Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Dec2_NIAJin_set1.shtml

NIA Jingle Bell Run 5K

Trumbull, CT, December 2, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Joshua Olsen
Race Winner Joshua Olsen


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

NIA Jingle Bell Run
December 2, 2006 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS
Joshua Olsen, Thomaston, CT - 15:55
Amelia Audette, Trumbull, CT - 19:20


LOCATION
Nichols Green

United Methodist
WEATHER
45
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joshua Olsen            Thomaston  CT         214   16 ***** M 15-19        15:55    5:08/M
       2    Bryce Lindamood         Hamden  CT            406   35     1 M 30-39        16:23    5:17/M
       3    Zack Schwartz           Newtown  CT           518   18     1 M 15-19        16:44    5:24/M
       4    Kevin Tiernan           Milford  CT           567   16     2 M 15-19        16:49    5:25/M
       5    Kevin Host              Newtown  CT           529   16     3 M 15-19        17:01    5:29/M
       6    David Shuck             East Lyme  CT         452   24     1 M 20-29        17:01    5:29/M
       7    Michael Mosca           New Britain  CT       407   28     2 M 20-29        17:03    5:30/M
       8    George R Buchanan       Shelton  CT            44   48     1 M 40-49        17:11    5:33/M
       9    James Gaughan           Vienna  VA            113   21     3 M 20-29        17:16    5:34/M
      10    Robert Mateicka         Norwalk  CT           507   26     4 M 20-29        17:29    5:38/M
      11    Dale Richardson         Trumbull  CT          362   46     2 M 40-49        17:36    5:41/M
      12    Mihail Daniel Alexandru Stamford  CT           13   31     2 M 30-39        17:38    5:41/M
      13    J.d. Worrall            Totowa  NJ            415   21     5 M 20-29        17:46    5:44/M
      14    Tommy Ross              Darien  CT            547   15     4 M 15-19        17:51    5:45/M
      15    Jim Mas                 Shelton  CT           455   48     3 M 40-49        18:08    5:51/M
      16    Jay Gould               Westport  CT          396   17     5 M 15-19        18:13    5:53/M
      17    Kevin Lincoln           Trumbull  CT          397   17     6 M 15-19        18:28    5:57/M
      18    Gabe Olsen              Thomaston  CT         213   14     1 M 11-14        18:39    6:01/M
      19    Matthew Cross           Stamford  CT           71   42     4 M 40-49        18:42    6:02/M
      20    Matt Durst              Simsbury  CT          427   15     7 M 15-19        18:43    6:02/M
      21    Charles Hornak          Hamden  CT            484   39     3 M 30-39        18:44    6:03/M
      22    Lawrence O'Halloran     Wilton  CT            209   25     6 M 20-29        18:54    6:06/M
      23    Matthew Thomas Danaher  Trumbull  CT           77   14     2 M 11-14        18:55    6:06/M
      24    Bill Hoadley            South Kent  CT        417   44     5 M 40-49        18:57    6:07/M
      25    Sean Phillips           Milford  CT           398   17     8 M 15-19        19:01    6:08/M
      26    Lars Erik Jorgensen     Trumbull  CT          140   43     6 M 40-49        19:03    6:09/M
      27    William Schloth         Fairfield  CT         379   12     3 M 11-14        19:06    6:10/M
      28    Chris Vegliante         Darien  CT            394   16     9 M 15-19        19:15    6:13/M
      29    Martin Espino           Trumbull  CT          412   46     7 M 40-49        19:18    6:14/M
      30    Matthew Lundy           Monroe  CT            169   24     7 M 20-29        19:18    6:14/M
      31    Amelia Audette          Trumbull  CT          339   32 ***** F 30-39        19:20    6:14/M
      32    Stephen Barone          Trumbull  CT          530   22     8 M 20-29        19:28    6:17/M
      33    Nick Gartsu             Trumbull  CT          111   15    10 M 15-19        19:30    6:17/M
      34    Chris Saroka Jr.        Northford  CT         257   16    11 M 15-19        19:33    6:18/M
      35    Amy Fredericks          Stamford  CT          531   40     1 F 40-49        19:39    6:20/M
      36    Gary Du Bois            Milford  CT           585   49     8 M 40-49        19:43    6:22/M
      37    David Ort               Oxford  CT            217   36     4 M 30-39        19:47    6:23/M
      38    Brendan McLeod          Redding  CT           470   14     4 M 11-14        19:52    6:25/M
      39    Joseph Thomas Vonehr    Southport  CT         304   54     1 M 50-59        19:56    6:26/M
      40    Sidhartha Kaul          Stamford  CT          433   40     9 M 40-49        19:59    6:27/M
      41    David Barna             Easton  CT             17   14     5 M 11-14        20:02    6:28/M
      42    Chris Meskill           Shelton  CT           383   14     6 M 11-14        20:04    6:28/M
      43    Stephen Woolbert        Trumbull  CT          317   30     5 M 30-39        20:11    6:31/M
      44    Santa Claus             North Pole            500   52     2 M 50-59        20:12    6:31/M
      45    Matt Regan              Hopewell Junction     242   45    10 M 40-49        20:15    6:32/M
      46    Quinn Snowdon           Simsbury  CT          428   14     7 M 11-14        20:16    6:32/M
      47    Barry Rosner            Orange  CT            443   50     3 M 50-59        20:16    6:32/M
      48    Brian Thompson          Oxford  CT            447   15    12 M 15-19        20:19    6:33/M
      49    Stephen Barna           Easton  CT             18   15    13 M 15-19        20:19    6:33/M
      50    Tim Wells               Shelton  CT           310   16    14 M 15-19        20:20    6:34/M
      51    Scott Richter           Shelton  CT           395   17    15 M 15-19        20:24    6:35/M
      52    Mark Lewis              Shelton  CT           534   43    11 M 40-49        20:26    6:35/M
      53    John Tighe              Milford  CT           494   50     4 M 50-59        20:28    6:36/M
      54    Shannon Donovan         Bethel  CT            481   31     1 F 30-39        20:31    6:37/M
      55    Raul Aristide           New Haven  CT         446   24     1 F 20-29        20:32    6:37/M
      56    Sabrina Olsen           Thomaston  CT         215   10     1 F  1-10        20:36    6:39/M
      57    Jim Tierney             Wallingford  CT       477   42    12 M 40-49        20:36    6:39/M
      58    Peter Newman            Old Greenwich  CT     557   43    13 M 40-49        20:39    6:40/M
      59    Paul Skrtich            Easton  CT            485   39     6 M 30-39        20:43    6:41/M
      60    Bradley K. Sanchez      Milford  CT           253   46    14 M 40-49        20:46    6:42/M
      61    Brian Fidler            West Haven  CT         99   35     7 M 30-39        20:46    6:42/M
      62    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         489   41    15 M 40-49        20:47    6:42/M
      63    John Courtmanche        New Haven  CT         444   64     1 M 60-69        20:50    6:43/M
      64    Craig Cambrill          Shelton  CT           410   40    16 M 40-49        20:52    6:44/M
      65    Patrick Flynn           Monroe  CT            103   51     5 M 50-59        20:53    6:44/M
      66    Shea Shapiro            Bridgeport  CT        571   22     9 M 20-29        20:54    6:45/M
      67    Jon Neil Novitski       Southbury  CT         201   12     8 M 11-14        20:54    6:45/M
      68    Kieran Garvey           New York  NY          112   27    10 M 20-29        20:56    6:45/M
      69    Shawn D. Sorbello       Bethel  CT            274   33     8 M 30-39        20:57    6:45/M
      70    Karen Newman            Old Greenwich  CT     556   45     2 F 40-49        21:01    6:47/M
      71    Brendon Timmons         Fairfield  CT         421   17    16 M 15-19        21:08    6:49/M
      72    Robert M. Stephenson    Milford  CT           278   58     6 M 50-59        21:09    6:49/M
      73    Gary F. Sheffer         Shelton  CT           266   46    17 M 40-49        21:11    6:50/M
      74    Jeannine Fagan          Bethel  CT             98   37     2 F 30-39        21:13    6:51/M
      75    Michael Costello        Fairfield  CT         449   48    18 M 40-49        21:18    6:52/M
      76    David Walker            North Branford  CT    526   43    19 M 40-49        21:20    6:53/M
      77    Matthew Beland          Woodbridge  CT        435   13     9 M 11-14        21:22    6:54/M
      78    Mike Bonnar             Trumbull  CT           33   54     7 M 50-59        21:24    6:54/M
      79    Patrick Donegan         Trumbull  CT          442   41    20 M 40-49        21:27    6:55/M
      80    John Sullivan           Trumbull  CT          282   13    10 M 11-14        21:28    6:55/M
      81    Kellie Walker           North Branford  CT    525   15     1 F 15-19        21:32    6:57/M
      82    Alysa Christo           Monroe  CT             54   12     1 F 11-14        21:35    6:58/M
      83    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         583   56     8 M 50-59        21:37    6:58/M
      84    Paul Couzelis           Norwalk  CT           420   64     2 M 60-69        21:39    6:59/M
      85    Brian Fitzgerald        Trumbull  CT          101   33     9 M 30-39        21:40    6:59/M
      86    Paul Misur              Shelton  CT           422   47    21 M 40-49        21:40    6:59/M
      87    Molly Robb              Fairfield  CT         426   12     2 F 11-14        21:43    7:00/M
      88    Thomas P Gardella       Seymour  CT           108   55     9 M 50-59        21:45    7:01/M
      89    Marc Russo              Milford  CT           391   33    10 M 30-39        21:47    7:02/M
      90    Mark Laudati            Winsted  CT           521   48    22 M 40-49        21:50    7:03/M
      91    Kelsey Murphy           Shelton  CT           196   13     3 F 11-14        21:51    7:03/M
      92    Greg Taylor             Fairfield  CT         287   47    23 M 40-49        21:53    7:04/M
      93    Patrick Regan           Hackettstown  NJ      243   43    24 M 40-49        21:54    7:04/M
      94    Sara Beland             Woodbridge  CT        437   11     4 F 11-14        21:56    7:05/M
      95    Mark Odgers             Shelton  CT           503   45    25 M 40-49        21:57    7:05/M
      96    Bob Stewart             Trumbull  CT          524   50    10 M 50-59        21:59    7:05/M
      97    Joel Satin              Trumbull  CT          258   37    11 M 30-39        22:00    7:06/M
      98    Ryan Kraynak            Shelton  CT           349   15    17 M 15-19        22:00    7:06/M
      99    Joseph Stein            Shelton  CT           512   11    11 M 11-14        22:01    7:06/M
     100    Bryan Crouch            Monroe  CT             72   24    11 M 20-29        22:02    7:06/M
     101    Jennifer Ross           Stratford  CT         472   37     3 F 30-39        22:03    7:07/M
     102    John Krekoska           Trumbull  CT          151   33    12 M 30-39        22:07    7:08/M
     103    Katie Beland            Woodbridge  CT        436   11     5 F 11-14        22:07    7:08/M
     104    Catherine Kalkstein     Trumbull  CT          399   36     4 F 30-39        22:08    7:08/M
     105    James Yevich            Stratford  CT         377   36    13 M 30-39        22:12    7:10/M
     106    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         490    9     1 M  1-10        22:16    7:11/M
     107    Jeffrey Allen Bruner    Trumbull  CT           43   47    26 M 40-49        22:20    7:12/M
     108    Kevin Devos             Trumbull  CT          479   45    27 M 40-49        22:23    7:13/M
     109    Peter Lee               Milford  CT           454   48    28 M 40-49        22:24    7:14/M
     110    Joe Schutz              Shelton  CT           499   44    29 M 40-49        22:25    7:14/M
     111    Robert Nayden           Easton  CT            393   15    18 M 15-19        22:29    7:15/M
     112    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           463   48     3 F 40-49        22:29    7:15/M
     113    Dean Morgan             Orange  CT            408   45    30 M 40-49        22:32    7:16/M
     114    Brittany Peralta        Shelton  CT           331   15     2 F 15-19        22:32    7:16/M
     115    Christopher Huynh       Trumbull  CT          131   16    19 M 15-19        22:32    7:16/M
     116    Bob Sabre               Fairfield  CT         495   56    11 M 50-59        22:33    7:16/M
     117    Darcy Ramsey            Old Greenwich  CT     434   44     4 F 40-49        22:34    7:17/M
     118    Thomas Matthews         Trumbull  CT          591   35    14 M 30-39        22:35    7:17/M
     119    Mike Cemeno             Branford  CT           52   50    12 M 50-59        22:36    7:17/M
     120    Ken Martin              Trumbull  CT          448   29    12 M 20-29        22:36    7:17/M
     121    Tyler Hoadley           South Kent  CT        419    9     2 M  1-10        22:37    7:18/M
     122    Robert G Davis          Naugatuck  CT         404   55    13 M 50-59        22:38    7:18/M
     123    Tom Fatone              Derby  CT             464   38    15 M 30-39        22:39    7:18/M
     124    Ryan Wright             Trumbull  CT          592   13    12 M 11-14        22:40    7:19/M
     125    Mike Francese           Stratford  CT         105   32    16 M 30-39        22:45    7:20/M
     126    Graham Ross             Darien  CT            548   13    13 M 11-14        22:46    7:21/M
     127    Shep Sherwood           Monroe  CT            267   48    31 M 40-49        22:49    7:22/M
     128    Steve Edwards           Stamford  CT          577   27    13 M 20-29        22:54    7:23/M
     129    Aidan Mara              Monroe  CT            498   31    17 M 30-39        22:56    7:24/M
     130    Graham Ingels           Newtown  CT           135   60     3 M 60-69        22:59    7:25/M
     131    Tricia Curry            Monroe  CT            486   41     5 F 40-49        23:06    7:27/M
     132    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         532   37    18 M 30-39        23:06    7:27/M
     133    Keith Harper            Shelton  CT           401   43    32 M 40-49        23:07    7:27/M
     134    Mary Haselkamp          Milford  CT           438   45     6 F 40-49        23:08    7:28/M
     135    Mario Guevara Rodriqu   Milford  CT           122   47    33 M 40-49        23:10    7:28/M
     136    Nicole Pappalardo       Monroe  CT            368   12     6 F 11-14        23:16    7:30/M
     137    Daniel Licata           Wallingford  CT       425   54    14 M 50-59        23:18    7:31/M
     138    Erika Cebulski          Fairfield  CT         545   33     5 F 30-39        23:18    7:31/M
     139    Phil Lafleur            Milford  CT           153   43    34 M 40-49        23:19    7:31/M
     140    Heather Woolbert        Trumbull  CT          316   29     2 F 20-29        23:20    7:32/M
     141    Jerry Rotante           Newtown  CT           450   40    35 M 40-49        23:21    7:32/M
     142    Anne Martino            Sandy Hook  CT        561   13     7 F 11-14        23:21    7:32/M
     143    Steve Martino           Sandy Hook  CT        562   44    36 M 40-49        23:22    7:32/M
     144    Cheryl Saroka           Northford  CT         254   33     6 F 30-39        23:23    7:33/M
     145    Michael G Bertie        Trumbull  CT           24   35    19 M 30-39        23:23    7:33/M
     146    Michael D Davidson      Shelton  CT            81   47    37 M 40-49        23:24    7:33/M
     147    Vikas Thakker           Fairfield  CT         597   26    14 M 20-29        23:28    7:34/M
     148    Patrick Krawl                                 572   26    15 M 20-29        23:31    7:35/M
     149    Karen Cammarata         Stamford  CT           46   29     3 F 20-29        23:31    7:35/M
     150    Mike Bruening           Trumbull  CT           41   43    38 M 40-49        23:32    7:35/M
     151    David Van Der Beek      Trumbull  CT          300   56    15 M 50-59        23:33    7:36/M
     152    Gina Zuk                Monroe  CT            566   38     7 F 30-39        23:34    7:36/M
     153    Justin Morley           Middlebury  CT        405   45    39 M 40-49        23:34    7:36/M
     154    Edward R Perrone        Shelton  CT           221   17    20 M 15-19        23:34    7:36/M
     155    Vin Dipalma             Bridgeport  CT         90   47    40 M 40-49        23:37    7:37/M
     156    Chase Newman            Old Greenwich  CT     558   12    14 M 11-14        23:40    7:38/M
     157    Kyle Saroka             Northford  CT         256   11    15 M 11-14        23:40    7:38/M
     158    Eugene Miller           Trumbull  CT          188   23    16 M 20-29        23:42    7:39/M
     159    Jim Regan               Putnam Valley  NY     241   52    16 M 50-59        23:42    7:39/M
     160    Michelle Salzillo       Milford  CT           474   17     3 F 15-19        23:43    7:39/M
     161    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        198   55    17 M 50-59        23:45    7:40/M
     162    David Schafer           Trumbull  CT          259   37    20 M 30-39        23:46    7:40/M
     163    Thomas Kiely            Trumbull  CT          582   29    17 M 20-29        23:48    7:41/M
     164    Laurie Trupp            Stratford  CT         297   49     7 F 40-49        23:53    7:42/M
     165    Rick Meskill            Shelton  CT           382   50    18 M 50-59        23:55    7:43/M
     166    Christopher M. Sedelmai Milford  CT           261   32    21 M 30-39        23:56    7:43/M
     167    Jack Dunleavy           Orange  CT             93   13    16 M 11-14        23:57    7:44/M
     168    Jessica Surina          Bridgeport  CT        432   25     4 F 20-29        23:58    7:44/M
     169    Chuck J Goulart         Norwalk  CT           117   39    22 M 30-39        24:01    7:45/M
     170    Bruce Goulart           Newtown  CT           116   56    19 M 50-59        24:03    7:45/M
     171    David Provost           Trumbull  CT          234   13    17 M 11-14        24:03    7:45/M
     172    Peter J McDaniel        Stratford  CT         177   33    23 M 30-39        24:03    7:45/M
     173    Cynthia Christo         Monroe  CT             55   37     8 F 30-39        24:04    7:46/M
     174    Brian Debroff           Trumbull  CT          409   43    41 M 40-49        24:04    7:46/M
     175    Patrick Cheever         Monroe  CT            337   11    18 M 11-14        24:05    7:46/M
     176    James Stein             Shelton  CT           513   47    42 M 40-49        24:05    7:46/M
     177    Christopher Lanzano     Fairfield  CT         430   48    43 M 40-49        24:06    7:46/M
     178    Elizabeth Reville       Stamford  CT          457   14     8 F 11-14        24:13    7:49/M
     179    Edward Boulanger        Shelton  CT           343   38    24 M 30-39        24:13    7:49/M
     180    Stephen M Moore         Trumbull  CT          193   47    44 M 40-49        24:17    7:50/M
     181    Thomas Ecsedy           Woodbury  CT          483   44    45 M 40-49        24:18    7:50/M
     182    Michael Smith           Trumbull  CT          272   53    20 M 50-59        24:21    7:51/M
     183    Rich Chung              Shelton  CT           573   40    46 M 40-49        24:22    7:52/M
     184    Stephen F Cardone       Trumbull  CT           49   40    47 M 40-49        24:24    7:52/M
     185    Erin Begg               Newtown  CT           551   12     9 F 11-14        24:28    7:54/M
     186    Eric Broadbent          Trumbull  CT          378   56    21 M 50-59        24:28    7:54/M
     187    Billy Hoadley           South Kent  CT        418   10     3 M  1-10        24:29    7:54/M
     188    Luanne Roy              Seymour  CT           332   51     1 F 50-59        24:30    7:54/M
     189    George Bomann           Trumbull  CT          487   36    25 M 30-39        24:32    7:55/M
     190    Chris Saroka            Northford  CT         255   34    26 M 30-39        24:39    7:57/M
     191    Gerald F Zollo          Prospect  CT          321   41    48 M 40-49        24:41    7:58/M
     192    Laura Peters            Derby  CT             456   39     9 F 30-39        24:42    7:58/M
     193    Edward Cheever Jr       Monroe  CT            336   44    49 M 40-49        24:44    7:59/M
     194    Paul Ribnicky           Stratford  CT         245   51    22 M 50-59        24:46    7:59/M
     195    David Buckwald          Trumbull  CT           45   42    50 M 40-49        24:47    8:00/M
     196    Timothy Caroe           Woodbury  CT           50   47    51 M 40-49        24:51    8:01/M
     197    Joni Kaul               Stamford  CT          431   38    10 F 30-39        24:52    8:01/M
     198    Nancy Lopez-Peralta     Shelton  CT           330   35    11 F 30-39        24:55    8:02/M
     199    John Meyer              Sandy Hook  CT        451   42    52 M 40-49        24:55    8:02/M
     200    Mike Flanagan           Milford  CT           535   54    23 M 50-59        24:56    8:03/M
     201    Rajeei Mehrotra         Monroe  CT            440   15    21 M 15-19        24:56    8:03/M
     202    Michael Knapp           Westport  CT          149   20    18 M 20-29        25:03    8:05/M
     203    Robert Powers           Ashford  CT           411   40    53 M 40-49        25:03    8:05/M
     204    Christina Ciufo         Stratford  CT         568   32    12 F 30-39        25:05    8:05/M
     205    Michele Goldberg        Hoboken  NJ           546   39    13 F 30-39        25:06    8:06/M
     206    Charlie Christo         Monroe  CT            413   10     4 M  1-10        25:08    8:06/M
     207    Tim Barnes              Norwalk  CT            19   36    27 M 30-39        25:10    8:07/M
     208    Nardy Chung             Hamden  CT             56   29    19 M 20-29        25:14    8:08/M
     209    Richard Ingram          Trumbull  CT          136   54    24 M 50-59        25:15    8:09/M
     210    Mike Pisani             Stratford  CT         229   63     4 M 60-69        25:16    8:09/M
     211    Susan Lyons             Trumbull  CT          504   44     8 F 40-49        25:16    8:09/M
     212    Kathryn Knapp           Westport  CT          148   46     9 F 40-49        25:16    8:09/M
     213    Kylie Gould             Westport  CT          390   14    10 F 11-14        25:17    8:09/M
     214    Christopher Taylor      Trumbull  CT          286   17    22 M 15-19        25:17    8:09/M
     215    Len Vincent Novitski    Southbury  CT         202   48    54 M 40-49        25:18    8:10/M
     216    Steve Bazewicz          Wilton  CT            522   38    28 M 30-39        25:20    8:10/M
     217    Joe Garofalo            Monroe  CT            110   54    25 M 50-59        25:20    8:10/M
     218    William Palko           Shelton  CT           373   41    55 M 40-49        25:21    8:11/M
     219    Martin Shapiro          Trumbull  CT          263   50    26 M 50-59        25:22    8:11/M
     220    Emily R McNeil          Shelton  CT           179   11    11 F 11-14        25:25    8:12/M
     221    Mary Pelley             Trumbull  CT          220   58     2 F 50-59        25:26    8:12/M
     222    Mark Pelley             Trumbull  CT          219   55    27 M 50-59        25:27    8:13/M
     223    Sean Fogarty            Stamford  CT          104   65     5 M 60-69        25:29    8:13/M
     224    Daniel Regan            Trumbull  CT          240   49    56 M 40-49        25:30    8:14/M
     225    Mary Bourque            New Canaan  CT         36   41    10 F 40-49        25:30    8:14/M
     226    Tim Lawlor              Trumbull  CT          376   35    29 M 30-39        25:31    8:14/M
     227    John Gartou             Trumbull  CT          491   13    19 M 11-14        25:31    8:14/M
     228    Todd Tuozzoli           Trumbull  CT          298   43    57 M 40-49        25:31    8:14/M
     229    Tom Breiten             Trumbull  CT           37   44    58 M 40-49        25:32    8:14/M
     230    George Huffman          Shelton  CT           129   49    59 M 40-49        25:36    8:15/M
     231    Jim Williams            Norwalk  CT           315   36    30 M 30-39        25:37    8:16/M
     232    Jack Wynne              Trumbull  CT          575   45    60 M 40-49        25:40    8:17/M
     233    Conor Wynne             Trumbull  CT          576   12    20 M 11-14        25:40    8:17/M
     234    Donna Toner             Trumbull  CT          574   0      1 F  0- 0        25:41    8:17/M
     235    Janet Alesevich         Boston  MA             12   23     5 F 20-29        25:41    8:17/M
     236    Mary Money              Fairfield  CT         429   48    11 F 40-49        25:41    8:17/M
     237    Sharon Simon            Darien  ct            468   43    12 F 40-49        25:42    8:17/M
     238    Robert N Crocco         Shelton  CT            70   44    61 M 40-49        25:44    8:18/M
     239    Tracy Lareau            Trumbull  CT          155   14    21 M 11-14        25:44    8:18/M
     240    Sheila Cardell          Trumbull  CT          480   43    13 F 40-49        25:45    8:18/M
     241    Patrick Tutek           Trumbull  CT          460   33    31 M 30-39        25:46    8:19/M
     242    Kate Sullivan           Trumbull  CT          283   11    12 F 11-14        25:47    8:19/M
     243    Gina Luczaj             Trumbull  CT          166   32    14 F 30-39        25:47    8:19/M
     244    Steve Walker            Norwalk  CT           307   28    20 M 20-29        25:48    8:19/M
     245    Laura Buckingham        Watertown  CT         488   37    15 F 30-39        25:49    8:20/M
     246    Ted Chase               Trumbull  CT           53   41    62 M 40-49        25:49    8:20/M
     247    Brian Clampet           Norwalk  CT           511   25    21 M 20-29        25:50    8:20/M
     248    Martin McCann           Trumbull  CT          369   48    63 M 40-49        25:54    8:21/M
     249    Connor Dunleavy         Orange  CT             92   12    22 M 11-14        25:58    8:23/M
     250    Brian Dunleavy          Orange  CT             91   12    23 M 11-14        25:58    8:23/M
     251    Joe Benz                Trumbull  CT           22   16    23 M 15-19        26:02    8:24/M
     252    Meredith Collins        Westport  CT           64   44    14 F 40-49        26:02    8:24/M
     253    John Coleman            Trumbull  CT           61   50    28 M 50-59        26:04    8:25/M
     254    Gil Rubin               Woodbury  CT          251   39    32 M 30-39        26:04    8:25/M
     255    Maryellen Conway        Westport  CT           65   32    16 F 30-39        26:05    8:25/M
     256    Juan Lopez              Norwalk  CT           165   20    22 M 20-29        26:05    8:25/M
     257    Duane Estey             Seymour  CT           380   64     6 M 60-69        26:06    8:25/M
     258    Patrick Brown           Darien  ct            598   40    64 M 40-49        26:06    8:25/M
     259    Christopher Neil        Trumbull  CT          588   13    24 M 11-14        26:07    8:25/M
     260    Rick Held               Cheshire  CT          126   50    29 M 50-59        26:09    8:26/M
     261    Mark Monaco             Trumbull  CT          599   15    24 M 15-19        26:10    8:26/M
     262    Thomas Lindberg         Shelton  CT           163   37    33 M 30-39        26:11    8:27/M
     263    Andrea Markovics        Milford  CT           540   37    17 F 30-39        26:13    8:27/M
     264    Jim J Whittaker         Shelton  CT           313   49    65 M 40-49        26:20    8:30/M
     265    Kim Remetta             Milford  CT           244   51    30 M 50-59        26:21    8:30/M
     266    Shannon Beardsley       Monroe  CT             20   34    34 M 30-39        26:22    8:30/M
     267    Laura McQueeney         Plainville  CT        180   25     6 F 20-29        26:24    8:31/M
     268    Sue Colgan-Borror       Pound Ridge  NY       471   53     3 F 50-59        26:25    8:31/M
     269    Brian Brown             Scarsdale  ny         604   47    66 M 40-49        26:28    8:32/M
     270    Tom Dennison            Oakville  CT           84   51    31 M 50-59        26:28    8:32/M
     271    Lawrence Regan          Wallingford  CT       514   40    67 M 40-49        26:29    8:33/M
     272    Sally Stearns           Oxford  CT            276   52     4 F 50-59        26:29    8:33/M
     273    Benjamin Strong         Trumbull  CT          280   37    35 M 30-39        26:29    8:33/M
     274    John Cannone            Trumbull  CT          356   15    25 M 15-19        26:30    8:33/M
     275    Lisa Ranocchia          Norwalk  CT           515   25     7 F 20-29        26:30    8:33/M
     276    Andrew John Pfau        Monroe  CT            225   39    36 M 30-39        26:32    8:34/M
     277    Heather Lapalme         Weston  CT            154   37    18 F 30-39        26:34    8:34/M
     278    Amy Williams            New Milford  CT       314   25     8 F 20-29        26:34    8:34/M
     279    Jonathan Brooks         Danbury  CT            39   24    23 M 20-29        26:35    8:35/M
     280    Gene A Memoli           Stratford  CT         181   49    68 M 40-49        26:39    8:36/M
     281    Richard Zbrozek         Berlin  CT            467   59    32 M 50-59        26:44    8:37/M
     282    Jan Broekmeijer         Trumbull  CT           38   51    33 M 50-59        26:45    8:38/M
     283    Ted Welsh               Newtown  CT           311   55    34 M 50-59        26:47    8:38/M
     284    David Sheehan           Waterbury  CT         445   35    37 M 30-39        26:49    8:39/M
     285    Stephen Burke           Stratford  CT         496   30    38 M 30-39        26:55    8:41/M
     286    Michael Davidson        Westport  CT          595   14    25 M 11-14        26:56    8:41/M
     287    Nicholas Brown          Shelton  CT           348   11    26 M 11-14        27:00    8:43/M
     288    Andy Savraides          Trumbull  CT          352   41    69 M 40-49        27:01    8:43/M
     289    Chanhdy Ly              Hartford  CT          171   27    24 M 20-29        27:04    8:44/M
     290    Sky Wells               Shelton  CT           309   41    70 M 40-49        27:07    8:45/M
     291    Tracy Bowens            Hamden  CT            590   43    71 M 40-49        27:08    8:45/M
     292    Michelle Lynch          Newington  CT         459   43    15 F 40-49        27:09    8:45/M
     293    Maureen Curis           Darien  CT            400   34    19 F 30-39        27:10    8:46/M
     294    Erol Eyikan             Fairfield  CT         538   37    39 M 30-39        27:14    8:47/M
     295    Jennifer Nelly Sheehan  Stratford  CT         264   28     9 F 20-29        27:16    8:48/M
     296    Paul O'Brien            Trumbull  CT          206   44    72 M 40-49        27:17    8:48/M
     297    Kevin Finch             Stratford  CT         100   30    40 M 30-39        27:18    8:48/M
     298    Sharon Lomnitzer        Trumbull  CT          164   42    16 F 40-49        27:20    8:49/M
     299    Liz Jansen              Stratford  CT         137   40    17 F 40-49        27:22    8:50/M
     300    Donna Anderson          Brookfield  CT        323   51     5 F 50-59        27:26    8:51/M
     301    Rachel Laffitte         Trumbull  CT          482   11    13 F 11-14        27:26    8:51/M
     302    Julia Teixeira          Trumbull  CT          290   10     2 F  1-10        27:34    8:54/M
     303    Marissa Piccolo         Trumbull  CT          228   10     3 F  1-10        27:34    8:54/M
     304    Alexa Molinoff          Trumbull  CT          191   11    14 F 11-14        27:35    8:54/M
     305    Tony Teixeira           Trumbull  CT          291   41    73 M 40-49        27:35    8:54/M
     306    Matthew Kraynak         Shelton  CT           150   40    74 M 40-49        27:37    8:55/M
     307    Travis Wooten           Riverhead  NY         319   10     5 M  1-10        27:38    8:55/M
     308    Charles Rich            Bridgeport  CT        246   42    75 M 40-49        27:38    8:55/M
     309    David Orticelli         Easton  CT            473   44    76 M 40-49        27:38    8:55/M
     310    Helen S Crocco          Shelton  CT            69   43    18 F 40-49        27:40    8:55/M
     311    Michael Cohen           Redding  CT           523   41    77 M 40-49        27:45    8:57/M
     312    Patricia J Lind         Shelton  CT           160   44    19 F 40-49        27:47    8:58/M
     313    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT        134   66     7 M 60-69        27:51    8:59/M
     314    Deborah M McNeil        Shelton  CT           178   38    20 F 30-39        27:52    8:59/M
     315    Dawn Bolling            Norwalk  CT           541   43    20 F 40-49        27:53    9:00/M
     316    Jeff Johnston           Westport  CT          138   51    35 M 50-59        27:56    9:01/M
     317    Diane Van Der Kroef     Sandy Hook  CT        301   51     6 F 50-59        27:59    9:02/M
     318    Louis Gene Pizzoli      Monroe  CT            230   44    78 M 40-49        28:00    9:02/M
     319    Marjorie Nusom          Trumbull  CT          203   36    21 F 30-39        28:01    9:02/M
     320    Josh Wells              Shelton  CT           308   13    27 M 11-14        28:01    9:02/M
     321    Chris Geiger            Trumbull  CT          366   15    26 M 15-19        28:02    9:03/M
     322    Jed Kalkstein           Trumbull  CT          392   37    41 M 30-39        28:02    9:03/M
     323    Katie Scully            Hamden  CT            260   31    22 F 30-39        28:05    9:04/M
     324    Katie Danaher           Trumbull  CT           76   11    15 F 11-14        28:05    9:04/M
     325    Patrick F. Bosse        Fairfield  CT          35   46    79 M 40-49        28:07    9:04/M
     326    Margaret Sullivan       Trumbull  CT          284   43    21 F 40-49        28:07    9:04/M
     327    Joanne Emanuel          Woodbury  CT           97   39    23 F 30-39        28:10    9:05/M
     328    David Buck              Trumbull  CT          527   32    42 M 30-39        28:11    9:05/M
     329    Fred Harmon             Trumbull  CT          125   58    36 M 50-59        28:13    9:06/M
     330    Marilyn Biedrycki       Milford  CT            25   50     7 F 50-59        28:14    9:06/M
     331    Bill Nystrom            Shelton  CT           205   57    37 M 50-59        28:16    9:07/M
     332    Connor Thomas Bieling   Trumbull  CT          367   13    28 M 11-14        28:21    9:09/M
     333    Jack Lynch              Trumbull  CT          555   37    43 M 30-39        28:26    9:10/M
     334    Trent Newman            Old Greenwich  CT     560   8      6 M  1-10        28:26    9:10/M
     335    Stetson Newman          Old Greenwich  CT     559   14    29 M 11-14        28:27    9:11/M
     336    Patrick P Micinilio     Trumbull  CT          186   36    44 M 30-39        28:31    9:12/M
     337    Keith Sabovik           Shelton  CT           536   42    80 M 40-49        28:32    9:12/M
     338    Susan Edwards           Washington  DC        578   24    10 F 20-29        28:33    9:13/M
     339    Karl Eilers             Danbury  CT            95   54    38 M 50-59        28:33    9:13/M
     340    Timothy Boehm           Trumbull  CT           28   47    81 M 40-49        28:34    9:13/M
     341    Chris Lee               Fairfield  CT         157   45    82 M 40-49        28:34    9:13/M
     342    Christine Boehm         Trumbull  CT           27   24    11 F 20-29        28:42    9:15/M
     343    Joel Green              Bridgeport  CT        537   49    83 M 40-49        28:44    9:16/M
     344    Patrick Mc Garity       Trumbull  CT          586   13    30 M 11-14        28:44    9:16/M
     345    Brian Potok             Trumbull  CT          233   33    45 M 30-39        28:45    9:16/M
     346    Michael Hagenbach       Stamford  CT          542   39    46 M 30-39        28:47    9:17/M
     347    William R Snyder        Waterbury  CT         273   40    84 M 40-49        28:49    9:18/M
     348    Edwin H Ramos           Shelton  CT           237   38    47 M 30-39        28:57    9:20/M
     349    Mitchell A Danaher      Trumbull  CT           78   46    85 M 40-49        28:59    9:21/M
     350    Debbie Crouch           Monroe  CT             73   49    22 F 40-49        28:59    9:21/M
     351    Laura Dzialo            Milford  CT           594   38    24 F 30-39        29:02    9:22/M
     352    Cecile Wilson           Cheshire  CT          506   55     8 F 50-59        29:03    9:22/M
     353    Noel Mara               Monroe  CT            497   56    39 M 50-59        29:03    9:22/M
     354    Paul Varvaro            Easton  CT            364   41    86 M 40-49        29:06    9:23/M
     355    Sharon Garber           Trumbull  CT          372   39    25 F 30-39        29:06    9:23/M
     356    Patrick Garber          Trumbull  CT          371   41    87 M 40-49        29:07    9:24/M
     357    Dina Tchikounova        Norwalk  CT           593   32    26 F 30-39        29:07    9:24/M
     358    Lance Barrett           Fairfield  CT         596   37    48 M 30-39        29:08    9:24/M
     359    Michael Richardson      Trumbull  CT          361   12    31 M 11-14        29:09    9:24/M
     360    Alan Comer              Stratford  CT         589   50    40 M 50-59        29:10    9:25/M
     361    Kyle Kelly              Fairfield  CT         143   13    32 M 11-14        29:11    9:25/M
     362    Steven James Kelly      Fairfield  CT         144   47    88 M 40-49        29:13    9:25/M
     363    Maria Rockoff           Easton  CT            248   50     9 F 50-59        29:14    9:26/M
     364    Jennifer Grega          Hoboken  NJ           461   30    27 F 30-39        29:14    9:26/M
     365    Bryana Saroka           Northford  CT         478   9      4 F  1-10        29:15    9:26/M
     366    Barbara Erkan           Monroe  CT            466   42    23 F 40-49        29:21    9:28/M
     367    Clarissa Reberkenny     Alexandria  VA        239   51    10 F 50-59        29:32    9:32/M
     368    Jim Stevens             Trumbull  CT          279   74     1 M 70-79        29:38    9:34/M
     369    Camilla Edwards         Trumbull  CT          403   10     5 F  1-10        29:39    9:34/M
     370    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          333   47    24 F 40-49        29:40    9:34/M
     371    Andrew Ozolins          Trumbull  CT          517   17    27 M 15-19        29:42    9:35/M
     372    Tino Diotalevi          Seymour  CT            89   42    89 M 40-49        29:46    9:36/M
     373    Brian D Oneil           Monroe  CT            216   41    90 M 40-49        29:49    9:37/M
     374    Catherine Barna         Easton  CT             16   44    25 F 40-49        29:49    9:37/M
     375    Mark Convertito         Stratford  CT         338   50    41 M 50-59        29:51    9:38/M
     376    Teddie Pesch            Trumbull  CT          224   24    12 F 20-29        29:52    9:38/M
     377    Courtney Ann Luttrell   Bridgeport  CT        170   26    13 F 20-29        29:59    9:40/M
     378    Al Cirne                Oxford  CT             57   38    49 M 30-39        29:59    9:40/M
     379    Megan Finelli           Shelton  CT           334    9     6 F  1-10        30:06    9:43/M
     380    Mark Manton             Trumbull  CT          602   44    91 M 40-49        30:06    9:43/M
     381    Susan Saylor            Stratford  CT         509   53    11 F 50-59        30:08    9:43/M
     382    Tim Izzo                Trumbull  CT          325   14    33 M 11-14        30:08    9:43/M
     383    Chris Poisella          New York  NY          516   28    25 M 20-29        30:08    9:43/M
     384    Kevin Izzo              Trumbull  CT          324   12    34 M 11-14        30:11    9:44/M
     385    Karen Urbani            Huntington  CT        350   36    28 F 30-39        30:13    9:45/M
     386    Heather Burns           Monroe  CT            354   35    29 F 30-39        30:14    9:45/M
     387    Alexander Taylor        Fairfield  CT         285   11    35 M 11-14        30:16    9:46/M
     388    Paul L Perrone          Shelton  CT           222   56    42 M 50-59        30:20    9:47/M
     389    Pauk Edwards            Trumbull  CT          402    8     7 M  1-10        30:21    9:47/M
     390    Anthony Teixeira        Trumbull  CT          289   12    36 M 11-14        30:22    9:48/M
     391    Tom Kuharski            Plantsville  CT       152   56    43 M 50-59        30:23    9:48/M
     392    Bill Leas               Trumbull  CT          156   53    44 M 50-59        30:26    9:49/M
     393    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          200   70     2 M 70-79        30:26    9:49/M
     394    Kristine Mingo          New Haven  CT         189   33    30 F 30-39        30:30    9:50/M
     395    Dierdre Brown           Trumbull  CT          335   43    26 F 40-49        30:31    9:51/M
     396    Pamela F Moore          Trumbull  CT          192   47    27 F 40-49        30:32    9:51/M
     397    Jamie Walker            Norwalk  CT           306   28    14 F 20-29        30:32    9:51/M
     398    Kathleen Richardson     Trumbull  CT          363   47    28 F 40-49        30:36    9:52/M
     399    Jim Frillici            Trumbull  CT          107   62     8 M 60-69        30:38    9:53/M
     400    Kimberly Luczaj         Trumbull  CT          168   30    31 F 30-39        30:39    9:53/M
     401    Wendy Thompson          Trumbull  CT          492   41    29 F 40-49        30:51    9:57/M
     402    Annalisa Paltauf        Brookfield  CT        218   23    15 F 20-29        30:53    9:58/M
     403    Ann Lindberg            Shelton  CT           161   37    32 F 30-39        30:55    9:58/M
     404    John Daponte            Stratford  CT          79   58    45 M 50-59        30:57    9:59/M
     405    Michael Simon           Trumbull  CT          271   63     9 M 60-69        30:57    9:59/M
     406    Nancy Murphy            Trumbull  CT          197   43    30 F 40-49        30:58    9:59/M
     407    Dorine Philben          Trumbull  CT          226   46    31 F 40-49        30:59   10:00/M
     408    Jaina Diotalevi         Milford  CT            87   17     4 F 15-19        31:00   10:00/M
     409    Melanie Champion        Meriden  CT           465   48    32 F 40-49        31:07   10:02/M
     410    Andrea Clapp            Easton  CT             59   46    33 F 40-49        31:10   10:03/M
     411    Michelle Kemling        Stamford  CT          145   36    33 F 30-39        31:20   10:06/M
     412    Gail Zuber              Stratford  CT         519   49    34 F 40-49        31:23   10:07/M
     413    Warren Johnson          Stratford  CT         328   11    37 M 11-14        31:23   10:07/M
     414    Julia Von Ehr           Southport  CT         302   10     7 F  1-10        31:26   10:08/M
     415    Ellen Mendell           Easton  CT            182   50    12 F 50-59        31:26   10:08/M
     416    Steve Mendell           Easton  CT            183   48    92 M 40-49        31:27   10:09/M
     417    Shawna Herleth-King     Ellington  CT         127   23    16 F 20-29        31:32   10:10/M
     418    Lindsey Nicole Eirich   Hamden  CT             96   29    17 F 20-29        31:32   10:10/M
     419    Cara Defrancesco        Bridgeport  CT         83   31    34 F 30-39        31:33   10:11/M
     420    Bethany Lyon            Bridgeport  CT        549   39    35 F 30-39        31:34   10:11/M
     421    Benjamin Schoenleber    Trumbull  CT          387   12    38 M 11-14        31:34   10:11/M
     422    Derek Allen Bruner      Trumbull  CT           42   11    39 M 11-14        31:35   10:11/M
     423    Roddy Eskew             Trumbull  CT          505   11    40 M 11-14        31:35   10:11/M
     424    Marissa Damiani         Cranston  RI           75   14    16 F 11-14        31:36   10:12/M
     425    Tara Liskov             Trumbull  CT          563   42    35 F 40-49        31:44   10:14/M
     426    Zachary Thompson        Trumbull  CT          493   10     8 M  1-10        31:47   10:15/M
     427    Anita Michael           Wilton  CT            184   34    36 F 30-39        31:51   10:16/M
     428    Linda Galvardi          Trumbull  CT          370   45    36 F 40-49        31:51   10:16/M
     429    Susanne Frattaroli      Trumbull  CT          106   39    37 F 30-39        31:55   10:18/M
     430    Karel Poppalardo        Monroe  CT            365   45    37 F 40-49        31:55   10:18/M
     431    Randy Diotalevi         Milford  CT            88   46    93 M 40-49        31:58   10:19/M
     432    Caryn Michelle Sullivan Milford  CT           281   33    38 F 30-39        31:59   10:19/M
     433    Olivia Plouffe          Trumbull  CT          386   17     5 F 15-19        32:00   10:19/M
     434    Paul Plouffe            Trumbull  CT          385   54    46 M 50-59        32:01   10:20/M
     435    Dawn Moser              Shelton  CT           554   50    13 F 50-59        32:04   10:21/M
     436    Andy Damiani            Cranston  RI           74   45    94 M 40-49        32:08   10:22/M
     437    Nicole Martinson        Monroe  CT            174   23    18 F 20-29        32:08   10:22/M
     438    Rebecca Palko           Shelton  CT           374   11    17 F 11-14        32:10   10:23/M
     439    Tara Merkle             Trumbull  CT          508   10     8 F  1-10        32:20   10:26/M
     440    Karen Smith             Trumbull  CT          565   42    38 F 40-49        32:21   10:26/M
     441    John Kelly              Trumbull  CT          142   39    50 M 30-39        32:29   10:29/M
     442    Scott Stearns           Oxford  CT            277   55    47 M 50-59        32:31   10:29/M
     443    Billy Begg              Newtown  CT           552   11    41 M 11-14        32:41   10:33/M
     444    Linda Vonancken         Trumbull  CT          303   43    39 F 40-49        32:44   10:34/M
     445    Ken Keenan              Bethel  CT            439   46    95 M 40-49        32:47   10:35/M
     446    Steve D. Arnold         Monroe  CT             14   47    96 M 40-49        32:52   10:36/M
     447    Beverly Wright          Trumbull  CT          320   42    40 F 40-49        32:56   10:37/M
     448    Lida Letout             Stratford  CT         158   44    41 F 40-49        33:00   10:39/M
     449    John Luczaj             Trumbull  CT          167   32    51 M 30-39        33:01   10:39/M
     450    Kiye Sakai              Fairfield  CT         389   45    42 F 40-49        33:05   10:40/M
     451    Lisbeth Sheehan         Southbury  CT         265   39    39 F 30-39        33:09   10:42/M
     452    Jo Ann Newberry         Southbury  CT         520   48    43 F 40-49        33:10   10:42/M
     453    Julia Lindberg          Shelton  CT           162    9     9 F  1-10        33:10   10:42/M
     454    Laura Devlin            Fairfield  CT          85   46    44 F 40-49        33:11   10:42/M
     455    Michael Liskov          Trumbull  CT          564   9      9 M  1-10        33:11   10:42/M
     456    Mary Wolpiuk            Trumbull  CT          533   43    45 F 40-49        33:18   10:45/M
     457    Sean Ogden              Monroe  CT            212   11    42 M 11-14        33:18   10:45/M
     458    Sanda Bo                Astoria  NY            26   26    19 F 20-29        33:20   10:45/M
     459    Kristina Elizab Ramos   Shelton  CT           238   43    46 F 40-49        33:30   10:48/M
     460    Deepti Shrestha         Bridgeport  CT        268   26    20 F 20-29        33:42   10:52/M
     461    Colin Burke             Trumbull  CT          424    7    10 M  1-10        33:44   10:53/M
     462    Kathy Hughes            Trumbull  CT          130   38    40 F 30-39        33:45   10:53/M
     463    Colleen Morello         Trumbull  CT          194   34    41 F 30-39        33:46   10:54/M
     464    Mike Burke              Trumbull  CT          423   45    97 M 40-49        33:47   10:54/M
     465    John Woods              Shelton  CT           553   53    48 M 50-59        33:58   10:57/M
     466    Rachel Carron           Trumbull  CT          359   10    10 F  1-10        34:26   11:06/M
     467    Alexis Coppola          Trumbull  CT           66   10    11 F  1-10        34:26   11:06/M
     468    Brooke-Taylor Goulden   Trumbull  CT          120   10    12 F  1-10        34:27   11:07/M
     469    Hayley Wettenstein      Trumbull  CT          312   10    13 F  1-10        34:29   11:07/M
     470    Erin Defeo              Trumbull  CT          358   23    21 F 20-29        34:30   11:08/M
     471    Kristina Neuser         Shelton  CT           476   35    42 F 30-39        34:31   11:08/M
     472    Lindsay Ray O'Donnell   West Haven  CT        208   24    22 F 20-29        34:39   11:11/M
     473    Laura McNamara          Trumbull  CT          441   23    23 F 20-29        34:50   11:14/M
     474    Kaitlyn Ogden           Monroe  CT            211    9    14 F  1-10        34:56   11:16/M
     475    John Ogden              Monroe  CT            210   44    98 M 40-49        34:57   11:16/M
     476    Aileen R Mirabile       Trumbull  CT          190   39    43 F 30-39        35:00   11:17/M
     477    Michelle Potok          Trumbull  CT          539   34    44 F 30-39        35:12   11:21/M
     478    Betsy Hopwood           Trumbull  CT          355   35    45 F 30-39        35:12   11:21/M
     479    Lauren Gargano Yates    Glastonbury  CT       109   30    46 F 30-39        35:18   11:23/M
     480    Christine Rising        Sandy Hook  CT        388   36    47 F 30-39        35:26   11:26/M
     481    Jennifer Ann Nykyforchy Monroe  CT            204   42    47 F 40-49        35:42   11:31/M
     482    Anita Wooten            Riverhead  NY         318   41    48 F 40-49        36:00   11:37/M
     483    Ed Snyder               Wallingford  CT       469   60    10 M 60-69        36:04   11:38/M
     484    Frankie Collins         Westport  CT           62    7    11 M  1-10        36:05   11:38/M
     485    Mary C. Collins         Westport  CT           63   42    49 F 40-49        36:13   11:41/M
     486    Kristina Davis          Brooklyn  NY          475   32    48 F 30-39        36:22   11:44/M
     487    Tina Cinque             Shelton  CT           584   37    49 F 30-39        36:23   11:44/M
     488    Fred Palmieri           Trumbull  CT          353   42    99 M 40-49        36:23   11:44/M
     489    Tabitha Rose Goulart    Norwalk  CT           119   12    18 F 11-14        36:26   11:45/M
     490    Jessi Bornack           Bridgeport  CT         34   21    24 F 20-29        36:29   11:46/M
     491    Kathleen Dunn           Fairfield  CT          94   52    14 F 50-59        36:34   11:48/M
     492    Vathie Savraides        Trumbull  CT          351   39    50 F 30-39        36:38   11:49/M
     493    Shannon Pranger         Milford  CT           502   31    51 F 30-39        36:44   11:51/M
     494    Erin Pringle            Beacon Falls  CT      501   34    52 F 30-39        36:44   11:51/M
     495    Diana M. Davis          Shelton  CT            82   37    53 F 30-39        36:52   11:54/M
     496    Julia Christo           Monroe  CT            414    8    15 F  1-10        37:00   11:56/M
     497    Mark Christo            Monroe  CT            416   37    52 M 30-39        37:00   11:56/M
     498    Jeffrey Gorton          Trumbull  CT          322   44   100 M 40-49        37:14   12:01/M
     499    Melanie Gorton          Trumbull  CT          115   10    16 F  1-10        37:14   12:01/M
     500    Brittany N O'Connell    Trumbull  CT          207   11    19 F 11-14        37:15   12:01/M
     501    Jeanne Kalmanson        Stratford  CT         141   62     1 F 60-69        37:24   12:04/M
     502    Janice Brown            Newtown  CT            40   56    15 F 50-59        37:25   12:04/M
     503    Ian Todd Murphy         Waterbury,  CT        195   41   101 M 40-49        37:26   12:05/M
     504    Paul Iannaccone         Hartford  CT          133   45   102 M 40-49        37:27   12:05/M
     505    Hillary Duncan          Milford  CT           581   39    54 F 30-39        37:40   12:09/M
     506    Casey Rosenzweig        Seymour  CT           250   29    25 F 20-29        37:40   12:09/M
     507    Victoria Stanko         Monroe  CT            345    9    17 F  1-10        37:51   12:13/M
     508    Sergio Stanko           Monroe  CT            344   41   103 M 40-49        37:51   12:13/M
     509    Jennifer Lynn Iaccarino Trumbull  CT          132   37    55 F 30-39        38:02   12:16/M
     510    David B Urban           Stratford  CT         299   50    49 M 50-59        38:02   12:16/M
     511    Ed Perkowski            Stratford  CT         360   52    50 M 50-59        38:11   12:19/M
     512    Herman Bershtein        Hamden  CT             23   81     1 M 80-99        38:57   12:34/M
     513    Dr George Whitney       Orange  CT            453   87     2 M 80-99        39:59   12:54/M
     514    Holly Lockwood          Seymour  CT           326   37    56 F 30-39        40:05   12:56/M
     515    J. Scott Bohling        Trumbull  CT           30   43   104 M 40-49        40:07   12:56/M
     516    Kirsten Jorgenson       Trumbull  CT          570   11    20 F 11-14        40:11   12:58/M
     517    Laura Bollert           Trumbull  CT          569   11    21 F 11-14        40:12   12:58/M
     518    Patricia E Rimkunas     Seymour  CT           247   48    50 F 40-49        40:44   13:08/M
     519    Elizabeth Meskill       Shelton  CT           384   10    18 F  1-10        41:11   13:17/M
     520    Erik Bohling            Trumbull  CT           29   13    43 M 11-14        41:41   13:27/M
     521    Jackie Jozefick         Milford  CT           346    8    19 F  1-10        42:09   13:36/M
     522    Kelley Jozefick         Milford  CT           347   41    51 F 40-49        42:33   13:44/M
     523    Jason Manton            Trumbull  CT          601    9    12 M  1-10        42:39   13:45/M
     524    Katie Banzhaf           Trumbull  CT          357   52    16 F 50-59        42:40   13:46/M
     525    Joyce Meskill           Shelton  CT           381   52    17 F 50-59        42:46   13:48/M
     526    Jessica Madeux          Shelton  CT           172   40    52 F 40-49        43:07   13:55/M
     527    Laurie Marie Quatrella  Trumbull  CT          236   51    18 F 50-59        43:18   13:58/M
     528    Allie Quatrella         Trumbull  CT          235    8    20 F  1-10        44:19   14:18/M
     529    Emma Thornton           Trumbull  CT          294    9    21 F  1-10        44:33   14:22/M
     530    Kelly Buck              Trumbull  CT          528   31    57 F 30-39        44:40   14:25/M
     531    Meghan Dougherty        Trumbull  CT          579    9    22 F  1-10        44:56   14:30/M
     532    Adrienne Aandi          Trumbull  CT          458   52    19 F 50-59        45:44   14:45/M
     533    Noreen Smith            Trumbull  CT          462   62     2 F 60-69        45:44   14:45/M
     534    Nancy Ahern             Shelton  CT           340   50    20 F 50-59        45:48   14:46/M
     535    Mary Kay Wynn           Trumbull  CT          342   46    53 F 40-49        45:56   14:49/M
     536    Richard Ahern           Shelton  CT           341   47   105 M 40-49        46:11   14:54/M
     537    Taylor M Kintop         Trumbull  CT          146   14    22 F 11-14        46:11   14:54/M
     538    Walter William Kintop   Trumbull  CT          147   46   106 M 40-49        46:11   14:54/M
     539    Ann Onton               Fairfield  CT         544   63     3 F 60-69        46:17   14:56/M
     540    Sara Thornton           Trumbull  CT          296    8    23 F  1-10        46:25   14:58/M
     541    Mary Beth Thornton      Trumbull  CT          295   48    54 F 40-49        46:26   14:59/M
     542    Robin Dougherty         Trumbull  CT          580   41    55 F 40-49        46:26   14:59/M
     543    Kevin Koskuba           Trumbull  CT          510   14    44 M 11-14        46:41   15:04/M
     544    Max Bohling             Trumbull  CT           31   14    45 M 11-14        46:42   15:04/M
     545    Zachary Bohling         Trumbull  CT           32   16    28 M 15-19        46:42   15:04/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Trumbull CT

32

31

19:20

6:14/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

10

56

20:36

6:39/M

2

Julia Teixeira Trumbull CT

10

302

27:34

8:54/M

3

Marissa Piccolo Trumbull CT

10

303

27:34

8:54/M

 
Top

Women 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alysa Christo Monroe CT

12

82

21:35

6:58/M

2

Molly Robb Fairfield CT

12

87

21:43

7:00/M

3

Kelsey Murphy Shelton CT

13

91

21:51

7:03/M

 
Top

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

81

21:32

6:57/M

2

Brittany Peralta Shelton CT

15

114

22:32

7:16/M

3

Michelle Salzillo Milford CT

17

160

23:43

7:39/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Raul Aristide New Haven CT

24

55

20:32

6:37/M

2

Heather Woolbert Trumbull CT

29

140

23:20

7:32/M

3

Karen Cammarata Stamford CT

29

149

23:31

7:35/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Donovan Bethel CT

31

54

20:31

6:37/M

2

Jeannine Fagan Bethel CT

37

74

21:13

6:51/M

3

Jennifer Ross Stratford CT

37

101

22:03

7:07/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

40

35

19:39

6:20/M

2

Karen Newman Old Greenwich CT

45

70

21:01

6:47/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

48

112

22:29

7:15/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Luanne Roy Seymour CT

51

188

24:30

7:54/M

2

Mary Pelley Trumbull CT

58

221

25:26

8:12/M

3

Sue Colgan-Borror Pound Ridge NY

53

268

26:25

8:31/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanne Kalmanson Stratford CT

62

501

37:24

12:04/M

2

Noreen Smith Trumbull CT

62

533

45:44

14:45/M

3

Ann Onton Fairfield CT

63

539

46:17

14:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joshua Olsen Thomaston CT

16

1

15:55

5:08/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

9

106

22:16

7:11/M

2

Tyler Hoadley South Kent CT

9

121

22:37

7:18/M

3

Billy Hoadley South Kent CT

10

187

24:29

7:54/M

 
Top

Men 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gabe Olsen Thomaston CT

14

18

18:39

6:01/M

2

Matthew Thomas Danaher Trumbull CT

14

23

18:55

6:06/M

3

William Schloth Fairfield CT

12

27

19:06

6:10/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Zack Schwartz Newtown CT

18

3

16:44

5:24/M

2

Kevin Tiernan Milford CT

16

4

16:49

5:25/M

3

Kevin Host Newtown CT

16

5

17:01

5:29/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Shuck East Lyme CT

24

6

17:01

5:29/M

2

Michael Mosca New Britain CT

28

7

17:03

5:30/M

3

James Gaughan Vienna VA

21

9

17:16

5:34/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

35

2

16:23

5:17/M

2

Mihail Daniel Alexandru Stamford CT

31

12

17:38

5:41/M

3

Charles Hornak Hamden CT

39

21

18:44

6:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George R Buchanan Shelton CT

48

8

17:11

5:33/M

2

Dale Richardson Trumbull CT

46

11

17:36

5:41/M

3

Jim Mas Shelton CT

48

15

18:08

5:51/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Thomas Vonehr Southport CT

54

39

19:56

6:26/M

2

Santa Claus North Pole

52

44

20:12

6:31/M

3

Barry Rosner Orange CT

50

47

20:16

6:32/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

64

63

20:50

6:43/M

2

Paul Couzelis Norwalk CT

64

84

21:39

6:59/M

3

Graham Ingels Newtown CT

60

130

22:59

7:25/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

74

368

29:38

9:34/M

2

Laurence Nordvall Trumbull CT

70

393

30:26

9:49/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

512

38:57

12:34/M

2

Dr George Whitney Orange CT

87

513

39:59

12:54/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com