Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ri/Nov13_Knight_set1.shtml

Knights of Columbus 5K Road Race

Westerly, RI, November 13, 2005

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC



Westerly K of C 5K Road Race
Overall Finish List
November 13, 05

Results By SNERRO, LLC

A fine Autumn day in New England. Good day for a road race. The Westerly K of C thought so too. Geronimo Rodriguez and Melissa-Perkins Banas thought so too as they won their respective divisions and enjoyed the home-made clam chowder.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
      1    Geronimo Rodriguez      Providence  RI      28     1 M 20-29      16:26.0    5:18/M
       2    Ethan RUHE              North Stonington  C 15     1 M  1-15      17:11.0    5:33/M
       3    Gill Vinaypreet         Providence  RI      26     2 M 20-29      17:22.0    5:36/M
       4    Joe Banas               Norwich  CT         48     1 M 40-49      17:28.0    5:38/M
       5    David Haffner           North Smithfield  R 44     2 M 40-49      17:40.0    5:42/M
       6    Mark Burbelo            Groton  CT          49     3 M 40-49      17:45.0    5:44/M
       7    BRENDEN WARD            Wood River Junction 15     2 M  1-15      17:59.0    5:48/M
       8    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         35     1 F 30-39      18:03.0    5:49/M
       9    Earl Thomas             Charlestown  RI     41     4 M 40-49      18:18.0    5:54/M
      10    Fred Ward               Wood River Junction 44     5 M 40-49      18:28.0    5:57/M
      11    Tom Owen                Stonington  CT      12     3 M  1-15      18:35.0    6:00/M
      12    Jim Ferns               Cranston  RI        49     6 M 40-49      18:47.0    6:04/M
      13    Roark Maynard           Pawcatuck  CT       50     1 M 50-59      19:07.0    6:10/M
      14    Matthew Edwards         North Stonington  C 15     4 M  1-15      19:16.0    6:13/M
      15    David Jacobs            Niantic  CT         60     1 M 60-99      19:23.0    6:15/M
      16    Joey Carroll            West Kingston  RI   12     5 M  1-15      19:27.0    6:16/M
      17    Amanda Adams            Providence  RI      26     1 F 20-29      19:28.0    6:17/M
      18    Dominique Lee           Westerly  RI        18     1 F 16-19      19:35.0    6:19/M
      19    Terrence Stansfield     Warwick  RI         43     7 M 40-49      19:57.0    6:26/M
      20    Robert Papa Jr          Warwick  RI         45     8 M 40-49      20:04.0    6:28/M
      21    David Flagg             Pawcatuck  CT       32     1 M 30-39      20:09.0    6:30/M
      22    Ronnesia Gaskins        Providence  RI      31     2 F 30-39      20:19.0    6:33/M
      23    Justin Sposato          Groton  CT          17     1 M 16-19      20:54.0    6:45/M
      24    Tom Mulligan            North Kingstown  RI 43     9 M 40-49      21:01.0    6:47/M
      25    Sean McGill             Westerly  RI        39     2 M 30-39      21:13.0    6:51/M
      26    Russ Dipallina          Waterford  CT       43    10 M 40-49      21:58.0    7:05/M
      27    Stephen Lupo            Groton  CT          45    11 M 40-49      22:17.0    7:11/M
      28    Michael Wilner          Pawcatuck  CT       13     6 M  1-15      22:45.0    7:20/M
      29    Mary Ellen Sposato      Groton  CT          42     1 F 40-49      22:56.0    7:24/M
      30    Ed Plamta               Pawcatuck  CT       41    12 M 40-49      23:00.0    7:25/M
      31    Fred Zuleger            Coventry  RI        67     2 M 60-99      23:14.0    7:30/M
      32    Mary Griffin            Westerly  RI        45     2 F 40-49      23:23.0    7:33/M
      33    Edward Lewis            Salem  CT           52     2 M 50-59      23:30.0    7:35/M
      34    Chareme Clark           Old Lyme  CT        42     3 F 40-49      23:36.0    7:37/M
      35    Philip Gingerella       Charlestown  RI     29     3 M 20-29      23:36.0    7:37/M
      36    David Frdrych           Ledyard  CT         13     7 M  1-15      24:01.0    7:45/M
      37    Cassidy Walsh           Mystic  CT          12     1 F  1-15      24:53.0    8:02/M
      38    Leslie Barthelonew      Stonington  CT      36     3 F 30-39      24:55.0    8:02/M
      39    Valerie Carwane         Exeter  RI          29     2 F 20-29      24:58.0    8:03/M
      40    Heather Morrone         Groton  CT          30     4 F 30-39      25:06.0    8:06/M
      41    Ryan Furcolo            Groton  CT          11     8 M  1-15      25:35.0    8:15/M
      42    Steve Morin             Warwick  RI         33     3 M 30-39      25:37.0    8:16/M
      43    Peggy Sawyer            Groton  CT          38     5 F 30-39      25:37.0    8:16/M
      44    Paula Whalen            Wyoming  RI         43     4 F 40-49      26:00.0    8:23/M
      45    Sean Whalen             Wyoming  RI         18     2 M 16-19      26:01.0    8:24/M
      46    Becky Miller            Niantic  CT         24     3 F 20-29      26:01.0    8:24/M
      47    Neal Bobruff            Stonington  CT      47    13 M 40-49      26:02.0    8:24/M
      48    Dana Oliveira           Mystic  CT          41     5 F 40-49      26:13.0    8:27/M
      49    Michael Schonning       Westerly  RI        10     9 M  1-15      26:28.0    8:32/M
      50    Stephen Schonning       Westerly  RI        41    14 M 40-49      26:30.0    8:33/M
      51    Deborah Monalto         Groton  CT          38     6 F 30-39      26:34.0    8:34/M
      52    Mari Johnson            North Stonington  C 16     3 M 16-19      27:09.0    8:45/M
      53    Eric Johnson            North Stonington  C 44    15 M 40-49      27:11.0    8:46/M
      54    Carol Choches Obrien    Wakefield  RI       51     1 F 50-59      27:41.0    8:56/M
      55    Tom Sullivan            Mystic  CT          66     3 M 60-99      28:21.0    9:09/M
      56    Page Owen               Stonington  CT      43     6 F 40-49      28:28.0    9:11/M
      57    Felicie Carroll         West Kingston  RI   9      2 F  1-15      29:53.0    9:38/M
      58    Colburn Graves          North Stonington  C 72     4 M 60-99      30:51.0    9:57/M
      59    Marykay Lennon          Wood River Junction 42     7 F 40-49      30:52.0    9:57/M
      60    Jan Przastek            New Bedford  MA     50     3 M 50-59      32:17.0   10:25/M
      61    Carlton Smith           Fall River  MA      63     5 M 60-99      37:19.0   12:02/M
      62    Laurie Lamb             North Stonington  C 52     2 F 50-59      38:11.0   12:19/M
      63    Frank Abate             Westerly  RI        30     4 M 30-39      55:20.0   17:51/M
      64    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     65     6 M 60-99    1:33:12.0   30:04/M
      65    Sue Gordon              Charlestown  RI     49     8 F 40-49    1:33:12.0   30:04/M