Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Aug16_Comcas_set1.shtml

Comcast Shoreline 5-Mile Road Race

Old Saybrook, CT, August 16, 2006

[Age Group ]

Overall

Results By: SNERRO, LLC



On a perfect night for running, on a flat course in Old Saybrook, by the water, Mark Hixon and Lilly Splatt ran away with their respective divisions to win this nice “On the Town Green” race.

Comcast Shoreline 5-Mile Road Race
Overall Finish List
August 16, 2006
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mark Hixon              Simsbury  CT        41     1 M 40-49        27:39    5:32/M
       2    Danny Pilz              Newington  CT       17     1 M 13-19        27:50    5:34/M
       3    Fred Wills              Stratford  CT       21     1 M 20-29        28:15    5:39/M
       4    David Poirot            Simsbury  CT        39     1 M 30-39        30:26    6:05/M
       5    John PAGGIOLI           MARLBOROUGH  CT     40     2 M 40-49        30:35    6:07/M
       6    John Hadcock            East Lyme  CT       48     3 M 40-49        30:57    6:11/M
       7    Tj Dooling              Pawcatuck  CT       48     4 M 40-49        31:15    6:15/M
       8    Mark Dusch              Branford  CT        19     2 M 13-19        31:23    6:17/M
       9    Lance Flott             Old Saybrook  CT    48     5 M 40-49        31:25    6:17/M
      10    Kevin Woodin            West Haven  CT      27     2 M 20-29        31:38    6:20/M
      11    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51     1 M 50-59        31:44    6:21/M
      12    Steven Lohmann          Middletown  CT      28     3 M 20-29        31:48    6:22/M
      13    Robert Johnson          Groton  CT          28     4 M 20-29        31:56    6:23/M
      14    Lilly Splatt            Old Lyme  CT        17     1 F 13-19        31:58    6:24/M
      15    Peter Harris            NIANTIC  CT         41     6 M 40-49        32:18    6:28/M
      16    James Whelen            Old Saybrook  CT    18     3 M 13-19        32:23    6:29/M
      17    Lisa Cadmus             New Haven  CT       26     1 F 20-29        32:30    6:30/M
      18    Dave Jacobs             Niantic  CT         61     1 M 60-69        32:38    6:32/M
      19    John Minervino          Higganum  CT        42     7 M 40-49        32:50    6:34/M
      20    Anne CAMPBELL           NIANTIC  CT         34     1 F 30-39        32:55    6:35/M
      21    Stephen BURKE           Old Lyme  CT        15     4 M 13-19        33:16    6:39/M
      22    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT    41     8 M 40-49        33:25    6:41/M
      23    Allison Dupont          Groton  CT          39     2 F 30-39        33:27    6:41/M
      24    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    43     9 M 40-49        33:34    6:43/M
      25    Nidia Gonazakz-Lopez    Middle Haddam  CT   20     2 F 20-29        33:39    6:44/M
      26    Max Lamanna             Waterbury  CT       17     5 M 13-19        33:55    6:47/M
      27    Robert Wynn             Stratford  CT       20     5 M 20-29        34:13    6:51/M
      28    Eddie Gorecki           Farmington  CT      52     2 M 50-59        34:15    6:51/M
      29    Pilz Sandy              Newington  CT       50     3 M 50-59        34:16    6:51/M
      30    David Bruzik            Rocky Hill  CT      40    10 M 40-49        34:23    6:53/M
      31    Brennan Phillips        Niantic  CT         25     6 M 20-29        34:31    6:54/M
      32    Whitney Alexander       Old Saybrook  CT    21     7 M 20-29        34:34    6:55/M
      33    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    33     2 M 30-39        34:39    6:56/M
      34    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    50     4 M 50-59        34:47    6:57/M
      35    Chris Burke             Old Lyme  CT        46    11 M 40-49        34:57    6:59/M
      36    Brody Secore            Cromwell  CT        14     6 M 13-19        35:08    7:02/M
      37    John SAVAGE             East Lyme  CT       49    12 M 40-49        35:11    7:02/M
      38    Richard Rice            Uncasville  CT      46    13 M 40-49        35:17    7:03/M
      39    Kevin KELLY             Shelton  CT         15     7 M 13-19        35:20    7:04/M
      40    Jay Pasqualoni          Madison  CT         50     5 M 50-59        35:25    7:05/M
      41    Mike Chovonec           Baltimore  MD       56     6 M 50-59        35:31    7:06/M
      42    F. David Tingley        Waterford  CT       42    14 M 40-49        35:39    7:08/M
      43    Charles Baird                               18     8 M 13-19        35:42    7:08/M
      44    Jenna Skaar             Old Lyme  CT        17     2 F 13-19        35:48    7:10/M
      45    David MCKINLEY          Hartford  CT        50     7 M 50-59        35:50    7:10/M
      46    Lindsay Holmes          Branford  CT        26     3 F 20-29        35:52    7:10/M
      47    Martin Cappiello        Old Saybrook  CT    49    15 M 40-49        36:08    7:14/M
      48    Linda Cordova           Hamden  CT          41     1 F 40-49        36:20    7:16/M
      49    Jackie Caulfield        Burlington  CT      42     2 F 40-49        36:27    7:17/M
      50    Ken Conforto            Essex  CT           59     8 M 50-59        36:30    7:18/M
      51    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT    40     3 F 40-49        36:33    7:19/M
      52    Randy French            Stafford Springs  C 28     8 M 20-29        36:37    7:19/M
      53    Michael Rauh            Hamden  CT          34     3 M 30-39        36:58    7:24/M
      54    Chris Waller            East Lyme  CT       41    16 M 40-49        36:59    7:24/M
      55    Bill Pemberton          Old Saybrook  CT    34     4 M 30-39        37:13    7:27/M
      56    Shawn Hallowell         Old Saybrook  CT    43    17 M 40-49        37:22    7:28/M
      57    Krista Borkowski        Old Saybrook  CT    21     4 F 20-29        37:26    7:29/M
      58    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT    25     9 M 20-29        37:27    7:29/M
      59    Kevin Byrne             New Canaan  CT      43    18 M 40-49        37:35    7:31/M
      60    Ted Phillips            Niantic  CT         65     2 M 60-69        37:36    7:31/M
      61    Manuel Duval            New London  CT      40    19 M 40-49        37:50    7:34/M
      62    Patrick Harper          Agawam  MA          43    20 M 40-49        37:53    7:35/M
      63    Tricky Tanksley         Gales Ferry  CT     26     5 F 20-29        37:54    7:35/M
      64    Tom Turi                Old Saybrook  CT    45    21 M 40-49        37:57    7:35/M
      65    Jason Primavera         Branford  CT        31     5 M 30-39        38:00    7:36/M
      66    Gene Maran              WATERFORD           53     9 M 50-59        38:03    7:37/M
      67    Ric Villarreal          Waterbury  CT       49    22 M 40-49        38:09    7:38/M
      68    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        53    10 M 50-59        38:10    7:38/M
      69    Paul Wai                Hartford  CT        33     6 M 30-39        38:24    7:41/M
      70    Moreland Lord           Hebron  CT          45    23 M 40-49        38:25    7:41/M
      71    John Marquez            Guilford  CT        43    24 M 40-49        38:31    7:42/M
      72    Steve Pernal            Old Saybrook  CT    36     7 M 30-39        38:32    7:42/M
      73    Matthew Rogers          Old Saybrook  CT    53    11 M 50-59        38:33    7:43/M
      74    Cameron Evangelisti     Old Saybrook  CT    24    10 M 20-29        38:46    7:45/M
      75    Christine Crocker       Portland  CT        26     6 F 20-29        38:50    7:46/M
      76    Don Weller              Niantic  CT         53    12 M 50-59        38:59    7:48/M
      77    Bob Marum               Simsbury  CT        66     3 M 60-69        39:34    7:55/M
      78    Web Short               New London  CT      45     4 F 40-49        39:45    7:57/M
      79    Tom Waish               Wethersfield  CT    51    13 M 50-59        39:49    7:58/M
      80    Alex Shorthouse         Moodus  CT          21    11 M 20-29        40:04    8:01/M
      81    Kaylee Marino           Middletown  CT      17     3 F 13-19        40:07    8:01/M
      82    Kate Brisson            Danbury  CT         20     7 F 20-29        40:18    8:04/M
      83    Rajeev Seth             New Haven  CT       27    12 M 20-29        40:22    8:04/M
      84    John Muller             Hamden  CT          27    13 M 20-29        40:23    8:05/M
      85    Liz Muller              Hamden  CT          29     8 F 20-29        40:24    8:05/M
      86    Marci Czel              Madison  CT         27     9 F 20-29        40:25    8:05/M
      87    Sue Pou;iot             Watertown  MA       32     3 F 30-39        40:32    8:06/M
      88    David Blight            New Haven  CT       57    14 M 50-59        40:43    8:09/M
      89    Leigh Morant            Old Saybrook  CT    31     4 F 30-39        40:44    8:09/M
      90    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     47     5 F 40-49        40:49    8:10/M
      91    Sue JETTE               Old Lyme  CT        46     6 F 40-49        40:54    8:11/M
      92    Jennifer Glass          Branford  CT        41     7 F 40-49        40:59    8:12/M
      93    Jack Marshall           Middletown  CT      57    15 M 50-59        41:01    8:12/M
      94    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        54     1 F 50-59        41:03    8:13/M
      95    Justin HOWARD           Old Saybrook  CT    32     8 M 30-39        41:12    8:14/M
      96    Jon Blake               Centerbrook  CT     45    25 M 40-49        41:15    8:15/M
      97    Bill Gaa                Matamoras  PA       54    16 M 50-59        41:17    8:15/M
      98    Jerry Brown             East Lyme  CT       64     4 M 60-69        41:23    8:17/M
      99    Kelsey Taylor           East Hampton  CT    17     4 F 13-19        41:27    8:17/M
     100    William Richetelli      Branford  CT        51    17 M 50-59        41:33    8:19/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Paul Taft               South Windsor  CT   48    26 M 40-49        41:36    8:19/M
     102    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    19     1 F 13-19        41:52    8:22/M
     103    Michael Stallard        Old Saybrook  CT    59    18 M 50-59        41:57    8:23/M
     104    Cahterine Hopkins       New Haven  CT       32     5 F 30-39        42:04    8:25/M
     105    Tom Baker               Oakdale  CT         63     5 M 60-69        42:24    8:29/M
     106    Evan ANWAY                                  14     9 M 13-19        42:39    8:32/M
     107    John Saucier            Waterford  CT       34     9 M 30-39        42:50    8:34/M
     108    Barb O'Leary            Deep River  CT      53     2 F 50-59        42:51    8:34/M
     109    Karen Roy               Niantic  CT         30     6 F 30-39        42:52    8:34/M
     110    Kristen Ginsburg        Madison  CT         32     7 F 30-39        42:58    8:36/M
     111    Scott Williams          Gales Ferry  CT     30    10 M 30-39        43:04    8:37/M
     112    John Parker             Middletown  CT      49    27 M 40-49        43:06    8:37/M
     113    Paul Bisberg            Danbury  CT         44    28 M 40-49        43:11    8:38/M
     114    Fredrick Raudat         Killingworth  CT    40    29 M 40-49        43:19    8:40/M
     115    Tom W Wiedemann         Manchester  CT      40    30 M 40-49        43:23    8:41/M
     116    Bob Castonguay          Old Lyme  CT        63     6 M 60-69        43:25    8:41/M
     117    Todd CAULFIELD          Portland  OR        39    11 M 30-39        43:29    8:42/M
     118    Lorraine Raimondi       Niantic  CT         48     8 F 40-49        43:30    8:42/M
     119    Lauren Cyr              Westbrook  CT        9     2 F  2-12        43:38    8:44/M
     120    Donald Cyr              Westbrook  CT       41    31 M 40-49        43:38    8:44/M
     121    Melissa Jankowski       Mystic  CT          33     8 F 30-39        43:39    8:44/M
     122    Jessica Schmid          Wethersfield  CT    16     5 F 13-19        43:40    8:44/M
     123    Sherri Condon           Middletown  CT      41     9 F 40-49        43:43    8:45/M
     124    Danielle Wright         Rocky Hill  CT      27    10 F 20-29        43:48    8:46/M
     125    Stacey Raimondi         Niantic  CT         23    11 F 20-29        43:50    8:46/M
     126    Chris Root, Jr          Old Saybrook  CT    10     1 M  2-12        43:57    8:47/M
     127    Martia Lamanna          Waterbury  CT       21    12 F 20-29        43:59    8:48/M
     128    Stephen Avery           Voluntown  CT       51    19 M 50-59        44:04    8:49/M
     129    David Loiselle          Berlin  CT          47    32 M 40-49        44:47    8:57/M
     130    Edward Baird                                55    20 M 50-59        45:00    9:00/M
     131    Linda JAYNES            Niantic  CT         43    10 F 40-49        45:03    9:01/M
     132    Lotus Barkalow          Waterford  CT       30     9 F 30-39        45:11    9:02/M
     133    Jack Jacobs             Niantic  CT         66     7 M 60-69        45:13    9:03/M
     134    Laurie Baser            Madison  CT         44    11 F 40-49        45:19    9:04/M
     135    Ashley Rotchford        Niantic  CT         15     6 F 13-19        45:29    9:06/M
     136    Jennifer Orifice        Somers  CT          33    10 F 30-39        45:33    9:07/M
     137    Mary Allen              East Lyme  CT       42    12 F 40-49        46:11    9:14/M
     138    Steven Boucher          Niantic  CT         48    33 M 40-49        46:12    9:14/M
     139    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT    46    13 F 40-49        46:18    9:16/M
     140    Elizabeth Viles         Guilford  CT        18     7 F 13-19        46:30    9:18/M
     141    Brian Garceau           Madison  CT         53    21 M 50-59        46:37    9:19/M
     142    Brian Curry             Old Saybrook  CT    63     8 M 60-69        46:38    9:20/M
     143    John Rotchford          Niantic  CT         41    34 M 40-49        46:51    9:22/M
     144    Jeannine Schwing        Old Saybrook  CT    38    11 F 30-39        47:04    9:25/M
     145    Rick Viold              Madison  CT         43    35 M 40-49        47:54    9:35/M
     146    Pat PHILLIPS            Niantic  CT         59     3 F 50-59        48:12    9:38/M
     147    Christine Person        Old Saybrook  CT    31    12 F 30-39        48:15    9:39/M
     148    Joe Marino              Middletown  CT      51    22 M 50-59        48:32    9:42/M
     149    Deb Hager               Higganum  CT        55    23 M 50-59        48:42    9:44/M
     150    Ann Tramontana          New Haven  CT       53     4 F 50-59        48:58    9:48/M
     151    Dana Root               Old Saybrook  CT    30    13 F 30-39        49:03    9:49/M
     152    Thomas Ford             Middletown  CT      47    36 M 40-49        49:43    9:57/M
     153    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    65     1 F 60-69        49:45    9:57/M
     154    Leslie Flott            Old Saybrook  CT    49    14 F 40-49        49:53    9:59/M
     155    Mike FENTON             Niantic  CT         41    37 M 40-49        50:34   10:07/M
     156    Kipp Taylor             East Hampton  CT    53    24 M 50-59        51:46   10:21/M
     157    Patricia Baker          Oakdale  CT         61     2 F 60-69        52:09   10:26/M
     158    Anne Barton             Westbrook  CT       48    15 F 40-49        53:01   10:36/M
     159    Mary Jackson            Westbrook  CT       47    16 F 40-49        53:01   10:36/M
     160    Christina Clark         Ledyard  CT         49    17 F 40-49        53:28   10:42/M
     161    Ablert Santostefano     Middletown  CT      55    25 M 50-59        54:02   10:48/M
     162    Ron Adelman             Hamden  CT          44    38 M 40-49        55:27   11:05/M
     163    Dorrie Patera           Stafford Springs  C 27    13 F 20-29        55:39   11:08/M
     164    Tom Coffey              Deep River  CT      42    39 M 40-49        55:40   11:08/M
     165    Lydia Brunstetter       Spotsylvania  VA    47    18 F 40-49        55:41   11:08/M
     166    Lynn Gillane            Windsor  CT         43    19 F 40-49        55:50   11:10/M
     167    Dawn Kast               Coventry  CT        35    14 F 30-39        56:00   11:12/M
     168    Georganna Munz          Killingworth  CT    29    14 F 20-29        57:29   11:30/M
     169    Sandy Wolf              New Haven  CT       35    15 F 30-39        58:01   11:36/M
     170    Liz Rose                Old Saybrook  CT    38    16 F 30-39        58:35   11:43/M
     171    Anita Wooten            Riverhead  NY       40    20 F 40-49        58:49   11:46/M
     172    Swan Galuska            East Granby  CT     34    17 F 30-39      1:01:22   12:16/M

------------------------------------------------------------------------