Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Apr8_QCPARu_set1.shtml

QCPA Run For Your Life 5K

Hamden, CT, April 8, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jeffrey McDermott
Race Winner Jeffrey McDermott


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA Run for Your Life 5K
April 8, 2006 - 5K
Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey McDermott, Avon, CT - 17:17
Emma Dean, Southington, CT - 22:20


LOCATION
Quinnipiac

University
WEATHER
58 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Mc Dermott      Avon  CT            22 ***** M 20-29        17:17    5:35/M
       2    Matthew Nettleton       Stratford  CT       24     1 M 20-29        17:36    5:41/M
       3    Frank Tiroletto         Orange  CT          46     1 M 40-49        17:39    5:42/M
       4    Andrew Yim              New Haven  CT       34     1 M 30-39        17:47    5:44/M
       5    Raymond Houle           Southington  CT     40     2 M 40-49        18:24    5:56/M
       6    Kurt Ogren              Hamden  CT          37     2 M 30-39        18:24    5:56/M
       7    Jason Dufour            Bristol  CT         32     3 M 30-39        18:29    5:58/M
       8    Chris Armen             Simsbury  CT        52     1 M 50-59        18:47    6:04/M
       9    John Richers            New Milford  CT     51     2 M 50-59        19:04    6:09/M
      10    Ed Drew                 Middletown  CT      50     3 M 50-59        19:09    6:11/M
      11    Jack Sirotnik           Milford  CT         51     4 M 50-59        20:26    6:35/M
      12    Steve Benoit            Danbury  CT         53     5 M 50-59        20:36    6:39/M
      13    Michael Lohr            Wallingford  CT     30     4 M 30-39        20:42    6:41/M
      14    Vance Dean              Southington  CT     48     3 M 40-49        20:54    6:45/M
      15    Jesse Howes             Wallingford  CT     25     2 M 20-29        20:58    6:46/M
      16    Andy Costa              Wallingford  CT     29     3 M 20-29        21:04    6:48/M
      17    Jeff McGregor           Shelton  CT         30     5 M 30-39        21:05    6:48/M
      18    John Hayden             Cheshire  CT        41     4 M 40-49        21:30    6:56/M
      19    Rich Steeves            Guilford  CT        56     6 M 50-59        21:41    7:00/M
      20    Jonathan Lassonde       Hamden  CT          18     1 M  1-19        21:42    7:00/M
      21    Robert Davis            Naugatuck  CT       54     7 M 50-59        22:04    7:07/M
      22    Jack Cronan             Wallingford  CT     59     8 M 50-59        22:12    7:10/M
      23    Emma Dean               Southington  CT     47 ***** F 40-49        22:20    7:12/M
      24    Julia Alcarez           Meriden  CT         18     1 F  1-19        22:35    7:17/M
      25    Donald Starkus          Prospect  CT        21     4 M 20-29        22:48    7:21/M
      26    Patrick Alcarez         Meriden  CT         49     5 M 40-49        22:55    7:24/M
      27    Teresa Miguel           Hamden  CT          36     1 F 30-39        23:06    7:27/M
      28    James Satagas           Branford  CT        49     6 M 40-49        23:22    7:32/M
      29    Brian Gozycki           Hamden  CT          28     5 M 20-29        24:20    7:51/M
      30    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52     9 M 50-59        24:32    7:55/M
      31    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      52    10 M 50-59        24:53    8:02/M
      32    Robert Li Volsi         Wallingford  CT     16     2 M  1-19        25:48    8:19/M
      33    Alexander Iljin         Orange  CT          64     1 M 60-99        25:51    8:20/M
      34    Thomas Della Ventura    Hamden  CT          51    11 M 50-59        25:58    8:23/M
      35    Kevin Williams          Orange  CT          16     3 M  1-19        26:23    8:31/M
      36    George Huffman          Shelton  CT         49     7 M 40-49        26:28    8:32/M
      37    Steve Winter            Bethany  CT         30     6 M 30-39        26:28    8:32/M
      38    Noah Mc Creight         New Haven  CT       16     4 M  1-19        26:34    8:34/M
      39    Jennifer Zapatka        Portland  CT        21     1 F 20-29        26:58    8:42/M
      40    Jay Crouch              Hamden  CT          26     6 M 20-29        27:05    8:44/M
      41    Annalisa Paltauf        Brookfield  CT      22     2 F 20-29        27:07    8:45/M
      42    Robert Levy             Hamden  CT          42     8 M 40-49        27:25    8:51/M
      43    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      45     1 F 40-49        27:30    8:52/M
      44    Richard Zbrozek         Berlin  CT          59    12 M 50-59        27:32    8:53/M
      45    Lauren Barber           Newington  CT       27     3 F 20-29        27:41    8:56/M
      46    Jennifer Ellingwood     Middletown  CT      26     4 F 20-29        27:42    8:56/M
      47    Michael Smith           Hamden  CT          25     7 M 20-29        27:54    9:00/M
      48    Johanna Chelain         Hamden  CT          22     5 F 20-29        27:59    9:02/M
      49    Lauren Gardner          Chelmsford  MA      22     6 F 20-29        28:20    9:08/M
      50    Jeanine Ondrof          New Haven  CT       32     2 F 30-39        28:26    9:10/M
      51    Susan Denz              Manchester  CT      53     1 F 50-59        28:40    9:15/M
      52    Melanie Champion        Meriden  CT         47     2 F 40-49        28:54    9:19/M
      53    Chris Shields           Woodbridge  CT      17     5 M  1-19        29:20    9:28/M
      54    Lauryn Tong             Hamden  CT          16     2 F  1-19        29:27    9:30/M
      55    Elnora Carroll          Hamden  CT          38     3 F 30-39        29:28    9:30/M
      56    Sam Golden              Hamden  CT          29     7 F 20-29        29:52    9:38/M
      57    Tricia Richardi         Wallingford  CT     17     3 F  1-19        29:52    9:38/M
      58    Andrea Forte            East Haven  CT      27     8 F 20-29        30:29    9:50/M
      59    Marisa Mohrer           Hamden  CT          15     4 F  1-19        31:03   10:01/M
      60    William Vasquez         Hamden  CT          49     9 M 40-49        31:23   10:07/M
      61    Adam Hall               New Haven  CT       25     8 M 20-29        32:13   10:24/M
      62    Shelby Jantzer          Hamden  CT          22     9 F 20-29        32:34   10:30/M
      63    Kaz Rybak               Wallingford  CT     52    13 M 50-59        32:36   10:31/M
      64    Michael Schunk          Bridgeport  CT      61     2 M 60-99        33:52   10:55/M
      65    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    14 M 50-59        34:00   10:58/M
      66    Michael Draper          Guilford, CT        63     3 M 60-99        36:08   11:39/M
      67    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     4 M 60-99        36:40   11:50/M
      68    George Whitney          Orange  CT          87     5 M 60-99        38:54   12:33/M
      69    Sara Markman            Hamden  CT          16     5 F  1-19        45:11   14:35/M
      70    Sandy Denz Wade         Durham  CT          57     2 F 50-59        54:20   17:32/M
      71    Susan Carta             West Hartford  CT   60     1 F 60-99        54:21   17:32/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Dean Southington CT

47

23

22:20

7:12/M

Top

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julia Alcarez Meriden CT

18

24

22:35

7:17/M

2

Lauryn Tong Hamden CT

16

54

29:27

9:30/M

3

Tricia Richardi Wallingford CT

17

57

29:52

9:38/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Zapatka Portland CT

21

39

26:58

8:42/M

2

Annalisa Paltauf Brookfield CT

22

41

27:07

8:45/M

3

Lauren Barber Newington CT

27

45

27:41

8:56/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teresa Miguel Hamden CT

36

27

23:06

7:27/M

2

Jeanine Ondrof New Haven CT

32

50

28:26

9:10/M

3

Elnora Carroll Hamden CT

38

55

29:28

9:30/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Asprelli Woodbridge CT

45

43

27:30

8:52/M

2

Melanie Champion Meriden CT

47

52

28:54

9:19/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Denz Manchester CT

53

51

28:40

9:15/M

2

Sandy Denz Wade Durham CT 06422

57

70

54:20

17:32/M

Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Carta West Hartford CT

60

71

54:21

17:32/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Mc Dermott Avon CT

22

1

17:17

5:35/M

Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Lassonde Hamden CT

18

20

21:42

7:00/M

2

Robert Li Volsi Wallingford CT

16

32

25:48

8:19/M

3

Kevin Williams Orange CT

16

35

26:23

8:31/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Nettleton Stratford CT

24

2

17:36

5:41/M

2

Jesse Howes Wallingford CT

25

15

20:58

6:46/M

3

Andy Costa Wallingford CT

29

16

21:04

6:48/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Yim New Haven CT

34

4

17:47

5:44/M

2

Kurt Ogren Hamden CT

37

6

18:24

5:56/M

3

Jason Dufour Bristol CT

32

7

18:29

5:58/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

46

3

17:39

5:42/M

2

Raymond Houle Southington CT

40

5

18:24

5:56/M

3

Vance Dean Southington CT

48

14

20:54

6:45/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Armen Simsbury CT

52

8

18:47

6:04/M

2

John Richers New Milford CT

51

9

19:04

6:09/M

3

Ed Drew Middletown CT

50

10

19:09

6:11/M

Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Iljin Orange CT

64

33

25:51

8:20/M

2

Michael Schunk Bridgeport CT

61

64

33:52

10:55/M

3

Michael Draper Guilford, CT

63

66

36:08

11:39/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com