Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/vt/Jun13_USATFN_set1.shtml

USATF New England Mountain Circuit #4

Windsor, VT, June 13, 2005

[Circuit Standings through four races | 1996 - Present Circuit leaders ]

USATF Team Results - Ascutney

For a story and picture about this race, see Mount Ascutney - Circuit race #4.


USATF Pl PL Cat Time First Last Age Sx City Club
1 1 M3039 29:27:00 Paul Low 31 M Amherst CMS
2 2 M4049 29:50:00 Eric Morse 40 M Berlin CMS
3 3 M3039 30:28:00 Richard Bolt 34 M Nashua CMS
(4) 4 M2029 30:51:00 Peter Maksimow 26 M Springfield CMS
(5) 5 M2029 31:14:00 Kevin Tilton 23 M Conway CMS
(47) 79 M3039 1:03:31 George Boudreau 36 M Ware CMS
6 Points
7 8 M4049 35:45:00 David Audet 40 M Concord NMC
8 11 M4049 37:19:00 Todd Brown 41 M Rocky NMC
13 19 M4049 40:30:00 Jeff Gould 41 M Westminster NMC
28 Points
9 14 M3039 37:52:00 Todd Callaghan 35 M Somerville MMM
12 18 M5059 39:47:00 Len Hall 51 M Enfield MMM
14 20 M4049 41:01:00 Chuck Landry 49 M Plainfield MMM
(19) 27 F4049 44:21:00 Dawn Heinrich 43 F Wolfeboro MMM
(24) 38 F3039 47:01:00 Carla Chandler 39 F Plainfield MMM
(33) 53 M5059 51:49:00 Richard Stockdale 54 M Mason MMM
35 Points
10 15 F4049 38:00:00 Suzy West 42 F Putney CSU
16 24 F4049 43:25:00 Donna Smyth 46 F Vernon CSU
22 35 M4049 46:14:00 Michael Melinov 46 M Plainville CSU
(32) 51 M5059 50:57:00 Paul Grant 57 M Carver CSU
48 Points
15 22 M4049 42:46:00 Mark Baillargeon 42 M Chicopee EORC
28 44 M3039 48:51:00 Mark Chatel 35 M Holyoke EORC
37 63 M3039 55:06:00 Mike Butler 33 M Springfield EORC
(46) 78 M5059 1:00:39 Darryl Mallory 51 M Holyoke EORC
80 Points
30 46 M6099 49:50:00 Eldon Burkinshaw 66 M Londonderry GCS
36 62 M5059 54:49:00 Richard Macdonald 55 M Milford GCS
40 68 M6099 56:02:00 Skip Cleaver 60 M Merrimack GCS
106 Points
40+ Team
2 2 M4049 29:50:00 Eric Morse 40 M Berlin CMS
6 6 M4049 33:39:00 Dave Dunham 41 M Bradford CMS
20 30 M6099 45:03:00 Peter Orni 62 M Ashburnham CMS
28 Points
7 8 M4049 35:45:00 David Audet 40 M Concord NMC
8 11 M4049 37:19:00 Todd Brown 41 M Rocky NMC
13 19 M4049 40:30:00 Jeff Gould 41 M Westminster NMC
(38) 65 F4049 55:34:00 Darlene Hoover 49 F Sterling NMC
28 Points
12 18 M5059 39:47:00 Len Hall 51 M Enfield MMM
14 20 M4049 41:01:00 Chuck Landry 49 M Plainfield MMM
19 27 F4049 44:21:00 Dawn Heinrich 43 F Wolfeboro MMM
(33) 53 M5059 51:49:00 Richard Stockdale 54 M Mason MMM
45 Points
10 15 F4049 38:00:00 Suzy West 42 F Putney CSU
16 24 F4049 43:25:00 Donna Smyth 46 F Vernon CSU
22 35 M4049 46:14:00 Michael Melinov 46 M Plainville CSU
(32) 51 M5059 50:57:00 Paul Grant 57 M Carver CSU
48 Points
30 46 M6099 49:50:00 Eldon Burkinshaw 66 M Londonderry GCS
36 62 M5059 54:49:00 Richard Macdonald 55 M Milford GCS
40 68 M6099 56:02:00 Skip Cleaver 60 M Merrimack GCS
106 Points
50+ Team
25 39 M5059 47:11:00 James Shope 51 M Leominster NMC
31 48 M5059 50:21:00 Ken Goodin 50 M Lowell NMC
39 67 M5059 55:56:00 Richard St Hilaire 54 M Franklin NMC
(44) 76 M5059 1:00:04 Raymond Boutotte 59 M Peperell NMC
(45) 77 F5059 1:00:11 Jacqueline Keith 54 F Franklin NMC
(48) 80 M6099 1:07:24 Paul Mcdermott 70 M Fitchburg NMC
95 Points
30 46 M6099 49:50:00 Eldon Burkinshaw 66 M Londonderry GCS
36 62 M5059 54:49:00 Richard Macdonald 55 M Milford GCS
40 68 M6099 56:02:00 Skip Cleaver 60 M Merrimack GCS
106 Points
Incomplete teams
26 41 M5059 47:24:00 Peter Vadala 54 M Gloucester BAA
34 58 F4049 52:43:00 Emer O'donoghue 43 F Lexington SRR
17 25 M3039 43:55:00 Dave Geary 39 M Gloucester Team Gloucester
11 17 M5059 38:35:00 Robert Chasen 50 M Weymouth Tri-Valley
49 81 F3039 1:11:23 Laurel Shortell 39 F Northampton WMAC