Find this page online at www.coolrunning.com/results/05/ri/Nov12_NEPSTA_set1.shtml

N.E.P.S.T.A. Division III Cross- Country Championships

St. George's School, Middletown, RI, November 12, 2005

[Varsity Girls Teams | Varsity Boys | Varsity Boys Teams | JV Girls | JV Girls Teams | JV Boys | JV Boys Teams ]

Varsity Girls

                                                                      Page 1
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
    1    1    51 Keara Thomas             Governor Dummer Academy        2007   19:47  6:22 
    2    2   149 Margo Derecktor (c)      St. George's School            2006   20:10  6:30 
    3    3    65 Virginia Maloney         Groton School                  2006   20:29  6:36 
    4    4   148 Kathryn Connor           St. George's School            2008   20:35  6:38 
    5    5    67 Kerrie Mckie             Groton School                  2009   20:46  6:41 
    6    6    66 Kaylee Maykranz          Groton School                  2007   21:03  6:47 
    7    7    53 Caroline Turnbull (c)    Governor Dummer Academy        2006   21:05  6:48 
    8    8    10 Clare Smith (c)          B.b.&n.                        2006   21:14  6:50 
    9    9   114 Maura Kee  (c)           Lawrence Academy               2006   21:27  6:55 
   10   10   162 Sara Reed                St. George's School            2008   21:31  6:56 
   11   11   126 Elise Fargnoli (c)       Pomfret School                 2007   21:36  6:58 
   12   12    73 Caroline Bazinet         Kingswood-Oxford               2010   21:46  7:01 
   13   13   157 Deedee Meehan            St. George's School            2008   21:52  7:02 
   14   14    75 Megan Dunham             Kingswood-Oxford               2007   21:55  7:04 
   15   15    58 Elizabeth Chu            Groton School                  2008   22:03  7:06 
   16   16    34 Mitzi Harrington         Dana Hall                      2006   22:04  7:06 
   17   17    74 Mary Benoit              Kingswood-Oxford               2007   22:09  7:08 
   18   18    88 Elizabeth Van Loon (c)   Kingswood-Oxford               2006   22:11  7:09 
   19   19     1 Victoria Bresnahan (c)   B.b.&n.                        2006   22:12  7:09 
   20   20   158 Hayley Merrill           St. George's School            2007   22:16  7:10 
   21   21    13 Sarah Trautman           B.b.&n.                        2009   22:18  7:11 
   22   22    57 Christine Choi           Groton School                  2008   22:21  7:12 
   23   23    46 Ania Krzywicki (c)       Governor Dummer Academy        2006   22:34  7:16 
   24   24    85 Erin O'brien             Kingswood-Oxford               2010   22:35  7:17 
   25   25    61 Camilla Johnson          Groton School                  2007   22:36  7:17 
   26   26    60 Hannah Jeton             Groton School                  2008   22:37  7:17 
   27   27    45 Sarah Harmeling          Governor Dummer Academy        2006   22:38  7:17 
   28   28   147 Charleen Conlogue        St. George's School            2008   22:40  7:18 
   29   29    97 Ainjel Mcdonald          Miss Hall's                    2007   22:43  7:19 
   30   30   105 Sophie Fuchs             Moses Brown                    2007   22:44  7:19 
   31   31    92 Callie Grace             Miss Hall's                    2007   22:48  7:21 
   32   32   102 Caroline Eva             Moses Brown                    2009   22:48  7:21 
   33   33    78 Megan Herrmann (c)       Kingswood-Oxford               2006   22:53  7:22 
   34   34   129 Felice Mueller           Pomfret School                 2008   22:57  7:24 
   35   35    23 Ellen Mccormick          Canterbury School              2006   23:00  7:24 
   36   36   112 Gwenn Gilmore            Lawrence Academy               2008   23:02  7:25 
   37   37    11 Kayla Snyderman (c)      B.b.&n.                        2006   23:02  7:25 
   38   38   146 Alex Cahill              St. George's School            2007   23:04  7:26 
   39   39    86 Heather Simson           Kingswood-Oxford               2007   23:13  7:29 
   40   40    35 Katie Hoar               Dana Hall                      2007   23:20  7:31 
   41   41   168 Ellie Clayton            Thayer Academy                 2009   23:31  7:34 
   42   42   124 Alexandra Crean          Pomfret School                 2008   23:34  7:36 
   43   43   170 Margaret Flatley         Thayer Academy                 2008   23:47  7:40 
   44   44   142 Brigitte Spillane        Portsmouth Abbey               2008   23:50  7:41 
   45   45   104 Kelly Evans (c)          Moses Brown                    2006   23:53  7:41 
   46   46    94 Giselle Harrington       Miss Hall's                    2006   23:54  7:42 
   47   47    21 Christy Heidbreder       Canterbury School              2009   23:54  7:42 
   48   48    12 Sarah Stanton            B.b.&n.                        2007   23:58  7:43 
   49   49   180 Katie Sullivan           Thayer Academy                 2008   24:01  7:44 
   50   50     5 Paige Madden             B.b.&n.                        2009   24:01  7:44 


                                                                      Page 2
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
   51   51     9 Rebecca Ross             B.b.&n.                        2007   24:06  7:46 
   52   52   141 Amanda Roderick (c)      Portsmouth Abbey               2006   24:11  7:47 
   53   53   118 Tara Plath               Lawrence Academy               2008   24:14  7:48 
   54   54    52 Jennifer Tomich          Governor Dummer Academy        2008   24:17  7:49 
   55   55   167 Brianna Casciello        Thayer Academy                 2006   24:18  7:50 
   56   56    24 Kate O'dowd              Canterbury School              2009   24:23  7:51 
   57   57   100 Brittany Carter          Moses Brown                    2008   24:40  7:57 
   58   58   174 Alexandra Mckelvey       Thayer Academy                 2008   24:46  7:59 
   59   59    43 Camila Connolly          Governor Dummer Academy        2008   24:48  7:59 
   60   60   131 Rebecca Smith            Pomfret School                 2009   24:49  8:00 
   61   61   107 Lily Roche               Moses Brown                    2008   24:55  8:01 
   62   62    18 Stacy Day                Canterbury School              2008   24:57  8:02 
   63   63    93 Rosie Haroutunian  (c)   Miss Hall's                    2006   25:01  8:04 
   64   64    22 Arvy Hill                Canterbury School              2007   25:03  8:04 
   65   65    95 Amanda Klay              Miss Hall's                    2009   25:03  8:04 
   66   66   121 Laura Wareing            Lawrence Academy               2008   25:08  8:06 
   67   67   132 Anna Buckley             Portsmouth Abbey               2007   25:11  8:07 
   68   68    31 Andrea Foote             Dana Hall                      2006   25:14  8:08 
   69   69    99 Sabrina Camp             Moses Brown                    2006   25:14  8:08 
   70   70    26 Colby Blake              Dana Hall                      2008   25:16  8:08 
   71   71   111 Kelley Decoteau          Lawrence Academy               2008   25:26  8:11 
   72   72    48 Emily Mello              Governor Dummer Academy        2006   25:27  8:12 
   73   73    36 Gemma Leghorn (c)        Dana Hall                      2006   25:31  8:13 
   74   74    15 Caitlin Cass             Canterbury School              2007   25:34  8:14 
   75   75   103 Katie Evans (c)          Moses Brown                    2006   25:37  8:15 
   76   76   169 Megan Flaherty           Thayer Academy                 2009   25:42  8:17 
   77   77    98 Vanessa Stair  (c)       Miss Hall's                    2006   25:45  8:18 
   78   78   109 Jessica Andrews          Lawrence Academy               2008   25:51  8:19 
   79   79   136 Rachel Johnstone (c)     Portsmouth Abbey               2006   25:52  8:20 
   80   80   143 Corrigan Van Sant        Portsmouth Abbey               2008   25:54  8:20 
   81   81   128 Natalie Kingeter         Pomfret School                 2007   26:09  8:25 
   82   82   140 Audrey Nebergall         Portsmouth Abbey               2006   26:26  8:31 
   83   83   125 Brittany Dawber          Pomfret School                 2008   26:32  8:33 
   84   84   113 Katrina Glaude           Lawrence Academy               2007   26:44  8:37 
   85   85   138 Mary Mcdonough           Portsmouth Abbey               2007   26:50  8:38 
   86   86   127 Agata Kawalec            Pomfret School                 2009   26:54  8:40 
   87   87   171 Caroline Geary           Thayer Academy                 2006   27:33  8:53 
   88   88    37 Maddy Macneil            Dana Hall                      2006   27:52  8:58 
   89   89    90 Emily Cronin             Miss Hall's                    2006   31:22 10:06