Find this page online at www.coolrunning.com/results/06/ct/Apr23_JohnTa_set1.shtml

John Tartaglio 5K

Milford, CT, April 23, 2006

Complete Overall and Divisional Results

Race Winners Chris Dickerson & Margit Mac dougall
Race Winners Chris Dickerson & Margit Mac dougall


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

John Tartaglio 5K
April 23, 2006 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 17:58
Margit Macdougall, Branford, CT - 22:49


LOCATION
Foran

High School
WEATHER
49 Degrees
Heavy Rain & Wind

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      40 ***** M 40-49        17:58    5:48/M
       2    Stephen Mantie          Wallingford  CT     39     1 M 30-39        18:23    5:56/M
       3    Alan Mac Dougall        Branford  CT        40     1 M 40-49        18:50    6:05/M
       4    Shane Hobart            Branford  CT        33     2 M 30-39        19:15    6:13/M
       5    Edward Berberich        Milford  CT         25     1 M 20-29        19:32    6:18/M
       6    Martin Espino           Bridgeport  CT      46     2 M 40-49        19:50    6:24/M
       7    Bill Hunter             Fairfield  CT       44     3 M 40-49        20:40    6:40/M
       8    Gary Du Bois            Milford  CT         48     4 M 40-49        20:51    6:44/M
       9    Dan Champagne           Higganum  CT        41     5 M 40-49        21:41    7:00/M
      10    Ed Tantorski            North Haven  CT     39     3 M 30-39        22:30    7:15/M
      11    Peter Lee               Milford  CT         47     6 M 40-49        22:40    7:19/M
      12    Margit Mac Dougall      Branford  CT        40 ***** F 40-49        22:49    7:22/M
      13    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         48     1 F 40-49        23:17    7:31/M
      14    Tom Fatone              Derby  CT           37     4 M 30-39        24:17    7:50/M
      15    Robert Orgovan          Ansonia  CT         59     1 M 50-59        24:42    7:58/M
      16    Thomas Farrelly         North Haven  CT     41     7 M 40-49        24:58    8:03/M
      17    Rob Voto                Lynnfield  MA       19     1 M 13-19        25:03    8:05/M
      18    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         38     1 F 30-39        25:04    8:05/M
      19    George Weber            West Haven  CT      55     2 M 50-59        25:51    8:20/M
      20    Darric Lahaza           Ansonia  CT         23     2 M 20-29        26:17    8:29/M
      21    Jack Doyle              Hamden  CT          66     1 M 60-69        27:28    8:52/M
      22    Kyle Dailey             Arlington  VT       19     2 M 13-19        27:29    8:52/M
      23    Joe Fetcho              Milford  CT         60     2 M 60-69        27:37    8:55/M
      24    Jacky Pecora            North Haven  CT     43     2 F 40-49        27:49    8:58/M
      25    Michael Lynch           Milford  CT         19     3 M 13-19        27:59    9:02/M
      26    Dawn Clark              Hamden  CT          26     1 F 20-29        28:02    9:03/M
      27    Bob Asmussen            Milford  CT         35     5 M 30-39        28:03    9:03/M
      28    Sarah Kennedy           Fairfield  CT       19     1 F 13-19        28:04    9:03/M
      29    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      45     3 F 40-49        28:26    9:10/M
      30    Liz Jansen              Stratford  CT       40     4 F 40-49        28:52    9:19/M
      31    B Crowshaw              Milford  CT         56     3 M 50-59        29:43    9:35/M
      32    Deborah Gustafson       Monroe  CT          45     5 F 40-49        30:55    9:58/M
      33    Katie Bryant            Ansonia  CT         32     2 F 30-39        30:58    9:59/M
      34    Donna Cramond           Monroe  CT          56     1 F 50-59        31:02   10:01/M
      35    Janel Crespo            Milford  CT         10     1 F  1-12        37:24   12:04/M
      36    Orlando Crespo          Milford  CT         40     8 M 40-49        37:25   12:04/M
      37    Kenneth Saavedra Sr.    Oxford  CT          45     9 M 40-49        37:32   12:06/M
      38    Dr George Whitney       Orange  CT          87     1 M 80-99        40:14   12:59/M
      39    James Cramond           Monroe  CT          58     4 M 50-59        50:37   16:20/M
      40    John Tartaglio                               0     1 M  0- 0      1:14:00   23:52/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margit Mac Dougall Branford CT

40

12

22:49

7:22/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janel Crespo Milford CT

10

35

37:24

12:04/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Kennedy Fairfield CT

19

28

28:04

9:03/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Clark Hamden CT

26

26

28:02

9:03/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Stoker Norwalk CT

38

18

25:04

8:05/M

2

Katie Bryant Ansonia CT

32

33

30:58

9:59/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

48

13

23:17

7:31/M

2

Jacky Pecora North Haven CT

43

24

27:49

8:58/M

3

Carol Asprelli Woodbridge CT

45

29

28:26

9:10/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donna Cramond Monroe CT

56

34

31:02

10:01/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

40

1

17:58

5:48/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Voto Lynnfield MA

19

17

25:03

8:05/M

2

Kyle Dailey Arlington VT

19

22

27:29

8:52/M

3

Michael Lynch Milford CT

19

25

27:59

9:02/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Berberich Milford CT

25

5

19:32

6:18/M

2

Darric Lahaza Ansonia CT

23

20

26:17

8:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Mantie Wallingford CT

39

2

18:23

5:56/M

2

Shane Hobart Branford CT

33

4

19:15

6:13/M

3

Ed Tantorski North Haven CT

39

10

22:30

7:15/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan Mac Dougall Branford CT

40

3

18:50

6:05/M

2

Martin Espino Bridgeport CT

46

6

19:50

6:24/M

3

Bill Hunter Fairfield CT

44

7

20:40

6:40/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Orgovan Ansonia CT

59

15

24:42

7:58/M

2

George Weber West Haven CT

55

19

25:51

8:20/M

3

B Crowshaw Milford CT

56

31

29:43

9:35/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Doyle Hamden CT

66

21

27:28

8:52/M

2

Joe Fetcho Milford CT

60

23

27:37

8:55/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Orange CT

87

38

40:14

12:59/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com