Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Jan8_Kelley_set1.shtml

Kelley's Pace Frostbite 5 Miles

Mystic, CT, January 8, 2006

Results

Results By SNERRO, LLC

Kelley's Pace Frostbite 5 Miles
Overall Finish List
January 08, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         22     1 M 20-29      27:20.0    5:28/M
       2    Daniel Dillon           New London  CT      48     1 M 40-49      27:51.0    5:34/M
       3    Ryan Murdock            Niantic  CT         17     1 M  1-19      28:19.0    5:40/M
       4    Michael Mosca           Lisbon  CT          27     2 M 20-29      28:49.0    5:46/M
       5    Trish Hillery           Greenville  RI      38     1 F 30-39      29:08.0    5:50/M
       6    Robert Johnson          Groton  CT          27     3 M 20-29      31:38.0    6:20/M
       7    Tom Fagin               Ledyard  CT         17     2 M  1-19      31:54.0    6:23/M
       8    Ryan Quinn              Old Lyme  CT        16     3 M  1-19      32:02.0    6:24/M
       9    Carter Quinn            Old Lyme  CT        16     4 M  1-19      32:03.0    6:25/M
      10    Eric Bogdan             Haddam  CT          38     1 M 30-39      32:04.0    6:25/M
      11    Joe Hall                Newport  RI         51     1 M 50-59      32:06.0    6:25/M
      12    Paul Dominy             East Haddam  CT     44     2 M 40-49      32:31.0    6:30/M
      13    Bryan Scully            Gales Ferry  CT     14     5 M  1-19      32:34.0    6:31/M
      14    Jeff Vuono              Westerly  RI        43     3 M 40-49      32:43.0    6:33/M
      15    Terrence Stansfield     Warwick  RI         43     4 M 40-49      33:13.0    6:39/M
      16    Dave Dziekan            Willimantic  CT     38     2 M 30-39      33:21.0    6:40/M
      17    McLean Quinn            Old Lyme  CT        16     6 M  1-19      33:22.0    6:40/M
      18    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19     1 F  1-19      33:23.0    6:41/M
      19    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-69      33:28.0    6:42/M
      20    Dave Chamaider          Oxford  CT          47     5 M 40-49      33:35.0    6:43/M
      21    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    50     2 M 50-59      33:44.0    6:45/M
      22    John Trahan             Mystic  CT          49     6 M 40-49      34:03.0    6:49/M
      23    Mark Ruffo              Griswold  CT        47     7 M 40-49      35:45.0    7:09/M
      24    Brad Powers             Marshfield  MA      58     3 M 50-59      36:07.0    7:13/M
      25    Matthew Raymond         Niantic  CT         21     4 M 20-29      36:21.0    7:16/M
      26    Scott Caldwell          Manville  RI        50     4 M 50-59      36:27.0    7:17/M
      27    Gene Maran              Waterford  CT       53     5 M 50-59      36:29.0    7:18/M
      28    Dean Berardi            Griswold  CT        45     8 M 40-49      36:30.0    7:18/M
      29    Ray Bigalbal            Oakdale  CT         42     9 M 40-49      36:40.0    7:20/M
      30    Carl Fuller             East Haddam  CT     61     2 M 60-69      36:47.0    7:21/M
      31    F David Tingley         Waterford  CT       41    10 M 40-49      37:07.0    7:25/M
      32    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48    11 M 40-49      37:11.0    7:26/M
      33    Ted Phillips            Niantic  CT         64     3 M 60-69      37:28.0    7:30/M
      34    David Besstte           Pawcatuck  CT       52     6 M 50-59      37:35.0    7:31/M
      35    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31     2 F 30-39      37:47.0    7:33/M
      36    Yvonne Rubin            East Haddam  CT     38     3 F 30-39      38:17.0    7:39/M
      37    Crystal Park            Mystic  CT          42     1 F 40-49      38:30.0    7:42/M
      38    Josie Ceulemans         East Haddam  CT     45     2 F 40-49      38:36.0    7:43/M
      39    Steven Oxholm           Mystic  CT          43    12 M 40-49      38:45.0    7:45/M
      40    Claire Millous          New London  CT      36     4 F 30-39      38:57.0    7:47/M
      41    Marianne Withington     Plymouth  MA        50     1 F 50-59      39:00.0    7:48/M
      42    Scot Mente              North Stonington  C 34     3 M 30-39      39:24.0    7:53/M
      43    Bob Niedbala            Norwich  CT         58     7 M 50-59      39:38.0    7:56/M
      44    Mark Steele             Pawcatuck  CT       38     4 M 30-39      39:54.0    7:59/M
      45    Brian Andstrom          Plainfield  CT      50     8 M 50-59      40:30.0    8:06/M
      46    Fred Zuleger III        Coventry  RI        67     4 M 60-69      40:44.0    8:09/M
      47    Bill Hixson             North Stonington  C 68     5 M 60-69      40:53.0    8:11/M
      48    Bill Billing            Mystic  CT          54     9 M 50-59      40:55.0    8:11/M
      49    Rob Rose                Plainville  MA      55    10 M 50-59      41:16.0    8:15/M
      50    Elizabeth Tefft         Baltic  CT          31     5 F 30-39      41:19.0    8:16/M
      51    Karen Oxholm            Mystic  CT          37     6 F 30-39      41:33.0    8:19/M
      52    Edward Lewis            Salem  CT           52    11 M 50-59      41:56.0    8:23/M
      53    Michael Hicks           Niantic  CT         42    13 M 40-49      42:04.0    8:25/M
      54    Thomas Sanford          Stonington  CT      59    12 M 50-59      42:23.0    8:29/M
      55    Jay Reed                Wilbraham  MA       47    14 M 40-49      42:38.0    8:32/M
      56    Sam Chameider           Oxford  CT          17     7 M  1-19      42:43.0    8:33/M
      57    Arthur Jenkins          Salem  CT           36     5 M 30-39      43:56.0    8:47/M
      58    Rose Buckingham         Gilman  CT          58     2 F 50-59      43:59.0    8:48/M
      59    Lynn Galluci            Pawcatuck  CT       43     3 F 40-49      44:17.0    8:51/M
      60    Debra Raymond           Niantic  CT         46     4 F 40-49      44:19.0    8:52/M
      61    Libby Baxter            Uncasville  CT      31     7 F 30-39      44:32.0    8:54/M
      62    Natalie Baggesen        Ashaway  RI         17     2 F  1-19      44:36.0    8:55/M
      63    Candace Sanford         Stonington  CT      57     3 F 50-59      44:48.0    8:58/M
      64    Kerrie Hedde            Westerly  RI        27     1 F 20-29      44:49.0    8:58/M
      65    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59     4 F 50-59      45:09.0    9:02/M
      66    Jenifer Bradley         Groton  CT          43     5 F 40-49      46:18.0    9:16/M
      67    Jennifer Connelly       Mystic  CT          34     8 F 30-39      46:21.0    9:16/M
      68    Patricia Phillips       Niantic  CT         58     5 F 50-59      46:25.0    9:17/M
      69    Luis Martinez           Uncasville  CT      51    13 M 50-59      47:19.0    9:28/M
      70    Norma Vivar-Orum        Jewett City  CT     42     6 F 40-49      47:43.0    9:33/M
      71    Bernie Murray           Waterford  CT       70     1 M 70-99      48:09.0    9:38/M
      72    Kim Remett              Milford  CT         50    14 M 50-59      48:13.0    9:39/M
      73    Margaret Vitrano        Burlington  CT      50     6 F 50-59      48:17.0    9:39/M
      74    Chrisher Matt        Plainville  CT      51    15 M 50-59      48:18.0    9:40/M
      75    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       51     7 F 50-59      48:59.0    9:48/M
      76    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        53    16 M 50-59      49:14.0    9:51/M
      77    Linda Dierman           Ledyard  CT         44     7 F 40-49      49:26.0    9:53/M
      78    Elizabeth Andstrum      Plainfield  CT      51     8 F 50-59      49:34.0    9:55/M
      79    Peter Whipple           New London  CT      50    17 M 50-59      51:48.0   10:22/M
      80    A  Tenanora             Wood River Junction 38     9 F 30-39      52:11.0   10:26/M
      81    Diane Lang              Hope Valley  RI     43     8 F 40-49      52:12.0   10:26/M
      82    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     9 F 50-59      52:13.0   10:27/M
      83    Cynthia Wills           Mystic  CT          41     9 F 40-49      52:46.0   10:33/M
      84    Shirley Iselin          Essex               62     1 F 60-69      52:49.0   10:34/M
      85    Ellen McMicken          Brooklyn  CT        57    10 F 50-59      52:57.0   10:35/M
      86    Lori Andrzeicik         Griswold  CT        41    10 F 40-49      53:13.0   10:39/M
      87    Hal Elwell              Waterbury  CT       54    18 M 50-59      53:47.0   10:45/M
      88    Michael Hebert          Westerly  RI        41    15 M 40-49      55:09.0   11:02/M
      89    Colburn Graves          North Stonington  C 72     2 M 70-99      56:09.0   11:14/M
      90    Helen Granskog          Oakdale  CT         32    10 F 30-39      58:10.0   11:38/M

------------------------------------------------------------------------

Kelley's Pace Frostbite 5 Miles
Age Group Results
January 08, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

Women 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindsay Raymond         Niantic  CT         19       18      33:23.0    6:41/M
       2    Natalie Baggesen        Ashaway  RI         17       62      44:36.0    8:55/M

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerrie Hedde            Westerly  RI        27       64      44:49.0    8:58/M

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Trish Hillery           Greenville  RI      38        5      29:08.0    5:50/M
       2    Gerah Ventresca         Westerly  RI        31       35      37:47.0    7:33/M
       3    Yvonne Rubin            East Haddam  CT     38       36      38:17.0    7:39/M
       4    Claire Millous          New London  CT      36       40      38:57.0    7:47/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Crystal Park            Mystic  CT          42       37      38:30.0    7:42/M
       2    Josie Ceulemans         East Haddam  CT     45       38      38:36.0    7:43/M
       3    Lynn Galluci            Pawcatuck  CT       43       59      44:17.0    8:51/M
       4    Debra Raymond           Niantic  CT         46       60      44:19.0    8:52/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Marianne Withington     Plymouth  MA        50       41      39:00.0    7:48/M
       2    Rose Buckingham         Gilman  CT          58       58      43:59.0    8:48/M
       3    Candace Sanford         Stonington  CT      57       63      44:48.0    8:58/M
       4    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      59       65      45:09.0    9:02/M

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shirley Iselin          Essex               62       84      52:49.0   10:34/M

Men 1-19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Murdock            Niantic  CT         17        3      28:19.0    5:40/M
       2    Tom Fagin               Ledyard  CT         17        7      31:54.0    6:23/M
       3    Ryan Quinn              Old Lyme  CT        16        8      32:02.0    6:24/M
       4    Carter Quinn            Old Lyme  CT        16        9      32:03.0    6:25/M

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         22        1      27:20.0    5:28/M
       2    Michael Mosca           Lisbon  CT          27        4      28:49.0    5:46/M
       3    Robert Johnson          Groton  CT          27        6      31:38.0    6:20/M
       4    Matthew Raymond         Niantic  CT         21       25      36:21.0    7:16/M

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eric Bogdan             Haddam  CT          38       10      32:04.0    6:25/M
       2    Dave Dziekan            Willimantic  CT     38       16      33:21.0    6:40/M
       3    Scot Mente              North Stonington  C 34       42      39:24.0    7:53/M
       4    Mark Steele             Pawcatuck  CT       38       44      39:54.0    7:59/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Dillon           New London  CT      48        2      27:51.0    5:34/M
       2    Paul Dominy             East Haddam  CT     44       12      32:31.0    6:30/M
       3    Jeff Vuono              Westerly  RI        43       14      32:43.0    6:33/M
       4    Terrence Stansfield     Warwick  RI         43       15      33:13.0    6:39/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Hall                Newport  RI         51       11      32:06.0    6:25/M
       2    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    50       21      33:44.0    6:45/M
       3    Brad Powers             Marshfield  MA      58       24      36:07.0    7:13/M
       4    Scott Caldwell          Manville  RI        50       26      36:27.0    7:17/M

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60       19      33:28.0    6:42/M
       2    Carl Fuller             East Haddam  CT     61       30      36:47.0    7:21/M
       3    Ted Phillips            Niantic  CT         64       33      37:28.0    7:30/M
       4    Fred Zuleger III        Coventry  RI        67       46      40:44.0    8:09/M

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bernie Murray           Waterford  CT       70       71      48:09.0    9:38/M
       2    Colburn Graves          North Stonington  C 72       89      56:09.0   11:14/M
------------------------------------------------------------------------