Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Aug26_MADDDA_set1.shtml

MADD DASH 5K

Stratford, CT, August 26, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Oscar Gonzalez-Barretto
Race Winner Oscar Gonzalez-Barretto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD DASH
August 26, 2006 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barreto, New Haven, CT - 15:56
Sarah Scholl, New Canaan, CT - 17:17


LOCATION
Short Beach

Park
WEATHER
63 Degrees
Clouds - Drizzle

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT       42 ***** M 40-49        15:56    5:08/M
       2    Bob Mateicka            Norwalk  CT         26     1 M 19-29        16:32    5:20/M
       3    Bart Wasiolek           Hamden  CT          37     1 M 30-39        16:33    5:20/M
       4    Thomas Stuart                               28     2 M 19-29        16:41    5:23/M
       5    Ryan Pancoast           Stratford  CT       23     3 M 19-29        16:46    5:25/M
       6    Fred Wills              Stratford  CT       21     4 M 19-29        17:05    5:31/M
       7    Keith Sansone           Shelton  CT         16     1 M 14-18        17:12    5:33/M
       8    Sarah Scholl            New Canaan  CT      24 ***** F 19-29        17:17    5:35/M
       9    Kevin Tiernan           Milford  CT         16     2 M 14-18        17:26    5:37/M
      10    Ken McDonnell           Shelton  CT         17     3 M 14-18        17:27    5:38/M
      11    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT         27     5 M 19-29        17:38    5:41/M
      12    Rodney Furr             Florence  MA        42     1 M 40-49        17:40    5:42/M
      13    Mike O'Malley           Southport  CT       53     1 M 50-59        17:42    5:43/M
      14    John Lanzate            Milford  CT         18     4 M 14-18        18:01    5:49/M
      15    Jill Krebs                                  25     1 F 19-29        18:02    5:49/M
      16    Kevin Cox               Trumbull  CT        22     6 M 19-29        18:06    5:50/M
      17    Adrian Ambrose          Trumbull  CT        16     5 M 14-18        18:10    5:52/M
      18    Tim Pleines             Shelton  CT         17     6 M 14-18        18:26    5:57/M
      19    Ehrin Mc Weeney         Shelton  CT         15     7 M 14-18        18:31    5:58/M
      20    Ralph Vatner            Farmington  CT      28     7 M 19-29        18:32    5:59/M
      21    Mark Turxzak            Shelton  CT         16     8 M 14-18        18:42    6:02/M
      22    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT      39     2 M 30-39        18:45    6:03/M
      23    Mark Cataudella         Shelton  CT         16     9 M 14-18        18:47    6:04/M
      24    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    43     2 M 40-49        18:50    6:05/M
      25    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     3 M 40-49        18:59    6:07/M
      26    James Foley             Shelton  CT         15    10 M 14-18        18:59    6:07/M
      27    Steve Klots             South Kent  CT      44     4 M 40-49        19:02    6:08/M
      28    Joe Ferro               Shellton  CT        17    11 M 14-18        19:08    6:10/M
      29    Eric Strouse                                16    12 M 14-18        19:09    6:11/M
      30    Marc Shackett           Milford  CT         15    13 M 14-18        19:11    6:11/M
      31    Alex Rich               Trumbull  CT        15    14 M 14-18        19:13    6:12/M
      32    Robert Yamnicky                             15    15 M 14-18        19:16    6:13/M
      33    Mikael Russo            Naugatuck  CT       21     8 M 19-29        19:23    6:15/M
      34    Al Hagender             Stamford  CT        37     3 M 30-39        19:26    6:16/M
      35    Mike Fitzgerald         Shelton  CT         15    16 M 14-18        19:36    6:19/M
      36    Heather Crosby          Danbury  CT         33     1 F 30-39        19:39    6:20/M
      37    Kiley Margolis          Trumbull  CT        24     2 F 19-29        19:48    6:23/M
      38    Paul Moriber            Easton  CT          50     2 M 50-59        19:50    6:24/M
      39    Richard Stoliker        Shelton  CT         15    17 M 14-18        19:51    6:24/M
      40    Jenna Pisani            Bridgeport  CT      21     3 F 19-29        19:58    6:26/M
      41    Robert Wynn             Stratford  CT       20     9 M 19-29        19:59    6:27/M
      42    Mark Vigeant            Stratford  CT       17    18 M 14-18        20:00    6:27/M
      43    Dave Chameides          Oxford  CT          48     5 M 40-49        20:05    6:29/M
      44    Meredith Kalish         New Britain  CT     30     2 F 30-39        20:08    6:30/M
      45    John Metz               Trumbull  CT        32     4 M 30-39        20:11    6:31/M
      46    Nicole Dillon           Milford  CT         27     4 F 19-29        20:15    6:32/M
      47    Rob Eaton               Shelton  CT         16    19 M 14-18        20:16    6:32/M
      48    Daniel Watterson        Norwich  CT         27    10 M 19-29        20:25    6:35/M
      49    Tim Wells               Shelton  CT         16    20 M 14-18        20:27    6:36/M
      50    Tyler Rice              Trumbull  CT        18    21 M 14-18        20:32    6:37/M
      51    John Karpinski          Shelton  CT         16    22 M 14-18        20:37    6:39/M
      52    Vincent O'Brien                             15    23 M 14-18        20:42    6:41/M
      53    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    56     3 M 50-59        20:43    6:41/M
      54    Richard Pancoast        Stratford  CT       52     4 M 50-59        20:44    6:41/M
      55    Nicholas Murphy         Milford  CT         29    11 M 19-29        20:45    6:42/M
      56    Dan Quinones            Trumbull  CT        44     6 M 40-49        20:52    6:44/M
      57    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52     5 M 50-59        21:09    6:49/M
      58    Paul Shindell           Trumbull  CT        17    24 M 14-18        21:13    6:51/M
      59    Ashley Sarris           Shelton  CT         16     1 F 14-18        21:16    6:52/M
      60    Evan Kulhawik           Stratford  CT       16    25 M 14-18        21:17    6:52/M
      61    Ankit Mehta             Shelton  CT         16    26 M 14-18        21:21    6:53/M
      62    Jared Lennox            Shelton  CT         15    27 M 14-18        21:21    6:53/M
      63    Brian Ingmanson         Stratford  CT       16    28 M 14-18        21:22    6:54/M
      64    Jean Paul Cardichon     Hamden  CT          34     5 M 30-39        21:23    6:54/M
      65    Jeffrey Wood            Shelton  CT         15    29 M 14-18        21:26    6:55/M
      66    Andrew Cominelli        Stratford  CT       17    30 M 14-18        21:27    6:55/M
      67    Karen Salerno           Stratford  CT       33     3 F 30-39        21:27    6:55/M
      68    Scott Kasarda                               30     6 M 30-39        21:28    6:55/M
      69    Patrick Cordle          Monroe  CT          49     7 M 40-49        21:32    6:57/M
      70    Bob Stewart             Trumbull  CT        50     6 M 50-59        21:34    6:57/M
      71    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         27     5 F 19-29        21:35    6:58/M
      72    Tom Fatone              Derby  CT           37     7 M 30-39        21:35    6:58/M
      73    Albert Pallotto         Clinton  CT         40     8 M 40-49        21:38    6:59/M
      74    Kasey Sullivan          Southbury  CT       17     2 F 14-18        21:39    6:59/M
      75    Frank Eairheart         New Haven  CT       44     9 M 40-49        21:40    6:59/M
      76    Lauren Flament          Shelton  CT         16     3 F 14-18        21:42    7:00/M
      77    Joseph Shouvlin         West Haven  CT      24    12 M 19-29        21:50    7:03/M
      78    Jim Tarzia              Ridgefield  CT      37     8 M 30-39        21:51    7:03/M
      79    Gail Jaques Jarvis      Rowayton  CT        46     1 F 40-49        21:53    7:04/M
      80    Sigourney Norman        Trumbull  CT        15     4 F 14-18        21:54    7:04/M
      81    Michael Nilan           Trumbull  CT        17    31 M 14-18        21:57    7:05/M
      82    Evan Koumbaros          Shelton  CT         14    32 M 14-18        21:57    7:05/M
      83    Justin Lehn             Stamford  CT        24    13 M 19-29        22:02    7:06/M
      84    Justin Lacoursiere      Shelton  CT         15    33 M 14-18        22:05    7:07/M
      85    Matt Hennessey          Stratford  CT       17    34 M 14-18        22:07    7:08/M
      86    Russ Tew                West Hartford  CT   63     1 M 60-69        22:14    7:10/M
      87    Paul Moores             Greenwich  CT       42    10 M 40-49        22:18    7:12/M
      88    Matt Bevacqua           Stratford  CT       15    35 M 14-18        22:19    7:12/M
      89    Erin Devlin             Stratford  CT       41     2 F 40-49        22:20    7:12/M
      90    Mario Guevara           Woodbridge  CT      46    11 M 40-49        22:23    7:13/M
      91    Wayne Plaveck           Milford  CT         36     9 M 30-39        22:30    7:15/M
      92    Joseph Masters                              26    14 M 19-29        22:34    7:17/M
      93    Meghan Krasenics        Shelton  CT         16     5 F 14-18        22:34    7:17/M
      94    Beth Ginand             Stratford  CT       28     6 F 19-29        22:36    7:17/M
      95    Nick Guido              Shelton  CT         16    36 M 14-18        22:37    7:18/M
      96    Ray Guido               Shelton  CT         52     7 M 50-59        22:38    7:18/M
      97    Marc Russo              Milford  CT         33    10 M 30-39        22:41    7:19/M
      98    Connor Eaton            Shelton  CT         14    37 M 14-18        22:42    7:19/M
      99    Bobby Giuliani                              15    38 M 14-18        22:44    7:20/M
     100    Thomas Johnson                              14    39 M 14-18        22:45    7:20/M
     101    Lucas Wihlborg          Stratford  CT       17    40 M 14-18        22:47    7:21/M
     102    Ric Villareal           Waterbury  CT       49    12 M 40-49        22:47    7:21/M
     103    Theresa Krause          Stratford  CT       38     4 F 30-39        22:52    7:23/M
     104    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT       37    11 M 30-39        22:53    7:23/M
     105    Men Nichols                                 27    15 M 19-29        22:54    7:23/M
     106    Brendan Hawkins                              9     1 M  1- 9        22:55    7:24/M
     107    Michael Hawkins         Stratford  CT       40    13 M 40-49        22:56    7:24/M
     108    Alberto Martins         Shelton  CT         36    12 M 30-39        22:59    7:25/M
     109    Amanda Quinones         Trumbull  CT        15     6 F 14-18        23:05    7:27/M
     110    Rick Gordon             Windsor Locks  CT   46    14 M 40-49        23:14    7:30/M
     111    Darren Owen             Stratford  CT       16    41 M 14-18        23:15    7:30/M
     112    Andrew Burke            Stratford  CT       16    42 M 14-18        23:16    7:30/M
     113    Keith Fernandes         Stratford  CT       52     8 M 50-59        23:17    7:31/M
     114    Melissa Parker          Trumbull  CT        17     7 F 14-18        23:18    7:31/M
     115    Peter Gray              Stratford  CT       37    13 M 30-39        23:25    7:33/M
     116    Tom Wuennemann          Stratford  CT       45    15 M 40-49        23:25    7:33/M
     117    Nathan Imre             Waterbury  CT       30    14 M 30-39        23:26    7:34/M
     118    Kevin Chaffee           Stratford  CT       15    43 M 14-18        23:29    7:35/M
     119    Audrey Nefores                              16     8 F 14-18        23:32    7:35/M
     120    George Weber            West Haven  CT      56     9 M 50-59        23:38    7:37/M
     121    Nate Washburn           West Haven  CT      24    16 M 19-29        23:43    7:39/M
     122    Warren Murray           Danbury  CT         54    10 M 50-59        23:45    7:40/M
     123    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      55    11 M 50-59        23:47    7:40/M
     124    Jorge Rodriquez         Stratford  CT       17    44 M 14-18        23:51    7:42/M
     125    Ryan Wade                                   16    45 M 14-18        23:52    7:42/M
     126    Nardy Chung             Hamden  CT          29    17 M 19-29        23:55    7:43/M
     127    Josh Habansky           Stratford  CT       17    46 M 14-18        23:56    7:43/M
     128    Geoff Etherington       Killingworth  CT    77     1 M 70-79        23:58    7:44/M
     129    Kristina O'Brien                            26     7 F 19-29        24:03    7:45/M
     130    Jacquie Lapierre        Stratford  CT       40     3 F 40-49        24:11    7:48/M
     131    Nathan Russell                              24    18 M 19-29        24:12    7:48/M
     132    Anthony Harrison                            44    16 M 40-49        24:15    7:49/M
     133    John Dugdale            Ridgefield  CT      71     2 M 70-79        24:17    7:50/M
     134    Kerry Flinn                                 16     9 F 14-18        24:19    7:51/M
     135    Paul Ribnicky           Stratford  CT       51    12 M 50-59        24:25    7:53/M
     136    Eddy Nilan              Milford  CT         12     1 M 10-13        24:29    7:54/M
     137    Stella Choi             Trumbull  CT        16    10 F 14-18        24:29    7:54/M
     138    John Corporon           Stamford  CT        47    17 M 40-49        24:29    7:54/M
     139    Stacy Dicostanzo        Stratford  CT       40     4 F 40-49        24:33    7:55/M
     140    Gerald Lynch            Monroe  CT          42    18 M 40-49        24:33    7:55/M
     141    Julie Reich             Trumbull  CT        18    11 F 14-18        24:35    7:56/M
     142    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         51     1 F 50-59        24:37    7:56/M
     143    Jaclyn Siegel           Trumbull  CT        17    12 F 14-18        24:38    7:57/M
     144    Thomas Farrelly         North Haven  CT     42    19 M 40-49        24:39    7:57/M
     145    Taylor Bacon            Stratford  CT       17    13 F 14-18        24:40    7:57/M
     146    Sean Mingollelo         Stratford  CT       24    19 M 19-29        24:41    7:58/M
     147    Missy Dortenzio         Stratford  CT       16    14 F 14-18        24:41    7:58/M
     148    Alexa Eldracher         Woodbridge  CT      11     1 F 10-13        24:42    7:58/M
     149    Christine Murphy        Trumbull  CT        16    15 F 14-18        24:47    8:00/M
     150    Brianne Hiltz           Shelton  CT         16    16 F 14-18        24:55    8:02/M
     151    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    15 M 30-39        24:59    8:04/M
     152    Christina Ciufo         Stratford  CT       31     5 F 30-39        25:00    8:04/M
     153    Participant Fitzgerald                       0     1 M  0- 0        25:02    8:05/M
     154    George Huffman                              49    20 M 40-49        25:04    8:05/M
     155    Mike Buchiwa                                47    21 M 40-49        25:05    8:05/M
     156    Rui Teixeira            Bridgeport  CT      29    20 F 19-29        25:08    8:06/M
     157    Andrew Bob              Stratford  CT       14    47 M 14-18        25:09    8:07/M
     158    Kris Overstrum          Wallingford  CT     44     5 F 40-49        25:10    8:07/M
     159    Melissa Wong                                16    17 F 14-18        25:11    8:07/M
     160    Bill Johns              Bristol  CT         64     2 M 60-69        25:13    8:08/M
     161    Madani Sallen           Waterbury  CT       57    13 M 50-59        25:13    8:08/M
     162    Greg Lynch              Waterbury  CT       13     2 M 10-13        25:13    8:08/M
     163    Joseph Steele           New Haven  CT       52    14 M 50-59        25:13    8:08/M
     164    Amit Mehta              Shelton  CT         14    48 M 14-18        25:20    8:10/M
     165    Kyle Casiglio           Shelton  CT         14    49 M 14-18        25:26    8:12/M
     166    Daniel Koenig           Stamford  CT        21    21 M 19-29        25:26    8:12/M
     167    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    15 M 50-59        25:27    8:13/M
     168    Linda Goodman           Derby  CT           28     8 F 19-29        25:29    8:13/M
     169    John Usdavin            Stratford  CT       58    16 M 50-59        25:30    8:14/M
     170    Mike Pisani             Stratford  CT       63     3 M 60-69        25:35    8:15/M
     171    Olivia Wang                                 27     9 F 19-29        25:35    8:15/M
     172    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       49     6 F 40-49        25:36    8:15/M
     173    Martin Folan                                48    22 M 40-49        25:39    8:16/M
     174    Michael Proudfoot       Stratford  CT       16    50 M 14-18        25:41    8:17/M
     175    Derek Burton            Cheshire  CT        38    16 M 30-39        25:43    8:18/M
     176    Tom Conforti            Milford  CT         48    23 M 40-49        25:45    8:18/M
     177    Jim Williams                                36    17 M 30-39        25:49    8:20/M
     178    David Gottfried         Stratford  CT       23    22 M 19-29        25:49    8:20/M
     179    Rick Child              Newtown  CT         37    18 M 30-39        25:50    8:20/M
     180    John Howell             Easton  CT          71     3 M 70-79        25:54    8:21/M
     181    Lou Loban               Stratford  CT       59    17 M 50-59        25:56    8:22/M
     182    Unknown Delitez                              0     2 M  0- 0        25:57    8:22/M
     183    Erin Begg               Newtown  CT         12     2 F 10-13        26:02    8:24/M
     184    Richard Zbrozek         Berlin  CT          59    18 M 50-59        26:03    8:24/M
     185    David Costello          Stratford  CT       27    23 M 19-29        26:05    8:25/M
     186    Tom Shanahan            Southington  CT     59    19 M 50-59        26:08    8:26/M
     187    Mary Nilan              Milford  CT         14    18 F 14-18        26:11    8:27/M
     188    John Wachra                                 29    24 M 19-29        26:13    8:27/M
     189    John Kopchik            Shelton  CT         39    19 M 30-39        26:14    8:28/M
     190    Abigail Emison                              25    10 F 19-29        26:15    8:28/M
     191    Ariel Mingrone                              16    19 F 14-18        26:15    8:28/M
     192    Katie Flament                               21    11 F 19-29        26:17    8:29/M
     193    Eileen Kardos                               27    12 F 19-29        26:19    8:29/M
     194    Neal Wellins            Cheshire  CT        62     4 M 60-69        26:20    8:30/M
     195    Robert Salerno          Monroe  CT          68     5 M 60-69        26:23    8:31/M
     196    Victoria Costello                           17    20 F 14-18        26:24    8:31/M
     197    Karl Salvati            North Haven  CT     53    20 M 50-59        26:25    8:31/M
     198    Sanda Bo                                    26    13 F 19-29        26:26    8:32/M
     199    Bethany Degant          Stratford  CT       16    21 F 14-18        26:32    8:34/M
     200    John Roberts            Stratford  CT       35    20 M 30-39        26:32    8:34/M
     201    George Bedocs           Stratford  CT       31    21 M 30-39        26:35    8:35/M
     202    Lisa Kopac              Shelton  CT         16    22 F 14-18        26:36    8:35/M
     203    Travis Wooten           Riverhead  NY       10     3 M 10-13        26:39    8:36/M
     204    Jack Doyle              Hamden  CT          66     6 M 60-69        26:40    8:36/M
     205    Brenna Stewart          Trumbull  CT        19    14 F 19-29        26:42    8:37/M
     206    Jim Storer                                  45    24 M 40-49        26:44    8:37/M
     207    Drew Mihalick                               24    25 M 19-29        26:46    8:38/M
     208    Kylie Nelson            Stratford  CT       17    23 F 14-18        26:52    8:40/M
     209    Scott Corner            Stratford  CT       44    25 M 40-49        26:52    8:40/M
     210    Eileen Ross             Southbury  CT       43     7 F 40-49        26:54    8:41/M
     211    Jim Silkenat            Guilford  CT        59    21 M 50-59        26:55    8:41/M
     212    Pam Petro               Shelton  CT         42     8 F 40-49        26:57    8:42/M
     213    Paul Fitzgerald         Shelton  CT         47    26 M 40-49        26:57    8:42/M
     214    Richard Lindberg        Shelton  CT         50    22 M 50-59        26:57    8:42/M
     215    Sky Wells                                   40    27 M 40-49        26:58    8:42/M
     216    Louisa Malkin                               19    15 F 19-29        27:01    8:43/M
     217    Richard Blumenthal      Greenwich  CT       50    23 M 50-59        27:02    8:43/M
     218    Matthew Blumenthal                          20    26 M 19-29        27:02    8:43/M
     219    Laura Peters            Seymour  CT         39     6 F 30-39        27:03    8:44/M
     220    Patrick Wells           Stratford  CT       15    51 M 14-18        27:04    8:44/M
     221    Stephen Colon           Stratford  CT       15    52 M 14-18        27:05    8:44/M
     222    Hans Bietsch            Stratford  CT       17    53 M 14-18        27:21    8:49/M
     223    Sarah Massey            Middletown  CT      23    16 F 19-29        27:24    8:50/M
     224    John Toi                                    23    27 M 19-29        27:25    8:51/M
     225    Bill Motherway          Boston  MA          42    28 M 40-49        27:30    8:52/M
     226    Michalina Morawski                          43     9 F 40-49        27:32    8:53/M
     227    Jaclyn Testani          Trumbull  CT        15    24 F 14-18        27:33    8:53/M
     228    Jennie Rizzo            Derby  CT           42    10 F 40-49        27:34    8:54/M
     229    James Corbiere          Fairfield  CT       51    24 M 50-59        27:35    8:54/M
     230    Jennifer Bull           Milford  CT         34     7 F 30-39        27:38    8:55/M
     231    Shaun Najarian          Shelton  CT         19    28 M 19-29        27:38    8:55/M
     232    Cliff Schrock                               47    29 M 40-49        27:38    8:55/M
     233    Sean Gage               Stamford  CT        31    22 M 30-39        27:39    8:55/M
     234    Jerry Iannucci  Jr                          66     7 M 60-69        27:39    8:55/M
     235    Brittany Hicks          Milford  CT         16    25 F 14-18        27:40    8:55/M
     236    Lauren Dahlin           Trumbull  CT        15    26 F 14-18        27:45    8:57/M
     237    Alexander Metro         New Haven  CT       65     8 M 60-69        27:47    8:58/M
     238    Ann Tramontana          New Haven  CT       53     2 F 50-59        27:48    8:58/M
     239    Ken Ziman               Orange  CT          59    25 M 50-59        27:49    8:58/M
     240    Johanna Dwinells                            16    27 F 14-18        27:51    8:59/M
     241    Meredith France                             14    28 F 14-18        27:52    8:59/M
     242    Meghan Stewart          Trumbull  CT        17    29 F 14-18        27:53    9:00/M
     243    Cindy Kelly             West Haven  CT      46    11 F 40-49        27:55    9:00/M
     244    Monica Roche            Fairfield  CT       67     1 F 60-69        27:56    9:01/M
     245    Scott Cataudella        Shelton  CT         12     4 M 10-13        27:57    9:01/M
     246    Rachel Rizzo            Derby  CT           10     3 F 10-13        27:58    9:01/M
     247    Matthew Dicostanzo      Stratford  CT        9     2 M  1- 9        28:01    9:02/M
     248    Danielle Klein                              14    30 F 14-18        28:05    9:04/M
     249    Lauren Ganim                                14    31 F 14-18        28:06    9:04/M
     250    Mike Mahoney            Woodbury  CT        54    26 M 50-59        28:12    9:06/M
     251    Betsy Nilan             Milford  CT         15    32 F 14-18        28:19    9:08/M
     252    Morgan Debelle Duplan   Stratford  CT       12     4 F 10-13        28:28    9:11/M
     253    Chelsey Kovacs          Shelton  CT         15    33 F 14-18        28:39    9:15/M
     254    Barbara Erkan           Monroe  CT          42    12 F 40-49        28:46    9:17/M
     255    David Urban             Stratford  CT       50    27 M 50-59        28:48    9:17/M
     256    Rebecca Mahard          Stratford  CT       14    34 F 14-18        28:48    9:17/M
     257    Lindsay Lanteri         Stratford  CT       16    35 F 14-18        28:49    9:18/M
     258    Joelle Schrock          Stratford  CT       16    36 F 14-18        28:53    9:19/M
     259    Jim Rooney              Bethany  CT         48    30 M 40-49        28:56    9:20/M
     260    Zachary Terry           Stratford  CT       16    54 M 14-18        28:59    9:21/M
     261    Danielle Cajigaqs       Shelton  CT         16    37 F 14-18        29:03    9:22/M
     262    Elnora Carroll          Hamden  CT          39     8 F 30-39        29:07    9:24/M
     263    Donna Cramond           Monroe  CT          56     3 F 50-59        29:08    9:24/M
     264    Sarah Keirstead         Shelton  CT         17    38 F 14-18        29:11    9:25/M
     265    Bill Tribou             Granby  CT          85     1 M 80-99        29:16    9:26/M
     266    Remo Pagliarella        Stratford  CT       75     4 M 70-79        29:17    9:27/M
     267    Carl Sylvester          Shelton  CT         73     5 M 70-79        29:19    9:27/M
     268    Jim Stevens             Trumbull  CT        74     6 M 70-79        29:21    9:28/M
     269    Shannon Hovan           Stratford  CT       17    39 F 14-18        29:24    9:29/M
     270    Kelly Quinn             Milford  CT         11     5 F 10-13        29:25    9:29/M
     271    Joy Delisk              Greenwich  CT       35     9 F 30-39        29:26    9:30/M
     272    Kate Quinn              Greenwich  CT       43    13 F 40-49        29:28    9:30/M
     273    Anne Moore              Trumbull  CT        14    40 F 14-18        29:33    9:32/M
     274    Lindsay Rogers                              14    41 F 14-18        29:33    9:32/M
     275    Mary Mohyde             Stratford  CT       13     6 F 10-13        29:34    9:32/M
     276    Britany Najarian        Shelton  CT         16    42 F 14-18        29:35    9:33/M
     277    Melanie Champion        Meriden  CT         48    14 F 40-49        29:37    9:33/M
     278    Tom Clifford            Ansonia  CT         56    28 M 50-59        29:39    9:34/M
     279    Aimee O' Brien          Fairfield  CT       37    10 F 30-39        29:48    9:37/M
     280    Patti Ferrick                               43    15 F 40-49        29:50    9:37/M
     281    John Peterson           Bridgeport  CT      48    31 M 40-49        29:51    9:38/M
     282    Frank Murphy            Northford  CT       53    29 M 50-59        29:56    9:39/M
     283    Christina Demico        Stratford  CT       35    11 F 30-39        29:59    9:40/M
     284    Alissa Daidone                              43    16 F 40-49        30:15    9:45/M
     285    Natasha Zielinski       Shelton  CT         17    43 F 14-18        30:16    9:46/M
     286    Robert Kubic            Stratford  CT       41    32 M 40-49        30:21    9:47/M
     287    Matthew Hawkins         Stratford  CT       11     5 M 10-13        30:23    9:48/M
     288    June Gneco                                  43    17 F 40-49        30:24    9:48/M
     289    Tracy Bowens            Hamden  CT          42    33 M 40-49        30:24    9:48/M
     290    John Thompson Jr        East Orange  NJ     42    34 M 40-49        30:27    9:49/M
     291    Mallory Nomack          Stratford  CT       17    44 F 14-18        30:30    9:50/M
     292    Salvatore Lanzofano     Meriden  CT         49    35 M 40-49        30:34    9:52/M
     293    Colleen Hawkins         Stratford  CT       40    18 F 40-49        30:42    9:54/M
     294    Ellen Mantenfel                             47    19 F 40-49        30:46    9:55/M
     295    Meghan Skehan                               24    17 F 19-29        30:52    9:57/M
     296    Bill Bepko              Monroe  CT          51    30 M 50-59        31:08   10:03/M
     297    Ato Bernasko            Norwalk  CT         29    29 M 19-29        31:14   10:05/M
     298    Patty Carton            Stratford  CT       68     2 F 60-69        31:17   10:05/M
     299    Amanda Rizzo            North Haven  CT     14    45 F 14-18        31:22   10:07/M
     300    Rob Varnon                                  35    23 M 30-39        31:23   10:07/M
     301    Carl Rizzo              Shelton  CT         38    24 M 30-39        31:34   10:11/M
     302    Paul Recupero           Stratford  CT       16    55 M 14-18        31:36   10:12/M
     303    Billy Begg              Newtown  CT         10     6 M 10-13        31:36   10:12/M
     304    Rebecca Ford                                15    46 F 14-18        31:36   10:12/M
     305    Katie Overstrum         Wallingford  CT      8     1 F  1- 9        31:38   10:12/M
     306    Molly Begg              Newtown  CT          7     2 F  1- 9        31:39   10:13/M
     307    Leah Begg               Newtown  CT         37    12 F 30-39        31:49   10:16/M
     308    Ventia N Cabian         Stratford  CT       13     7 F 10-13        31:51   10:16/M
     309    Liana Petruso           Stamford  CT        35    13 F 30-39        32:04   10:21/M
     310    Rachel Najarian         Shelton  CT         12     8 F 10-13        32:13   10:24/M
     311    Laura Bazensa                               39    14 F 30-39        32:20   10:26/M
     312    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    31 M 50-59        32:22   10:26/M
     313    Tori Howard             Shelton  CT         15    47 F 14-18        32:25   10:27/M
     314    Betty Kelly             Meriden  CT         72     1 F 70-79        32:27   10:28/M
     315    Steve Bacon             Stratford  CT       39    25 M 30-39        32:46   10:34/M
     316    Nicole Richardson       Trumbull  CT        14    48 F 14-18        33:02   10:39/M
     317    Natalie Slack           Trumbull  CT        14    49 F 14-18        33:02   10:39/M
     318    Participant   651                            0     3 M  0- 0        33:12   10:43/M
     319    Jackie Karolkowski      Shelton  CT         16    50 F 14-18        33:14   10:43/M
     320    Elizabeth Najarian      Shelton  CT         45    20 F 40-49        33:28   10:48/M
     321    Lauren Falco            Shelton  CT         15    51 F 14-18        33:43   10:53/M
     322    Stephanie Farrell       Shelton  CT         15    52 F 14-18        33:48   10:54/M
     323    Jay Hughes              Monroe  CT          55    32 M 50-59        33:50   10:55/M
     324    Leah Mingollello                            23    18 F 19-29        34:06   11:00/M
     325    Edward Regner           Torrington  CT      78     7 M 70-79        34:10   11:01/M
     326    Chris Burton            Cheshire  CT        35    15 F 30-39        34:14   11:03/M
     327    John Glenn              Shelton  CT         42    36 M 40-49        34:30   11:08/M
     328    Frank Manfredi          Stratford  CT       73     8 M 70-79        34:37   11:10/M
     329    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    21 F 40-49        35:24   11:25/M
     330    Lauren Cabulski                             13     9 F 10-13        36:07   11:39/M
     331    Deepti Shrestha                             26    19 F 19-29        36:12   11:41/M
     332    Sara Schillac                               14    53 F 14-18        36:19   11:43/M
     333    Jill Bownes             Hamden  CT          40    22 F 40-49        36:29   11:46/M
     334    Zack Month              Scarsdale  NY       10     7 M 10-13        38:00   12:15/M
     335    Stephan Month           Scarsdale  NY       47    37 M 40-49        38:02   12:16/M
     336    George Whitney          Orange  CT          87     2 M 80-99        38:27   12:24/M
     337    Jennifer Eng            Stratford  CT       21    20 F 19-29        38:53   12:33/M
     338    Chris Loynd                                 50    33 M 50-59        38:54   12:33/M
     339    Cynthia Loynd           Stratford  CT       46    23 F 40-49        39:11   12:38/M
     340    Steven Law              Stratford  CT       48    38 M 40-49        39:51   12:51/M
     341    Clark Law               Stratford  CT       16    56 M 14-18        39:52   12:52/M
     342    Demmie Johns            Bristol  CT         54     4 F 50-59        41:11   13:17/M
     343    Marie Aboagye                               24    21 F 19-29        41:20   13:20/M
     344    Ann Onton               Fairfield  CT       62     3 F 60-69        41:57   13:32/M
     345    Patrick Noel            Seymour  CT         9      3 M  1- 9        43:49   14:08/M
     346    Betty Holroyd           Wallingford  CT     80     1 F 80-99        44:48   14:27/M
     347    Josh Wells              Shelton  CT         13     8 M 10-13        45:19   14:37/M
     348    Amy Wells               Shelton  CT         39    16 F 30-39        45:26   14:39/M
     349    Carla Kasarda                               28    22 F 19-29        45:35   14:42/M
     350    Ray Oliver              Trumbull  CT        68     9 M 60-69        45:49   14:47/M
     351    Hilary Norcia                               37    17 F 30-39        45:51   14:47/M
     352    Mary Sucrow             Newtown  CT         25    23 F 19-29        45:52   14:48/M
     353    Laura King                                  38    18 F 30-39        45:54   14:48/M
     354    Catherine Mattheis      Cheshire  CT        52     5 F 50-59        46:00   14:50/M
     355    Gloria Folan                                51     6 F 50-59        46:09   14:53/M
     356    Deborah Shaver                              47    24 F 40-49        46:09   14:53/M
     357    Elizabeth Thibault      Westport  CT        30    19 F 30-39        46:32   15:01/M
     358    Tricia Griffith         Norwalk  CT         30    20 F 30-39        46:32   15:01/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Scholl New Canaan CT

24

8

17:17

5:35/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Overstrum Wallingford CT

8

305

31:38

10:12/M

2

Molly Begg Newtown CT

7

306

31:39

10:13/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexa Eldracher Woodbridge CT

11

148

24:42

7:58/M

2

Erin Begg Newtown CT

12

183

26:02

8:24/M

3

Rachel Rizzo Derby CT

10

246

27:58

9:01/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Sarris Shelton CT

16

59

21:16

6:52/M

2

Kasey Sullivan Southbury CT

17

74

21:39

6:59/M

3

Lauren Flament Shelton CT

16

76

21:42

7:00/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jill Krebs  

25

15

18:02

5:49/M

2

Kiley Margolis Trumbull CT

24

37

19:48

6:23/M

3

Jenna Pisani Bridgeport CT

21

40

19:58

6:26/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

33

36

19:39

6:20/M

2

Meredith Kalish New Britain CT

30

44

20:08

6:30/M

3

Karen Salerno Stratford CT

33

67

21:27

6:55/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Jaques Jarvis Rowayton CT

46

79

21:53

7:04/M

2

Erin Devlin Stratford CT

41

89

22:20

7:12/M

3

Jacquie Lapierre Stratford CT

40

130

24:11

7:48/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dorothy Lupariello Shelton CT

51

142

24:37

7:56/M

2

Ann Tramontana New Haven CT

53

238

27:48

8:58/M

3

Donna Cramond Monroe CT

56

263

29:08

9:24/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

244

27:56

9:01/M

2

Patty Carton Stratford CT

68

298

31:17

10:05/M

3

Ann Onton Fairfield CT

62

344

41:57

13:32/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Kelly Meriden CT

72

314

32:27

10:28/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

80

346

44:48

14:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

42

1

15:56

5:08/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Hawkins  

9

106

22:55

7:24/M

2

Matthew Dicostanzo Stratford CT

9

247

28:01

9:02/M

3

Patrick Noel Seymour CT

9

345

43:49

14:08/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eddy Nilan Milford CT

12

136

24:29

7:54/M

2

Greg Lynch Waterbury CT

13

162

25:13

8:08/M

3

Travis Wooten Riverhead NY

10

203

26:39

8:36/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Sansone Shelton CT

16

7

17:12

5:33/M

2

Kevin Tiernan Milford CT

16

9

17:26

5:37/M

3

Ken McDonnell Shelton CT

17

10

17:27

5:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Mateicka Norwalk CT

26

2

16:32

5:20/M

2

Thomas Stuart  

28

4

16:41

5:23/M

3

Ryan Pancoast Stratford CT

23

5

16:46

5:25/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

37

3

16:33

5:20/M

2

Wesley Oliveira Bridgeport CT

39

22

18:45

6:03/M

3

Al Hagender Stamford CT

37

34

19:26

6:16/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rodney Furr Florence MA

42

12

17:40

5:42/M

2

Peter Hornak Beacon Falls CT

43

24

18:50

6:05/M

3

Martin Espino Bridgeport CT

46

25

18:59

6:07/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike O'Malley Southport CT

53

13

17:42

5:43/M

2

Paul Moriber Easton CT

50

38

19:50

6:24/M

3

Jay Wilson Beacon Falls CT

56

53

20:43

6:41/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Russ Tew West Hartford CT

63

86

22:14

7:10/M

2

Bill Johns Bristol CT

64

160

25:13

8:08/M

3

Mike Pisani Stratford CT

63

170

25:35

8:15/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Etherington Killingworth CT

77

128

23:58

7:44/M

2

John Dugdale Ridgefield CT

71

133

24:17

7:50/M

3

John Howell Easton CT

71

180

25:54

8:21/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

85

265

29:16

9:26/M

2

George Whitney Orange CT

87

336

38:27

12:24/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com