34/M
    221    Adelaida Nunez          New Haven  CT       37    11 F 30-39        42:49   10:42/M
    222    Nancy Leuer-Lustman     New Haven  CT       55     3 F 50-59        42:49   10:42/M
    223    Henry Rusinek           Great Neck  NY      59    19 M 50-59        43:03   10:46/M
    224    Craig Freiberg          Hamden  CT          32    22 M 30-39        43:05   10:46/M
    225    Rebecca Barry           Shelton  CT         26    49 F 20-29        43:13   10:48/M
    226    Annie Hartigan          Pound Ridge  NY     64     2 F 60-69        43:19   10:50/M
    227    Cathrine Woznick                            20    50 F 20-29        43:22   10:51/M
    228    Liz Ramos               New Haven  CT       38    12 F 30-39        43:38   10:55/M
    229    Spohia Butler           Hamden  CT          20    51 F 20-29        43:46   10:57/M
    230    Shirin Lowell           Cheshire  CT        15    17 F 13-19        43:59   11:00/M
    231    Tushar Ghuwalewala      Prospect  CT        30    23 M 30-39        44:02   11:01/M
    232    Yolanda Lowell          Hartford  CT        27    52 F 20-29        44:03   11:01/M
    233    Linda Manzelli          Prospect  CT        52     4 F 50-59        44:53   11:13/M
    234    Elizabeth Kessler       Bayonne  NJ         19    18 F 13-19        45:06   11:17/M
    235    Christopher Lapenna     Wallingford  CT     35    13 F 30-39        45:08   11:17/M
    236    Jennifer Nieberlein     Baldwin  MD         20    53 F 20-29        45:27   11:22/M
    237    Joan Huwiler            Milford  CT         42    11 F 40-49        45:37   11:24/M
    238    Kaz Rybak               Wallingford  CT     51    20 M 50-59        46:35   11:39/M
    239    Richard Annick          New Haven  CT       29    45 M 20-29        46:41   11:40/M
    240    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    21 M 50-59        47:16   11:49/M
    241    Boris Khmelnitshiy      Brooklyn  NY        28    46 M 20-29        47:46   11:57/M
    242    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     1 M 80-99        47:53   11:58/M
    243    Felix Bennett           Brooklyn  NY        31    24 M 30-39        48:22   12:06/M
    244    Diane Sokoloff          Branford  CT        39    14 F 30-39        48:35   12:09/M
    245    Dawson Asantewa         New Haven  CT       30    15 F 30-39        48:39   12:10/M
    246    Esther Karasek          Teaneck  NJ         40    12 F 40-49        48:41   12:10/M
    247    Genya Frid              Great Neck  NY      54     5 F 50-59        49:33   12:23/M
    248    Melissa Walter          New Haven  CT       28    54 F 20-29        49:58   12:30/M
    249    Stocky Clark            Hamden  CT          58    22 M 50-59        50:15   12:34/M
    250    Judy Clark              Hamden  CT          56     6 F 50-59        50:23   12:36/M
    251    Kinga Hyatt             Westport  CT        32    16 F 30-39        50:25   12:36/M
    252    George Whitney          Orange  CT          87     2 M 80-99        51:07   12:47/M
    253    Sonja Hobson            Rockaway  NJ        20    55 F 20-29        51:09   12:47/M
    254    Jim Palacios                                24    47 M 20-29        51:09   12:47/M
    255    Megan Finn              Andover  MA         19    19 F 13-19        51:26   12:52/M
    256    Melissa Carleton        Stratford  CT       19    20 F 13-19        51:26   12:52/M
    257    Marissa Manzelli        Prospect  CT        19    21 F 13-19        51:43   12:56/M
    258    Ben Feinn               Cheshire  CT        67     6 M 60-69        53:27   13:22/M
    259    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    13 F 40-49        54:24   13:36/M
    260    Amanda Morriar          New Haven  CT       18    22 F 13-19        55:22   13:51/M
    261    Kristina Kavey          Yonkers  NY         30    17 F 30-39        56:42   14:11/M
    262    Karen Kavey             Chappaqua  NY       61     3 F 60-69        56:42   14:11/M
    263    Paul Clark              Hamden  CT          52    23 M 50-59        57:05   14:16/M
    264    April Aubrey            West Haven  CT      44    14 F 40-49        58:10   14:33/M
    265    Shefau Dabre-Rufus      New Haven  CT       30    18 F 30-39        58:18   14:35/M
    266    Marie Landry            Guilford  CT        57     7 F 50-59        59:05   14:46/M
    267    Peter Aronson           Guilford  CT        59    24 M 50-59        59:05   14:46/M
    268    Kimberly Bixby          Ludlow  VT          19    23 F 13-19        59:58   15:00/M
    269    Kim Leverone            Arlington  MA       19    24 F 13-19        59:59   15:00/M
    270    Rebecca Hetterich       Hamden  CT          20    56 F 20-29      1:00:06   15:02/M
    271    Jenna Tiano                                 20    57 F 20-29      1:00:06   15:02/M
    272    Mary Wilson             Shelton  CT         48    15 F 40-49      1:00:58   15:15/M
    273    Margot Sherwin          Guilford  CT        49    16 F 40-49      1:00:58   15:15/M
    274    Millette Nunez          New Haven  CT       27    58 F 20-29      1:01:50   15:28/M
    275    Matt McCabe                                 19    12 M 13-19      1:01:52   15:28/M
    276    Renee Brown             New Haven  CT       17    25 F 13-19      1:02:18   15:35/M
    277    Chanelle Moye           New Haven  CT       17    26 F 13-19      1:02:18   15:35/M
    278    Eileen Frank            North Haven  CT     43    17 F 40-49      1:04:48   16:12/M
    279    Linda Oechsle           Hamden  CT          41    18 F 40-49      1:04:48   16:12/M
    280    Ally Brundige           New Haven  CT              1 F  0- 0      1:10:15   17:34/M
    281    Malwin Davila           New Haven  CT       30    25 M 30-39      1:10:15   17:34/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Angelo Hamden CT

21

17

26:28

6:37/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Portia Schultz New Canaan ct

12

49

28:54

7:14/M

2

Erin Begg Newtown CT

11

132

34:58

8:45/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danica Kirvanos Bridgewater NJ

15

31

27:48

6:57/M

2

Frankie Brillante Wallingford CT

13

40

28:12

7:03/M

3

Brooks Swett New Haven CT

18

47

28:41

7:10/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Parkhurst New Haven CT

27

41

28:24

7:06/M

2

Melissa Green Poughquag NY

24

46

28:38

7:10/M

3

Heidi Slomkowski Hamden CT

24

60

30:47

7:42/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Ferraiolo Wallingford CT

35

48

28:47

7:12/M

2

Heather Tookes New Haven CT

31

110

33:47

8:27/M

3

Travcy Makay New Britain CT

36

114

34:00

8:30/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Glass Branford CT

40

84

32:14

8:04/M

2

Margaret Mahar Wethersfield CT

43

123

34:14

8:34/M

3

Aimee Kanzler Hamden CT

45

125

34:25

8:36/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Gelgauda Wallingford CT

52

85

32:15

8:04/M

2

Claire Krueger Cheshire CT

51

135

35:10

8:48/M

3

Nancy Leuer-Lustman New Haven CT

55

222

42:49

10:42/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carole Goldberg Cheshire CT

61

173

37:00

9:15/M

2

Annie Hartigan Pound Ridge NY

64

226

43:19

10:50/M

3

Karen Kavey Chappaqua NY

61

262

56:42

14:11/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Esteban Rivera Hamden CT

38

1

22:53

5:43/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Monaco Hamden CT

11

86

32:20

8:05/M

2

Chris Romeo Cheshire CT

10

170

36:54

9:14/M

3

Travis Wooten Riverhead NY

10

208

40:28

10:07/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wookie Kim New Haven CT

19

2

23:16

5:49/M

2

Kevin Tiernan Milford CT

15

3

23:52

5:58/M

3

Jonathan Dimaio New Haven CT

19

10

25:18

6:20/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Nettleton Stratford CT

24

4

24:04

6:01/M

2

Mike Ryan Hamden CT

28

11

25:21

6:20/M

3

\xadiel Cardona West Haven CT

22

14

25:57

6:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eddie Washington Riverside CT

31

5

24:19

6:05/M

2

Kevin Fagan New Haven CT

39

6

24:20

6:05/M

3

Charles Hornak Hamden CT

38

9

24:46

6:12/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Harvey Killingworth CT

42

7

24:25

6:06/M

2

Pat Swift Waterbury CT

40

8

24:42

6:11/M

3

Martin Espino Bridgeport CT

46

12

25:43

6:26/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John McCarthy Branford CT

51

16

26:24

6:36/M

2

Neal Slobin Old Saybrook CT

50

19

26:54

6:44/M

3

Steve Benoit Southbury CT

53

25

27:23

6:51/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronald Holmes New Haven CT

65

89

32:37

8:09/M

2

Bob Marum Simsbury CT

65

102

33:15

8:19/M

3

Jack Doyle Hamden CT

66

107

33:37

8:24/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

80

242

47:53

11:58/M

2

George Whitney Orange CT

87

252

51:07

12:47/M


Kids Fun Run (.7 Miles)

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ke John Ervin           New Haven  CT       12 ***** M  0-99        04:56    7:03/M
       2    B Suraci                North Haven  CT      0     1 M  0-99        05:26    7:46/M
      3    Benjamin Metrikin       New York  NY        10     2 M  0-99        05:30    7:51/M
      4    William Bunton          Hamden  CT           7     3 M  0-99        05:32    7:54/M
       5    Amanda Velazquez        New Haven  CT       12 ***** F  0-99        05:39    8:04/M
       6    Lonzo Reed              New Haven  CT        9     4 M  0-99        05:47    8:16/M
      7    Lee Hurlbert            Cheshire  CT        11     5 M  0-99        05:49    8:19/M
      8    Feckau Mathew           Madison  CT          7     6 M  0-99        06:05    8:41/M
      9    Kevin Grimes            New Haven  CT       11     7 M  0-99        06:09    8:47/M
     10    Liliana Kearson         New Haven  CT       9      1 F  0-99        06:16    8:57/M
     11    A Suraci                North Haven  CT      0     8 M  0-99        06:17    8:59/M
     12    Tyler Bunton            Hamden  CT           7     9 M  0-99        06:21    9:04/M
     13    Bridget Logan           New Haven  CT       12     2 F  0-99        06:23    9:07/M
     14    Darryn Sterling         New Haven  CT       10    10 M  0-99        06:30    9:17/M
     15    Ian Fagan               New Haven  CT       6     11 M  0-99        06:35    9:24/M
     16    LeMcY Torres            New Haven  CT       6      3 F  0-99        06:42    9:34/M
     17    Alexia Velazquez        New Haven  CT       9      4 F  0-99        06:50    9:46/M
     18    Jennifer Canas          New Haven  CT       10     5 F  0-99        06:50    9:46/M
     19    Xavier Logan            New Haven  CT       10    12 M  0-99        06:53    9:50/M
     20    Lesley Nicole Logan     New Haven  CT       13     6 F  0-99        06:55    9:53/M
     21    Jose Gomez              New Haven  CT       6     13 M  0-99        07:10   10:14/M
     22    Alexandra Kearson       New Haven  CT       13     7 F  0-99        07:10   10:14/M
     23    Thalia Perez            New Haven  CT       13     8 F  0-99        07:11   10:16/M
     24    Ava Stelmak             South Orange  NJ    2      9 F  0-99        07:27   10:39/M
     25    Genesis Torres          New Haven  CT       8     10 F  0-99        07:45   11:04/M
     26    Jacob Luther            Madison  CT          6    14 M  0-99        07:45   11:04/M
     27    Isabella Stelmak        South Orange  NJ    2     11 F  0-99        07:45   11:04/M
     28    Ramses Samuel           New Haven  CT       11    15 M  0-99        07:47   11:07/M
     29    Lindsy Hurlbert         Cheshire  CT        10    12 F  0-99        07:50   11:11/M
     30    Quiara Quting                                8    13 F  0-99        07:52   11:14/M
     31    Cynthia Garcia          Milford  CT         6     14 F  0-99        08:04   11:31/M
     32    Logan Makay             New Britain  CT      3    16 M  0-99        08:10   11:40/M
     33    Morgan Boucker          New Britain  CT      6    15 F  0-99        08:10   11:40/M
     34    Jordan Boucker          New Britain  CT      4    16 F  0-99        08:22   11:57/M
     35    Kameesha Collins        New Haven  CT       10    17 F  0-99        08:23   11:59/M
     36    Tanaya Brown            New Haven  CT       11    18 F  0-99        08:23   11:59/M
     37    Bryniesha Hudson        New Haven  CT       11    19 F  0-99        08:30   12:09/M
     38    Destiny Torrres         New Haven  CT       4     20 F  0-99        08:37   12:19/M
     39    Nydia Echevarria        New Haven  CT       14    21 F  0-99        08:40   12:23/M
     40    Mary Bethke             New Haven  CT        0    22 F  0-99        08:43   12:27/M
     41    Tarega Brown            New Haven  CT       11    23 F  0-99        08:49   12:36/M
     42    Kanajah Morant-Rogers   New Haven  CT       12    24 F  0-99        08:55   12:44/M
     43    Julie Vargas            New Haven  CT       10    25 F  0-99        09:30   13:34/M
     44    Darnell Lucky           New Haven  CT       8     17 M  0-99        10:13   14:36/M
     45    Chloe Stults            Cheshire  CT        4     26 F  0-99        10:31   15:01/M
     46    Kenia Threatt           New Haven  CT        8    27 F  0-99        11:01   15:44/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com